ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ανταρκτική - Λίμνη Βοστόκ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 00:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις τελευταίες μέρες μια είδηση αρχίζει και κάνει το γύρο του ιντερνετικού (και όχι μόνο) κόσμου.

Νομίζω είναι άξια ενδιαφέροντος:

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=13816&subid=2&pubid=112814739

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2132979

http://www.tovima.gr/world/article/?aid=442622

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=33839&Itemid=139

και διάφορα άλλα που μπορείτε να βρείτε με απλό googlάρισμα...

Η Λίμνη αυτή θα έχει πολλά να πει (όχι απαραίτητα ...εξωγήινα!) λόγω του καθεστώτος "απομόνωσης" που τελούσε όλη αυτή την μακρά περίοδο.

Και επειδή πλέον ουδέν κρυπτόν υπό τον Ήλιον,
αργά ή γρήγορα θα το μάθουμε κι εμείς


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 01:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αυτο αληθεύει και δεν είναι παραπληροφόρηση του εμπόρου,τότε πράγματι κάτι πολύ σημαντικό βρήκαν οι Ρώσσοι.


http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=33847&Itemid=56

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 01:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το σιγουρο ειναι οτι κατι παιζεται με αυτα που διαβασαμε ,τωρα τι παιζεται ,μπορει να το μαθουμε και μπορει οχι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 07:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θρίλερ στην Ανταρκτική : Ρώσοι επιστήμονες ανακάλυψαν «κάτι πολύ σοβαρό» και χάθηκαν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 09:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω υπόψη μου την υπόθεση αλλά κρατώ επιφυλάξεις μέχρι να υπάρξουν σαφείς πληροφορίες. Κατά τα άλλα μου θυμίζει αρκετά την πλοκή της γνωστής νουβέλας "Τα Βουνά της Τρέλας" του H. P. LOVECRAFT.

Ίδωμεν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 09:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα η όλη ιστορία πάντως αρχίζει και μου θυμίζει ένα παλιό video-game, το "ΤΗΕ ΤΗΙNG" , το οποίο πρόσφατα βγήκε και σε ταινία στον κινηματογράφο.

http://www.youtube.com/watch?v=a1OpwEu7luk


quote:
Αν αυτο αληθεύει και δεν είναι παραπληροφόρηση του εμπόρου,τότε πράγματι κάτι πολύ σημαντικό βρήκαν οι Ρώσσοι.

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=33847&Itemid=56


Νικόμαχε, από ότι είδα στο λινκ που δίνεις αναφέρεται στην ΑΡΚΤΙΚΗ (δηλ. Βόρειο Πόλο). Ως φαίνεται, οι μεγάλες δυνάμεις εκτός των άλλων περιοχών ετοιμάζονται και για τους Πόλους...



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 10:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντε να δούμε τι θα γίνει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 10:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει και το κλασικό φιλμ "The Thing" του Carpenter του 1982.

http://www.imdb.com/title/tt0084787/

Το παιχνίδι βασίστηκε σε αυτό και η νέα ταινία είναι remake.
Κι εμένα πάντως αυτή η ταινία μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας το θέμα

Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον αν ανακάλυπταν απομονωμένες μορφές ζωής αλλά όπως λένε και τα σχετικά άρθρα το αποτέλεσμα μπορεί να αλλοιωθεί από τις μεθόδους γεώτρησης και να μην προκύψει αντικειμενικό δείγμα. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για πολύ δύσκολη προσπάθεια...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 14:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει και το κλασικό φιλμ "The Thing" του Carpenter του 1982.
http://www.imdb.com/title/tt0084787/

Το παιχνίδι βασίστηκε σε αυτό και η νέα ταινία είναι remake.
Κι εμένα πάντως αυτή η ταινία μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας το θέμα


Οντως φίλε Agnostic!

Την αρχική ταινία του Carpenter του 1982, τώρα τη βρήκα.

Εγώ έτυχε να ασχοληθώ πρώτα με το ηλεκτρονικό παιχνίδι "The Thing" και εκ των υστέρων να δω το πρόσφατο ριμέηκ στο σινεμά, αγνοώντας το αρχικό έναυσμα.
Θεωρούσα ότι έγινε ό,τι περίπου και με την TOMB RAIDER, της οποίας ταινίας προηγηθηκε το παιχνίδι.
Αλλά εν πάσει περιπτώσει "Γηράσκω αεί διδασκόμενος...."

Κατά τ'άλλα το concept όλης της ιστορίας ταιριάζει αφάνταστα με αυτό που περνάνε οι Ρώσοι εκεί κάτω και (δεν) μας λένε...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 16:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε - Βρε τους ειχαμε ξεχασει τους εξωγηινους(οχι οτι δεν υπαρχουν) αλλα καλα τοσο χωρο εχει αυτος ο πλανητης στην ανταρκτικη βρηκαν να κανουν πικ-νικ.οσο για την χρυση σβαστιγκα που βρηκαν εχω να αναφερω οτι εκει κοντα ειναι και ο δικεφαλος αετος(και δεν εννοω καμια ομαδα).ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΤΟΥΣ.Ειναι αναγκη να εχουμε και αυτους?Μας φτανουν Συρια Ιραν Οικονομικη κριση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DISOBEDIENT HEART
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 19:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DISOBEDIENT HEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μας φτανουν Συρια Ιραν Οικονομικη κριση.



Αυτά είναι απλά ο καταλύτης!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2012, 20:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη εχουμε Συρια ιραν και οικονομικη κριση για καταλυτη και ψαχνουμε να βρουμε στην χημικη αντιδραση.Με τι αντιδροντα και προίοντα? Να κανω υποθεση? Αντιδροντα οι ανθρωποι και προϊοντα εξωγηινοι. Καπωσ δυσκολο το βρισκω. Ασε που τα αντιδροντα ειναι ανθρωποι και ο καταλυτης μαλλον θα επιταχυνει τοσο την αντιδραση που δεν θα προλαβουμε καν να δουμε τι παρηγαγε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ξένος
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 12:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic, δεν είναι remake είναι prequel

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 14:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως απο οσο ξερω εχουν φυγει απο εκει και θα επιστρεψουν κατα τον Δεκεμβρη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 15:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παντως απο οσο ξερω εχουν φυγει απο εκει και θα επιστρεψουν κατα τον Δεκεμβρη

Ναι, κάπου το πήρε το μάτι μου κι αυτό...

Δεδομένου ότι η λίμνη βρίσκεται στο ακρότατο του Νοτίου ημισφαιρίου, και εκεί το "καλοκαίρι" (ο Θεός να το κάνει δηλαδη καλοκαίρι, αλλά λέμε τώρα...) είναι Δεκέμβρη-Γενάρη,
οπότε μόνο τότε μπορούν και δουλεύουν, διότι τον υπόλοιπο καιρό αστα να πάνε από κρύο και σκοτάδι....

Να δείς που κι αυτοί για το Δεκέμβρη του 2012 ετοιμάζονται να κάνουν την αποκάλυψη (ή ίσως απλά την ανακοίνωση... ;-)



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 12/02/2012 15:10:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 15:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΟ ποτε δεν το ειχα σκεφτει ετσι.Δηλαδη εχουμε να ακουσουμε μεχρι τοτε ενα σωρο ιστοριες.Εγω παντως κραταω μικρο καλαθι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2012, 22:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΩΡΑΙΟ ποτε δεν το ειχα σκεφτει ετσι.Δηλαδη εχουμε να ακουσουμε μεχρι τοτε ενα σωρο ιστοριες.Εγω παντως κραταω μικρο καλαθι.

Μικρό καλάθι πάντα πρέπει να κρατάμε,

αλλά παρά το ότι είναι μέσα στο 2012,
ο Δεκέμβρης πέφτει...μακριααααάαα...

καθήστε να δούμε τι θα γίνει Φλεβάρη-Μάρτη
στα εν οίκω, αλλά και διεθνώς,
και έχουμε πολύ "ψωμί" και δρόμο μέχρι τότε....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2012, 17:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εδώ (http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=33839&Itemid=139) ένα ακόμα άρθρο, δεν παίρνω θέση για τους ισχυρισμούς όμως.
Κάποιοι υποστηρίζουν ότι η αυθεντική πηγή προέρχεται από εδώ http://www.pakalertpress.com/2012/02/08/nazi-swastika-found-in-ancient-antarctica-lake-sparks-russian-fears/ (δεν θεωρείται γενικότερα αξιόπιστη) η οποία με την σειρά της παραπέμπει εδω: http://www.whatdoesitmean.com/index1560.htm από κάποια Sorcha Faal (η ονομασία αυτή λέγεται ότι είναι ψευδώνυμο κάποιου αμφίβολης αξιοπιστίας ατόμου -από ότι έψαξα- που κατά καιρούς κυκλοφορεί διάφορα μυθεύματα στον Τύπο).

Τρέχα γύρευε.. δηλαδή, μυρίζει hoax το πράμα.

Υ.Γ.
Εδώ κάτι πολύ πιο ρεαλιστικό http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231150092

Edited by - XD on 13/02/2012 18:29:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 09:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί όμως δεν έχει παγώσει και η λίμνη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 10:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί όμως δεν έχει παγώσει και η λίμνη;

Αυτό εκ πρώτης όψεως φαίνεται αξιοπερίεργο,

αλλά αν σκεφτούμε ότι αυτή τη λίμνη την έχει "κουκουλώσει" ένα "πάπλωμα" πάγου/παγετώνα πάχους 4 χιλιομέτρων (αυτό που τρύπησαν οι Ρώσοι για να φτάσουν στην ...επιφάνεια της λίμνης)
και ότι ο πάγος σαν υλικό είναι θερμομονωτικό (βλέπε τα ιγκλού των Εσκιμώων...) τότε προφανώς έξω και πάνω από τον παγετώνα μπορεί να γίνεται της κακομοίρας, με χιονοθύελλες και -80 βαθμούς, αλλά η λίμνη κάτω θα παραμένει σε θερμοκρασίες λίγο πιο πάνω από το 0.

και η αναφορά στο καλοκαίρι/χειμώνα της Ανταρκτικής με αυτό έχει να κάνει περισσότερο, δηλαδή τους Σταθμούς επιφανείας (επιφάνεια του παγετώνα όχι της Λίμνης) των Ρώσων, και γι'αυτό δεν μπορούν να δουλεψουν το μεγαλύτερο μέρος του έτους.

Αν κάνανε έναν "σταθμό" κοντά ή μέσα στη λίμνη, προφανώς θα μπορούσαν να δουλεύουνε όλο το χρόνο.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 16:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί όμως δεν έχει παγώσει και η λίμνη;



Για τον ίδιο λόγο που δεν παγώνει καμιά λίμνη κάτω απ το (λεπτό συνήθως χοντρό εκεί) στρώμα πάγου.. ταινίες δεν βλέπεις? τόσοι πέφτουν μέσα σε δαύτες :P

Τέλος πάντων πέρα απ την πλάκα, ο λόγος είναι απλός και έχει να κάνει με την πυκνότητα.. το νερό έχει την μεγαλύτερη πυκνότητα γύρω στους 4 βαθμούς Κελσίου ..
από εκεί και πάνω (ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο)
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (εφόσον οι 4 βαθμοί είναι το peak της πυκνότητας) όσο παγώνει μια λίμνη που ξεκινάει πχ απ τους 10 βαθμούς, το νερό που στην επιφάνεια θα πάει στους 9 θα πάει στον βυθό, όταν με αυτή την διαδικασία όλο το νερό γίνει 9 βαθμούς τότε το νερό που θα φτάσει στην επιφάνεια τους 8 βαθμούς θα πάει στον βυθό.. αυτό θα συμβαίνει μέχρι τους 4 βαθμούς που η αύξηση της πυκνότητας θα αντιστραφεί και το νερό θα αρχίσει πάλι να γίνεται όλο και λιγότερο πυκνό οπότε θα μένει όλο και πιο ψηλά.. κάποια στιγμή λοιπόν θα γεμίσει η λίμνη με νερό των 4ων βαθμών και η επιφάνεια θα είναι αρκετά χαμηλότερα και όσο παγώνει η επιφάνεια θα αρχίσουν να δημιουργούνται και μικρές στρώσεις χαμηλότερης θερμοκρασίας (υγρού νερού) μέχρι να βρούμε το νερό με τους 4 βαθμούς :)
Oπότε το πιο πιθανό είναι στον βυθό μιας λίμνης (ή γενικά κάτω από ένα επίπεδο) πχ να βρούμε νερό 4 βαθμών Κελσίου παρά παγωμένο όπως στην επιφάνεια .. αυτό βέβαια ίσως να μας δείχνει τώρα που το σκέφτομαι ένα πράγμα.. ότι σίγουρα δεν θα πάγωσε ο ανταρκτική στιγμιαία όπως διάφορες θεωρίες θα ήθελαν :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 20:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πολλά επιστημονικά site εχει αναφερθεί οτι
ο λόγος που η λίμνη Vostok παρέμεινε υγρή,
οφείλετε στη γεωθερμία ,
(όπως και οι 140 περίπου άλλες, μικρότερες, που έχουν ανακαλυφθεί στην Ανταρκτική)
η δε μέση θερμοκρασία του νερού της, περίπου στους -3°C


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 09:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερσί παίδες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2013, 11:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενα ωραίο γράφημα που βρήκα,

συνοδευόμενο από την είδηση για τα άγνωστα βακτήρια

http://www.prisonplanet.gr/sci-tech/11115-%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9-%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%BD%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%8C%CE%BA

Να δούμε αν έχουμε καμιά εξέλιξη
μετά από 1+ χρόνο στο παρόν θέμα....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2013, 15:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ειναι η χρυση σβαστιγκα;;;

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy