ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το άγνωστο δίλλημα της Γηινης ανθρωπότητας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 13:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ


Στην παραγραφο α144 –α177 της Οδυσσειας , ολα δειχνουν πως η Αθηνα και οι Ελληνες Αθανατοι εχουν σκεφθει και εχουν κανει τα παντα ώστε η ανθρωπινη φυλη,που κατασκευασαν πριν [3250] χρονια,να πετυχει την αποστολη που της εχει ανατεθει.


Παρ’όλα αυτά η Αθηνα αισθανεται την αναγκη να μας προειδοποιησει για το σεναριο του τρομου που θα βιωσει η ανθρωποτητα σε περιπτωση αποτυχιας της.

Μας ενημερωνει λοιπον,αν αποτυχετε,ξεχαστε όλα οσα γνωριζετε εως τωρα,ξεχαστε την αθανασια,το ταξιδι στον απεραντο γαλαξια Αργο ,την γνωριμια σας με τους Αθανατους,τα εξαιρετικα σας μυαλα,τον πλανητη σας και το Ηλιακο συστημα,τα δωρα μας και οτι άλλο σας χαρισαμε.


Οι γειτονες σας,Αχαιοι, θα επιστρεψουν και θα κατακτησουν τον πλανητη σας,ο Ελληνικος Γενετικος Κωδικας που γεννησε την γενια σας, θ’αντικατασταθει με αλλους γενετικους κωδικες που γεννουν μη ελευθερους, μη σκεπτομενους ανθρωπους σκλαβους-ζωα,χωρις καμμια πιθανοτητα εξελιξης σε ανωτερες οντοτητες.Οι κυκλωπες θα κυριαρχησουν στον πλανητη σας.Θα χασετε τα παντα.


Δωστε προσοχη στις συμβουλες μου,λοιπον,ώστε τιποτα από αυτά να μην συμβει.


Στην παραγραφο α144 – α177 του πρωτου βιβλιου της Οδυσσειας η ΑΘΗΝΑ μας ενημερωνει με μεγαλη σαφηνεια για το ποια είναι η σωστη πορεια που πρεπει να ακολουθησει ο πλανητης ώστε να γινει ανεξαρτητος και ισοτιμο μελος των πολιτισμων του γαλαξια ΑΡΓΟΥ.


Το διλλημα που θετει στους απογονους των Δωριεων,που αγγιζουν τα [7] δις ψυχες, εχει ως εξης,


Αυτή είναι η χρονικη στιγμη που πρεπει να αποφασισετε.


Αθανασια και ισοτιμα μελη της γαλαξιακης κοινοτητας η Υπερκαταναλωτισμος ,κερδη,εγωπαθεια,αλαζονεια και «αγορες» που οδηγουν με μαθηματικη ακριβεια στην καταστροφη του πλανητη ;;;


Με δεδομενη την καταστροφη μας αν δεν αλλαξουμε,καθως και πως,
Η ευδαιμονια του καταναλωτισμου αναβαλλει την προσληψη «ιερων γνωσεων» από την «πηγη» και αυτό διαχρονικα θα οδηγησει στην καταστροφη του πλανητη.


Τα 2148 χρονια [υπολοιπο εποχης υδροχοου] που υπολειπονται εως το τελος της προθεσμιας που σας δοθηκε δεν αρκουν.Ακριβως διοτι βαδιζετε σε λαθος δρομο.


Το πιο σημαντικο αγαθο του πλανητη δεν είναι το χρημα,ουτε ο χρυσος,ουτε τα ενεργειακα αποθεματα.


Το πιο σημαντικο αγαθο του πλανητη είναι η Ελληνικη διπλη βιο-νανοελικα η D.N.A. η ανθρωπινος Γενετικος Κωδικας [ ο ΑΤΛΑΝΤΑΣ] και οι γνωσεις του που θα σας οδηγησουν στην αθανασια.


Τι θα απαντουσατε στο διλλημα;;;

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 15:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν

Απο αυτα που λές,κάτι δεν μου "κάθεται" καλά.

Και είναι αυτο:


quote:

η Αθηνα και οι Ελληνες Αθανατοι εχουν σκεφθει και εχουν κανει τα παντα ώστε η ανθρωπινη φυλη,που κατασκευασαν πριν [3250] χρονια,


Δηλαδή οι άνθρωποι κατασκευάσθηκαν 1250 παχχ?
Δεν είναι δυνατον.

Εκτός κι άν δεν κατάλαβα σωστά.Διόρθωσέ με.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 22:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά όσο και να ψάχνω στα βιβλία μου περί ομηρικών έργων δε τα βρίσκω αυτά.. εντάξει πατάω τα 42 και ξεκινάει και η πρεσβυωπία αλλά δε μπορεί, θα τα είχα δει.

Νικόμαχε,
μόνο αυτό δε κατάλαβες καλά?

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 22:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τω μεταξύ στα περί προκατακλυσμιαίου πολιτισμού, είμαι ανοιχτός αλλά όχι κι έτσι, μπρρρ...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 22:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ

ο Αμοθεν κάνει μια πολυ σοβαρή προσπάθεια να ερμηνεύσει τον Ομηρο,απο μια άλλη θέαση.Υπάρχουν αρκετά κείμενά του αν θέλεις να δείς.

Εχει κάθε δικαίωμα να προσπαθεί να "δεί" πίσω απο τους μύθους [αν είναι μύθοι],και να κάνει υποθέσεις μέχρι όπου τον οδηγεί η κοσμολογική του άποψη των αρχαίων κειμένων.

Αν στον Ομηρο διακρίνει κρυμμένα νοήματα,ας τον αφήσουμε να ολοκληρώσει.

Η ανωτέρω παρέμβασή μου,απλά δεν ταιριάζει με τις γνωστές χρονολογίες της κοσμογονίας,της οποίας υπάρχουν πολύ παλαιότερες αποδείξεις ύπαρξης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 23:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με όποιον προσπαθεί να κάνει ερμηνεία στον Όμηρο(τα έργα του επιδέχονται ερμηνείες άλλωστε-και γι' αυτό έχουν κάνει πολλοί μελετητές αρκετές ερμηνείες).

Όμως το να παραθέτεις στίχους (π.χ. α144-α177 )και να ακολουθεί το σχόλιο με "σιγουριά" μετάφρασης, ή να προστίθεται μια ημερομηνία βλ. 3250 πριν, ακυρώνει κατά τη γνώμη μου την προσπάθεια του να δει κάποιος πίσω από τους στίχους,πράγμα που θα ήταν θεμιτό.

Έχω διαβάσει κάποια από τα κείμενα του αμοθεν και διακρίνω ενδιαφέρον για τα ομηρικά έργα και διάθεση για μελέτη τους, μήπως όμως χρειάζεται λίγο περισσότερο προσοχή? Έτσι ώστε να γίνει δυνατή και από κάποιους λίγο πιο θεωρητικούς, η παρακολούθηση των συλλογισμών του.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 23:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μήπως όμως χρειάζεται λίγο περισσότερο προσοχή?

Ισως ΑΜΕΙΝΙΑ,αυτο να είναι το αδύνατο σημείο του Αμοθεν.

Ισως τεντώνει αρκετά τους στίχους ώστε να συμπίπτουν με την εικόνα που έχει στο μυαλό του.

Ισως και όχι.Θα δούμε στο τέλος του έργου του.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 00:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θα δούμε στο τέλος του έργου του."
Μόλις είδα κι από ένα άλλο topic, ότι ο αμοθεν γράφει ένα βιβλίο,προφανώς σ'αυτό το αντικείμενο.

Αυτό δε το είχα προσέξει(φάουλ μου).
Το δεδομένο αυτό με κάνει να προσθέσω το εξής:

Αποκτά κατά τη γνώμη μου "συγγραφική αδεία" και άρα περισσότερη συνολική ελευθερία με τη λογική ότι ένα δοκίμιο δε το κρίνεις επιμέρους αλλά συνολικά στην τελική κεντρική του ιδέα.
Για να μη χαλαρώνουμε όμως απαιτείται ακόμα περισσότερο προσοχή,μια και ως συγγραφέας κρίνεται κανείς αυστηρότερα.

Βλέποντας και τη δική σου "φτερούγα υπεράσπισης" Νικόμαχε,πάνω από την προσπάθεια του φίλου, ομολογώ ότι θα παρακολουθήσω κι εγώ με τη σειρά μου πιο προσεκτικά το θέμα.
Καλή συνέχεια λοιπόν.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 09:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote
====================================================================
νικομαχος
Δηλαδή οι άνθρωποι κατασκευάσθηκαν 1250 παχχ?
Δεν είναι δυνατον.
Εκτός κι άν δεν κατάλαβα σωστά.Διόρθωσέ με.
=============================================================
Νικομαχε
Δεν θα σε διορθωσω,απλα σου θυμιζω τι λεει η θεωρια η οποια κατά την ταπεινη μου αποψη εχει αποδειχτει.
Σε παραπεμπω στην απαντηση που δινω στον @ΑΜΕΙΝΙΑΣ , να μην γραφω δυο φορες τα ιδια πραγματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 09:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote
=====================================================================
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με όποιον προσπαθεί να κάνει ερμηνεία στον Όμηρο(τα έργα του επιδέχονται ερμηνείες άλλωστε-και γι' αυτό έχουν κάνει πολλοί μελετητές αρκετές ερμηνείες).
Όμως το να παραθέτεις στίχους (π.χ. α144-α177 )και να ακολουθεί το σχόλιο με "σιγουριά" μετάφρασης, ή να προστίθεται μια ημερομηνία βλ. 3250 πριν, ακυρώνει κατά τη γνώμη μου την προσπάθεια του να δει κάποιος πίσω από τους στίχους,πράγμα που θα ήταν θεμιτό.
Έχω διαβάσει κάποια από τα κείμενα του αμοθεν και διακρίνω ενδιαφέρον για τα ομηρικά έργα και διάθεση για μελέτη τους, μήπως όμως χρειάζεται λίγο περισσότερο προσοχή? Έτσι ώστε να γίνει δυνατή και από κάποιους λίγο πιο θεωρητικούς, η παρακολούθηση των συλλογισμών του.
=====================================================================

Καλημερα @ΑΜΕΙΝΙΑΣ


Βλεπω πως ανηκεις στους καλοπιστους σκεπτικιστες και αυτό είναι παρηγορο.
Τα βασικα σημεια της θεωριας που προκυπτει από την αποκωδικοποιηση της Οδυσσειας εχουν ηδη κατατεθει στο φορουμ.


Εχει κατατεθει επισης το εργαλειο,Ελληνικο Γραμμαριθμικο Συστημα,που χρησημοποιηθηκε για την αποκωδικοποιηση,καθως και τα στοιχεια που θεωρω αποδειξεις της ορθοτητας των αποψεων μου.


Για να μην ψαχνεις και χαραμιζεις τον χρονο σου θα επαναλαβω τον «σκελετο» της θεωριας-υποθεσης εργασιας.


Η θεωρια εχει αρχη – μεση – και τελος.


Η θεωρια απαντα σε όλα τα αναπαντητα ερωτηματα που απασχολουν τον ανθρωπο και καλυπτει ολες τις γνωστες η αγνωστες θεωριες.


Ο γαλαξιας μας λεγεται ΑΡΓΟΣ και κατοικειται από αρχαιοτατων χρονων


Πριν 100 Μεγαλους Ενιαυτους [100 Χ 25920= 2.592.000 εκ. χρονια] εξωγηινοι πολιτισμοι από την σπειρα του ΩΡΙΩΝΑ οπου ανηκει και η ΓΗ εγκατασταθηκαν στον πλανητη μας βασει μιας γαλαξιακης συμφωνιας.


Ο πλανητης ηταν ακατοικητος.


Η συμφωνια παραμονης τους στη ΓΗ τελειωσε πριν [4332] χρονια ακριβως.


Όταν η εποχη του Ταυρου συναντησε για εκατοστη φορα την εποχη του Κριου,συμφωνα παντα με την θεωρια της Μεταπτωσης των Ισημεριων.


Δηλαδη το 2320 π.χ. [2320 + 2012 =4332] χρονια.


Εποχη του Κριου 2160 + εποχη των Ιχθυων 2160 + εποχη υδροχοου 12 =4332 χρονια


Το 2320 π.χ. δηλαδη οι εξωγηινοι επρεπε να εγκαταλειψουν τον πλανητη.Αυτοι αρνηθηκαν.


Επηλθε συμφωνια με τους αρχοντες του γαλαξια [Ελληνες Αθανατους του γαλαξια ΕΛΛΑΔΑ].


Το αποτελεσμα εκεινης της συμφωνιας είναι αυτό το οποιο εμεις βιωνουμε σημερα.


Με δυο λογια η συμφωνια.


Δοθηκε στον πλανητη μια δευτερη ευκαιρια να γινει ανεξαρτητος και ισοτιμο μελος των πολιτισμων του γαλαξια,του ειχε δοθει παλαιοτερα και άλλη ευκαιρια που χαθηκε.


Η Αθηνα με την Καλυψω και την ιατρικη τους ομαδα θα δημιουργουσαν ένα νέο ανθρωπινο ειδος [Φαιστος-Δωριεις] το οποιο μεσα σε συγκεκριμενα χρονικα περιθωρια [5400] χιλ. χρονια,θα επρεπε να γινει αθανατο και να ταξιδεψει στο γαλαξια για να γνωρισει τους δημιουργους του.


Από την εναρξη μετρησης του χρονου 1240 π.χ. εχουν περασει [ 1240 +2012 =3252] χιλ χρονια.


Μας απομενουν δηλαδη [5400 – 3252 = 2148] χρονια ,το υπολοιπο της εποχης του Υδροχοου.


Βρισκομαστε στο 12 της εποχης του Υδροχοου και το διλημμα είναι επικαιρο.


Καταστρεφουμε τον πλανητη μονοι μας.Αυτο λεει η Αθηνα δεν θα το επιτρεψει να γινει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 16:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμόθεν μου ελειψες

Υ.Γ. Επαιζε το ματι μου αυτές τις μέρες και έλεγα ποιον θα δω ποιον θα δώ.

"Οσο μαθαίνω τους θεούς πιστεύω στους ανθρώπους"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 18:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα αμοθεν,

Μερικά καλόπιστα σχόλια από μέρους μου.

Σε παλαιότερες εποχές κάποιος που αμφισβητούσε τις επικρατούσες θεωρίες(είτε σε επιστημονικό είτε σε θρησκευτικό επίπεδο, ακόμη κι αν δεν ισχυριζόταν ότι κατέχει αποδείξεις, αλλά μόνο ενδείξεις, που ήθελε να εξεταστούν από τους υπόλοιπους,δυστυχώς κυνηγιόταν ανελέητα.
Νομίζω ότι ευτυχώς δεν ανήκουμε σε τέτοια περίοδο,στη γενική περίπτωση.

Από την άλλη μεριά όμως, και ενώ είναι αποδεκτότατο να διατυπώνει κάποιος μια νέα θεωρία, βασισμένη μόνο σε ενδείξεις, με την ελπίδα ότι θα προκύψουν αποδείξεις,αν θεωρεί μόνος του τις ενδείξεις ως αποδείξεις, περιθωριοποιείται(ευτυχώς δεν παθαίνει τίποτε άλλο συνήθως.)
---αν έχεις όντως αποδείξεις το καταλαβαίνεις, επειδή τις αποδέχονται πάραυτα οι περισσότεροι σκεπτόμενοι άνθρωποι.---

Επειδή αυτό είναι η παγίδα που κατά την ταπεινή μου άποψη πέφτεις, στην προσπάθειά σου να υπερασπιστείς τα συμπεράσματά σου, σ' αυτό το σημείο και μόνο σου εφιστώ την προσοχή,έχοντας απ' ότι ελπίζω να κατάλαβες καλή πρόθεση.Όταν η πρόθεσή μου είναι απαξιωτική,δεν ξοδεύω τόσο χρόνο για να απαντήσω, όπως θα έχεις ίσως δει,και τα post μου είναι πολύ διαφορετικά.

Αν γίνεις λιγότερο δογματικός(εννοώ μην επιμένοντας ότι η θεωρία σου είναι ήδη αποδεδειγμένη όπως προφανώς ισχυρίζεσαι) θα αποκτήσεις μεγαλύτερο κοινό σε αυτήν σου την προσπάθεια,πράγμα θετικό,καθ'ότι θεωρίες χωρίς κοινή έκθεση καταλήγουν γρήγορα νεκρές, πριν τους δοθεί η ευκαιρία να δοκιμαστούν και να γίνουν αποδεκτές ευρύτερα.

Για την ιστορία δεν θεωρώ ότι είμαι σκεπτικιστής,χωρίς να σημαίνει ότι εσύ δεν μπορείς να με κατατάξεις ως τέτοιον.

Όπως και να έχει καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 08:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote
==================================================
ΩΡΙΩΝΑΣ
Αμόθεν μου ελειψες
Υ.Γ. Επαιζε το ματι μου αυτές τις μέρες και έλεγα ποιον θα δω ποιον θα δώ.
"Οσο μαθαίνω τους θεούς πιστεύω στους ανθρώπους"
=================================================


Αν αυτά τα κιτρινα ανθρωπακια δηλωνουν χαρα –ευτυχια για σενα Ωριωνα, που με ξαναβλεπεις, τοτε στη δικη μου καρδια επικρατει μεγας ενθουσιασμος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 09:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα αμοθεν, …………………..Καλημερα @ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Μερικά καλόπιστα σχόλια από μέρους μου…………..ευχαριστω εκ των προτερων

quote
============================================
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Σε παλαιότερες εποχές κάποιος που αμφισβητούσε τις επικρατούσες θεωρίες(είτε σε επιστημονικό είτε σε θρησκευτικό επίπεδο, ακόμη κι αν δεν ισχυριζόταν ότι κατέχει αποδείξεις, αλλά μόνο ενδείξεις, που ήθελε να εξεταστούν από τους υπόλοιπους,δυστυχώς κυνηγιόταν ανελέητα.
Νομίζω ότι ευτυχώς δεν ανήκουμε σε τέτοια περίοδο,στη γενική περίπτωση.
===============================

Να μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολιες μου, τουλαχιστον για την Ελληνικη πραγματικοτητα.


quote
======================================
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Από την άλλη μεριά όμως, και ενώ είναι αποδεκτότατο να διατυπώνει κάποιος μια νέα θεωρία, βασισμένη μόνο σε ενδείξεις, με την ελπίδα ότι θα προκύψουν αποδείξεις,αν θεωρεί μόνος του τις ενδείξεις ως αποδείξεις, περιθωριοποιείται(ευτυχώς δεν παθαίνει τίποτε άλλο συνήθως.)
---αν έχεις όντως αποδείξεις το καταλαβαίνεις, επειδή τις αποδέχονται πάραυτα οι περισσότεροι σκεπτόμενοι άνθρωποι.
========================================

Ώστε αυτό αποτελει αποδειξη για σενα.
[Το καταλαβαινεις επειδη τις αποδεχονται οι περισσοτεροι σκεπτομενοι ανθρωποι]

Και ποιοι είναι αυτοι,μηπως θα μπορουσες να ονοματησεις μερικους;;;

Ορισμο του επιθετου σκεπτομενος μπορεις να δωσεις;;;

Από οσα γνωριζω οι επιστημονες ακομη ψαχνουν την πηγη της γνωσης και τον τροπο που λειτουργει ο ανθρωπινος εγκεφαλος.

quote
================================================
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Επειδή αυτό είναι η παγίδα που κατά την ταπεινή μου άποψη πέφτεις, στην προσπάθειά σου να υπερασπιστείς τα συμπεράσματά σου, σ' αυτό το σημείο και μόνο σου εφιστώ την προσοχή,έχοντας απ' ότι ελπίζω να κατάλαβες καλή πρόθεση.Όταν η πρόθεσή μου είναι απαξιωτική,δεν ξοδεύω τόσο χρόνο για να απαντήσω, όπως θα έχεις ίσως δει,και τα post μου είναι πολύ διαφορετικά.
===================================================

Ευχαριστω για τις καλες προθεσεις σου,τις αναγνωριζω.

Οσο για την παγιδα,μαλλον πεφτουν ολοι οσοι εχουν προκαταληψεις για το ποια είναι η αληθεια.

quote
==========================================================
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Αν γίνεις λιγότερο δογματικός(εννοώ μην επιμένοντας ότι η θεωρία σου είναι ήδη αποδεδειγμένη όπως προφανώς ισχυρίζεσαι) θα αποκτήσεις μεγαλύτερο κοινό σε αυτήν σου την προσπάθεια,πράγμα θετικό,καθ'ότι θεωρίες χωρίς κοινή έκθεση καταλήγουν γρήγορα νεκρές, πριν τους δοθεί η ευκαιρία να δοκιμαστούν και να γίνουν αποδεκτές ευρύτερα.
================================================

Η θεωρια δεν είναι δικη μου,το Ομηρικο κειμενο αναφερει οσα καταγραφω,κάθε καλοπιστος ερευνητης ακολουθωντας την ιδια μεθοδο και αναγνωριζοντας τις ενδειξεις –αποδειξεις [για την ιστορια ουδεις από το φορουμ , σκεπτομενος η μη, δεν τολμησε να τις αποδομησει] θα κατεληγε στα ιδια συμπερασματα.

Μηπως ,λεω μηπως, αυτό είναι μια αποδειξη πως στην πραγματικοτητα προκειται για ακλονητες αποδειξεις;;;

Γιατι τι άλλο θα μπορουσε να σημαινει , ένα μεγαλιθικο κτισμα,με τα χαρακτιριστικα του «θησαυρου του Ατρεα», παρα ακλονητη αποδειξη του τι εγινε στο παρελθον μας.

Καταλαβαινω την κριτικη των κακοβουλων σκεπτικιστων,η ελλειψη επιχειρηματων εκ μερους των,και η ακρατη εγωπαθεια που τους κατεχει σε συνδυασμο με τα «κουτακια» στο μυαλο τους ,δεν τους επιτρεπουν να δουν με καθαρο μυαλο την αληθεια.

Δεν βρισκομαι εδώ για ν’αποκτησω κοινο,ουτε περιμενω να γινουν οι ιδεες μου ευρυτερα αποδεκτες.Αυτο είναι αδυνατο να συμβει.

Την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη βρισκομαι εδώ επειδη μου το ζητησε ένα [1] μελος του φορουμ.

Τελος θαθελα να καταλαβεις πως η αληθεια ΠΟΤΕ δεν καταληγει «νεκρη».

Όπως και να έχει καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου………………και παλι ευχαριστω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 13:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια δεν είναι μονοπώλιο κανενός.Από την πλευρά μου(και νομίζω μου το αναγνώρισες αυτό),δεν απέκλεισα την περίπτωση να έχεις δίκιο σε αυτά που πρεσβεύεις.Περίμενα όμως να παραδεχτείς κι εσύ ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνεις λάθος.
Όσον αφορά τον αριθμό των σκεπτόμενων ανθρώπων εννούσα ότι αν πολλοί από αυτούς αποδέχονται μια ένδειξη ως απόδειξη,δεν σημαίνει ότι ντε και καλά έχουν δίκιο,όμως αυξάνεται η πιθανότητα η θέση αυτή να είναι η σωστή.
Ο ορισμός του σκεπτόμενου ανθρώπου μάλλον ξεφεύγει από τα όρια της συζήτησης μας(ίσως σε ένα άλλο topic),όμως το να θεωρείς ότι όσοι δεν βλέπουν την δική σου θέση ως αληθινή,ή δεν έχουν πεισθεί ακόμα,τους κάνει μη σκεπτόμενους μάλλον δε στέκει ανεξαρτήτως ορισμού της έννοιας.
Βάλε λίγο νερό στο κρασί σου,για καλό το λέω.Όχι για να γίνει περισσότερο αποδεκτή η θέση σου, αφού ούτως ή άλλως δε σε απασχολεί,αλλά για να ανοίξει ακόμα περισσότερο ο ορίζοντας σου,που φαίνεται ήδη ιδιαίτερα διευρυμένος.

Υ.Σ. Ρίξε μια ματιά στην ψηφιακή υπογραφή μου,έχει βοηθήσει πολύ ανώτερους από μένα να γίνουν ακόμα καλύτεροι,ίσως βοηθήσει και εσένα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 13:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμη.Οι κακόβουλοι σκεπτικιστές αποδέχονται συνήθως την "επίσημη" εκδοχή της ιστορίας και προιστορίας.

Εγώ ήδη ήμη αρκετά σίγουρος ότι αυτό δεν ισχύει,δηλαδή με εις άτοπον απαγωγή ήταν σχετικά εύκολο να "μου αποδείξω" ότι η πραγματικότητα της ανθρώπινης ιστορίας ήταν διαφορετική.Απλά δεν θεωρώ ότι υπάρχουν ακόμα οι αποδείξεις για να βάλουν τα πράγματα, σε μια νέα αδιαπραγμάτευτη ιστορική θέση.
Κάθε μια θεώρηση από ανοιχτά μυαλά, είναι χρήσιμη, και προσθέτει στην επίλυση του αινίγματος της προέλευσης, αλλά και της κατεύθυνσης του ανθρώπινου είδους.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 16:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ

Η εις άτοπον απαγωγή,στην οποία υπέβαλλες τον εαυτό σου και σου έδειξε ότι η πραγματική ιστορία,είναι διαφορετική απο αυτη που μας παρουσιάζουν,άφησε κάποιο "χώρο",για την παρεμβατική εξέλιξη?

Αν ναι,τότε θα μπορούσε η ιστορία να έχει όπως την βλέπει ο Αμοθεν.Είναι μια πιθανότητα μέσα σε όλες τις άλλες,που σου άφησε χώρο να βάλεις,η σκέψη σου.

Δεν λέω ότι η "Αμοθένια" άποψη είναι και η μοναδική σωστή,αλλά θα μπορούσε να είναι κι έτσι.Οπως θα μπορούσε,όλα τα Ομηρικά κείμενα να μην εννοούν τίποτα απολύτως.Οπως επίσης θα μπορούσε και τα αρχικά κείμενα του Ομήρου,άν υπήρξαν ποτέ,να έγραφαν τελείως διαφορετικά πράγματα,απο αυτα που διέσωσαν οι τροβαδούροι.

Επομένως δεν έχει κανένα νόημα η οποιαδήποτε αντιπαράθεση με τον Αμοθεν.Τουλάχιστον μέχρι να ολοκληρώσει.Δεν νομίζω να έχει άλλος προσπαθήσει να κάνει ποτέ,λεξαριθμική ερμηνεία των Ομηρικών κειμένων.

Φυσικά μπορούμε να κάνουμε κάποιες επισημάνσεις προς διευκρίνηση των νοημάτων του Αμοθεν,τα οποία ίσως βγούν και σε καλό για το έργο του.

Προσωπικά 'εχω πολύ,πάρα πολύ,χώρο στην σκέψη μου,ώστε να δεχθεί την παρεμβατική εξέλιξη,επειδή η δική μου,είς άτοπον απαγωγή,με οδηγεί στο συμπέρασμα αυτο.

Αν λοιπόν η παρεμβατική εξέλιξη,[λέω ΑΝ],έλαβε πράγματι χώρα,τότε γεννάται μια ατελείωτη σειρά ερωτημάτων και άτομα σαν τον Αμοθεν,που δίνουν μια άποψη,μια οποιαδήποτε άποψη,πρέπει τουλάχιστον να έχουν το δικαίωμα να ολοκληρώνουν,πριν απο κάποια κριτική.

Παράδειγμα:
Οταν ο Σλήμαν μιλούσε για την Τροία,όλοι τον κορόϊδευαν,αλλά μετα...

Τώρα ο Αμοθεν μιλάει για το αστρόπλοιο του Μενέλαου,κρυμμένο στα υπόγεια του ναου του Ατρέως.Εντάξει,ακούγεται απίστευτο,αλλά άν...?

Και για το συγκεκριμένο θέμα,υπάρχουν κι άλλες πληροφορίες,που μιλούν για τέτοια "θαμένα" αστρόπλοια σε διάφορα μέρη της Γης.

Αδύνατο να συμβαίνει,θα πείς!Οκ μαζί σου.
Αλλά άν?

Αν είμαστε ανοικτόμυαλοι,το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είμαστε,οι πιο "σκεπτικιστές",άν ποτε αποδειχθεί κάτι απο όλα αυτα.
Θα το ερμηνεύσουμε σωστά και δεν θα παρασυρθούμε,επιστημονικά στάτους και θρησκευτικές δοξασίες!

Δεν τείνω φτερούγα προστασίας στον Αμοθεν.Απλά μιλώ με την φωνή της λογικήε που λέει:Τα πάντα είναι πιθανά και πολλάκις η πιο σωστή λύση,είναι και η πιο απλή!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2012, 22:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αδύνατο να συμβαίνει,θα πείς!Οκ μαζί σου.
Αλλά άν?

..Ε αν σου κααατσει!

quote:
Και για το συγκεκριμένο θέμα,υπάρχουν κι άλλες πληροφορίες,που μιλούν για τέτοια "θαμένα" αστρόπλοια σε διάφορα μέρη της Γης.

Κοιταξε, υπάρχουν τρόποι να το ερευνήσεις, χωρίς καν να βγεις απ' το δωμάτιό σου. Με πιάνεις;
Ε λοιπόν αντί να μελετάς άπειρες θεωρίες, εξέλιξε τους τρόπους και τα μέσα με τα οποία θα μπορέσεις να επαληθεύσεις όλα όσα πιστεύεις ή σου λένε. Αυτό δεν είναι απείρως πιο χρήσιμο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 09:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε καλημέρα,

"Η εις άτοπον απαγωγή,στην οποία υπέβαλλες τον εαυτό σου και σου έδειξε ότι η πραγματική ιστορία,είναι διαφορετική απο αυτη που μας παρουσιάζουν,άφησε κάποιο "χώρο",για την παρεμβατική εξέλιξη?"
Ναι.Το μελετώ κι εγώ,εδώ και χρόνια.

"Αδύνατο να συμβαίνει,θα πείς!Οκ μαζί σου."
Δεν είπα αδύνατο αδερφέ,λέω ότι είναι ΛΑΘΟΣ να το θεωρεί κανείς αποδεδειγμένο.(και η μόνη ένσταση που έχω στη γενικότερη θέση του αμοθεν)

"Δεν τείνω φτερούγα προστασίας στον Αμοθεν"
Κι αν το έκανες,όπως νόμιζα (και νομίζω) ήταν προς τιμήν σου.Έτσι το ανέφερα,καθ'ότι να υπερασπίζεσαι ένα φίλο,ή την άποψή του έναντι πολλών, είναι ελληνικό ιδεώδες.

Επειδή όμως βλέπω ότι και οι δυο σας με βλέπετε,και μου κάνει εντύπωση, "απέναντι" ,θα σταματήσω εδώ ,κρατώντας την ένσταση για τον εαυτό μου, για να συνεχιστεί το topic στο κύριο θέμα του.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 10:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ καλημερα


Η αλήθεια δεν είναι μονοπώλιο κανενός…………………………ομολογω πως ετσι εχουν τα πραγματα για μας ,η ΑΘΗΝΑ είναι άλλη περιπτωση.

Από την πλευρά μου(και νομίζω μου το αναγνώρισες αυτό),δεν απέκλεισα την περίπτωση να έχεις δίκιο σε αυτά που πρεσβεύεις…………………ευχαριστω

Περίμενα όμως να παραδεχτείς κι εσύ ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνεις λάθος…………………..εως οτου καποιος αποδειξει πως αυτά που πρεσβευω είναι λαθος,ΝΑΙ γιατι όχι.


quote
===================================
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Όσον αφορά τον αριθμό των σκεπτόμενων ανθρώπων εννούσα ότι αν πολλοί από αυτούς αποδέχονται μια ένδειξη ως απόδειξη,δεν σημαίνει ότι ντε και καλά έχουν δίκιο,όμως αυξάνεται η πιθανότητα η θέση αυτή να είναι η σωστή
===================================

μαζι σου,ως προς το πρωτο σκελος ως προς το δευτερο δεν μπορω να καταλαβω πως αυξανεται η πιθανοτητα η θεση να είναι σωστη.Δηλαδη ότι λενε οι πολλοι ,απλως και μονο επειδη είναι πολλοι εχουν δικαιο.


Δυο [2] παραδειγματα από την Οδυσσεια.-1] οι πολλοι ερμηνευτες της Οδυσσειας ,ξενοι και ντοπιοι ,σκεπτομενοι καθ’όλα,δεν ερμηνευουν την φραση [ερμης αργειφοντης] αδυνατουν να κατανοησουν ποιοι είναι οι Αργειοι και δεν είναι καταγεγραμμενο τιποτα που να υποστηριζει πως,που και ποτε, ο Ερμης σκοτωσε Αργειους.
Οι αναγνωστες τους ,καθολα σκεπτομενοι και αυτοι, το αποδεχονται και το κενο παραμενει.Η ταπεινη μου εκδοχη το ερμηνευει και το δικαιολογει.Ποιος εχει δικαιο στην προκειμενη περιπτωση;;;


2].-στιχος α344.- [του κλεος ευρυ καθ’Ελλαδα και μεσον Αργος] το ιδιο σκηνικο και εδω ,αγνοια για την αναφορα του ποιητη στην Ελλαδα, απολυτη αγνοια για την αναφορα στο «μεσον Αργος».Και εδώ οι πολλοι ερμηνευουν κατά το δοκουν και οι αναγνωστες ακολουθουν [ολοι σκεπτομενοι].Παλι η ταπεινη μου εκδοχη απαντα και στα δυο.Ποια εκδοχη αντιπροσωπευει την αληθεια;;;


Υπαρχουν εκατονταδες τετοιες αναφορες στην Οδυσσεια.Οι ερμηνευτες ερμηνευουν κατά το δοκουν,ποιητικη αδεια,οι αναγνωστες ακολουθουν, την από τους πολλους επιβληθεισα ερμηνεια,και «ουτε γατα ουτε ζημια».


quote
================================================
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Ο ορισμός του σκεπτόμενου ανθρώπου μάλλον ξεφεύγει από τα όρια της συζήτησης μας(ίσως σε ένα άλλο topic),όμως το να θεωρείς ότι όσοι δεν βλέπουν την δική σου θέση ως αληθινή,ή δεν έχουν πεισθεί ακόμα,τους κάνει μη σκεπτόμενους μάλλον δε στέκει ανεξαρτήτως ορισμού της έννοιας
====================================================

.και εδώ εχεις δικαιο.


quote
================================================
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Βάλε λίγο νερό στο κρασί σου,για καλό το λέω.Όχι για να γίνει περισσότερο αποδεκτή η θέση σου, αφού ούτως ή άλλως δε σε απασχολεί,αλλά για να ανοίξει ακόμα περισσότερο ο ορίζοντας σου,που φαίνεται ήδη ιδιαίτερα διευρυμένος.
===============================================

Πώς να βαλω νερο στο κρασι μου όταν τα μηνυματα μεσα από το κειμενο «μιλουν»για αμεση καταστροφη ,για το ότι εχει χαθει πολυτιμος χρονος [μια χιλιετια] και πως η κατασταση στον πλανητη τινει να γινει μη αναστρεψιμη.
Μακαρι να εχω λαθος στην τελικη και απλως να ταλαιπωρησω καποιους από το φορουμ.


quote
===============================================
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Υ.Σ. Ρίξε μια ματιά στην ψηφιακή υπογραφή μου,έχει βοηθήσει πολύ ανώτερους από μένα να γίνουν ακόμα καλύτεροι,ίσως βοηθήσει και εσένα.
Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου…
===============================================


Βρες μου ένα Ελληνα η Ελληνιδα που θεωρει καποιον άλλο/η καλυτερο του/της και κερδιζεις ταξιδι στα Ηλυσια πεδια του Αργου.


Ειναι γονιδιακο για εμας τους απογονους των Δωριεων να απορριπτουμε τα παντα και να ψαχνουμε για το καινουργιο,εως οτου εκπληρωθει ο σκοπος για τον οποιο γενηθηκαμε σ’αυτό το επιπεδο υπαρξης.


Λυπαμε όμως η αποψη μου για το γνωμικο είναι πως δεν απευθυνεται σε πνευματικους ανθρωπους .


Εξηγει πως λειτουργει η σωστη συναλλαγη.Θυσιασε ακομη και το βραδυνο σου προκειμενου να ευχαριστησεις τον καλυτερο σου[οικονομικα] διοτι αυτή σου η θυσια θα σε βοηθησει να εχεις οικονομικα οφελη από τον καλυτερο συνανθρωπο σου.[π.χ. βουλευτης και η πελατεια του]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 11:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε καλημερα


"Αμοθενια" ;;;;;;;;;;;;;;;;; λυπησου με.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 14:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτόρο

Κοιταξε, υπάρχουν τρόποι να το ερευνήσεις, χωρίς καν να βγεις απ' το δωμάτιό σου. Με πιάνεις;
Ε λοιπόν αντί να μελετάς άπειρες θεωρίες, εξέλιξε τους τρόπους και τα μέσα με τα οποία θα μπορέσεις να επαληθεύσεις όλα όσα πιστεύεις ή σου λένε. Αυτό δεν είναι απείρως πιο χρήσιμο;


Αγαπητέ Ντοτόρο,κι αν το ερεύνησα και άν είναι αλήθεια?

Μπορώ να βγώ στο φόρουμ και να ισχυρισθώ,οτι έκανα αυτο "πέταγμα" στη γνώση,χωρίς να γίνω στόχος σκεπτικιστών?Χωρίς να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι?

Δηλαδή ποιός τρόπος υπάρχει κατα την γνώμη σου,να πεί κάποιος ότι:

<< Κάτω απο την Μεγάλη πυραμίδα και σε βάθος 150-200 μέτρων,υπάρχει αστρόπλοιο,παρελθόντος πολιτισμού,σε πλήρη ετοιμότητα? >>

Οτι:

<< Κάπου στα Ιμαλαϊα,υπάρχει μια σπηλιά τεραστίων διαστάσεων,με απίστευτα προηγμένα μηχανήματα,υπερτεχνολογίας?>>

Οτι:

<< Υπάρχουν εξωγήϊνοι στην Σελήνη,η οποία είναι τεχνητή?>>

πώς θα τα έλεγες εσυ αυτά Ντοτόρο?
Θα μπορούσες απλά να σιωπήσεις.
Θα μπορούσες όμως να κάνεις και αυτο που κάνω εγώ.

Τα ερευνώ,επειδή ίσως υπάρχουν αποδείξεις και εμείς δεν τις βλέπουμε,ή δεν μας αφήνουν να τις δούμε.

Το τι όμως πιστεύω για όλα αυτά,είναι προσωπικό και μάλλον θα το πάρω μαζί μου,όταν φύγω απο αυτο το σώμα...οριστικά!! Με πιάνεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 16:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Και η πιο τολμηρή επιστημονική φαντασία ωχριά μπροστά στη φαντασία της φύσης.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ.
- Ο αδόκιμος και επιπόλαια αποδεκτός όρος ‘’μεταφυσικά’’ , βασιζόμενος στην άγνοια μας , στην ΕΓΓΕΝΗ έλλειψη της αντίληψη μας και στον εγωιστικό ανθρωποκεντρισμό μας, εγκλωβίζει την σκέψη μας στα ασφυκτικά όρια ενός στείρου ορθολογισμού που οδηγεί την ανθρωπότητα στον δρόμο που καταλήγει στην καταστροφή.
-Οι σκεπτόμενοι, οι ανήσυχοι, οι αγωνιούντες για την πορεία της ανθρωπότητας, πρέπει τουλάχιστον να κρατάνε μια ‘’πισινή’’ γι’αυτά που τους φαντάζουν περίεργα και ανορθόδοξα.
-Αυτό θα είναι μια καλή και ελπιδοφόρα αρχή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 16:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμοθεν,

QUOTE
-------------------------------------------------
Λυπαμε όμως η αποψη μου για το γνωμικο είναι πως δεν απευθυνεται σε πνευματικους ανθρωπους .

Εξηγει πως λειτουργει η σωστη συναλλαγη.Θυσιασε ακομη και το βραδυνο σου προκειμενου να ευχαριστησεις τον καλυτερο σου[οικονομικα] διοτι αυτή σου η θυσια θα σε βοηθησει να εχεις οικονομικα οφελη από τον καλυτερο συνανθρωπο σου.[π.χ. βουλευτης και η πελατεια του]
---------------------------------------------------

Το ρητό απευθύνεται σε ανθρώπους που αναζητούν ποιοτική βελτίωση του εαυτού τους,όχι σε υλιστές.Αυτοί δεν χρειάζονται προτρεπτικά γνωμικά για να γλύφουν τους οικονομικά ισχυρότερους, γλύφουν από μόνοι τους.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα,νομίζω το εξαντλήσαμε το θέμα της επίκλησής μου για λιγότερο απόλυτες θέσεις σε θέματα που δεν είναι απτά και ξεκάθαρα,όπως η ομηρική μελέτη, ή η παρεμβατική θεωρία.Απορρίπτεις την επίκληση-είναι δικαίωμά σου άλλωστε- μη χάνουμε και οι δυο άλλο χρόνο.
Για όποιο άλλο θέμα,εντός ή εκτός του topic,τα ξαναλέμε πάλι.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 08:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ καλημερα.


Μιλησες σωστα και δικαια.


Ευχαριστω για την συμμετοχη σου και χαιρομαι για την γνωριμια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 08:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε καλημερα
quote
==============================================
Νικομαχος
Μπορώ να βγώ στο φόρουμ και να ισχυρισθώ,οτι έκανα αυτο "πέταγμα" στη γνώση,χωρίς να γίνω στόχος σκεπτικιστών?Χωρίς να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι?
================================================

Ταπεινη μου αποψη είναι πως ,αν οσοι ειχαν να πουν κατι διαφορετικο σιωπουσαν ,για τους ιδιους λογους που επικαλείσαι Νικομαχε, θα ειμασταν ακομη στους σκοτεινους αιωνες της Ελληνικης ιστοριας

quote
===========================================
Νικομαχος
<< Υπάρχουν εξωγήϊνοι στην Σελήνη,η οποία είναι τεχνητή?>>
===============================================

Να σου δωσω και πληροφορια που προκυπτει στην [δ] ραψωδια.
Υπηρχαν,δεν υπαρχουν πια,δυο[2] βασεις των Αχαιων στη Σεληνη την εποχη της παντοδυναμιας τους στην περιοχη.
Το δικαιωμα τους,υφαρπαγης πρωτων υλων από το αστρικο μας συστημα εξακολουθουν να το εχουν.Οπως και να κανουν χρηση της αστρικης πυλης του Αρη και του ουρανιου ποταμου που μας συνδεει με την σπειρα του Ωριωνα.

quote
============================================
Νικομαχος
Το τι όμως πιστεύω για όλα αυτά,είναι προσωπικό και μάλλον θα το πάρω μαζί μου,όταν φύγω απο αυτο το σώμα...οριστικά!!
=============================================


Μα η λυση θα γινει εφικτη ΜΟΝΟ μεσα από συνεργασιες,τιποτε δεν είναι προσωπικο πια, η θα σωθουμε ολοι μαζι η θα χαθουμε για παντα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 09:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk καλημερα.


quote
===================================
Notirk
-Οι σκεπτόμενοι, οι ανήσυχοι, οι αγωνιούντες για την πορεία της ανθρωπότητας, πρέπει τουλάχιστον να κρατάνε μια ‘’πισινή’’ γι’αυτά που τους φαντάζουν περίεργα και ανορθόδοξα.
-Αυτό θα είναι μια καλή και ελπιδοφόρα αρχή.
========================


« συν Αθηνα και χειρα κινει »


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 17:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν

Θα μπορούσαν αυτές οι βάσεις να είναι υποσελήνιες?

Θα μπορούσαν.

Συνεπώς θα μπορούσαν να υπάρχουν ακόμη.Και αν δεχθούμε τα μισόλογα των αστροναυτών του Απόλλων,τότε υπάρχουν σίγουρα!

Οσο για την πύλη στον Αρη,δεν νομίζω να ήταν η μοναδική.
Υπάρχει κάτι στις ραψωδίες σχετικά με άλλη μια πύλη του ηλιακού μας συστήματος,με σύνδεση τον Ε του Βοώτη και τον Α του Κύκνου?


Στο τόπικ χωρίς τεκμηρίωση,μεταξύ αστείου και σοβαρου,λέμε με τον γιαπετ,κάποια πράγματα.Αυτο για την επισήμανσή σου [και πολυ σωστά]:

quote:

Ταπεινη μου αποψη είναι πως ,αν οσοι ειχαν να πουν κατι διαφορετικο σιωπουσαν ,για τους ιδιους λογους που επικαλείσαι Νικομαχε, θα ειμασταν ακομη στους σκοτεινους αιωνες της Ελληνικης ιστοριας

Θα πουμε κι άλλα σε εκείνο το τόπικ.
Ξέρεις όταν μπαίνω εκεί να γράψω κάτι,κοιτάω γύρω μου,μήπως έρχονται οι τύποι με τα άσπρα και εκείνον τον ειδικό "μανδύα"!
Υπάρχει τεράστια σύγκρουση λογικής και απόκρυφης γνώσης.Μια σύγκρουση που,μπορείς να πολεμήσεις,μόνο άν αναγκάσεις την λογική,να αφήσει ένα χώρο για το << αν είναι έτσι?>>.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2012, 09:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε καλημερα


Quote
===================
Νικομαχος

Θα μπορούσαν αυτές οι βάσεις να είναι υποσελήνιες?
Θα μπορούσαν.
Συνεπώς θα μπορούσαν να υπάρχουν ακόμη.Και αν δεχθούμε τα μισόλογα των αστροναυτών του Απόλλων,τότε υπάρχουν σίγουρα!
=======================================
Η πρωτη λεξαριθμικη αναγνωση δινει τα εξης στοιχεια,οι βασεις είναι δυο και είναι αμφιδρομες.
Ερμηνευοντας το [αμφιδρομος ] καταλαβαινω πως είναι κατι σαν υπογειο τουνελ με δυο εισοδους- εξοδους.
Οι βασεις δεν εχουν καταστραφει απλα εχουν εγκαταλειφθει.

Quote
=============================
Νικομαχος

Οσο για την πύλη στον Αρη,δεν νομίζω να ήταν η μοναδική.
Υπάρχει κάτι στις ραψωδίες σχετικά με άλλη μια πύλη του ηλιακού μας συστήματος,με σύνδεση τον Ε του Βοώτη και τον Α του Κύκνου?
==================================
Σε ποια ραψωδια;;;


Quote
==============================
Νικομαχος

Θα πουμε κι άλλα σε εκείνο το τόπικ.
Ξέρεις όταν μπαίνω εκεί να γράψω κάτι,κοιτάω γύρω μου,μήπως έρχονται οι τύποι με τα άσπρα και εκείνον τον ειδικό "μανδύα"!
Υπάρχει τεράστια σύγκρουση λογικής και απόκρυφης γνώσης.Μια σύγκρουση που,μπορείς να πολεμήσεις,μόνο άν αναγκάσεις την λογική,να αφήσει ένα χώρο για το << αν είναι έτσι?>>.
===================================

Το τοπικ είναι πολύ καλο,σημερα εριξα μια ματια στην σελιδα [27] .
Ένα είναι σιγουρο πως μονο μεσα από τετοιες συζητησεις θα βγει αποτελεσμα ικανο να ανατρεψει τις κρατουσες «αραχνιασμενες» θεσεις.
Η ροη των πληροφοριων που κανουν την διαφορα δεν πρεπει να σταματησει ποτε.Γιάυτο ειμαστε ιδανικοι εμεις οι Ελληνες λογω ειδικων γενετικων προδιαγραφων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2012, 10:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Κάνει να ξέρουμε σε ποιο τόπικ αναφέρεστε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2012, 13:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμοθεν
σε ποιά ραψωδία?

Δεν ξέρω,εσένα ρώτησα.Δεν πρόσεξες το ερωτηματικό στο τέλος της πρότασης?

Νotirk

Το θέμα είναι στην γνώση με τίτλο << Ενα διάλειμα στην τεκμηριωμένη γνώση>>.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy