ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Κάταγμα κνήμης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
john18
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2013, 22:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας.ειμαι 18 χρονών και εδώ και 2,5 μήνες παλεύω με ένα κάταγμα κνήμης.Οι γιατροί αποφάσισαν συντηρητική θεραπεία αν και αργότερα όταν άλλαξα γιατρό μου είπε ότι έπρεπε να έχει χειρουργηθεί.τώρα πλέον έχω αλλάξει γύψο και έχω ένα βοηθητικό τακούνι έτσι ώστε σιγά σιγά να μπορώ να πατάω αλλά όχι όλο το βάρος του ποδιού.το κάταγμα είχε γωνίωση απ'την αρχή 5-7 μοίρες κάτι που ο δεύτερος γιατρός διόρθωσε όταν άλλαξα τον γύψο και μου είπε ότι το κάταγμα μπορεί να μην είναι πια στραβό αλλά έχει κοντύνει κατά μισο εκατοστό.είπε επίσης ότι αν κοντύνει πάνω από 1,5 εκ. πρέπει να χειρουργηθεί και ότι τώρα πρέπει να το πατάω με το τακούνι για να κολλήσει.Ξέρει κανείς μήπως πόσο καιρό θα πάρει συνολικά?Γιατί μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να πάει και 6 μήνες!!και εκτός απ'το ότι δεν μπορώ να μείνω άλλο σπίτι έχουμε και την εξεταστική!

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2013, 01:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου john18, καλώς ήρθες στα forums και καλή χρονιά να έχεις!

Σχετικά με την ερώτηση που θέτεις, πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να ρωτήσεις το γιατρό σου. Όχι μόνο επειδή το παρόν forum δεν είναι ιατρικής θεματολογίας (αν και έχουμε θεματική κατηγορία για τη Θεραπεία), αλλά επίσης διότι σε περιπτώσεις ιατρικών προβλημάτων ο υπεύθυνος να απαντήσει είναι ο αρμόδιος γιατρός/θεραπευτής.

Όπως άλλωστε το περιγράφεις, δεν είναι καν απλή περίπτωση κατάγματος που αποκαθίσταται συντηρητικά με γύψο και που έχει έναν στάνταρ προβλεπόμενο χρόνο πώρωσης - στην περίπτωση αυτή, θα μπορούσε ίσως να σου αναφέρει κάποιος που είχε ανάλογη εμπειρία, πόσο χρόνο του χρειάστηκε μέχρι να επανέλθει. Γενικώς πάντως, η πώρωση ενός κατάγματος συνήθως δεν παίρνει πάνω από 2-3 μήνες. Αλλά στην περίπτωση που ήδη είχες γύψο για τόσο χρονικό διάστημα και ξαναμπαίνεις στη διαδικασία για άλλους τόσους μήνες, μετά μάλλον θα χρειαστείς και φυσικοθεραπείες για να επανέλθουν οι μυς (σε δύναμη και ελαστικότητα) και οι αρθρώσεις που θα έχουν εμφανίσει ίσως κάποια δυσκαμψία. Οπότε οι 6 μήνες είναι λογική υπόθεση.

Καλή ανάρρωση να έχεις και δεν είναι ανάγκη να μένεις σπίτι. Γι' αυτό υπάρχουν άλλωστε οι πατερίτσες - μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις, πάντα με προσοχή φυσικά, για να μην κλειστείς μέσα στο σπίτι όλον αυτόν τον καιρό.
Και όταν με το καλό βγάλεις το γύψο, κατευθείαν στη θάλασσα, εγγυημένα είναι η καλύτερη αποθεραπεία!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy