ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stilvi
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2011, 23:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα.θα ηθελα να αναφερω και εγω ενα περιστατικο που μου συνεβει το 2000 και θα παρακαλουσα αν καποιος μπορει να μου δωσει μια εξηγηση η να πει την γνωμη του..ηταν λοιπον νυχτα και εγω κοιμομουν.στον υπνο μου ειδα οτι απο την εξωπορτα του σπιτιου,μπηκε ενας ανθρωπος που περπατησε ολο το διαδρομο μεχρι την πισω πορτα,εξωτερικα του σπιτιου.η πισω πορτα ηταν η πορτα που εβγαινες σε μια βεραντα και απο εκει υπηρχε ενασ διαδρομος περιμετρικα για να βγεις στην εξωπορτα.Ξυπναω λοιπον απο το ονειρο. ενιωθα πολυ φοβο και κατευθειαν πηγα πισω να ανοιξω την πορτα,εκει ειχε σταματησει και αυτος στον υπνο μου.ειχε πολυ κακοκαιρια,εβρεχε και φυσουσε.ανοιγοντας λοιπον την πορτα της βεραντας,κοιταζω γυρω και φυσικα δεν υπηρχε κανενας.κοιταζω στο πατακι της πορτας και εκει υπηρχε ενα κομματι ζεστο απο εφημεριδα,πραγμα αφυσικο μιας που εβρεχε και ολα ηταν βρεγμενα,ακομα κ το πατακι.πιανω λοιπον το κομματι τησ εφημεριδας,το σηκωνω,ηταν ζεστο κ μυριζε μελανι..ηταν τριγωνικα κομμενο,οχι με ψαλιδι,και ηταν μια εικονα απο το αριστερο ματι καποιας κοπελας.αφου προσπαθησα να παραμεινω ψυχραιμη κ να μην σαλταρω,μετα απο 5 μερες καθομουν στο κρεβατι και κοιτουσα τηλεοραση.Ekei ειδα το αριστερο κομοδινο να τρεμει και να κουνιεται προσ τα εμπρος.σκεφτηκα οτι ηταν σεισμος και ετσι σηκωθηκα απο το κρεββατι και πηγα στο σαλονι οπου εκει τιποτα δεν κουνιοταν...ο θορυβος συνεχιζοταν απο το κομοδινο,οποτε πηρα τα τσιγαρα μου και σηκωθηκα και εφυγα απο το σπιτι.αφου εκεινο το βραδυ με φιλοξενησε ο αδερφος μου,την αλλη μερα πηγα και μετρησα ποσο μακρυα ειχε παει το κομοδινο.ειχε 23 ποντουσ φυγει απο τον τοιχο.μονο το αριστερο κομοδινο επαναλαμβανω.τελος παντων θα σταματησω εδω γιατι γενικοτερα ηπαρχουν αρκετα γεγονοτα που συμβαινουν και ειναι πραγματικα ακραια.λοιπον??

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 00:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή κάτι παίζει με το αριστερό;όλα τα περιστατικά είναι σχετικά με κάτι αριστερό; Καλώς ήρθες και πιστεύω να βρεις απαντήσεις ικανοποιητικές για τις απορίες σου.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stilvi
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 00:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικα και δεν νομιζω οτι κατι παιζει με το αριστερο...απλα ετυχε κ ηταν και το αριστερο κομοδινο..ισως η περιγραφη μου και η επαναληψη δημιουργει αυτην την εντυπωση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 00:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως δημιουργεί τέτοια εντύπωση επειδή το τονίζεις συνέχεια. Τι άλλα περιστατικά σου συμβαίνουν; παρατήρησες πότε ξεκίνησαν να εμφανίζονται;

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stilvi
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 00:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα παραξενα εχουν αρχισει απο τοτε που ημουν 16.εχουν συμβει απιστευτα και αδιανοητα πραγματα.ειναι παρα πολλα κ πραγματικα νομιζω πως δεν μπορουν να χωρεσουν σε ενα κειμενο.επισης η περιγραφη δεν θα μπορει να ειναι λεπτομερεστατη.θα χρειαζοταν μερες για την συνταξη ενος τετοιου κειμενου και δεν ειμαι συγγραφεας.εχω μιλησει με αρκετους ανθρωπους,απο θρησκευτικους,αστρολογους,φυσικομαθηματικους, μεχρι ψυχολογους μιας που η δουλεια που κανω μου δινει την ευκαιρια να ερχομαι συχνα σε επαφη με τετοιους ανθρωπους.ακρη δεν εχω βγαλει..ευελπιστω καποια στιγμη να καταλαβω κατι περισσοτερο..εσεις με το περιστατικο της εφημεριδας,που εχω ηδη αναφερει,σκεφτεστε κατι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 02:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Στιλβή έχουν ενδιαφέρον τα όσα λες. Μπορείς να μας πεις μέσα σε άκρες τα περίεργα πράγματα που σου έχουνε συμβεί; Μην ανησυχίσεις για το τι αντιδράσεος μπορεί να προκαλέσουν, έτσι κι αλλιως όλοι ανώνυμοι είμαστε εδω πέρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 06:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο πρώτο σου θέμα με την εφημερίδα είναι αρκετά παράξενο και δύσκολο να εξηγηθεί. Αρχικά είσαι σίγουρη ότι ξύπνησες και δεν ήταν όνειρο κι αυτό; Έπειτα υπάρχει και ακραία περίπτωση να μην τα βίωσε το υλικό σου σώμα αλλά το αιθερικό δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί καθόλου σχετικά με αυτό.Πολλές φορές τέτοιες εμπειρίες τις νιώθουμε ότι τις ζήσαμε πραγματικά. Τώρα στην πραγματικότητα δεν μπορώ να βρω λόγω να βρεις ένα απόκομμα από το αριστερό μάτι μιας κοπέλας. και αφού ήταν μόνο το μάτι στο απόκκομα πως ήξερες ότι ήταν από κοπέλα;

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 10:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο πρώτο σου θέμα με την εφημερίδα είναι αρκετά παράξενο και δύσκολο να εξηγηθεί. Αρχικά είσαι σίγουρη ότι ξύπνησες και δεν ήταν όνειρο κι αυτό; Έπειτα υπάρχει και ακραία περίπτωση να μην τα βίωσε το υλικό σου σώμα αλλά το αιθερικό δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί καθόλου σχετικά με αυτό.Πολλές φορές τέτοιες εμπειρίες τις νιώθουμε ότι τις ζήσαμε πραγματικά. Τώρα στην πραγματικότητα δεν μπορώ να βρω λόγω να βρεις ένα απόκομμα από το αριστερό μάτι μιας κοπέλας. και αφού ήταν μόνο το μάτι στο απόκκομα πως ήξερες ότι ήταν από κοπέλα;

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.



Και κυρίως... πώς ήξερε ότι ήταν το αριστερό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 11:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λογικα απο τη φορα που εχουν τα φρυδια θα καταλαβε αν ειναι αριστερο η δεξι ματι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 12:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι απέγινε αυτό το κομμάτι της εφημερίδας; Το έχεις φυλάξει; Η οσμή από το μελάνι θα μπορούσε να αιτιολογηθεί από τις επικρατούσες καιρικές συνθήκες (βροχή, υγρασία κτλ) καθώς συνδράμουν. Το τριγωνικό σχήμα του σύμφωνα με την περιγραφή σου, παραπέμπει μάλλον προς το σύμβολο του "Πανεπόπτη Οφθαλμού". Άραγε θυμάσαι το περιεχόμενο (που θα μπορούσε να υπάρχει) στην πίσω πλευρά της κομμένης σελίδας / χαρτιού;

Edited by - XD on 28/06/2011 12:52:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stilvi
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 14:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κομματι της εφημεριδας δεν το κρατησα.απο το σοκ μου.στο πισω μερος υπηρχε ενα κειμενο,γιατι ειχα και εγω την ιδια απορια,μην τυχων και ειχε καποιο μηνυμα.αλλα μαλλον αναφεροταν σε πολιτικα θεματα,απο τις λιγες λεξεις που μπορεσα να διακρινω.ηταν ομως καθαρα το αριστερο ματι και το φρυδι μιας κοπελας.για να απαντησω και στον κυριο που με ρωτησε για το τι αλλα περιστατικα συμβαινουν,θα αναφερω καποια μηπως και βγει καμμια ακρη.αρχιζω με το να σπανε ολες οι λαμπες το σπιτιου κ οχι μονο του δικου μου,γιατι στο δικο μου σπιτι εφερα ηλεκτρολογο στην αρχη μηπως ηταν βραχυκυκλωμα.μετα ανακαλυψα οτι γινοταν και σε αλλα σπιτια,οταν εμπαινα εκει,κυριως σε ανθρωπους που δεν συμπαθουσα ιδιαιτερα.πολλες φορες οταν εχω νευρα σταματαει η μουσικη,κυριως στο αυτοκινητο κ σε σπιτια.φαξ επισης κολλανε.καντηλια σβηνουν κ βασικο πως οταν βρεθω στο σπιτι της μανας μου ειναι ακατορθωτο να αναψει καντηλι.η θα σβησει μετα απο λιγο η θα ειναι σαν να εχει νερο το λαδι.καποια ονειρα που βλεπω ειναι εντελως ιδια με αυτο που θα συμβει την αλλη μερα,απο το σπασμενο λαστιχο του αυτοκινητου εως το να σε απειλησει καποιος με μαχαιρι.ειδα το 2002 πως θα ειναι η ζωη μου τα υπολοιπα 4 χρονια,και θυμαμαι που ειχα ξυπνησει και γελουσα με τισ βλακειες που εβλεπα.εχω δει στον υπνο μου 4 φορες καποια μορφη που μου βγαζει ενα φοβο παραλογο,η οποια μορφη ειναι η ιδια που αφησε καιτην εφημεριδα.δεν θα ηθελα να πω οτι ειδα τον διαβολο,αφενος γιατι δεν πιστευω σε θεους και δαιμονες αφετερου δε δεν ξερω κατι για αυτον.αλλα οι συναντησεις μου με αυτον στον υπνο μου μου δημιουργουσαν ενα πονο,σαν να σε ξεκοιλιαζε καποιος.μονο μια φορα μου μιλησε και δεν μπορεσα να καταλαβω τι ειπε.Στον ξυπνιο μου επισης εχω δει συγκλονιστηκες εικονες να περνουν απο το μυαλο μου εκει που δουλευω και μετα απο λιγο να συμβαινουν.υπαρχουν και αλλα πολλα,απλως αναφερω τα πιο συχνα.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.επισης θελω να ευχαριστησω ολους εσας που δειξατε ενδιαφερον για το θεμα αυτο.σας διαβεβαιω ΟΤΙ δεν χρηζω ψυχιατρικης παρακολουθησης,γιατι το εχω τσεκαρει και αυτο.δεν ειμαι προληπτικη,δεν πιστευω καπου,παρα μονο σε ο,τι βλεπω και βασικο, δεν νομιζω πως εχω καποιο χαρισμα η οτι ειμαι ο κλωνος του νοστραδαμου.δυστηχως η αντιληψη μου φτανει μεχρι τις γνωσεις μου κ θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος ηξερε κατι περισσοτερο να με διαφωτισει.πως συμβαινουν ολα αυτα?τι διαστασεις υπαρχουν?που υπαγονται ολα αυτα?τι συμβαινει τελος παντων?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 19:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ηταν ομως καθαρα το αριστερο ματι και το φρυδι μιας κοπελας

Αυτό το καθαρά δεν διευκρινίζεις...ήταν ας πούμε βαμμένο οπότε καταλάβες ότι ήταν κοπέλα; ή απλώς το διαισθάνθηκες;

quote:
ηταν λοιπον νυχτα και εγω κοιμομουν.στον υπνο μου ειδα οτι απο την εξωπορτα του σπιτιου,μπηκε ενας ανθρωπος που περπατησε ολο το διαδρομο μεχρι την πισω πορτα,εξωτερικα του σπιτιου.η πισω πορτα ηταν η πορτα που εβγαινες σε μια βεραντα και απο εκει υπηρχε ενασ διαδρομος περιμετρικα για να βγεις στην εξωπορτα.

Στα όνειρα το σπίτι συμβολίζει την ψυχή. Ο επισκέπτης μπορεί να είναι κάποια οντότητα που επιθυμεί να εισέλθει ή μπορεί να είναι ακόμα και μια πλευρά άγνωστη του εαυτού σου για αυτό σου είναι άγνωστος και θέλει να ενσωματωθεί στην ψυχή δηλαδή να εκδηλωθεί αυτός ο άγνωστος εαυτός στην καθημερινότητα.

quote:
αρχιζω με το να σπανε ολες οι λαμπες το σπιτιου κ οχι μονο του δικου μου,γιατι στο δικο μου σπιτι εφερα ηλεκτρολογο στην αρχη μηπως ηταν βραχυκυκλωμα.μετα ανακαλυψα οτι γινοταν και σε αλλα σπιτια,οταν εμπαινα εκει,κυριως σε ανθρωπους που δεν συμπαθουσα ιδιαιτερα.πολλες φορες οταν εχω νευρα σταματαει η μουσικη,κυριως στο αυτοκινητο κ σε σπιτια.φαξ επισης κολλανε.καντηλια σβηνουν κ βασικο πως οταν βρεθω στο σπιτι της μανας μου ειναι ακατορθωτο να αναψει καντηλι.η θα σβησει μετα απο λιγο η θα ειναι σαν να εχει νερο το λαδι.

Δηλαδή κάτι σαν να εκπέμπεις δυνατό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο και επηρεάζεις συσκευές και συμβαίνει ιδιαίτερα σε ανθρώπους που δεν συμπαθείς επειδή φορτίζεσαι ιδιαιτερα. Βέβαια με προβληματίζει το καντήλι...;

Τώρα θα ήθελα να μου πεις επίσης αν έχεις ασχοληθεί ή έχεις διαβάσει βιβλία περι πνευμάτων, μαύρης μαγείας, κτλ. ή ακόμα άτομα κοντά σου που ασχολούνται με τέτοια.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stilvi
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 20:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ματι δεν ηταν βαμμενο ηταν ενα απλο μαυρο ματι κ απο πανω του ενα καλοσχηματισμενο φρυδι που σιγουρα δεν ηταν αντρικο.και αν στα ονειρα μου αυτος που βλεπω ειναι ο εαυτος μου,γιατι ειναι αντρας?εγω δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο πνευματων και μαυρης μαγειας.μονο ενα βιβλιο που ειχαν καποια χαρτια ταρω που ελεγε για τις καρτες.οσο για τους γυρω μου,δεν γνωριζω κατι.τουλαχιστον δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο.παλιοτερα που ζουσα με τους δικους μου,εβρισκα παντα βαμβακι στα απλυτα ρουχα και κοψιματα πανω στις μπλουζες μου και συγκεκριμενα σε κοκκινες μπλουζες,στο υψος του στηθους,κομμενα με ξυραφι η μαχαιρι.δεν εχω ομως καποιον που μπορω να κατηγορησω.και δεν ξερω αν αυτα εχουν σχεση με κατι.ο πατερας μου ειναι αθεος,η μητερα μου αδιαφορη κ ο αδερφος μου αδιαφορος επισης.δεν εχει κανενας απο εμας ασχοληθει με πνευματα κ μαγειες.παντως καποτε που ειχαμε παει με το σχολειο μου στην εκκλησια,οταν ο παππας εβαλε το ευαγγελιο πανω απο τα κεφαλια μας να μας διαβασει εγω λυποθιμησα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2011, 21:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και αν στα ονειρα μου αυτος που βλεπω ειναι ο εαυτος μου,γιατι ειναι αντρας?

Στα όνειρα δεν έχει σχέση το φύλο. Δεν είναι απόλυτα ο εαυτός σου είτε μια πτυχή του εαυτού σου είτε οπως σου είπα κάποια οντότητα που σε πλησίασε.

quote:
Το τριγωνικό σχήμα του σύμφωνα με την περιγραφή σου, παραπέμπει μάλλον προς το σύμβολο του "Πανεπόπτη Οφθαλμού"

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Εγώ θα σου πω να δοκιμάσεις κάποια πράγματα βέβαια με δικιά σου θέληση πάντα αν θέλεις κάνεις κάποιες δοκιμές.

Για αρχή δοκίμασε να βρεις ένα κομμάτι καθαρό σίδερο όπως μια καρφίτσα και χωρίς να την ακουμπήσεις πλησίασε τις παλάμες σου από επάνω σε πολύ κοντινή απόσταση. Δες την συμπεριφορά τις καρφίτσας.
Αν την μαγνητίζεις τότε μιλάμε για αντιστροφή των πόλων του σώματος και θα σου πω για περαιτέρω οδηγίες επαναφοράς.
Αν δεν μαγνητίσεις την καρφίτσα τότε θα σου πρότεινα να διαβάσεις το βιβλίο του άγιου Κυπριανού για να μπορέσεις να διώξεις την οντότητα που έχει προσκολληθεί μαζί σου. Την προσευχή την διαβάζεις κατά την αλλαγή ημέρας από σαββάτο προς κυριακή 1:30 με 2 τα μεσάνυχτα για τρεις κυριακές.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2011, 15:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stilvi ας λέμε και κάνα πάτερ ημών... δεν βλάπτει λίγο προσευχή γενικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stilvi
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2011, 19:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δοκιμασα το πειραμα με την βελονα και δεν εγινε απολυτως τιποτα.θα ηθελα λοιπον να ρωτησω τι εννοειται με την οντοτητα?τι ειναι αυτο?πως μπορει να υπαρχει κατι τετοιο?τι ειναι το το σύμβολο του "Πανεπόπτη Οφθαλμού?και μετα γιατι να διαβασω το βιλιο του αγιου κυπριανου?και τις συγκεκριμενες μερες και ωρες?τι μπορει να κανει ενα βιβλιο η μια προσευχη?ειναι θεμα προσευχης?θρησκειας?πιστης?τι συμβαινει τελος παντων?συγνωμη που σας ζαλιζω με τις ερωτησεις μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2011, 23:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«*Πανεπόπτη Οφθαλμό» ονομάζουμε το σύμβολο όπου ένας οφθαλμός (μάτι), είτε ο δεξιός είτε ο αριστερός, αναπαρίσταται (πλαισιώνεται) εντός ισοσκελούς τριγώνου. Το σύμβολο στην Χριστιανική Ευρώπη είναι κατά βάση θετικό καθώς συμβολίζει τον πανταχού παρόν και παρακολουθούντα τον κόσμο Θεό. Ένας οφθαλμός δίχως πλαίσιο (πχ. δίχως το τρίγωνο) υποδεικνύει την εντροπία (το κακό). Αν ο δεξιός οφθαλμός συμβολίζει για τους περισσότερους λαούς τον Ήλιο (όπου ο Ήλιος είναι κατά βάση ζωοδότης) πρόκειται περί αγαθού συμβολισμού. Αν όμως πρόκειται περί αριστερού οφθαλμού, τότε ο συμβολισμός αντιστρέφεται οπότε συμβολίζεται το αντίθετο του Ήλιου, δηλαδή η Σελήνη, το σκότος. Η διάκριση αυτή όμως με την σειρά της αντιστρέφεται για τους Ανατολίτες συνεπώς το ότι ο οφθαλμός που είδες στο τριγωνικά κομμένο χαρτί ήταν αριστερόστροφος δεν είναι απαραίτητα αρνητικό (τουλάχιστον όχι αν δεν γνωρίζουμε τις θεολογικές πεποιθήσεις εκείνου που το δημιούργησε).

* Για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με αυτό το πολύπλοκο σύμβολο, βλ. το Λεξικό Συμβόλων του Τζ. Κούπερ

Το τι σου συμβαίνει ή γιατί σου συμβαίνει αυτό το οποίο περιγράφεις δεν μπορώ να το γνωρίζω ούτε να το ερμηνεύσω, πολύ δεν περισσότερο δεν μπορώ να σου προτείνω λύσεις. Μπορώ όμως από ανάλογες λαογραφικές περιγραφές να συμπεράνω ότι στον κόσμο μας υπάρχουν ορισμένοι ιδιαίτεροι άνθρωποι οι οποίοι γεννιούνται με ένα χάρισμα που τους καθιστά ευαίσθητους ή ικανούς να βιώνουν εμπειρίες δυσερμήνευτες για άλλους ανθρώπους αλλά και για τους ίδιους. Στην λαογραφία ονομάζονται αλαφροΐσκιωτοι και αρκετοί καταλήγουν βαθιά θρησκευόμενοι εξ αιτίας των εμπειριών αυτών. Δεν ξέρω αν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία. Το σίγουρο είναι ότι αν δεν καταφέρεις να απαλλαγείς από όλα αυτά, τότε θα πρέπει να συμφιλιωθείς με αυτό το κομμάτι του εαυτού σου. Κατανοώ επίσης απόλυτα ότι για κάποιους είναι ευχή και για άλλους άλγος μέχρι τουλάχιστον να το αφομοιώσουν ως αναπόσπαστο κομμάτι τους.

Για εμένα, το αν ο «Πανεπόπτης Οφθαλμός» συμβολίζει στην περίπτωση σου τον Ήλιο ή την Σελήνη είναι μάλλον κάτι που θα αποφασίσεις κάποια στιγμή στην ζωή σου εσύ.

Όπως και να έχει, εύχομαι καλή τύχη!

Edited by - XD on 29/06/2011 23:37:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 13:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το ματι δεν ηταν βαμμενο ηταν ενα απλο μαυρο ματι κ απο πανω του ενα καλοσχηματισμενο φρυδι που σιγουρα δεν ηταν αντρικο.και αν στα ονειρα μου αυτος που βλεπω ειναι ο εαυτος μου,γιατι ειναι αντρας?εγω δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο πνευματων και μαυρης μαγειας.μονο ενα βιβλιο που ειχαν καποια χαρτια ταρω που ελεγε για τις καρτες.οσο για τους γυρω μου,δεν γνωριζω κατι.τουλαχιστον δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο.παλιοτερα που ζουσα με τους δικους μου,εβρισκα παντα βαμβακι στα απλυτα ρουχα και κοψιματα πανω στις μπλουζες μου και συγκεκριμενα σε κοκκινες μπλουζες,στο υψος του στηθους,κομμενα με ξυραφι η μαχαιρι.δεν εχω ομως καποιον που μπορω να κατηγορησω.

Μήμπως κάποιος απ' τους "δικούς σου" ευθύνεται για αυτά
Δε είχες ρωτήσει τότε να μάθεις πώς βρέθηκαν αυτά στα ρούχα σου;

Τέλος πάντων, αφού γενικά δεν έχεις κάποιο πρόβλημα βιοποριστικό με τα διάφορα περίεργα που σου συμβαίνουν, είσαι οκ.
Καλό πάντως θα ήταν, με λίγη πίστη, να βάλεις λίγο την προσευχή στη ζωή σου. Ξεκίνα από αυτό και αν χρειαστείς κάτι άλλο βλέπουμε.
Η προσευχή πάντως κατα τη γνώμη μου δεν έχει τόση σημασία ως "έκκληση για βοήθεια" σε κάποια ας πούμε εξωτερική οντότητα(όπως αντιλαμβάνεται και ο πολύς κόσμος τον θεό) όσο ως μια ας πούμε θεία, εσωτερική δύναμη.
Και υπάρχει και ένας γνωστός μύθος σχετικά με την προσευχή, που λέει ότι κάποτε πήγε μια ιεραποστολή σε μια απομακρυσμένη ήσυχη και ευσεβή φυλή ανθρώπων, και προσπάθησε να της μάθει να προσεύχεται.
Έμαθαν λοιπόν στους ιθαγενείς της φυλής διάφορες απ' τις γνωστές προσευχές του δυτικού κόσμου. Καθώς όμως η ιεραποστολή έφευγε με το καραβί έχοντας πια ολοκληρώσει το έργο της, βλέπει να έρχεται τρέχοντας πάνω στο νερό ένας από τους ιθαγενείς, φωνάζοντας "Δάσκαλε, δάσκαλε, ξαναπές μας εκείνη τη προσευχή γιατί τη ξεχάσαμε!". Βλέποντας λοιπόν ο ιεραπόστολος αυτό το θαύμα, απαντάει στον ιθαγενή "Δε πειράζει, συνεχίστε να λέτε μια απ' τις προσευχές που λέγατε παλιότερα!".
Με αυτό θέλω να πω ότι μια προσευχή έχει όση δύναμη, όση της δίνει αυτός ο ίδιος που την εκφέρει, και ότι αν υπάρχει κάποια ανώτερη δυναμή, αυτή είναι εξίσου προσβάσιμη σε όλους και εξαρτάται αποκλειστικά απο εμάς και όχι απο τις λέξεις που χρησιμοποιούμε, το αν θα βιώσουμε ή όχι αυτή τη δύναμη. Φυσικά υπάρχουν λέξεις, που είναι "καταλληλότερες" απο άλλες, αλλά όσο καλές και αν είναι οι λέξεις δεν αντικαθιστούν την ενεργεία που εμείς οι ίδιοι πρέπει να διοχετεύσουμε σε αυτό που κάνουμε. Και για μένα που προσεύχομαι, η προσευχή δεν έχει τίποτα το υπερφυσικό και το εξωπραγματικό, ίσα ίσα είναι κάτι απολύτως φυσικό και ανθρώπινο.
Αυτό για να σου απαντήσω γενικά στα περι δύναμης βιβλίων και προσευχών.

quote:
θα ηθελα λοιπον να ρωτησω τι εννοειται με την οντοτητα?τι ειναι αυτο?πως μπορει να υπαρχει κατι τετοιο?τι ειναι το το σύμβολο του "Πανεπόπτη Οφθαλμού?και μετα γιατι να διαβασω το βιλιο του αγιου κυπριανου?και τις συγκεκριμενες μερες και ωρες?τι μπορει να κανει ενα βιβλιο η μια προσευχη?ειναι θεμα προσευχης?θρησκειας?πιστης?τι συμβαινει τελος παντων?συγνωμη που σας ζαλιζω με τις ερωτησεις μου.
Πολλά μπορεί να συμβαίνουν, αυτά θα τα ανακαλύψεις η ίδια εν καιρώ και ψάχνοντας. Προσευχές πάντως του Αγ. Κυπριανού που σου είπε ο συνδίκτυος μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο και είναι πράγματι αρκετά καλές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 20:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν αφού δεν μαγνήτισε θα κάνεις όπως σου είπα. Το βιβλίο με τις ευχές του Αγίου Κυπριανού θα το αγοράσεις από μαγαζί με θρησκευτικά κι όχι να δεις τις ευχές απο το ιντερνετ γιατί τις παραλλάσσουν. Στο βιβλίο θα διαβάσεις την πρώτη ευχή του αγίου κυπριανού. τρεις κυριακές όπως σου ειπα την ώρα και όπου λέει την λέξη δούλος θα βάζεις το όνομα σου και της μητέρας δηλαδή αν σε λένε "μαρία" και την μητέρα σου "ελένη" θα λες "μαρία θυγατέρα της ελένης".Έπειτα κρατώντας αναμμένο ένα κερί σε ύψος λίγο πιο πάνω από το κεφάλι σου θα πεις τα παρακάτω λόγια: "όπως το καίει και το λιώνει η φωτιά τούτο το κερί έτσι να καίει και να λιώσει και να διαλύσει κάθε κακό πνεύμα στο όνομα και τη δύναμη του Χριστού". Οι τρεις νύχτες συμβολίζουν την αγία τριάδα επειδή ρώτησες. Η οντότητα είναι πιθανόν από μάγια που σου έκανε κάποιος για αυτό θα ήθελα να σκεφτείς μήπως από το τότε που ξεκίνησαν τα γεγονότα είχες προηγουμένως χωρίσει με κάποιον ή ήθελες κάποιον και κάποια φίλη σου ή γνωστή δεν το ήθελε αυτό και σε έδεσε με μάγια.Φυσικά δεν θα αναφέρεις σε κανέναν τα σχετικά με ότι θα κάνεις για να τα λύσεις γιατί δεν μπορείς να φανταστείς ποιός τα έχει κάνει και αμα μάθει ότι τα έλυσες θα τα ξανακάνει.από την πρώτη φορά θα δεις διαφορά αλλά να το κάνεις τρεις κυριακές μην το αφήσεις μονάχα 1 ή 2 γιατι αυτο έτσι κάνει καθυσηχάζει στην αρχή για να σε κοροιδέψει. Μακάρι να απαλλαγείς και να ησυχάσεις. Αν έχεις οποιαδήποτε ερώτηση ευχαρίστως να σου απαντήσω και δεν ενοχλείς ούτε κουράζεις ρώτα οτιδήποτε δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις αλλά χαζές απαντήσεις.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stilvi
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2011, 00:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΩΡΑ ΤΡΟΜΑΞΑ..ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ.Η ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΩ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ.ευχαριστω παρα πολυ για αυτα που μου ειπατε.θα δοκιμασω την προσευχη και βλεπουμε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2011, 01:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είχα σκοπό να σε τρομάξω αλλά να σου δώσω μια εξήγηση και λύση, κάτι που ψάχνεις καιρό από οτι κατάλαβα.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2011, 01:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΩ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ

Κάποια πράγματα υπάρχουν ανεξάρτητα τι θρησκεία είσαι και αδιαφορούν αν τα πιστεύεις ή όχι. Απλώς υπάρχουν!

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy