ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Κρυφές έννοιες και βιβλία ερευνητών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2003, 23:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλυσπερα στον λαο του φορουμ.


λοιπον εχω ακουσει οτι πολοι ερευνητες στα βιβλια τους
δεν λενε τα πραγματα ξεκαθαρα αλλα
κρυβουν τις πραγματικες ενοιες μεσα στα
γραφομενα τους.


μα γιατι
το κανουν αυτο?
δηλαδη πρεπει καποιος να εχει καποιο επιπεδο για να καταλαβει τι θελει να πει ο ερευνητης?

μα τοτε πως θα μεταδοσει το φως σε ολους?

εγω προσωπικα δεν ειμαι εντελος αστοιχειοτος και θελω να πιστεβω οτι εχω ενα καποιο επιπεδο.

παρολα αυτα στη βιβλιο του Ανεστη κεραμυδα "2011 ο θρυαμβος των Ε" δεν καταλαβα σχεδον τιποτα.

τι πρεπει δηλαδη να ξερει καποιος για να αποκωδικοιησει τα γραφομενα του συγγραφεα?

<HR>
Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 09:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ nitro912gr ΝΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.
ΜΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ..????
ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΓΝΩΣΗ ????????????

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.....
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ,ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ....

ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΡΥΜΜΕΝΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ.....
ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ .....
ΕΣΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΑΝ ΔΥΝΑΣΑΙ ΒΕΒΑΙΑ...
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΟΠΟΣ .... ΘΕΛΗΣΗ.........
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ ΑΥΤΟΣ ΒΡΙΣΚΕΙ......


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 11:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
παρολα αυτα στη βιβλιο του Ανεστη κεραμυδα "2011 ο θρυαμβος των Ε" δεν καταλαβα σχεδον τιποτα.

τι πρεπει δηλαδη να ξερει καποιος για να αποκωδικοιησει τα γραφομενα του συγγραφεα?


GIA TON SYNGEKRIMENO SYNGRAFEA DEN XRIAZETE NA XEREIS KATI.FANTASIA
XRIAZETE.... (DEN ANTEXA........)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 12:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικοί μπορεί σκόπιμα να δημιουργούν την υπόνοια ότι έχουν κάτι να πουν και να μην το λένε, γιατί στην ουσία δεν έχουν τίποτα να πουν.
Υπάρχουν όμως και συγγραφείς που θέλησαν να πουν και είπαν, μόνο που ίσως στην εποχή τους να μην έγιναν αντιληπτοί.
Ο μέγας και πολύς Ιούλιος Βερν με τις προφητικές του εμπνεύσεις και τις υπόγειες διαδρομές του. Ο Τζόναθαν Σουίφτ που στα «Ταξίδια του Γκάλιβερ» αναφέρει άγνωστες, ακόμα, γεωγραφικές συντεταγμένες. Ο Ευγένιος Σύη («Μυστήρια των Παρισίων») με το διακριτικό του αποκρυφισμό. Ο Βικτόρ Ουγκό με τις μασονικές του αναφορές. Ο Λούις Κάρολ με την αλληγορική του «Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων».
Ίσως και άλλοι που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή. Ίσως και σημερινοί... :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 15:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλησπέρα μου σε όλους...
Καταρχάς ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ που βλέπω μήνυμα σου Νίτρο, γραμμένο με ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ!!!!

Στο ερώτημα περί συγγραφέων τώρα......
Ναί, ΕΤΣΙ είναι και να σου πώ την αλήθεια, το ΕΠΙΚΡΟΤΩ αυτό..
Ο φίλος Ρέο, ανάφερε ΜΟΝΟ μυθιστοριογράφους, που εκείνοι ΙΣΩΣ για την πλοκή του έργου τους, να χρησημοποιούν την πρακτική που ανέφερε...

'Ομως όταν μιλάμε για βιβλία ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ και ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ, τα πράγματα ΑΛΛΑΖΟΥΝ...
Φαντάσου τον Ελιφάς Λεβί να έγραφε ΞΕΚΑΘΑΡΑ;;;
Την Ελένη Π. Μπλαβάτσκυ;;;;
Τον Ερρίκο Κούνραθ;;;
Τον Ρόμπερτ Φλούντ;;;
Τον Παράκελσο;;;
Και γενικά ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ για τον εσωτερισμό;;;
Ακόμα και τους θρησκευτικούς συγγραφείς (τούς μαθητές του Ιησού, του Βούδα, του Κρίσνα ή του Μωάμεθ)...

Η ρίζα για τη "τακτική" αυτή, κατα την υποκειμενική μου κρίση ΠΑΝΤΑ, βρίσκεται επι της Αρχαίας Ελλάδας ή ακόμα καλύτερα ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ γενικότερα ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ...
Υπήρχε η ποινή του ΘΑΝΑΤΟΥ σε όποιον τολμούσε να ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ, στα οποία είχε προηγουμένος μυηθεί.
Να και το γεννησιουργό υπόβαθρο της ΤΡΑΓΩΔΙΑΣ ως μορφή τέχνης...

Υπενθυμίζω ότι μια εκ των κατηγοριών του Σωκράτη που ήθελαν να του αποδώσουν ήταν και αυτή της ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ, μόνο που δεν θα ευσταθούσε ως κατηγορία, ακριβώς γιατί ο Μέγας Σωκράτης ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΥΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΣΕ ΜΥΣΤΗΡΙΑ...
Αρα δεν αποκάλυπτε και ΤΙΠΟΤΑ απο τα τελούμενα στα Μυστήρια...

Αυτά ως βασική τοποθέτση επι της ΟΥΣΙΑΣ του τόπικ και του ΓΙΑΤΙ "κάποιοι" συγγραφείς γράφουν ΣΥΓΚΑΛΥΜΕΝΑ.

Τώρα στα περί Κεραμυδά κλπ κλπ, η απάντηση που δίνω είναι η ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ...
Θα πρέπει παληκάρι μου να λαμβάνεις ΚΑΙ εσύ την ίδια "πρέζα" με αυτόν και όλους "αυτούς" τους ΚεραμυδοφουρακιδοχαραλαμποπουλοΚΑΤΙ...

Τι να πώ... ΑΠΛΑ έχουν ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ, και τι άλλο θα γράψουν, παρά ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ!!!!

Αυτά για αρχή...
Αν υπάρξει συνέχεια, εδώ θά'μαι...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 21:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Κέλσο, καιρό έχουμε να τα πούμε. :)
Θα ήθελα μόνο να διευκρινίσω ότι για τους συγγραφείς που ανέφερα (οι 3 τουλάχιστον ήταν μυημένοι) εννοούσα μήπως σκόπιμα και όχι τυχαία προσπαθούσαν να "περάσουν" κάποια πράγματα μέσα από τα έργα τους.
(Άσε που τώρα βλέπω "Ιντιάνα Τζόουνς και χαμένη κιβωτό", λίγο τόχεις αυτό;) :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 22:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΡΕΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΕΜΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ ΕΔΙΝΑΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ.....
ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ.......


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2003, 23:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΓΝΩΣΗ ???????????? [/b]




εγω παντος

αυτο πιστευα μεχρι τωρα
οτι τα βιβλια
ειναι για να σου μεταφερουν τι γνωση
αμεσα
χωρις
να μου τα μασανε και να περιμενουν να εχω τιν ικανοτιτα να τα αποκωδικοποιησο.

αλλοστε τα βιβλια υποτιθετε οτι ειναι για να ανεβασουμε το επιπεδο μας, οχι για να μασ λενε αλλα και αλλα να ενουν.

θελω να πω

πως 8α ανεβασουμε το επιπεδο μας αν οχι με τα βιβλια?

και απο τι στιγμι που τα βιβλια θελουν καποιο επιπεδο πως θα το φτασουμε?

αφου τα περισοτερα βιβλια που ασχολουντε με περιεργα θεματα
υποτιθετε οτι ειναι κωδικοποιημενα (η ο συγραφεας γινωταν με τιποτα ουσιες ενο τα εγραφε)




Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 09:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ nitro912gr ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΕΤΟΙΜΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΦΩΤΙΣΗΣ.

ΕΣΥ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.
ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΡΜΟΖΟΥΝ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 15:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα

αν τα βιβλια ειναι
τοσο κωδικοποιημενα
πως θα μαθω να τα αποκωδικοποιηω?
δεν υπαρχει κατι
κατι για αρχη βρε παιδι μου

που να λεει πως να σκεφτεις ωστε να καταλαβεις τις ενοιες των ερευνητων καλητερα.



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 16:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...
Θα συμφωνήσω με τον καλό μας ΑvatarGr...

'Οσο για την υπόθεσή σου που έκανες φίλε Νίτρο περί ΕΤΟΙΜΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, απλά να σε ρωτήσω το εξής απλό...
Αν καθήσεις και διαβάσεις έτσι στα ξαφνικά ένα βιβλίο που γράφω, με τίτλο: "ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΠΡΟΗΓΜΕΝΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΚΑΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕ ΠΙΘΑΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΩΣΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΑΝΤΙΫΛΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΤΩΝ ΕΠΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΩΝ"

Φαντάσου λοιπόν απο το τίτλο και μόνο, το τι θα περιλαμβάνει μέσα αυτό το βιβλίο που ΝΑΙ, εφ'όσον το έγραψα, σκοπό έχω να δώσω τη "γνώση" [αυτή που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ θεωρώ ότι "κατέχω" (θού φυλακή το στόματί μου Κύριε) και που αποφασίζω να "παρέχω μέσο του βιβλίου μου], αλλά αυτά που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΞΕΡΩ και με φέρνουν στο σημείο να αντιλαμβάνομαι τη "γνώση", ΠΩΣ και με ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ θα τα καταθέσω στους αναγνώστες ώστε να μοιραστούν τη "γνώση" μαζί μου και να γίνουν και αυτοί μέτοχοί της;;;;

Τι θέλω να πώ με αυτό;;;
'Οτι ο ΚΑΘΕ αναγνώστης του ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΒΙΒΛΙΟΥ, θα πρέπει να έχει εργαστεί επάνω στο θέμα και να αναγνωρίζει έστω και οπτικά τις έννοιες ή ακόμα πιό απλά τις λέξεις που μεταχειρίζεται ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ...

Απλό δεν είναι;;;
Αλλά να σε ρωτήσω και εγώ κάτι φίλε μου;
θεωρείς ότι επειδή ΔΙΑΒΑΣΕΣ για τα μυστήρια των πυραμίδων ότι ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΣ και το τι γινόταν εκεί;;;
Αν θεωρείς το ΝΑΙ ώς σωστή απάντηση θα σε λυπήσω...

Τη γνώμη του ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ κατανόησες (στη καλύτερη περίπτωση) θα έλεγα και φυσικά ΠΟΤΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ...

Φίλε μου Ρέο, πράγματι καιρό έχουμε να τα πούμε...
Ναι σε κατάλαβα τι ενοούσες. Μα δε νομίζω ότι άλλαξα αυτό που πολύ σωστά είπες.
Απλά ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑ το ότι ήταν για ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ (τα οποία σέβομαι τα μέγιστα)...
Που και να έγραφαν ΚΑΘΑΡΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ αυτά τα "ιερά τέρατα" της Μεταφυσικής Σκέψης που ανέφερες...

Φιλικά,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Santal
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 02:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Santal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ,ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΤΑ


Αγαπητέ AVATARGR ,

μην ξεχνάς όμως ότι ο καθένας ανακαλύπτει στα βιβλία αυτα που θέλει ή μπορεί να ανακαλύψει....
Έτσι, μπορεί να ρωτήσεις την άποψη 10 ατόμων γύρω από ένα βιβλίο και το καθένα να έχει άποκομίσει διαφορετικά μηνύματα-γνώση που πιθανόν και να διαφέρει και από αυτή που ο ίδιος ο συγγραφέας ήθελε να μεταδώσει.
Αλλά αυτό δεν είναι η μαγεία του κόσμου των βιβλίων?

Φιλικά...............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 13:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΚΕΛΣΟΣ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ.......

quote:
Τη γνώμη του ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ κατανόησες (στη καλύτερη περίπτωση) θα έλεγα και φυσικά ΠΟΤΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ...

ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΠΟΛΥ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 01:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνησω με τον nitro ,

Αν ολα τα βιβλια γραφονταν γι'αυτους που ειχαν ασχοληθει τοτε πολυ λιγοι θα ειχαν γνωση για καποιο αντικειμενο...

Αν δεν υπαρχαν βιβλια που να λενε σε εναν ανθρωπο πως να γινει γιατρος τοτε δεν θα ειχαμε γιατρους.

Οταν λετε οτι πρεπει να εχει ασχοληθει καποιος με το θεμα του βιβλιου τι ακριβως εννοειτε;

Με ποιο τροπο να ασχοληθει εφ'οσον δεν υπαρχουν βιβλια που να τον εισαγουν στο θεμα;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 08:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλημέρα μου σε όλους τους φίλους...

Φίλε ΟΝΟΜΑ, είναι πάρα πολύ απλό αυτό που ανέφερα ΗΔΗ και το έχω ξαναχρησημοποιήσει ως παράδειγμα και σε άλλα τόπικς...

quote:
Αν δεν υπαρχαν βιβλια που να λενε σε εναν ανθρωπο πως να γινει γιατρος τοτε δεν θα ειχαμε γιατρους.

Οταν λετε οτι πρεπει να εχει ασχοληθει καποιος με το θεμα του βιβλιου τι ακριβως εννοειτε;



Ρωτάς λοιπόν, αλλά δίνεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και την απάντηση!!!
Απορρώ που δεν την συνέλλαβες φίλε μου...

Τα βιβλία της ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ, υπάρχουν για να τα διαβάσει...
ΠΟΙΟΣ;;;
Μα εκείνος που έδωσε ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ και πέρασε στην ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ....

Και ΜΕΤΑ;;; Διάβασε τα βιβλία και έγινε ιατρός;;;
ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ....
Διάβασε τα βιβλία, έδωσε εξετάσεις ΘΕΩΡΕΙΑΣ επάνω στο περιεχόμενο των βιβλίων, ΠΕΡΑΣΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΕΩΡΕΙΑΣ. Και μετά;;;
Μετά έρχεται το ΠΡΑΚΤΙΚΟ μέρος της ιατρικής...

Κάτω απο την επίβλεψει ενός ΑΛΛΟΥ (παλαιότερου μαθητού των ίδιων βιβλίων) εκείνου που αποκαλλείται ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ, μπαίνει στο χειρουργείου και ξεκινά την ΠΡΑΚΤΙΚΗ ιατρική...
Οκ, και ΜΕΤΑ; Εγινε ποιά ιατρός;;;

Οχι και πάλι ΟΧΙ....

Μετά έρχεται η ΗΘΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ επι της ιατρικής και η ΟΡΚΟΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ως ιατρός στον περίφημο ΟΡΚΟ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ και ΜΕΤΑ έρχεται το ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΤΟΥ, δηλαδή η έξοδός του στη ΚΟΙΝΩΝΙΑ για να προσφέρει τις γνώσεις που ΜΟΛΙΣ έλαβε μέσα απο μια επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία ΔΙΑΡΚΟΥΣ ΕΚΑΠΙΔΕΥΣΗΣ...

Βλέπεις λοιπόν φίλε μου ΟΝΟΜΑ ότι για να γίνει κάποιος ιατρός, ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕ ΜΟΝΟ τα βιβλία της ιατρικής, αλλά πολλές φορέςΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ έκανε και "άλλα" πράγματα ωστε να καταφέρει να τελείωσει τον ΠΡΩΤΟ ΚΥΚΛΟ γνώσης της ιατρικής!!!

Λέω ΠΡΩΤΟ ΚΥΚΛΟ, γιατί ΑΝ ΘΕΛΕΙ να προχωρίσει σε ακόμα μεγαλύτερο επίπεδο γνώσης, ΞΑΝΑΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ και τα ΙΔΙΑ ΞΑΝΑ και ΞΑΝΑ...

Αναρωτιέμαι λοιπόν ΠΟΣΟ ΑΦΕΛΗΣ είναι εκείνος που μπορεί να πιστεύει ότι επειδή διάβασε ένα βιβλίο για την ιατρική ή έστω και ΟΛΑ τα βιβλία της ιατρικής, σημαίνει ότι ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΙΑΤΡΟΣ;;;;;

Το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ ισχύει και κε τα βιβλία της ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ και του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ...
Επειδή διαβάσαμε ένα, δύο τρία, ΕΚΑΤΟ βιβλία για ένα θέμα, ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ γι'άυτό το θέμα;;;;

Αυτό είναι η ΕΠΑΡΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ....

Την καλημέρα μου,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 17:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειπα εγω οτι αν καποιος διαβασει βιβλια θα αποκτηση γνωση;

Καταλαβαινεις τι γραφει ο αλλος ή απαντας ετσι για να λες οτι απαντησες;;

Ακομα και στην ιατρικη λοιπον συμφωνα με τα λεγομενα σου υπαρχουν εισαγωγικα βιβλια....

γιατι σε αλλα θεματα να μην υπαρχουν και τα νοηματα ειναι κρυφα;;;;;

το ερωτημα μου ειναι:

Οταν λετε οτι πρεπει να εχει ασχοληθει καποιος με το θεμα του βιβλιου τι ακριβως εννοειτε;

Με ποιο τροπο να ασχοληθει εφ'οσον αφηνετε να εννοηθει οτι δεν υπαρχουν βιβλια που να τον εισαγουν στο θεμα;;;;

Αλλα η εμπαθεια σου, σε εκανε να ασχοληθεις με το παραδειγμα και να πεις κατι εντελως ασχετο αντι να προσπαθησεις να δωσεις απαντηση στο ερωτημα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 18:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ΟΝΟΜΑ, γιατί είπα εγώ ότι "εσύ είπες";;;

Ο Νίτρο ΡΩΤΗΣΕ στην αρχή του μηνύματός του και επι ευκαρίας της προσπάθειάς σου να δώσεις τη δική σου άποψη, περιέγραψα την άποψή μου.
Που κολλάς;;;

'Οσο για την ερώτησή σου, διάβασε και πάλι τις απαντήσεις μου, θεωρώ ότι ΗΔΗ έχω πεί την άποψή μου...

Καλησπέρα σας...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 18:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GNOMH MOU EINAI OTI YPARXOUN VIVLIA VATHMIDON.GIA PARADIGMA.OTAN ENDIAFERTHIKA KAPOTE NA ASXOLITHW ME THN ORFIKH FILOSOFIA,EKANA MIA VEVIASMENH KINISH.PIRA ENA VIVLIO TO OPIO ANAFEROTAN SE ORFIKA KEIMENA
POU VRETHIKAN STHN KATO ITALIA.H SYGRAFEAS ANELIE ME ENAN DIKO THS XEXORISTO DISKOLO TROPO TA EYRIMATA AYTA.EGW OMOS DEN MPOROUSA NA KATALAVW APOLITOS TIPOTA.ENIOTHA SAN TON TELIOFITO 1 DIMOTIKOU POU TOU KANOUN
SEMINARIA ASTROFISIKHS.EINAI POLI LOGIKO NA SIMVENEI AYTO.EAN YPOTHESOUME OTI H ORFIKH FILOSOFIA EXEI 10 VATHMIDES,EGW PIGA KATEYTHIAN STHN 3h.POS NA KATALAVW LOIPON THN SYGRAFEA?
DEN NOMIZW OTI YPARXOYN KRIFA NOIMATA.APLOS YPARXOUN PRAGMATA POU DEN
TA GNORIZOUME OSTE NA MPOUME STO....NOIMA.KATI SAN TON SYNDETIKO KRIKO
POU LIPEI.

KAI THA SYNFONISW APOLITA OTI TO VIVLIO POU AGORAZOUME,PIGENEI
''SET'' ME THN DIKH MAS PRAKTIKH EREYNA....

Α=Ω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 19:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανως αφησες να εννοηθει οτι απευθυνεσαι σε εμενα , νοηματικα ο ειρμος αυτων που εγραψες οδηγει σε αυτο το συμπερασμα , αφου ανεφερεις και το nick μου και σχολιαζεις αυτα που εγω εγραψα...και προφανως αφου αναφερθηκες πριν δεν χρειαζοταν να το αναφερεις ξανα...
Τελοσπαντων δε θα σταθω εδω.

Θα εφαρμοσω λιγο αυτο που κανουν οι περισοτεροι...

γραφτηκε το εξης :
... 'Οτι ο ΚΑΘΕ αναγνώστης του ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΒΙΒΛΙΟΥ, θα πρέπει να έχει εργαστεί επάνω στο θέμα και να αναγνωρίζει έστω και οπτικά τις έννοιες ή ακόμα πιό απλά τις λέξεις που μεταχειρίζεται ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ...

Και ρωταω πως να εργαστει σε ενα θεμα το οποιο δεν εχει κατι να τον εισαγει σε αυτο , πως θα κανει πρακτικη σε κατι οταν δεν ξερει ουτε τι ειναι αυτο το κατι ουτε πως να την κανει;;(αφου οπως λετε τα βιβλια ειναι γι αυτους που εχουν ασχοληθει)

Ειναι τοσο απλη η ερωτηση , οσο και η απαντηση φανταζομαι και θα ηθελα να απαντησει καποιος...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asterix
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 20:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asterix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μα

αν τα βιβλια ειναι
τοσο κωδικοποιημενα
πως θα μαθω να τα αποκωδικοποιηω?
δεν υπαρχει κατι
κατι για αρχη βρε παιδι μου

που να λεει πως να σκεφτεις ωστε να καταλαβεις τις ενοιες των ερευνητων καλητερα.



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asterix
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 20:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asterix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αααααααααααααααααααα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asterix
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 21:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asterix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΓΝΩΣΗ ???????????? [/b]


Μάλλον αγαπητέ φίλε,μας έχει φάει η γοητεία της ευκολίας και τα θέλουμε όλα στο πιάτο.Όπως ο καθένας ερμηνεύει διαφορετικά ένα ποίημα ή έναν πίνακα το ίδιο συμβαίνει και με τα βιβλία. Τα βιβλία απλά δίνουν τροφή για σκέψη και όχι έτοιμες λύσεις ή απαντήσεις γιατί πολύ απλά αν συνέβαινε το τελευταίο η εξυπνάδα και η παιδεία θα ήταν κτήμα αυτού που θα απομνημόνευε τα περισσότερα βιβλία.Βιβλία αυτού του είδους είναι μόνο τα εγχειρίδια χρήσης που συνοδεύουν τις ηλεκρικές συσκευές.Το ζητούμενο είναι να χρησιμοποιείς το μυαλό σου και να φτάνεις σε ολόδικά σου συμπεράσματα, όχι να γίνεις ακόλουθος του τρόπου σκέψης κάποιου συγγραφέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 01:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mou fenete oti sto telos 8a ta paratiso me ta esoterica kai 8a to ri3o sta ma8imatika pou ta pao kai kalitera kai ta katalabeno mia xara



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 15:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ, φίλε μου Νίτρο..
Μα ΟΛΑ τα βιβλία (των μεγάλων του Εσωτερισμού ΚΑΙ της Μεταφυσικής) είναι γραμμένα πάνω σε αυτό που λές ότι κατανοής καλύτερα, τα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ...

Αλήθεια, αναρωτήθηκες ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ κάποιος να κατανοήσει τα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ που εσύ ΗΔΗ κατανοής;;;
Με ποιό τρόπο;;;
Με ποιά μέθοδο;;;
ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ....

Σωστα τα λεει ΚΑΙ ο φίλος Εχέμβροτος περί βαθμήδων...

Και ο φίλος Αστερίξ σωστά τα λεει, που θεωρεί ότι ζητούμενο είναι να χρησιμοποιείς το μυαλό σου και να φτάνεις σε ολόδικά σου συμπεράσματα, όχι να γίνεις ακόλουθος του τρόπου σκέψης κάποιου συγγραφέα...

Τώρα φίλε μου ΟΝΟΜΑ, όπως ΚΑΙ εσύ σε άλλο τόπικ, μου απαγόρεψες να εξάγω συμπεράσματα απο τα γραφώμενά σου, το αυτό απαιτώ και με τη σειρά μου απο σένα για τα δικά μου γραφώμενα...
Με τα "ΠΡΟΦΑΝΩΣ", ΟΥΔΕΠΟΤΕ και είμαι πέρα για πέρα ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΣ γι'αυτό, δεν θα μπορέσει ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ να κατανοήσει τα γραπτά κάποιου άλλου...

Η απάντηση είναι εξίσου εύκολη όσο και η ερώτηση και ΗΔΗ έχει απαντηθεί, αλλά όχι ΙΣΩΣ τόσο απλά όσο θα το ήθελες φίλε μου...
Επειδή λοιπόν, ο δικός μου Δάσκαλος της Σοφίας, με δίδαξε με μικρές ιστοριούλες, θα τολμήσω να ακολουθήσω τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΑ και θα απαντήσω με ιστοριούλα...

"Κάποτε λοιπόν, υπήρξε ένας άνθρωπος που ζούσε μέσα σ'ένα πυκνό απο βλάστηση δάσος.
Εκεί είχε στήσει το καλύβι του, μακριά απο κάθε τι που θα του απσοσπούσε την ΠΡΟΣΟΧΗ του απο το ΕΡΓΟ ΤΟΥ....
Το ΕΡΓΟ ΤΟΥ όμως ΔΕΝ παρουσίαζε καμία ΠΡΟΟΔΟ για πάρα πολύ καιρό και έτσι σκέφτηκε ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ...
Αφού σκέφτηκε πολύ κατέληξε ότι του έλειπε ΚΑΤΙ που θα έπρεπε να πάει να το πάρει απο τη πλησιέστερη πόλη...

Ετοιμάστηκε λοιπόν για το ταξίδι του και ήταν έτοιμος να ΞΕΚΙΝΗΣΗ όταν κοντοστάθηκε στην εξώπορτά του...
ΣΚΕΦΤΗΚΕ ότι ΑΝ ξεκινούσε εκείνη τη στιγμή, θα τον έπιανε Η ΝΥΧΤΑ και εκείνος για να αντιμετωπίσει το ΜΑΥΡΟ ΣΚΟΤΑΔΙ, είχε ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ που έφεγγε ίσα ίσα για δύο βήματα εμπρός του...

Εκεί στην εξώπορτα τον συναντησε λοιπόν ένας ΣΟΦΟΣ άνθρωπος και τον ερώτησε "τι έκανε με τη λάμπα στο χέρι εμπρός απο τη πόρτα";;;
Αυτός που αναγνώρισε τη ΣΟΦΙΑ του Ανθρώπου, του απάντησε ότι είχε να κάνει ένα ταξίδι δεκάδων χιλιομέτρων, ΑΛΛΑ δεν είχε το κατάληλο φωτισμό για ΒΛΕΠΕΙ που πηγαίνει, παρά ΜΟΝΟ τη μικρή του λαμπίτσα...

Τότε ο ΣΟΦΟΣ Ανθρωπος χαμογέλασε γλυκά και του απάντησε:
Μα καλέ μου ΦΙΛΕ, αυτή η λάμπα είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΗ για το ταξίδι σου, ΟΣΟ ΜΑΚΡΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ...
Αν τη κρατάς ΣΦΙΧΤΑ στο χέρι σου, τότε σε ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΣΟΥ, ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΦΩΤΙΖΕΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΣΟΥ!!!!
'Ετσι, το ΦΩΣ ΤΗΣ ΛΑΜΠΑΣ, θα σου δείχνει τον δρόμο, ΟΣΟ ΜΑΚΡΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ, αρκεί φυσικά να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ, εάν θέλεις πραγματικά να ΦΤΑΣΕΙΣ...

'Ετσι έκανε λοιπόν ο καλός μας φίλος, ΞΕΚΙΝΗΣΕ και η ΛΑΜΠΑ που ΗΔΗ ΕΙΧΕ, του φώτιζε το ΚΑΘΕ ΤΟΥ ΒΗΜΑ μέχρι που έφτασε στο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ...

Μπορεί να σας φανεί πολύ παιδικό, αλλά νομίζω πώς ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΡΟΠΟ μπορούμε να κατανοήσουμε τα βιβλία που μας ενδιαφέρουν...
Φυσικά για όσους ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ τη μικρή τούτη παραβολική ιστοριούλα, υπάρχει και αποσυμβολισμός, ας τον επιχειρήσουμε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 21:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε κελσο, στα μαθηματικα ειχα καποιον που με καθοδηγουσε, δεν προσπαθησα να τα καταλαβω μονος μου, θελω να καταλιξω, στο οτι που θα βρω καποιον να με καθοδηγησει?



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 05:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου...
Δηλαδή φίλε μου Νίτρο, θεωρής ότι ΠΡΕΠΕΙ να "ενταχθής" σε κάποιο είδος σχολής, για να εμπεδώσεις ΕΝΑΝ τρόπο απο τους ΠΑΜΠΟΛΛΟΥΣ ωστε να κατανοής τα κείμενα που μελετάς;;;
Αυτό ζητάς;;;;

Μα καλά, την ιστοριούλα μου τη διάβασες;;;
Τη ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΣ;;;
Ο φίλος μας είχε ΠΟΛΛΟΥΣ μαζί του στη καλύβα του μέσα στο δάσος;;;
Χμμμμ, με μπερδεύεις φίλε μου....

Πάντως νομίζω ότι ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑ την άποψή μου για τα βιβλία και του συγγραφείς καθώς και το ΓΙΑΤΙ υπάρχουν τα κρυφά νοήματα, οι αλληγορίες...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 14:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε κελσο για τα βιβλια και τους συγραφεις δεν εχω πλεον αλλες αποριες, ομως εχω μια νεα (σχετικα ) απορια, πως μαθενει καποιος να κατανει τα βιβλια? ολοι αυτοι οι ερευνητες ειχαν εναν διδασκαλο, δεν νομιζω να ξυπνησαν μια μερα και να ειπαν ας ψαξω το θεμα ταδε και να αρχησαν να διαβαζουν αναλογα βιβλια, καποιος τους εδωσε μια σπιθα και αναψαν την φωτια τους.



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 17:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου φίλε Νίτρο...
Μάλιστααααα...
Τώρα μπορούμε να προχωρίσουμε πιό κάτω αφού λές ότι ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΣ τον τρόπο που διαβάζετε ένα βιβλίο...

Οι συγγραφείς λοιπόν.... Πράγματι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ...
Καταρχάς, για ποιούς συγγραφείς μιλάς...
Τους ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ή τους ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΦΑΝΕΙΣ;;;

Ας ξεχωρίσουμε τα πράγματα και τα είδη των βιβλίων για να ΜΗΝ υπάρξει σύνχυση...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2003, 00:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ, για να εχουμε μια σωστη συζητηση χωρις λαθος αποτυποσεις θα ηθελα να μου εξιγισεις τι διαφορα μεταξει αυτον των 2 ειδον συγγραφεων.

ευχαρηστω



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1445313
Maintained by Digital Alchemy