ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 <ΝΕΡΟ>. Ο μεγαλος αγνωστος.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Τσομπανος
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 23:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας.

Εψαξα στη αναζητηση αλλα δεν βρικα κατι σχετικο.
Κατα την γνωμη μου ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα και θα επρεπε να συζητιθει στο εσοτερικα.

Οι προσωπικες μου γνωσεις πανω στο θεμα αρχισαν οταν διαβασα πριν καμια δεκαρια χρονια το βιβλιο του Ιαπωνα φυσικου Μασαρου Εμοτο 'Το μυστικο μηνυμα του νερου' εκδοσεις 'εσοπτρον'.

Σε αυτο ο εν λογο επιστημονας αφου ανακαλυψε μια μεθοδο να φωτογραφιζει την μοριακη δομη του νερου, εκανε μερικα πειραματα.

Αποτελεσμα αυτων των πειραματων οσο και αν ακουγεται απιστευτο ειναι οτι το νερο ανταποκρινεται σε καθε μας σκεψη,λεξη,ευχη αλλα και καταρα,ξερει να διαβαζει(ολες τις διαλεκτους),αναποκρινεται στη μουσικη,και πολλα αλλα.(συλεγη σχεδων ολες τις πληροφοριες απο το περιβαλλον του).

Ειναι το παλιο γνωμικο των αλχιμιστων περι ουσιας και μορφης.

Το νερο σαν ουσια σε ολα τα νερα του κοσμου ειναι ιδιο Η2Ο.

Η μορφη ομως στο ιδιο νερο διαφερει.(οι φωτογραφιες που αντιστοιχουν στις λεξεις πχ αγαπη,ειρηνη,χαρα ειναι περιτεχνες και φωτινες,ενω στις αντιστοιχες λεξεις, μισος φονος κλπ κακοφτιαγμενα σχεδια και σκοτεινες)

Και ολα αυτα αποδειγμενα επιστημονικα πλεον.


ΥΓ. Θα παρακαλουσα καποιον που εχει μερικες απο τις φωτογραφιες που αναφερω να τις κατεβασει να τις δουμε.

...Τσομπανακος ειμουνα προβατακια φυλαγα...

Τσομπανος
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 23:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σωμα μας αποτελειται κατα 75% απο νερο.(95% κατα την στιγμη της συλιψης).


<Αν το νερο ανταποκρινεται σε καθε σκεψη,φαντασου τι μπορει να κανει σε μας>.
Ατακα απο την φοβερη ταινια 'Τι στο μπιτ ξερουμε'
Την συνιστω ανεπιφυλακτα.


...

...Τσομπανακος ειμουνα προβατακια φυλαγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 07:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Τσομπάνε, πριν μια εβδομάδα περίπου παρακολούθησα ένα ντοκιμαντέρ του συγκεκριμένου επιστήμονα κι οφείλω να ομολογήσω ότι μου άφησε ανάμικτες εντυπώσεις.
Παρόλα αυτά, εάν όντως συμβαίνει αυτό κι εάν όντως το ανθρώπινο συναίσθημα κι οι λέξεις που προφέρουμε έχουν τέτοια επίδραση στην δομή του νερού, τότε αυτό είναι όντως κάτι πολύ σπουδαίο για το νερό - το οποίο ομολογουμένως είναι ένα πολύ "περίεργο" στοιχείο.

Δεν ξέρω κατά πόσον έχουν αποδειχθεί επιστημονικά τα ευρήματα του ερευνητή, πάντως το να συνδεθούμε θετικά με το νερό και να προβάλλουμε σε αυτό θετικές σκέψεις και συναισθήματα είναι κάτι που μπορεί να επιτευχθεί από τον καθένα μας και χωρίς να έχει να χάσει κάτι.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τσομπανος
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 22:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγω φιλε Dying Incubus oταν διαβασα το βιβλιο δεν μπορουσα να το πιστεψω.
Ειξερα μεχρι τοτε τις ερευνες του Μπολτσμαν πανω στα φυτα.
Αλλα οταν εμαθα για τις ερευνες του Εμοτο πανω στο νερο εμεινα αναυδος.
Δεν μπορουσα να το χωνεψω.(και ακομα δεν μπορω).
Ειναι ενα πληγμα πανω στον ορθολογισμο μου.
Ελεγα μεσα μου μαλθακιες λεει ο Γιαπονεζος.

Ομως οι ερευνες ειναι αληθινες.
Εχουν επιβεβαιοθει και απο αλλα πανεπιστημια.
Οι φωτογραφιες μιλανε απο μονες τους.
Και δεν ειναι μονο οι φωτογραφιες

Ο Εμοτο εκανε ενα αλλο απλο πειραμα.

Εβρασε ρυζι το εβαλε σε δυο βαζα και τα τοποθετησε σε δυο διφορετικα ντουλαπια.
Καθε μερα ενας βοηθος του ανοιγε το πρωτο ντουλαπι,και ελεγε στο πρωτο βαζο καλημερα.
Μετα ανοιγε το αλλο ντουλαπι και ελεγε στο δευτερο βαζο εισαι ηλιθιο.
Μετα απο εικοση μερες στο πρωτο βαζο το ρυζι ειχε διατηρισει το χρωμα του.
Στο δευτερο ειχε γινει καταμαυρο.


...


...Τσομπανακος ειμουνα προβατακια φυλαγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 00:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε τζοπανε, ψαχτο με τη σκέψη.

Κατανοησε ποιος σκέφτεται, τι δημιουργει και τι δημιουργείται.

Εχε στο μυαλο σου δυο λέξεις απο ηρακλειτο,

Όχι σε μένα να δώσετε σημασία, (σε αυτα που σας λέγω, σε απαντησεις της μνημης, που ειναι η κίνηση των εγω) μα στο λόγο....(που είναι κοινός) ο συνειδητος.

Μην το ξεχάσεις αυτο, όσο έχεις να κανείς με....σκέψεις! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 01:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτων:
Κατανοησε ποιος σκέφτεται, τι δημιουργει και τι δημιουργείται.
===============================================================

Σκεπτομορφές Πλάτωνα?
Εκεί πάει ο λογισμός σου?

Δηλαδή η καλή σκέψη επειρέασε το βάζο με το ρύζι,στο
παράδειγμα του Εμοτο?
Και η κακή σκέψη,έφερε το αντίθετο?

Επιβουλή της σκέψης στην ύλη?

Τα ανωτέρω ερωτήματα ξέρεις ήδη,οτι με απασχολούν και
τα ερευνώ.Οριστική απάντηση δεν έχω όμως!
Ούτε κι εσύ φαντάζομαι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 01:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ τσομπάνος καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, οι έρευνες του Masaru Emoto έχουν να κάνουν με το κατά πόσο το νερό ανταποκρίνεται «συνειδητά» στα διάφορα ερεθίσματα του περιβάλλοντος (προσθήκες μολύνσεων), αλλά και στα ανθρώπινα ερεθίσματα (αρνητικές και θετικές σκέψεις), όπου με κάποια συγκεκριμένα πειράματα που έκανε στο εξειδικευμένο εργαστήριο που έχει δημιουργήσει, κατέγραψε και φωτογράφισε τους κρυστάλλους (κρυσταλλική δομή του νερού) καθώς τους υπέβαλε σε απότομη και γρήγορη κατάψυξη.
Όπως μας αναφέρει και ο ίδιος οι κρύσταλλοι είναι στην «πλειοψηφία» τους τέλεια εξάγωνα με υπέροχα περίτεχνα και σύμμετρα γεωμετρικά σχέδια, όμως η επέμβαση της ανθρώπινης ενέργειας, σκέψεις, πράξεις, κλπ, ή οι ποικίλες προσμίξεις και μολύνσεις που οφείλονται στα χημικά πρόσθετα, παραμορφώνει και διαστρεβλώνει αυτά τα υπέροχα έργα της φύσης.

Τώρα τα «πειράματα» που έκανε ο συγκεκριμένος ερευνητής ήταν το να παίρνει διάφορα δείγματα νερού από διάφορες πήγες, βρύσες, φιάλες και να μοιράζει το νερό σε διάφορα δοχεία, προστατεύοντας τα από άλλες νεώτερες αλλαγές ή το να βλέπει το πώς επηρεάζεται η κρυσταλλική μορφή του νερού όταν «ακούν» μια συγκεκριμένη μουσική ή κολλώντας μια ετικέτα πάνω σε ένα μπουκάλι με νερό, με κάποιες συγκεκριμένες λέξεις και ακολούθως να τα υποβάλει σε γρήγορη καταψύξει και να φωτογραφίζει τους κρυστάλλους και στην συνεχεία να συγκρίνει τις μεγεθυσμένες φωτογραφίες.


Πάγος από την Ανταρκτική

Νερό πηγής από το SanbuichiYusui, Ιαπωνία

μολυσμένο νερό από την Ιαπωνία

Σ΄ ευχαριστώ

Με αηδιάζεις

σε αγαπώ

Αδόλφος Χίτλερ

Bach

Beethoven

Heavy Metal

και εδώ φωτογραφίες από κάποια κρυσταλλικά συσσωματώματα των νιφάδων του χιονιού

Βέβαια τα ερωτήματα που υπάρχουν είναι αρκετά από αυτήν την έρευνα του συγκεκριμένου ερευνητή (Masaru Emoto), αλλά καλύτερα λόγο ώρας να συνεχίσω αύριο …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 04:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον θέμα Τσομπανος
Κι εγώ πιστεύω ότι το νερό κρύβει πολλά μυστικά. Και ως φυσικό και χημικό στοιχείο, αλλά και ως βιολογικό στοιχείο, το τελευταίο σχετικά με την ουσιώδη του συνεισφορά στη δημιουργία και διατήρηση της ζωής. Θεωρώ ότι έχουμε πολλά ακόμα να μάθουμε ερευνώντας το νερό.

Ωστόσο, ας μην είμαστε και βιαστικοί. Διακρίνω ενίοτε κάποια υπερβολή στις ερμηνείες πειραμάτων και στις προεκτάσεις τους. Ερμηνείες και προεκτάσεις που συχνά αγγίζουν την ψευδοεπιστήμη, εννοώ εδώ την ευκολία με την οποία γίνονται αποδεκτές οι προεκτάσεις και όχι τα ακριβή δεδομένα. Ενώ μου είναι εύκολο να δεχθώ, για παράδειγμα, ότι ένα είδος μουσικής μπορεί να επηρεάζει με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο τη δομή των κρυστάλλων που δημιουργεί το νερό, μου είναι πολύ πιο δύσκολο να δεχθώ ότι μια λέξη γραμμένη σε μια ετικέτα ή ένα συναίσθημα που εκπέμπεται "τηλεπαθητικά" σε ένα βάζο με νερό μπορεί να αλλάξει τη δομή των μικροσχηματισμών του. Τα τελευταία αυτά παραδείγματα, από πόσες επιστημονικές ομάδες έχουν επαναληφθεί και επαληθευτεί; Ποιά ήταν η ακριβής πειραματική μεθοδολογία; Αυτές είναι μερικές πληροφορίες που θα ήθελα να έχω στη διάθεσή μου για να κρίνω καλύτερα.

Και τέλος, εάν συμβαίνουν όλα αυτά τα συνταρακτικά με την επίδραση της σκέψης στο νερό, αυτό θα αποτελούσε μια τεράστια επανάσταση στην επιστήμη και στη φιλοσοφία της επιστήμης και στον τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα. Αλλά, εκτός από κάποια ντοκιμαντέρ, κάποιες ολιστικές θεραπευτικές προσεγγίσεις και αναφορές από εσωτερικού τύπου προσπάθειες, δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποια ιδιαίτερη αναταραχή στον επιστημονικό κόσμο λόγω των συγκεκριμένων ανακαλύψεων της επίδρασης της σκέψης στο νερό. Γιατί; Τις κρύβουν; Τις μποϊκοτάρουν οι επιστήμονες; Δεν τις ξέρουν; ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 05:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκεπτομορφές Πλάτωνα?
Εκεί πάει ο λογισμός σου?
...............
Όχι Νικομαχε, δεν παει εκει.

Μα στην απλη διαπίστωση, πως χωρίς σκέψη, δεν υπάρχει κάτι ξεχωριστό, όπως γνωρίζουμε, τον εαυτος μας, αυτόν διλ. Που σκέφτεται. Άλλο είναι όμως η λεκτική εξήγηση, η περιγραφη, αυτού του γεγονότος, άλλο είναι να έχεις το βίωμα, να βλέπεις το πως η σκέψη, σαν κίνηση, δημιουργει αυτόν που σκέφτεται. Όπως μερικές φορές αναβεις τσιγγαρο, (παράδειγμα γράφω, προσωπικά δεν καπνιζω), αυτόματα, αυτη την κίνηση, πολλαπλασιάστη επι Ν φορές, σαν κινήσεις αυτοματες, και απλά με το άνοιγμα των ματιών σου, έχεις το κέντρο που είσαι ΕΣΥ και την περιφέρεια, το παρατηρουμενο, οτι βλέπεις. Συγχρόνως ξεκινά η διαδικασία του μεταφραστή, αυτού που βλέπει και μιλάει μέσα, αυτη η κίνηση (που είναι ο εαυτος μας) συναντά τη ζωη. Μα σαν αστροφυσικος, όταν βρίσκεσαι σε κατάσταση που κοιτας τα αστρα, η αφουγκραζεσαι, η προσπαθείς να πιάσεις λεπτές και δύσκολες έννοιες, θα έχεις σίγουρα προσέξει, πως η όλη κίνηση (αυτη απο μέσα προς τα έξω, που είναι η κίνηση του εαυτου) για ορισμένα δευτερόλεπτα, σταματα. Την ίδια στιγμη και ο χρόνος(όπως τον βιώνει ο σκεφτομενος) σταματα. Υπάρχει διλαδη πραγματικα, αυτο που ΕΊΝΑΙ, και όχι η σκέψη, η μετάφραση, η σύγκριση, η αρεσκεία και δυσαρέσκεια, της κίνησης του εαυτου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 05:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατων απο την σκεψη σηκωνεσαι τοσο πρωι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 07:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ciao stiv,

Όταν γνωρίζεις πως λειτουργεις, δεν σκέφτεσαι συνέχεια και όταν δεν χρειάζεται, επομενως ο εγκέφαλος έχει ανάγκη απο λιγότερη ξεκούραση. Φθάνουν και περισευουν 4 ώρες ύπνου, ο οποίος είναι συνήθως χωρίς όνειρα.

Τα όνειρα είναι ένδειξη πως ο εγκέφαλος έχει ανάγκη απο τάξη, επαναφέρει τάξη, αν τον εμποδισεις να ονειρευτεί, για λίγες μέρες, παρουσιάζονται ψυχολογικά προβλήματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 09:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε stiv μην μπλέκεις τώρα και τα πρωινά ....σηκώματα
Αυτά είναι σίγουρο πως συσχετίζονται με την σκέψη και όχι μόνο.

Όλα τα άλλα είναι ...μύθος

Άκου το νερό γνώριζε τον ......Χίτλερ
Τί άλλο θα ακούσουν τα .......μάτια μας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσομπανος
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 19:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo γραφεις

<Βέβαια τα ερωτήματα που υπάρχουν είναι αρκετά από αυτήν την έρευνα του συγκεκριμένου ερευνητή (Masaru Emoto), αλλά καλύτερα λόγο ώρας να συνεχίσω αύριο>

Για αυτο το λογο ανεβασα αυτο το θεμα φιλε μου.
Για να το διαψευσει καποιος με επιχειρηματα.
Τοχει αναγκη ο ορθολογισμος μου.

amalia γραφεις


<Και τέλος, εάν συμβαίνουν όλα αυτά τα συνταρακτικά με την επίδραση της σκέψης στο νερό, αυτό θα αποτελούσε μια τεράστια επανάσταση στην επιστήμη και στη φιλοσοφία της επιστήμης και στον τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα. Αλλά, εκτός από κάποια ντοκιμαντέρ, κάποιες ολιστικές θεραπευτικές προσεγγίσεις και αναφορές από εσωτερικού τύπου προσπάθειες, δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποια ιδιαίτερη αναταραχή στον επιστημονικό κόσμο λόγω των συγκεκριμένων ανακαλύψεων της επίδρασης της σκέψης στο νερό. Γιατί; Τις κρύβουν; Τις μποϊκοτάρουν οι επιστήμονες; Δεν τις ξέρουν;>

Η αληθεια ειναι οτι και εγω εκτος απο τον Εμοτο,δεν εχω διαβασει κατι αναλογο στην ελληνικη βιβλιογραφια.(στην ξενη δεν ξερω)
Οτι ξερω το μαθενω και εγω απο δυο τρια ντοκιμαντερ που ειδα.
Στα οποια αναφερθεικε οτι ιδιες ερευνες με τα ιδια αποτελεσματα εκαναν και ευρωπαικα και αμερικανικα πανεπιστημια.
Η σημασια της ανακαλυψης αυτης για μενα ειναι τεραστια.
Δεν νομιζω οτι ολοι οι επιστημονες το κρυβουν εσκεμενα.
Απλως κα αυτοι δεν μπορουν να το χωνεψουν.
Οποτε το ...ριχνουν στο υποσυνειδητο τους.


Πλατωνα γραφεις


<Κατανοησε ποιος σκέφτεται, τι δημιουργει και τι δημιουργείται>

Οι βουδιστες λενε οτι λιγο πριν την ΄φωτιση΄ ανακαλυπτεις οτι ουτε οι ιδιες σου οι σκεψεις δεν ειναι καν δικες σου.


gianipsefti γραφεις

<Τί άλλο θα ακούσουν τα .......μάτια μας>

Βλεπω φιλε μου οτι εκτος απο πρεσβυοποια εχουμε και ΄συναισθησια΄.
Μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα το επικινδινο.
Θα σου περασει μολις σταματησει η ...επιροη.

...


...Τσομπανακος ειμουνα προβατακια φυλαγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 19:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τσομπάνος
Βλεπω φιλε μου οτι εκτος απο πρεσβυοποια εχουμε και ΄συναισθησια΄

Μου αρέσει φίλε μου το.... “έχουμε”
Να το θεωρήσω σαν γλώσσα λανθάνουσα?

Γιατί όμως να “έχετε” πρόβλημα εκ του μη όντος?

Ακαδημαϊκό το ερώτημα
Δεν περιμένω απάντηση

Να είσαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσομπανος
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 20:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τιποτα το λανθανων.

Απλα πλυθηντικο της ευγενιας το λενε στa νεοελληνικa.

...Τσομπανακος ειμουνα προβατακια φυλαγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 22:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτων:

Υπάρχει διλαδη πραγματικα, αυτο που ΕΊΝΑΙ, και όχι η σκέψη, η μετάφραση, η σύγκριση, η αρεσκεία και δυσαρέσκεια, της κίνησης του εαυτου.
---------------------------------------------------------------

Αυτοματισμός του νου,θα θέλεις να πείς.Αυτοματισμός του ΕΙΝΑΙ.
Αχρονος αυτοματισμός,ασυναίσθητος,μηχανικός,ισως!
Δεν ξέρω φίλε,πιθανόν να είναι έτσι.
Η ερμηνεία σου είναι πιό κοντα στην αλήθεια.


Τσομπάνος
οι ιδιότητες του νερού φίλε μου πιστεύω ανήκουν πρός το παρόν
στο πεδίο της μετα-φυσικής.Είναι όπως ξέρεις υπό έρευνα και
σοβαροί ερευνητές ασχολούνται με αυτό.
Κάτι υπάρχει στη συμπεριφορά του νερού.Κάτι άγνωστο ίσως.
Το κύριο συστατικό του Η,είναι η βασική δομή του σύμπαντος.
Δεν ξέρω που θα οδηγήσουν οι έρευνες,αλλά θα είναι θεαματικές!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 01:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τσομπανος- Για αυτο το λογο ανεβασα αυτο το θεμα φιλε μου.
Για να το διαψευσει καποιος με επιχειρηματα.
Τοχει αναγκη ο ορθολογισμος μου

Ο πρωτεύων σκοπός μου δεν είναι να διαψεύσω μια έρευνα αλλά η προσπάθεια κατάθεσης πληροφοριών έτσι ώστε να μπορούμε να αναλύσουμε όσο καλύτερα γίνεται ένα θέμα και με όσο περισσότερα έγκριτα στοιχεία και αποδείξεις έτσι ώστε να μπορέσουμε να κατανοήσουμε και να λύσουμε κάθε απορία και αμφιβολία που μπορεί να έχουμε.

Παραδείγματος χάρη, οι έρευνες του Masaru Emoto μιλάει για τις κρυσταλλικές μορφές που παίρνει το νερό και το πώς επηρεάζεται «συνειδητά» στα διάφορα ερεθίσματα του περιβάλλοντος ανάλογα με την περιοχή, την βιολογική κατάσταση της περιοχής ή ακόμα και την συναισθηματική επιρροή των ανθρώπων, δίνοντας μας κάποιες εικόνες κρυσταλλικών συσσωματωμάτων, αυτά τα κρυσταλλικά μορφώματα τα συναντάμε και στις νιφάδες του χιονιού που υποθέτω πως δεν έχουν καμία επιρροή από τέτοιου είδους παράγοντες και όμως δεν έχουν καμιά διάφορα σε σχηματισμό, αυτό πως μπορούμε να το εξηγήσουμε;

Μιλάει για την επιρροή που έχει η μουσική επάνω στην μοριακή δομή του νερού κάνοντας σύγκριση σε μουσικές στυλ Beethoven, Bach, κλπ, και σε ποιο «σκληρά» είδη μουσικής, Heavy Metal (που έχω και μια ιδιαίτερη αδυναμία… ) δίνοντας κάποιες φωτογραφίες το πόσο κακοφτιαγμένη είναι (δημιουργείται) η κρυσταλλική μορφή.
Κατά πόσο όμως μπορεί να επηρεάζουν τα ηχητικά κύματα, ειδικά όταν μιλάμε για ακανόνιστα ηχητικά κύματα το νερό, κατά την στιγμή που γίνεται η γρήγορη κατάψυξη για να δημιουργηθεί η κρυσταλλική μορφή;

Αυτά για αρχή….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τσομπανος
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 22:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω κοντα στη στανη μου ειναι ο τεκες του 'Σεγιτ Αλη' του μυστικιστικου σουφικου ταγματος των Αλεβιδων.(ο μονος εν ενεργεια σημερα)

Πριν απο χρονια με ενα φιλο μου που εκανε μια εργασια για τους λαικους θεραπευτες επισκεφτικαμε ενα δερβιση του εν λογω ταγματος που ειχε την φημη μεγαλου θεραπευτη.

Οταν τον βρικαμε μας ειπε οτι αυτος το μονο που κανει ειναι να γραφει καλιγραμες ευχες σε ενα χαρτακι και να το βαζει σε ενα ποτηρι με νερο απο μια συγκεκριμενη πηγη.

Κατοπιν πριν το πιουν εβαζε το ποτηρι στο κεφαλι του αρωστου και διαβαζε καποιες ευχες(σουστρες).
Μου ειπε συγκεκριμενα οτι οι ασθενεις εχουν την εντυποση οτι βιαβαζει τις ευχες για αυτους, ενω αυτος απευθυνεται κυριως στο νερο.

Αυτο τοτε δεν το καταλαβα και στο γυρισμο ο φιλος μου καθηγητης αφου με πληροφοτησε οτι αντιστιχες θεραπιες γινοταν και στην αρχαια Αιγυπτο μου μιλουσε για το φαινομενο 'φλασεμπο' και ποσο πολυ δρα θετικα η αρνητικα στην ανθρωπινη ψυχοσωματολογια.

Τωρα βαβαια αρχιζω να πιστευω οτι τα πραγματα ισως να ειναι λιγο διαφορετικα.

...


...Τσομπανακος ειμουνα προβατακια φυλαγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσομπανος
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 22:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχει μια βαθια πεποιθεση στους Χριστιανους οτι ο 'αγιασμος δεν χαλαει ποτε.

Εγω εχω πιει αγιασμο που ειταν σε μπουκαλακι για επτα χρονια.(ειχε εξερετικη γευση)

Δεν μου βγαινει απο το μυαλο, κατι παιζει με το νερο...

Θυμιθειται και εκεινον τον τελευταιο χρισμο του μαντειου των Δελφων...

Χαθικε λεει το 'λαλον υδωρ'

...

...Τσομπανακος ειμουνα προβατακια φυλαγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 09:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tσομπάνος
Υπαρχει μια βαθια πεποιθεση στους Χριστιανους οτι ο 'αγιασμος δεν χαλαει ποτε.

Εγω εχω πιει αγιασμο που ειταν σε μπουκαλακι για επτα χρονια.(ειχε εξερετικη γευση)


Εξαρτάται ΠΑΝΤΑ από το υλικό συσκευασίας και το περιβάλλον αποθήκευσης.
Μην ακούς μυθεύματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy