ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Μέλος Zip
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2012, 00:27:27  Εμφάνιση Προφίλ
Ήθελα απλά να πω, οτι απο τότε που έφυγε ο Zip από το forum, έχω χάσει το ενδιαφέρον μου.

Αυτά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/12/2012 00:33:13

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2012, 00:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

Ήθελα απλά να πω, οτι απο τότε που έφυγε ο Zip από το forum, έχω χάσει το ενδιαφέρον μου.

Αυτά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/12/2012 00:33:13



χμ,ναι μας λειπει ο παγασας ,αλλα εχουμε το ΠΑΝΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2012, 03:46:52  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά, ο Πάνος καμία σχέση με Ζιπ. Ο Ζιπ επιτελούσε άλλο έργο. Ο Πάνος επιτελει ένα έργο, που ενδεχομένως να μην είναι κακό μεν, απλά δεν βοηθάει κανέναν σε κάτι. Όπως δεν βοηθάει ιδιαίτερα σε κάτι και το έργο που κάνουν όλοι οι υπόλοιποι επαγγελματίες υπερασπιστές της αλήθειας (τους), τύπου Macedon, sesostris, κτλπ.
Όμως μέσα σε όλο αυτό το χάος, υπήρχε κάποτε και μια φωνή λογικής, ο Ζιπ. Τώρα δεν υπάρχει, και μένει μόνο το χάος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2012, 15:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Όπως δεν βοηθάει ιδιαίτερα σε κάτι και το έργο που κάνουν όλοι οι υπόλοιποι επαγγελματίες υπερασπιστές της αλήθειας (τους), τύπου Macedon, sesostris, κτλπ.

Αν και συνήθως δεν απαντώ Dr στις γενικόλογες , και πολλές φορές εκτός θέματος αναρτήσεις σου , θα κάνω σήμερα μια εξαίρεση επειδή μου έκανες την τιμή και αναφέρθηκες στο άτομό μου . Οι επαγγελματίες Dr είναι αυτοί που μισθοδοτούνται από κάπου μονίμως ή κατ' αποκοπήν , και προπαγανδίζουν κάποια θρησκεία , οργάνωση ή σέχτα , διαστρεβλώνουν την ιστορία , διαστρεβλώνουν την έννοια ενός κειμένου κατά την ερμηνεία του , επιλέγουν από ένα κείμενο και απομονώνουν αυτά που τους συμφέρουν αγνοώντας τα υπόλοιπα , και προβάλλουν επιλεγμένους ιστορικούς ενώ απορρίπτουν τους υπόλοιπους . Αυτοί οι άνθρωποι είναι ανωτέρας μορφώσεως , δεν έχουν καμιά σχέση με το αφελές κοπάδι των πιστών , συνήθως δεν πιστεύουν ούτε οι ίδιοι αυτά που γράφουν , χρησιμεύουν όμως για να κρατούν το κοπάδι μέσα στο μαντρί . Τέτοια παραδείγματα θα βρης άπειρα . Μέσα στο ψαλτήριο , σε ερμηνεία Τρεμπέλα , στα κείμενα της Καινής Διαθήκης σε ερμηνείες Κολιτσαρα , και στα κείμενα των απολογητών . Με λίγα λόγια εκεί που τρώνε παινεύουν !

Αντιθέτως οι δικές μου αμοιβές προέρχονται από 37 έτη συνεχούς εργασίας στον ιδιωτικό τομέα , δεν επιβάρυνα με τις αποδοχές μου τους Έλληνες φορολογούμενους , αλλά αντίθετα σαν μισθωτός υπήρξα πάντοτε το υποζύγιο του φορολογικού μας συστήματος . Αυτά που καταθέτω είναι απλώς οι απόψεις μου όπως διαμορφώθηκαν μετά από πολύωρες μελέτες τόσο ιστορικών όσο και θρησκευτικών κειμένων , για τις οποίες δεν αναμένω αμοιβή από κανέναν . Και για να ξεκαθαρίζω τα πράγματα ! Θα έγραφα στα παλαιότερα των υποδημάτων μου τον χριστιανισμό , όπως κάνω και για όλες τις υπόλοιπες θρησκείες , αν οι εκπρόσωποί του δεν επενέβαιναν ποικιλοτρόπως μέσω της διαπλοκής τους με το πολιτικό κατεστημένο , γενόμενοι κράτος εν κράτει .
Αυτά τα ολίγα , με την ελπίδα ότι ο χαρακτηρισμός μου σαν "επαγγελματία" έγινε αφελώς και εκ παραδρομής .

Φιλικά Sesostris

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2012, 18:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Ήθελα απλά να πω, οτι απο τότε που έφυγε ο Zip από το forum, έχω χάσει το ενδιαφέρον μου.

Και εγώ το ίδιο φίλε μου.Όπως και να το κάνουμε,πρόσφερε σε αυτό το φόρουμ,περισσότερο απο τους άλλους.Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχει και τόσο ενδιαφέρον πλέον το φόρουμ.Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει μια κάποια ποιότητα ενέργειας να δώσει για τους άλλους? Σίγουρα υπάρχουν αξιόλογα μέλη,αλλα όχι σαν αυτόν.Παρά του κουσούρια του,που για να είμαι ειλικρινής δεν τα κατάλαβα, ήταν πολύ "ανεβαστικός" με τις δονήσεις του.

Επίσης doctor,προσωπικά εκτός απο τον zip,μου λείπει και το μέλος ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ.

Edited by - alex22 on 20/12/2012 18:06:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2012, 20:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αν τον έχετε πεθυμήσει, γιατί δεν επικοινωνείτε μαζί του (είναι και γιορτές τώρα, ευκαιρία) να του εκφράσετε τη συμπάθειά σας και να τα πείτε;

Την εκφράσατε και δημόσια μέσα από το παρόν θέμα. Εντάξει μέχρις εδώ, είναι και εντός του κλίματος των γιορτών να νιώθουμε τους άλλους ανθρώπους περισσότερο κοντά μας.

Υπάρχει μήπως κάτι άλλο που θα πρέπει να συζητήσουμε;
Αλλιώς, προς τι το θέμα;
(εκτός εάν μας τελείωσαν οι Ήρωες ή οι Μάρτυρες και υπάρχει από κάποιους η διάθεση να δημιουργήσουν καινούργιους...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2012, 23:50:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
amalia
Αν τον έχετε πεθυμήσει, γιατί δεν επικοινωνείτε μαζί του (είναι και γιορτές τώρα, ευκαιρία) να του εκφράσετε τη συμπάθειά σας και να τα πείτε;
Δυστυχώς δεν έχω τα στοιχεία του, σε αντίθεση π.χ. με τον Ένα Υπηρέτη, που ενδεχομένως αν ήθελα και τώρα π.χ. να έρθω σε επικοινωνία μαζί του, να γινότανε.

quote:
Υπάρχει μήπως κάτι άλλο που θα πρέπει να συζητήσουμε;
Αλλιώς, προς τι το θέμα;
Ας το δούμε απλά σαν ένα θέμα εορταστικό, προς μνήμη παλιών φίλων.

quote:
alex22
Επίσης doctor,προσωπικά εκτός απο τον zip,μου λείπει και το μέλος ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ.
Είχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω και απο κοντά. Ο Ένας Υπηρέτης είναι ένας απλός άνθρωπος που ξέρει να λέει τα πράγματα, ξέρει δηλαδή να γίνεται κατανοητός και έχει εμπειρία σε διάφορους τομείς. Επειδή στην πορεία βέβαια γνώρισα και άλλα άτομα στο επίπεδό του (και πιο πάνω), πλέον δε μου κάνει και τόση εντύπωση. Ο Ζιπ συνεχίζει να μου κάνει εντύπωση, γιατί όσο διαβάζω τα γραπτά του, τόσο καταλαβαίνω πόσο ηλίθιος υπήρξα, και πόσο "μπροστά" ήταν. Επίσης ο Ζιπ είχε έναν τρόπο να λέει τα πράγματα, πολύν ωραίο.
quote:
Sesostris
Οι επαγγελματίες Dr είναι αυτοί που μισθοδοτούνται από κάπου μονίμως ή κατ' αποκοπήν
Οπότε ένα μέλος του ΚΚΕ, που κολλάει αφίσες, μοιράζει φυλλάδια, προπαγανδίζει στον κόσμο κλπ.. χωρίς να πληρώνεται, δεν λέγεται επαγγελματίας προπαγανδιστής;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2012, 12:13:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ήθελα απλά να πω, οτι απο τότε που έφυγε ο Zip από το forum, έχω χάσει το ενδιαφέρον μου.

Το ενδιαφέρον σου για ποιο πράγμα ?

Για το φόρουμ? Για το φαϊ? Για τη ζωή?
Το ενδιαφέρον σου γενικώς? (αν ισχύουν τα τελευταία, πρέπει να το προσέξεις αυτό, και να δεις κανέναν ειδικό...)

Δηλαδή εσύ ασχολιόσουν με το φόρουμ και έγραψες κάτι χιλιάδες μυνήματα μόνο και μόνο για χάρη του Ζιπ?

Μέχρι τώρα είχαμε ακούσει για λοχαγούς του Σημίτη, "κηπουρούς" του Κωστάκη του Καραμανλή και του ΓΑΠ και αυλικούς του Σαμαρά,
αλλά για κηπουρούς του Ζιπ
δεν το ξαναματαείδαμε!

quote:
Καλά, ο Πάνος καμία σχέση με Ζιπ. Ο Ζιπ επιτελούσε άλλο έργο. Ο Πάνος επιτελει ένα έργο, που ενδεχομένως να μην είναι κακό μεν, απλά δεν βοηθάει κανέναν σε κάτι. Όπως δεν βοηθάει ιδιαίτερα σε κάτι και το έργο που κάνουν όλοι οι υπόλοιποι επαγγελματίες υπερασπιστές της αλήθειας (τους), τύπου Macedon, sesostris, κτλπ.
Όμως μέσα σε όλο αυτό το χάος, υπήρχε κάποτε και μια φωνή λογικής, ο Ζιπ. Τώρα δεν υπάρχει, και μένει μόνο το χάος.

Αν μου επιτρέπεις, να εκθεσω το δικό μου Point of view:

1. Κανείς δεν επιτελεί "έργο" σε ένα φόρουμ, και μάλιστα του είδους και της θεματολογίας του Εσωτέρικα. Πιθανόν σε ποιο 'τεχνικά' φόρουμ ή 'ειδικού κοινού' και 'ειδικού σκοπού' να γίνεται. Σε θεωρητικοΦιλοσοφικόΦυσικοΜεταΦυσικό φόρουμ μάλλον είναι ασυμβίβαστο. Εδώ γράφουμε τις απόψεις μας, κάνουμε "διάλογο" όσοι, όσο, όπου και όπως μπορούμε, και το επίπεδο (όπως και η θεματολογία) ποικίλει από στάνταρντς 'καφενείου' μέχρι και ...Πανεπιστημίου (αναλόγως το θέμα και τους συμμετέχοντες πάντα!)

[Έργο ενδεχομένως να μπορούσε να θεωρηθεί αν κάποιος χρησιμοποιεί το φόρουμ, προς άγραν οπαδών/ακολούθων/'πιστών' (~προσηλυτισμός) θεωρίας/θρησκείας/ιδεολογίας/φιλοσοφίας/κλπ και είναι σε 'στρατευμένη' υπηρεσία, κάτι που όμως πέρα από κάποιες (τις όποιες) αποχρώσες ενδείξεις και εικασίες είναι εν γένει δύσκολο να αποδειχτεί...]

2. Το ποιος βοηθάει ποιον (αν και κατά πόσον) είναι τελείως υποκειμενικό. Το ότι εσύ θεωρείς ότι "βοηθιέσαι" από τα γραπτά του Ζιπ, ενώ κάποιος άλλος θεωρεί ότι "βοηθιέται" από τα γραπτά του Πάνου, του Μακεδόνα, κλπ είναι ένα καθαρά προσωπικό θέμα (προτιμήσεων, "αφουγκράσεων", πνευματικής και διανοητικής εγγύτητας, κλπ,κλπ). Άρα....χαιρετίσματα

3. Περί φωνών λογικής και περί "Χάους"... Δέχομαι ότι ο Ζιπ σε γενικές γραμμές εκφραζόταν, σκεφτόταν και λειτουργούσε στα πλαίσια της λογικής. Λέω σε γενικές γραμμές γιατί είναι λιγότερο ή περισσότερο γνωστές κάποιες 'εμμονές' του και κάποιες "παλιές αμαρτίες" για τις οποίες και ο ίδιος αναθεώρησε και τις αναγνώρισε.
Δέχομαι επίσης (όπως έχω κανει κατ'επαναληψη) ότι από τα χιλιάδες εγγεγραμμένα μέλη στο φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια, υπάρχουν πάρα πολλοί "κομήτες" που είδανε φως και μπήκανε, και όπως ήρθαν φύγανε μετά από πεντέξι δημοσιευσεις, υπάρχουν οι Τρολάδες (με αυξομειούμενα ποσοστά, αναλόγως χρονικής συγκυρίας, τίτλου θέματος, κλπ) υπάρχουν οι αλαφροϊσκιωτοι, υπάρχουν οι 'προφήτες', υπάρχει η Σάρα και η Μάρα, όπως σε κάθε 'χώρο' προσβάσιμο διά το κοινό, και μάλιστα ανωνύμως, αλλά υπάρχουν και δεκάδες φωνές λογικής (δηλ. άτομα που σκέφτονται και εκφραζονται με στρωτό και δομημένο τρόπο, με συνοχή-συνέχεια, με συνέπεια, με ειρμό, ασχέτως των προσωπικών τους απόψεων και πεποιθησεων που μπορεί κάποιος να συμφωνεί ή να διαφωνεί μαζί τους).
Μέσα σε 5 δευτερόλεπτα μπορώ να φέρω στο νου μου τουλάχιστον καμιά 20αριά (εικοσαριά) ονόματα από τέτοιους, (τους πλέον πρόσφατους και 'ενεργούς') και σίγουρα είναι πολύ περισσότεροι , ειδικά αν συνυπολογίσουμε και όλη την "Ιστορία" του φόρουμ, και συμπεριλάβουμε και μέλη που δεν γράφουν πια.

Από πού κι ως πού δηλαδή ο Ζιπ χαίρει (κατ'εσέ) του προνομίου της μοναδικότητος όσον αφορά τη χρήση της λογικής στην έκφραση και στις απόψεις του?

quote:
Αν τον έχετε πεθυμήσει, γιατί δεν επικοινωνείτε μαζί του (είναι και γιορτές τώρα, ευκαιρία) να του εκφράσετε τη συμπάθειά σας και να τα πείτε;

+1 ακόμα φωνή λογικής....

quote:
Υπάρχει μήπως κάτι άλλο που θα πρέπει να συζητήσουμε;

Για το παρόν θέμα (όπως ετέθη αρχικώς) όχι.

Αν το διερύνουμε όμως με λίγο παραπάνω φιλοσοφική διάθεση
μπορεί να γίνει έναυσμα για να συζητήσουμε/αναλύσουμε το φαινόμενο των "κηπουρών" σε όλα τα επίπεδα (πολιτική, φιλοσοφία, θρησκεία)

quote:
Και εγώ το ίδιο φίλε μου.Όπως και να το κάνουμε,πρόσφερε σε αυτό το φόρουμ,περισσότερο απο τους άλλους.Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχει και τόσο ενδιαφέρον πλέον το φόρουμ.Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει μια κάποια ποιότητα ενέργειας να δώσει για τους άλλους? Σίγουρα υπάρχουν αξιόλογα μέλη,αλλα όχι σαν αυτόν.Παρά του κουσούρια του,που για να είμαι ειλικρινής δεν τα κατάλαβα, ήταν πολύ "ανεβαστικός" με τις δονήσεις του.

Αλεξ, Εσύ έτσι όπως το πας παίζει να είσαι και κηπουρότερος του κηπουρέως...

αλλά πέρα από την πλάκα, η 'δοσοληψία' ενέργειας που αναφέρεις/επικαλείσαι (του τύπου "τόσα δίνω πόσα θές", δηλαδή....) δεν είναι μόνο θέμα του ΠΟΜΠΟΥ, αλλά και του ΔΕΚΤΗ. (θέλει 2 δηλαδή, και 'συντονισμένους') αλλιώς άκυρο το παιχνίδι....

Υπ'αυτή την έννοια πιθανόν εσείς να πιάσατε καλύτερο σήμα ή να συντονιστήκατε καλύτερα με το Ζιπ,
εξ ου και το 'σύνδρομο στέρησης' που παρουσιάζετε...

Αλλά από αυτό το σημείο μέχρι τα ...Αγιολόγια και του ότι αυτός ήταν ο Ενας και ο Μοναδικός και ύστερα ήρθε το Χαος και μας έφαγε η Μαρμάγκα, η απόσταση είναι...χαώδης


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2012, 15:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:

αλλά πέρα από την πλάκα, η 'δοσοληψία' ενέργειας που αναφέρεις/επικαλείσαι (του τύπου "τόσα δίνω πόσα θές", δηλαδή....)

Ασπάζομαι την θεωρία οτι κάθε γραπτό κείμενο περιέχει την ενέργεια αυτουνού που την έγραψε,απο αυτήν την ενέργεια μπορείς α καταλάβεις την πρόθεση του άλλου κυρίως, αλλα και την σημαντικότητα των πραγμάτων που λέει ανάλογα με την δόνηση που λαμβάνεις. Το "τόσα δίνω πόσα θές" δεν μου λέει κάτι.

quote:
δεν είναι μόνο θέμα του ΠΟΜΠΟΥ, αλλά και του ΔΕΚΤΗ. (θέλει 2 δηλαδή, και 'συντονισμένους') αλλιώς άκυρο το παιχνίδι....

Προφανώς...


quote:
Υπ'αυτή την έννοια πιθανόν εσείς να πιάσατε καλύτερο σήμα ή να συντονιστήκατε καλύτερα με το Ζιπ,
εξ ου και το 'σύνδρομο στέρησης' που παρουσιάζετε...

Οχι δεν έχω σύνδρομο στέρησης,δεν είναι κάτι που το "εχω ανάγκη" που λέμε,απλα, παλαιότερα όταν έμπαινα στο φόρουμ,έβλεπα απο τον zip όμορφα πράγματα και χαιρόμουνα μόνο που τα διάβαζα,βέβαια τελευταία μόνο κόντρες είχε αλλα τέσπα.

Υπήρχαν και άλλα μέλη που προσέφεραν κάτι με τις γνώσεις τους,θα ήταν ωραίο να υπήρχαν ακόμα.

Ισως δεν φένεται και τόσο ευγενικό απο μέρους να το λέω αυτό, γιατί μπορεί να δημιουργείται η παρεξήγηση, οτι δηλαδή τα καλά μέλη έφυγαν και δεν μας έμεινε κάτι το καλό.Καμία απόλυτως σχέση όμως.Πιστεύω οτι το επίπεδο γενικά είναι καλό,προσωπικά μου αρέσουν και διαβάζω μερικούς που έχουν πάνω κάτω τα ίδια πιστεύω με εμένα(σπάνια βέβαια),για του άλλους που δεν διαβάζω,δεν μπορώ να κρίνω τα γραπτά τους.

Γενικά μπορώ να πώ οτι για μένα το ενδιαφέρον είναι μικρότερο.

Edited by - alex22 on 22/12/2012 15:20:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2012, 17:22:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το ενδιαφέρον σου για ποιο πράγμα ?

Για το φόρουμ? Για το φαϊ? Για τη ζωή?
Το ενδιαφέρον σου γενικώς? (αν ισχύουν τα τελευταία, πρέπει να το προσέξεις αυτό, και να δεις κανέναν ειδικό...)


Το ενδιαφέρον για το φόρουμ, κυρίως επειδή διαβάζω βλακείες όπως οι παραπάνω.

Αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα πάντως, στο παρελθόν έχουμε γίνει μπίλιες με τον Ζιπ, που σημαίνει οτι εγω προσωπικά ως πομπός έχω υπάρξει τόσο πνευματικά καθυστέρημένος, όσο και όλοι οι υπόλοιποι που τσακώθηκαν μαζί του. Οπότε, there you go!

υγ: Προσωπική μου εκτίμηση πάντα

quote:
alex22
ίσως δεν φένεται και τόσο ευγενικό απο μέρους να το λέω αυτό, γιατί μπορεί να δημιουργείται η παρεξήγηση, οτι δηλαδή τα καλά μέλη έφυγαν και δεν μας έμεινε κάτι το καλό.Καμία απόλυτως σχέση όμως.Πιστεύω οτι το επίπεδο γενικά είναι καλό
Σίγουρα αυτό εδώ είναι ένα ιδιαίτερο φόρουμ. Ως προς το επίπεδο διαλόγων, υπάρχουν και καλύτερα, υπάρχουν και χειρότερα.


Merry Christmas Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2012, 11:45:44  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν, έρχεσαι και ανοίγεις ένα θέμα και πετάς μια πρόταση:
quote:
Ήθελα απλά να πω, οτι απο τότε που έφυγε ο Zip από το forum, έχω χάσει το ενδιαφέρον μου.

Όπως το γράφεις, και το είδαμε πολλοί από μας,τι να υποθέσουμε?

Σου λέω μετά:

quote:
quote:
Το ενδιαφέρον σου για ποιο πράγμα ?
Για το φόρουμ? Για το φαϊ? Για τη ζωή?
Το ενδιαφέρον σου γενικώς? (αν ισχύουν τα τελευταία, πρέπει να το προσέξεις αυτό, και να δεις κανέναν ειδικό...)

και μου απαντάς:

quote:
Το ενδιαφέρον για το φόρουμ, κυρίως επειδή διαβάζω βλακείες όπως οι παραπάνω.

Δηλαδή ένα εμπεριστατωμένο μου σχόλιο, το οποιο στο δεύτερο σκέλος περιέχει μια ΥΠΟΘΕΣΗ (αν ισχύει το Α τότε χρειάζεται το Β, αν δεν ισχύει το Α προφανώς δεν χρειάζεται το Β) εξ αφορμής της δικής σου γενικής και αόριστης τοποθέτησης, εσύ το θεωρείς βλακεία.

Εκτός αν θεωρείς βλακεία την υπόλοιπη ανάλυση που έκανα πιο πάνω. (ενν. το ποστ που "Απεστάλη : 22/12/2012, 12:13:00").

Ωραία λοιπόν, έχασες το ενδιαφέρον σου για το φόρουμ, όπως το διευκρίνησες, αφότου έφυγε ο Ζιπ.

Να σου πω την αλήθεια, ούτε κι εγώ ηθελα να φύγει, είτε αυτοβούλως είτε 'υπό διωγμόν'.
Θεωρώ ότι πέρα από Καρακραγμένες περιπτώσεις τρολαρίσματος ή εξαιρετικά υπερβολικά υβριστών κατ'επανάληψιν και -κυρίως- χωρίς αιτία, οι υπόλοιποι όλοι "χωράνε" σε ένα φόρουμ φιλοσοφικό και open minded.

Ο zip εγραφε πολλά και διάφορα, ένα μέρος ήταν πολύ ενδιαφέροντα και αξιόλογα, αλλά επίσης ανάλωνε και πάρα πολλή ενέργεια σε διάφορα άλλα παρελκόμενα που μάλλον δεν τον τιμάνε και πολύ.

Με όρους Φυσικής θα έλεγα ότι το "έργο" του, όπως το θέσατε εσείς παραπάνω, δηλ. ας πούμε η "Φαινόμενη ισχύς" του, η ενέργεια, ο λόγος, η σκέψη, το γραπτό κείμενο, ο προβληματισμός) ήταν η Συνισταμένη της Ωφελίμου/αξιοποιήσιμης και της Αέργου ισχύος.

Τώρα μη με ρωτάτε για τα ποσοστά και το ..."συντελεστή απόδοσης".

Αυτός δεν είναι σταθερός και ποικίλει από μέρα σε μέρα και από θέμα σε θέμα, τόσο για το Ζιπ όσο και για όλα τα υπόλοιπα μέλη, μηδενός εξαιρουμένου.

Όλοι έχουμε τις καλές και τις κακές μας μέρες, τις "βιαστικές" ή τις "παρεξηγιάρες", όπως εχουμε και τις στοχαστικές και βαθιά φιλοσοφικές.
Ολα τα ποστ του ίδιου ατόμου δεν έχουν την ίδια βαρύτητα ή την ίδια σοβαρότητα και αυτό είναι λογικό και ευνόητο.

quote:
Αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα πάντως, στο παρελθόν έχουμε γίνει μπίλιες με τον Ζιπ,...

Δεν με αφορά αυτό. Είναι δικό σου θέμα και του Ζιπ.

Γιατί να νιώσω εγώ καλύτερα αν εσύ τσακώθηκες με αυτόν (ή οποιονδήποτε άλλον) ?

Αν το συναρτάς με τα προηγούμενα μου σχόλια, απλώς να σου πώ ότι εγώ έχω γενικά "αλλεργία" στις Αγιοποιήσεις και στις Ηρωοποιήσεις (ή στις Γκουρου-ποιήσεις...) κάθε είδους και απ'οπουδήποτε προερχόμενες. Διέβλεψα (ίσως και λάθος ίσως και βιαστικά...) ότι κάπου εκεί τη γυρόφερνες τη μπίλια στο παρόν θέμα,με τον τρόπο που μπήκες.

Και σου είπα, αυτό δεν έχει να κάνει με την Ωφέλιμη "ισχύ" των γραπτών του Ζιπ, που είναι παρούσα στο φόρουμ και σχεδόν αυταπόδεικτη.

quote:
... που σημαίνει οτι εγω προσωπικά ως πομπός έχω υπάρξει τόσο πνευματικά καθυστέρημένος, όσο και όλοι οι υπόλοιποι που τσακώθηκαν μαζί του. Οπότε, there you go!

τι "there you go"?
Νομίζεις ότι αυτό ήταν ο καημός μου? Να τσακωθώ ή να 'αποκαθηλώσω' τον Ζιπ?
Αν το θεώρησες έτσι, τότε εκτός από την delayed αντίληψη που έχεις/είχες για τον Ζιπ, ίσως έχεις και την ίδια για τα δικά μου γραπτά.... Στον επόμενο τόνο ίσως 'πιάσεις σήμα' και από το δικό μου πομπό...

Με κάποιον άνθρωπο το να πιεις έναν καφέ μπορεί να είναι συμπτωματικό, τυχαίο εκ των συνθηκών ή εξ ανάγκης.
Αν πιεις 2-3 τότε σίγουρα παύει να είναι τυχαίο και γίνεται από επιλογή (αμφοτέρων των πλευρών).
Πληροφοριακά, λοιπόν, σου λέω ότι με τον Ζιπ έχουμε πιει παραπάνω από έναν καφέ.
Άρα κάπου, κάτι θα βρηκαμε να πούμε και να συμφωνήσουμε.

Αν ήθελα να τον συγχαρώ ή να του τα χώσω για κάτι ή σχετικά με κάτι που είπε ή έπραξε, θα το έφτιαχνα πολύ εύκολα με ένα τηλέφωνο ή email.


quote:
quote:
alex22
ίσως δεν φένεται και τόσο ευγενικό απο μέρους να το λέω αυτό, γιατί μπορεί να δημιουργείται η παρεξήγηση, οτι δηλαδή τα καλά μέλη έφυγαν και δεν μας έμεινε κάτι το καλό.Καμία απόλυτως σχέση όμως.Πιστεύω οτι το επίπεδο γενικά είναι καλό


Σίγουρα αυτό εδώ είναι ένα ιδιαίτερο φόρουμ. Ως προς το επίπεδο διαλόγων, υπάρχουν και καλύτερα, υπάρχουν και χειρότερα.


Να συμφωνήσουμε και κάπου...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2012, 12:16:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν ήθελα να τον συγχαρώ ή να του τα χώσω για κάτι ή σχετικά με κάτι που είπε ή έπραξε, θα το έφτιαχνα πολύ εύκολα με ένα τηλέφωνο ή email.
Τώρα που το λες, παίζει να 'χω το ιμέιλ του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2012, 16:04:53  Εμφάνιση Προφίλ
ΤζίφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τanuki
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2012, 08:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τanuki
Τοκ τοκ!

- Ποιος είναι ;

- Εγώ! Ο ίδιος!

- Πάλι εσύ Επικίνδυνε Τυχοδιώκτη της Στιγμής;!

- Ναι, εγώ. Καθώς απολάμβανα τα γιορτινά εδέσματά μου χαχανίζοντας
για την ασυνειδητότητα των μπαμπουίνων που θέλουν να λέγονται άνθρωποι,
οι μυστικές δονήσεις σας μου γαργάλισαν το δεξί όσχεο μου
και είπα να περάσω μια βόλτα [ μιας και συζητάτε για μένα, χωρίς εμένα ].

- Καλά. Πες ότι έχεις να πεις και φύγε. Είσαι ανεπιθύμητος εδώ και το ξέρεις!

- Πέρασα να σας ευχηθώ ρε esotericάνθρωποι

Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά
σε όλους σας!
[ ή τέλος πάντων ... σε όσους πιστεύουν ακόμη στον χρόνο! ]

χο χο χο !


[ Show must go on κουφαλίτσες μου! ]

zip® και πάσης Ελλάδος ...

*[ Μην ξεχάσετε να δώσετε τις ειλικρινείς & θερμές ευχές μου στον Μιχάλη, στην Αμαλία, στον Σωτήρη, στον Σάκη, στην Ντία, στην Κυριακή, στον Μανώλη, στον Κώστα, στον Δημήτρη, στην Ελένη, στην Ελένη, στον Νίκο, στον Παναγιώτη, στον Γιώργο, στον Γιάννη, στην Ναταλί και στους δικηγόρους της ... και σε όλους όσους ξεχνάω αυτήν την στιγμή. Να περνάτε καλά και να θυμάστε, όπως έλεγε κι ο Δάσκαλος, "ζην, ευ ζην και γνώθι σ' αυτόν!" ]

Edited by - Τanuki on 28/12/2012 09:18:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2012, 10:46:45  Εμφάνιση Προφίλ
...Όταν σας έλεγα οτι ο Zip είναι ένα γιγάντιο διαβολικό ρακούν

...με αποκαλούσατε, συνωμοσιολόγο.

...Όταν όμως τα γεγονότα έρχονται να με επαληθεύσουν

quote:
Τanuki
...μπορείτε να αντιμετωπίσετε την ωμή πραγματικότητα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2012, 02:17:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Παρακαλούμε καλωσορίστε το νεότερο Μέλος μας: Τanuki.

Καλώς όρισες Tanuki...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2013, 12:30:21  Εμφάνιση Προφίλ
Χρόνια πολλά σε όλους, καλή χρονία, και τα λοιπά και τα λοιπά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2013, 00:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:


- Πέρασα να σας ευχηθώ ρε esotericάνθρωποι

Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά
σε όλους σας!
[ ή τέλος πάντων ... σε όσους πιστεύουν ακόμη στον χρόνο! ]

χο χο χο !




Ευχαριστούμε.
Χρόνια πολλά και σε σένα.

Όπως είναι ήδη γνωστό περί της απενεργοποίησης λογαριασμών με την ίδια προέλευση με αυτήν του απενεργοποιημένου πλέον μέλους zip (Απεστάλη: 30/07/2012, 20:01:16 ) ο λογαριασμός "Τanuki" απενεργοποιείται.

Επίσης, στις επόμενες ημέρες θα απενεργοποιηθεί και το παρόν θέμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2013, 14:35:59  Εμφάνιση Προφίλ
Καλώς..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2013, 15:44:57  Εμφάνιση Προφίλ
Ζιπ υπάρχουν και άλλα μέρη που μπορεί να γράψει κάποιος πάντως.. απλά το αναφέρωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2013, 20:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

Ζιπ υπάρχουν και άλλα μέρη που μπορεί να γράψει κάποιος πάντως.. απλά το αναφέρω

Σαν ποιο δηλαδη Ντοκ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2013, 22:56:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

...Όταν σας έλεγα οτι ο Zip είναι ένα γιγάντιο διαβολικό ρακούν
...με αποκαλούσατε, συνωμοσιολόγο.
...Όταν όμως τα γεγονότα έρχονται να με επαληθεύσουν

quote:
Τanuki
...μπορείτε να αντιμετωπίσετε την ωμή πραγματικότητα;


δεν μας είπες όμως, ποιο ρακούν είσαι εσύ και ποιο ο Ζιπ? Το πάνω ή το κάτω?

quote:
Καλώς όρισες Tanuki...!!!

Τζάμπα θα πάει το καλωσόρισμα, δεν πρόκειται να μακροημερεύσει....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2013, 11:43:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
stiv
Σαν ποιο δηλαδη Ντοκ!
Ε Θα χαθεί το μυστήριο αν στο αποκαλύψω
Έχω ένα στον νου μου. Αλλά υπάρχουν και άλλα μικρότερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2013, 11:55:04  Εμφάνιση Προφίλ
Κάλιο αργά παρά ποτέ


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy