ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ποτηράκι- Επίκληση Πνέυματος
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Loyal_to_none
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 16:39:40  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και όπως καταλάβατε από τον τίτλο το φλέγον θέμα μου είναι το "Ποτηράκι".. Ένας φίλος μου πρότεινε να το κάνουμε με την παρέα μας, και εγώ καθώς και ένας άλλος από την παρέα μας προτείναμε να ψάξουμε εμείς οι δύο για πληροφορίες σχετικά μιας και έχουμε πρόσβαση στο ιντερνετ. Διάβασα κάποια σχετικά στο φόρουμ, παρόλα αυτά ήθελα να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις και να εκφράσω κάποιες απόψεις μιας και τα τοπικ που διάβασα ήταν σχετικά παλιά και δεν μπορούσα να απαντήσω εκεί.. Ξέρω ότι η επίκληση ενώς πνεύματος μπορεί να γίνει επικίνδυνη.. Παρόλα αυτά θα ήθελα να μου πείτε για τις πιθανότητες.. Πια απαραίτητα μέτρα πρεπει να πάρω; Με αρκετή αναζήτηση πληροφοριών μπορώ να αυξήσω τις πιθανότητες για επιτυχής και ακίνδυνη επικοινωνία;
Φιλικά Κώστας!!

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 17:15:06  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Κώστα,
Καλησπέρα κι από εμένα. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα για το πώς να καλέσεις "ασφαλώς' ένα πνεύμα, διότι θεωρώ ότι ασφάλεια σε τέτοια θέματα δεν παίζει όσο προστατευτικά μέτρα και να λάβεις (γνώμη μου και μόνο βέβαια). Αυτό που ξέρω στα σίγουρα όμως, είναι ότι η επικινδινότητα αυξάνεται αν παίζεις με την ουίτζα για λάθος λόγους (πχ περιέργεια και μόνο). Αν μου επιτρέπεις, για ποιο λόγο θέλεις να επικαλεστείς το πνεύμα; Έχεις ξεκαθαρίσει τα κίνητρά σου;
Αν θες με ακούς, αλλά άσε τους νεκρούς να ησυχάσουν! Κάτι ξέρω που το λέω!
Φιλικά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loyal_to_none
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 17:25:29  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ προσωπικά δεν είμαι απλώς περίεργος.. Θα ήθελα να μάθω πράγματα σχετικιά με το παρελθόν.. Γενικώς η γνώση του παρελθόντος είναι κάτι πολύ σημαντικό για μένα, και εκτός από τις ιστορικές πηγές αν υπάρχει το ενδεχόμενο για γνώση μέσω μιας άλλης όχι και τόσο συνηθισμένης πηγής θα ήθελα να το δοκιμάσω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 19:12:18  Εμφάνιση Προφίλ
Και ποιο ιστορικό πρόσωπο σκέφτεσαι να επικαλεστείς? αφού θέλεις να μάθεις πράγματα για το παρελθόν... εφόσον δεν σε ικανοποιεί το History Channel ή τα διάφορα ντοκυμαντέρ... Έχεις σκεφτεί πως θα αντιδράσεις αν όντως δείς ή ακούσεις κάτι το απόκοσμο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 19:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Loyal_to_none, καλώς ήλθες στα Forums του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Όπως γράφεις και στο εισαγωγικό σου μήνυμα βρήκες ήδη ένα παλιότερο ενεργό θέμα - μάλλον μέσω της Αναζήτησης (επάνω αριστερά στην οθόνη) - σχετικά με το ποτηράκι οπότε η συζήτηση θα μπορούσε να συνεχιστεί εκεί ώστε να μην έχουμε διπλά θέματα.

Επισυνάπτω κι εγώ ένα σχετικό θέμα το οποίο μπορεί να φιλοξενήσει την συζήτηση, το οποίο μάλιστα ανανεώθηκε πρόσφατα (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Το επικινδυνο παιχνιδι "Ποτηρακι"..Αληθινη ιστορια

Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να επισημάνω κάτι το οποίο έχει ξαναγραφτεί σε ανάλογα θέματα:

"Όπως έχει ξαναγραφτεί πολλές φορές, το παρόν θέμα όπως κι άλλα παρόμοιας υφής (σχετικά με επικλήσεις, ξόρκια κλπ) δεν προσφέρονται για την ανταλλαγή - ή αίτηση έστω για λήψη και παροχή - πληροφοριών για το πως να επιτευχθούν οι επικλήσεις κλπ αλλά για να δοθεί το έναυσμα ώστε να υπάρξει ενάς εποικοδομητικός διάλογος γύρω από αυτά τα φαινόμενα που θα μας επιτρέψει να προσεγγίσουμε το θέμα με φιλοσοφικό στοχασμό κι ερευνητική διάθεση.

Οπότε δεν είναι εφικτό το να παρατεθούν οι διαδικασίες για την επίκληση πνευμάτων κι ούτε γίνεται κάποιος να ζητάει να του τις στείλουν με προσωπικό μήνυμα..."

Το θέμα αυτό λοιπόν μπορεί να απενεργοποιηθεί εφόσον η συζήτηση μπορεί να φιλοξενηθεί στο προτεινόμενο θέμα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy