ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ας προσπαθήσουμε να προσδιορίσουμε την/τους ελίτ του πλανήτη μας;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 05:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια εισαγωγούλα

Γεια σε όλους! Είχα πέσει πάνω στο forum σας παλιότερα, αλλά δε θυμάμαι τι έψαχνα τότε. Αυτή τη φορά ερευνούσα τη μυστηριώδη σύμπραξη ναυτικών δυνάμεων από όλο τον κόσμο στον κόλπο του Άντεν. Τελειώνοντας με την ανάγνωση όλων των posts στο συγκεκριμένο thread, εκτίμησα αρκετές ιδέες και απόψεις και μου άρεσε αρκετά ο τρόπος σκέψης κάποιων μελών.

Είμαι νέος στο forum, οπότε συγχωρέστε για την ώρα οποιαδήποτε συμπεριφορά μου δεν ταιριάζει στις συνήθειες δημοσίευσης των μελών του. Μαθαίνω γρήγορα τους κανόνες.


Λίγα πράγματα (και αρκετά συγκεκριμένα) για μένα για με παρεξηγήσετε πιο δύσκολα :

1) Δεν είμαι θρησκόληπτος και δεν πιστεύω σε κάποιον θεό. Δηλώνω χριστιανός ορθόδοξος απλά επειδή μου αρέσουν αρκετά διδάγματα περί αγάπης και επειδή αποστρέφομαι την εξάπλωση μακράν πιο παράλογων θρησκειών που δεν έχουν θέση στον αιώνα μας. Δεν είμαι άθεος, πολύ απλά επειδή όπως δεν μπορώ να ξέρω ότι υπάρχει Θεός δε μπορώ να υποστηρίξω και το αντίθετο. Άλλωστε, υπάρχει δεν υπάρχει, είναι κάτι που με αφήνει αδιάφορο καθώς είμαι ευχαριστημένος με ανθρώπινη και γενικά γήινη παρέα (και αν μια μέρα έρθει και κανένας φιλικός E.T. είναι ευπρόσδεκτος στην παρέα!).

2) Θεωρώ τον ευατό μου ανοιχτόμυαλο και είμαι ανοιχτός σε όλα τα ενδεχόμενα. Δε μου αρέσει να είμαι απόλυτος στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οπότε λειτουργώ με πιθανότητες π.χ. 98% στον κόλπο του Άντεν δε μαζευτήκανε για να πολεμήσουν Σομαλούς πειρατές! Το ξέρω ότι η συχνής παράθεση πιθανοτήτων είναι σπαστική οπότε τις κρατάω για τον ευατό μου. Είμαι απόλυτος μόνον όταν πιστεύω ότι ένα γεγονός χορεύει γυμνό μπροστά μας όπως π.χ. ότι η κεντρική τράπεζα των Η.Π.Α. είναι ιδιωτική και τυπώνει παρ' όλα ταύτα το δολάριο.

3) Τέλος, μου αρέσουν οι αναζητήσεις και αν και πιστέυω ότι το παιχνίδι έχει χαθεί θέλω τουλάχιστον να μάθω ποιοι παίζουν παιχνίδια εις βάρος μας. Αναγνωρίζω μια ιεραρχία εξουσίας στον πλανήτη και στις κοινωνίες και η λογική μου λέει ότι το πρόβλημα είναι τα αφεντικά, γι' αυτό και δε συμμερίζομαι το μίσος του κόσμου προς τις κατώτερες εξουσίες όπως είναι οι αστυνομικοί ή μπάτσοι, γιατί δέχονται το μίσος και τη βία που θα έπρεπε να δέχονται άλλοι οι οποίοι τελικά τη σκαπουλάρουν. Πολλοί με παρεξηγούν, εννοείται.


Έφτιαξα αυτό το thread, γιατί όπως είπα, είδα αρκετά μέλη με πολύ καλές απόψεις (κατά τη δική μου άποψη :P) και ελπίζω ότι με τα δικά τους σχόλια ίσως βγω από κάποια απάτη και συνεχίσω την αναζήτησή μου προς το σωστό δρόμο.

Πάντα γνώριζα αρκετά πράγματα για την Μασoνία, έχοντας μέσα γνωστούς κ.α. Προσωπικά, τους έχω κατατάξει σε θέση στην ιεραρχία της παγκόσμιας εξουσίας, αλλά το αναφέρω για άλλο λόγο. Αυτός είναι το ότι ξεκίνησα την αναζήτηση ακόμα πιο πέρα (προσπαθώντας να ανακαλύψω τους αρχηγούς τους) με αφορμή ένα γνωστό καρτούν, όσο γελοίο και αν 'ακούγεται' αυτό. Και από τότε έχω μαζέψει αρκετές πληροφορίες.
Προσπαθώντας να βρω αλήθειες στο παρελθόν για το παρόν έχω κάνει διάφορες συνδέσεις...από τους Φαραώ και τη Βίβλο των Εβραίων (πιστεύω υπάρχουν συνδέσεις και σε ακόμη παλαιότερα γεγονότα), τη Ρωμαΐκή Αυτοκρατορία, τις Σταυροφορίες, τους Ναΐτες Ιππότες, τους Μασόνους, τους Ιησουΐτες, τους Ιλλουμινάτι, το Βατικανό κ.λ. ... μέχρι τους Σιωνιστές, τους παγκόσμιους πολέμους, το σημερινό τραπεζικό σύστημα κ.λ. (αλλά και τοπικά θέματα όπως η χούντα και το πολυτεχνείο που μόνο τοπικά δεν ήταν)!

Η αφορμή ήταν αυτό εδώ το γνωστό documentary καρτούν, Το αμερικάνικο όνειρο :

http://www.youtube.com/watch?v=X5DYw1HZXH0
http://www.youtube.com/watch?v=O2OtMO13Iy4


Εγώ μέχρι στιγμής θεωρώ ότι μας ελέγχουν Σιωνιστές, Τραπεζίτες Ιλλουμινάτι (καμία σχέση με τους Ιλλουμινάτι του Dan Brown), κάποτε γνωστοί ως Ιησουΐτες, οι οποίοι είναι οι αρχηγοί όλων των Μασόνων. Έχουν ρίζες στους Ναΐτες Ιππότες, που ήταν οι πρώτοι διεθνείς τραπεζίτες που δάνειζαν με βάση σύστημα κλασματικού αποθεματικού. Από την εποχή των σταυροφοριών και της κατάκτησης των Αγίων Τόπων, είχαν Εβραίους στα τάγματά τους και πιθανότατα μυστικά της Βίβλου. Πιστεύω ότι θέλουν μία Νέα Τάξη των Πραγμάτων και να εκπληρώσουν τις διάφορες προφητείες τις Βίβλου όχι επειδή έχουν οι ίδιοι θρησκευτικές ανησυχίες, αλλά επειδή είναι ένα παιχνίδι για εκείνους. Πιστεύω ότι ο δεύτερος παγκόσμιος πόλεμος ήταν δικό τους έργο με σκοπό τη δημιουργία του παράνομου κράτους του Ισραήλ, επειδή ακόμα και σήμερα παίζουν τα παιχνιδάκια των σταυροφοριών και της κατάκτησης των Αγίων Τόπων. Τέλος, ότι είναι ένας συνδυασμός Ρωμαιοκαθολικών και Εβραίων, χωρίς απαραίτητα να εννοώ τη θρησκευτική τους ταυτότητα. Έχω διαβάσει και για βαθύτερες ρίζες των Ιλλουμινάτι (Ατλαντίδα κ.λ.) αλλά ειλικρινά δε μπόρεσα να βρω κάποια λογική σε τέτοιες ιστορίες. Είμαι πεπεισμένος όμως ότι υπάρχει γνώση της ανθρώπινης ιστορίας που μεταδίδεται μέσω κλειστών ομάδων και διατηρείται σε αυτές.


Ας ενώσουμε ένα παζλ, ξεκινώντας από το καρτούν και ό,τι ιδέες έχετε;

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 15:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RedArrowZ
καλώς ήρθες στα forums του ESOTERICA

Η εισαγωγική σου τοποθέτηση είναι πολύ καλή, θα έλεγα παραδειγματική

Αναφέρεις και πράγματα για σένα, για τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα, αλλά κάνεις και μια καλή εισαγωγή για το θέμα που προτείνεις να συζητηθεί.
Εύχομαι να εξελιχθεί δημιουργικά η παρούσα συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 15:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ηρθες στο φόρουμ φίλε RedArrowZ

Πολύ καλή κίνηση να μας πείς δυό λόγια για σένα.

Για τους περισσότερους απο εμας θα εχεις ηδη σχηματίσει γνώμη,
όπως λες απο τα γραπτά μας.


quote:
RedArrowZ
Εγώ μέχρι στιγμής θεωρώ ότι μας ελέγχουν Σιωνιστές, Τραπεζίτες Ιλλουμινάτι (καμία σχέση με τους Ιλλουμινάτι του Dan Brown), κάποτε γνωστοί ως Ιησουΐτες, οι οποίοι είναι οι αρχηγοί όλων των Μασόνων. Έχουν ρίζες στους Ναΐτες Ιππότες, που ήταν οι πρώτοι διεθνείς τραπεζίτες που δάνειζαν με βάση σύστημα κλασματικού αποθεματικού.


Σαν πρώτη επαφη θέλω να τοποθετηθώ στην πιο πάνω θέση σου,λέγοντας:

Και τούς Σιωνιστές ποιοί τούς ελέγχουν?
Απο ποιόν παίρνουν οδηγίες οι Σιωνιστές?
Ποιάς ανώτερης αρχής σχέδια εξυπηρετούν και μάλιστα εν αγνοία τους?

Κι έχουν και οι Σιωνιστές πέσει θύματα παραπλάνησης απο κάτι
μεγαλύτερο?

Γιατι θέτω αυτα τα ερωτήματα!

Επειδή σκέπτομαι,οτι αν πράγματι οι Σιωνιστές,απο την εποχή
των Ναίτών,είχαν στα χέρια τους τα ηνία του κόσμου,μετα απο 800
και πλέον χρόνια,λογικά θα έπρεπε ο πλανήτης Γη,να ηταν ενα κράτος υπό την σημαία του Ισραήλ,με μια γλώσσα,μια θρησκεία,μια κυβέρνηση,
χωρίς κράτη και εθνη,χωρίς πολέμους,με μια εστω υποτυπώδη ειρήνη.

Πράγμα που δεν συμβαίνει.Το αντίθετο μάλιστα.
Οι σιωνιστές εχουν υποστεί αλεπάλληλες διώξεις,ήττες και μεγάλες
καταστροφές.

Αρα σκέπτομαι,δεν κάνουν αυτοί κουμάντο!

Ποιοί λοιπόν?

Οι παγκόσμιοι τραπεζίτες?
Χμ...ισως ναι ισως οχι.
Ποιοί είναι αυτοί?
20-30 οικογένειες[Ιλλουμινάτοι]?Προφανώς ναι.
Παντρεύονται μεταξύ τους,οι πρωτότοκοι αναλαμβάνουν τα ηνία
των επιχειρήσεων και αν γίνει και κανένας γάμος κατα λάθος
εκτός οικογενειών,οι απόγονοι δεν καταλαμβάνουν ηγετικές θέσεις
στις οικογένειες.
Πολύ καλά μέχρι εδω.Ας πουμε οτι βρήκαμε τους ηγέτες.
Τούς <<Επικυρίαρχους>> ,όμως τους έχουμε?
Μάλλον οχι.Και αυτοί φαίνονται να δουλέυουν για λογαριασμό
άλλων.Πώς το βλέπω αυτό?

Δεν εχω διαβάσει ποτε σε εφημερίδες και γενικά στα ΜΜΕ,κανέναν
διαπληκτισμό,καμμία διαμάχη δικαστική ή φραστική,οικονομικά
σκάνδαλα,κ.λ.π,μεταξύ αυτών των 20-30 οικογενειών!
Πώς διάολο γίνεται 300 άτομα περίπου συνολικά να εχουν τον
έλεγχο της οικονομίας και κατα συνέπεια όλου του πλανήτη,
χωρίς να εχουν ποτε διαπληκτισθεί μεταξύ τους.Ούτε καν για την
πρωτοκαθεδρία των οίκων τους!

Σαν να έχουν κάποιον πάνω απο αυτούς που έχει το γενικό
πρόσταγμα.
Και τώρα αρχίζει η φαντασία!
Ποιός να είναι αυτός? ή αυτοί?


Οι αρχαίοι Ελληνες θεοί?
Οι αρχαίοι Σουμέριοι θεοι?
Οι ίδιοι?
Οι απόγονοί τους?
Οργιάζει πλέον η φανταία,επειδή η λογική σταμάτησε.

Μήπως οι <<ελέω θεού βασιλείς>> απόγονοί τους?
Παρατηρητές Αθάνατοι που έμειναν πίσω?
Μήπως δεν είναι καν άνθρωποι?
Γιατί μόνον μή άνθρωποι θα κυβερνούσαν τόσο απάνθρωπα
την ανθρωπότητα.

Αν αυτοί ζουν πολλά-πολλά χρόνια,ώστε να φαίνονται στα δικά μας
μάτια αθάνατοι?
Οπως στη δική μας ζωή,μπορούμε να ελέγχουμε 5 γεννεές σκύλων,
που ζουν 15 χρόνια και μας βλέπουν ώς αθάνατους,έτσι και εμείς θα μπορούσαμε να δουμε αυτούς.
Τι θα εμπόδιζε εναν αρχαίο Σουμέριο θεό που ζεί 5000 γήινα χρόνια
να μας κυβερνά με διάφορους τρόπους και εμείς να μην έχουμε ιδέα?
Σκέψεις με φαντασία είπαμε!!
Ζούμε 80 χρόνια και δεν προλαβαίνουμε καλά καλά να σχεδιάσουμε
και να ολοκληρώουμε την δική μας ζωη,πόσο μάλλον του πλανήτη ολόκληρου
και σε ευρος χιλάδων χρόνων στο παρελθόν και άλλων τόσων στο
μέλλον.

Μήπως λοιπόν οι Επικυρίαρχοι δεν είναι απο αυτό τον κόσμο?
Τι πιθανότητες εχει κάτι τέτοιο να ισχύει?
Αυτά για τώρα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 21:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοιξατε ενα παρα πολυ ενδιαφερον θεμα, το οποιο ψαχνομαι εδω και πολυ καιρο!!

Καταρχην, εντυπωσιακη μπορω να πω οτι ειναι η εισαγωγη σου, RedArrowZ!

Αναμφιβολα μας ελεγχουν οι Ιλλουμανιτυ, οι Μασωνοι, και ξερω γω τι αλλο ονομα... Ειναι γνωστο αυτο. Και δεν το αμφισβητει πλεον σχεδον κανενας...

ΟΜΩΣ!!!! Το θεμα ποιο ειναι; Μα φυσικα ο σκοπος τους!!

Και εδω υπαρχει μια ποικιλια αποψεων.

Σιγουρα στεκουν αρκετα πραματα απο αυτα που ειπε ο Νικομαχος. Ωστοσο... Νικομαχε, θα απεκλειες την περιπτωση να ειναι απλως 100% ανθρωποι που να θελουν την εξουσια; Να εχουν τη τρελα της εξουσιας... Τη δυναμη να ελεγχουν ολοκληρο πλανητη... Και οταν βλεπουν να κινδυνευει, δεν τους νοιαζει καν και να σκοτωσουν δισεκατομμυρια ατομα...

Ισως γι'αυτο πυκνα-συχνα αναφερονται για το δηθεν προβλημα του υπερπληθυσμου (ναι ειναι ΔΗΘΕΝ, αλλα αφηστε το, ειναι αλλο θεμα...) και εχουν σχεδια για τη μειωση πληθυσμου... (για καλυτερο ελεγχο προφανως)

Να σημειωθει πως πιστευω οτι μας εχουν επισκεφτει εξωγηινοι, κ μαλιστα πολλες φορες, υπαρχουν παρα παρα πολλα στοιχεια που να δειχνουν αυτα, αλλα... κραταω ακομα επιφυλαξη για τον ελεγχο του πλανητη...

Νικομαχε μπορω να σου δωσω ενα παραδειγμα/ερωτημα. Τι πιστευεις για τον Χιτλερ; Ηταν ενας ηγετης που ακολουθαγε οδηγιες απο καποιον 'ανωτερο Θεο' και σκοτωνε εκατομμυριους Εβραιους (που ανηκουν στην ιδια φυλη των .. Μασονων!); ή απλα ηταν αρρωστος, παρανοικος που ειχε τεραστιο κομπλεξ με τους Εβραιους;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 23:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vitras
Νικομαχε μπορω να σου δωσω ενα παραδειγμα/ερωτημα. Τι πιστευεις για τον Χιτλερ; Ηταν ενας ηγετης που ακολουθαγε οδηγιες απο καποιον 'ανωτερο Θεο' και σκοτωνε εκατομμυριους Εβραιους (που ανηκουν στην ιδια φυλη των .. Μασονων!); ή απλα ηταν αρρωστος, παρανοικος που ειχε τεραστιο κομπλεξ με τους Εβραιους;


Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι ηταν ελεγχόμενος και
υπάκουγε σε εντολές.
Και μάλιστα απο την αρχή της καριέρας του.
20 χρόνια σχεδιασμός ήταν κατα την γνώμη μου ο Χιτλερ.
Πιστό όργανο κάποιων.
Ποιών?
Πολλές οι απόψεις.
Η δική μου,εχει να κάνει με τούς Ιλλουμινάτους τραπεζίτες
απο την φωτεινή πλευρα και απο τα αφεντικά αυτών απο την
σκοτεινή πλευρα.

Εκείνο το πέτρινο μνημείο κάπου στις ΗΠΑ,που μιλάει για
μείωση του πλυθησμού κάποιο σκοπό εχει και κάποιων τα σχέδια
εξυπηρετεί.
Μα καλά θα πει κάποιος σκεπτικιστής,αφου εχουν τόσο υποχθόνια
σχέδια,γιατι τα βγάζουν στην φόρα απροκάλυπτα?

Μεγάλος κόμπος η απάντηση.Με την λογική δεν υπάρχει.
Με την φαντασία ίσως.
Λέμε τώρα [με φαντασία],αν υπάρχει κάπου κάποιος νόμος,γραπτός
ή αγραφος,απο κάποιον επόπτη,που τους υποχρεώνει να κοινοποιούν τα σχέδιά τους και όποιος καταλάβει,κατάλαβε?

Το ιδιο δεν γίνεται και τώρα?
Δεν έχει προειδοποιηθεί η ανθρωπότητα για την Ατζέντα 21,για την
επερχόμενη οικονομική δικτατορία,για τον επερχόμενο παγκόσμιο
κυβερνήτη,για την έλευση εξωγήινων και διάφορα άλλα <<καλά>>
συμβάντα?

Είναι όμως τόσο φαιδρά αυτα που κανείς δεν τα παίρνει στα σοβαρά.
Οπως και κανείς δεν πίστευε οτι ο Χίτλερ θα ξεκινούσε παγκόσμιο
πόλεμο.Ούτε ακόμα και οταν εισέβαλε στην Πολωνία.

Αυτά βλέπω και αναλύω.
Τι άλλη εξήγηση θα μπορούσα να δώσω για αυτο το μνημείο?
Κάποιος λέει την αλήθεια,αλλά ειναι τόσο απίστευτη,που δεν
την λαμβάνουμε υπ όψιν.
Γιατι αν οι άνθρωποι,την λάμβαναν,τότε θα είχαν κρεμάσει πρώτα τον
κυβενήτη της πολιτείας και μετα τους υπόλοιπους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2011, 00:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Αμαλία και Νικόμαχε και χαίρομαι που συμφωνείτε με τη δομή του post μου


Λοιπόν, κοίτα τι πιστεύω Νικόμαχε αρχικά για τα πρώτα ερωτήματα που θέτεις.

Νομίζω ότι η Ελίτ έχει διάφορους μπροστινούς ανά τον κόσμο και ότι όλους σε κάποιο βαθμό τους θεωρούν αναλώσιμους. Για να αναφέρω μόνο δύο-τρεις υπόπτους, είναι η αδελφότητα Skulls & Bones του πανεπιστημίου Yale, που θεωρώ ότι λειτουργεί σαν κόσκινο για άντρες που ξεχωρίζουν με δίψα για δύναμη, οι οποίοι αργότερα θα χρησιμοποιηθούν ακόμη και σε πρωθυπουργική θέση. Το παγκόσμιο δίκτυο της Μασονίας, που θεωρώ ότι λειτουργεί σαν εργαλείο stealth.
Έχοντας μέλη από δημοσιογράφους και νομικούς μέχρι πολιτικούς (και φυσικά τους κυβερνώντες), ελέγχουν όλες τις πληροφορίες που φτάνουν στα αυτιά μας, αλλά και όλες τις κινήσεις εναντίων τους και έτσι εκείνοι μένουν στο παρασκήνιο.
Ένα ακόμη γκρουπάκι μπροστινών είναι και το Σιωνιστικό lobby, που θεωρώ ότι ασχολείται με μοντέρνες 'σταυροφορίες' κατάκτησης των Αγίων Τόπων.

Ίσως και το Σιωνιστικό lobby να έχει πέσει θύμα παραπλάνησης, γιατί όσοι βρίσκονται στην κορυφή της πυραμίδας της εξουσίας έχουν ασύγκριτα μεγαλύτερη εξουσία από όση θα μπορούσε να ονειρευτεί κάθε μπροστινός ότι θα αποκτήσει, ενώ κάθε κατώτερος και μπροστινός κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή να χρησιμοποιηθεί ως αποδιοπομπαίος τράγος.

Αν μπορέσουμε κάπως να προσδιορίσουμε την αλυσίδα της εξουσίας ξεκινώντας από την τοπική και ανεβαίνοντας προς την ευρύτερη και παγκόσμια, ίσως ξεκινήσουμε από τον απλό αστυνομικό και συνεχίσουμε προς το διοικητή και από εκεί στον υπουργό άμυνας που με τη σειρά του παίρνει εντολές από την κυβέρνηση, της οποίας τα μέλη ίσως είναι μέλη της Μασονίας, που είναι ένα παγκόσμιο δίκτυο, και άλλων κλειστών group, παρέα με την αντιπολίτευση και τις άλλες διαφορετικές φωνές της πολιτικής. Και όσο προχωράμε, τόσο περιπλέκεται.

Ωστόσο, κάθε σταθμός στην αλυσίδα της εξουσίας νομίζω ότι λειτουργεί ως συγκεντρωτής μίσους αλλά και ως επίπεδο κρυπτογράφησης.

Ο περισσότερος κόσμος, θα στρέψει το μίσος του προς τους μπάτσους (το μεγαλύτερο συγκεντρωτή μίσους) και σε αυτή την περίπτωση έχει και τη δυνατότητα να βιαιοπραγήσει. Άλλοι θα τα βάλουν με τους Εβραίους για τα οικονομικά προβλήματα του πλανήτη και ας ευθύνεται μία ελίτ, άλλοι πιο ψαγμένοι θα τα βάλουν με Bilderberg (ίσως μαζευτούν και έξω από το εκάστοτε ξενοδοχείο που θα συνεδριάσουν - έχει γίνει το 2009 στη Γλυφάδα - για να διαμαρτυρηθούν), άλλοι με Σιωνιστές, άλλοι με κομμουνιστές, άλλοι με καπιταλιστές, άλλοι με... :P κ.λ.

Με τόσους μπροστινούς όμως κρύβονται καλά οι πισινοί


Οπότε γράφω τα παραπάνω γιατί θέλω να πω ότι για μένα το γεγονός ότι οι Σιωνιστές έχουν φάει ήττες δεν ακυρώνει την ιεραρχία τους στην εξουσία.

Απ' ότι φαίνεται οι ελίτ παίζουν σε όλα τα ταμπλώ, νικημένων και ηττημένων, σε αιματηρά παιχνίδια που γίνονται για τα μάτια μας.

Π.χ. το 1996 στην εισβολή στα Ίμια η C.I.A. (μπροστινοί!) συνεργάζονταν και με την Ελληνική και με την Τουρκική κυβέρνηση. Οι μεν τα έδωσαν με πρωθ. το Σημίτη και υπ. εξωτερικών τον Πάγκαλο και οι δε τα πήραν με την άνεσή τους. Οι 12 αναλώσιμοι (expendables χαχα) Τούρκοι κομάντο της ομάδας Καρντάκ που εγκατέστησαν τη δική τους σημαία δολοφονήθηκαν τρεις μήνες αργότερα στην πατρίδα τους. Από τον όποιο πλούτο μαθαίνουμε ότι υπάρχει εκεί πιστεύω θα επωφεληθούν και τα αφεντικά των Η.Π.Α. εκτός από την Τουρκία.

Αλλά δεν χρησιμοποιώ ως τεκμήριο αυτό το παράδειγμα γιατί κάποιος μπορεί να έχει διαφορετικές απόψεις για το θέμα. Το χρησιμοποιώ ως ένα παράδειγμα παιχνιδιού από τα πολλά που μπορούμε να βρούμε αν το ψάξουμε για να δείξω ότι αν ψαχτούμε υπάρχουν πολλά 'παιχνίδια' στα οποία όλοι οι παίκτες ελέγχονται εν αγνοία τους από τα ίδια άτομα.

Θεωρώ ότι η Νέα Τάξη των Πραγμάτων είναι ένα δύσκολο έργο για τους ίδιους (εννοώ τους Τραπεζίτες Ιλλουμινάτι) και ότι έχουν αντιμετωπίσει αρκετές δυσκολίες στο παρελθόν (1. π.χ. είχαν αποτύχει δύο φορές να ιδρύσουν κεντρική τράπεζα των Η.Π.Α. 2. π.χ. Τα τάγματά τους έχουν κυνηγηθεί στο παρελθόν από ανταγωνιστές powerhungry ), αλλά ξεκίνησαν να κερδίζουν το παιχνίδι στον εικοστό αιώνα κυρίως με τη βοήθεια της τεχνολογίας και της επιρροής των MME στους λαούς.
Τους αποκάλεσα και Σιωνιστές στο πρώτο post γιατί θεωρώ ότι μοιράζονται τους στόχους του Σιωνιστικού lobby και έχουν αναθέσει επιχειρήσεις που αφορούν το Ισραήλ σε αυτούς τους μπροστινούς.

Νομίζω πάντως ότι συνολικά, στον αιώνα που μας πέρασε, μάλλον νικητές παρά ηττημένοι ήταν οι Σιωνιστές. Ο λόγος είναι το εξής αποτέλεσμα του δεύτερου παγκοσμίου πολέμου:


Τώρα όσον αφορά τους παγκόσμιους τραπεζίτες δίνω μία πολύ μεγάλη πιθανότητα να βρίσκονται ελάχιστα πιο χαμηλά ή στην κορυφή της πυραμίδας. Αν οι πιο ισχυροί του κόσμου δεν είναι εκείνοι που εκμεταλεύτηκαν/ εξπλοΐταραν το νομισματικό σύστημα, εκείνοι που τυπώνουν χρήμα και που το δημιουργούν σε υπολογιστές, τότε η λογική μου σταματάει και όντως αρχίζει η φαντασία όπως λες χεχεχ :P

Αν δεν είναι εκείνοι η κορυφή, τότε σίγουρα δουλεύουν για κάποιον/ους και νομίζω ότι εκεί σταματάει η αναζήτηση. Αν βρούμε που ανήκουν.

Για αρκετές από τις 20-30 οικογένειες που πιστεύω έχεις ψάξει και έχεις μια καλή ιδέα για τα ονόματά τους ή τουλάχιστον αυτά που ακούγονται, έχω βρει κατά καιρούς προγόνους τους που ανήκουν όντως κάπου. Οι Rothschilds/Bauers για παράδειγμα είχαν απορροφηθεί από τους Ιησουΐτες και έφεραν τον τίτλο "Guardians of the Vatican Treasury" δηλ. Φύλακες του Θησαυρού του Βατικανού.

Αφήνω δεύτερα τα extreme αλλά διόλου απίθανα ενδεχόμενα που παραθέτεις, γιατί νιώθω ότι είναι και εκείνοι θνητοί (αν και από τις παρατηρήσεις μου, τα σχέδιά τους παραείναι μακροχρόνια... ίσως θεωρούν εξίσου επιτυχία την εκπλήρωσή τους από τους απογόνους τους;), απλά με πρόσβαση σε γνώσεις και τεχνολογία που πέρασαν μέσα από τα κλειστά τους γκρουπ. Οι μέθοδοί τους, οι απάνθρωπες δραστηριότητές και οι δολοπλοκίες τους μου φαίνονται ανθρώπινης φύσεως, αρκετά μοχθηρής βέβαια...

Νομίζω ότι το βίντεο που πόσταρα στο πρώτο post μας δίνει μια καλή ιδέα για τους ελίτ, ή τουλάχιστον για εκείνους κοντά στην κορυφή. Εννοείται ότι όποιος έφτιαξε ένα τόσο καλό βίντεο δεν είναι τυχαίος, οπότε παραμένω καχύποπτος, ωστόσο δεν μπορώ παρά να αποδεχτώ ότι όλα όσα μας δείχνει είναι αλήθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2011, 00:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vitras
Ωστοσο... Νικομαχε, θα απεκλειες την περιπτωση να ειναι απλως 100% ανθρωποι που να θελουν την εξουσια; Να εχουν τη τρελα της εξουσιας... Τη δυναμη να ελεγχουν ολοκληρο πλανητη... Και οταν βλεπουν να κινδυνευει, δεν τους νοιαζει καν και να σκοτωσουν δισεκατομμυρια ατομα.

To αποκλείω φίλε,επειδή για όλα αυτα τα σκοτεινα που
συμβαίνουν στην ανθρωπότητα φαίνεται να υπάρχει σχεδιασμός
μεγαλύτερης διάρκειας απο την ανθρώπινη ζωή.
Αν ηταν ανθρωποι θα έπρεπε να κληρονομούν τον σχεδιασμό της
καταστροφής απο γενια σε γενιά.

αν δούμε συνολικά τα τελευταία 500 χρόνια της Ιστορίας σε
παγκόσμιο επίπεδο,αυτο θα φανεί.
Και οχι μόνο.Εγώ βλέπω και κάτι άλλο.
Οτι αυτοί οι κάποιοι επικυρίαρχοι,είναι χωρισμένοι σε στρατόπεδα
και μέσω των επιρροών στους ανθρώπους διεξάγουν τούς δικούς τους
πολέμους.
Φαντασίες βέβαια,αλλά...
Και για να αποφύγουμε τυχόν συγκρίσεις με λιακοπουλάδες,αυτα που
λέω δεν έχουν καμμία σχέση με τα παραμύθια του βιβλιοπώλη.
Είναι δικές μου σκέψεις και βασίζονται στην Ελληνική και Σουμεριακή
μυθολογία και στην ελεύθερη ερμηνεία τους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2011, 18:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι ηταν ελεγχόμενος και
υπάκουγε σε εντολές.
Και μάλιστα απο την αρχή της καριέρας του.
20 χρόνια σχεδιασμός ήταν κατα την γνώμη μου ο Χιτλερ.
Πιστό όργανο κάποιων.
Ποιών?
Πολλές οι απόψεις.
Η δική μου,εχει να κάνει με τούς Ιλλουμινάτους τραπεζίτες
απο την φωτεινή πλευρα και απο τα αφεντικά αυτών απο την
σκοτεινή πλευρα.

Να προσθέσω, Νικόμαχε, ότι συμφωνώ με αυτή την άποψή σου για το Χίτλερ και τους Ιλλουμινάτι Τραπεζίτες αν και δεν έχω ιδέα για φωτεινή πλευρά και σκοτεινή πλευρά. Υπάρχει και αρκετό υλικό υποψιασμένων στο ίντερνετ. Δύο παραδειγματάκια:
http://www.youtube.com/watch?v=vw9Qm_TejCo
http://anti-ntp.blogspot.com/2011/04/50.html

Κάτι το ενδιαφέρον, κατά τη γνώμη μου:

Είναι ο Σιδηρούς Σταυρός των ιπποτών (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%82_%CE%A3%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%81%CF%8C%CF%82), γερμανικό παράσημο, εμπνευσμένο από τους Τεύτονες Ιππότες (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CF%82_%CE%99%CF%80%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%82), αποστρατιωτικοποιημένο Γερμανικό ιπποτικό τάγμα που έχει την καταγωγή του στους Ναΐτες Ιππότες (οι πρώτοι που έφτιαξαν διεθνές τραπεζικό σύστημα και χρησιμοποίησαν κλασματικό αποθεματικό (fractal reserve) ).

Μία σύνδεση - ίσως αρκετά σημαντική - με τους Ναΐτες...


quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Αν ηταν ανθρωποι θα έπρεπε να κληρονομούν τον σχεδιασμό της
καταστροφής απο γενια σε γενιά.

Σχέδιο καταστροφής ή NWO ή οτιδήποτε άλλο σχέδιο, γιατί όχι; Μου φαίνεται αρκετά λογικό.

Επίσης, οι πλούσιοι έχουν τη δυνατότητα να ζουν παραπάνω με συνεχή ιατρική παρακολούθηση. χμμ π.χ. ο Μητσοτάκης;

...ενώ άλλοι που είναι πιο πάνω και από παιχνίδια φαρμακοβιομηχανιών, π.χ. ο ενενηνταεξάχρονος David Rockefeller (http://en.wikipedia.org/wiki/David_Rockefeller), ίσως έχουν πρόσβαση σε τεχνολογία, σε ιατρικές μεθόδους και γνώσεις που τους βοηθάνε να ξεπερνούν διάφορα προβλήματα υγείας (ίσως και μορφές καρκίνου; ).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2011, 22:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα παιδια!!

Ομολογω οτι μετα απο τη μελετη των post σαςκαι κανοντας μια μινι ερευνα για τον Χιτλερ, ειδα πραματα που δεν περιμενα με τιποτα.

Οντως στεκουν πολλα πραματα, ομως κατι δεν μου παει καλα με ολα αυτα.

Για παραδειγμα, ειναι γνωστο οτι ο Χιτλερ ειχε παθος με 'αρχαιολογικα' ευρυματα, artifacts , οπως τα οριζει ο καθενας, που θα εδιναν 'παραπανω' δυναμη... Για ποιο λογο θα τα εκανε αυτα αμα ελεγχοταν απο καποιους ανωτερους;

Και εστω παρα πολλοι εβραιοι μεταφερθηκαν εκει στο Ισραηλ, πως και δεν διαρρευσε ΟΥΤΕ μια πληροφορια οτι οντως συνεβη αυτο; Να κρατησαν ολοι το στομα τους ειναι πρακτικα απλα αδυνατον...

Και κατι που δεν εχω καταλαβει, γιατι κτυπανε τους Παλαιστινους; Γιατι εκει στη Παλαιστινη συγκεκριμενα ιδρυθηκε το Ισραηλ;

Παντως τωρα μου λυθηκε η απορια γιατι δεν εκανε επιδρομες το ΝΑΤΟ στο Ισραηλ οπως εκανε με τη Λιβυη, οταν η Ισραηλ εισβαλε στη Παλαιστινη πριν απο 1-2 χρονια, δεν θυμαμαι ακριβως... Κ πως ενα τοσο μικρο κρατος σαν το Ισραηλ να επιβιωνει πολυ ανετα εδω και πολλα χρονια!!

Ωστοσο αυτη η κουβεντα με τον Χιτλερ δεν οδηγει πουθενα για το συμπερασμα πως αν η κορυφη της πυραμιδας ειναι οι 'Αθανατοι Θεοι' ή απλως ανθρωποι που πασχουν απο το συνδρομο της εξουσιας...

Νικομαχε αλλη μια λεπτομερεια που ξεχασα να παραθεσω. Η Αμερικη ουσιαστικα υπαρχει μονο τα 150 χρονια. Δηλαδη ο 'παγκοσμιος' κοσμος ηταν ουσιαστικα μονο η Ευρωπη τοτε... Και θα μου φαινοταν πολυ περιεργο να υπηρχαν τοτε ηδη σχεδια για τον ελεγχο του κοσμου!!!

Με λιγα λογια πιστευω οτι το κακο αρχισε πριν απο 80-90 οταν προσπαθησαν να αποκτησουν τη τραπεζα της Αμερικης (κ το καταφεραν)...

Τωρα για τους 'Θεους' θα δεχομουν μονο αν ελεγες οτι ειμαστε απλως ενα πειραμα, ενα εργαστηριακο πειραμα για πως θα εξελλισοταν ενας πολιτισμος... Μην ξεχναμε οτι πριν απο μας σιγουρα εχουν αναπτυχθει παρα πολλους πολιτισμους...

Ενδεικτικα με αυτο http://www.planitikos.com/2011/06/300.html .. 300 εκατομμυριων χρονων η βιδα!!!

Τελοσπαντων.. ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα...

RedArrowZ αν εχεις κ αλλα στοιχεια να παραθεσεις θα ημουν περιχαρης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 01:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vitras

Οντως στεκουν πολλα πραματα, ομως κατι δεν μου παει καλα με ολα αυτα.

Για παραδειγμα, ειναι γνωστο οτι ο Χιτλερ ειχε παθος με 'αρχαιολογικα' ευρυματα, artifacts , οπως τα οριζει ο καθενας, που θα εδιναν 'παραπανω' δυναμη... Για ποιο λογο θα τα εκανε αυτα αμα ελεγχοταν απο καποιους ανωτερους;



Δεν ξέρω αν ισχύει και πόσο γνωστό είναι. Λέγεται ότι οι χρηματοδότες του Χίτλερ τον έπεισαν ότι το Σιωνιστικό lobby είχε κυρήξει πόλεμο εναντίων της Γερμανίας κ.λ. και ότι τον έσπρωξαν προς τον πόλεμο και χρηματοδοτούσαν και τους Συμμάχους παράλληλα, ενώ ο ίδιος δεν είχε σκοπό αρχικά να δημιουργήσει έναν παγκόσμιο πόλεμο ούτε και ολοκαύτωμα, που μάλλον δεν έγινε (ένας γνωστός μου Μασώνος υποστηρίζει πάντως ότι δεν υπήρξε ολοκαύτωμα). Τους Εβραίους που συγκέντρωναν τους έστελναν στις τότε εβραϊκές φυλές του Ισραήλ και στην Παλαιστίνη. Οπότε, ίσως χρησιμοποιήθηκε ο Χίτλερ λόγο της δίψας του για εξουσία και των ικανοτήτων του ως δημαγωγού, και επειδή πίστευε στην ανωτερότητα της φυλής του και ήταν ρατσιστής.

Δε θα ήταν και ο πρώτος που χρησιμοποιήθηκε. Υπάρχουν πολλοί άλλοι στην ιστορία. Θυμήσου το συνταγματάρχη Ιωαννίδη ο οποίος συνεργαζόταν με τη C.I.A. ... τον έπεισαν να ρίξουν τον Παπαδόπουλο που αποδείχτηκε ανυπάκουος, να πάρει τη θέση του αφού του άρεσε η εξουσία και να κάνει πραξικόπημα στην Κύπρο. Είχαν κάνει όμως τη συμφωνία τους με την Τουρκική κυβέρνηση για εισβολή στην Κύπρο και έτσι ο Ιωαννίδης χρησιμοποιήθηκε. Το τι κέρδισαν οι Τούρκοι και τι η κυβέρνηση των Η.Π.Α. είναι γνωστό αλλά απαιτεί ανάλυση.

Και υπάρχει και η θεωρία ότι δε χρησιμοποιήθηκε (άλλωστε το πτώμα του δεν έχει αναγνωριστεί...) και ότι ανήκε στην κλίκα τους.


quote:
Vitras
Και εστω παρα πολλοι εβραιοι μεταφερθηκαν εκει στο Ισραηλ, πως και δεν διαρρευσε ΟΥΤΕ μια πληροφορια οτι οντως συνεβη αυτο; Να κρατησαν ολοι το στομα τους ειναι πρακτικα απλα αδυνατον...

Καθόλου αδύνατο δεν είναι. Το τι φτάνει στα αυτιά μας το ελέγχουν μέσω της Μασονίας. Έχουν φτιάξει ολόκληρη παρέα από άτομα διαφόρων κλάδων...δημοσιογράφους, δικηγόρους, πολιτικούς, εκπαιδευτικούς...αρκεί να σου πουν στο σχολείο ότι το Πολυτεχνείο έριξε τη Χούντα και εσύ θα έχεις αυτή την πληροφορία ακόμα και μετά από 30 χρόνια και θα σε πουν τρελό, φασίστα κ.λ. αν είσαι αμφισβητίας. Και μετά το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο η λέξη Εβραίος έγινε taboo και εύκολα σε αποκαλούν πια αντισημίτη αν αμφισβητήσεις οτιδήποτε τους αφορά ή αν τους προσάψεις κάτι. Αλλά μη γελιόμαστε. Και εκείνοι θύματα είναι. Αρκετοί πεθάναν από τις άσχημες συνθήκες του πολέμου και ασθένειες όπως ο τύφος, ενώ χρησιμοποιήθηκαν για την ίδρυση του παράνομου κράτους του Ισραήλ.


quote:
Vitras
Και κατι που δεν εχω καταλαβει, γιατι κτυπανε τους Παλαιστινους; Γιατι εκει στη Παλαιστινη συγκεκριμενα ιδρυθηκε το Ισραηλ;


Επειδή εκεί ήταν ο Ναός του Σολομώντα και ιστορικά το κέντρο επιχειρήσεων των Ναϊτών ήταν οι Άγιοι Τόποι. Τα σύμβολα και η Βίβλος φαίνονται σημαντικά για το παιχνίδι των Ελίτ. Φημολογείται ότι η Νέα Τάξη των Πραγμάτων θα έχει ως κέντρο επιχειρήσεων την τοποθεσία του Ναού. Διάβασε τι είναι ο Σιωνισμός αν δε γνωρίζεις ήδη και θα καταλάβεις αρκετά πιστεύω.


quote:
Vitras
Παντως τωρα μου λυθηκε η απορια γιατι δεν εκανε επιδρομες το ΝΑΤΟ στο Ισραηλ οπως εκανε με τη Λιβυη, οταν η Ισραηλ εισβαλε στη Παλαιστινη πριν απο 1-2 χρονια, δεν θυμαμαι ακριβως... Κ πως ενα τοσο μικρο κρατος σαν το Ισραηλ να επιβιωνει πολυ ανετα εδω και πολλα χρονια!!

Ωστοσο αυτη η κουβεντα με τον Χιτλερ δεν οδηγει πουθενα για το συμπερασμα πως αν η κορυφη της πυραμιδας ειναι οι 'Αθανατοι Θεοι' ή απλως ανθρωποι που πασχουν απο το συνδρομο της εξουσιας...

Νικομαχε αλλη μια λεπτομερεια που ξεχασα να παραθεσω. Η Αμερικη ουσιαστικα υπαρχει μονο τα 150 χρονια. Δηλαδη ο 'παγκοσμιος' κοσμος ηταν ουσιαστικα μονο η Ευρωπη τοτε... Και θα μου φαινοταν πολυ περιεργο να υπηρχαν τοτε ηδη σχεδια για τον ελεγχο του κοσμου!!!

Με λιγα λογια πιστευω οτι το κακο αρχισε πριν απο 80-90 οταν προσπαθησαν να αποκτησουν τη τραπεζα της Αμερικης (κ το καταφεραν)...


Όσον αφορά τον πόλεμο στη Λιβύη διάβασε κάτι ενδιαφέρον:
http://theintelhub.com/2011/03/29/wow-that-was-fast-libyan-rebels-have-already-established-a-new-central-bank-of-libya/

"The rebels in Libya are in the middle of a life or death civil war and Moammar Gadhafi is still in power and yet somehow the Libyan rebels have had enough time to establish a new Central Bank of Libya and form a new national oil company. Perhaps when this conflict is over those rebels can become time management consultants. They sure do get a lot done."

"A central bank, reserve bank, or monetary authority is a public institution that usually issues the currency." (from http://en.wikipedia.org/wiki/Central_bank)


Η παλιά κεντρική τράπεζα ήταν state-owned και υπό τον έλεγχο του Moammar Gadhafi. Είναι κάτι που δεν θα ακούσεις στα ελληνικά Μ.Μ.Ε. ε; Ξέρουν να λένε μόνο πόσο κακός είναι ο δικτατοράκος ο Καντάφι, που ίσως να είναι και κακός δεν ξέρω, αλλά σίγουρα βρίσκεται αντιμέτωπος με πανκάκιστους σε αυτή τη μάχη.
Απ' όσο ξέρω πάντως οι μισθοί στην Λιβύη ήταν υψηλοί και δουλειές υπήρχαν...


Η "Αμερική" δεν είναι παρά μια αναλώσιμη βάση της Ελιτ. Αποτελεί την στρατιωτική τους δύναμη. Τη στρατιωτική εξουσία. Αλλά και οικονομική εξουσία. Ενώ π.χ. το Βατικανό είναι βάση θρησκευτικής εξουσίας. Οι πολίτες των Ηνωμένων Πολιτειών είναι από τα μεγαλύτερα θύματά τους όσο περίεργο και αν φαίνεται. Τσέκαρε το χρέος των Η.Π.Α.

Υπάρχουν πολλές πηγές στο Ίντερνετ που εξηγούν ότι οι Η.Π.Α. δεν είναι χώρα αλλά εταιρεία.

Edited by - RedArrowZ on 23/06/2011 01:28:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 01:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vitras ενα-ενα τα ερωτήματα.
Εύλογα και τα είχα κι εγώ.
Και κατέληξα κάπου,οχι με σιγουριά αλλά
δια της συμπερασματικής οδού και με την
σκέψη σε πλήρη ελευθερία.

quote:

Για παραδειγμα, ειναι γνωστο οτι ο Χιτλερ ειχε παθος με 'αρχαιολογικα' ευρυματα, artifacts , οπως τα οριζει ο καθενας, που θα εδιναν 'παραπανω' δυναμη... Για ποιο λογο θα τα εκανε αυτα αμα ελεγχοταν απο καποιους ανωτερους;

Να σου πώ εναν λόγο.Ο Χίτλερ ήταν άνθρωπος ελεγχόμενος απο
μη ανθρώπουε ή στην καλύτερη περίπτωση απο ανώτερους ανθρώπους.
Με την ανθρώπινη φύση του της περιέργειας και με την δύναμη της
εξουσίας που νόμιζε πώς είχε,προσπαθούσε να τούς εντοπίσει και να
μάθει τα μυστικά τους με σκοπό προφανώς να γίνει σαν κι αυτούς.
Δρούσε κατ'ιδίαν στην προσπάθειά του αυτή και αυτο φαίνεται απο
το είδος των ερευνών του.Εξωτικές!!
Και μόνο αυτο είναι ένδειξη οτι κάτι μεγάλο έψαχνε.
Ισως και αυτο ήταν η αιτία που τον τελείωσαν δίνοντας προβάδισμα
στους συμμάχους.

quote:

Και κατι που δεν εχω καταλαβει, γιατι κτυπανε τους Παλαιστινους; Γιατι εκει στη Παλαιστινη συγκεκριμενα ιδρυθηκε το Ισραηλ;


Μήπως επειδή οι Παλαιστίνιοι είναι ο αρχαίος εχθρός τους?
Μήπως επειδή είναι ελληνικής καταγωγής?
Μήπως σε κάποιους άλλους παλαιούς καιρούς ήταν πάλι σε εχθρα?
Υποθέσεις!!
Και στο τέλος κάπου εκεί στη Γη των πατέρων τους θέλησαν να
δημιουργήσουν το κράτος τους.Ετυχε να ζουν εκεί οι Παλαιστίνιοι.

quote:

Νικομαχε αλλη μια λεπτομερεια που ξεχασα να παραθεσω. Η Αμερικη ουσιαστικα υπαρχει μονο τα 150 χρονια. Δηλαδη ο 'παγκοσμιος' κοσμος ηταν ουσιαστικα μονο η Ευρωπη τοτε... Και θα μου φαινοταν πολυ περιεργο να υπηρχαν τοτε ηδη σχεδια για τον ελεγχο του κοσμου!!!


Η Αμερική δεν είναι 150 χρόνων φίλε μας.Είναι 500 χρόνων.
Ανεξάρτητο κράτος είναι μόνο 200 χρόνια.
Αυτο δεν αλλάζει τίποτα στα όποια σχέδια των Επικυρίαρχων.
Απλά αποφάσισαν οτι η Ευρώπη είχε υπερπληθυσμό και έπρεπε να τους
δείξουν και τα <<νεα>> εδάφη.Και ελέγχοντας τον πληθυσμό της νέας
τεράστιας χώρας θα κατάφερναν να ελέγχουν ολο τον πλανήτη.
Το κατάφεραν απο οτι φαίνεται.


quote:

Με λιγα λογια πιστευω οτι το κακο αρχισε πριν απο 80-90 οταν προσπαθησαν να αποκτησουν τη τραπεζα της Αμερικης (κ το καταφεραν)...


Οχι το κακό αρχισε απο την αυγή της σύγχρονης ιστοριας,αφου ειναι
συνέχεια της απαρχής της Ιστορίας.
Αν βέβαια ισχύει οτι αυτοί ειναι δημιουργοί του γένους των ανθρώπων!


quote:

Τωρα για τους 'Θεους' θα δεχομουν μονο αν ελεγες οτι ειμαστε απλως ενα πειραμα, ενα εργαστηριακο πειραμα για πως θα εξελλισοταν ενας πολιτισμος... Μην ξεχναμε οτι πριν απο μας σιγουρα εχουν αναπτυχθει παρα πολλους πολιτισμους...


Φυσικα και το δέχομαι αυτο.Είναι μια απο τις πιθανότητες.

Και για την βίδα ειμαι ενήμερος και αυτη ειναι μια ακόμη ενδειξη.


Ειμαι ανοικτός σε ολες τις ερμηνείες φίλε Vitras και υποστηρίζω οτι
ειναι καλυτερα κάποιος να ειναι προετοιμασμένος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 02:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε τι να ειναι καποιος προετοιμασμενος Νικ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 02:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε τι να ειναι καποιος προετοιμασμενος Νικ!



Σε ολα Σταυρο.Αν ηταν κάτι συγκεκριμένο θα το έλεγα.
Αλλά δεν ειναι,όλα παιζουν.
Απο αρχαίους <<θεούς>> μέχρι εξωγήινους και μέχρι
απολύτως τίποτα απο αυτά.

Ακολούθησε την διαίσθησή σου.
Ισως συναντηθούμε!!!
Ποτε δεν ξέρεις...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 02:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Μήπως επειδή οι Παλαιστίνιοι είναι ο αρχαίος εχθρός τους?

Διαβάζοντας αυτό μου θύμησες τη φήμη (όχι και τόσο διαδεδομένη) για μία αρχαία βεντέτα.

Λέγεται ότι ο πόλεμος στο Ιράκ εξυπηρέτησε και έναν δευτερεύοντα σκοπό. Αντίποινα για την καταστροφή του Ναού του Σολομώντα από το Ναβουχοδονόσορ, βασιλιά της Βαβυλώνας. Στη θέση της βρίσκεται σήμερα το Ιράκ.


Vitras, κάτι ακόμα που ξέχασα πριν. Ένα απόσπασμα από βιβλίο:

quote:

„International finance and banking are NOT primarily ‘Jewish’. Many of the most powerful banking interests in the world are run by ‘Gentiles’. One of the most powerful forces in international banking is the Knights of Malta, a Roman Catholic military order controlled by the Jesuit Superior General. Sadly, even a certain segment of the ‘alternative media’ helps to propagate the LIE that ‘the Jews’ run international banking. Interestingly, one of the titles of the Rothschild banking dynasty is ‘Guardians of the Vatican Treasury’. ‘The Jews’, as a people, have been used for centuries as a ‘scapegoat’ by these international banksters and their secret societies, such as the Jesuit-controlled Knights of Malta. To label ‘the Jews’ as running banking, Hollywood, etc, is to throw out the proverbial ‘red herring’ designed to throw us off the scent of the ‘real controllers’.”

Darryl Eberhart (Editor of „Tackling the Tough Topics”; January 28, 2006)


Αναφέρεται στους Ιππότες της Μάλτας. Σου θυμίζει τίποτα αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Maltese_cross

Το γερμανικό παράσημο που postara ίσως;

Μερικές ακόμα πληροφορίες για αυτούς: http://en.wikipedia.org/wiki/Knights_Hospitaller


Το ιπποτιλίκι κρατάει καλά στις μέρες μες αν και ο περισσότερος κόσμος δεν το γνωρίζει. Υπάρχουν 70ρηδες μπέμπηδες που ντύνονται λες και είναι σταυροφόροι του Μεσαίωνα. Φαίνεται ένα τέτοιο ζώο σε αυτό το βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=qpgBRQNBPsU

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 14:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν καλώς ήλθες στην παρέα :) Χαίρομαι κιόλας γιατί κατά 90-95% οι απόψεις μας συμπίπτουν σχεδόν απόλυτα (περί θεού και το πόσο με ενδιαφέρει ή όχι αν υπάρχει έστω αν δεν απορρίπτω την ύπαρξή του κτλ.. και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που δεν νοιαζόταν ιδιαίτερα έστω και αν επίσης δεν δηλώνω άθεος για λίγο διαφορετικούς λόγους) :)

Τώρα στο θέμα και στα γρήγορα μιας και τρέχω αυτόν τον καιρό και δεν προλαβαίνω να διαβάζω ότι γράφετε αναλυτικά..
Είναι γνωστό ότι μας "κυβερνούν" 2-3 οικογένειες σε αυτό που γνωρίζουμε σαν κορυφή κάτω απ την οποία είναι κρεμασμένες όλες αυτές οι οργανώσεις, τα τάγματα κτλ. Το θέμα όπως σωστά απορούν αρκετοί είναι τι είναι πανω απ αυτές τις 2-3 οικογένειες. Δεν μπορώ να πιστέψω πχ πως οι Rothschild (που τι σύμπτωση είναι ΓερμανοΕβραίοι για να ταιριάξει με την συζήτηση σας) έχουν σαν σκοπό μαζί με τις άλλες 2 οικογένειες απλά το χρήμα και ότι απλά είναι αυτόνομες και τυχαία (και αρμονικά!!) συνεργάζονται μεταξύ τους.
Το χρήμα πιστεύω εδώ και χρόνια είναι το τελευταίο που τους νοιάζει ή για την ακρίβεια που νοιάζει αυτόν-αυτό που βρίσκεται απο πάνω τους. Δεν τολμώ να πω τι βρίσκεται ή ποιος πραγματικά είναι ο σκοπός του αλλά σίγουρα υπάρχουν πράγματα που ούτε τα φανταζόμαστε..

Το σίγουρο είναι πως για κάποιο λόγο πάντως αυτή την στιγμή εμείς επιλεχθήκαμε να είμαστε το πειραματόζωο για τα σχέδια τους (ίσως όχι επειδή είμαστε κάτι το ιδιαίτερο ίσως απλά λόγω περιστάσεων και σημείου), όχι τώρα .. εδώ και πολλά χρόνια.. δεν είναι τυχαία πχ το 2008 τα επεισόδια στην Ελλάδα (έστω και με την χρήση της δίκαιας αγανάκτησης του κόσμου για τον Θάνατο του παιδιού) τον Δεκέμβριο που λίγο έλειψε όλως τυχαίως να επεκταθούν σε άλλες χώρες σαν αντιδράσεις (το ότι περάσαν σε κάποια κοινοβούλια σε όλη την Ευρώπη εκείνο τον Δεκέμβριο νόμοι "μεγάλου αδελφού" σαν δήθεν μέτρα προστασίας δεν το βρίσκω τυχαίο.. αλλά έστω ότι αυτά είναι στην φαντασία μου), όπως δεν είναι τυχαίο το τι γίνεται αυτή την στιγμή και δεν αφορά εμάς ή μόνο το πετρέλαιο αλλά πολλά περισσότερα με τυχαίο επίκεντρο εμάς (δείτε τι άλλο γίνεται γύρω μας αυτή την στιγμή). Πλέον πιστεύω πως ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τυχαίο.

Δυστυχώς ότι σχέδιο έχουν έχει μπει για τα καλά στην τελική του ευθεία και ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορείς να πολεμήσεις κάτι που δεν γνωρίζεις στην πράξη καθόλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EXELSIOR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 23:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσδιορίσουμε την Ελίτ του πλανήτη; Είναι κάτι δύστυχα άτομα με πολλά λεφτά και πιο πολλά ψυχοφάρμακα. Όλα δεν προσδιορίζονται οικονομικά; Όμως όλο αυτό που λέμε οικονομία δεν είναι κάτι αρρωστημένο;
Η ίδια η κρίση δεν είναι φιάσκο; Μάλιστα, γύρω από την οικονομία πιστεύω το εξής: Δεν υπάρχει καμία λογική στην οικονομία. Ξέρετε ότι το 70% του παγκόσμιου χαρτονομίσματος δεν είναι κομμένο σε χρήμα, υπάρχει μόνο ως νούμερα σε τραπεζικούς υπολογιστές. Που σημαίνει ότι οι τράπεζες έχουν αγοράσει τα πάντα με λεφτά που ποτέ δεν υπήρξαν ή που δεν ήταν ποτέ δικά τους. Όσα λεφτά και να δώσεις ή να μη δώσεις σε έναν λαό πάλι σε αυτούς θα επιστρέψουν μεσω κατανάλωσης και φορολογίας. Συνεπώς η ανέχεια δεν είναι θέμα οικονομίας, είναι θέμα ψυχολογίας. Το έχω ξαναπεί: αυτοί που προκαλούν τους πολέμους΄είναι ήδη βαθύπλουτοι. Το πρόβλημά τους άρα, δεν είναι οικονομικό, είναι ψυχολογικό. Δηλαδή πληρώνουμε τις ψυχολογικές μαλακίες πέντε-δέκα οικογενειών ίσα ίσα για να γεμίζουν αθρόα τις πίσίνες οι χοντρές και ψυχοπαθείς κόρες τους. Αυτές είναι η ελίτ του πλανήτη μας. Μην σας ξενίζει. 10-20 άρρωστοι διοικούν τα .....πάντα.
Εσείς τι λέτε; ότι υπάρχει οργανωμένο ευφυές σχέδιο; Οργανωμένο ναι, ευφυές όχι! Η οικονομία είναι Επιστήμη ή αυνανισμός; Μπορώ να την πω επιστήμη και να την βάλω δίπλα στην ιατρική; Ας φέρω καλύτερα ένα παράδειγμα: ένα λίτρο νερό έχει π.χ. 50 λεπτά, κι ένα λίτρο βενζίνη έχει 150 λεπτά. Από την μία οπτική γωνία με ένα λίτρο νερό κρατιέσαι ζωντανός και με ένα λίτρο βενζίνη αυξάνεις την μολύνση. Άρα θα έπρεπε το νερό να είναι πιο ακριβό. (περίμενε-μη βιάζεσαι) Από την άλλη οπτική γωνία με ένα λίτρο βενζίνη έχεις ενέργεια να πας ώς την Αυλώνα που δεν θα άντεχες με τα πόδια, ενώ με ένα λίτρο νερό πλένεις τα χέρια σου και το πετάς στον υπόνομο. Άρα τώρα, η βενζίνη πρέπει να είναι πιο ακριβή. Ωραίααααααα:Και τώρα για πεστε μου, με ποιό κριτήριο έγινε η τιμολόγηση του κάθε είδους αφού όπως και να το πάρεις είναι λάθος. Δηλαδή όπως και να το πάρεις είναι και κλέφτες, είναι και χαζοί. Άμα σας κλείσω σε ένα δωμάτιο με ένα κουβά διαμάντια, την τρίτη μέρα δεν θα μου τον δίνατε όλα πίσω για μια μπουκιά ψωμί; Άρα ποιός έδωσε και ποιος καθόρισε αξία σε αυτές τις μπούρδες και πως οι υπόλοιποι τον ακολούθησαν; Γιαυτό σας λέω ότι η οικονομία είναι ένα σαχλό ζήτημα το οποίο έχουν ανάγει σε επιστήμη οι ηλίθιοι και ταλαιπωρούν και τους φοιτητές άδικα. Είτε λοιπόν έχουμε λεφτά είτε δεν έχουμε για τους ισχυρούς είναι το ίδιο, η διαφορά δεν είναι οικονομική, είναι ψυχολογική. Δηλαδή μας θέλουν εξαθλιωμένους από καθαρή κακία και μίσος προς τον άνθρωπο κι όχι γιατί κάτι δεν πάει καλά υλικά. Η ηδονή τους είναι ψυχολογική όχι υλική.
Λέτε λοιπόν, να είχε δίκιο ο Νίτσε όταν έλεγε: καλοί είναι εκείνοι που αρκούνται στο να ονειρεύονται όσα οι κακοί διαπράττουν....;

Edited by - EXELSIOR on 23/06/2011 23:02:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2011, 00:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RedArrowZ: Συμφωνω για την Ληβυη και τον Κανταφι οπως επισης και για την 'εταιρεια' Αμερικη. Αυτα γνωριζω εδω και καιρο..

Σχετικα με τον Ναο του Σολομωντα και το πολεμο του Ιρακ, με ολο το σεβασμο θελει πολυ φαντασια για τετοια σκεψη! Δεν ξερω...

Βασικα, ολοι γνωριζουμε λιγο-πολυ ποιες ειναι αυτες οι οικογενειες... Πρεπει να βρουμε το σκοπο τους και αν ελεγχονται απο κατι ανωτερο και τι μπορουμε να κανουμε γι'αυτο.

Α! Καπου αναφερες για τον 95χρονο Ρικφολντ.. Οτι εχει προσβαση με πολυ προηγουμενες τεχνολογιες... Το πιστευω ακαρδαντα. Οτι κατεχει γνωσεις και τεχνολογιες που δεν μπορουμε εμεις να φανταστουμε καν οτι υπαρχουν.

Μαλιστα προσφατα δωρησε 100 εκ. δολλαρια στο Πανεπιστημιο Χαρβαντ (!)!! Γιατι αραγε... Μηπως επειδη του εφεραν διαφορες τεχνολογιες που ηθελε;

Νικομαχε: Ενδιαφερουσες οι εξηγησεις σου για τον Χιτλερ.

Σχετικα με το 'απανθρωπο σχεδιο να καταστρεφει τον ανθρωπο' να σε ρωτησω κατι... Αν το ηθελαν πραγματικα, δεν θα μπορουσαν μεσα σε ενα λεπτο να σκοτωσουν 4-5 δισεκατομμυρια για πλακα; Αφου εχουν τρελες τεχνολογιες... Π.χ. να διαδοσουν ενα θανατηφορο ιο (πολυ ευκολα...) ενω αυτοι θα εχουν εμβολιαστει με αντισωματα ας πουμε;

Ομως δεν το κανουν, σαν να προτιμουν να μας βασανιζουν αργα... Γιατι;
Τι θα πετυχαιναν με αυτο, ειδικα οταν μερικες φορες οπως λετε εσεις αποκαλυπτουν κιολας επιτηδες καποια πραματα; Λιγο παραλογο μου φαινεται.

Παντως εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι απλως τρελοι ανθρωποι και γουσταρουν να εχουν την εξουσια... Αν ηταν απο την αρχη της Ιστοριας, τοτε ο μοναδικος λογος που μπορω να σκεφτω για ολα αυτα ειναι να ειμαστε ενα πειραμα για την εξελιξη ενος πολιτισμου....


Edited by - Vitras on 24/06/2011 00:20:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2011, 02:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Craven και σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα

Τις μείωσες πάρα πολύ τις οικογένειες με το 2-3 που έγραψες

Μην ξεχνάς ότι οι μεγαλομέτοχοι του Federal Reserve δεν είναι μόνο τόσοι...

Rothschild Banks of London and Berlin.
Lazard Brothers Banks of Paris.
Israel Moses Seif Banks of Italy.
Warburg Bank of Hamburg and Amsterdam.
Lehman Brothers of NY.
Kuhn, Loeb Bank of NY (Now Shearson American Express).
Goldman, Sachs of NY.
National Bank of Commerce NY/Morgan Guaranty Trust (J. P. Morgan Bank - Equitable Life - Levi P. Morton are principal shareholders).
Hanover Trust of NY (William and David Rockefeller & Chase National Bank NY are principal shareholders).

...

(πηγή: http://www.rense.com/general85/feddrec.htm | Είναι εύκολο να βρείς και άλλες πηγές)


Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι κάποιος πρέπει να βρίσκεται από πάνω τους; Απευθύνω την προγούμενη ερώτηση σε όλους και επίσης στον Vitras.

Δεν είναι κάποια αναζήτηση ατελείωτη κατά τη γνώμη μου π.χ. του τύπου...και πάνω από το Θεό ποιος είναι και πάνω από εκείνον που έφτιαξε το Θεό ποιος και ποιος είναι ανώτερος από εκείνον που είναι ανώτερος από αυτόν που έφτιαξε το Θεό και πάει λέγοντας...

Μπορούμε να το δούμε και με γήινα λογικά δεδομένα. Κάπου καταλήγει η εξουσία. Και γιατί όχι σε αυτές τις οικογένειες π.χ. στους Rothschilds;

Ωστόσο, εγώ έχω καταλάβει και νιώθω ότι το παιχνίδι όλων αυτών των οικογενειών έχει κάτι από παιχνίδι κλειστού γκρουπ, μιας αδελφότητας ίσως. "Ιλλουμινάτι" ίσως.

Άλλωστε υπάρχουν στοιχεία για μερικούς ότι όντως κάπου ανήκουν. Οι Rothschilds/Bauers είχαν απορροφηθεί από τους Ιησουΐτες

Δεν φαίνεται λογικό να είναι όντως αυτές οι οικογένειες τα αφεντικά στο πλαίσιο μιας κλειστής μαφίας;

Πληκτρολογώντας το παραπάνω, θυμήθηκα την ταινία "Ανάλυσέ το". Θυμάσε που όλοι οι Ιταλόι μαφιόζοι είχαν μαζευτεί να συνεδριάσουν; Ο καθένας ήταν αρχηγός της δικής του υπομαφίας αλλά συνολικά κανείς δεν ήταν πιο πάνω από αυτούς (όχι σε παγκόσμιο επίπεδο, αλλά σε μια τεράστια επικράτεια). Εκτός ίσως από το νόμο. Στην περίπτωση των Ελίτ όμως, εκείνοι είναι ο στρατός, η οικονομία, η θρησκεία.

Για τους Rothschilds λέγεται ότι έχουν παραπάνω από 400 τρισεκατομμύρια δολάρια και κατέχουν σχεδόν το μισό πλούτο του πλανήτη (εξηγείται εύκολα αυτό το κατόρθωμα αλλά δεν έχω το χρόνο να το αναλύσω - δες το πρώτο βίντεο για αρχή).
Θυμήθηκα και αυτό το βιντεάκι "If I were a Rothschild" που δείχνει κατοικίες τους ανά τον κόσμο: http://www.youtube.com/watch?v=rUJcoWT_phQ

Και ας λέει το Forbes ό,τι θέλει για τον Bill Gates και για άλλους υποτιθέμενους πιο πλούσιους του κόσμου. Φαίνεται ότι έχουν ξεχάσει αρκετούς από τη λίστα.

quote:
Craven
Δυστυχώς ότι σχέδιο έχουν έχει μπει για τα καλά στην τελική του ευθεία και ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορείς να πολεμήσεις κάτι που δεν γνωρίζεις στην πράξη καθόλου.

Ναι και εγώ το πιστεύω αυτό. Νομίζω ότι και όλη η συζήτηση για το 2012 δεν είναι τυχαία, αλλά ότι μας προετοιμάζουν για τρόμο που τελικά θα προκαλεστεί από τους ίδιους με στόχο τη δημιουργία μιας παγκόσμιας κυβέρνησης. Τα επόμενα χρόνια θα δείξουν...


EXELSIOR,

νομίζω ότι είναι και οικονομικό το πρόβλημα τους Δεν έχουν βάλει όριο στο κέρδος. Τους αρέσει. Από εκεί και πέρα υπάρχει και το "ψυχολογικό" που λες... Τους αρέσουν τα παιχνίδια και να τεστάρουν την κυριαρχία τους... π.χ. "για να δούμε μπορώ να παίξω με όλους και να στήσω έναν παγκόσμιο πόλεμο και να είμαι ο μόνος νικητής;" κ.λ.

Κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά έξυπνο το να βασίζεται η οικονομία σε κάτι σπάνιο όπως το χρυσάφι. Δε φταίει η ιδέα ή το σύστημα, συνήθως ο άνθρωπος είναι ελαττωματικός και διεφθαρμένος...

Εγώ λέω ναι, υπάρχει οργανωμένο ευφυές σχέδιο. Δες μονάχα την κομπίνα με τη μάχη του Βατερλώ στο βίντεο που πόσταρα. Αλλά και για πολλούς άλλους λόγους π.χ. το στήσιμο μιας παγκόσμιας μαφίας, της Μασονίας. Χρειάζεται πολύ νιονιό κάτι τέτοιο και ιδιαίτερα ο διαρκής συντονισμός του σχεδίου.

Edited by - RedArrowZ on 24/06/2011 02:13:05

Edited by - RedArrowZ on 24/06/2011 02:15:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2011, 03:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
RedArrow
Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι κάποιος πρέπει να βρίσκεται από πάνω τους; Απευθύνω την προγούμενη ερώτηση σε όλους και επίσης στον Vitras.


Σε αυτη την ερωτηση σου ειπα ηδη την αποψή μου:Επειδη δεν εχω
ακουσει ποτε να υπήρξε φιλονικια μεταξύ τους.
Κατι εντελώς ανθρωπινο και εξουσιαστικο χαρακτηριστικό.
Αρα κάποιος ειναι πάνω απο αυτούς και δεν το επιτρέπει.
Εδω μια κυβερνηση ανθρωπων με ιδια ιδεολογια και κομα και σκοπους και τρωει ο ενας τον αλλον να αναδειχθει.
Ολόκληρες επιχειρήσεις με τεράστιο πλουτο και τα ΔΣ ειναι ολο
δολοπλοκίες για την διεύθυνση.
Και 30-40 οικογενειες με 300 ατομα δεν ακούγεται κιχ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2011, 10:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:
RedArrow
Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι κάποιος πρέπει να βρίσκεται από πάνω τους; Απευθύνω την προγούμενη ερώτηση σε όλους και επίσης στον Vitras.


Σε αυτη την ερωτηση σου ειπα ηδη την αποψή μου:Επειδη δεν εχω
ακουσει ποτε να υπήρξε φιλονικια μεταξύ τους.
Κατι εντελώς ανθρωπινο και εξουσιαστικο χαρακτηριστικό.
Αρα κάποιος ειναι πάνω απο αυτούς και δεν το επιτρέπει.
Εδω μια κυβερνηση ανθρωπων με ιδια ιδεολογια και κομα και σκοπους και τρωει ο ενας τον αλλον να αναδειχθει.
Ολόκληρες επιχειρήσεις με τεράστιο πλουτο και τα ΔΣ ειναι ολο
δολοπλοκίες για την διεύθυνση.
Και 30-40 οικογενειες με 300 ατομα δεν ακούγεται κιχ?



Μμμ δεν ξέρω...μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν έχουμε ακούσει για φιλονικία μεταξύ τους;

Αρκετές φορές χάνονται τα ίχνη προς τις οικογένειές τους με αλλαγμένα ονόματα, μία τακτική που εφαρμόζουν και οι μπροστινοί τους (π.χ. Ααρών Αβούρης -> Κώστας Σημίτης).

Και πάλι αν υπήρξε πώς θα την ακούγαμε αφού τα μεγάλα media και η Reuters τους ανήκουν; Θα χρειαζόταν αρκετό ψάξιμο στο ίντερνετ και σε βιβλία και ίσως τα χάναμε με τα ονόματα. Εδώ αν θυμάμαι καλά η wikipedia δεν αναφέρει ότι το πραγματικό όνομα των Rothschild είναι Bauer.

Και αν οι φιλονικίες γίνονται στα πλαίσια των κλειστών τους γκρουπ πάλι δε θα το μαθαίναμε. Σε τέτοιο επίπεδο δύναμης όμως δε νομίζω ότι συμφέρει κανέναν τους να κινηθεί εναντίων κάποιου άλλου τραπεζίτη. Ενωμένοι ελέγχουν τον κόσμο. Ίσως τους μαθαίνουν και από τα σπίτια τους σεβασμό προς άλλους Ιλλουμινάτι (του στυλ "γιε μου εσείς είστε ξεχωριστοί σε αυτόν τον πλανήτη!" Κατήχηση )

Η παγκόσμια μαφία τους δε θυμίζει την ιταλική μαφία όπου θα φαινόταν όντως παράξενο να μην υπάρχουν φιλονικίες. Άλλωστε οι μεν εξουσιάζουν διαφθείροντας τους κυβερνώντες, ελέγχοντας την κοινή γνώμη και υπνωτίζοντας τον κόσμο και όχι απλά με τρόμο, βία και ναρκωτικά. Είναι πιο σοφιστικέ μαφία. Και ίσως λύνουν τις διαφορές τους με μπροστινούς και όχι μεταξύ τους.

Αν όμως είναι απλά η φύση της οργάνωσής τους που δεν επιτρέπει φιλονικίες; Αν το αρχηγηλίκι δίνεται κάθε φορά σε κάποιον και μετά όλοι το σέβονται για την ενότητα της αδελφότητας;
π.χ. ακόμα και ο πανίσχυρος David Rockefeller είναι βοηθητικό χέρι των Rothschild και δεν κάνει κουμάντο ο ίδιος. Λέγεται ότι ο γιος του David, είχε πει σε έναν που εργαζόταν για εκείνον "θα γίνει κάτι μεγάλο στις 9/11" (δε θυμάμαι το όνομα γαμώτο...). Εμένα μου φαίνεται αυτό του στυλ ότι ο Rockefeller ανήκει σε κάτι σπουδαίο και γνωρίζει προγραμματισμένες καταστάσεις αλλά δεν είναι ο ίδιος που κάνει το παιχνίδι.


Πρόσφατα ανακάλυψα σε social network έναν που ανήκει σε μία από αυτές τις οικογένειες. Ψάχτηκα αρκετά σε profiles φίλων του για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι ψεύτικος. Απ' όσα μπόρεσα να δω σε συζητήσεις υπήρχαν αρκετές NWO ενδείξεις αλλά και συμπεριφορές που δείχνουν ότι θεωρούν τους εαυτούς τους το κάτι άλλο. Δε μπορώ να αποκαλύψω τον κύριο γιατί έχω κάποια σχέδια , αλλά αν θες να δεις ο ίδιος ίσως μπορώ να σε εμπιστευτώ και να σου στείλω κάπως μερικά στιγμιότυπα.

Πιστεύω πάντως ότι θεωρούν ο ένας τον άλλο το κάτι άλλο για τις γνώσεις και τα μυστικά που μόνο εκείνοι κατέχουν (και ίσως και για την καταγωγή τους;) και εμάς τους υπόλοιπους πλέμπα. Και γι' αυτό ίσως δε χτυπάει ο ένας τον άλλο (σεβασμός;).


Κάποια ενδιαφέροντα αποσπάσματα από βιβλία:


The Jesuit General has been the most powerful man in the world since Pius VII restored the Order or "Company" in 1814. Because of the Order's suppression by the Pope in 1773, the Jesuits began the Bavarian Illuminati with one of their soldiers, Adam Weishaupt. The Illuminati absorbed the Jewish House of Rothschild creating a colossus of wealth around the world, subject to the Jesuit General.

Eric Jon Phelps: „Vatican Assassins”, 2nd Ed., p. 582

„The Rothschilds were Jesuits who used their Jewish background as a faûze to cover their sinister activities. The Jesuits, working through Rothschild and [financier Nicholas] Biddle, sought to gain control of the banking system of the United States.”

[...]

„The Jesuits used Biddle and Rothschild to gain the upper hand in American banking because they knew they could then control the people and effectively re-write the Constitution according to papal law. Jackson was trying to stop them. ”

[...]

„We have already seen that the Rothschilds were the banking agents for the papacy’s Church.”

[...]

„These three financial families, the Rothschilds, Morgans, and Rockefellers all do the bidding of the Jesuit Order because of Jesuit infiltration in their organizations. They do whatever is necessary to destroy constitutional liberty in America and to bring the pope to world domination. As we look back over the 20th century, we see how successful the Jesuits have been. They have continued to squander the wealth of America and continually attack its great constitution and civil liberties. Daily, the power of the pope in Vatican City increases. One day they will achieve total power again.”

Bill Hughes: „The Secret Terrorists”, p. 16+17

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2011, 02:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από μένα. Πολύ ενδιαφέρων θέμα. Αν και είμαι από τους ¨περίεργους¨ που δεν θεωρώ ότι είμαστε ο πρώτος ανεπτυγμένος πολιτισμός στον πλανήτη μας, και άλλα διάφορα, το συγκεκριμένο θέμα νιώθω ότι θέλει προσέγγιση και από οικονομική πλευρά, και από αυτή θα το πιάσω εγώ. ΔΕν θα ασχοληθώ δηλαδή με το αν είναι μασόνοι αυτοί που κυβερνάνε ή ότι άλλο.
Η άποψη μου συμπυκνωμένα, είναι ότι πίσω από τις τράπεζες, που φυσικά και κυβερνάνε, ακόμα και τα holdings-πολυεθνικές, το αόρατο χέρι δεν είναι άλλο από το τέρας που εμείς οί ίδιοι δημιουργήσαμε. Αυτό το τέρας είναι το κοινωνικοπολιτικοοικονομικό μας σύστημα. Ο λόγος που δεν λέω καπιταλισμός, είναι γιατί το θέμα πάει παραπέρα.

Ο κόσμος όπως τον γνωρίζουμε δεν έχει τόσα χρόνια αυτή τη μορφή. Θα τολμούσα να πώ ότι άρχισε να παίρνει αυτή τη μορφή από τα μέσα του 18ου αιώνα, με τα μέσα του 19ου και τις αρχές του 20ου να είναι η πιο σημαντική περίοδος.

Θα προσπαθήσω να βάλω βιβλία στη συζήτηση, για να καταλάβετε που το πάω. Για να μην ξεφύγω όμως από το θέμα, για σήμερα θα ήθελα να αναφέρω πίσω από τι θα πρέπει να είναι ένα μέρος αυτής της ελίτ που ψάχνουμε.
Θα πρέπει να είναι πίσω από κάτι που είναι παντού στη ζωή μας και εμείς δεν το παίρνουμε καν χαμπάρι. Για να ενώσω το παζλ με τα προηγούμενα, προφανώς και αυτό το κάτι θα έλαβε μέρος από την αρχή στη διαμόρφωση του αληθινού για μας σήμερα κόσμου. Ολοι ξέρουμε για ποιο πράγμα μιλάω. Τη ζάχαρη. Πόσο αναγκαία είναι αλήθεια η ζάχαρη στη ζωή μας; Οι αρχαίοι έλληνες πχ τρώγανε ζάχαρη; Μπορούμε να κόψουμε την αθώα ζάχαρη; Ας δοκιμάσουμε να μην την φάμε για μια βδομάδα. Εκτος από το σύνδρομο στέρησης, όπως στα ναρκωτικά, θα δούμε ότι δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα που να μην την περιέχει από τα τυποποιημένα. Αυτά για σήμερα. Καλό βράδυ!

Υ.Γ. Αυτό το θέμα ήταν η πτυχιακή μου στη σχολή, ή κάτι σχετικά με αυτό :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2011, 09:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα παιδια!! Ελπιζω να ειστε καλα,

quote:

Θα πρέπει να είναι πίσω από κάτι που είναι παντού στη ζωή μας και εμείς δεν το παίρνουμε καν χαμπάρι. Για να ενώσω το παζλ με τα προηγούμενα, προφανώς και αυτό το κάτι θα έλαβε μέρος από την αρχή στη διαμόρφωση του αληθινού για μας σήμερα κόσμου. Ολοι ξέρουμε για ποιο πράγμα μιλάω. Τη ζάχαρη. Πόσο αναγκαία είναι αλήθεια η ζάχαρη στη ζωή μας; Οι αρχαίοι έλληνες πχ τρώγανε ζάχαρη; Μπορούμε να κόψουμε την αθώα ζάχαρη; Ας δοκιμάσουμε να μην την φάμε για μια βδομάδα. Εκτος από το σύνδρομο στέρησης, όπως στα ναρκωτικά, θα δούμε ότι δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα που να μην την περιέχει από τα τυποποιημένα. Αυτά για σήμερα. Καλό βράδυ!

Θες να μας πεις οτι μας ελεγχουν μεσω ζαχαρης; Η συμπεριφορα μας να διαμορφωνεται με βαση την ζαχαρη; Πως γινεται αυτο;

Η αληθεια ειναι οτι εχουν αυξησει παρα πολυ τη ποσοτητα της ζαχαρης στα προιοντα τα τελευταια χρονια σε σχεση με το προηγουμενο αιωνα... Για να δωσουν καλυτερη γευση στα τροφιμα και να αυξησουν το τζιρο των πωλησεων. Αυτο ειναι ολο.

quote:
Ξέρετε ότι το 70% του παγκόσμιου χαρτονομίσματος δεν είναι κομμένο σε χρήμα, υπάρχει μόνο ως νούμερα σε τραπεζικούς υπολογιστές. Που σημαίνει ότι οι τράπεζες έχουν αγοράσει τα πάντα με λεφτά που ποτέ δεν υπήρξαν ή που δεν ήταν ποτέ δικά τους. Όσα λεφτά και να δώσεις ή να μη δώσεις σε έναν λαό πάλι σε αυτούς θα επιστρέψουν μεσω κατανάλωσης και φορολογίας. Συνεπώς η ανέχεια δεν είναι θέμα οικονομίας, είναι θέμα ψυχολογίας. Το έχω ξαναπεί: αυτοί που προκαλούν τους πολέμους΄είναι ήδη βαθύπλουτοι. Το πρόβλημά τους άρα, δεν είναι οικονομικό, είναι ψυχολογικό. Δηλαδή πληρώνουμε τις ψυχολογικές μαλακίες πέντε-δέκα οικογενειών ίσα ίσα για να γεμίζουν αθρόα τις πίσίνες οι χοντρές και ψυχοπαθείς κόρες τους. Αυτές είναι η ελίτ του πλανήτη μας. Μην σας ξενίζει. 10-20 άρρωστοι διοικούν τα .....πάντα.

Να αγιασει το στομα σου (μαλλον τα δακτυλα σου) , EXELSIOR!!!

Κατι αλλο που ισως δεν εχετε σκεφτει.

Δεν θα ηταν παρα πολυ πιο ευκολο να μας ελεγχουν αν μας ειχαν χαρουμενους; Αν μας εδιναν λεφτα, τροφιμα, ενεργεια, ξερω εγω τι αλλο στο κοσμο, θα ημασταν καλυμμενοι απο τις βιολογικες αναγκες, η εγκληματικοτητα θα ηταν μηδαμινη, δε θα μας ελεγχαν περισσοτερο ευκολα;

Αυτο με οδηγει (ξανα) στο συμπερασμα οτι το ελιτ ειναι απλως αρρωστο και διψαει την εξουσια και προσπαθει να μεγαλωσει με καθε κοστος το λογαριασμο του... Αυτο ειναι ολο.

Τωρα για το λογο που δεν τσακωνονται, με καλυψε ο RedArrowZ:

quote:
Μμμ δεν ξέρω...μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν έχουμε ακούσει για φιλονικία μεταξύ τους;

Αρκετές φορές χάνονται τα ίχνη προς τις οικογένειές τους με αλλαγμένα ονόματα, μία τακτική που εφαρμόζουν και οι μπροστινοί τους (π.χ. Ααρών Αβούρης -> Κώστας Σημίτης).

Και πάλι αν υπήρξε πώς θα την ακούγαμε αφού τα μεγάλα media και η Reuters τους ανήκουν; Θα χρειαζόταν αρκετό ψάξιμο στο ίντερνετ και σε βιβλία και ίσως τα χάναμε με τα ονόματα. Εδώ αν θυμάμαι καλά η wikipedia δεν αναφέρει ότι το πραγματικό όνομα των Rothschild είναι Bauer.

Και αν οι φιλονικίες γίνονται στα πλαίσια των κλειστών τους γκρουπ πάλι δε θα το μαθαίναμε. Σε τέτοιο επίπεδο δύναμης όμως δε νομίζω ότι συμφέρει κανέναν τους να κινηθεί εναντίων κάποιου άλλου τραπεζίτη. Ενωμένοι ελέγχουν τον κόσμο. Ίσως τους μαθαίνουν και από τα σπίτια τους σεβασμό προς άλλους Ιλλουμινάτι (του στυλ "γιε μου εσείς είστε ξεχωριστοί σε αυτόν τον πλανήτη!" Κατήχηση )

Η παγκόσμια μαφία τους δε θυμίζει την ιταλική μαφία όπου θα φαινόταν όντως παράξενο να μην υπάρχουν φιλονικίες. Άλλωστε οι μεν εξουσιάζουν διαφθείροντας τους κυβερνώντες, ελέγχοντας την κοινή γνώμη και υπνωτίζοντας τον κόσμο και όχι απλά με τρόμο, βία και ναρκωτικά. Είναι πιο σοφιστικέ μαφία. Και ίσως λύνουν τις διαφορές τους με μπροστινούς και όχι μεταξύ τους.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2011, 16:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θα ηταν παρα πολυ πιο ευκολο να μας ελεγχουν αν μας ειχαν χαρουμενους; Αν μας εδιναν λεφτα, τροφιμα, ενεργεια, ξερω εγω τι αλλο στο κοσμο, θα ημασταν καλυμμενοι απο τις βιολογικες αναγκες, η εγκληματικοτητα θα ηταν μηδαμινη, δε θα μας ελεγχαν περισσοτερο ευκολα;


Πρός αυτην την κατεύθυνση πορεύεται η ανθρωπότητα.
Η παγκόσμια αγανάκτηση των λαών,θα φερει τον Παγκόσμιο Κυβερνήτη
ο οποίος για να εδραιωθεί δια παντός,θα κάνει αυτο που λέει πιο
πάνω ο φιλος Vitras.
Οσο ο κόσμος ειναι χωρισμένος σε κράτη και πολλούς μικρούς ηγετίσκους
αυτο δεν μπορεί να γίνει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 11:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που παρακολουθούμε τα τελευταία χρόνια, είναι η τελευταία μετάλλαξη του καπιταλισμού, από τον “παραγωγικό καπιταλισμό”, στον κερδοσκοπικό χρηματιστηριακό καπιταλισμό.

Ο πλούτος δεν υπολογίζεται πλέον με υπαρκτά αγαθά/προϊόντα/παραγωγή, αλλά σε εικονικές αξίες. Στην μετάλλαξη αυτή βοήθησε πολύ η άυλη χρηματιστηριακή αξία εταιριών τεχνικής διαδικτυακής ηλεκτρονικής υποστήριξης.
Οι αξίες που μέχρι πρότινος προλογίζοντα με αντίκρισμα χρυσού ή προϊόντων, έγινα μετοχές και άυλες αξίες που υπολογίζονται όχι ανάλογα το κόστος παραγωγής, αλλά με βάση την μελλοντική εκτιμώμενη αξία, και αναπροσαρμόζονται ανά λεπτό της ώρας, με τους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης.

Έτσι η διαχείριση του συνολικού παραγόμενου πλούτου, πέρασε στα χέρια μέσω της συγκέντρωσης των τραπεζών, στα χέρια διεθνών επενδυτικών οίκων, και δημιουργήθηκαν έτσι πανίσχυρα επενδυτικά λόμπι που κατευθύνουν την ροή της παγκόσμια οικονομίας με κύριο γνώμονα το κέρδος, αδιαφορώντας για λαούς, πατρίδες, φυλές, κράτη, ανθρώπους.

Που θα οδηγήσει αυτό?
Μπορεί σε μια μεγάλη σύγκρουση, όταν τα δυτικού τύπου κερδοσκοπικά κέντρα, έρθουν σε κόντρα με τα ταχέως αναπτυσσόμενα Ασιατικά κέντρα.
Αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει κατά την δική μου εκτίμηση, νωρίτερα από τα επόμενα 20 χρόνια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EXELSIOR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 14:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο RedArrowZ μιλάει ορθά, έχει πιάσει το νόημα της συζήτησης......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 21:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμπτωματικά καθώς διάβαζα τις απόψεις σας στο πολύ ενδιαφέρον θέμα που ανοίξατε θυμήθηκα τα τελευταία 15 λεπτά μιας ταινίας την οποία είδα πρόσφατα για δεύτερη φορά, μετά από πολλά χρόνια. Η ταινία είναι του 1988 και ίσως τα περισσότερα μέλη του φόρουμ να την έχετε δει. Ο τίτλος της "They Live" http://www.imdb.com/title/tt0096256/
Σε αυτά τα τελευταία λοιπόν 15 λεπτά της ταινίας ο σκηνοθέτης της, John Carpenter δίνει μια εκδοχή - απάντηση στο διαχρονικό ερώτημα του ποιοί μας κυβερνούν - ποιοί είναι στη κορυφή της πυραμίδας. Όσοι δεν έχετε δει τη ταινία σας τη προτείνω. Γενικά πιστέυω ότι ο κινηματογράφος ήταν και εξακολουθεί να είναι ένα εργαλείο για να υιοθετηθούν σενάρια τα οποία σε πρώτη φάση απλά θα διασκεδάσουν, μετά θα προβληματίσουν και στη συνέχεια θα αφομοιωθούν. Η τακτική αποκάλυψης μιας αλήθειας μέσα σε ένα φανταστικό σενάριο αποπροσανατολίζει τους περισσότερους και για εμένα κάπου εκεί βρίσκεται το λεπτό σημείο της αναζήτησης απάντησης στο ερώτημα του RedArrowZ. Σαν το μύθο της σπηλιάς του Πλάτωνα. Οι απαντήσεις είναι μπροστά μας αλλά έντεχνα κατάφεραν να μας κάνουν να τις αμφισβητούμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 22:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πω κατι ισως ΠΟΛΥ ΧΑΖΟ:

γιατι δεν φτιαχνουμε ενα μηχανημα με x-ακτινες και αλωνιζουμε το κοσμο... Η΄ να παμε σε μια συγκεντρωση με τους Ελιτ.. και θα λυθουν πολλες αποριες μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 03:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:
Vitras
Δεν θα ηταν παρα πολυ πιο ευκολο να μας ελεγχουν αν μας ειχαν χαρουμενους; Αν μας εδιναν λεφτα, τροφιμα, ενεργεια, ξερω εγω τι αλλο στο κοσμο, θα ημασταν καλυμμενοι απο τις βιολογικες αναγκες, η εγκληματικοτητα θα ηταν μηδαμινη, δε θα μας ελεγχαν περισσοτερο ευκολα;


Πρός αυτην την κατεύθυνση πορεύεται η ανθρωπότητα.
Η παγκόσμια αγανάκτηση των λαών,θα φερει τον Παγκόσμιο Κυβερνήτη
ο οποίος για να εδραιωθεί δια παντός,θα κάνει αυτο που λέει πιο
πάνω ο φιλος Vitras.
Οσο ο κόσμος ειναι χωρισμένος σε κράτη και πολλούς μικρούς ηγετίσκους
αυτο δεν μπορεί να γίνει.


Ακριβώς. Και όλο προσπαθούν να απλουστεύσουν τη διαχείριση με κέντρα ελέγχου. Κεντρική intelligence agency (C.I.A.), κεντρική τράπεζα για κάθε χώρα, κεντρική τράπεζα της Ευρώπης πιο πάνω από της εθνικές κεντρικές τράπεζες οι οποίες ανήκουν στο FED κ.λ. Δεν είμαι σίγουρος αν εννοούσες κάτι για τους "αγανακτισμένους" παραπάνω, αλλά είμαι από εκείνους που έχουν λόγους να θεωρούν το κίνημα στημένο. Δε θα ήταν η πρώτη φορά, τουλάχιστον στην ελληνική ιστορία. Μία νέα τάξη των πραγμάτων, αν όχι παγκόσμια σ' αυτή τη φάση, αλλά τοπική, χρειάζεται την αφορμή της. Η αγανάκτιση του κόσμου για όλο το πολιτικό σύστημα θα φέρει αλλαγές, λες και δεν τις έχουν ήδη σχεδιάσει...


Aυτή η σελίδα στο fcb - αν είστε χρήστες - με όνομα "Operation Rothschild", έχει μία καλή λίστα κεντρικών τραπεζών που ελέγχονται από το FED: http://www.facebook.com/pages/Operation-Rothschild/193355584028845?sk=info

...αλλά και αρκετά ενδιαφέρον κείμενο και σχετικό με το Δ.Ν.Τ.:

"The World Bank/IMF is owned and controlled by NM Rothschild & Sons plus 30 to 40 of the wealthiest people in the world. For over 150 years they have planned to take over the planet through money. The former chief economist of the World Bank,..."

gianipseftis, δυστυχώς τα περισσότερα από όλα αυτά δε μας τα μαθαίνουν στο σχολείο. Ή τουλάχιστον δε μας δίνουν να καταλάβουμε απλά πως λειτουργεί το νομισματικό σύστημα, πώς λειτουργεί το τραπεζικό σύστημα. Ένας εκπαιδευτικός να μπει στην τάξη και να πει "παίδες, σήμερα θα σας μάθω πώς μας εξαπατούν χοντρά οι τράπεζες και βγάζουν απεριόριστο κέρδος ανέξοδα!" υπάρχει;

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ; (μ' αρέσει να τροποποιώ τη γνωστή φράση του Παπανδρέου για διάφορες περιστάσεις )

Βρήκα αυτό εδώ - με τίτλο "Νομισματικό σύστημα: η μεγάλη απάτη !!!" εξαιρετικά ενδιαφέρον: http://www.knossopolis.com/2010-09-08-21-43-18/543-2011-02-17-02-59-46.html

...ιδιαίτερα αυτό το κομμάτι:


"Ο Jerome Daly το 1968 δικηγόρος στο επάγγελμα είχε πάρει ένα δάνειο από μια τράπεζα, δεν μπόρεσε να αποπληρώσει το δάνειο αυτό, και η τράπεζα πήγε να του κατασχέσει το σπίτι.
Αυτός στο δικαστήριο υποστήριξε ότι η συμφωνία είναι άκυρη διότι βάσει του fractal reserve (κλασματικό αποθεματικό) τα χρήματα δημιουργούνται από το τίποτα,
οπότε η τράπεζα του έδωσε ΤΙΠΟΤΑ οπότε πως είναι δυνατόν να έχει αξιώσεις στο ΚΑΤΙ που ήταν το σπίτι του.
Ο πρόεδρος των Τραπεζιτών J.P. Morgan δεν μπορούσε να μην παραδεχθεί στο δικαστήριο την ισχύ του Fractal Reserve που αναφέρεται στο Modern Money Mechanics, οπότε ο Jerome Daly κέρδισε την δίκη."

quote:
SoSaT
Γενικά πιστέυω ότι ο κινηματογράφος ήταν και εξακολουθεί να είναι ένα εργαλείο για να υιοθετηθούν σενάρια τα οποία σε πρώτη φάση απλά θα διασκεδάσουν, μετά θα προβληματίσουν και στη συνέχεια θα αφομοιωθούν. Η τακτική αποκάλυψης μιας αλήθειας μέσα σε ένα φανταστικό σενάριο αποπροσανατολίζει τους περισσότερους και για εμένα κάπου εκεί βρίσκεται το λεπτό σημείο της αναζήτησης απάντησης στο ερώτημα του RedArrowZ. Σαν το μύθο της σπηλιάς του Πλάτωνα. Οι απαντήσεις είναι μπροστά μας αλλά έντεχνα κατάφεραν να μας κάνουν να τις αμφισβητούμε...

Συμφωνώ και έχω και ένα καλό παράδειγμα.

Ίσως οι περισσότεροι να έχετε δει την ταινία "Angels & Demons", βασισμένη σε βιβλίο του Dan Brown.

Γενικά σε μία ταινία με φανταστικά γεγονότα και πρόσωπα, που όμως δείχνει ή εξομοιώνει αληθινές τοποθεσίες (π.χ. CERN labs, Βατικανό κ.α.) και χτίζει τα φανταστικά γεγονότα πάνω σε αληθινά γεγονότα, είναι εύκολο να καταλάβουμε τι θέλει να μας περάσει η ταινία ως πραγματικό και τι ως κομμάτι του σεναρίου.

Η διατήρηση παραγόμενης αντιύλης, για παράδειγμα, στα εργαστήρια του CERN, για την ταινία είναι φανταστική και μέρος του σεναρίου.

Η ύπαρξη των Ιλλουμινάτι όμως δεν είναι, ούτε και η κόντρα τους με την καθολική εκκλησία. Η ταινία χρησιμοποιεί την ιστορία τους ως πραγματικό γεγονός. Σύμφωνα με την ταινία λοιπόν, οι Ιλλουμινάτι υπήρξαν ως μια κοινωνία επιστημόνων (όχι ότι η επιστήμη τους είναι το τραπεζιλίκι ) τους οποίους κυνήγησε το Βατικανό γιατί οι θεωρίες/μελέτες τους προσέβαλαν την πίστη και τη θρησκεία, αλλά στις μέρες μας δεν υπάρχουν γιατί έχουν διαλυθεί εδώ και αιώνες. Οι Ιλλουμινάτι παρουσιάζονται ως οι κακοί της υπόθεσης και η καθολική εκκλησία ως καλή...στο περίπου. Μας δείχνει ότι και το Βατικανό μπορεί να έχει τον τρελό του, αλλά βέβαια το θύμα του ήταν ο "πανάγιος" Πάπας και η εκκλησία του Βατικανού παραμένει ένα ευεργετικό φιλανθρωπικό σώμα που δίνει ελπίδα σε εκατομμύρια ανθρώπους και λοιπά. Άλλο ένα συμπέρασμα/μήνυμα που μας περνάει είναι ότι επιστήμη και θρησκεία μπορούν να συνυπάρχουν.

Η ύπαρξη των Ιλλουμινάτι στις μέρες μας και η επιστροφή τους για να εκδικηθούν το Βατικανό, ανήκουν στο φανταστικό μέρος της ταινίας. Τελικά καταρίπτει την ύπαρξή τους, αφού ήταν μία φτιαγμένη ιστορία που εξυπηρετούσε το σχέδιο του τρελού.


Στη wikipedia πάντως (http://en.wikipedia.org/wiki/Illuminati), υπάρχει άλλη εκδοχή για τους Ιλλουμινάτι και νομίζω ότι είναι ως ένα βαθμό αληθινή. Άλλωστε είναι λίγες οι πληροφορίες που έχει και τα περισσότερα είναι γενικά πράγματα. Η σελίδα βέβαια υποστηρίζει ότι δεν υπάρχουν πια και ότι άλλα γκρουπ απλά επιλέγουν να χρησιμοποιούν το όνομά τους.

.
.
.

Η αλήθεια, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι Βατικανό και Ιλλουμινάτι ανήκουν στην ίδια ομάδα. Κατά καιρούς φαίνεται να υπάρχουν εμπόδια στη συνεργασία τους. Ίσως δε τα βρίσκουν με τα ποσοστά της εξουσίας.

Ο Ιγνάτιος ντε Λογιόλα, ο οποίος το 1622 ανακηρύχθηκε άγιος, ίδρυσε το τάγμα των Ιησουϊτών (ή αλλιώς Κοινωνία του Ιησού) με την άδεια του Πάπα.

"On August 15, 1534, Ignatius of Loyola (born Íñigo López de Loyola), a Spaniard of Basque origin, and six other students at the University of Paris—Francisco Xavier from Navarre (modern Spain), Alfonso Salmeron, Diego Laínez, Nicolás Bobadilla from Spain, Peter Faber from Savoy, and Simão Rodrigues from Portugal—met in Montmartre outside Paris, in a crypt beneath the church of Saint Denis, now Saint Pierre de Montmartre"

"In 1537, they traveled to Italy to seek papal approval for their order. Pope Paul III gave them a commendation, and permitted them to be ordained priests. These initial steps led to the founding of what would be called the Society of Jesus later in 1540. The term societas in Latin is derived from socius, a partner or comrade."

Το αναφέρω γιατί ο Ιγνάτιος ήταν Ιππότης, απόγονος Ναϊτών. Οι Ιησουΐτες από την άλλη είναι το τάγμα από το οποίο ξεπήδησαν οι Ιλλουμινάτι. Βλέπετε και εσείς τη σύνδεση;

Το τραπεζιλίκι έχει βαθειές ρίζες...


Η ταινία που ανέφερα θεωρώ πάντως ότι έδειξε και κάποια αλήθεια. Υπήρχε όντως Πάπας, κατά τη γνώμη μου, που δολοφονήθηκε. Ο John Paul I (http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_John_Paul_I).

Χρίστηκε στις 26 Αυγούστου του 1978 και πέθανε 33 μέρες αργότερα. Αυτοψία δεν πραγματοποιήθηκε επειδή απαγορεύεται να αγγίξουν την αγιότητά του. Παρ' όλα αυτά, η επίσημη εκδοχή είναι ότι πέθανε από καρδιακή προσβολή.
Οι "συνομοσιολόγοι" όμως, υποστηρίζουν ότι δολοφονήθηκε και συγκεκριμένα ότι δηλητηριάστηκε. Πώς αλλιώς να χωνευτεί το γεγονός ότι υπήρξε άλλος ένας θάνατος στο Βατικανό εκείνες τις 33 ημέρες;

Εκείνος του Μητροπολίτη Νικόδημου (http://en.wikipedia.org/wiki/Metropolitan_Nikodim_%28Rotov%29_of_Leningrad) ο οποίος επισκέφτηκε τον Πάπα τη μέρα που χρίστηκε και τελικά σωριάστηκε - στη βιβλιοθήκη του Βατικανού αν θυμάμαι καλά - ενώ ήταν μόνος μαζί του. Έτσι απλά.

Οι "συνομοσιολόγοι" πάλι, υποστηρίζουν ότι ο Νικόδημος διψούσε και ότι ο Πάπας του προσέφερε τη δική του λεμονάδα που περιείχε δηλητήριο. Ίσως η πληροφορία να διέρρευσε μέσα από το Βατικανό. Είμαι σίγουρος ότι αν όντως υπήρχε δηλητήριο που προοριζόταν για τον Πάπα, ο ίδιος θα το διέδωσε σε αρκετούς μέσα στις υπόλοιπες 32 ημέρες της ζωής του.

Τελικά τον πρώτο Paul τον διαδέχτηκε ο δεύτερος. Ο John Paul II (http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_John_Paul_II), o οποίος ήταν και ο πρώτος μη Ιταλός Πάπας μετά από αιώνες (από το 1520) και ένας από τους νεώτερους στην ιστορία της καθολικής Εκκλησίας. Πολωνός στην καταγωγή του.

Το 2005 τον διαδέχτηκε ο Βενέδικτος (http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Benedict_XVI), Γερμανός. Γεννήθηκε σε ένα χωριό της Βαυαρίας. Δεν ξέρω αν σχετίζεται το γεγονός του ότι η Βαυαρία ήταν το μέρος όπου ιδρύθηκαν οι Ιλλουμινάτι το 1776...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 11:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
RedArrowz
gianipseftis, δυστυχώς τα περισσότερα από όλα αυτά δε μας τα μαθαίνουν στο σχολείο


Φίλε μου ο σκοπός των σχολείων είναι η δημιουργία εξαρτημάτων / γραναζιών στη υπηρεσία του συστήματος.

Στόχος τους είναι να δημιουργήσουν “Φωτισμένους” συντηρητές ,“μοντέρνα” ανταλλακτικά και “εμνευσμένους” επιστάτες, της μηχανής τους φτιάχνουν, σε ένα γενικό τσούρμο/σύνολο εξαρτημάτων και όχι ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2011, 11:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα Craven και σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα

Τις μείωσες πάρα πολύ τις οικογένειες με το 2-3 που έγραψες


Δεν τις μείωσα καθόλου.. απλά δεν εξισώνω τους "αρχηγούς" με τα αρχιτσιράκια τους... ;)

quote:

Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι κάποιος πρέπει να βρίσκεται από πάνω τους;

Οι λόγοι είναι πολλοί και σίγουρα όχι παραφυσικοί ή θρησκευτικοί ή αποκρυφιστικοί ή ή ή... δεν έχει καμιά σχέση με τα αιώνια ερωτήματα που λες "και ποιος είναι πάνω από αυτό" μέχρι να φτάσεις αυτό που ονομάζεις θεό... καμιά σχέση, είναι πολύ πιο πεζά τα πράγματα δυστυχώς..
Οι 2-3 βασικότεροι λόγοι είναι ότι
1) από την μικρότερη εγκληματική οργάνωση μέχρι την πιο μυστική αδελφότητα, πάντα τα υψηλότερα "σκαλιά" φροντίζουν να μένουν στην αφάνεια και να μην τα γνωρίζουν ούτε οι από κάτω τους. Θεωρείς λοιπόν ότι για κάποιο λόγο αυτή ή "αρχή" θα διαφέρει εδώ και θα τους ξέρουμε και ονομαστικά? όχι φυσικά και δεν συμβαίνει αυτό.. τώρα που το σκέφτομαι πιθανόν να έχουν και πάνω από 1 σκαλί από πάνω τους εφόσον εμείς τους γνωρίζουμε.
2) Όπως σωστά είπε και ο Νικόμαχος και το είχα σαν λόγο και εγώ, Θεωρείς πως σε μια "εγκληματική" οργάνωση μπορούν να υπάρχουν ταυτόχρονα 2 και 3 και 4 αρχηγοί χωρίς ΠΟΤΕ ο ένας να προδώσει τον άλλο και να κινούνται απόλυτα εναρμονισμένοι χωρίς ποτέ να συγκρούονται τα συμφέροντα τους ή είναι πιθανότερο αυτό να συμβεί ΜΟΝΟ όταν πρόκειται για τσιράκια που κάποιος ενορχηστρώνει με μαεστρία?
3) Ο νόμος της μαφίας (αφού το έφερες σαν παράδειγμα) είναι ο νόμος της ζούγκλας.. όπως λες κανένας στις συνελεύσεις δεν είναι παραπάνω απ τον άλλο και ας έχει μικρότερη στην πράξη επιρροή, αλλά ξέχασες κάτι σημαντικό (αφού βλέπεις τέτοιες ταινίες) ότι στην πρώτη ευκαιρία ο "ίσος" μαφιόζος με εσένα θα στην φέρει, θα σε φάει ή αν δεν φάει εσένα θα κοιτάξει να σου φάει αυτά που έχεις.. Επίσης ένα άλλο σημαντικό είναι ότι στην πρώτη ευκαιρία θα βρεθεί και ένας νέος μαφιόζος που θα πάει να τους καπακώσει όλους μέχρι οι άλλοι να συμβιβαστούν και να τον βάλουν στην παρέα ή να τον φάνε ή να τους φάει. Έχεις δει τίποτε απ όλα αυτά να συμβαίνει εδώ και μερικούς αιώνες? :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2011, 11:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας,

σας εσωκλειω ενα ενδιαφερον βιντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=2aM4vE2c3Kk&feature=player_embedded

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy