ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Παραισθησιογόνες ουσίες και πνευματικό επίπεδο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AlexandraRose
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 13:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτα απ' ολα καλη σας μερα και καλως σας βρηκα!
Το συγκεκριμενο θεμα ειναι ενα απο τα θεματα τα οποια καιρο τωρα με προβληματιζουν και συζητιουνται στον κυκλο μου. Για πολλους ισως αποτελει θεμα taboo, αλλα σας παρακαλω θερμα να μην κλεισετε το θεμα.

Στο ψητο λοιπον! Ως παραισθησιογονες ουσιες χαρακτηριζονται το LSD, τα μαγικα μανιταρια (magic mushrooms), και το πεγιοτ (peyote), αλλα στο θεμα θα ηθελα να προσθεσω και την μαριχουανα. Πιστευετε πως μεσα απο την χρηση ουσιων οπως αυτες θα μπορουσε κανεις να αφεθει αρκετα απο το συνηθισμενο συνειδησιακο του επιπεδο και να μπορεσει να αγγιξει υψηλοτερα πνευματικα επιπεδα;

Ψυχεδελικες και παραισθησιογονες ουσιες ειναι γνωστο πως εχουν χρησιμοποιηθει πολλες φορες με σκοπο την διευρηνση των οριζοντων και στην αναζητηση της δημιουργικοτητας και διαφορων θρησκευτικων εμπειριων. Ποια ειναι η γνωμη και η αποψη σας πανω στο θεμα; Εχετε βιωσει ή ακουσει παρομοιες εμπειριες;

My beerdrunk soul is sadder than all the dead Christmas trees of the world.

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 15:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψυχεδελικες και παραισθησιογονες ουσιες ειναι γνωστο πως εχουν χρησιμοποιηθει πολλες φορες με σκοπο την διευρηνση των οριζοντων και στην αναζητηση της δημιουργικοτητας και διαφορων θρησκευτικων εμπειριων

Σίγουρα !

Άλλωστε το εχει γράψει ο Κιουπρούλης (και το τραγούδησε η Μαριώ)
"Χασίσι ήπιε κι ο θεός
και έκανε την πλάση"

Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά ?

Ως γνωστόν οι ουσίες αυτές έχουν πάρει το όνομα τους από τις παρενέργειες που προκαλούν,
την εξής μια : ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ !

Σε ενα "ταξίδι" οπου θα συναντήσεις το Χ "ανώτατο ον"
(δημιούργημα του Χ τύπου παραισθησιογόνου που εχεις πάρει)
αυτο το θεωρείς "θρησκευτική εμπειρία" ?

Οταν εχεις πιει οτι πίνετε, και σου σφηνωθεί στο μυαλό το γαστρεντερικού σύστημα ενός φτερωτού μυρμηγκιού,
αυτο το θεωρείς "διεύρυνση οριζόντων" ?

Οπως και ο Willie (the black boiler) στους στίχους του Νίκου Καββαδία
"Μου 'λεγε ακόμα ότι είδε αυτός μια νύχτα που 'χε πιει
πως πάνω σ' άτι εκάλπαζε στην πλάτη της θαλάσσης
και πίσωθε του ετρέχανε γοργόνες με φτερά
...σαν πάμε στ' Άντεν μου 'λεγε κι εσύ θα δοκιμάσεις"


Ειλικρινά δε μπορώ να σκεφτώ καμιά συνειδησιακή "αναβάθμιση"
του ατόμου που καταναλώνει παραισθησιογόνα

Ολα αυτά είναι εφηβικά λάθη,
το ευτύχημα θα ειναι να αναγνωριστούν έγκαιρα και να διορθωθούν,
αλλιώς ... δεν είναι τίποτε αλλο, παρά ο προθάλαμος της εξάρτησης.



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AlexandraRose
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 19:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψυχεδελικες και παραισθησιογονες ουσιες ειναι γνωστο πως εχουν χρησιμοποιηθει πολλες φορες με σκοπο την διευρηνση των οριζοντων και στην αναζητηση της δημιουργικοτητας και διαφορων θρησκευτικων εμπειριων

Σίγουρα !

Άλλωστε το εχει γράψει ο Κιουπρούλης (και το τραγούδησε η Μαριώ)
"Χασίσι ήπιε κι ο θεός
και έκανε την πλάση"

Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά ?

Ως γνωστόν οι ουσίες αυτές έχουν πάρει το όνομα τους από τις παρενέργειες που προκαλούν,
την εξής μια : ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ !

Σε ενα "ταξίδι" οπου θα συναντήσεις το Χ "ανώτατο ον"
(δημιούργημα του Χ τύπου παραισθησιογόνου που εχεις πάρει)
αυτο το θεωρείς "θρησκευτική εμπειρία" ?

Οταν εχεις πιει οτι πίνετε, και σου σφηνωθεί στο μυαλό το γαστρεντερικού σύστημα ενός φτερωτού μυρμηγκιού,
αυτο το θεωρείς "διεύρυνση οριζόντων" ?

Οπως και ο Willie (the black boiler) στους στίχους του Νίκου Καββαδία
"Μου 'λεγε ακόμα ότι είδε αυτός μια νύχτα που 'χε πιει
πως πάνω σ' άτι εκάλπαζε στην πλάτη της θαλάσσης
και πίσωθε του ετρέχανε γοργόνες με φτερά
...σαν πάμε στ' Άντεν μου 'λεγε κι εσύ θα δοκιμάσεις"


Ειλικρινά δε μπορώ να σκεφτώ καμιά συνειδησιακή "αναβάθμιση"
του ατόμου που καταναλώνει παραισθησιογόνα

Ολα αυτά είναι εφηβικά λάθη,
το ευτύχημα θα ειναι να αναγνωριστούν έγκαιρα και να διορθωθούν,
αλλιώς ... δεν είναι τίποτε αλλο, παρά ο προθάλαμος της εξάρτησης.



Hellas at War


Ενημερωτικα φιλε μου, οι παραισθησεις δεν ειναι οι παρενεργειες. Αυτος ειναι ο σκοπος ουσιων οπως ειναι οι παραπανω. Και επειτα, πιστευω πως δεν εχω δωσει το δικαιωμα να μου αναφερεσαι οπως θα αναφεροσουν και στο τελευταιο πρεζακι των Εξαρχειων

Αν καταλαβαινες για τι ακριβως γινεται λογος, χωρις να βιαστεις να καταδικασεις κατι ως εξαρτηση και ως απλη παραισθηση που τιποτα δεν εχει να προσφερει θα ηξερες πως μεσα απο ουσιες σαν τις παραπανω δεν σου σφηνωνεται ο εγκεφαλος στο γαστρεντερικο συστημα ενος μυρμηγκιου ουτε βλεπεις φατσα καρτα τον Krishna. Αντιθετως σου ειναι πολυ πιο ευκολο να ερθεις σε επαφη και να αφεθεις στον ανωτερο πνευματικο εαυτο σου, χωρις να περιοριζεσαι τοσο στα "τειχη" του σωματος σου.


Για δικη σου πληροφορηση λοιπον μαθε οτι εμεις οι "εξαρτημενοι" που "πινουμε" διαφορα και σφηνωνουμε τα κεφαλια μας στα οπισθια φτερωτων μυρμηγκιων δεν ειμαστε μονοι κι ερημοι, ουτε λεμε αυτα που ακουμε απο τον Krishna οταν καπνιζουμε. Πριν απο μας ηταν οι Ινκας που θεωρουσαν την κοκα δωρο του Θεου Ηλιου, οι Σαμανοι που θεωρουσαν την σαλβια μεσο για "αλλες πραγματικοτητες", οι Αζτεκοι που εκαναν χρηση σαλβια, πεγιοτ, μαγικων μανιταριων κ.λπ. κατα τη διαρκεια θρησκευτικων δρομενων, φυλες Ινδιανων της Αργεντινης που μεχρι σημερα χρησιμοποιουν DMT, οι Ρασταφαριανοι και οι Ινδουιστες οι οποιοι θεωρουν την κανναβη Ιερο Φυτο και φυσικα οι προγονοι μας των οποιων την "Αμβροσια" σημερινοι μελετητες συνδιαζουν με την Αμανιτα και οπως εγραψαν ο Γ.Τσαγκρινος "Άλλωστε η έκσταση στα αρχαιοελληνικά Μυστήρια είναι σίγουρο ότι επεβοηθείτο από ψυχοδηλωτικές ουσίες. Ίσως αυτό να δικαιολογεί μια μορφή «τρέλας» που καταδιώκει όλες αυτές τις φιγούρες του καρναβαλιού, μπορεί να είναι μνήμες από τα παλιά. Όμως εδώ θα πρέπει να τονιστεί ότι η λήψη ψυχοδηλωτικών στην αρχαία Ελλάδα γινόταν μόνο μια φορά στην ζωή του ανθρώπου, όταν εμυήτο, και οποιαδήποτε άλλη χρήση θεωρείτο ύβρης. Στις γιορτές και τα πανηγύρια το κέφι ανέβαινε με άλλους τρόπους." και ο Σ.Κυριακιδης "Τα θρακικά αυτά όργια , κατά την επιτυχή περιγραφή του Rohde, τελούνταν στα όρη σκοτεινής νυκτός και υπό το ασταθές φως των δάδων, θορυβώδης μουσική αντηχούσε, ο ταραχώδης ήχος χάλκινων κυμβάλων, η υπόκωφος βροντή μεγάλων τύμπανων και η «μανίας ἐπαγωγός ὁμοκλὰ»,κατά τον Αισχύλο, βαθυήχων αυλών. Υπό την άγρια αυτή μουσική, του οίνου καιμεθυστικών ενίοτε καπνών καννάβεως διεγειρόμενοι οι θιασώτες χόρευαν εκβάλλοντας άγριες ιαχές."

Μην εισαι απολυτος γλυκε μου καθως η αγνοια, η προκαταληψη και ο φοβος ειναι οι χειριστοι συμβουλοι.

Φιλικα χαιρετισματα απο εμενα, τον Willie και τον Freud

My beerdrunk soul is sadder than all the dead Christmas trees of the world.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 20:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πιστευω πως δεν εχω δωσει το δικαιωμα να μου αναφερεσαι οπως θα αναφεροσουν και στο τελευταιο πρεζακι των Εξαρχειων

Δε νομίζω να αναφέρθηκα σε προσωπικό επίπεδο,
και θα σε παρακαλέσω να ανακαλέσεις.
quote:
Για δικη σου πληροφορηση λοιπον μαθε οτι εμεις οι "εξαρτημενοι" που "πινουμε" διαφορα

αντιθέτως, εσυ το συγκεκριμενοποιείς ...
quote:
Πριν απο μας ηταν οι Ινκας που θεωρουσαν την κοκα δωρο του Θεου Ηλιου, οι Σαμανοι που θεωρουσαν την σαλβια μεσο για "αλλες πραγματικοτητες", οι Αζτεκοι που εκαναν χρηση σαλβια, πεγιοτ, μαγικων μανιταριων κ.λπ

Ε και ? τι αποδεικνύει αυτό ?
Οι 'Ινκας οι Αζτέκοι εκτος απο χρήση αυτων των ουσιων
έκαναν και ανθρωποθυσίες
(ως τελετουργικό βέβαια αφου πρωτα κατανάλωναν τα παραπάνω που λες)
quote:
η προκαταληψη και ο φοβος ειναι οι χειριστοι συμβουλοι.

Ποιος σου είπε οτι είμαι προκατειλημμένος ?
Αλλα σε καμιά περίπτωση δεν θα απενοχοποιήσω το LSD
και τα άλλα "φρούτα"
ως εισιτήριο για άλμα σε ενα άλλο συνειδησιακό επίπεδο
και σε καμια περίπτωση δεν πρόκειται να "ανέβεις" πνευματικά με τη χρήση τέτοιων ουσιών.


quote:
Μην εισαι απολυτος γλυκε μου

Μπα ... δεν θα το έλεγα, σκέτο φαρμάκι


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AlexandraRose
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 21:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
πιστευω πως δεν εχω δωσει το δικαιωμα να μου αναφερεσαι οπως θα αναφεροσουν και στο τελευταιο πρεζακι των Εξαρχειων

Δε νομίζω να αναφέρθηκα σε προσωπικό επίπεδο,
και θα σε παρακαλέσω να ανακαλέσεις.

Kι ομως αναφερθηκες! Ακριβως εδω:

quote:
Σε ενα "ταξίδι" οπου θα συναντήσεις το Χ "ανώτατο ον"
(δημιούργημα του Χ τύπου παραισθησιογόνου που εχεις πάρει)
αυτο το θεωρείς "θρησκευτική εμπειρία" ?

Οταν εχεις πιει οτι πίνετε, και σου σφηνωθεί στο μυαλό το γαστρεντερικού σύστημα ενός φτερωτού μυρμηγκιού,
αυτο το θεωρείς "διεύρυνση οριζόντων" ?



quote:
quote:
Πριν απο μας ηταν οι Ινκας που θεωρουσαν την κοκα δωρο του Θεου Ηλιου, οι Σαμανοι που θεωρουσαν την σαλβια μεσο για "αλλες πραγματικοτητες", οι Αζτεκοι που εκαναν χρηση σαλβια, πεγιοτ, μαγικων μανιταριων κ.λπ

Ε και ? τι αποδεικνύει αυτό ?
Οι 'Ινκας οι Αζτέκοι εκτος απο χρήση αυτων των ουσιων
έκαναν και ανθρωποθυσίες
(ως τελετουργικό βέβαια αφου πρωτα κατανάλωναν τα παραπάνω που λες)

Δεν τα παρεθεσα ως καποιου ειδους αποδειξη, ομως ειναι γεγονος οτι οντως ανθρωποι και πολιτισμοι του παρελθοντος και του παροντος ειχαν και εχουν εμπειριες σαν αυτες που υποστηριζω.

quote:
quote:
η προκαταληψη και ο φοβος ειναι οι χειριστοι συμβουλοι.

Ποιος σου είπε οτι είμαι προκατειλημμένος ?
Αλλα σε καμιά περίπτωση δεν θα απενοχοποιήσω το LSD
και τα άλλα "φρούτα"
ως εισιτήριο για άλμα σε ενα άλλο συνειδησιακό επίπεδο
και σε καμια περίπτωση δεν πρόκειται να "ανέβεις" πνευματικά με τη χρήση τέτοιων ουσιών.

Η σταση σου μου δειχνει προκαταληψη για καποια πραγματα τα οποια ειμαι κατα 80% σιγουρη πως δεν εχεις δοκιμασει, αλλα παρολ' αυτα καταδικαζεις απο αυτα που εχεις ακουσει γι' αυτο και μην αποκλειεις και μην εισαι τοσο απολυτος στο οτι δεν ανεβαινω πνευματικα με την χρηση οποιασδηποτε ουσιας καθως δεν μπορεις να κρινεις κατι αγνωστο σε εσενα.


Hellas at War

[/quote]

My beerdrunk soul is sadder than all the dead Christmas trees of the world.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 21:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ενα "ταξίδι" οπου θα συναντήσεις το Χ "ανώτατο ον"
(δημιούργημα του Χ τύπου παραισθησιογόνου που εχεις πάρει)
αυτο το θεωρείς "θρησκευτική εμπειρία" ?

Οταν εχεις πιει οτι πίνετε, και σου σφηνωθεί στο μυαλό το γαστρεντερικού σύστημα ενός φτερωτού μυρμηγκιού,
αυτο το θεωρείς "διεύρυνση οριζόντων" ?



Αυτό λέγετε υπόθεση εργασίας ή αλλιώς παράδειγμα.


quote:
Η σταση σου μου δειχνει προκαταληψη για καποια πραγματα τα οποια ειμαι κατα 80% σιγουρη πως δεν εχεις δοκιμασει,

και 100% να ήσουν μεσα θα έπεφτες
εχεις την εντύπωση οτι αυτο είναι μειονέκτημα* ?

*ρητορική ερώτηση

quote:
αλλα παρολ' αυτα καταδικαζεις απο αυτα που εχεις ακουσει γι' αυτο και μην αποκλειεις και μην εισαι τοσο απολυτος στο οτι δεν ανεβαινω πνευματικα με την χρηση οποιασδηποτε ουσιας καθως δεν μπορεις να κρινεις κατι αγνωστο σε εσενα.

Καλα ανεβάσματα λοιπόν !


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 12:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ εν Χριστώ Αδελφέ Αιθέρα

Θα σε συμβούλευα,για να μην έχεις πρόβλημα κατανόησης,μερικών φίλων συμφορουμιστών,να κάνεις κάπου-κάπου ένα...τετράφυλλο!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AlexandraRose
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 14:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, μα φυσικα! Η ειρωνεια ειναι η λυση σας

My beerdrunk soul is sadder than all the dead Christmas trees of the world.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 14:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι έχουν τις λύσεις τους για να ξεφεύγουν απο την καθημερινότητα AlexandraRose.
Εσυ επιλέγεις τα ναρκωτικά
εμείς το χαβαλέ

Τουλάχιστον τον δικο μας τρόπο, τον ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ και η επιστήμη
οτι κάνει καλό...
αντιθέτως απο τον δικό σου τρόπο, που ήρθες να "διαφημίσεις"
είναι γεμάτα τα νεκροταφεία

τώρα οτι και να γράφεις ... βερεσέ τα ακούω


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 19:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AlexandraRose

quote:
αλλα στο θεμα θα ηθελα να προσθεσω και την μαριχουανα.

Η μαριχουάνα και το χόρτο (weed) ούτε είναι ούτε θεωρούνται παραισθησιογόνα.

quote:
Πιστευετε πως μεσα απο την χρηση ουσιων οπως αυτες θα μπορουσε κανεις να αφεθει αρκετα απο το συνηθισμενο συνειδησιακο του επιπεδο και να μπορεσει να αγγιξει υψηλοτερα πνευματικα επιπεδα;

Μπορεί να μαστουρώσει. Τώρα αν τη μαστούρα εσύ την ονομάζεις "υψηλότερο πνευματικό επίπεδο", είναι μάλλον πρόβλημα ορισμού.

quote:
Ψυχεδελικες και παραισθησιογονες ουσιες ειναι γνωστο πως εχουν χρησιμοποιηθει πολλες φορες με σκοπο την διευρηνση των οριζοντων

Εξαρτάται τι εννοείς μ'αυτό. Αν θέλεις π.χ. μέσα στη μαστούρα, να εξερευνήσεις αν ισχύει η βαρύτητα από τον 5ο όροφο, ίσως να είναι μια κάποια διεύρυνση οριζόντων. Όχι ότι θα σου μάθει τίποτε καινούριο βέβαια αλλά ίσως θα εξασφαλίσει τους κληρονόμους σου.

quote:
Εχετε βιωσει ή ακουσει παρομοιες εμπειριες;

Από μια εμπειρία που βίωσα, δεν ισχύει τίποτε από τα παραπάνω. Το χόρτο σε κάνει σταδιακά να χάνεις τον έλεγχο του σώματός σου (του σώματός σου λέω ΝΙΚΟΜΑΧΕ, όχι των σφιγκτήρων σου), να ζαλίζεσαι, να μην μπορείς να μιλήσεις και τελικά να ξεραίνεσαι στον ύπνο. Ούτε high γίνεσαι ούτε τίποτε απ'αυτά.

Για τα χημικά δεν έχω άμεση γνώση.

macedon

Edited by - macedon on 19/05/2012 19:21:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 19:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αντιθέτως απο τον δικό σου τρόπο, που ήρθες να "διαφημίσεις"

Που την είδες την διαφήμιση ρε AitheroVamon η κοπέλα άνοιξε ένα θέμα και λέει τη γνώμη της και τις εμπειρίες της.

quote:
καθως δεν μπορεις να κρινεις κατι αγνωστο σε εσενα

Συμφωνώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 20:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιαπετός
πρώτον η λέξη είναι σε εισαγωγικά, που σημαίνει οτι δεν το κάνει κυριολεκτικά αλλα είναι σαν να το κάνει
(απλή γραμματική)

Πάμε παρακατω,
Εσένα μπορεί να σε ξενίζει το γεγονός οτι μπορεί κάποιος ο οποίος δεν παίρνει ναρκωτικά να γνωρίζει τις συνέπειες τους

εμένα παλι οχι !

Η υπόθεση που κάνει η AlexandraRose και βρίσκει εσένα σύμφωνο στερείτε λογικής
Οι γνώσεις για τα ναρκωτικά δεν αποκτώνται με τη χρήση τους
(δεν είναι φαγητό, δοκιμάζεις κι αν σου αρέσει ξανατρώς)
αλλά είναι ένας ξεκάθαρος κίνδυνος !
Τωρα αν εσυ "θέλεις" να κολλήσεις AIDS (π.χ.) ως μόνο τρόπο για να διαπιστώσεις
αν ειναι αλήθεια ολα αυτα που (ενδεχομένως) εχεις διαβάσει,
τοτε εισαι ελεύθερος να το κάνεις
(κι αυτο παράδειγμα ηταν μην μου κανεις πάλι την ιδια ερώτηση)

Τέλος, ειλικρινά το θεωρώ παράλογο,
να πρέπει να αποδείξω οτι δεν ειμαι ελέφαντας
και να "απολογούμαι" για το οτι τα ναρκωτικά ΔΕΝ σε πάνε ενα επίπεδο πάνω ...
αλλα ενάμιση μέτρο "κάτω"

Γι αυτο , οπως και στους νεαρούς που μπαίνουν κατα καιρούς και ζητούν πληροφορίες να γίνουν μάγοι και σατανιστές , είμαι κάθετος (!)
ετσι κι εδω , ειμαι κάθετος σε κάποιον που μπαίνει και μου λέει:
"δεν ξέρεις εσυ, εγω ξέρω που τα παιρνω και με κάνουν "καλύτερο άνθρωπο" !!!!


p.s
Αν δεν κατάλαβες κάτι απο τα παραπάνω, εδω είμαστε . . .


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 21:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon

Τέλος, ειλικρινά το θεωρώ παράλογο,
να πρέπει να αποδείξω οτι δεν ειμαι ελέφαντας
και να "απολογούμαι" για το οτι τα ναρκωτικά ΔΕΝ σε πάνε ενα επίπεδο πάνω ...
αλλα ενάμιση μέτρο "κάτω"

Γι αυτο , οπως και στους νεαρούς που μπαίνουν κατα καιρούς και ζητούν πληροφορίες να γίνουν μάγοι και σατανιστές , είμαι κάθετος (!)
ετσι κι εδω , ειμαι κάθετος σε κάποιον που μπαίνει και μου λέει:
"δεν ξέρεις εσυ, εγω ξέρω που τα παιρνω και με κάνουν "καλύτερο άνθρωπο" !!!!


Με βρίσκει σύμφωνο χίλια τοις εκατό!
Το θέμα είναι οι άνθρωποι να απαλλάσσονται απο παντός είδους ψυχοσωματικές εξαρτήσεις διάγοντας όσο το δυνατό περισσότερο συνειδητή ζωή, ζωή με ολική συνείδηση παρούσα κάθε στιγμή δηλαδή.
Και όχι να βάζουν ψυχοσωματικές εξαρτήσεις στη ζωή τους δημιουργώντας κενά συνείδησης λειτουργώντας σε καταστάσεις περισσότερο ασυνείδητες και λιγότερο συνειδητές.
Όπως για παράδειγμα με τα αλκοολούχα ποτά τα οποία πίνοντας μερικά ποτηράκια δίνουν ψευδαίσθηση χαλάρωσης του νού, αλλά είναι μεγίστη πλάνη λαθεμένης εκτίμησης ρίχνοντας τον άνθρωπο σε επίπεδο ασυνείδητων καταστάσεων και όχι σε καταστάσεις αυξημένης συνειδητότητας και υψηλού πνευματικού επιπέδου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 21:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα αν εσυ "θέλεις" να κολλήσεις AIDS (π.χ.) ως μόνο τρόπο για να διαπιστώσεις
αν ειναι αλήθεια ολα αυτα που (ενδεχομένως) εχεις διαβάσει,
τοτε εισαι ελεύθερος να το κάνεις

Ατυχές παράδειγμα.Εδώ μιλάμε για ουσίες, και όχι για θανατηφόρες ασθένειες.Δεν πεθαίνεις αν δοκιμάσεις μία φορά LSD Π.χ

quote:
και να "απολογούμαι" για το οτι τα ναρκωτικά ΔΕΝ σε πάνε ενα επίπεδο πάνω ...
αλλα ενάμιση μέτρο "κάτω"

Εντάξει εδώ συμφωνούμε..

Δεν νομίζω ότι η ΑlexandraRose μας προτρέπει να δοκιμάσουμε ναρκωτικά, απλά μας λέει πώς επηρεάζουν και αν επηρεάζουν οι παραισθησιογόνες ουσίες τον πνευματικό μας κόσμο.

Σου έστειλα κάποιο e-mail ελπίζω να το έλαβες..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 01:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιαπετός:
Ατυχές παράδειγμα.Εδώ μιλάμε για ουσίες, και όχι για θανατηφόρες ασθένειες.Δεν πεθαίνεις αν δοκιμάσεις μία φορά LSD Π.χ

κάνεις λάθος ,
εδω "μιλάμε", οτι εγω που δεν παίρνω τέτοιες ουσιες
δεν είμαι σε θεση να κρίνω αν κάνουν καλό ή κακό !
Προφανώς δεν πρέπει να πείσετε μονο έμενα αλλα και ολόκληρη την ιατρική κοινότητα , οτι αυτές οι ουσιες ΔΕΝ κάνουν κακό.


quote:
Δεν νομίζω ότι η ΑlexandraRose μας προτρέπει να δοκιμάσουμε ναρκωτικά, απλά μας λέει πώς επηρεάζουν και αν επηρεάζουν οι παραισθησιογόνες ουσίες τον πνευματικό μας κόσμο.

ο/η ΑlexandraRose ειπε οτι με τα ναρκωτικά
quote:
"σου ειναι πολυ πιο ευκολο να ερθεις σε επαφη και να αφεθεις στον ανωτερο πνευματικο εαυτο σου"

σε αλλο σημειο ειπε οτι ΔΕΝ συμβαινουν αυτα που ειπα παραπανω
αντιθέτως:
quote:
Η σταση σου μου δειχνει προκαταληψη για καποια πραγματα τα οποια ειμαι κατα 80% σιγουρη πως δεν εχεις δοκιμασει, αλλα παρολ' αυτα καταδικαζεις απο αυτα που εχεις ακουσει γι' αυτο και μην αποκλειεις και μην εισαι τοσο απολυτος στο οτι δεν ανεβαινω πνευματικα με την χρηση οποιασδηποτε ουσιας καθως δεν μπορεις να κρινεις κατι αγνωστο σε εσενα.

επίσης μου καταλόγισε:
quote:
η αγνοια, η προκαταληψη και ο φοβος ειναι οι χειριστοι συμβουλοι

Δηλαδή μονο ένας που εχει άγνοια (!) προκατάληψη (!) και φόβο (!?)
θα πίστευε οτι τα ναρκωτικά κάνουν κακό !
Αν αυτο δεν ειναι προτροπή, τοτε τι είναι ?


Τέλος πάντων , για να μην παίζουμε αλλο με τις λέξεις
κανε εναν κοπο και διάβασε αλλη μια φορά τι έγραψε παραπάνω ο YUGI-OH,
και εχε στο νου σου , οτι κάποιοι μοναχοί στο Θιβέτ δεν φαντάζονται οτι αιωρούνται,
απλα το κάνουν,
χωρίς τη βοήθεια καμιάς τέτοιας ουσίας
το πνευματικό επίπεδο καλλιεργείτε με αυτογνωσία και αυτοκυριαρχία,
οχι με μπάφους και τριπάκια .


(το e-mail σου απαντήθηκε)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 04:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AlexandraRose καλώς ήρθες

Πιστεύω πως θα βρεις ενδιαφέρον το παρακάτω θέμα:

Περι Ενθεογενών/"Ψυχεδέλειας":Ωδή προς Όλους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 11:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή AlexandraRose, εχθές το βράδυ έτυχε να παρακολουθήσω ένα μέρος του ντοκιμαντέρ "Taboo", το οποίο προβλήθηκε στις 02:30 στο ΣΚΑΪ.
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω ολόκληρο αφού ήμουν τόσο κουρασμένος που αποκοιμήθηκα κατά τη διάρκεια...
Δεν ξέρω εάν το παρακολούθησες αλλά πραγματευόταν ακριβώς το θέμα της συζήτησης το κατά πόσο, δηλαδή, ορισμένες παραισθησιογόνες ουσίες χρησιμοποιούνται σε κάποια τελετουργικά διαφόρων λαών.
Συγκεκριμένα, αναφέρθηκε το πεγιότ, το οποίο χρησιμοποιείται από κάποιες φυλές του Αμαζονίου σε τελετές σαμανιστικού τύπου και η μαριχουάνα, η οποία χρησιμοποιείται από κάποιους Ινδουιστές.
Αναφέρθηκε το γεγονός ότι στην πόλη Πατουπατινάθ, στα πλαίσια μιας μεγάλης ετήσιας εορτής προς τιμή του Krishna - της οποίας μου διαφεύγει το όνομα - συρρέουν πλήθη πιστών όπου καπνίζουν μαριχουάνα, πιστεύοντας ότι με αυτόν τον τρόπο προσεγγίζουν τον θεό.
Τη νύχτα καίνε την πίπα, με την οποία κάπνιζαν τη μαριχουάνα, προς τιμήν του και πέφτουν για ύπνο.
Οι Ρασταφαριανοί θεωρούν όντως την κάνναβη ιερό φυτό και την καπνίζουν ενώ αντιθέτως έχουν μια άλλη αντίληψη από τον δυτικό πολιτισμό, ως προς την έννοια των ναρκωτικών.
Για παράδειγμα, θεωρούν ότι το κρασί είναι ναρκωτικό και δεν επιτρέπουν στους εαυτούς τους να το πιουν.

Ο Φρόυντ είχε γράψει μια πραγματεία για την κοκαΐνη και δεν είχε καθόλου αρνητική άποψη για την χρησιμότητα της ενώ ο οφθαλμίατρος Koller ασχολήθηκε με την αναισθητική της δράση και την χρησιμοποιούσε ορισμένες οφθαλμολογικές επεμβάσεις.

Γενικότερα, έχει μεγάλο ενδιαφέρον το γεγονός ότι υπάρχουν ορισμένες φυλές οι οποίες έχουν μια πολύ διαφορετική αντίληψη για τις παραισθησιογόνες ουσίες και τις επιδράσεις τους.
Οι ουσίες αυτές έχουν λίγο - πολύ συνδεθεί με διάφορα τελετουργικά τυπικά αρκετών θρησκειών, για να είμαι ακριβής δεν μπορώ να σκεφθώ κάποια θρησκεία στην οποία δεν υπήρχαν ιερά φυτά ή ορισμένες παραισθησιογόνες ουσίες.
Ίσως με το πέρασμα των αιώνων και με την εξέλιξη των κοινωνιών να αλλάζει κι ο τρόπος θέασης απέναντι σε συγκεκριμένα πράγματα και συνήθειες.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Drift_King89
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 18:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους τους συνφορουμίτες! :P

Καταρχάς να συμφωνήσω κι εγώ ότι η μαριχουάνα δεν είναι παραισθησιογόνα ουσία, αυτό που σου προκαλεί είναι κάτι αντίστοιχο της μέθης χωρίς τον πονοκέφαλο της επόμενης ημέρας και τους εμετούς.. Όμως και πάλι, δεν είναι κάτι που θα μπορούσε να σε κάνει να βιώσεις αυτό το "κάτι παραπάνω"! Όταν έχεις καταναλώσει τέτοιου είδους ουσίες δεν μπορείς να ελέγξεις τον εαυτό σου, ούτε το σώμα αλλά ούτε και το μυαλό σου. Χάνεις την συνείδησή σου! Αυτό και μόνο πιστεύω είναι αρκετό για να πείσει ότι, πέρα από μια εξάρτηση, αυτές οι ουσίες δεν μπορούν να προσφέρουν τίποτα σε κάποιον μακροπρόθεσμα. Ναί, εκείνη την στιγμή νιώθεις ωραία, απαλλαγμένος από άγχη, taboo και οποιουδήποτε είδους σκέψης, όμως αυτό είναι σίγουρα καλό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψυχαναγκαστικος
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 03:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλεξανδρα κανε οτι θες lsd,ηρωινη,χορτο... οτι σε φωτισει ο θεος,αλλα αν το κανεις απλα θα εισαι ενα ακομα θυμα που πευτει στη μαστουρα για να ξεφυγει απο την πραγματικοτητα.Και για ολους τους δηθεν ψαγμενους,ενα εχω να πω,αν θελετε να πατε ψηλα πνευματικα αποκτηστε ορχεις για να πολεματε στη ζωη,οχι να κρυβεστε με ενα τσιγαριλικι στην γωνια. ΧΑΡ ΧΑΡ ΧΑΡ

What is wrong with our heavy metal hamsters?

Look what they have done, our heavy metal hamsters
Where is the field to run for our heavy metal hamsters?

Some things are left undone for our heavy metal hamstersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 10:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι κατά των ναρκωτικών, άλλα όσον αφορά στη μαριχουάνα (ή μάλλον στην κάνναβη καλύτερα), πιστεύω ότι δεν είναι πιο επικίνδυνη από το αλκοόλ, για να μην πω ότι τη θεωρώ και πιο αθώα από την αιθανόλη.

Τα ίδια συμπτώματα που έχεις όταν μεθάς ή "κάνεις κεφάλι" λόγω αλκοόλ, έχεις και όταν καπνίσεις χόρτο, με τη διαφορά ότι δεν νιώθεις πονοκεφάλους την επόμενη ημέρα/δεν κάνεις εμετούς κτλπ, όπως αναφέρει και ο φίλος παραπάνω. Οπότε, όσοι το έχουν συνήθειο να καταναλώνουν συχνά-πυκνά αλκοόλ, δεν κάνουν κάτι καλύτερο. Αυτά σχετικά με τη σύγκριση χόρτου-αλκοόλ.

Σε ατομικό επίπεδο όμως, η κάνναβη μπορεί να βλάψει άμεσα ανθρώπους που έχουν ιστορικό/τάσεις ψυχικών διαταραχών (πχ σχιζοφρένεια), καθώς είναι γνωστό ότι περιέχει τετραυδροκανναβινόλη, η οποία είναι ψυχοτρόπος ουσία και επηρεάζει την εγκεφαλική λειτουργία. Μάλιστα, μπορεί να είναι υπεύθυνη και για το "ξέσπασμα" μιας ψυχικής ασθένειας που υποφώσκει, αλλά ακόμα δεν έχει παρουσιαστεί, σύμφωνα με ιατρικές έρευνες, τις οποίες μπορώ να παραθέσω.

Για τη δράση της μαριχουάνας δεν γνωρίζω κάτι, είναι ένα εντελώς διαφορετικό φυτό.


Ό,τι δεν συνέβη ποτέ είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2012, 11:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είμαι κατά των ναρκωτικών, άλλα όσον αφορά στη μαριχουάνα (ή μάλλον στην κάνναβη καλύτερα), πιστεύω ότι δεν είναι πιο επικίνδυνη από το αλκοόλ, για να μην πω ότι τη θεωρώ και πιο αθώα από την αιθανόλη.

Τα ίδια συμπτώματα που έχεις όταν μεθάς ή "κάνεις κεφάλι" λόγω αλκοόλ, έχεις και όταν καπνίσεις χόρτο, με τη διαφορά ότι δεν νιώθεις πονοκεφάλους την επόμενη ημέρα/δεν κάνεις εμετούς κτλπ, όπως αναφέρει και ο φίλος παραπάνω. Οπότε, όσοι το έχουν συνήθειο να καταναλώνουν συχνά-πυκνά αλκοόλ, δεν κάνουν κάτι καλύτερο. Αυτά σχετικά με τη σύγκριση χόρτου-αλκοόλ.

Σε ατομικό επίπεδο όμως, η κάνναβη μπορεί να βλάψει άμεσα ανθρώπους που έχουν ιστορικό/τάσεις ψυχικών διαταραχών (πχ σχιζοφρένεια), καθώς είναι γνωστό ότι περιέχει τετραυδροκανναβινόλη, η οποία είναι ψυχοτρόπος ουσία και επηρεάζει την εγκεφαλική λειτουργία. Μάλιστα, μπορεί να είναι υπεύθυνη και για το "ξέσπασμα" μιας ψυχικής ασθένειας που υποφώσκει, αλλά ακόμα δεν έχει παρουσιαστεί, σύμφωνα με ιατρικές έρευνες, τις οποίες μπορώ να παραθέσω.

Για τη δράση της μαριχουάνας δεν γνωρίζω κάτι, είναι ένα εντελώς διαφορετικό φυτό.


Ό,τι δεν συνέβη ποτέ είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy