ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 TO ONOMA TOY ANTIXΡΙΣΤΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 17:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω ότι το θέμα αυτό υπάρχει ήδη στο φόρουμ,αλλά λόγω του τρέχοντος "ειδικού" έτους,είναι επίκαιρο.

Μου έδωσε την ιδέα το μέλος evram.

Θα ήθελα κι εγω πολύ να μάθω,το όνομα του "εχθρού" καθώς και σχετικές πληροφορίες προφύλαξης...μέρες που έρχονται!!!

Τα ερωτήματα? Πλείστα!

Ποιό το όνομα του θηρίου τώρα?
Πόσων ετων είναι?
Τι θέση κατέχει στα κοινά της ανθρωπότητας?
Είναι στον Λευκό Οίκο?
Είναι στο Ισραήλ?

Νομίζω,οι καταλληλότεροι να μας διαφωτίσουν είναι οι θρησκευόμενοι του φόρουμ.Χωρίς ειρωνία αυτο το "θρησκευόμενοι".Και δεν αφορά μόνο τους χριστιανούς.Και οπαδοί άλλων θρησκειών,έχουν το αντίστοιχό τους,όπως π.χ. οι μουσουλλμάνοι με τον "περίεργο" 13ο ιμάμη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 17:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα φταίω εγώ να σε παραπέμψω στο λιακόπουλο? :)
Πάντως με τις μορφές που διαφημίζεται ότι μπορεί να αλλάζει μου φέρνει λίγο από BEN TEN,λες να τον καταλάβουμε από το ρολόι?

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 18:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάψε εσυ βρε...άθεε!!
Τι ξέρεις εσυ απο αντίχριστους?

Δεν μπορείς να αγνοείς έτσι με ...ελαφρύτητα μια ολόκληρη βιομηχανία φόβου και εγκεφαλικής πλύσης!

Δεν έχεις βρε...αγωνία να μάθεις ποιός είναι ο τρισκατάρατος?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 19:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚ,
ΔΏΣΕ του ένα όνομα,
ονόμασε τον

ας πούμε αντίπαλο!

ΔΕΝ πρόκειται για έναν άνθρωπο!
πως να προφυλαχτείς,
καταλαβαίνεις ότι ο αντίπαλος αυτός
είναι μέσα σ' όλους;
στις χώρες
στα κράτη στις πόλεις και στα χωριά, στον άρχοντα
και στον ζητιάνο;
ένα συλλογικό ον ο αντίπαλος του ανθρώπου!

υπάρχει όμως και η άλλη δύναμη ..του καλού!..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 19:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά,καλά σκάω.
Πάντως εγώ στα 11 μου,με καθρέπτη και κερί στο μπάνιο το έκανα το πείραμα και έφαγα κλάσιμο.
Εσύ περίμενε να τον δεις με κοστούμι και γραβάτα να σώνει τον κόσμο από την κρίση.
Κάπου άκουσα ότι έχει και facebook account, ρε λες?

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 21:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
quote:
Είναι στον Λευκό Οίκο?
Είναι στο Ισραήλ?

Αλήθεια, Νικόμαχε
γιατί σώνει και καλά ή στις ΗΠΑ ή στο Ισραήλ;

Πάντως το ζητούμενο είναι τι σημαίνει
Αντίχριστος;
Για τους χριστιανούς,"λογικό" φαίνεται να
χρησιμοποιείται μια τέτοια λέξη,όμως,
για τους αλλόθρησκους πιό το νόημα του;

Εκτός και αφορά μόνο τον πληθυσμό των
χριστιανών,όλο το θέμα "αποκάλυψη" !!!

Εν πάση περιπτώσει εμένα μου ακούγονται πολύ αστεία
όλα αυτά! Εκείνο που ξέρω σίγουρα,εξαγώμενο και από την
ιστορία της ανθρωπότητας, είναι πως μέσα από κάθε
μεγάλη οικονομική κρίση έρχεται ένας δικτάτορας!

Για την περίπτωση του "αντίχριστου" νομίζω πως τα σχέδια
περί "Παγκοσμιοποίησης" αφορούν ένα πρόσωπο απλά και μόνο
που θα " παίζει" τον ρόλο του παγκόσμιου ηγέτη!

Όσο για τα παρελκόμενα αυτής της Νέας Τάξης Πραγμάτων,
εκτός από τις διάφορες θεωρίες,και η ίδια η ζωή αλλά και η
Ιστορία,όπως προανέφερα, λίγο-πολύ όλοι μπορούμε να τα
υποπτευτούμε...

Μην σκάς λοιπόν για το όνομα,είναι το λιγώτερο και το πιό
ανώδυνο...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 22:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ Καποδίστρια.

ηθελα όμως να ξέρω το όνομα,την εθνικότητα του αντίχριστου.

Ετσι για ικανοποίηση περιέργειας.

Προσωπικά έχει στο μυαλό μου,την ίδια θέση με τον θεό.
Δεν υπάρχει!!!

Ομως που είναι τα χριστιανόπουλα,οι ξερόλες της αποκάλυψης,οι θεόπνευστοι παπαδοσυμμορίτες,να μας πούν:

Να ρε άπιστοι αυτός είναι ο Αντίχριστος,φίδι που σας έφαγε!!

Αντι αυτού,ο κάθε ένας προβαίνει και σε διαφορετική ερμηνεία του αντίχριστου,με σύμβολα,γράμματα,προτάσεις έννοιες και παραμύθια α-λά Κρίστιαν Αντερσεν.

Θέλω απο κάποιον ινστρούχτορα του χριστιανισμού,να μου ονοματίσει και να μου υποδείξει τον αντίχριστο,να ξέρω με ποιόν έχω να κάνω,να ξέρω πόσους σταυρούς και πόσα σκόρδα να κρεμάσω στην πόρτα μου!

πολλά ζητάω?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 22:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τους χριστιανούς,"λογικό" φαίνεται να
χρησιμοποιείται μια τέτοια λέξη,όμως,
για τους αλλόθρησκους πιό το νόημα του;


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 22:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
ηθελα όμως να ξέρω το όνομα,την εθνικότητα του αντίχριστου.

Λοιπόν Νικόμαχε, έχω την απάντηση στο ερώτημά σου.
Σύμφωνα με τον κουνιάδο μου (ο οποίος είναι άνθρωπος της εκκλησίας, πάει στο Άγιο Όρος, μιλάει με καλόγερους, με το θεό -αλλά όχι με τα αδέλφια του) μετά την κυκλοφορία του βιβλίου μου, μας αποκάλυψε τα παραπάνω στοιχεία:

Ο Αντίχριστος είμαι εγώ!

(Η πληροφορία είναι εμπιστευτική, μην την κυκλοφορήσεις. Δεν θα ήθελα να μαθευτεί ακόμα η παρουσία μου και το έργο που έχω αναλάβει, μέχρι να έρθει ο καιρός!).


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 22:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπρρρρ...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 23:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικά το όνομα του αντιχρίστου θα έχει το άθροισμα 666 σύμφωνα με τα αριθμογράμματα... Βγαίνουν πολλά ονόματα, ένα απο αυτά είναι Στέλλαρ που πιθανώς σημαίνει "πεφωτισμένος"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 00:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon- Ο Αντίχριστος είμαι εγώ!

ΧΑ, ΧΑ…. Αποκαλύφθηκες τελικά….
ΣΤΗΝ ΠΥΡΑΑΑΑ…..!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 12:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι όνομα πσάχνεις ρε Νικ;
Αφου για τον χριστιανισμό όσοι δεν είναι χριστιανοί είναι αντίχριστοι.

"Ο μη ων μετ εμου αντ' εμού εστι"... Κσέχασες;


Edited by - Αίολος on 20/01/2012 12:16:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 13:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέ Αίολε θέλω να μάθω...

πώς τον λένε?

Γιάννη Νίκο Ιωσήφ Βλάντ Μαϊκ ?

Αθρόα πάντως η προσέλευση των χριστιανών...

Λές να μην έχουν ιδέα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 14:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oλα δειχνουν,οτι θα παρουσιαστει ως σοφος στους Ο.Α. του λονδινου.Αλλοι μιλανε για ροκφελερ,αλλοι για σερ ουιλιαμ.Θα ειδομεν,ειμαστε σε επιφυλακη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 14:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ελα Νικ πες τα... βασικά αφού κοπτωνται να μας πεισουν οτι έρχεται το τέλος του κοσμου μπουρουμπουρου, αφού δίνουν λεπτομερειες για να σε τρομάξουν και σου λένε οι ταυτότητες /καρτα του πολιτη ξερω γω (αλήθεια αυτή η ρημάδα πότε βγαίνει?!) ας δώσουν στοιχειά να τα τσεκάρουμε ΓΙΑΤΙ εαν ειναι κότες και το ρίξουν στην τρελή τοτε ΟΦΕΙΛΟΥΝ να παραδεχτούν οτι ελεγαν μαμακιες..δεν εχει νοημα να ψαχνουμε τα παλια κειμενα να δουμε εαν υπαρχει το πιστευε και μη ερευνα αλλά να το δουμε τωρα που τρέχει τι λένε; η αποκάλυψη κλπ ωραια ΣΤΟΙΧΕΙΑ αλλίως καλύτερα να λατρεύουμε τους rammstein που ειναι και το συγκροτημα που αγαπω

edit στην τελική εαν ερχεται ο ρημαδοαντίχριστος πείτε μας να προσέχουμε πειτε μας να μας πεισετε ειναι ζωντανή η θρησκεια σας και εξελίσετε; αποδειξη!!


όσο μπορείς

Edited by - evram on 20/01/2012 14:29:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 14:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κάνεις μωρό μου;

;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 15:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχα Αίολε ινάφ ις ινάφ εδώ εχουμε ενα σοβαρό θέμα, θέλω να ξέρω ειναι ο αντιχριστος 30χρονών; εχω δει και την ταινία πριν χρόνια, γράφει στο κεφαλι του 666? ο τουλάτος λέει κυκλοφορεί αναμεσα μας δεν βρήσκω ηρεμία


όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 15:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάκσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 22:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λόγω του ότι οι καθ' ύλην αρμόδιοι χριστιανοί συνδίκτυοί μας , παίρνοντας παράδειγμα το σύμβολο της θρησκείας τους τηρούν σιγή Ιχθύος , αποφάσισα να ψάξω στο internet και στις κατά καιρούς σημειώσεις μου μπας και βρώ τίποτα στοιχεία σχετκά με το όνομα του αντιχρήστου . Α ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ δουλειά που μου άνοιξες . Τέλος πάντων .

Σύμφωνα λοιπόν με αυτά που βρήκα , τον αντίχριστο θα τον γνωρίσουμε από τον αριθμό του (αυτοκίνητο είναι;) που είναι χξϛ' . Και γιατί χξϛ'; Επειδή λέει μεταξύ του Χ και του ϛ που σημαίνει Χριστός , παρεμβάλλεται το οφιοειδές γράμμα ξ που είναι ο σατανάς όπως παρουσιάστηκε σαν φίδι στον παράδεισο . Εκτός όμως από τον αριθμό του , έχουμε και την περιγραφή του από τον Κοσμά τον Αιτωλό , που μας διαβεβαιώνει ότι είναι κασιδιάρης . Θα μπορή λέει να μετακινεί βουνά , και να περπατάη στη θάλασσα χωρίς να βρέχεται και άλλα τέτοια κόλπα , γιατί θέλει να μοιάσει στον Χριστό .

Βασικός στόχος του αντιχρίστου είναι να χτυπήση την Ορθοδοξία , και σ' αυτό έχει σαν συνεργούς του την κρατούσα Εκκλησία που προσπαθεί πλέον φανερά να μας οδηγήσει στην εσχάτη προδοσία του Οικουμενισμού , η οποία έχει επιλέξει ως μέντορά της τον Πατριάρχη Βαρθολομαίο, ο οποίος χαρίζει το "άγιο" κοράνιο , και λέει δημόσια πως έχουμε τον ίδιο Θεό με τους Εβραίους . Θέλουν να μας ανακατέψουν με τον Πάπα, τους Προτεστάντες που δεν δέχονται τους Αγίους και την Παναγία , και τους Λουθηρανούς που έχουν ιερείς γυναίκες και πραγματοποιούν παγανιστικές τελετές .

Τα παραπάνω πρέπει να είναι επηρεασμένα από το κατά Ιωάννη ευαγγέλιο όπου υποστηρίζεται ότι υπάρχουν πολλοί Αντίχριστοι , και όχι ένας μόνο όπως ήταν διαδεδομένο τόσο την εποχή εκείνη όσο και σήμερα , και ότι δεν πρόκειται να έρθει σε μια μελλοντική εποχή αλλά ότι ήδη υπάρχουν !!!

Ιω. 2,18 Παιδία, ἐσχάτη ὥρα ἐστί, καὶ καθὼς ἠκούσατε ὅτι ὁ ἀντίχριστος ἔρχεται, καὶ νῦν ἀντίχριστοι πολλοὶ γεγόνασιν· ὅθεν γινώσκομεν ὅτι ἐσχάτη ὥρα ἐστίν.

ότι προέρχονται μέσα από την χριστιανική εκκλησία . (Εσύ να τα βλέπης Ψηλέ , που υπερασπίζεσαι τον Εφραίμ.)

Ιω. 2,19 ἐξ ἡμῶν ἐξῆλθον, ἀλλ᾿ οὐκ ἦσαν ἐξ ἡμῶν· εἰ γὰρ ἦσαν ἐξ ἡμῶν, μεμενήκεισαν ἂν μεθ᾿ ἡμῶν· ἀλλ᾿ ἵνα φανερωθῶσιν ὅτι οὐκ εἰσὶ πάντες ἐξ ἡμῶν.

ότι αρνούνται τον Πατέρα και τον Υιό .

Ιω. 2,22 τίς ἐστιν ὁ ψεύστης εἰ μὴ ὁ ἀρνούμενος ὅτι Ἰησοῦς οὐκ ἔστιν ὁ Χριστός; οὗτός ἐστιν ὁ ἀντίχριστος, ὁ ἀρνούμενος τὸν πατέρα καὶ τὸν υἱόν.

και ότι ήδη υπάρχουν από την εποχή εκείνη

Ιω. 4,3 καὶ πᾶν πνεῦμα ὃ μὴ ὁμολογεῖ τὸν Ἰησοῦν Χριστὸν ἐν σαρκὶ ἐληλυθότα, ἐκ τοῦ Θεοῦ οὐκ ἔστι· καὶ τοῦτό ἐστι τὸ τοῦ ἀντιχρίστου ὃ ἀκηκόατε ὅτι ἔρχεται, καὶ νῦν ἐν τῷ κόσμῳ ἐστὶν ἤδη.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 22:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον αντίχριστο βρήκα επίσης και στις Α και Β επιστολές προς Θεσσαλονικείς του Παύλου , ο οποίος περιγράφει το τι θα γίνη την δευτέρα παρουσία , όταν ο ίδιος ο Κύριος θα κατέβει από τον ουρανό με πρόσταγμα, με φωνή αρχαγγέλου, και με σάλπιγγα Θεού, κι αυτοί που πέθαναν εν Χριστώ θα αναστηθούν πρώτα και ύστερα όσοι χριστιανοί απομένουν θα αρπαχτούνε μαζί τους , ταυτόχρονα, με σύννεφα σε συνάντηση του Κυρίου στον αέρα , και έτσι, θα είναι πάντοτε μαζί με τον Κύριο.

Α Θεσ. 4,16 ὅτι αὐτὸς ὁ Κύριος ἐν κελεύσματι, ἐν φωνῇ ἀρχαγγέλου καὶ ἐν σάλπιγγι Θεοῦ καταβήσεται ἀπ᾿ οὐρανοῦ, καὶ οἱ νεκροὶ ἐν Χριστῷ ἀναστήσονται πρῶτον,17 ἔπειτα ἡμεῖς οἱ ζῶντες οἱ περιλειπόμενοι ἅμα σὺν αὐτοῖς ἁρπαγησόμεθα ἐν νεφέλαις εἰς ἀπάντησιν τοῦ Κυρίου εἰς ἀέρα, καὶ οὕτω πάντοτε σὺν Κυρίῳ ἐσόμεθα.

Στο σημείο αυτό δεν μπόρεσα να συγκρατήσω τα γέλια μου στη σκέψη ότι όλοι οι πιστοί χριστιανοί , που ξαφνικά από τη μια στισγμή στην άλλη μπορεί να βρεθούν στον ουρανό , θα πρέπη να φροντίσουν να έχουν πρόχειρα μαζί τους μια δεύτερη αλλαξιά σώβρακα για παν ενδεχόμενο, .
Όμως όταν διάβασα παρακάτω το τί μας περιμένει εμάς τους άλλους , μπρρρρ , κου κόπηκε η ανάσα από τον φόβο .

Β Θεσ. 2,7 τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·8 καὶ τότε ἀποκαλυφθήσεται ὁ ἄνομος, ὃν ὁ Κύριος ἀναλώσει τῷ πνεύματι τοῦ στόματος αὐτοῦ καὶ καταργήσει τῇ ἐπιφανείᾳ τῆς παρουσίας αὐτοῦ· 9 οὗ ἐστιν ἡ παρουσία κατ᾿ ἐνέργειαν τοῦ σατανᾶ ἐν πάσῃ δυνάμει καὶ σημείοις καὶ τέρασι ψεύδους

Οι Πεντικόστιανοί πάλι υποστηρίζουν ότι ο αντίχριστος είναι ένας , και μάλιστα Έλληνας , για να τους αντικρούση ο Αρχιμ. ΔΑΝΙΗΛ ΓΟΥΒΑΛΗΣ , γράφοντας στο internet :

“Μία εσχατολογική πλάνη των Πεντηκοστιανών αφορά την καταγωγή του Αντιχρίστου. Διδάσκουν ότι ο Αντίχριστος θα είναι ελληνικής καταγωγής .Όλοι οι Πατέρες της Εκκλησίας δια μέσου των αιώνων , ερμηνεύοντας την Βίβλο συμφωνούν ότι ο Αντίχριστος θα είναι εβραϊκής καταγωγής , και θα κατάγεται από την φυλή Δάν. Διδάσκουν ότι θα είναι ο αναμενόμενος Μεσσίας των Ιουδαίων.
Υπάρχει ο ένας Μεσσίας , και ο άλλος. Ο ένας είναι ο Αληθινός , ο άλλος είναι ο ψεύτικος . Και οι δύο έρχονται στην χώρα των Ιουδαίων. Ο ένας ήλθε. Ο άλλος θα έλθη .”

Τέλος εδώ βρήκα τόσο για τον "Μαϊτρέγια." ο οποίος υποτίθεται ότι εισήλθε σε αυτόν τον κόσμο μέσω ενός “σώματος που δημιουργήθηκε μόνο του” το 1977 , όσο και για τους Ραελιανούς . Και εδώ την ιστοσελίδα του περιοδικού του SHARE INTERNATIONAL .

Όμως το πιό ωραίο το βρήκα στη Φρικηπαίδεια και το άφησα για το τέλος γιατί έχει μεγάλη πλάκα . Το μεταφέρω αυτούσιο παρακάτω .

Ο Αντίχριστος (also referred to as Βελζεβούλ) ήταν γείτονας του Χριστού και έμενε ακριβώς απέναντι του στο νούμερο 666. Ο Βελζεβούλ υποστήριζε την Μάντσεστερ Γιουνάιτιντ (Manchester United) για αυτό και ο Χριστός που ήταν Μάντσεστερ Σίτι (Manchester City) τον καταράστηκε στην αιωνιότητα και τώρα το όνομα του αποτελεί μίασμα για τους χριστιανούς και όνομα για πολλά μέταλ τραγούδια. Το πιο γνωστό από αυτά είναι το Number Of The Beast των Iron Maiden.
Ο Βελζεβούλ απεικονίζεται ως Κόκκινος Διάβολος αλλά αυτό έχει να κάνει με το παρατσούκλι της ομάδας που υποστήριζε και πολλοί το συγχέουν μέχρι και σήμερα. O Βελζεβούλ ήταν σαν χόμπιτ (και λίγο σα βριλ με στοιχεία Goblin) μόνο που φορούσε συνήθως κίτρινα ρούχα και καμιά φορά μωβ πουα με άσπρες βούλες .
*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 23:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειναι ο αντιχριστος 30χρονών;
αν είναι και εργένης, θα ναι περιζήτητος γαμπρός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 09:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris merci για τις πληροφορίες! να ρωτήσω κάτι; μεχρι ποτε να τον περιμένουμε; ΔΗΛΑΔΗ καποιοι λενε ειναι τωρα εδω...ωραια, εαν περασει αρκετός χρονος και δεν... αυτο σημαίνει οτι δεν ηταν αυτός και φτου και απ΄την αρχη; οι καλοι χριστιανοί που νοιαζονται για την σωτηρια μας γιατι δνε μας λένε;


όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 13:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

666, The Number of the Beast
668, The Neighbor of the Beast


Από αρχαία ονόματα μόνο το "Ιαπετός" γνωρίζω να αξίζει 666. Το Στέλλαρ δεν ξέρω αν συναντάται κάπου στην αρχαία γραμματεία. Ο οποίος Τιτάνας Ιαπετός περιγράφεται σε κάποιες παραδόσεις ως ο γενάρχης των ανθρώπων και "δημιουργός του κόσμου", εξου και η "ιαπετική γλώσσα" εκ της οποίας υποτίθεται προέρχονται όλες οι υπόλοιπες (συχνά συσχετίζεται με τον Ιάφεθ της Βίβλου).

Για τον δορυφόρο Ιαπετό λέει κάποια πράγματα και η Οδύσσεια του Κλαρκ. Έχει κάποια σπάνια γνωρίσματα όπως αυτή την ανεξήγητη τύπου ying-yang ασπρόμαυρη διχρωμία. Κάποιοι μάλιστα παρατηρούν την ομοιότητά του με το Death Star από το Star Wars. Επίσης στον Ιαπετό βρίσκεται, σύμφωνα με το μύθο του Κλαρκ, η πύλη προς τα αστέρια από την οποία πέρασε ο εκλεκτός αστροναύτης Bowman για να λάβει την υπέρτατη μύηση και φώτιση και να επιστρέψει ως ο Κύριος της Γης!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 17:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E.=5 Ι=10 Π=80
Τ=300 Α=1 Α=1
Ι=1Ο Π=80 Ρ=100
Τ=300 Ε=5 Α=1
Α=1 Τ=300 Δ=4
Ν=50 Ο=70 Ο=70
=666 Σ=200 Σ=200
=666 Ι=10
Σ=200
=666

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 17:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να συμπληρώσω κι εγώ κάτι λίγα που έχω διαβάσει από ένα βιβλίο που υπάρχει στη βιβλιοθήκη μου [ Τα μυστικά της Αποκάλυψης, Gerard Bodson, "To κλειδί" - Εκδοτικός οργανισμός Λιβάνη ].

Εν ολίγοις, ο συγγραφέας του βιβλίου μαζί με μια ομάδα επιστημόνων [ μία Θεολόγο, έναν κομπουτερίστα, έναν σημειολόγο και έναν ιστορικό ], αποκωδικοποιούν το τελευταίο βιβλίο της Κ.Δ, την Αποκάλυψη [ στην οποία αναφέρεται ο αριθμός του θηρίου, το χξς' ] χρησιμοποιώντας Γκεμάτρια* σε συνδιασμό με θεοσοφική αναγωγή. Το συμπέρασμα που προκύπτει είναι πως η Αποκάλυψη εμπεριέχει όχι μία αλλά δύο Αποκαλύψεις, εκ των οποίων η μία αφορά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και τους Ναζί (παρελθόν) και η άλλη το μέλλον.

Όσον αφορά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, μερικές από τις αναγωγές είναι και οι παρακάτω :

[ Από τις σελ. 132-133 ]

Δίκη = 429 ή 4+2+9 = 15 = 6
Νυρεμβέργη = 501 ή 5+1 = 6
Αδόλφος Χίτλερ = 375 ή 3+7+5 = 15 = 6

666

24 πρεσβύτεροι της Αποκάλυψης = 1.Ντένιτς 2.Φρίτσε 3.Γκέριγκ 4.Ες 5.Γιοντλ 6.Φρανκ 7.Φρικ 8.Φουνκ 9.Κάιτελ 10.Νόιρατ 11.Ρέντερ 12.Φον Ρίμπεντροπ 13. Ρόζενμπεργκ 14.Σάουκελ 15.Σαχτ 16.Σίραχ 17.Σέις-Ίνκβαρτ 18.Σπέερ 19.Στράιχερ 20.Φον Πάπεν 21.Καλντενμπρούνερ [ Τα ονόματα αυτά προέρχονται από τον κατάλογο των ναζί που δικάστηκαν στην δίκη της Νυερμβέργης. Από τον κατάλογο λείπουν οι 22.Χίμλερ 23.Γκέμπελς και 24.Χάιντριχ εκ των οποίων οι δύο πρώτοι είχαν αυτοκτονήσει και ο τρίτος είχει δολοφονηθεί ].

[από τις σελ. 135-136]

666 = Αδόλφος Χίτλερ
Μεγάλη πόλη ή Αίγυπτος ή Αρμαγεδδών = Γερμανία
Γωγ = Αμερική
Μαγώγ = Γερμανία - Ιαπωνία - Ιταλία - Ρουμανία - Ουγγαρία - Φινλανδία - Βουλγαρία
Ψευδοπροφήτης = Γιόζεφ Πάουλ Γκέμπελς
Εικόνα = κινηματογράφος
Εξήντα έξι εκατομμύρια νεκροί = το 1/3 των δύο μυριάδες μυριάδων (διακοσίων εκτακομμυρίων) [ το βιβλίο όσον αφορά τον αριθμό των νεκρών συμπεριλαμβάνει και εκείνους που πέθαναν στη Ασία. ]
Αρνίον+θηρίο = Αδάμ
1η γυναίκα = Εύα
2η γυναίκα = Λίλιθ
Δράκοντας = Φασισμός
42 μήνες = η χρονική περίοδος από την υπογραφή του Γερμανο-ρωσικού Συμφώνου μέχρι την μάχη του Στάλιγκραντ.
Δύο μάρτυρες = ιουδαϊσμός και χριστιανισμός
Ναός του Θεού = Βίβλος
Έξωθεν αυλή = ο υπόλοιπος, μη μονοθεϊστικός κόσμος
Η μεγάλη θλίψη = το Ολοκαύτωμα και τα θύματα απ' όλα τα έθνη και τις φυλές

Στο βιβλίο υπάρχουν πάρα πολλές αντιστοιχίες με σχεδόν όλα τα εδάφια της Αποκάλυψης να αναφέρονται στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο κάνοντας στην κυριολεξία το βιβλίο αυτό της Κ.Δ να μοιάζει με μια αφηγηματική περιγραφή των γεγονότων του πολέμου! Προσωπικά, το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον και μάλιστα το έχω διαβάσει 3 φορές ως τώρα κάνοντας και μια δική μου επαλήθευση των όσων ισχυρίζεται ο συγγραφέας του.

*[ Η γκεμάτρια που χρησιμοποιείται είναι από την εβραϊκή αριθμολογία ]

Όσον αφορά το μέλλον, δηλ. την 2η Αποκάλυψη, οι ερευνητές του κειμένου δίνουν μια πιθανή ημερομηνία έλευσης του Αντίχριστου, την 5/2/2043. Θα παραθέσω παρακάτω το σκεπτικό τους.

quote:
Αποκάλυψη, κεφ.20, εδαφ. 2-3

2 καὶ ἐκράτησε τὸν δράκοντα, τὸν ὄφιν τὸν ἀρχαῖον, ὅς ἐστι Διάβολος καὶ ὁ Σατανᾶς ὁ πλανῶν οἰκουμένην, καὶ ἔδησεν αὐτὸν χίλια ἔτη, 3 καὶ ἔβαλεν αὐτὸν εἰς τὴν ἄβυσσον, καὶ ἔκλεισε καὶ ἐσφράγισε ἐπάνω αὐτοῦ, ἵνα μὴ πλανᾷ ἔτι τὰ ἔθνη, ἄχρι τελεσθῇ τὰ χίλια ἔτη· μετὰ ταῦτα δεῖ αὐτὸν λυθῆναι μικρὸν χρόνον.


Τα χίλια έτη για την ομάδα των ερευνητών ξεκινάνε από το 1943, δηλ. από το τέλος της μεγάλης σειράς στρατιωτικών νικών του Φίρερ που ξεκίνησε από το Στάλιγκραντ. Αν προσθέσουμε λοιπόν 1000 στο 1943 έχουμε μια ημερομηνία : 2943. Όμως :

quote:
Ψαλμός 90, εδάφ. 4

Διότι χίλια έτη ενώπιόν σου είναι ως ημέρα ή εχθές


quote:
Β' Επιστολή Πέτρου, γ' 8

8 Ἕνα πρᾶγμα νὰ μὴ σᾶς διαφεύγῃ, ἀγαπητοί, τὸ ἑξῆς: ὅτι μιὰ ἡμέρα διὰ τὸν Κύριον εἶναι σὰν χίλια ἔτη καὶ χίλια ἔτη σὰν μιὰ ἡμέρα.


Τα χίλια χρόνια είναι εκατό, δηλ. 1943 + 100 = 2043.

[ Ερμηνεία : Ο Θεός, η απόλυτη αλήθεια, αντιπροσωπεύεται από τον αριθμό 10. Αντίθετα, ο Σατανάς συμβολίζεται με τον αριθμό 2. Στην εβραϊκή παράδοση δύο είναι τα πνεύματα του κακού, ο Λευϊάθαν, το θηρίο της θάλασσας και ο Βεχεμώθ, το θηρίο της ξηράς. Δεν είναι τυχαίο ότι ο συγγραφέας της Αποκάλυψης αναφέρει τα τέσσερα συνώνυμα του κακού (δράκοντας, όφις, Διάβολος και Σατανάς) στο συγκεκριμένο κεφάλαιο 20, δηλ. 20 = 2 + 0 = 2. Εφόσον ο Θεός έχει δέκα αριθμούς και ο Σατανάς ένα μόνο, μπορούμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι ο χρόνος του Διαβόλου είναι το 1/10 εκείνου του Θεού. Δηλαδή, εκατό χρόνια. Επιπλέον μέσα στο 2043 υπάρχει ένας συμβολισμός "γραμματικής μορφής". Το 2 ισούται με το γράμμα μπεθ, δηλαδή με το τέλος, το 40 με το γράμμα μεμ δηλ. με τον θάνατο και το 3 ισούται με το γράμμα γκίμελ δηλ. με την Κόλαση. Έχουμε δηλ. 2043 = το τέλος, ο θάνατος, η Κόλαση.]

Επιπλέον,

Αβραάμ Λίνκολν (εκλέχτηκε μέλος του κογκρέσου το 1846 και έγινε πρόεδρος το 1860)
J.F.K. (εκλέχτηκε μέλος του κογκρέσου το 1946 και έγινε πρόεδρος το 1960)

100 χρόνια διαφορά.

Άντριου Τζόνσον. Γεννήθηκε το 1808. Ο διάδοχος του Κένεντι, Λίντον Τζόνσον γεννήθηκε 100 χρόνια αργότερα, το 1908. Ο δολοφόνος του Λίνκολν ονομαζόταν Τζον Γουίλκις Μπουθ. Γεννήθηκε το 1839. Ο δολοφόνος του Κένεντι, ο Λι Χάρβι Όσβαλτ γεννήθηκε 100 χρόνια αργότερα, το 1939. Οι δύο πρόεδροι δολοφονήθηκαν με μια σφαίρα στο κεφάλι, μπροστά στις συζύγους τους, και οι δολοφόνοι τους δολοφονήθηκαν πριν δικαστούν. Ο Μπουθ πυροβόλησε τον Λίνκολν σε ένα θέατρο και στη συνέχεια κατέφυγε σε μια αποθήκη. Ο Όσβαλντ πυροβόλησε τον Κένεντι από μια αποθήκη και στη συνέχεια κατέφυγε σε ένα θέατρο. Ο Λίνκολν δολοφονήθηκε στο θέατρο Φορντ. Ο Κένεντι σε ένα αυτοκίνητο Φορντ-Λίνκολν. Ο γραμματέας του Λίνκολν ονομαζόταν ... Κένεντι. Ο γραμματέας του Κένεντι ονομαζόταν ... Λίνκολν. Η μέρα που δολοφονήθηκαν και οι δύο πρόεδροι ήταν η Παρασκευή. Όλα αυτά με 100 χρόνια διαφορά.

[ σελ. 211 ] "Εξακολουθείτε να πιστεύετε ότι είναι παράλογο το συμπέρασμα ότι τα 1000 χρόνια του Θεού αντιστοιχούν σε εκατό χρόνια του Διαβόλου ;".

Edited by - zip on 22/01/2012 18:29:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 18:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.snopes.com/history/american/lincoln-kennedy.asp


Περί Λίκολν-Κένεντυ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 19:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραίες θεωρίες αλλά...ποιο είναι το όνομα; αυτό ειναι το θέμα του τόπικ

edit α, και βλάμμενοι του τύπου χίτλερ δεν μετράνε οκ; ή μιλαμε για μεταφυσικο/τύπου αγγελος/2α παρουσία είτε μιλάμε για ψυχανώμαλους που ''σωζουν'' τον κόσμο από τον εαυτό του...δεν γινεται το γνωστό, και η πίτα και ο σκύλος ε;

όσο μπορείς

Edited by - evram on 22/01/2012 19:04:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 19:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως δικαιολογείται τώρα η 5η Φεβρουαρίου : [ σύμφωνα πάντα με τον συγγραφέα του βιβλίου και την επιστημονική του ομάδα ]

Η αντίστροφη μέτρηση των χιλίων ετών του Θεού [ που είναι 100 για τον Σατανά ] ξεκινάει από το 1943, δηλ. από την ήττα του γερμανικού στρατού στο Στάλινγκραντ. Η ήττα όμως αυτή δεν συνέβει μέσα σε μια μέρα.

-> Μέχρι τις 12 Δεκεμβρίου 1942, τα στρατεύματα του Φον Μάνσταϊν εξακολουθούσαν να σημειώνουν κάποιες επιτυχίες.

-> Γύρω στις 20 Δεκεμβρίου, ξεκίνησε η ρωσική αντεπίθεση και ο Φον Μάνσταϊν άρχισε να υποχωρεί.

-> Στις 8 Ιανουαρίου 1943, ο στρατηγός φον Πάουλους, ο οποίος ήταν περικλυκλωμένος, απέρριψε ένα τελεσίγραφο που πρόσφερε στις γερμανικές δυνάμεις μια έντιμη συνθηκολόγηση.

-> Στις 24 Ιανουαρίου, αναθεώρησε την απόφασή του και ζήτησε από τον Χίτλερ την άδεια να παραδοθεί. Ο Χίτλερ του την αρνήθηκε.

-> Στις 26 Ιανουαρίου, πραγματοποιήθηκε νέα ρωσική επίθεση.

-> Στις 27 Ιανουαρίου, ξεκίνησε η εκκαθάριση των γερμανικών θυλάκων που συνέχιζαν να αντιστέκονται.

-> Στις 31 Ιανουαρίου, σταμάτησε οριστικά κάθε αντίσταση των Γερμανών.

-> Στις 2 Φεβρουαρίου, οι Γερμανοί συνθηκολόγησαν.

Συνεπώς, το τέλος της βασιλείας του θηρίου πρέπει να τοποθετηθεί μεταξύ 31 Ιανουαρίου και 2 Φεβρουαρίου.

Οι εβραϊκοί μήνες είναι 12 : Τισρί, Χεσβάν, Κισλέβ, Τεβέτ, Σεβάτ, Αντάρ, Νισάν, Ιγιάρ, Σιβάν, Ταμούζ, Αβ και Ελούλ. Τα δίσεκτα έτη οι μήνες είναι 13, επειδή ο μήνας Αντάρ είναι εμβόλιμος.

quote:
Αποκάλυψη, κεφ.9 εδάφιο 10

10 καὶ ἔχουσιν οὐρὰς ὁμοίας σκορπίοις καὶ κέντρα, καὶ ἐν ταῖς οὐραῖς αὐτῶν ἐξουσίαν ἔχουσι τοῦ ἀδικῆσαι τοὺς ἀνθρώπους μῆνας πέντε.


Ο 5ος μήνας του Εβραϊκού ημερολογίου είναι ο Σεβάτ. Το 2043 θα αρχίσει στις 12 Ιανουαρίου και θα τελειώσει στις 10 Φεβρουαρίου.

quote:
Αποκάλυψη, κεφ.11 εδάφιο 9

9 καὶ βλέπουσιν ἐκ τῶν λαῶν καὶ φυλῶν καὶ γλωσσῶν καὶ ἐθνῶν τὸ πτῶμα αὐτῶν ἡμέρας τρεῖς καὶ ἥμισυ, καὶ τὰ πτώματα αὐτῶν οὐκ ἀφήσουσι τεθῆναι εἰς μνῆμα.


2 Φεβρουαρίου + 3,5 μέρες ... δηλ. το μεσημέρι της 5ης Φεβρουαρίου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 19:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενταξει προλαβαινω να γιορτασω γενεθλια 1/2...


όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 20:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip

quote:
Ο δολοφόνος του Λίνκολν ονομαζόταν Τζον Γουίλκις Μπουθ. Γεννήθηκε το 1839

Το 1838 γεννήθηκε.

quote:
Ο Μπουθ πυροβόλησε τον Λίνκολν σε ένα θέατρο και στη συνέχεια κατέφυγε σε μια αποθήκη.

Δεν κατέφυγε σε καμία αποθήκη. Τον κυνήγησαν και τον βρήκαν να κρύβεται σε μια φάρμα 11 μέρες αργότερα. Η αποθήκη εδώ ήταν απλά αχυρώνας.

quote:
Ο Όσβαλντ πυροβόλησε τον Κένεντι από μια αποθήκη και στη συνέχεια κατέφυγε σε ένα θέατρο.

Δεν "κατέφυγε" πουθενά. Συνελήφθηκε σε έναν κινηματογράφο (όχι θέατρο) για άσχετο λόγο με τη δολοφονία του Κέννεντυ.

quote:
Ο γραμματέας του Λίνκολν ονομαζόταν ... Κένεντι. Ο γραμματέας του Κένεντι ονομαζόταν ... Λίνκολν.

Ενώ ο Κέννεντυ είχε μια γραμματέα με το όνομα Έβελυν Λίνκολν, ο Λίνκολν δεν είχε κανένα γραμματέα με το όνομα Κέννεντυ. Οι γραμματείς του ονομαζόταν Τζών Νικολέι και Τζων Χέυ).

quote:
οι δολοφόνοι τους δολοφονήθηκαν πριν δικαστούν.

Ο Μπουθ δεν δολοφονήθηκε. Κυκλώθηκε και αρνήθηκε να παραδοθεί και τον χτύπησαν πριν χρησιμοποιήσει το όπλο του.

Όσο για τον Οσβαλντ, είναι μάλλον απίθανο να ήταν ο δολοφόνος, καθώς οι πυροβολισμοί ήρθαν από την απέναντι πλευρά απ' αυτή που στεκόταν αυτός.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy