ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Το Παιχνίδι των Θρόνων - Game of Thrones
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 20:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"Το Παιχνίδι των Θρόνων" είναι μία σειρά βασισμένη στη σειρά βιβλίων του Τζορτζ Ρ. Μάρτιν «Το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου" της οποίας ο πρώτος κύκλος ολοκληρώθηκε σε δέκα, 50 λεπτών περίπου επισόδια, πριν λίγους μήνες και η συνέχεια αναμένεται γύρω στον Απρίλιο.

Θα ήθελα τη γνώμη σας!!!




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

_______________________________________________________

Τροποποιήθηκε το μέγεθος της τρίτης εικόνας
ώστε να επανέλθει το format της σελίδας στο σύνηθες πλάτος.
Κάντε "κλικ" επάνω στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος.
30/1/2012
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2011, 01:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πρώτος κύκλος γενικά μου άρεσε και μου έχει διατηρήσει κάποιο ενδιαφέρον να δω και τους υπόλοιπους.
Αυτό που παρατηρεί κάποιος με τη μία είναι ότι η εν λόγω σειρά ξεπερνάει τα standards μιας τυπικής σειράς τηλεόρασης και βρίσκεται στο επίπεδο μιας σοβαρής και καλογυρισμένης ταινίας. Σκηνοθετικά έχει γίνει πολύ προσεγμένη δουλειά και τα εφέ είναι αξιόλογα.

Θετική είναι η παρουσία μιας ανεξάντλητης ποικιλίας χαρακτήρων όλων των κατηγοριών όπως άγριοι γενναίοι πολέμαρχοι, ευγενείς πρίγκιπες- και βασιλιάδες, τιποτένια και γλοιώδη πριγκιπόπουλα έτοιμα να ανέλθουν σε χρυσοστιλισμένους θρόνους με αθέμιτα μέσα, δαιμόνιοι διπλωμάτες που εκμεταλλεύονται την εξυπνάδα τους για να πετύχουν τους στόχους τους αφού η φύση τους στέρησε τη σωματική δύναμη, δυναμικά πιτσιρίκια παιδιά βασιλιάδων γεμάτα θάρρος και θέληση να φανούν αντάξια των προκλήσεων και πολλοί άλλοι χαρακτήρες ακόμα.

Μου άρσε που η σειρά δεν χαρίζει κάστανα και όποτε χρειάζεται να είναι βίαιη το κάνει χωρίς μεγάλη αυτοσυγκράτηση, τουτέστιν βλέπουμε απολαυστικές σκηνές μαχών ή μονομαχιών με μπόλικο αιματάκι...

Αν σ' αυτά προσθέσουμε και την καταπληκτική επική μουσική και τα υπέροχα φυσικά τοπία νομίζω ότι δύσκολα θα απογοητευτεί κάποιος. Ίσως όμως τον κουράσουν τα υπερβολικά πολλά ονόματα και οι πολυάριθμοι χαρακτήρες, αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω εφόσον περιέχονται στο βιβλίο δύσκολα θα μπορούσε η σειρά να περιορίσει το φαινόμενο καθώς θα προέκυπταν προβλήματα πλοκής.

Με άριστα το 10 θα της έβαζα ένα 7.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 03:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Agnostic,

η σειρά πράγματι ακολουθεί με μεγάλη πιστότητα τη σειρά βιβλίων, τουλάχιστον όπως έχει φανεί στη πρώτη σαιζόν με αξιοσημείωτα μεγάλο αριθμό χαρακτήρων και σε βάθος και πολυπλοκότητα αλλά και σε ποικιλία ρόλων.
Οι ηθοποιοί όχι μόνο στέκονται επάξια στους ρόλους τους αλλά είναι καταπληκτικοί, ο Sean Bean ως Eddard Stark εξαιρετικός και σπαρακτικός παράλληλα, ο Peter Dinklage για τον ρόλο του ως Tyrion Lannister απέσπασε τη Χρυσή Σφαίρα, μέσα στα υπόλοιπα βραβεία που πήρε η σειρά.
Οι σκηνές εναλλάσσουν η μία την άλλη, από την ωμή βία στα όμορφα τοπία, στις μάχες, στα γυμνά και υπέροχα σώματα, στη δολοπλία, στη δίψα για εξουσία, δίνοντας μαθήματα πολιτικής, στρατηγικής και ξιφομαχίας, με πριγκίπισσες, βαρβάρους, νάνους, κάστρα και παραμυθένια σκηνικά και κουστούμια, ένας βαρύς χειμώνας που αναμένεται και κάτι άλλο σκοτεινό που πλανάται στην ατμόσφαιρα και στα πτώματα της φρουράς του Τοίχους, καταφέρνοντας έτσι μία οπτική πανδαισία και ένα πέπλο μυστηρίου σε συνδυασμό με τους καυστικούς άλλες φορές τραγικούς μα πάντα ευφυέστατους και πιπεράτους διαλόγους, που κατορθώνει να γίνει ένα ξεχωριστό επικών διαστάσεων έργο που ξεχωρίζει για τον τρόπο που παρουσιάζει την αρχέγονη πάλη μεταξύ καλού και κακού η οποία "ίσως" βρίσκεται τελικά κάπου μέσα μας.


Κάπου διάβασα πως η γλώσσα των Dothraki είναι μία γλώσσα που δημιουργήθηκε από γλωσσολόγους για τη σειρά.



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 04:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 04:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Agnostic

Μου άρεσε που η σειρά δεν χαρίζει κάστανα και όποτε χρειάζεται να είναι βίαιη το κάνει χωρίς μεγάλη αυτοσυγκράτηση




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 06:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.hbo.com/game-of-thrones.html?cpmid=abc716

quote:
http://www.youtube.com/watch?v=rOzXsqoJhtE

The new season of "Game Of Thrones," premiering on April 1st, 2012





THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 06:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελείωσε εδώ και και κάποιες εβδομάδες και ο δεύτερος κύκλος..

Εξαιρετικός επίσης.

Κάποιοι ίσως πουν πως ο πρώτος ήταν καλύτερος και ως ένα βαθμό να έχουν δίκιο όμως ο δεύτερος είναι μία πάρα πολύ ενδιαφέρουσα συνέχεια με αναπάντεχες καταστάσεις και ανατροπές και μία μάχη που επίσης είναι εντυπωσιακή.
Οι χαρακτήρες ξετυλίγονται σαν απο κουβάρι και η πλοκή γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρουσα.
Εκεί που ο πρώτος σε βάζει σε μία, ας πούμε, "σταθερά" ή μάλλον σε μία βάση, ο δεύτερος τον ξεπερνάει και σε κάποιες στιγμές ξεφεύγει σχεδόν, όμως με ικανοποιητικό και ευχάριστο τρόπο αν και πάντα στο ίδιο ύφος με το την ίδια κυνικότητα τους έξυπνους διαλόγους και το μυστήριο να "πληθαίνει" σε "επικίνδυνο" βαθμό
Το μόνο αρνητικό, πως πρέπει να περιμένουμε πάλι για την συνέχεια...



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
υπερσυντελικος
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 18:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους υπερσυντελικος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα, και γεια σας ξανα και σε αυτο το κοματι του forum .

επικεντρωμενος στην υφη του GOT, θα πρατηρησω μερικες διευκρυνισεις που περνανε πο την δικη μου απλη νοηση σαν θεατης.
Απλουστευοντας το υπέροχων της σειρας σε πρακτικα και οχι γενικολογιες, παρατηρω την εκουσια συμπτυξη στις γνςμες των θεατων του σε αυτοτελεις διαδραματισμους, και οχι σε συνοχικες διαπλασεις της κινητηριου θελησης που φερνει την ιστορια του να εκτιλυσεται στην μεσαιωνικη περιοδο. περαν του οποιου ρομαντισμου ο οποιος κατεχει πρωτευοντα ρολο σε αυτους λιγοτερης κρισης, συμφωνω στην περαιτερω συζητηση αλλα και οδευση των χαρακτηριστικων της σειρας και του εποχιακου χαρακτηρα της. βρισκομενος ομως σε αυτο το forum και πιστευοντας πως η καθετη κριση μπορει να βρει οριμες αντιδρασεις στην αποπνιξη των δυσκολων καιρων κατα πολλων οδων, παραθετω πως οι ηδη γνωριμοι με την υπαρξη του μεσαιωνα αλλα και των βαθυτερων εφαρμογων της ..εικαστικης του τεχνης, οπως πολλων αλλων θα συμφωνουν με το γεγονος πως λιγοι, πολυ λιγοι εινι αυτοι που θα κρατησουν στις συνειδησεις τους την (οχι ετυμολογια, μα ελευθερη διαπιστωση του χαρακτηρα τους) αλλα και την αυτονοητη υπερβαση στο φως του φεγγαριου των δημιουργων της σειρας, την θεληση να χρησιμοποιησουν αυτη τη σκαλα επικοινωνιας -και οχι να αποστηθισουν μονο τους προυπαρχοντες ρολους αλλα και να βρουν κοινα αναμεσα στις σκηνοθετικες χροιες, οπως και την διαπιστωση πως η εκφραση που πεζει μεγαλο ρολο στους διαλογους της σειρας-, μεταξυ πολλων ταινιων δια των δεκαετιων και των στιγμων που τους εχουν αγγιξει.. δυστυχως λεγω ελπιζω, καθως η εμπειρια μου εως σημερα με εφερε ουκ ολιγες φορες να δρω πολεμωντας απεναντι σε παχυρευστα φαντασματα αλλων και αρνητικες διασυμπτυξεις μπρος στη δικη μου σπουδη καθως ως καθημερινος θεατης.
Αγαπημενες μου στιγμες ειναι αυτες γυρισμενες στα δαση περισοτερο απο τις αυλες και τα γιορτινα παλατια!

ευχαριστω για τον χρονο σας.


υπερσυντελικος!.


το κλαμα αρχίζει της κιθάρας. δεν οφελεί να την σωπάσεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 20:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαιρετικός και ο δεύτερος κύκλος. Κινείται στα ίδια υψηλά επίπεδα από σκηνοθετικής πλευράς με τον πρώτο. Είναι πάντως πιο περίπλοκος από τον πρώτο καθώς μπλέκονται πολλά νέα πρόσωπα και πολλαπλοί διεκδικητές του θρόνου του King's Landing από τον κακομαθημένο Τζέφρυ.

Αμέτρητοι είναι οι χαρακτήρες, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο συμπαθητικοί. Από τον δεύτερο κύκλο ξεχώρισα την διαβολική μάγισσα που έχει σαγηνεύσει τον πολέμαρχο και διεκδικητή του θρόνου Στάνις (ο οποίος μοιάζει με ταβερνιάρη περισσότερο παρά με βασιλιά) και τον μυστηριώδη "άνδρα" που σκοτώνει τα 3 ονόματα που του λέει η Άρια, η πιτσιρίκα-αγοροκόριτσο του μακαρίτη Σταρκ. Ο τύπος είναι πραγματικό σκοτεινός και απειλητικός, λες και ήρθε από την ίδια την κόλαση.

Ο Τζέφρυ γίνεται όλο και πιο αντιπαθητικός και εύχομαι να βρεθεί κάποιος να τον καθαρίσει στους επόμενους κύκλους. Μου άρεσε επίσης η γυναίκα-σωματοφύλακας της συζύγου του Σταρκ (ξεχνάω τα ονόματά τους γαμώτο!) όχι για την εμφάνισή της (εννοείται) αλλά για τον τσαμπουκά που βγάζει. Πρόκειται για ανελέητη φονική μηχανή αν την τσαντίσεις.

Με εντυπωσιάσε επίσης η γνωριμία με την παγωμένη γή πέρα από το "τείχος" που προστατεύει τον "πολιτισμένο" κόσμο. Πανέμορφα χιονισμένα πλάνα με τους σκληροτράχηλους "ντόπιους" που αναμέναμε σε ένα τέτοιο περιβάλλον.

Κορυφαίο ήταν το τελευταίο επιμηκυμένο επεισόδιο στο οποίο γίναμε μάρτυρες μιας εντυπωσιακής μάχης μέσα και έξω από τα τείχη του King's Landing που αποτελεί και το μήλο της έριδος για τους υποψήφιους βασιλιάδες.

Ανυπομονώ για τον 3ο κύκλο!
Όλο αυτό τι διάστημα θα είναι βασανιστικό, αλλά πιστεύω πως οι συντελεστές θα μας αποζημιώσουν.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 03:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic, χαίρομαι που σου άρεσε εξίσου ο 2ος κύκλος.

Οι χαρακτήρες και τα σημεία που αναφέρεσαι μου άρεσαν πάρα πολύ και εμένα. Κάποιοι όσο πάει και μου γίνονται όλο περισσότερο συμπαθείς ή το αντίθετο. Θα συμφωνήσω επίσης πως ο Στάνις, έχει πράγματι κάτι από ταβερνιάρη αλλά από φίλο που έχει διαβάσει ήδη όλη τη σειρά με ενημερώνει πως στο βιβλίο είναι εντυπωσιακός χαρακτήρας, το παλεύω και εγώ αλλά έχω χαθεί στα ονόματα και στους χαρακτήρες χαχα, μη νομίσεις όμως πως γνωρίζω την συνέχεια.... για να σε προλάβω

Μού άρεσε επίσης ο ρόλος της κοπέλας που συναντά ο Τζων Σνόου στον βορρά, εξαιρετική ερμηνεία και ο ρόλος της επίσης καθηλωτικός, όσο και τα υπέροχα χιονισμένα τοπία που διαδραματίζονται αυτές οι σκηνές, ελπίζω να την συναντήσουμε και αργότερα.

Ο άντρας με τα τρία ονόματα που βοηθάει την Άρυα, μάλιστα σε καίρια στιγμή, ανοίγει μία άλλη διάσταση στην εξέλιξη. Αλλά και η "σχέση" της με τον πατέρα των Λάνιστερ μου άρεσε ιδιαίτερα.

Δεν αναφέρεσαι όμως καθόλου στην πόλη Γκάρθ, την Καλίση και τον μάγο με τον πύργο των νεκρών ή καπως έτσι θαρρώ λεγόταν. Βέβαια εκεί μοιάζει να δίνεται ένα τέλος και ίσως έτσι να είναι, αλλά επίσης γίνεται μία αναφορά στην μαγεία και προφανώς είναι σημαντική αναφορά πέρα από την ανάδειξη της δύναμης της μητέρας των δράκων.

Επίσης ενώ ο Τζοφρυ μου είναι απίστευτα αντιπαθής και δεν βλέπω την ώρα να του την φέρει επιτέλους κάποιος, να τον βγάλουν κάποτε κάπως από την μέση, για την μητέρα του δεν θα έλεγα το ίδιο αν και διαθέτει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που σε κάνουν να αντιπαθής κάποιον, μάλλον θα μου έλειπε ο ρόλος αυτός παρά θα το ευχαριστιόμουν. Μερικές φορές μέσα απο αυτόν τον ρόλο εμφανίζονται πολλα μικρά όμορφα αν και σκοτεινά πραγματάκια.




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 04:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τα τρία ονόματα


Η γυναίκα ιππότης


Ο Στάνις και η κόκκινη γυναίκα


Τζον Σνοου και Ιγκριτ



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Edited by - simori on 13/07/2012 04:31:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 10:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω παρακολουθήσει τη σειρά αλλά επειδή πιστεύω πως σαν θεματολογία θα είναι πολύ κοντά στα γούστα μου, θα προσπαθήσω να βρω μέσα στο καλοκαίρι τους 2 κύκλους και να τους δω.






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 08:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori

Δεν αναφέρεσαι όμως καθόλου στην πόλη Γκάρθ, την Καλίση και τον μάγο με τον πύργο των νεκρών ή καπως έτσι θαρρώ λεγόταν. Βέβαια εκεί μοιάζει να δίνεται ένα τέλος και ίσως έτσι να είναι, αλλά επίσης γίνεται μία αναφορά στην μαγεία και προφανώς είναι σημαντική αναφορά πέρα από την ανάδειξη της δύναμης της μητέρας των δράκων.


Κοίτα γενικά η Καλίση όσο κουκλάρα() είναι, άλλο τόσο αλαζονική γίνεται ανά διαστήματα. Με ψιλοχάλασε η υπερβολική περηφάνια της και η ευκολία με την οποία νομίζει ότι όλοι θα την περιμένουν ως νόμιμη βασίλισσα στο King's Landing. Βέβαια η πόλη Γκαρθ (που μου θύμιζε πλούσια εμπορική πόλη του Μεσαίωνα) είχε μερικούς σχετικά ενδιαφέροντες χαρακτήρες αλλά κανείς δεν με σόκαρε ιδιαίτερα κιόλας. Με εξαίρεση την μεγάλη και αιματηρή ανατροπή-έκπληξη προς τα τελευταία επεισόδια τα δρώμενα ήταν κατά τη γνώμη μου λίγο βαρετά. Βαρέθηκα εκείνο το νέγρο να προσπαθεί να κερδίσει την Καλίση και τους τετριμμένους διαλόγους με τον "σωματοφύλακά" της (που φαίνεται να την γουστάρει).

Πάντως στο τέλος με εντυπωσιάσε η ποινή που επέβαλλε η Καλίση στους συνωμότες της. Αυτή η αντίθεση ενός ξανθού γοητευτικού πλάσματος και ταυτόχρονα μιας ανελέητης τιμωρού των αχάριστων και δολοπλόκων με συγκλόνισε. Αλλά αυτά τα λίγα μ'άρεσαν από το μέτωπο της Καλίση και των ακολούθων της. Στα άλλα μέτωπα πιστεύω παρακολουθήσαμε πιο συναρπαστικές εξελίξεις.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kirki_111
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2012, 15:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά η σειρά μου φάνηκε εξαιρετική. Ιδιαίτερα καλογυρισμένα, με αξιοπρεπέστατες ερμηνείες και αρκετό ρεαλισμό -αν σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για φανταστικό κόσμο.
Ο πρώτος κύκλος μου άρεσε περισσότερο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο δεύτερος ήταν ανεπαρκής.
Θεωρώ ότι μετά τα 3 επεισόδια του "άρχοντα" του Τόλκιν, ήταν ό,τι καλύτερο στο είδος.
Περιμένουμε με αγωνία την 3η σεζόν!

when there's nothing left to say, you'd better start actingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2012, 22:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεράστια απογοήτευση για μένα. Πήρε εντελώς άλλη τροπή απο αυτήν που περίμενα.Είναι δυνατόν να πεθαίνει ο Ned stark και ο khal drogo? Προσωπικά ο πρώτος είναι η αιτία που είπα να δώ την σειρά, λόγω του οτι τον έχω μάθει απο μικρός στον "άρχοντα" ώς Μπόρομιρ.Οσον αφορά την β σεζόν,δεν είδα τίποτα το εξαιρετικό,σε ρηχά νερα κινήθηκε.

Γενικά μιλάμε για μια μέτρια σειρά κατα την γνώμη μου,που έχει μεγάλη απήχηση στον κόσμο λόγω των βιβλίων που έχουν βγεί μέχρι τώρα.Αδικαιολόγητα πιστεύω,υπάρχουν άλλες σειρές που σου προσφέρουν πολλά περισσότερα,απο ότι τα διεστραμμένα μυαλά των ανθρώπων των 7 βασιλείων.Sorry κιόλας προς τους fans

A ξέχασα,το μόνο καλό στην σειρά,είναι η καλίσι! Ωραία παρουσία

Βασικά είναι και ο Νανος τώρα που το σκέφτομαι.

Edited by - alex22 on 16/07/2012 22:13:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2012, 15:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus,
εάν σε ενδιαφέρει να δεις τον τρίτο κύκλο εννοείται πως πρέπει να δεις τους δύο προηγούμενους.. νομίζω πως ο τρίτος κύκλος θα παιχτεί από Φλεβάρη και μετά. Αλλά γενικά η σειρά είναι εξαιρετική, πιστεύω πως δεν θα σε απογοητεύσει και από άποψη πλοκής αλλά και σκηνικών, τοπίων, διαλόγων, ειδικά εάν σου αρέσει η εποχή του μεσαίωνα έχεις έναν ακόμη λόγο.

Agnostic,
δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς τον μαύρο "πλούσιο" χαρακτήρα της Γκαρθ, (Xaro Xhoan Daxos), συγκεκριμένα μοιάζει πολύ άτοπος, ξένος, σχεδόν παράταιρος χαρακτήρας, όπως ακριβώς και ο ρόλος του, ο ρόλος του ξένου. Από την άλλη η Καλίση, όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, είναι ένα κορίτσι που μέρα με την μέρα αλλάζει και ωριμάζει βρίσκοντας την δύναμη που ξέρει πως έχει, γίνεται γυναίκα. Είναι η βασίλισσα και πρέπει να προστατευτεί αλλά και να προστατέψει και σε συνδυασμό με την δύσκολη ζωή που περνάει περιπλανόμενη με τον λαό της, γίνεται σκληρή και κάποιες φορές ανυπόμονη.. Γενικά μου είναι συμπαθής ο χαρακτήρας της.

quote:
kirki_111
Θεωρώ ότι μετά τα 3 επεισόδια του "άρχοντα" του Τόλκιν, ήταν ό,τι καλύτερο στο είδος.
Περιμένουμε με αγωνία την 3η σεζόν

Νομίζω πως θα συμφωνήσω..


alex22,
δηλαδή εάν ο Ned stark ζούσε, θα είχες εκτιμήσει διαφορετικά την σειρά?
Βέβαια γούστα είναι αυτά, αλλά ρηχή δεν μπορείς να πεις πως είναι. Διαπραγματεύεται πολλά θέματα ακόμα και θέματα που είναι ή ήταν απαγορευτικά σε κάποιες κοινωνίες-εποχές και ακόμη περισσότερο χωρίς κάλυψη ή κάποιο είδος λογοκρισίας, όπως συμβαίνει γενικα στη μικρή και στη μεγάλη οθόνη, ούτε οι χαρακτήρες είναι επιφανειακοί και από την άλλη τί θα μπορούσε κανείς να χαρακτηρίσει μέτριο? την σκηνοθεσία μήπως?
Βέβαια όπως είπα πριν, γούστα είναι αυτά, θα συμφωνήσω όμως σε αυτό που είπες για τον νάνο, ο οποίος, ήταν από την αρχή και παραμένει ο αγαπημένος μου χαρακτήρας.


Τίριον Λάνιστερ, ο νάνος



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2012, 20:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simori,μέτρια σειρά είναι για τα δικά μου μάτια.Γούστα είναι αυτά,όπως είπες και εσύ.

Απλα να σου πώ οτι έχει γίνει μεγάλος ντόρος με αυτήν την σειρά.Ολη αυτη η φασαρία, δεν δικαιολογεί την ποιότητα της, αυτή είναι η άποψή μου.

Πάντως αμα ζούσε ο ned stark-boromir, θα το έβλεπα με άλλο μάτι.
Τωρα,για την σκνηνοθεσία,δεν είμαι ειδικός για να κρίνω,εγώ απλά περιμένω να μου αρέσει κάτι,όπως και οι περισσότεροι.

Ενα αρνητικό στοιχείο που μπορείς να εντοπίσεις,είναι αυτό το απότομο άνοιγμα στους νέους χαρακτήρες στον δεύτερο κύκλο,χωρίς όμως να δώσει το απαραίτητο βάθος για τους συνηθήσουμε πειρισσότερο και να "δεθούμε" με αυτούς.Stannis baratheon ξερω γω,λίγα πράγμα μας έδειξε για αυτόν.Απλα ξέρουμε οτι είναι κακός.Δηλαδή εντάξει,εδω που τα λέμε μας έδωσε κάποια στοιχεία,και πάλι όμως,σου δημιουργείται αυτή η αίσθηση της κενότητας.Λείπει το απαραίτητο βάθος.Βέβαια είχαν τους λόγους τους οι ανθρωποι. Η μεταφορά απο βιβλίο είναι πάντα δύσκολη.

Edited by - alex22 on 19/07/2012 21:06:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2013, 07:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στις 31 Μαρτίου είναι η πρεμιέρα του τρίτου κύκλου της σειράς "Game of Thrones".




GAME OF THRONES Season 3 - Φωτογραφίες

Game Of Thrones Season 3: Trailer


Game Of Thrones Season 3: Trailer #2


There’s a Beast in Every Man and Woman




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 19:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχοντας δει πλέον και τον 3ο κύκλο διαπιστώνω ότι η σειρά κινείται στα ίδια υψηλά επίπεδα, τουλάχιστον στα βασικά στοιχεία που απαιτούμε από μια προσεγμένη τηλεοπτική σειρά/παραγωγή. Σενάριο, διάλογοι, σκηνοθεσία, φωτογραφία όλα είναι προσεγμένα και καλογυαλισμένα.

Νέοι ενδιαφέροντες χαρακτήρες εμφανίστηκαν και παλιότεροι αποσύρθηκαν είτε με ήπιο είτε με σκληρό τρόπο. Η γνώμη μου είναι ότι ο 3ος κύκλος σε σύγκριση με τους προηγούμενους δύο, υστερεί ελαφρώς σαν σύνολο από άποψη σασπένς και ενδιαφέροντος χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι από μόνος του δεν είναι ποιοτικός.

Οι μοναδικές περιπτώσεις του 3ου κύκλου που με συνεπήραν το ίδιο ή και περισσότερο από τις καλύτερες στιγμές των δύο πρώτων κύκλων ήταν κάποιες δυναμικές σκηνές με την πριγκίπισα Khaleesi -την γοητευτική κυρά των δράκων- που στο διάβα της απέκτησε εύκολα πιστό στρατό και πλήθος αφοσιωμένων οπαδών. Έχει κάνει την έκπληξη αναμφισβήτητα με την απρόσκοπτη ανοδική πορεία της που συνοδεύεται βέβαια από μπόλικη αιματοχυσία δείχνοντας ότι είναι αποφασισμένη σαν χαρακτήρας και αυστηρά προσηλωμένη στην σπουδαία αποστολή της να πάρει το θρόνο. Αναμένω με ενδιαφέρον τη συνέχεια της προσπάθειάς της.

Η δεύτερη περίπτωση αφορά -κι εδώ όλοι οι θεατές της σειράς θα συμφωνήσουν- το 9ο και προτελευταίο επεισόδιο της σειράς που τιτλοφορείται "Red Wedding". Η εξέλιξη του επεισοδίου με την απίστευτης σύλληψης ανατροπή προς το τέλος άφησε πραγματικά άναυδο το κοινό παγκοσμίως και δημιούργησε πραγματικά δυσάρεστα συναισθήματα σε πολλούς fans που είχαν αγαπήσει ή έστω συμπαθήσει συγκεκριμένους χαρακτήρες. Δαβάζοντας σχόλια στο net έτυχε να πέσω και σε ακραίες απόψεις ατόμων που έλεγαν ότι θα πάψουν να βλέπουν την σειρά λόγω αυτής της απρόσμενης εξέλιξης.
Για το ίδιο επεισόδιο άκουσα άτομα στη δουλειά μου να το συζητούν με πάθος λες και είχε συμβεί στην πραγματικότητά τους. Ατομα που ούτε μου πέρναγε από το μυαλό ότι θα παρακολουθούσαν τη σειρά. Το εν λόγω επεισόδιο ήταν από τα πιο έντονα όλων των κύκλων μέχρι τώρα και πρόσφερε μερικές από τις πιο δυνατές, συναισθηματικές και τραγικές (με την καλή έννοια πάντα) ερμηνείες. Ερμηνείες και εικόνες που με τον ρεαλισμό τους σε άγγιζαν κατευθείαν στα σωθικά!

Η προσμονή του 4ου κύκλου θα είναι βασανιστική για όλους εμάς που έχουμε αγαπήσει την σειρά...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2013, 02:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic θα συμφωνήσω με τα γραφόμενά σου για τον τρίτο κύκλο και θα προσθέσω κάποιες δυναμικές κατά τη γνώμη μου στιγμές που μου άρεσαν ιδιαίτερα εξαιτίας του τρόπου εξέλιξής τους, όπως οι σχέσεις των Τζων Σνοου και Ίνγκριτ, μάλιστα στο 10ο επεισόδιο η τροπή είναι καθηλωτική καθώς και των Τζέιμι Λάννιστερ και της Μπριέν των Τάρθ, της γυναίκας που τον μετέφερε σαν φύλακάς του κάτω από τις οδηγίες της Κάτελυν Σταρκ, γυναίκας του Στάρκ. Επίσης πάντα απολαμβάνω την παρουσία του νάνου Τύριον Λάννιστερ όπως και στο 10ο και τελευταίο επεισόδιο του κύκλου όπου όλοι οι Λάννιστερ έχουν συγκεντρωθεί για να συζητήσουν γύρω από ένα τραπέζι, οφείλω να ομολογήσω πως η σκηνή ήταν πολύ φορτισμένη και δυναμική όχι μόνο εξαιτίας του Τύριον, αν και πιστεύω πως ήταν άκρως εντυπωσιακός με την οξύνοια του πνεύματος και την καυστική γλώσσα που χρησιμοποιεί, αλλά και όλων των υπόλοιπων χαρακτήρων!!!



Brienne of tarth and Jaime lannister


Jon snow and Ygritte


Tyrion Lannister, Sansa Stark and Shae


Αναμένουμε την συνέχεια με μεγάλη αγωνία αφού όλα τα μέτωπα έχουν μείνει ανοιχτά σε εξαιρετικά κρίσιμα σημεία!!!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Edited by - simori on 15/06/2013 02:17:21

Edited by - simori on 15/06/2013 02:19:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 12:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί τόση τρέλλα με αυτή την σειρά.

Kαταλαβαίνω οτι έχουν πέσει λεφτά με το τσουβάλι για την μεταφορά απο τα βιβλία και την προώθηση του Game of thrones.Αυτό απο μόνο του όμως δεν θα έπρεπε να είναι ο λόγος της επιτυχίας του,κατα την γνώμη μου,αυτό ακριβώς συμβαίνει.

Εχω δεί και άλλες πολλές σειρές και έχω αποκτήσει μια γενική αίσθηση για το τί είναι ποιοτικό και τί όχι σε αυτές.Το βάθος των χαρκτήρων, η πλοκή,το σενάριο, οι ανατροπές,κλπ. Απο ότι έχω καταλάβει,δεν έχουν σημασία ούτε καν αυτά,αυτό που πραγματικά έχει σημασία είναι το ΑΙΣΘΗΜΑ που σου αφήνουν αυτές οι σειρές όταν τελειώνουν.Μονο απο αυτό μπορώ να τις κρίνω σε καλές ή κακές.Μεσα σε αυτό το αίσθημα υπάρχει και το μήνυμα που περνάει στο υποσυνείδητο,καλό ή κακό.

Η τέχνη δεν θα έπρεπε να θυσιάζεται στον βωμό των χρημάτων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 20:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυκλοφόρησε το πρώτο trailer της 4ης σεζόν

Δείτε το εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=xZY43QSx3Fk

Οι τρελαμένοι φίλοι της επικής σειράς μετράμε μέρες μέχρι τον Απρίλιο...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2014, 00:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοκλήρωσα όλους τους κύκλους πριν από λίγες βδομάδες.
Αυτό που έχω να πω είναι πως η σειρά είναι Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Η !!!
Ιδιαίτερα η μουσική είναι φοβερή.
Αλλά... πολύ αίμα βρε παιδάκι μου!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2014, 01:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατόπιν παρότρυνσης της Αμαλίας, μεταφέρω εδώ το παρακάτω link:

https://www.youtube.com/watch?v=XmMaB6WuvQY

Φυσικά είναι χιουμοριστικό, και καμμία πρόθεση δεν υπάρχει να μειώσω την αξία της σειράς. Κι εγώ πριν από λίγες βδομάδες την ολοκλήρωσα και θεωρώ οτι τα σπάει.

Εννοείται πως είμαστε με τον Tyrion. Φανατικά και άνευ όρων.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2014, 18:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά αυτή η Κρητική κριτική δεν παίζεται με τίποτα!!!
Πέθανα στα γέλια όταν την άκουσα.
Ειδικά στο σημείο με το Γιαννιό και την Αλβανίδα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2014, 23:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ο 4ος κύκλος ήταν εξαιρετικός κρατώντας την σειρά σε πολύ υψηλό επίπεδο όπως ήταν μέχρι τώρα. Απολαύσαμε πολλές σημαντικές εξελίξεις, μεγάλες στιγμές, σπουδαίες μάχες και μονομαχίες, και ερμηνευτικά ρεσιτάλ για σεμινάριο όπως στη δίκη του Τύριον.

Και φυσικά όπως επιβάλλει η παράδοση, πολλοί σημαντικοί χαρακτήρες πέθαναν απροσδόκητα ξαφνιάζοντας τους θεατές, τουλάχιστον όσους δεν ήξεραν spoilers ή δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία. Αντε τώρα να περιμένουμε τον πέμπτο κύκλο! Τι θα βλέπουμε μέχρι τότε??? Κλαψ!!

Να και μια χαβαλεδιάρικη φώτο ενός χαρακτηριστικού διδύμου από τα γυρίσματα του 4ου κύκλου.

Και ένα διασκεδαστικό βίντεο με ευτράπελα από τα γυρίσματα εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=v-7Fs9HJvs0

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2015, 20:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολύ καλή η σειρά όντως και εθιστική! Εξαιρετικά δουλεμένοι χαρακτήρες, πανέξυπνο σενάριο, φοβερά εντυπωσιακές σκηνές, εφέ εκπληκτικά και τα λοιπά και τα λοιπά...στα μείον η διαρκής και διεστραμμένη βία που είναι εξαρχής αυτοσκοπός...δεν ξέρω αν αυτό προκύπτει από τα ίδια τα βιβλία ή αν ήταν επιλογή των σεναριογράφων...και εντάξει η εμμονή με το σεξ και την ποιοτική τσόντα δεν μας χαλάει, παρότι κι αυτό καταχρηστικό λειτουργώντας καθαρά ως εμπορικός κράχτης...αλλά όλο αυτό με τις διαρκείς σφαγές και τα διαρκή βασανιστήρια καταντάει αηδία...είπαμε ο λαός θέλει βία και πορνό για να σου κάνει νούμερα τηλεθέασης αλλά υπάρχει και ένα μέτρο...

αυτοί οι αμερικάνοι πάντως δεν την παλεύουν, έγινε πριν κανά μήνα ο χαμός με τη σκηνή του βιασμού της Σάνσα Σταρκ, σκηνή μάλιστα όπου ο θεατής δεν βλέπει παρά μόνο το χαλαρό ξεκίνημα του βιασμού και τίποτα παραπάνω...και βγήκαν φεμινίστριες, συντηρητικοί, πιο προοδευτικοί να διαρρηγνούουν τα ιμάτιά τους και να φωνάζουν ότι δε ξαναβλέπουν τη σειρά αυτή για κανένα λόγο.

δηλαδή πόσο ηλίθιοι και υποκριτές πουριτανοί μπορεί να είναι; εδώ και πέντε χρόνια η σειρά αυτή είναι γεμάτη από αίμα και βία, και μιλάμε για ακραία βία που σου φέρνει αναγούλα,να στρέφεις το κεφάλι να μη βλεπεις...η παραπάνω σκηνή του βιασμού δεν είναι τίποτα μπροστά σε όλα τα άλλα...τι αποκεφαλισμοί, τι βιασμοί, τι σαδιστικά βασανιστήρια ακόμα και σε μικρά παιδάκια, τι αρρωστημένες εκτελέσεις,της παναγιάς τα μάτια...και μία από τις πιο ενοχλητικές σκηνές που ο Στάνις Μπαράθιον βάζει την ίδια την κόρη του στην πυρά, ένα αξιαγάπητο άτυχο πλασματάκι που δεν έφταιγε σε τίποτα...και παρόλα αυτά οι άλλοι οι ηλίθιοι ξεσηκώθηκαν από την παραπάνω σκηνή και μόνο! όλα τ'άλλα δεν τους πείραξαν...δεν πάμε καλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2015, 15:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να πούμε και τίποτα εσωτεριστικό...Η λατρεία των Επτά στη σειρά παραπέμπει βεβαίως κατευθείαν στο αρχαίο δόγμα περί των 7 πλανητικών θεοτήτων...όλες οι αρχαίες θρησκείες ανεξαιρέτως περιείχαν αναφορές στους "7 Ουρανούς", οι δε Νεοπλατωνικοί ονόμαζαν τους επτά πλανήτες Κοσμοκράτορες...ακόμα και ο χρόνος χωρίστηκε σε Εβδομάδες, όπου κάθε ημέρα αφιερώθηκ σε κάθε πλανητική θεότητα...στη σειρά αποκαλούνται και ως "Νέοι Θεοί", οι δε Παλαιοί φαίνεται να αναφέρονται σε πανάρχαιες χθόνιες θεότητες...τα δε ονόματά τους φαίνεται να ταιριάζουν με τα αρχέτυπα πίσω από κάθε πλανήτη, Πατέρας (Ήλιος), Μητέρα (Σελήνη), Κόρη (Αφροδίτη), Πολεμιστής (Άρης), Τεχνίτης (Ερμής), Ξένος (Δίας), Γριά (Κρόνος)...και η ίδια η σειρά απ'ότι λέγεται θα ολοκληρωθεί στον έβδομο κύκλο...

έχει όμως και στοιχεία από άλλες θρησκείες η σειρά. Στον τελευταίο κύκλο, ο οποίος γενικώς κάνει μία κοιλιά, πρωταγωνιστεί αυτή η ομάδα φανατικών της Πίστης, που παραπέμπει κατευθείαν στην Ιερή Εξέταση και τις μεθόδους της...

η δε λατρεία του θεού του Φωτός (δηλαδή της Φωτιάς) παραπέμπει στον Ζωροαστρισμό και τις μαγικές του τελετουργίες...λέει κάπου αυτή η μιλφάρα στα κόκκινα ότι "ο θάνατος από φωτιά είναι ο πιο αγνός", ή ότι "υπάρχουν μόνο δύο θεοί, αυτός του Φωτός και αυτός του Σκότους" παραπέμποντας κατευθείαν στην αρχή του Ζωροαστρισμού περί κοσμικής δυαρχίας...οι ζωροαστριστές ΄ταν αυτοί που λέγεται ότι χρησιμποιούσαν κατεξοχήν την πυρομαντεία...

στοιχεία ζωροαστρισμού φαίνεται να υιοθετεί και ο Πλάτωνας στα περί της Δυαρχίας που λέει στα γεράματά του...και σε άλλους φιλόσοφους έχουμε πολλές αναφορές στα τέσσερα στοιχεία, ο Ηράκλειτος ανήγαγε το στοιχείο του πυρός σε πρωταρχική αιτία, και ότι η κρίση του πυρός (μία ολοκληρωτική πυρκαγιά) είναι που πάντα καταστρέφει και εξαγνίζει τον κόσμο...στους δε "μάγους, βάκχους, μύστες" κτλ, όσους δηλαδή συμμετείχαν σε ακραίες οργιαστικές τελετές τους αποκαλεί αγύρτες και ανίερους στους οποίους επιφυλάσσεται "μαντεία πυρός", δηλαδή τιμωρία με φωτιά...και για τον Εμπεδοκλή υπήρχε ένας θρύλος που τον ήθελε να κάνει σάλτο μορτάλε στη λάβα της Αίτνας πιστεύοντας και αυτός ότι "ο θάνατος διά πυρός είναι ο αγνότερος όλων".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2015, 15:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

όλα τα λεφτά οι ατάκες του σάτυρου Τύριον, λέει κάπου:

-ο θεός του φωτός θέλει τους εχθρούς του να καούν, ο Πνιγμένος θεός τουςθέλει να πνιγούν...γιατί όλοι τους είναι τόσο σαδιστικά μουν...; Και πού είναι ο θεός των βυζιών και του κρασιού;

-Άκουσα ότι κάπου στη Δύση λατρεύουν μία πολύστηθη θεά της γονιμότητας και του σεξ.

-Νομίζω πρέπει να ξεκινήσουμε αμέσως για εκείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1411133
Maintained by Digital Alchemy