ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Η ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 16:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, ήθελα να θέσω έναν προβληματισμό μου. Τι είναι η εναλλακτική θεραπεία; Οι περισσότερι εναλλκτικοί θεραπευτές (μεταξύ των οποίων κι εγώ) συνηθίζουμε να λέμε οτι η διαφορά της εναλλακτικής θεραπείας από την συμβατική ιατρική έγκειται αφενός στο οτι η πρώτη χρησιμοποιεί φυσικούς μεθόδους θεραπείας και η δεύτερη χημικούς. Σε αυτό υποθέτω οτι θα συμφωνήσουμε όλοι. Το δεύτερο σκέλος όμως είναι οτι η συμβατική ιατρική αντιμετωπίζει τα συμπτώματα, ενώ η εναλλακτική ιατρική αντιμετωπίζει τις αιτίες των ασθενειών.
Εδώ λοιπόν είναι και ο προβληματισμός μου. Το Ρέικι, η Βιοενέργεια, η Βοτανοθεραπεία και πολλές πολλές άλλες μέθοδοι, επίσης αντιμετωπίζουν το σύμπτωμα, μην επιλύοντας ουσιαστικά την αιτία, όποια κι αν είναι αυτή.
Ως εκ τούτου έχω να κάνω δύο ερωτήσεις:

1) Ποια εναλακτική θερπαεία πιστεύετε οτι αντιμετωπίζει ουσιαστικά την αιτία της ασθένειας και
2) Ποιά είναι η αιτία της ασθένειας; Υπάρχει καταρχήν μια εσωτερική αιτία ή όχι; Αν υπάρχει πιστεύετε οτι θα μπορούσαμε να κθορίσουμε για κάθε ασθένεια μια συγκεκριμένη αιτία ή είναι κάτι εντελώς προσωπικό στον καθένα;


pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 23:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Μορφέα μου! Χαίρομαι πολύ που σε ξαναδιαβάζω, χαθήκαμε.

Σχετικά με τα θέματα που έθεσες
Έχω την γνώμη πως όλα εξαρτώνται από τον θεραπευτή, εάν βρίσκεται σε επαφή με αυτό που πραγματικά είναι θα μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά τον ασθενή διότι βεβαίως αυτός από μόνος του δεν μπορεί να θεραπεύσει. Όσο για τις αιτίες των ασθενειών, αν και μπορούμε να έχουμε κάποια γενικά πλαίσια, θεωρώ ότι κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται από την αρχή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 01:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Pyramid, κι εγώ πολύ χαίρομαι που σε βλέπω εδώ. Φοβήθηκα οτι δεν θα ήταν κανένας παλιός γνωστός.

Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ νομίζω οτι το θέμα της αιτίας είναι μάλλον κάτι πολύ προσωπικό αν και επιφυλάσσομαι σε κάποιο άλλο θέμα να γράψω τι έχω ακούσει και διαβάσει γενικά με τις αιτίες των ασθενειών, αν δεν υπάρχει ήδη κάποιο τέτοιο θέμα.

Άρα πιστεύεις πως εναπόκειται αποκλειστικά στον θεραπευτή εάν θα αντιμτωπίσει την αιτία ή όχι; Η μέθοδος πιστεύεις δεν έχει καμία σημασία;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 02:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλο θέμα Μορφεα

Μου δίνει την ευκαιρία να ρωτήσω κάποια "φευγάτα" πράγματα,απαντώντας με ερώτηση στην ερώτησή σου!

Υπάρχει περίπτωση η αιτία μιας ασθένειας,να είναι μια,ας την πούμε κυματική,διαταραχή της αύρας?

Μπορεί να είναι μια λάθος αντίληψη του εγκεφάλου σε κάποιο εξωτερικό ερέθισμα?

Σε εωτερικό ερέθισμα,όπως το συναίσθημα,η στενοχώρια?

Π.χ.: Εχω καρκίνο,επειδή ο εγκέφαλός μου,"θέλησε" να με προστατέψει απο κάποιον άλλο κίνδυνο και ακολουθώντας την "λογική" το μη χείρον βέλτιστον,έδωσε την εντολή δημιουργίας καρκινικών κυττάρων και εν συνεχεία "ξέχασε" να την ακυρώσει ή δεν έχει την ικανότητα να το κάνει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tengu
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 12:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tengu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρα πολυ καλο το θεμα που ανοιξες Μορφεα,δυστηχως δεν εχω αποψη,αν και πιστευω οτι τα συναισθηματα μας μπορει να εχουν επιπτωση στο ενεργειακο μας πεδιο.Αν δεν γινομαι αδιακριτος,τι ειδους εναλλακτικη θεραπεια ασκεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 17:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Νικόμαχε,
την κυματική διαταρχή της αύρας δεν την κατανοώ, δεν ξέρω τι είναι αυτό εκτός κι αν είναι το παράδειγμα που αναφέρεις παρακάτω.

Υπάρχει ένας εκπληκτικός γιατρός, ο Hammer, ο οποίος έχει κάνει μια καταπληκτική έρευνα πάνω σε ακριβώς αυτό το θέμα που αναφέρεις.
Ο Hammer αφού έχασε τον γιο του, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, παρουσίασε όγκο σστα γεννητικά του όργανα.
Επειδή όμως έκανε μια καθώς πρέπει, για την συμβατική ιατρική ζωή, δηλαδή σωστή διατρφοή, γυμναστική κ.λ.π., εξεπλάγη από αυτό που του συνεβη.
Αποφάσισε λοιπόν να κάνει μια μεγάλη έρευα σε καρκινοπαθής για να δει εάν ασθενής με τον ίδιο τύπο καρκίνου είχαν βιώσει παρόμοιες εμπειρίες πριν νοσήσουν. Μέσα στην έρευν΄σ του λοιπόν ανακάλυψε οτι όλοι οι άντρες που είχαν όγκο στους όρχεις, είχαν χάσει το παιδί τους πριν από κάποιους μήνες.
Σύμπτωση; Μάλλον όχι.
Ο ίδιος λοιπόν μετά από έρευνες ετών και με πολύ πολύ μεγάλες επιτυχίες ισχυρίστηκε, οτι ο καρκίνος προκαλείται έπειτα από εντολή του εγκεφάλου μας για να μας πεοτατέψει από διάφορους κινδύνους.

Για να γίνει αυτό πιο κατανοητό, είπε οτι τα καρκινικά κύτταρα είναι υπερκύτταρα τα οποία κατ' εντολήν του εγκεφάλου δημιουγούνται για κάνουν υπερλειτυργίες σε κατάσταση έντονου στρες ή φόβου.

Έδωσε λοιπόν το εξής εκπληκτικό παράδειγμα (το λέω με δικά μου λόγια):

Υπάρχει μια αλεπού η οποία έχει πιάσει έναν λαγό. Η αλεπού είναι πολύ πεινασμένη κι επιτέλους ήρθε η ώρα να φάει. Την στιγμή εκείνη όμως ακούει κυνηγούς και σκυλιά να έρχονται προς το μέρος της. Το δίλημμα είναι τρομερό. Να φύγει να σωθεί ή να κάτσει να φάει πριν πεθάνει της πείνας; Έτσι λοιπόν αποφασίζει με μια δαγκωνιά να φάει ολόληρο το πόδι του λαγού μονομιάς και να το καταπιεί για να μπορέσει να τρέξει και να σώσει την ζωή της από τους κυνηγούς.

Υπό κανονικές συνθήκε η αλεπού θα πρέπει να πεθάνει λέει ο Hammer μιας και το πόδι του λαγού είναι υπερβολικά μεγάλο για να το χωνέψει. Εκείνη την ώρα όμως ο εγκέφαλος δίνει την εντολή της δημιουργίας υπερκυττάρων τα οποία θα καταφέρουν θα καταφέρουν να χωνέψουν αυτό το μεγάλο κόκκαλο. Εάν λοιπόν κάναμε βιοψία στην αλεπού την στιγμή εκείνη θα καταλήγαμε οτι η αλεπού έχει καρκίνο του στομάχου. Αυτά τα υπερκύτταρα είναι αυτά που αποκλούμε καρκινικά κύτταρα.
Αμέσως όμως μετά την χώνεψη, ο εγκέφαλος άρει την εντολή και έτσι τα υπερκύτταρα καταστρέφονται και η αλεπού συνεχίζει υγιέστατη την ζωή της.

Τι συμβαίνει λοιπόν στον άνθρωπο; Ο εγκέφαλος μας δεν αναγνωρίζει την διαφορά της πραγματικότητας και της φαντασίας, της κυριολεξίας και της μεταφοράς.
Όταν λοιπόν λέει ένας άνθρωπος "δεν χωνεύει" κάποιον άλλον, την ζωή του ή και τον ίδιο του τον εαυτό, τότε ο εγκέφαλος δίνει την εντολή της παραγωγής αυτών των υπερκυττάρων για να επέλθει η χώνεψη. Είναι μια φυσική αυτοάμυνα του εγκεφάλου η οποία προσπαθεί να μας διατηρήσει στην ζωή όντας σε αντίξοες συνθήκες. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το πρόβλημα ξεκινάει στο ότι ο εγκέφαλος δεν παίρνει το μήνυμα οτι το φαγητό έχει χωνευθεί, διότι το άτομο συνεχίζει να μην "χωνεύει" τον συνάνθρωπό του τη ζωή του κ.λ.π. Το αποτέλεσμα αυτού είναι να μην άρεται η εντολή της παραγωγής των καρκινικών κυττάρων και τελικά αυτά συνεχίζουν διαρκώς να πολλαπλασιάζονται μέχρι που το άτομο νοσεί και πεθαίνει.
Γι αυτό τον λόγο ο Hammer είναι κατά της χημειοθεραπείας και λέει οτι είναι ό,τι πιο καταστροφικό μπορείς να κάνεις σε έναν καρκινοπαθή. Αυτο συμβαίνει λέει, γιατί καθώς εσύ πας να πολεμήσεις τα υ[ερκύτταρα αυτά, ο εγκέφαλος εντείνει κι άλλο την προσπάθειά του για την παραγωγή τους γιατί νομίζει οτι κάποιος εισβολέας καταστρέφει τα υπερκύτταρά αυτά.

Έτσι, έχει προχωρήσει σε μια πολύ βαθιά ανάλυση όσον αφορά την αιτία του καρκίνου και την αντιμετώπιή αυτού. Οι κλινικές του μελέτες είναι εντυπωσιακές και έχει σώσει πάρα πολύ κόσμο μόνο με ψυχολογική υποστήριξη. Του έχουν κάνει άνω από 80 δικαστήρια και έχει αθωωθεί σε όλα. Τα συμπεράσματα δικά σου...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 17:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Tengu, ασχολούμαι με την ΝεοΚρανιοιερή Θεραπεία.
Πρωτύτερα άσχολιόμουν με το Ρέικι, το Johrei και ακόμα πιο πριν με βιοενεργειακές μεθόδους.
Όλες οι θεραπείες είναι καταπληκτικές, αλλά η καρδιά μου ανήκει στην Κρανιοιερά Θεραπεία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 19:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο εννοούσα Μορφέα.Τον γιατρό Χαμερ και το έργο του.

Ποιά είναι η θέση σου?
Σαν καρκινοπαθής,ενδιαφέρομαι.[καρκίνος ουροδόχου].

Οσο για την αύρα,μιλώ για τον ισχυρισμό ιερέων Λάμα και ανώτερων Βουδιστών,οι οποίοι λένε ότι την βλέπουν και απο το χρώμα της καταλαβαίνουν,άν κάποιο όργανο λειτουργεί σωστά ή όχι.
Επίσης διατείνονται,ότι η ασθένεια ξεκινάει απο την αύρα και μετά επεκτείνεται στο όργανο,που πρόκειται να προσβάλλει.
Επομένως,πάντα σύμφωνα με τους ανωτέρω,θεραπέυοντας την αύρα,θεραπεύεις και την ασθένεια.

Η κρανιοιερή θεραπεία,δεν αντιμετωπίζει μορφές καρκίνου, ή κάνω λάθος?

Σε κουράζω,αλλά αρνούμενος την χημειοθεραπεία,ψάχνω όλες τις πιθανές μη συμβατικές θεραπείες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 19:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε, η θέση μου είναι, οτι εν μέρη έχει δίκιο ο γιατρός Χάμμερ κι εν μέρη άδικο. Δηλαδή συμφωνώ απολύτως οτι υπάρχουν εσωτερικές αιτίες για κάθε μορφής ασθένειας, αλλά από την εμπειρία μου στην κρανιοϊερά έχω καταλήξει οτι ο λόγος αυτός είναι πολύ προσωπικός.
Δηλαδή άτομα με την ίδια πάθηση, είχαν διαφορετικούς λόγους και πρωταρχικές αιτίες εκδήλωσης της πάθησής τους.

Όσον αφορά την ερώτηση για το εάν η Κρανιο (εν συντομία) ασχολείται με μορφές καρκίνου, ήθελα να σου πω οτι η Νέο Κράνιο δεν ασχολείται με την θεραπεία της ασθένειας αλλά αποκλειστικά με την ανεύρεση της αιτίας της ασθένειας, μέσω του θεραπευτικού διαλόγου. Υπό μία έννοια λοιπόν δεν θεραπεύει καμία ασθένεια, απλώς οδηγεί τον ξαπλωμένο στο να προσδιορίσει την αιτία και το μήνυμα πίσω από την ασθένεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 19:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέας

Ναι, πιστεύω πως το αποτέλεσμα εξαρτάται από τον θεραπευτή.

Η μέθοδος θεραπείας έχει σημασία γιατί όλες οι μέθοδοι δεν θεραπεύουν, θεωρώ δε πως είναι μια, αυτή που εφαρμόζει ο θεραπευτής που προανέφερα αλλά δεν έχει όνομα ή εγώ δεν το γνωρίζω.

Βεβαίως έχουν αναπτυχθεί διάφορες μέθοδοι και για να πω την αλήθεια δεν ξέρω ακριβώς τα αποτελέσματά τους... για να καταλάβεις τι λέω υπολόγισε πως έχω κατά νου τις θεραπείες του Χριστού και δουλεύω σε αυτή την κατεύθυνση. Νομίζω ότι αυτό μου ταιριάζει περισσότερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 20:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Π.χ.: Εχω καρκίνο,επειδή ο εγκέφαλός μου,"θέλησε" να με προστατέψει απο κάποιον άλλο κίνδυνο και ακολουθώντας την "λογική" το μη χείρον βέλτιστον,έδωσε την εντολή δημιουργίας καρκινικών κυττάρων και εν συνεχεία "ξέχασε" να την ακυρώσει ή δεν έχει την ικανότητα να το κάνει?

Σε πνευματικό, ανατολικό επίπεδο λέγεται οτι ο καρκινος είναι πληρωμή κάρμα...
Αλλά σίγουρα είναι και άλλα πράγματα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 00:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Μορφέα,
καλώς επανήλθες!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 01:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η Νέο Κράνιο δεν ασχολείται με την θεραπεία της ασθένειας αλλά αποκλειστικά με την ανεύρεση της αιτίας της ασθένειας, μέσω του θεραπευτικού διαλόγου. Υπό μία έννοια λοιπόν δεν θεραπεύει καμία ασθένεια, απλώς οδηγεί τον ξαπλωμένο στο να προσδιορίσει την αιτία και το μήνυμα πίσω από την ασθένεια.

Επιτρέψτε μου μια ερώτηση,
ίσως να θεωρηθεί αφελές αυτο που θα πω , αλλα είναι ενα χρονίζον ερώτημα μου για τις εναλλακτικές μορφές θεραπείας
οσο κι αν εχω διαβασει, παντου βλεπω αυτο που αναφερει και ο Μορφέας
"προσδιορίσει την αιτία και το μήνυμα πίσω από την ασθένεια"
εδω υπάρχει μια χαοτική διαφορά ,
αλλο να "βρούμε" την αιτία σε μια αλλεργία ,
(και να την καταπολεμήσουμε)
κι άλλο να βρούμε την αιτία μιας καλπάζουσας μορφής καρκίνου
πιστεύω ειναι πολύ δύσκολο (ως ακατόρθωτο) να αντιμετωπιστεί ,
κατι που (ίσως) ο ίδιος οργανισμός δημιουργεί με δουλειά πολλών χρόνων,
ο ίδιος, να το ανατρέψει μέσα σε 2-3 μήνες.
λίγο μακάβριο, αλλα μου κάνει σαν να λέμε:
"τουλάχιστον θα ξέρεις απο τι πήγες"


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 03:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pyramid, όταν λες για τις θεραπείες του Χριστού και δουλεύεις προς αυτήν την κατεύθυνση, εννοείς οτι υπάρχει μια συγκεκριμένη ομάδα ή μια συγκεκριμένη μέθοδος που εφαρμόζει κάποιες συγκεκριμένες τεχνικές; Αν ναι και θέλεις να το μοιραστείς, μπορείς να μου πεις το όνομα αυτής;

Dr Jekyll Mr Hyde, ακόμα κι έτσι, πληρώνω κάρμα, δεν σημαίνει οτι οτι βιώνω το αποτέλεσμα μιας αιτίας;

Αμαλία ευχαριστώ

AitheroVamon, τι θα πρότεινες λοιπόν; Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτι είναι τελείως διαφορετικό να βρεις την αιτία μιας αλλεργίας από την αιτία ενός καρκίνου. Αυτό το ίδιο όμως που λες δεν κάνει πιο επιτακτική την ανάγκη να βρεις την αιτία για την δεύτερη περίπτωση; ΄Διότι βρε αδερφέ την αλλεργία και να μην βρεις την αιτία της θα σε ταλαιπωρήσει και θα φύγει, ενώ ας πούμε ο καρκίνος θα σε στείλει.
Φυσικά δεν λέω σε καμία περίπτωση οτι το να βρεις την αιτία της ασθένειάς σου οδηγεί και στην λύση. Εκεί στην πραγματικότητα αρχίζει ο αγώνας του ατόμου. Μπορεί πράγματι πολύ πιθανόν να μην καταφέρει να ιαθεί, αλλά στην τελική ακόμα κι έτσι καλύτερα να ξέρεις από τι πήγες παρά να μην ξέρεις. Εάν δε, το άτομο πιστεύει στην συνέχεια της ψυχής και της ζωής, ακόμα και στο τέλος μιας ενσάρκωσης να συνειδητοποιήσει την αιτία του είναι πολύ σημαντικό για την συνέχειά του. Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 03:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά, ας μου θυμίσει κάποιος πως κάνουμε quote


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 04:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε 3 τρόπους:

1ον: Κάνοντας κλικ στο εικονιδιο που βρίσκεται στο μήνυμα το οποίο σε ενδιαφέρει να βάλεις σε quote (θυμήσου να αφήσεις μόνο το κείμενο που θα σχολιαστεί ώστε να μην είναι δυσχερής η ανάγνωση του μηνύματος με τεράστια quotes)

2ον: Κάνοντας κλικ στο εικονίδιο που βρίσκεται στο πεδίο συγγραφής μηνύματος (εκεί που γράφεις, δηλαδή) και βάζοντας το κείμενο που θες ανάμεσα στα tags που θα ενφανιστούν

3ον: Χειροκίνητα, βάζοντας το κείμενο που σε ενδιαφέρει ανάμεσα στα:

[quote] ΕΔΩ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ [/quote]

Μπορείς να δοκιμάσεις τα παραπάνω στο τεχνικό θέμα:

Test "Area51" -- Δοκιμές για υπογραφές, εικόνες κ.λπ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 10:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέα μου, εάν δεν υπήρχε κάτι πως θα μπορούσα εγώ να κινηθώ προς αυτή την κατεύθυνση, αλλά και πάλι δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο. Εάν βάλει κάποιος μπροστά του αυτό που θέλει να φτάσει και το προσπαθεί καθημερινά είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή θα το καταφέρει.

Από αυτά που γράφεις αντιλαμβάνομαι πως η Νέο Κράνιο αφήνει τον ασθενή να αποφασίσει και να προσπαθήσει για την ζωή του, άρα ασχολείται και με συγκεκριμένους ασθενείς, εννοώ ότι θα πρέπει αυτοί να έχουν μια κάπως συγκροτημένη προσωπικότητα ή κάτι δεν κατάλαβα?


ΝΙΚΟΜΑΧΕ
Η ασθένεια δεν ξεκινάει από την αύρα απλώς κάποιος διορατικός την εντοπίζει, ας πούμε εκεί, πριν αυτή εκδηλωθεί.
Η κλασσική ιατρική έχει δώσει κάποιες λύσεις που κατά την γνώμη μου πρέπει να τις λαμβάνουμε υπόψη και συγχρόνως να δουλεύουμε τις αρνήσεις μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 12:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid
Σχετικά με την αύρα,αφού εντοπίζεται εκεί πριν εκδηλωθεί,θα μπορούσε και να θεραπευθεί εκεί?
Με κάποιον υπερβατικό τρόπο,άγνωστο στην κλασική ιατρική?
Νομίζω υπάρχουν θετικές μαρτυρίες προς αυτη την κατεύθυνση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 13:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε 3 τρόπους:

1ον: Κάνοντας κλικ στο εικονιδιο που βρίσκεται στο μήνυμα το οποίο σε ενδιαφέρει να βάλεις σε quote (θυμήσου να αφήσεις μόνο το κείμενο που θα σχολιαστεί ώστε να μην είναι δυσχερής η ανάγνωση του μηνύματος με τεράστια quotes)

2ον: Κάνοντας κλικ στο εικονίδιο που βρίσκεται στο πεδίο συγγραφής μηνύματος (εκεί που γράφεις, δηλαδή) και βάζοντας το κείμενο που θες ανάμεσα στα tags που θα ενφανιστούν

3ον: Χειροκίνητα, βάζοντας το κείμενο που σε ενδιαφέρει ανάμεσα στα:

quote:
ΕΔΩ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

Μπορείς να δοκιμάσεις τα παραπάνω στο τεχνικό θέμα:

Test "Area51" -- Δοκιμές για υπογραφές, εικόνες κ.λπ.



Ευχαριστώ πολύ Αμαλία.

Pyramid

quote:
Μορφέα μου, εάν δεν υπήρχε κάτι πως θα μπορούσα εγώ να κινηθώ προς αυτή την κατεύθυνση, αλλά και πάλι δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο. Εάν βάλει κάποιος μπροστά του αυτό που θέλει να φτάσει και το προσπαθεί καθημερινά είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή θα το καταφέρει.

Σύμφωνοι!

quote:
Από αυτά που γράφεις αντιλαμβάνομαι πως η Νέο Κράνιο αφήνει τον ασθενή να αποφασίσει και να προσπαθήσει για την ζωή του, άρα ασχολείται και με συγκεκριμένους ασθενείς, εννοώ ότι θα πρέπει αυτοί να έχουν μια κάπως συγκροτημένη προσωπικότητα ή κάτι δεν κατάλαβα?

Σωστά! Σίγουρα θα πρέπει ο ασθενής να κατανοεί οτι κάτι φταίει πέρα από την "κακή του τύχη".

Νικόμαχε

quote:
Σχετικά με την αύρα,αφού εντοπίζεται εκεί πριν εκδηλωθεί,θα μπορούσε και να θεραπευθεί εκεί?

Υπάρχουν πολλές καταγραφές, ειδικά στην ανατολή και από πολλές μαρτυρίες του Lombsang Ramba ο οποίος περιγράφει λεπτομερώς τέτοιου είδους θεραπείες. Όπως επίσης και η Ανν Μπρένναν.

Εδώ λοιπόν ερχόμαστε και πάλι στην αρχή του θέματος. Η θεραπεία αυτή, ακόμα και μέσω της Αύρας, δεν αντιμετωπίζει πάλι μόνο το σύμπτωμα;
Αυτό με την προϋπόθεση βέβαια οτι πιστεύουμε πως η αιτία είναι αυτοδημιούργητη από τον ίδιο τον άνθρωπο.

Για να μην παρεξηγηθώ βέβαια, θέλω να πω οτι κι εγώ πιστεύω οτι σε κρίσιμες ή πολύ σοβαρές περιπτώσεις είναι απαραίτητη η συμβατική ιατρική για να έχει το χρόνο και τη νηφαλιότητα το άτομο να συσκεφθεί με τον εαυτό του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 11:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ίσως και να μπορούσε να γίνει κάτι όμως αυτό, κατά την γνώμη μου, έχει παροδικό αποτέλεσμα και δεν μπορεί να υπολογιστεί ως θεραπεία. Ο θεραπευτής μπορεί να βοηθήσει και κατευθύνει τον ασθενή στην διαχείριση των θεμάτων του αλλά εάν ο ασθενής δεν αλλάξει πορεία είναι σίγουρο ότι η ασθένεια θα εκδηλωθεί. Ναι, μπορούμε να πούμε ότι "θαύματα" γίνονται αλλά υπάρχουν προϋποθέσεις.


Άρα Μορφέα δεν αναλαμβάνεται ανθρώπους που έχουν θέμα με προβολή άλλων, υλικών ή αύλων, επάνω τους? Αναμφίβολα αυτοί δεν θα πάνε καν στον θεραπευτή και δεν έχουν συναίσθηση της κατάστασης. Υπάρχει κάποια προσέγγιση σε αυτό το ζήτημα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 12:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pyramid

quote:
Άρα Μορφέα δεν αναλαμβάνεται ανθρώπους που έχουν θέμα με προβολή άλλων, υλικών ή αύλων, επάνω τους?

Βοήθησέ με λίγο, τι εννοείς;

Και καλό μήνα επίσης!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 12:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μήνα!

Εννοώ την κατάληψη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 13:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pyramid,

η άποψή μου΄πάνω στην πνευματική κατάληψη είναι οτι δεν υφίσταται.
Θα σου εξηγήσω τι εννοώ.
Το άτομο απατίζεται από πολλές προσωπικότηες, τον θυμωμένο εαυτό, τον καλοσυνάτο εαυτό, τον κακό εαυτό, τον συμπονετικό εαυτό και πολλά πολλά άλλα. Όλα αυτά λοιπόν συγκροτούν την προσωπικότητά μας η οποία είναι μια συλογική υπό αυτήν την έννοια προσωπικότητα.
Όταν το άτομο λοιπόν τροφοδοτεί για διάφορος λόγους μια υποπροσωπικότητα, λόγου χάρη τον θυμωμένο του εαυτό, τότε σιγά, σιγά δημιουργείται μια έντονη σκεπτομορφή ή στοιχειακό η οποία καθώς τροφοδοτείται τείνει να γίνεται τόσο ισχυρή που ξεφεύει από την συλλογικότητα της προσωπικότητας και αποκτά αυτονομία.
Αυτή η αυτόνομη προσωπικότητα ή στοιχειακό τότε ανταγωνίζεται την φυσική μας προσωπικότητα και προσπαθεί να αναλάβει τα ηνία του σώματός μας.
Αυτός είναι ο λόγος που στην ψυχοπαθολογία αυτό το βαφτίζουν διχασμένη προσωπικότητ ενώ οι θρησκείες το βαφτίζον δαιμονοκαταληψία.
Σε όλες τις περιπτώσεις στις οποίες έχω εργαστεί αλλά και παρακολουθήσει από άλλους, που είχαν φαινομενικά αυτά τα συμπτώματα, παρατήρησα κοινά χαρακτηριστικά τα οποία με ώθησαν να καταλήξω στα παραπάνω.

1)Όλοι είχαν ενοχές για αυτήν την προσωπικότα που εκδηλωνόταν
2)Κατά συντριπτική πλειοψηφία, οι προσωπικότητες αυτές δεν είχαν κανένα σκοπό να πειράξουν ή να παρενοχλήσουν κάποιον άλλον παρά μόνο τον υποδοχέα τους.
3) Όλοι έβγαζαν εξαιρετικό θυμό, τον οποίον είχαν θάψει στην πραγματική τους ζωή.
4) Σε όλες τις περιπτώσεις δαιμονοκαταληψιών, η προσωπικότητα έφερε χαρακτηριστικά της πιο κοντινής σε αυτούς θρησκείας. Δηάδή ο Χιστιανός εκδήλωνε χαρακτηριστικά της χριστιανικής θρησκείας, ο Βουδιστής της Βουδιστικής, ο Αφρικανός της Αφρικανικής κ.ο.κ. Ποτέ δεν έχει καταγραφεί ένας βουδιστής να δαιμονιστεί κατά τα χριστιανικά πρότυπα ή το αντίστροφο. Και ο Άθεος καταλήγει στα ψυχοφάρμακα.
Αυτό λοιπόν είναι ίσως και η πιο ισχυρή ενδειξη οτι δεν μιλάμε για ανεξάρτητες προσωπικότητες, αλλά για δημιουργημένες από το ίδιο το άτομο.
5) Όλα τα άτομα αυτά αποζητούν μια λύτρωση για ένα γεγονός που φέρουν έντονες ενοχές.


Άρα λοιπόν, η καλύτερη προσέγγιση σε υτές τις περιπτώσεις είναι η ίδια η συνομιλία με το άτομο και την εκδηλούμενη προσωπικότητά του, για να απαντηθούν τα εξής απλά ερωτήματα:

Τι οδήγησε στην τροφοδότηση αυτής της προσωπικότιητας;
Ποιό είναι το γεγονός στο οποίο φέρει ενοχές το άτομο; Και εν τέλλει
Τι θέλει η εκδηλούμενη προσωπίκότητα από τον υποδοχέα του;

Εγώ είμαι πολύ κατά των εξορκισμών, διότι ο εκάστοτε ιερέας της εκάστοτε θρησκείας προσπαθεί να "εκδιώξει" το "πνεύμα" ερχόμενοι πάλι στην αρχή αυτού του τόπικ, δηλαδή προσπαθούν να διαλύσουν το σύμπτωμα χωρίς να δουν την αιτία. Αυτός είναι και ο λόγος που οι εκκλησίες ανά τον κόσμο είναι γεμάτες με κατειλημμένους, οι οποί αν και εξορκίζονται, πάνε και ξαναπάνε και δεν θεραπεύονται ποτέ.
Ξέρω τουλάχιστον 10 άτομα που πηγαίνουν επί χρόνια σε διάφορους "εξορκιστές" για να θεραπευτούν αλλά κανείς τους δεν βρίσκει την υγειά του. Όπως και τα ψυχιατρεία είναι γεμάτα ασθενής εξαρτημένουν από ψυχεδελικά και κατασταλτικά φάρμακα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 11:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η άποψή μου΄πάνω στην πνευματική κατάληψη είναι οτι δεν υφίσταται.

Καλώς Μορφέα μου.

Εκτός των μεθόδων της Νεα Κρανιο χρησιμοποιείς και κάποιο συνδυασμό από π.χ. ρέικι, Johrei κλπ ή έχεις εκτιμήσει ότι δεν είναι απαραίτητο?

Όσο για τους εξορκισμούς
Νομίζω πως η πλειοψηφία των ιερέων κάνει ότι καλύτερο μπορεί να γίνει. Τι να κάνουν άμα ο άλλος επιθυμεί να υπόκεινται σε συγκεκριμένο κραδασμό και παρόλο που του λένε πώς να βαδίσει αυτός κάνει τα αντίθετα? Τίποτα. Απλώς όποτε ξαναπηγαίνει ξαναπροσπαθούν να τον βοηθήσουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 13:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκτός των μεθόδων της Νεα Κρανιο χρησιμοποιείς και κάποιο συνδυασμό από π.χ. ρέικι, Johrei κλπ ή έχεις εκτιμήσει ότι δεν είναι απαραίτητο?

Σε αυτή τη φάση Pyramid νιώθω πλήρης με την Νέο Κράνιοϊερά. Γενικά βέβαια για να σου πω την αλήθεια δεν είμαι πολύ υπέρ των διαφόρων συνδυασμών, χωρίς να αμφιβάλω οτι κάποιο το κάνουν επιτυχώς. Απλά προτιμώ να εμβαθύνω σε έναν δρόμο κάθε φορά.

quote:
Νομίζω πως η πλειοψηφία των ιερέων κάνει ότι καλύτερο μπορεί να γίνει.

Αναμφίβολα!

Θα ήθελα ωστόσο να σε ρωτήσω, πιστεύεις οτι υπάρχει κάποιος ενδεδειγμένος τρόπος αντιμετώπισης αυτών των περιπτώσεων;
Και επίσης ποιά πιστεύις οτι είναι η αιτία των καταλήψεων;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2012, 11:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως αρχικά, εάν είναι εφικτό, θα πρέπει να έρχεται ο θεραπευτής σε επαφή με τον ασθενή για μια πρώτη εκτίμηση του βαθμού επηρεασμού του. Εάν υπάρξει επαφή μπορεί να γίνει και μια διερευνητική συζήτηση όπου ο ασθενής θα περιγράψει αυτό που αντιλαμβάνεται ως πρόβλημα και ο θεραπευτής μπορεί να του δώσει κάποιες κατευθύνσεις και απαντήσεις.
Σε κάθε περίπτωση ο θεραπευτής θα πρέπει να εξετάσει διορατικά περί τίνος πρόκειται διότι μπορεί να υφίσταται έξωθεν επιρροή, εάν ναι θα μπει στην διαδικασία να την σταματήσει και θα δώσει οδηγίες για περαιτέρω, εάν χρειάζεται. Εάν όμως ισχύει ότι προανέφερες τότε πιθανόν κάποιες συνεδρίες με ψυχίατρο να είναι ότι καλύτερο.
Κατά την άποψή μου αυτά είναι τα γενικά πλαίσια που μπορεί να κινηθεί αυτός που ασχολείται με μεταφυσική.

Η κατάληψη οφείλεται στο ότι ο άνθρωπος συνηθίζει να αφήνει τον έλεγχο στα της προσωπικότητας ή στην προσωπικότητα εάν δεχτούμε την ύπαρξη του ανώτερου εαυτού. Όταν κραδαίνεσαι συνεχώς π.χ. από τον θυμό ανοίγεις σε διάφορες επιδράσεις που βρίσκονται στο ίδιο πεδίο και όσο περισσότερο μένεις εκεί και αφήνεσαι τόσο πιο εύκολο είναι να παρθεί ο έλεγχος του υλικού σου φορέα.
Όταν ο άνθρωπος διαπιστώνει εμμονές πρέπει να τις δουλεύει, όπως μπορεί και θεωρεί καλύτερα για τον εαυτό του, κι αν βλέπει ότι δεν τα καταφέρνει καλά να απευθύνεται σε κάποιον ειδικό.

Έχε υπόψη ότι εγώ δεν θα προτιμούσα να ασχοληθώ με κάποιον σε εβδομαδιαία βάση ή έστω αρκετά συχνά και μέσα από διάλογο να προσπαθήσω να τον βοηθήσω, οπότε οι απόψεις μου έχουν και τις ανάλογες κατευθύνσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy