ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Η κίνηση της σκέψης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 21:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άνοιξα αυτό το θέμα για δύο λόγους : α) Να "αποφορτιστεί" λίγο το θέμα [ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11379&whichpage=18 ] από άσχετα posts με τον τίτλο του και β) για να προκαλέσω [ με την καλή έννοια της πρόκλησης ] τον ΠΛΑΤΩΝΑ να μας μιλήσει ή τέλος πάντων να παρουσιάσει το σκεπτικό του πάνω στην κίνηση της σκέψης.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

μα ουσιαστικά είναι άσχετος ιδιαίτερα οσο αφορα την κίνησης της σκέψεως


Ωραία ... αφού εγώ είμαι άσχετος, πες μας για την κίνηση της σκέψης εσύ, δηλ. ανέλυσέ μας την Μηχανική της. Εγώ προσωπικά νομίζω πως η σκέψη πάει όπου γουστάρει ... ή σωστότερα, πάει όπου της πούμε εμείς να πάει [ δηλ. ένα από τα "εγώ" μας που γουστάρει να παίζει παχνίδια με το νοητικό μας κέντρο ]. Παρ' ότι όμως το λέω αυτό, ωστόσο δεν έχω καταφέρει : α) να ορίσω την κατεύθυνση και τον άξονά της, β) να μετρήσω την ταχύτητα, την επιτάχυνση, την μάζα και την ενέργειά της και γ) να υπολογίσω το έργο που παράγει [ αν παράγει δηλ. κάποιο έργο ]

Αν εσύ λοιπόν έχεις απαντήσεις για όλα τα παραπάνω, ορίστε ... ξεκίνα να μας τις δίνεις, παραθέτοντας ασφαλώς την κατάλληλη επιχειρηματολογία και τις ανάλογες αποδείξεις. Είναι μια καλή ευκαρία να αποδείξεις πως δεν λες μπούρδες, να με βγάλεις εμένα λάθος και να με κάνεις ... ρεζίλι [ αν αυτό δηλ. επιθυμείς διακαώς δηλ. ].

Εγώ από την μεριά μου, θα περιμένω να ολοκληρώσεις το σκεπτικό σου και μετά θα σε ρωτήσω ότι απορίες πιθανόν να έχω.

Edited by - zip on 08/07/2012 22:01:43

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 22:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απεστάλη: 08/07/2012, 21:54:48        
Άνοιξα αυτό το θέμα για δύο λόγους : α) Να "αποφορτιστεί" λίγο το θέμα [ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11379&whichpage=18 ] από άσχετα posts με τον τίτλο του και β) για να προκαλέσω [ με την καλή έννοια της πρόκλησης ] τον ΠΛΑΤΩΝΑ να μας μιλήσει ή τέλος πάντων να παρουσιάσει το σκεπτικό του πάνω στην κίνηση της σκέψης.
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
μα ουσιαστικά είναι άσχετος ιδιαίτερα οσο αφορα την κίνησης της σκέψεως

Ωραία ... αφού εγώ είμαι άσχετος, πες μας για την κίνηση της σκέψης εσύ, δηλ. ανέλυσέ μας την Μηχανική της. Εγώ προσωπικά νομίζω πως η σκέψη πάει όπου γουστάρει ... ή σωστότερα, πάει όπου της πούμε εμείς να πάει [ δηλ. ένα από τα "εγώ" μας ]. Παρ' ότι όμως το νομίζω αυτό, ωστόσο δεν έχω καταφέρει : α) να ορίσω την κατεύθυνση και τον άξονά της, β) να μετρήσω την ταχύτητα, την επιτάχυνση, την μάζα και την ενέργειά της και γ) να υπολογίσω το έργο που παράγει.

Αν εσύ λοιπόν έχεις απαντήσεις για όλα τα παραπάνω, ορίστε ... ξεκίνα να μας τις δίνεις, παραθέτοντας ασφαλώς την κατάλληλη επιχειρηματολογία και τις ανάλογες αποδείξεις. Είναι μια καλή ευκαρία να αποδείξεις πως δεν λες μπούρδες, να με βγάλεις εμένα λάθος και να με κάνεις ... ρεζίλι [ αν αυτό δηλ. επιθυμείς διακαώς ].
........

Ξεκινώ απο το τέλος.

1. Δεν γουστάρω να σε κάνω ρεζίλι. Δεν είναι ούτε ήταν ποτε σκοπός της παρουσίας μου στο εσωτερικα, να κάνω ρεζίλι κάποιο. 

2. Δεν είναι θέμα απαντήσεων, μα αν θέλεις μια σοβαρή συζήτηση, μπορούμε να το δούμε μαζι, να πάμε σε βάθος και να δούμε τι είναι η σκέψη, πως δρα, και τι ακριβώς συμβαίνει με την κατανόηση της.

3. Η σκέψη παει όπου γουστάρει, όσο δεν την γνωρίζεις. Όταν γνωρίσεις τι ακριβώς είναι, συμβαίνει κάτι συνταρακτικο σε όλο σου το είναι. 

4. Αν θέλεις να τα συζητήσουμε όλα αυτα, είμαι στη διάθεση σου, με την καλύτερη έννοια που μπορείς να φανταστείς.

5. Θα γίνονται ορισμένες ερωτήσεις, και αν θες άπαντας, αν δεν θες δεν άπαντας, μα δεν γίνονται με δόλο. Είναι απλα μια διαδικασία, και μια καλη αρχη, όχι κάποιου που γνωρίζει και κάποιου που δεν γνωρίζει, απλα για να διευκρινίσουμε ορισμένα δύσκολα σημεία.

Αν συμφωνείς με τα παραπάνω, μπορείς να μου πεις ζιπ, και προσπάθησε να θυμηθεις, ένα ποστ (δικο σου) στο εσωτερικα, που έγινε όχι με τη δράση του εγω, μα με τη συνείδηση?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 22:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ,

quote:
1. Δεν γουστάρω να σε κάνω ρεζίλι. Δεν είναι ούτε ήταν ποτε σκοπός της παρουσίας μου στο εσωτερικα, να κάνω ρεζίλι κάποιο.

Τότε προς τι τα βρισίδια "θα του γαμήσω την μάνα" ; προς τι ο "πόλεμος" - αλήθεια, ποιος πόλεμος ; - ; και προς τι ποιος θα βγει νικητής που έλεγε ο άλλος ο τρίχας ;

quote:
Δεν είναι θέμα απαντήσεων, μα αν θέλεις μια σοβαρή συζήτηση, μπορούμε να το δούμε μαζι, να πάμε σε βάθος και να δούμε τι είναι η σκέψη, πως δρα, και τι ακριβώς συμβαίνει με την κατανόηση της.

Μαζί ; τι μαζί ; Εγώ φίλε ισχυρίζομαι πως αυτά που λες είναι μπούρδες, τρίχες κατσαρές. Τι να δούμε μαζί ; Αν εσύ δεν λες μπούρδες, απέδειξέ το μόνος σου.

quote:
3. Η σκέψη παει όπου γουστάρει, όσο δεν την γνωρίζεις. Όταν γνωρίσεις τι ακριβώς είναι, συμβαίνει κάτι συνταρακτικο σε όλο σου το είναι.

Ωραία ... εξηγήσέ μας το πώς γίνεται όλο αυτό και περιέγραψέ μας ποιο είναι αυτό το συνταρακτικό που συμβαίνει στο "είναι" μας.

quote:
4. Αν θέλεις να τα συζητήσουμε όλα αυτα, είμαι στη διάθεση σου, με την καλύτερη έννοια που μπορείς να φανταστείς.

Γι' αυτό άνοιξα και αυτό το θέμα, με την διαφορά όμως ότι εγώ δεν έχω κάτι να πω. Έχω ή μάλλον ... θα έχω - [ πολύ πιθανόν, έτσι όπως το κόβω δηλ. ] κάτι να ρωτήσω, να συζητήσω δηλ. όταν εσύ ολοκληρώσεις το σκεπτικό σου και την επιχειρηματολογία σου πάνω στην Μηχανική της σκέψης.

quote:
5. Θα γίνονται ορισμένες ερωτήσεις, και αν θες άπαντας, αν δεν θες δεν άπαντας, μα δεν γίνονται με δόλο. Είναι απλα μια διαδικασία, και μια καλη αρχη, όχι κάποιου που γνωρίζει και κάποιου που δεν γνωρίζει, απλα για να διευκρινίσουμε ορισμένα δύσκολα σημεία.

Ok, για να δούμε ...

quote:
Aν συμφωνείς με τα παραπάνω, μπορείς να μου πεις ζιπ, και προσπάθησε να θυμηθεις, ένα ποστ (δικο σου) στο εσωτερικα, που έγινε όχι με τη δράση του εγω, μα με τη συνείδηση?

Όλα. Όλα τα posts μου, όλα αυτά τα χρόνια, έγιναν συνειδητά. Άλλη ερώτηση ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 22:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελειώσαμε πριν αρχίσουμε.

Άλλαξε νοοτροπία, και θα μιλήσεις μαζι μου. (και ίσως κατι μάθεις)

Άντε γεια, και πρόσεχε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 22:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ πολύ ενδιαφέρον...

ΠΛΑΤΩΝΑΣ ακόμα δεν άρχισε η κουβέντα και τη.. "λάκησες";

Ζιπ γιατί δεν συμβιβάζεσαι και εσύ απ' τη μεριά σου με τους όρους που θέτει ο μεγάλος φιλόσοφος σε εσένα ταπεινό σκουλίκι της λάσπης;

Αχ αυτοί οι φιλόσοφοι... μια ζωή.. φιλόσοφοι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 23:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα ανοίχθηκε [ όπως βλέπω δηλ. ] και για έναν τρίτο λόγο. Όμως αυτόν τον λόγο προς τον παρόν, δεν θα τον πω αλλά θα τον αφήσω να τον συμπεράνει από μόνος του ο κάθε αναγνώστης του.

ΠΛΑΤΩΝΑ, το θέμα δεν είμαι εγώ και αν εγώ θα αλλάξω νοοτροπία ή όχι. Το θέμα είναι να μας πεις και να μας αναλύσεις την Μηχανική της σκέψης. Άσε με εμένα. Εγώ ότι έχω να σε ρωτήσω, θα σε ρωτήσω αφού ολοκληρώσεις αυτό που έχεις να πεις. Ορίστε ... παρουσίασε το θέμα σου και ότι έχεις να πεις, όχι για εμένα αλλά για τους υπόλοιπους αναγνώστες και μέλη του forum.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2012, 23:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Ζιπ γιατί δεν συμβιβάζεσαι και εσύ απ' τη μεριά σου με τους όρους που θέτει ο μεγάλος φιλόσοφος σε εσένα ταπεινό σκουλίκι της λάσπης;


Όρους, ποιους όρους ρε Dr Jekyll Mr Hyde ; Είπε ότι θα με ρωτάει κάποια πράγματα. Ε, μου έκανε μια ερώτηση, απάντησα. Τώρα, άμα δεν του αρέσει η απάντηση ή δεν είναι όπως την θέλει ή όπως την περιμένει, τι φταίω εγώ ; Με ρώτησε. Απάντησα.

Για να δούμε όμως ... θα μας πει κάτι για την κίνηση της σκέψης ή ... λαγός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 09:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ρωτήσω κι εγώ κάτι....

πριν πάμε στην υποτιθέμενη 'κίνηση' της σκέψης,
την ίδια τη σκέψη την έχουμε ορίσει?

Τι ακριβώς ονομάζουμε σκέψη και τι θεωρούμε ως σκέψη?

Μια συντεταγμένη νοητική λειτουργία που έχει αρχή, μέση και τέλος?

Ενα αέναο νταλαβέρι νευροδιαβιβαστών στα εγκεφαλικά κύτταρα, που δεν έχει αρχή και τέλος?

Ένα λογισμό? Ένα όνειρο? Ένα (συν)αίσθημα?

Οτιδήποτε "περνάει" απ'το μυαλό μας, έστω και φευγαλέα, ακόμα κι αν ο νους είναι σε κατάσταση "χύμα" ?

Η σκέψη είναι μόνο μια αλληλουχία αιτίου-αιτιατού που έχει μια συγκρότηση και δυνητικά μπορεί να παράξει "έργο" (πνευματικό), [κατ'αντιστοιχία με τα της Φυσικής, όπου όλα είναι ενέργεια, αλλά άλλο η "χρήσιμη" μηχανική, κινητική, δυναμική, και άλλο η συνήθως ανεπιθύμητη θερμική ενέργεια, η χαοτική ενθαλπία, κλπ. ]????

Είναι κάποιο, κάποια ή όλα αυτά μαζί?

Γιατί εντάξει, όταν πχ. μιλάμε για κίνηση ενός αυτοκινήτου, τότε ο καθένας αντιλαμβάνεται σχεδόν επακριβώς γιατί μιλάμε, έστω κι αν δεν είναι ...μηχανικός αυτοκινήτων! (δεν χρειάζεται αυτός ο βαθμός γνώσης σε αυτό το παράδειγμα...).

Αλλά με τη σκέψη? Ξεμπερδέψαμε και τα ξεκαθαρίσαμε με αυτήν, για να πάμε και στην ..."κίνησή" της?



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 10:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS

Αλλά με τη σκέψη? Ξεμπερδέψαμε και τα ξεκαθαρίσαμε με αυτήν, για να πάμε και στην ..."κίνησή" της?


Σωστή παρατήρηση ρε Μήτσο, σωστή παρατήρηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 11:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πούμε λοιπόν, ας ορίσουμε την σκέψη ως μια λειτουργία της νόησης, μια [ βλ. Βικιλεξικό ] "παραγωγική διαδικασία του νου και της νόησης που περιλαμβάνει την κρίση και τους συλλογισμούς". Προσωπικά, σωστό μου φαίνεται. Από την σκέψη κάτι παράγεται μέσω μια διαδικασίας. Και όντως, η σκέψη περιλαμβάνει κρίση και συλλογισμούς. Σωστός βέβαια είναι και ο επόμενος ορισμός δηλ. σκέψη είναι "η θεωρία και οι απόψεις που έχει κάποιος συνολικά για ένα φαινόμενο, ο τρόπος ερμηνείας και ανάλυσής του", μια γενικότερη, μια συνολική "εικόνα" δηλ. που έχει κάποιος για κάτι.

Εφ' όσον λοιπόν πάνω - κάτω, σωστά ή λαθος, ορίσαμε την έννοια της σκέψης, πάμε να δούμε μετά α) αν η σκέψη κινείται αλλά και β) αν κινείται σύμφωνα με το πως εννοούμε εμείς την κίνηση. Γιατί μπορεί να κινείται αλλά μπορεί να κινείται έτσι όπως δεν μπορούμε να την εννοήσουμε. Οπότε, τζάμπα κόπος. Δηλ. αν κάτι γίνεται [ κινείται, τρέχει, κουνιέται, χορεύει, κτλ ] με τρόπο που δεν μπορούμε να το εννοήσουμε, με ακατανόητο δηλ. τρόπο, τότε ... τρίχες κατσαρές, δεν κάνουμε τίποτε.

Έστω πως όταν λέμε κίνηση, εννοούμε την έννοια αυτή με την κλασική της σημασία, με την σημασία δηλ. που δίνει η κλασική Φυσική [ βλ. Βικιπαίδεια ] δηλ. κίνηση = μεταβολή της θέσης ή του προσανατολισμού ενός σώματος ως προς ένα δεδομένο σύστημα αναφοράς. [ Το σύστημα αναφοράς θεωρείται προσδεμένο σε ένα σώμα (ή σύστημα σωμάτων) το οποίο θεωρούμε κατά σύμβαση ακίνητο. Συνεπώς, μπορούμε καταχρηστικά να μιλάμε για την κίνηση ενός σώματος ως προς άλλο σώμα. ]

Εδώ λοιπόν, έχουμε ήδη κάνει μια σύμβαση. Για να υπάρξει κίνηση θα πρέπει να υπάρχει και κάτι ακίνητο, έτσι ώστε αυτό που εξετάζουμε εμείς αν κινείται ( δηλ. η σκέψη ) να κινείται σε σχέση με κάτι άλλο που συμφωνούμε εξ' αρχής πως είναι ακίνητο. Και το πρώτο ερώτημα που πρέπει να απαντήσουμε είναι πως αν κινείται η σκέψη, αυτή κινείται σε σχέση με τι (ακίνητο) ; Διαφορετικά, αντί να έχουμε μία κίνηση, θα έχουμε δύο ή περισσότερες.

Και έστω πως το σύστημα αναφοράς μας είναι ο χωρο-χρόνος, δηλ. ένα σύστημα που περιλαμβάνει τις τρεις γνωστές μας διαστάσεις αλλά και τον χρόνο ως 4η διάσταση. Η σκέψη κινείται μονάχα μέσα στον χωρο-χρόνο ή κινείται και σε κάποια άλλη διάσταση, άγνωστη ; Δεν θα πρέπει να το αποδείξουμε με κάποιον τρόπο και αυτό, (αν θέλουμε δηλ. να μας πάρει κάποιος στα σοβαρά) ;

Αυτό που θέλω να δείξω [ έχω βάλει και στα ερωτήματα κόκκινο χρώμα ] είναι πως δεν μπορούμε, έτσι ... άϊντε, ελαφρά τη καρδία να λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι κι όποιον πάρει ο Χάρος δηλ. Ούτε μπορούμε, βασιζόμενοι σε κάποια προσωπική εμπειρία, να τσουβαλιάζουμε έννοιες και να μιλάμε για αυτές, λες και είμαστε οι super ουάου φιλόσοφοι που "φωτιστήκαμε" ξαφνικά και βρήκαμε όλες τις απαντήσεις.

Αν θέλουμε δηλ. να μιλήσουμε σοβαρά - φαίνεται εδώ παραπάνω ξεκάθαρα - πως θα πρέπει να κάνουμε ένα σωρό υποθέσεις επί υποθέσεων και ξανά μανά υποθέσεις και πάει λέγοντας. Αυτό δεν είναι ανάλυση, δεν είναι σοβαρή συζήτηση, είναι ... τρίχες κατσαρές, μπούρδες δηλ. που όταν τις λέει κάποιος, θυμώνει κιόλας άμα του πεις "Πω, πω φίλε ... λες μαλακίες!".

Έστω λοιπόν πως αυτή η λειτουργία της νόησης (η σκέψη δηλ) γίνεται μόνο στον χωρο-χρόνο (δηλ. γίνεται μόνο στον γνωστό μας τρισδιάστατο χώρο και στον χρόνο), ο οποίος θεωρείται ακίνητος. Η έννοια της λειτουργίας, περιλαμβάνει και την κίνηση ; Δηλ. όταν κάτι λειτουργεί, κινείται κιόλας ; Ας πούμε ότι κινείται και ας χρησιμοιήσουμε την παρατήρηση για να στηρίξουμε κάπως αυτόν τον ισχυρισμό μας.

[ Π.χ λέμε ότι ένας κινητήρας μιας μηχανής λειτουργεί. Πως λειτουργεί όμως ; Με κάποια κινούμενα μηχανικά μέρη, τα έμβολα. Συνεπώς, εδώ όντως στην έννοια της λειτουργίας συμπεριλαμβάνεται και η κίνηση. Άλλο παράδειγμα : Λέμε πως το ανθρώπινο σώμα λειτουργεί. Μέσα στις λειτουργίες του ανθρώπινου σώματος, συμπεριλαμβάνεται και η κίνηση ; Ναι, συμπεριλαμβάνεται. Συνεπώς και σ' αυτή την περίπτωση η έννοια της λειτουργίας εμπεριέχει και την κίνηση ]

Μπορούμε να πούμε το ίδιο όμως για έννοιες περισσότερο αφηρημένες, όπως είναι π.χ η οικονομία ; Και για την οικονομία π.χ λέμε "Η οικονομία λειτουργεί". Δηλ. ε, θα μπορούσε να πει κάποιος πως όταν λέμε πως η οικονομία λειτουργεί, η αγορά "κινείται". Συνεπώς βλέπουμε, παρατηρούμε δηλ. [ κι εδώ πάλι επανέρχομαι σ' αυτό που έλεγα σχετικά με τις θεωρίες και πως θεωρία είναι η προσπάθεια ερμηνείας ενός συνόλου παρατηρήσεων ] πως τόσο για συγκεκριμένα πράγματα [ όπως είναι το ανθρώπινο σώμα ή ένας κινητήρας μιας μηχανής ], όσο και για κάποιες έννοιες πιο αφηρημένες [ π.χ η οικονομία ], η έννοια της λειτουργίας εμπεριέχει και την κίνηση. Συνεπώς, μπορούμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα πως η σκέψη, ναι, κινείται. Τώρα, θα πρέπει να δούμε και πως κινείται.

Έτσι φτιάχνεται μια παρουσίαση ενός συλλογισμού αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑ, αν θες κάποιος να σε πάρει στα σοβαρά, να κουβεντιάσει μαζί σου και να μην λέει πως λες μπούρδες. Το κατάλαβες ;

Βέβαια, αν κάποιος ορίσει διαφορετικά την σκέψη, τότε όλο αυτό το παραπάνω ... είναι μια τρύπα στο νερό. Ένας διαφορετικός ορισμός της σκέψης, που να αρνείται π.χ ότι η σκέψη είναι λειτουργία και δη λειτουργία της νόησης, τότε επιφέρει διαφορετικό τρόπο και στην περαιτέρω ανάλυση του θέματος.

Edited by - zip on 09/07/2012 12:42:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 13:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάτι τέτοια θέματα είναι που κάνουν το μυαλό να ...κινείται λίγο περισσότερο

Επειδή η μια κουβέντα φέρνει την άλλη,
και ο καθένας πάντοτε έχει και μπορεί να βάλει ένα λιθαράκι ή ενα τουβλάκι ή οτιδήποτε θετικό προς προαγωγή της συζήτησης και έρευνας,
αν εισέρχεται καλοπροαίρετα στο διάλογο,
τώρα που ξαναδιαβαζα αυτό το τόπικ μου ήρθε η εξής "εικόνα". (Θα τη δώσω μέσω παράλληλου σχολιασμού/απαντήσεων στα γραφόμενα παραπάνω)

quote:
Εδώ λοιπόν, έχουμε ήδη κάνει μια σύμβαση. Για να υπάρξει κίνηση θα πρέπει να υπάρχει και κάτι ακίνητο, έτσι ώστε αυτό που εξετάζουμε εμείς αν κινείται ( δηλ. η σκέψη ) να κινείται σε σχέση με κάτι άλλο που συμφωνούμε εξ' αρχής πως είναι ακίνητο. Και το πρώτο ερώτημα που πρέπει να απαντήσουμε είναι πως αν κινείται η σκέψη, αυτή κινείται σε σχέση με τι (ακίνητο) ; Διαφορετικά, αντί να έχουμε μία κίνηση, θα έχουμε δύο ή περισσότερες.

Προφανώς ΟΛΑ είναι θέμα αρχικών ορισμών και συμβάσεων. Τόσο στη Φυσική όσο και στη ζωή μας γενικότερα (εξάλλου η πρώτη προήλθε από ανάγκη κατανόησης και ερμηνείας της δευτερης...).

Και η σκέψη λοιπόν δεν ξεφεύγει από αυτόν τον κανόνα.

quote:
Έστω λοιπόν πως αυτή η λειτουργία της νόησης (η σκέψη δηλ) γίνεται μόνο στον χωρο-χρόνο (δηλ. γίνεται μόνο στον γνωστό μας τρισδιάστατο χώρο και στον χρόνο), ο οποίος θεωρείται ακίνητος. Η έννοια της λειτουργίας, περιλαμβάνει και την κίνηση ; Δηλ. όταν κάτι λειτουργεί, κινείται κιόλας ; Ας πούμε ότι κινείται και ας χρησιμοιήσουμε την παρατήρηση για να στηρίξουμε κάπως αυτόν τον ισχυρισμό μας.

Σκέψη = Λειτουργία. Ήδη ανεβήκαμε ένα σκαλί παραπάνω.

Λειτουργία, παραγωγική ή μη διαδικασία, δίνει εξ αρχής μια αίσθηση 'εμπεριεχόμενης' κίνησης,
και αυτό αποδεικνύεται και με τα παραδείγματα του Ζιπ.

Η λειτουργία όμως περιλαμβάνει πάντοτε κίνηση? Ναι, όχι, και πού (στο όλον ή στο μέρος, ας πούμε)?

Να δώσω κι εγώ ένα άλλο παραδειγμα.

Παρτε την τηλεόραση, ως συσκευή.
Κινείται? ΟΧΙ

(* εκτός κι αν την πετάξετε από το παράθυρο βλέποντας τις προγραμματικές δηλώσεις και το 'διάλογο' στην Ελληνική Βουλή....
, οπότε κατά το διάστημα που διαρκεί η πτώση θα κινείται...)

Πάρτε τώρα αυτό που δείχνει η τηλεόραση, ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ, ταινία, "κινούμενο" σχέδιο, κλπ, οτιδήποτε...
Κινείται ? ....ΧΜΜΜΜΜ....Εξαρτάται, μου λες, εξαρτάται....

Δηλαδή?
Δηλαδή η εικόνα ως "διαστάσεις", πλαίσιο, οθόνη, κλπ, ΔΕΝ ΚΙΝΕΙΤΑΙ
όπως ομοίως δεν κινείται και ολόκληρη η συσκευή της Τηλεόρασης.

Αλλά? Αλλά τι....
Η εικόνα κινείται ως 'προς αυτό που ήταν προηγουμένως" δηλαδή μια δικιά της "εσωτερική κίνηση", αλλαγή προτέρας κατάστασης!

Ο Μπαγκς-Μπάνι πχ. που πριν 5 sec έτρεχε να πιάσει το καρότο, τώρα στην ίδια (ακίνητη) οθόνη, στο (ακίνητο) ίδιο πλαίσιο, εμφανίζεται περιχαρής να το ροκανίζει (το καρότο που πριν κυνηγούσε), να το έχει αφήσει μισό, και να λέει χαρακτηριστικά "Hey, what's up doc?"

Με άλλα λόγια είναι και θέμα αντιστοιχιών.
Τι είναι η σκέψη, ως διαδικασία, και ως λειτουργία.
Είναι η τηλεόραση-κουτί? Είναι η δισδιαστατη επίπεδη οθόνη ως πλαίσιο προβολής, είναι η ίδια ταινία-προβολή, είναι το frame και το καρέ που εναλλάσσεται το ένα το άλλο με ταχύτητα που αφήνει το μάτι μας να "δει" συνεχόμενη "τεχνητή" κίνηση και παράγει την "ταινία"?
Τι από όλα αυτά είναι η σκέψη? Και μέχρι πιο επίπεδο σηκώνει να αναλύσουμε την "κίνησή" της, αφαιρετικά?

Διότι και στη συσκευή της τηλεόρασης θα μπορούσε ένας ηλεκτρονικός ειδήμων να ισχυριστεί ότι κινούνται τα πάντα όλα μέσα της, ηλεκτρόνια, κύματα, κλπ, μέσα σε πυκνωτές, σε λυχνίες, σε πιεζοκρυστάλλους, και δε συμμαζευόμαστε....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 13:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
α) να ορίσω την κατεύθυνση και τον άξονά της

Μα η σκέψη δεν κινείται στους εξής άξονες, ανάγκη-επιθυμία-θέληση;
Ο καθοριστικός άξονας είναι ο πρώτος, όλοι οι άλλοι σφυρίζουν στο σκοπό του!

quote:
β) να μετρήσω την ταχύτητα, την επιτάχυνση, την μάζα και την ενέργειά της

Ακαριαία (που φτάσει ο ορισμός στο nsec ?) , η εφαρμογή της είναι αυτή που απαιτεί χρόνο, τα αντανακλαστικά που λέμε ή η διεργασία εκπλήρωσης της!
quote:
γ) να υπολογίσω το έργο που παράγει [ αν παράγει δηλ. κάποιο έργο ]

Να κάνεις ταμείο δηλαδή!
quote:
Έστω πως όταν λέμε κίνηση, εννοούμε την έννοια αυτή με την κλασική της σημασία, με την σημασία δηλ. που δίνει η κλασική Φυσική [ βλ. Βικιπαίδεια ] δηλ. κίνηση = μεταβολή της θέσης ή του προσανατολισμού ενός σώματος ως προς ένα δεδομένο σύστημα αναφοράς. [ Το σύστημα αναφοράς θεωρείται προσδεμένο σε ένα σώμα (ή σύστημα σωμάτων) το οποίο θεωρούμε κατά σύμβαση ακίνητο. Συνεπώς, μπορούμε καταχρηστικά να μιλάμε για την κίνηση ενός σώματος ως προς άλλο σώμα. ]

Εδώ λοιπόν, έχουμε ήδη κάνει μια σύμβαση. Για να υπάρξει κίνηση θα πρέπει να υπάρχει και κάτι ακίνητο


Υπερβολές, το ήξερες ότι η επιστροφή από το Αμέρικα είναι κατά 2 ώρες συντομότερη από ότι το να πάς; Μη μασήσεις αν σου πουν ότι είναι κατήφορος!
quote:
αν κινείται η σκέψη, αυτή κινείται σε σχέση με τι (ακίνητο) ;
Με τo σκοπό (της αρχικής σκέψης δηλαδή και όχι της διεργασίας που θα μας οδηγήσει στην εκπλήρωση του)

quote:
Έτσι φτιάχνεται μια παρουσίαση ενός συλλογισμού αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑ
κατά σύμβαση, πάντα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 13:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου έχω πει πως μου αρέσει να σε διαβάζω?

Στην ουσία Ζιπ όσο αφορα την σκέψη, όχι η βικιπαιδια, μα οι ίδιοι οι επιστήμονες δεν είναι σε θέση να σου πουν τι είναι.

Με απλα λόγια και χωρίς πολλές αναλύσεις.

Είναι μια διαδικασία του εγκεφάλου. (process) δίλ ζιπ, χωρίς τον εγκέφαλο, όπως είναι διαμορφωμένος, με την αποθηκη του (σαν μνήμη) δεν υπάρχει σκεπτόμενος.

Προσεξεις τι έγραψα? σκεπτόμενος. Γιατι αυτη η διαδικασία που σου έγραψα, δεν είναι αποκλειστικά περιορισμένη κάπου.

Και στα γράφω αυτα, και ας λες πως είναι μπούρδες, μα η σκέψη για μένα, πλησιάζει με ότι ανακαλύφθηκε πρόσφατα για το Μποζονιο. (διαδικασία ύλης και πεδίου)

Τώρα για το τι είναι ο ψ.χρονος.

Είναι ένα κέντρο και μια περιφέρεια. Είναι μια κίνηση, απο το ένα μέρος στο άλλο. Χωρίς αυτη την κίνηση, δεν υπάρχει ψ.χρονος.

Απλα πράγματα ζιπ, όσο πιο απλα γίνεται. Υπάρχουν αρκετα να γράφουν ακόμα, μα συνέχισε με την έννοια όχι εγω εχε δίκαιο και εσυ άδικο, μα για την έρευνα ρε φίλε...τίποτα άλλο.

ΑΣΕ τους επιστήμονες να κάνουν δουλεια τους....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 14:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζεις Ζιπ,ότι παρουσίασες έργο τώρα?

Για να μειώσεις τον Πλάτωνα?

Είσαι πολύ μικρός ακόμη Ζιπ και χωρίς τον "ερμηνευτή" του Osho,η σκέψη σου...πατώνει!!

Κίνηση στη σκέψη?
Ναι,γιατί όχι?
Η σκέψη,μπορεί να κάνει με ευκολία,ότι δεν μπορεί η φυσική.Να αντιστρέφει το βέλος του χρόνου,κατά βούληση.Από το μέλλον στο παρελθόν[μνήμες] και αντιστόφως[επιθυμίες].
Και μην μου πείς ότι η δική σου σκέψη,δεν γυρίζει ποτέ στο παρελθόν!!

Το μεγάλο σου λάθος σε αυτη την ανάρτηση,πέρα απο την κίνηση εντυπωσιασμού [που πέφτει στο κενό,λόγω απροσφόρου μέσου],είναι ότι,προσπαθείς να εξηγήσεις και να "στριμώξεις" σε ενα υλικό καλούπι,κάτι αϋλο.
Δεν γίνεται αυτο Ζιπ,εκτός κι άν παντρέψεις την φυσική με την μετα-φυσική με κουμπάρο το αγνωστο.


Ο Πυθαγόρας ζητάει να ορισθεί πρώτα τι είναι η σκέψη και μετά τι ακριβώς μπορεί να κάνει.
Και πολυ σωστά.

Αφού λοιπόν δεν υπάρχει ορισμός,τότε τα πάντα είναι πιθανά.Κίνηση,ακινησία,διαδρομές,υποθέσεις επι υποθέσεων,βιώματα,προσωπικές εκτιμήσεις και ότι βάζει η...σκέψη σου!

Και όλοι πιθανόν,να έχουν δίκιο,μέχρι να γίνει ο ορισμός.
Αρα λοιπόν και ο Πλάτωνας,δεν λέει τρίχες.
Και εσυ δεν λές τρίχες.
Και κανένας δεν έχει το δικαίωμα,να λέει τρίχες τις σκέψεις του άλλου,αφου ο ίδιος δεν γνωρίζει την αλήθεια.

Δεν μπορείς Ζιπ να βάλεις στο εργαστήριο την σκέψη και να την αναλύσεις.Δεν μπορείς καν να γνωρίζεις καμμία σκέψη,πέραν απο την δική σου και αυτη όχι πλήρως,αν δεν τηρείς τους κανόνες αυτογνωσίας.

Ολα αυτα τα ερωτήματα που θέτεις για την σκέψη,μπορείς μόνος σου να δώσεις απαντήσεις σύμφωνα πάντα με την δική σου οπτική.Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να δίνει απαντήσεις μόνο για το πώς αντιλαμβάνεται ο ίδιος την σκέψη,επειδή δεν υπάρχει κάποιο Καθιερωμένο Μοντέλο σκέψης!!

quote:
Ζιπ
Αυτό που θέλω να δείξω [ έχω βάλει και στα ερωτήματα κόκκινο χρώμα ] είναι πως δεν μπορούμε, έτσι ... άϊντε, ελαφρά τη καρδία να λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι κι όποιον πάρει ο Χάρος δηλ. Ούτε μπορούμε, βασιζόμενοι σε κάποια προσωπική εμπειρία, να τσουβαλιάζουμε έννοιες και να μιλάμε για αυτές, λες και είμαστε οι super ουάου φιλόσοφοι που "φωτιστήκαμε" ξαφνικά και βρήκαμε όλες τις απαντήσεις.


Ο Πλάτωνας δεν έκανε κάτι τέτοιο Ζιπ.
Ετσι κατάλαβες εσυ και ότι καταλαβαίνεις εσυ,ίσως να έχει μεγάλη διαφορά,απο τι πραγματικά είναι.
Μπορείς να λές ότι σου κατέβει στο κεφάλι,για την σκέψη,επειδή απλά δεν είσαι σε θέση,να απορρίψεις καμμία πρόταση.Πόσο μάλλον να ισχυρίζεσαι,ότι ο άλλος λέει μπούρδες.

Απο την ώρα που εκστομίζεις κάτι τέτοιο,εσυ είσαι ο μπούρδας!!!

Φαίνεται ξεκάθαρα,πώς όταν η "πηγή" της εσωτερικής σου αναζήτησης έφυγε,άφησε πίσω της ένα άδειο πυθάρι εσωτεριστικής γνώσης,ανίκανο να εκφέρει μια πλούσια κατάθεση,όπως έκανε όταν το "γέμιζε" ο μακαρίτης!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 14:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απεστάλη: 09/07/2012, 14:00:41
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 14:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ,

quote:
Σου έχω πει πως μου αρέσει να σε διαβάζω?

Να 'σαι καλά. Βλέπω πως ήρθες ... Κάτι είναι κι αυτό. Θα μας πεις τώρα για την Μηχανική της σκέψης ή θέλεις να σου πω εγώ και μετά να με ρωτήσεις ότι απορίες έχεις ;

quote:
Στην ουσία Ζιπ όσο αφορα την σκέψη, όχι η βικιπαιδια, μα οι ίδιοι οι επιστήμονες δεν είναι σε θέση να σου πουν τι είναι.

Ε, θα μας πεις εσύ.

quote:
Με απλα λόγια και χωρίς πολλές αναλύσεις.

Είναι μια διαδικασία του εγκεφάλου. (process) δίλ ζιπ, χωρίς τον εγκέφαλο, όπως είναι διαμορφωμένος, με την αποθηκη του (σαν μνήμη) δεν υπάρχει σκεπτόμενος.


Δεν κατάλαβα.

quote:
Προσεξεις τι έγραψα?

Πρόσεξα αλλά δεν κατάλαβα τίποτε. Η πρότασή σου νομίζω πάσχει από συντακτικό. Αλλά, τέλος πάντων, άμα κάτάλαβε κάποιος άλλος, ας μου εξηγήσει κι εμένα.

quote:
Και στα γράφω αυτα, και ας λες πως είναι μπούρδες, μα η σκέψη για μένα, πλησιάζει με ότι ανακαλύφθηκε πρόσφατα για το Μποζονιο. (διαδικασία ύλης και πεδίου)

Τρίχες! Ή θα μας παρουσιάσεις ολοκληρωμένα την ανάλυση της Μηχανικής της σκέψης ή ... τρίχες! Δεν λες απολύτως τίποτε!

quote:
Τώρα για το τι είναι ο ψ.χρονος.

Δεν με ενδιαφέρει, ούτε το θέμα μας είναι αυτό.

quote:
Είναι ένα κέντρο και μια περιφέρεια.

Και ο τροχός ενός αυτοκινήτου, κέντρο και περιφέρεια έχει.

quote:
Είναι μια κίνηση, απο το ένα μέρος στο άλλο.

Πάλι "είναι" ; Είναι το ένα, είναι και τ' άλλο ; Έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα έκφρασης. Δυστυχώς, δεν καταλαβαίνω.

quote:
Χωρίς αυτη την κίνηση, δεν υπάρχει ψ.χρονος.

Τρία πουλάκια κάθονται ...

quote:
Απλα πράγματα ζιπ, όσο πιο απλα γίνεται.

Ω, βέβαια ... πολύ απλά!

ΠΛΑΤΩΝΑ, θέλεις άνθρωπέ μου να μάθεις πέντε πράγματα για την κίνηση της σκέψης ; Θέλεις ; Σου είπα πριν να μας παρουσιάσεις εσύ το σκεπτικό σου. Δεν το έκανες, μας "χαιρέτησες".

quote:
Άντε γεια, και πρόσεχε.

Θέλεις να μας μιλήσεις εσύ για την κίνηση της σκέψης ; Πολύ ευχαρίστως! Ξεκίνα και θα σε ρωτήσω εγώ στο τέλος κάποιες απορίες. Αν δεν θέλεις να μας παρουσιάσεις εσύ την κίνηση της σκέψης, κάτσε να διαβάσεις πρώτα κάποια πράγματα, και μετά ρώτησε εσύ ότι θέλεις. Μπορείς να το κάνεις αυτό ; Σου είναι τόσο δύσκολο ;

Τέλος πάντων, είτε θέλεις είτε δεν θέλεις, επειδή το θέμα ανοίχτηκε που ανοίχτηκε [ παρ' ότι δεν έχεις πει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ άλλα περιορίζεσαι στο να σχολιάζεις δικές μου σκέψεις ], δεν πειράζει, σχολίαζε όσο θες. Για μένα, όσο δεν είσαι σε θέση να αρθρώσεις μια ολοκληρωμένη σκέψη με επιχειρήματα, μπούρδες θα λες. Ε, τουλάχιστον, σχολίαζε αυτά που γράφω εγώ. Όπως κάνει δηλ. και ο άλλος ... [ το μόνο δηλ. πράγμα που ξέρει να κάνει ].

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 14:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis,

quote:
Μα η σκέψη δεν κινείται στους εξής άξονες, ανάγκη-επιθυμία-θέληση;

Δεν ξέρω. Κινείται σ' αυτούς ;

quote:
Ο καθοριστικός άξονας είναι ο πρώτος, όλοι οι άλλοι σφυρίζουν στο σκοπό του!

Μάλιστα. Κάποια απόδειξη γι' αυτό, υπάρχει ; ή ... ;

quote:
Ακαριαία (που φτάσει ο ορισμός στο nsec ?) , η εφαρμογή της είναι αυτή που απαιτεί χρόνο, τα αντανακλαστικά που λέμε ή η διεργασία εκπλήρωσης της!

Κάποια απόδειξη και σ' αυτό ; Λέω ... μήπως ...

quote:
Να κάνεις ταμείο δηλαδή!

Μέσα είσαι!

quote:
Υπερβολές, το ήξερες ότι η επιστροφή από το Αμέρικα είναι κατά 2 ώρες συντομότερη από ότι το να πάς; Μη μασήσεις αν σου πουν ότι είναι κατήφορος!

Και ;

quote:
Με τo σκοπό (της αρχικής σκέψης δηλαδή και όχι της διεργασίας που θα μας οδηγήσει στην εκπλήρωση του)

Δηλ. έχεις μια σκέψη που κινείται σε σχέση με μια αρχική σκέψη, η οποία τι ; παραμένει ακίνητη ;

quote:
κατά σύμβαση, πάντα!

Πάντα! Όποιος γουστάρει, βάζει την υπογραφούλα του σ' αυτήν την σύμβαση και παίρνει μέρος κι αυτός στην κουβέντα, όμορφα κι ωραία. Όποιος δεν γουστάρει, δεν την υπογράφει αυτήν την σύμβαση, κάθεται και διαβάζει ή ... φτιάχνει μια άλλη σύμβαση, δική του. Με εννοείς ; Μάλλον, πρέπει να με εννοείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 15:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αφου είναι λειτουργία, γιατι δεν ελέγχεται, οπως εγραψες?
Αφου είναι λειτουργία, γιατι η επιστήμη δεν την προσδιόρισε ακόμα?
Αφου είναι λειτουργία, γιατι δεν ξέρουν ακόμα τι είναι?

Διλαδη ζιπ, αν μια μέρα κάνουν μεταμόσχευση εγκεφάλου, (λέμε) στο σώμα που θα μεταμοσχεύθει ο εγκέφαλος, θα έχει και τις σκέψεις του δότη?

Όχι τίποτα άλλο, γιατι μετα καρδιές αγάπες και λουλούδια είναι μόνο στα τραγούδια..

Πρόβλημα συντακτική ίσως εχω ζιπ, δεν λέω μετα απο 33 χρόνια μακράν της ελλαδας, μα όχι πρόβλημα κατανόησης.

Αυτο το έχει κάποιο άλλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 15:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

παρ' ότι το μόνο που κάνεις εδώ μέσα τόσα χρόνια είναι να σχολιάζεις τις απόψεις των άλλων (άλλοτε επιδοκιμάζοντας αυτόν που τις εκφράζει, άλλοτε αποδοκιμάζοντάς τον) χωρίς ποτέ να μπορείς να σχηματίσεις μια σωστή και ολοκληρωμένη γνώμη δική σου, θα σου απαντήσω μόνο στο παρακάτω γιατί έχει σχέση με τον τρίτο λόγο που άνοιξα το θέμα. Περιττό βέβαια να σου πω, πως το υπόλοιπο post σου είναι με 3 λέξεις ... για τα μπάζα!

quote:
Νομίζεις Ζιπ,ότι παρουσίασες έργο τώρα?

Για να μειώσεις τον Πλάτωνα?


Όχι. Ούτε νομίζω πως παρουσίασα έργο (παρ' ότι έχω και κάποιες άλλες προσωπικές μου σκέψεις να εκφράσω και θα το κάνω αργότερα), ούτε το κάνω για να μειώσω τον ΠΛΑΤΩΝΑ.

Άνοιξα αυτό το θέμα, για να μας μιλήσει ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ. Αυτός ισχυρίζεται πως γνωρίζει τον μηχανισμό της σκέψης. Εγώ δεν τον γνωρίζω. Εγώ απλά, του ζήτησα να μας παρουσιάσει τις απόψεις του. Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ, όπως είδες, δεν θέλησε να συμμετέχει στην αρχή [ δεν ξέρω για ποιο λόγο, πρόβλημά του ]. Εγώ, όπως είπα στην αρχή, δεν έχω κάτι να πω, αλλά επειδή μπήκε ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ο οποίος έδωσε με τον τρόπο του ένα πολύ ωραίο "εναρκτήριο λάκτισμα" για να μιλήσουμε για την σκέψη, για τον ορισμό της, ε, είπα κι εγώ μερικά πράγματα, ως προσωπικές σκέψεις. Είπα, αυτά που γνωρίζω και κάποια ερωτήματα που σκέφτηκα εκείνη την στιγμή που έγραφα. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 15:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:
Αφου είναι λειτουργία, γιατι δεν ελέγχεται, οπως εγραψες?

Δεν είπα ότι δεν ελέγχεται. Είπα :

quote:
zip

Εγώ προσωπικά νομίζω πως η σκέψη πάει όπου γουστάρει ... ή σωστότερα, πάει όπου της πούμε εμείς να πάει [ δηλ. ένα από τα "εγώ" μας που γουστάρει να παίζει παχνίδια με το νοητικό μας κέντρο ].


Συνεπώς, ελέγχεται. Ελέγχεται από ένα "εγώ" που του αρέσει να παίζει με το νοητικό μας κέντρο. Αυτή είναι μια δική μου άποψη, έτσι ; Δεν σημαίνει πως είναι σωστή.

quote:
Αφου είναι λειτουργία, γιατι η επιστήμη δεν την προσδιόρισε ακόμα?

Πιθανώς να μην έχει ασχοληθεί τόσο αναλυτικά η Επιστήμη, δεν ξέρω. Πάντως, ό,τι λειτουργεί, δεν σημαίνει πως θα πρέπει να το προσδιορίσει σώνει και ντε η Επιστήμη.

quote:
Αφου είναι λειτουργία, γιατι δεν ξέρουν ακόμα τι είναι?

Ρε άνθρωπέ μου, εγώ πήρα έναν ορισμό που βρήκα. Και τον πήρα ακριβώς για να έχω μια αρχή στο συλλογισμό μου. Δεν σημαίνει πως αυτός ο ορισμός είναι σωστός. Έχεις εσύ κανέναν άλλον ; Πες τον! Κανένα πρόβλημα. Αλλά εξήγησέ τον κιόλας άμα σε ρωτήσει κάποιος.

Εσύ λες :

quote:
Είναι μια διαδικασία του εγκεφάλου. (process) δίλ ζιπ, χωρίς τον εγκέφαλο, όπως είναι διαμορφωμένος, με την αποθηκη του (σαν μνήμη) δεν υπάρχει σκεπτόμενος.

Ωραία. Ας δεχτούμε αυτόν τον ορισμό (παρ' ότι δεν κατάλαβα, αλλά 'ντάξει). Πως κινείται όλο αυτό το πράγμα ;

Edited by - zip on 09/07/2012 16:07:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 15:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

παρ' ότι το μόνο που κάνεις εδώ μέσα τόσα χρόνια είναι να σχολιάζεις τις απόψεις των άλλων (άλλοτε επιδοκιμάζοντας αυτόν που τις εκφράζει, άλλοτε αποδοκιμάζοντάς τον) χωρίς ποτέ να μπορείς να σχηματίσεις μια σωστή και ολοκληρωμένη γνώμη δική σου, θα σου απαντήσω μόνο στο παρακάτω γιατί έχει σχέση με τον τρίτο λόγο που άνοιξα το θέμα. Περιττό βέβαια να σου πω, πως το υπόλοιπο post σου είναι με 3 λέξεις ... για τα μπάζα!


Παραμυθά!!!
Ολοκληρωμένα πόστ,δικά μου και όχι κλεμμένα,θα βρείς αρκετά.Πρέπει όμως και να τα καταλαβαίνεις!!!

Οσο << για τα μπάζα >>,είναι σαφέστατη η...διαδρομή που ακολουθεί συνήθως η σκέψη σου!
Εγκέφαλος Ζιπ[αν υπάρχει]----> δημοτικός κάδος!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 16:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ
Ωραία. Ας δεχτούμε αυτόν τον ορισμό (παρ' ότι δεν κατάλαβα, αλλά 'ντάξει). Πως κινείται όλο αυτό το πράγμα ;
.........

Θα στο γράψω όσο μπορω καλύτερα, για να το καταλάβεις, μα θέλω λίγο χρόνο είμαι στη δουλεια και έχω ένα σωρο εκκρεμότητες πριν πάρω άδεια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 18:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Ολοκληρωμένα πόστ,δικά μου και όχι κλεμμένα,θα βρείς αρκετά.

Α, ναι, ξέχασα ... να μην σε αδικήσω : Έφτιαξες ένα θέμα που μας έλεγες πως "φωτίστηκες" κάνοντας camping σε μια σπηλιά στις Η.Π.Α με ένα σακίδιο επιβίωσης (ΟΥΚ 5, Ράμπο "το πρώτο αίμα" κι έτσι ...) και μετά μας έλεγες τι ονειρεύτηκες, ένα άλλο θέμα - αχταρμά όπου πήρες τα μποζόνια, την θεωρία των Χορδών και την σκέψη και τους άλλαξες τα φώτα, μερικά posts που μας έλεγες πως γνώρισες την γυναίκα σου και πως σ' αρέσει να πίνεις Jack και μερικά άλλα posts που διαφωνούσες με την διαχείριση αν θα συναντηθείτε, πού θα συναντηθείτε και αν θα πρέπει να τους δείξεις ... τα πτυχία σου. Ολοκληρωμένα posts, δεν μπορώ να πω ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 18:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ,

και μόνο το γεγονός ότι ολόκληρο το σύμπαν βρίσκεται σε μια κίνηση [ χωρίς δηλ. να ψάξουμε να βρούμε παραδείγματα λειτουργίας ενός πράγματος στα οποία εμπεριέχεται η κίνηση ], θα ήταν περιέργο να εξαιρέσουμε την σκέψη από αυτό και να πούμε πως δεν κινείται. Συνεπώς, κατά πάσα πιθανότητα, η σκέψη κινείται. Το θέμα είναι πως κινείται, που κινείται, πόσο κινείται και γιατί κινείται.

Και παρ' όλο που δεν μπορούμε να μιλήσουμε αμέσως για την κίνηση της σκέψης, μπορούμε να μελετήσουμε κάποιες ιδιότητές της όπως είναι α) Η συγκέντρωση της σκέψης και β) Η βαρύτητα* της σκέψης.

*[ Να πούμε εδώ, πως όταν λέμε "βαρύτητα" δεν εννοούμε την βαρύτητα με την κλασική έννοια της Φυσικής, αλλά εννούμε την βαρύτητα των σκέψεων με την μεταφορική έννοια του βάρους, δηλ. το πόσο σπουδαίες ή όχι είναι μερικές σκέψεις, το πόσο σημαντικές ή όχι είναι. Πολλές φορές χρησιμοποιούμε στον λόγο μας εκφράσεις όπως "Η σκέψη σου δεν έχει καμία απολύτως βαρύτητα." ή "Πω, πω, βαριά σκέψη! Βαριά φιλοσοφία!" ή "Το μυαλό μου βάρυνε από τις σκέψεις". ]

Αυτή η δεύτερη ιδιότητα της σκέψης μας καθιστά λίγο πιο ... υποψιασμένους στο να υποθέσουμε πως εφ' όσον η σκέψη έχει βαρύτητα [ έστω και μεταφορικά δηλ. ], τότε δεν αποκλείεται η σκέψη να είναι υλική [ αφού βαρύτητα έχουν τα υλικά σώματα ]. Να μην είναι δηλ. μια άϋλη ποσότητα. Έτσι, δικαιολογείται και ενισχύεται ακόμη περισσότερο η άποψη πως η σκέψη κινείται, αφού μπορούμε να εννοήσουμε (και να μελετήσουμε) καλύτερα την κίνηση ενός υλικού σώματος από την κίνηση ενός άϋλου.

Edited by - zip on 09/07/2012 19:07:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 18:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!#)+&^^%$&||""#@#$%%!!!!!

Metafrasi apo ta moggolika

<< κοπλίτη!!! >>

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 19:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγνοώντας το τρολάρισμα του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ [ δείγμα του πόσο ολοκληρωμένα είναι τα posts του ],

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

!#)+&^^%$&||""#@#$%%!!!!!

Metafrasi apo ta moggolika

<< κοπλίτη!!! >>


και λόγω του ότι δεν είναι του παρόντος να εξηγήσουμε πόσο σημαντικός είναι ο μεταφορικός λόγος, θα μπορούσαμε να πούμε πως το γεγονός και μόνο πως χρησιμοποιούμε μεταφορικές εκφράσεις στον λόγο μας για να περιγράψουμε ιδιότητες που έχει η σκέψη [ όπως π.χ η βαρύτητα ], δείχνει κάτι. Προσωπικά πιστεύω, πως δεν είναι τυχαίο, ούτε είναι μια απλή σύμπτωση. Αλλά βέβαια δεν μπορώ να το αποδείξω, παρά μόνο να το παρατήρήσω και να το αναφέρω ως παρατήρηση.

Κατά πάσα πιθανότητα η βαρύτητα της σκέψης μας, οφείλεται α) στην αντιληπτική μας ικανότητα β) στην ικανότητα που έχουμε να κάνουμε Λόγο ή Τέχνη, να κωδικοποιούμε δηλ. την σκέψη μας ώστε να γίνεται αντιληπτή όχι μόνο από μας αλλά και από τους άλλους γ) στην συσσωρευμένη γνώση δ) στα βιώματά μας. Αυτά είναι, έτσι ... από τα πρώτα δηλ. πράγματα που σκέφτηκα [ όσον αφορά δηλ. στο που μπορεί να οφείλεται αυτή η βαρύτητα της σκέψης ] και ασφαλώς δεν αποκλείω να υπάρχουν κι άλλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 20:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, πρέπει να σημειώσουμε και κάτι άλλο : Η σκέψη είναι παρατηρήσιμη, με την κλασική έννοια της παρατήρησης. Μπορούμε να την δούμε δηλ. Το πρόβλημα είναι όμως πως μπορούμε να την παρατηρήσουμε μονάχα μέσω της γλώσσας, του κώδικά της δηλ. αφ' ότου δηλ. γίνει μια μορφή έκφρασης. Την στιγμή που γεννιέται, είναι σχεδόν αδύνατον να παρατηρηθεί γιατί δεν μπορεί κανένας να παρατηρήσει κάτι που δεν έχει σχηματισθεί, κάτι άμορφο δηλ. εκτός αν χρησιμοποιήσει κάποια άλλα μέσα τα οποία ... προσωπικώς μου είναι άγνωστα.

Η βαρύτητά της, ποσοτικά δεν μπορεί να μετρηθεί. Δηλ. δεν μπορούμε να μετρήσουμε πόσο σημαντική είναι μια σκέψη παρά μόνο αν την συγκρίνουμε με κάποια άλλη παρόμοιά της και αν αποδώσουμε σπουδαιότητα ή αξία στο αναλυόμενο αρχικό αίτιό της. Μπορούμε όμως να την χαρακτηρίσουμε ως α) ολοκληρωμένη και β) ημιτελής ή ελλιπής, αναλόγως αν το παραγόμενο έργο της επιτυγχάνει τον στόχο του.

Το γεγονός πως είναι παρατηρήσιμη [ έστω και μονάχα μέσω της γλώσσας ] με την σειρά του ενισχύει την υπόθεση πως μπορεί να είναι υλική. Γιατί μονάχα τα υλικά σώματα είναι παρατηρήσιμα.

Edited by - zip on 09/07/2012 20:43:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 21:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ λες :

quote:
Είναι μια διαδικασία του εγκεφάλου. (process) δίλ ζιπ, χωρίς τον εγκέφαλο, όπως είναι διαμορφωμένος, με την αποθηκη του (σαν μνήμη) δεν υπάρχει σκεπτόμενος.
Ωραία. Ας δεχτούμε αυτόν τον ορισμό (παρ' ότι δεν κατάλαβα, αλλά 'ντάξει). Πως κινείται όλο αυτό το πράγμα ;

..........
Αυτο που γίνεται καθημερινά. Π.χ βλέπεις μια όμορφη γυναίκα. Ας ονομάσουμε Α τον παρατηρητη και Β τη γυναίκα. 

1. Οι αισθήσεις συλλαμβανουν κάτι όμορφο. 
2. Υπάρχει θαυμασμός απο μεριάς Α προς Β.
Αν μείνεις στο θαυμασμό και δεν δώσει συνέχεια η σκέψη, (όπως π.χ σε ένα ηλιοβασίλεμα) το είδες και τέλος. 
Αν δώσεις όμως συνέχεια....
3. Μπαίνει σε κίνηση η σκέψη. Αρέσει αυτο που βλέπει. Ο Α θέλει τη Β
Αυτο το θέλω, είναι μια κίνηση και μπορει να εχει γινει αρκετές φορές, στο παρελθόν, υπαρχει δίλ. καπου σαν μνημη. Αυτο που θέλεις προστίθεται  στα ενυπαρχοντα, θέλω η γινεται να ειναι και αποκομμένο, (αυτο που λένε, χτυπήθηκε κεραυνόβολα) μα η σκέψη γενικα μπαίνει σε ένα χαντάκι, αυτο διλ που σε κάνει να σκέπτεσαι συνεχώς τη Β. 
Θα μπορούσα με λίγο φαντασία να σας έδινα την εικόνα που είδατε για το Μποζονιο τελευταία, όσο πιο υλικες είναι, τόσο βαρύτερες γίνονται, μα νομίζω πως θα γινει ακομα δυσκολότερο.
 
Στη θέση της Β μπορει να είναι ένα αυτοκίνητο, ένα σπίτι, διακοπές, και γενικα υπάγεται στην κατηγορία (μου αρέσει / δεν μου αρέσει)

Βέβαια η σκέψη δεν είναι μόνο αυτο, μα μπορει να εκδηλωθεί σαν ζήλια, σαν μίσος, κλπ μα είναι πάντα μια κίνηση και μια υλική διαδικασία στη μνήμη, έχει ένα σημείο Α(αρχής/κέντρου) και ένα σημείο Β(τέλους/περιφέρειας) 

Αυτη η διαδικασία  λέγεται ψυχολογικος χρονος, και αυτο που ονομάζουμε ψυχολογία δεν είναι άλλο απο υφαδια σκέψεις σε διάφορα επίπεδα.

Μια εξελιγμένη συνείδηση, είναι αυτη που έχει κατάλαβει αυτη ακριβώς τη λειτουργία, έχει γνώση και επίγνωση  της λειτουργία του κέντρου, (το πως και ποτε μπαίνει σε κίνηση) 

Συνεχίζεται....

Θα σας γράφω λίγα λίγα, έχω υποχρεώσεις που δεν μπορουν να περιμένουν.

See you..και χαλάρωσΤε ρεε!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 09/07/2012 21:06:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 22:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ,

quote:
Θα σας γράφω λίγα λίγα, έχω υποχρεώσεις που δεν μπορουν να περιμένουν.

Οk, μην αγχώνεσαι, περιμένουμε. Απλά να μας πεις πότε ολοκλήρωσες για να μπορέσω π.χ εγώ, να σε ρωτήσω κάποια πράγματα και να σχολιάσω κάποια άλλα που λες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 00:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα. Διαβάζοντας αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα, θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση, η οποία ίσως να βοηθήσει τη συζήτηση, ίσως πάλι όχι. Προλέγω πως ότι λέω είναι η ταπεινή μου άποψη και όχι κάτι κατά κανόνα σωστό.

Η διαδικασία στην οποία αναφερόμαστε έχει έναν πομπό και από κανέναν έως πολλούς δέκτες. Το μοτίβο που εμπεριέχεται σε αυτήν τη διαδικασία είναι το εξής:

1)Εν αρχή είναι τα δεδομένα. Τα δεδομένα στην παρούσα περίπτωση (της σκέψης) μπορεί να είναι μια εικόνα ή μια ανάμνηση, ή μια ανάγκη, ένα ερέθισμα τέλος πάντων,Αλλα δεδομένα μπορεί να είναι(για τον τρόπο σκέψης) τα προσωπικά μας βιώματα, ο χώρος στον οποίο ζούμε και μεγαλώνουμε, η κοινωνική μας θέση κτλ.

ΒΑΣΙΚΟ στα παραπάνω είναι να παρατηρήσουμε ότι ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ είναι αποτέλεσμα της προσωπικής μας ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ σημάτων που λαμβάνουμε κωδικοποιημένα ως δέκτες από άλλους πομπούς, όχι αναγκαστικά ανθρώπους. Ετσι η πέτρα εκπέμπει ένα σήμα, μια ενέργεια, την οποία το μάτι ( το νευρικό Σύστημα που ασχολείται με τη όραση ως δέκτης αυτή τη φορά) αποκωδικοποιεί ως εικόνα και αίσθηση, και ο εγκέφαλος το χρησιμοποιεί ως "τροφή για σκέψη", το λαμβάνει δλδ ως δεδομένο για περαιτέρω διεργασίες με το μοτίβο που περιγράφω. Η πέτρα είναι γκρι, γωνιώδης (εικονα) και φαίνεται βαριά (αίσθηση) αφού είναι μεγάλη (εικόνα). Καταλαβαίνουμε εδώ ότι το μάτι μπορεί να κάνει και λάθος.

2)Παραγωγή και κρυπτογράφηση ενός μυνήματος-σήματος(το οποίο αποτελεί και ενέργεια). Αυτό είναι το αποτέλεσμα της επεξεργασίας των δεδομένων που ΕΧΟΥΜΕ. Ετσι λοιπόν για την τιμημένη πέτρα, αν στα δεδομένα μας προσθέταμε και το γεγονός ότι η πέτρα είναι ουσιαστικά χάρτινη, η αίσθηση ότι είναι βαριά, δεν θα υπήρχε ως αποτέλεσμα της επεξεργασίας, αφού θα είχαμε την αίσθηση ότι είναι ελαφριά (και σίγουρα όχι πέτρα.) Το σήμα που θα κρυπτογραφούσαμε και θα παρηγαμε θα ήταν αναμφίβολα διαφορετικό.

3) Μετάδοση- εκπομπή σήματος.Το βήμα αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. ( η μήπως είναι?) Θεωρώ ότι το βήμα αυτό ειναι και αυτό για το οποίο zip Πλάτωνας ουσιαστικά διαφωνείτε, και κατά τη γνώμη μου σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Ο λόγος της αμφισβήτησης είναι το ΜΕΣΟ εκπομπής του σήματος. Μέσα εκπομπής του σήματος μπορεί να είναι ο λόγος, η κίνηση του σώματος. Αυτά για τον ανθρωπο και τα έλλογα όντα γενικά. Τι γίνεται όμως με τους άλλους τρόπους εκπομπής σήματος?

Στην πέτρα τώρα, αυτή δεν μιλάει, δεν κουνιέται, και όμως μέσω της αντανάκλασης του φωτός, εκπέμπει κάποιες από τις ιδιότητες της, με τη μορφή ενέργειας. Μας στέλνει δηλαδή ένα σήμα. Να μην μακρυγορώ, το ζητούμενο εδώ είναι αν το συμπέρασμα από τη διεργασία των δεδομένων, (έχω λόγο που δεν λέω η σκέψη), μπορεί να προβληθεί από τον πομπό σε άλλους δέκτες χωρίς την συγκατάθεση μας, αφού δεν αποτελεί κάτι φανερό. Κοινώς, αντιλαμβάνομαι εγώ την πέτρα ως ελαφριά, μπορεί κάποιος να λάβει το μήνυμα χωρίς να του πω εγώ τίποτα, μπορεί να διαβάσει ( αποκρυπτογραφήσει) ένα μήνυμα που δεν προοριζόταν για αυτόν, να "διαβάσει" το μυαλό μου?

Εδω σημαντικό είναι το αν το σήμα διαχέεται. Μέσω του λόγου το σήμα διαχέεται, αφού όποιος το ακούσει το λαμβάνει. Κατά την άποψη μου το σήμα από τη στιγμή που θα φύγει από τον πομπό δεν μπορεί να ελεγθεί, και διαχέεται πάντα και άρα είναι δυνατό να διαβάσει κάποιος το μυαλό του άλλου. Απλά ο πομπός εκπέμπει ασθενέστερα και δεν γίνεται αντιληπτή η θέση του από τον δέκτη. Ετσι λοιπόν, είναι συχνό φαινόμενο να τραγουδάμε κάτι από μέσα μας και να αρχίσει να το σφυρίζει κάποιος άλλος. Τα παραδείγματα είναι πολλά. δυστυχώς δεν μπορώ να αποδείξω αυτό μου τον ισχυρισμό, όμως πιστεύω ότι επιστημονικά μπορεί να αποδειχθεί αν έχω δίκιο η άδικο, με ειδικά επιστημονικά όργανα. Συγνώμμη zip .

4) Η λήψη της σήματος - ενέργειας, η επεξεργασία του και η μετατροπή του ως δεδομένο με βάση τα χαρακτηριστικά που μας προβάλλει. Από εδώ, στον κύκλο αυτής της διαδικασίας οδηγούμαστε πάλι στο βήμα 1) και σε ένα νέο κύκλο με το ίδιο μοτίβο, αλλά με νέα δεδομένα παράλληλα με τα παλιά, και εκπομπή νέου σηματος. Για παράδειγμα α)το μήλο είναι κόκκινο και φαίνεται ζουμερό και νόστιμο (ένας κύκλος),β) το στομάχι μας γουργουρίζει (δεύτερος, η ίδια λειτουργία επεξεργασίας από το μυαλό αλλά με νέα δεδομένα παράλληλα με αυτά που ΛΑΒΑΜΕ από το μήλο),γ)θέλουμε να φάμε το κόκκινο ζουμερό μήλο, αφού το στομάχι μας γουργουρίζει. Μπορούμε νατο συνεχισουμε επ απειρον. Δεν είναι όμως εκεί η ουσία.

Η ουσία είναι που οριοθετούμε τη σκέψη μέσα σε αυτή τη διαδικασία. Για μένα η σκέψη είναι το αποτέλεσμα από τα πρώτα δύο βήματα. είναι δηλαδή τα χαρακτηριστικά του σήματος που θα εκπέμψουμε αμέσως μετά, και όχι το σήμα καθεαυτό, είναι οι ιδιότητες που δινουμε στην ενέργεια που παράγεται. Π.χ είδαμε το ζουμερό μήλο και ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ότι θέλουμε να φάμε ένα ζουμερό μήλο. Στο παράδειγμα με την τηλεόραση που διάβασα παραπάνω, η σκέψη θα ήταν η εικόνα που παράγει η τηλεόραση, και μέσω αυτής εκπέμπεται το σήμα στο οπτικό μας πεδίο, όχι δλδ το σήμα, το οποίο άλλωστε ένας μύωπας θαμβάνει διαφορετικά από έναν που δεν έχει μυωπία, κάνει δλδ διαφορετική αποκρυπτογράφηση του μηνύματος.

Αυτή είναι η γνώμη μου, ελπίζω να μην σας κούρασα :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 02:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία τοποθέτηση.

Αδέρφια -εν τω πεδίω- μια προσωπική, βιωματική δηλαδή, εμπειρία:

Όποτε προσπαθώ με ένταση να αποδείξω το λάθος του άλλου, χάνω χρόνο και ενέργεια στην αναζήτηση του δικού μου λάθους.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy