ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πως γινεται να γινω μαγισσα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Nancy112
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2013, 20:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας...ξερω θα φανει λιγο παραξενο αλλα θελω να γινω μαγισσα..και θα το παλεψω αρκετα!!
Δεν ειμαι πολυ σιγουρη,αλλα θελω να πιστευω οτι υπαρχουν μαγοι!!
Μπορειτε να μου πειτε τί πρεπει να κανω?
και ξερετε...δεν θελω να γινω απο αυτους που μας εκμεταλευονται και κανουν tricks που και η γιαγια μου μπορει...δηλαδη ψευτικοι "μαγοι"!! Αληθινη...θα το παλεψω γιατι μου αρεσει πολυ...δεν εχω δοκιμασει ποτε αλλα καιρος να το κανω!!

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2013, 20:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχήν πρέπει να πάρεις μία σκούπα, ένα καζάνι, μία κουτάλα...

σε πειράζω φυσικά, γιατί να γίνεις μάγισσα βρε κοπελιά;
με τα λεφτά που θα ξοδέψεις μέχρι να γίνεις μπορείς να βοηθήσεις πολλούς συνανθρώπους σου που σήμερα δεν έχουν να φάνε.
Και αυτό είναι η πραγματική μαγεία, η μαγεία της Αγάπης προς τον συνάνθρωπο σου...

Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2013, 21:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nancy112,

Καταρχάς, ποιά η ηλικία σου και για ποιό λόγο θες πραγματικά κάτι τέτοιο; Βρίσκω λίγο ανώριμη την επιθυμία σου. Μαγεία είναι η ίδια η ζωή και όπως σου είπε και ο ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ "η πραγματική μαγεία, είναι η μαγεία της Αγάπης προς τον συνάνθρωπό σου...".

Έχεις ακούσει, ότι τα πνεύματα κάποια στιγμή εκδικούνται; Άρα δεν πρέπει να παίζει κανείς μ' αυτά και μάλιστα για αστείους λόγους όπως η επίδειξη ή να κερδίσεις κάτι, όπως μια σχέση, μια φίλια ή χρήματα; Τα μάγια συνήθως μόνο κακό μπορούν να κάνουν στους άλλους.
Ξανασκέψου το, και μην το αντιμετωπίζεις επιπόλαια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2013, 00:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού το CHARMED σταμάτησε να προβάλλεται στην τηλεόραση πως και σου ήρθε να γίνεις μάγισσα τωρα;
Πιστεύεις πως αν υπήρχε τρόπος να γίνεις μάγισσα θα δημοσιευόταν στο νετ; Να γεμίσει ο τόπος μάγισσες; Ελπίζω να ξέρεις τι τις έκαναν πριν λίγα χρόνια...
Θέλεις να μάθεις μαγικά για να πολεμήσεις τους δικούς σου δαίμονες, να κάνεις καλύτερο ανθρώπινο είδος ή να εντυπωσιάσεις τις φίλες σου και το αγόρι που ίσως σου αρέσει, ή μήπως καποιος σε πλήγωσε τόσο που θες να τον κάνεις να υποφέρει με φίλτρα;
Άνοιξε τα ματια σου μικρή μου και κοίτα γύρω σου κάθε μέρα ο ήλιος ανατέλει, ένα λουλούδι πηγαίνει κόντρα στο κρύο και προσπαθεί ν ανθίσει για να κανει αυτόν τον κόσμο πιο όμορφο. Κάθε άνοιξη εκατομμύρια πεταλούδες κάνουν τα πρώτα τους βήματα, θα ερωτευτούν, θα γεννήσουν τα αυγά τους και ύστερα θα πεθάνουν σκορπώντας την χρυσόσκονη των λαμπερών φτερών τους στον άνεμο και την ίδια στιγμή μπορει ένα ποντικακι κρυμμένο μέσα στους θάμνους να τρέμει τον έξω κόσμο γιατι είναι κακός και γεμάτος εχθρούς... Η μαγεία είναι γύρω σου, η μαγεία είναι η φύση, η μαγεία είσαι ΕΣΥ!

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2013, 01:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nancy112 -Πως γινεται να γινω μαγισσα...

Πανεύκολο…

Το παιχνίδι "Sims 3 Supernatural" το γνωρίζεις;
Απλά διαλέγεις τον χαρακτήρα της μάγισσας, παίρνεις το ραβδάκι σου και καλά ξόρκια…

Συγγνώμη Νάσνυ που αστειεύομαι, αλλά όπως καταλαβαίνεις με μια τέτοια ερώτηση δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2013, 14:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν πρέπει να γραφτείς στο hawkward... νομίζω κάπου 3 χρόνια πρέπει να είναι οι σπουδές αλλά δεν γνωρίζω για τα δίδακτρα.. Από εκεί βγήκε και ο Χάρης με τα γυαλιά ή κατά κόσμον Αντώνης Σαμαράς και μας έχει μαγέψει όλους με τα μαγικά του κόλπα.

Πέρα απ την πλάκα, εγώ λέω να αρχίσεις να διαβάζεις βιβλία.. φιλοσοφία, λογοτεχνία κτλ κτλ πολλά βιβλία (και κυρίως του σχολείου σου) να είσαι ανοιχτόμυαλη και να βοηθάς τους δίπλα σου για καλό πάντα σκοπό και αν σε 10 χρόνια το ξανασκεφτείς και εξακολουθείς να θέλεις το ίδιο.. εδώ θα είμαστε να το ξανασυζητήσουμε. Επίσης πρόσεχε τους καλοθελητές που θα θελήσουν να σε "μυήσουν".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nancy112
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2013, 16:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρομαι που μου απαντησατε...περα της πλακας :P ...
Οι περισσοτεροι μου ειπατε αν εχω καποιο σκοπο γι'αυτο...και οχι δεν θελω να εντυπωσιασω κανεναν και να μην προκαλεσω σε κανεναν..
Απλα θελω να γινω γιατι....απλα μου αρεσει...
Τελος παντων...δικιο εχετε...χαραμιζω το χρονο μου που σκεφτομαι αυτο το πραγμα...Ξερω μεσα μου οτι ποτέ δεν θα καταφερω να γινω οσο και αν το θελω.
Επισης με ρωτησατε ποσο ειμαι. Ειμαι 14 και για το σχολειο δεν υπαρχει προβλημα :) διαβαζω αρκετα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2013, 19:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξερω μεσα μου οτι ποτέ δεν θα καταφερω να γινω οσο και αν το θελω.

Ο μόνος λόγος που δεν θα τα καταφέρεις είναι ότι δεν ΥΠΑΡΧΕΙ μαγεία.
Αν υπήρχε, όλο και κάποιος θα τα είχε καταφέρει!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2013, 19:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαγεία υπάρχει, απλά αρνούμαστε να πιστέψουμε σ αυτην.
Νάνσι έχεις παρέα. Συνήθως όταν στρεφόμαστε στη μαγεία νιώθουμε μόνοι...

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2013, 21:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαγεία υπάρχει και παρα-υπάρχει.
Απλά κάποιοι διαφωνούμε με αυτήν...

Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2013, 01:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Camelot
Μαγεία υπάρχει, απλά αρνούμαστε να πιστέψουμε σ αυτην.
Νάνσι έχεις παρέα. Συνήθως όταν στρεφόμαστε στη μαγεία νιώθουμε μόνοι..


quote:
EΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μαγεία υπάρχει και παρα-υπάρχει.
Απλά κάποιοι διαφωνούμε με αυτήν..

Φίλοι μάλλον δεν δώσατε την πρέπουσα σημασία στην ηλικία της θεματοθέτιδος!!

Δεν νομίζω ό,τι είναι σωστό να χρησιμοποιείτε ενθαρυντικά λόγια για κάτι ανύπαρκτο και μάλιστα σε θέμα 14χρονου!!!

Αν υπάρχει μαγεία κυριολεκτικά και όχι ποιητική αδεία,θα υπάρχουν και μάγοι.

Υποδείξτε λοιπόν στην νεαρή φίλη μας,έναν τρόπο να γίνει η...Μάτζικα ντε Σπελ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2013, 13:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως το σκέφτομαι και το σκεφτόμουν πάντα, το να αναζητάς την μαγεία και τους μάγους είναι σαν να αναζητάς έναν Θεό μιας θρησκείας.. υποτιμάς τον εαυτό σου και τις ανθρώπινες δυνάμεις και θεωρείς ότι θα σου δοθούν δυνάμεις που δεν σου ανήκουν από κάτι άλλο δυνατότερο (από ένα ξόρκι, ένα πνεύμα, μια ανώτερη δύναμη κτλ). Και λέγοντας αυτά δεν τονίζω την ανυπαρξία.. αυτή όσο δεν την γνωρίζω δεν την απορρίπτω, αλλά τονίζω το σφάλμα της αναζήτησης. Αν το σκεφτεί κανείς είναι κάπως εξευτελιστικό και ματαιόδοξο.
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι απαρνούμαι την αναζήτηση των ορίων της εσωτερικής δύναμης του κάθε ανθρώπου (του μυαλού) που ναι θεωρώ πως μπορεί να κάνει θαυματουργά πράγματα μακριά όμως από ξόρκια και εξωτερικές βοήθειες.

Για να μην παρεξηγηθώ αυτά δεν πάνε στην μικρή μας φίλη που είναι 14 και έχει κάθε λόγο και δικαιολογία (και δικαίωμα) να την εξιτάρουν όλα αυτά χωρίς να σκέφτεται τα παραπάνω (γιαυτό άλλωστε τόνισα να ξαναμιλήσουμε σε λίγα χρόνια γιατί ήμουν σίγουρος για την ηλικία όχι για να την πω αλλά γιατί απλά τα περάσαμε πάνω κάτω σε αυτές τις ηλικίες και είναι απόλυτα φυσιολογικό). Άλλοι όμως μεγαλύτεροι και θεωρητικά σκεπτόμενοι και πιο έμπειροι, δεν έχουν καμιά δικαιολογία να μην τα σκέπτονται ή ακόμα περισσότερο να ωθούν ένα παιδί σε κάτι τέτοιο (δεν θα μιλήσω για "καλοθελητές" εκεί εννοούσα άλλα πράγματα.. θα μιλήσω όμως για απερισκεψία)..

Όσο θεωρείς ότι έννοιες σαν την μαγεία είναι κάτι που μπορεί να σε επηρεάσουν τόσο και τους δίνεις τόσο αξία (όπως ακριβώς έναν θεό πχ), θα υπάρχουν για σένα στην πραγματικότητα πολύ περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον και πραγματικά θα σε επηρεάζουν σε ότι κάνεις και δυστυχώς κυρίως αρνητικά ακόμα και αν δεν το γνωρίζεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2013, 17:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα παιδιά ψέμματα δεν λένε.Σε κανέναν δεν λένε ψέμματα.
Η Αλήθεια και η εξήγηση των πραγμάτων είναι η μόνη λύση.
Θα μιλήσω ως πατέρας λοιπόν και μάλιστα της ομορφότερης κορούλας του κόσμου.

Υπάρχουν παιδί μου 2 κόσμοι. Ο κόσμος του ουρανού με τα αστέρια του, τους Γαλαξίες του και άλλα αναρίθμητα πράγματα που ακόμα δεν έχουμε ανακαλύψει.Στον ίδιο κόσμο συμπεριλαμβάνεται και η Γης που πατάμε ο αέρας που αναπνέουμε, η θάλασσα με τα ψάρια της τα δελφίνια της, τους καρχαρίες κτλ. Στον κόσμο αυτό με τους πλανήτες τους γαλαξίες τις φάλαινες, τις πέρδικες και τα πρόβατα, υπάρχει και ο άνθρωπος, εμείς όλοι.
Στον εγκέφαλο του ανθρώπου εκεί που περνάνε οι σκέψεις την ώρα τους δηλαδή, εκεί μέσα υπάρχει και ένας άλλος κόσμος. Που όσο περίεργο και να σου ακούγετε παιδί μου είναι μεγαλύτερος αυτός ο κόσμος από όλον τον άλλο κόσμο μαζί.
Το σπίτι του δεύτερου κόσμου δηλαδή, του αόρατου κόσμου, είναι το μυαλό του ανθρώπου. Εκεί πολλά και διάφορα συμβαίνουν που δυστυχώς δεν τα βλέπουμε, παρόλο που μας αφορούν άμεσα μια και είμαστε οι σπιτονοικοκύρηδες.
Ένα από αυτά που συμβαίνουν σε αυτό το σπίτι λοιπόν είναι και η μαγεία. Σε ηλικία 14 ετών πρέπει να ξέρεις ότι ναι μαγεία υπάρχει. Προσωπικά ως "πατέρας σου" σε ενημερώνω ότι δεν είναι κάτι που θα σε ωφελήσει ποτέ. Μάλιστα σου λέω ότι θα σε βλάψει. Κάποιοι άλλοι θα σου πουν ότι δεν υπάρχει ή κάποιοι άλλοι ότι αν την χειριστείς σωστά δεν θα σε βλάψει.Εγώ διαφωνώ μαζί τους.
Ξέρεις κάτι όμως; Δεν είναι ντροπή ούτε υποτιμητικό να γνωρίζεις ότι είσαι ακόμα σε μία ηλικία που δεν μπορείς να κρίνεις σωστά κάποια πράγματα. Όλοι μας περάσαμε από αυτό το στάδιο και όλοι μας ήμασταν κάποτε ανήλικοι. Σε αυτήν την ηλικία μόνο οι βιολογικοί σου γονείς, που σε αγαπάνε όσο κανείς ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ άλλος, μπορούν με ασφάλεια να σε καθοδηγήσουν.
Με λίγα λόγια "παιδί μου", μάζευε απορίες προς το παρόν, και ρώτα τους γονείς σου και τους δασκάλους/καθηγητές σου για τις απαντήσεις. Και ότι δεν λυθεί ικανοποιητικά, αφού θα έχεις συμπληρώσει πια τις θεωρητικές σου γνώσεις (λύκειο-πανεπιστήμιο). Τότε ψάξε το μόνη σου.
Προς το παρόν μάζευε γνώσεις, απορίες και εμπειρία στην ζωή.
Αν καταλάβεις τι θέλω να σου πω, τότε είσαι μερικά χρόνια μεγαλύτερη από όσο γράφει το πιστοποιητικό γέννησης σου και αυτό είναι πολύ θετικό, έχεις ήδη αρχίσει να γίνεσαι λογικός άνθρωπος και μπράβο σου :)


Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2013, 18:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο εγώ δεν μπορώ να επιβεβαιώσω την ανυπαρξία άλλο τόσο και εσύ δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις την ύπαρξη, οπότε αυτή την στιγμή δυστυχώς λες ασυναίσθητα ψέμματα σε ένα παιδί αφού επιβεβαιώνεις κάτι που δεν γνωρίζεις καν..

Αν χρησιμοποιούσα τις εμπειρίες μου, τα άτομα που έχω γνωρίσει και στο τι έχω συμμετάσχει (έχω βρεθεί ανάμεσα σε "wiccas", "ψυχοβαμπίρς" και "σκοτεινότερους" δυστυχώς ανθρώπους απ αυτά τα παραπάνω, όπως είμαι σίγουρος και πολλοί άλλοι εδώ μέσα το ίδιο) θα μπορούσα να σου πω με σιγουριά και να σου επιβεβαιώσω πολλά αλλά σκεπτόμενος ψύχραιμα και γνωρίζοντας ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ τα κόλπα του ανθρώπινου μυαλού πίστεψε κάποιον που γνωρίζει παραπάνω απ όσα νομίζεις ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα. Καταλαβαίνω την θέληση σου να κάνεις καλό λέγοντας αυτή την ιστοριούλα στην κόρη σου ή στην "κόρη" σου και σαν τελικό σκοπό ότι έχεις να αποτρέψεις αλλά στην ουσία το κάνεις σε εντελώς λάθος βάση.

Μιλάτε για μαγεία λες και είναι κάτι το συγκεκριμένο και προσπαθείτε να επιβεβαιώσετε την ύπαρξη της. Τι είναι μαγεία για εσάς? ταχυδακτυλουργικά κόλπα? Άνθρωποι που πετάνε ή που εξαφανίζονται? Ξόρκια ή επίκληση πνευμάτων? Το να μπαίνεις στο μυαλό του άλλου? Το να κάνεις τον άλλο να βλέπει ή να νοιώθει πράγματα ή και να του κάνεις κακό? είναι λευκή? είναι μαύρη? δεν έχει καν χρώμα? Είμαι σίγουρος ότι καθένας σας μιλάει για διαφορετικά πράγματα και δεν το έχετε καταλάβει.. άλλο ο merlin άλλο ο chris angel άλλο ένας σαμανος άλλο μια wicca άλλο ο crowley, άλλο οι επικλητές των early 1900s, αλλο η κυρά στην Σμύρνη και άλλο η τσιγγάνα με τα ξόρκια και ματζούνια.

Στα παιδιά δεν λένε ψέμματα αλλά επίσης δεν λένε ποτέ την οποιαδήποτε ανεπιβεβαίωτη αλήθεια που ικανοποιεί απλά τα προσωπικά μας πιστεύω και την προσωπική μας "αλήθεια".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2013, 19:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτό το σημείο εγώ σταματάω.
Σέβομαι τις απόψεις σου, μένω στην αμάθεια μου και την προσωπική μου αλήθεια.
Είναι όμως δικαίωμα μου, πιστεύω, να μιλάω στην κόρη μου και στην "κόρη μου" κατά συνείδηση.
Σε μία μη ευσυνείδητη κοινωνία βέβαια ακόμα και αυτό δεν είναι απόλυτο, μπορεί να κάνει και η συνείδηση μου λάθος, όπως λες, παρά τις καλές προθέσεις της.
Για αυτό οι άνθρωποι όμως θέσπισαν νόμους, αφού αποδείχτηκαν, μέχρι τώρα τουλάχιστον ανίκανοι να επιβιώσουν χωρίς αυτούς.
Αν δεν παρανομώ δηλαδή, σέβομαι την άποψη σου αλλά παραμένω στην δική μου αφού αυτήν θεωρώ την δεδομένη στιγμή αληθινή.

ευχαριστώ.


Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2013, 19:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Σε αυτό το σημείο εγώ σταματάω.

Οχι φίλε μου.Να συνεχίσεις.
Ωραίος ο λόγος σου και εξ'ίσου ωραίος και του Craven.

Θα χαρώ πολύ άν το ανωτέρω "δηκτικό" μου σχόλιο αποτελέσει αφορμή για μια συζήτηση επι του θέματος.

Τι ορίζεις ώς μαγεία?
Camelot πές μας κι εσυ.

Υπόσχομαι με την σειρά μου,να υποστηρίξω την θέση μου περί ανυπαρξίας της μαγείας,εξηγώντας τις δικές σας θέσεις,τόσο επιστημονικά,όσο και "ενδεικτικώς" επιστημονικά.Δήλα δή μετα-φυσικά.Θα χρησιμοποιήσω γνωστή επιστήμη καθώς και...μελλοντικές επιστήμες!!

Τι λέτε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2013, 20:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε συγγνώμη θα διαβάσω τις απόψεις σας με ενδιαφέρον αλλά δεν θέλω να μπω στην συζήτηση αυτή.
Δεν με ενδιαφέρει!

Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2013, 21:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι εδώ δηλαδή; Τα παρατας; Μα τι θα πει ο κόσμος...
Πρωτη φορά μου ζητούν να αναλύσω τον ορισμό της μαγείας. Ας ξεκινήσω λοιπόν.
Μαγεία υπάρχει παντού σε πολύ απλές μορφές. Μια απο αυτές είναι ο πραγματικός έρωτας και οχι αυτός που μας επιβάλλει η κοινωνία. Αυτός έχει τη δύναμη να μεταμορφώσει ακόμα και τους πιο σκληρούς χαρακτήρες στο ακριβώς αντίθετο απ ότι ήταν πριν αγαπήσουν. Μια άλλη μορφή της είναι τα πανέμορφα τοπία που δημιουργεί η φύση, τόσο όμορφα που είναι σαν να βγήκαν απο όνειρο. Μαγεία θα ονόμαζα και όλα τα παράξενα που συμβαίνουν γύρω μας όπως το παράδειγμα με το λουλούδι που ανέφερα πιο πάνω. Τι θα ερχόταν στο μυαλό σας εάν βλέπατε μια τριανταφυλλια να ανθίζει απο μόνη της το χειμώνα (παράξενο και σύμπτωση;) και ενώ όπως είναι φυσικό να μην αντέξει στο κρύο αφού έχει να θρέψει τα άνθη της αυτή οχι μόνο ανθίζει αλλα ανθίζει και την άνοιξη τον ίδιο χρόνο!
Ας πάμε τωρα σε ανώτερες μορφές μαγείας. Το να πετάς, να ελέγχεις τα στοιχεία της φύσης, τη βαρύτητα, το να καλείς πνεύματα, να κυνηγάς δαίμονες και ειδικά τους προσωπικούς σου δαίμονες, να θεραπεύεις χωρίς φάρμακα και βότανα μόνο με μια χούφτα σιτάρι ή λίγο νερό (οι παλιοί νομίζω πως καταλαβαίνουν τι εννοώ), να μπορείς να ελέγχεις το μυαλό του αλλού και να διαβάζεις τις σκέψεις του.
Ελπίζω να καταλάβατε τι θεωρώ πως είναι μαγεία. Μη βιαστείτε να μου πείτε πως είμαι πολύ αφελής και ανώριμος. Εδώ οι περισσότεροι δεν γνωρίζετε τον άνθρωπο που μένει στο απέναντι σπίτι και απλώνει τα ρούχα του ενώ εσείς καπνίζετε η διαβάζετε το βιβλίο σας στο μπαλκόνι, δεν τον γνωρίζετε ως προσωπικότητα μόνο σαν φυσιογνωμία, κάποιοι δεν τον έχετε προσέξει καν. Θα πρεπει να καταλάβετε πρώτα τον υλικό κόσμο και ύστερα τον άυλο και αόρατο στα ματια σας κόσμο.

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2013, 22:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nancy112 σου προτείνω, μιας και είσαι στη αρχή της αναζήτησής σου, να διαβάσεις κάποια έργα του Ouspensky και του Gurdjieff. Δεν ξέρω βέβαια αν και κατα πόσο θα μπορέσεις να πιάσεις το περιεχομενό τους, αλλά ειναι καλοί συγγραφείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2013, 00:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ

Σε αυτήν την ηλικία μόνο οι βιολογικοί σου γονείς, που σε αγαπάνε όσο κανείς ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ άλλος, μπορούν με ασφάλεια να σε καθοδηγήσουν.
Με λίγα λόγια "παιδί μου", μάζευε απορίες προς το παρόν, και ρώτα τους γονείς σου και τους δασκάλους/καθηγητές σου για τις απαντήσεις. Και ότι δεν λυθεί ικανοποιητικά, αφού θα έχεις συμπληρώσει πια τις θεωρητικές σου γνώσεις (λύκειο-πανεπιστήμιο). Τότε ψάξε το μόνη σου.
Προς το παρόν μάζευε γνώσεις, απορίες και εμπειρία στην ζωή.


ΜΕΓΙΣΤΑ λογια ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ...η μικρη εφηβη συγγραφευς ειναι απαραιτητο να ασχολειται απερισπαστα με τα μαθηματα κ το σχολειο της...να ακουει κ να συμβουλευεται πρωτιστα τους γονεις της τους δασκαλους κ καθηγητες της...κ μονον αυτους....να ακουει δηλαδη τους υπευθυνους...μεχρι να περασει απο τα σταδια να αναπτυξει δικη της λογικη κριση σε επαρκεια μεγαλου εμπειρου ενηλικα εκτος των υπευθυνων γονεων(που την αγαπουν) δασκαλων κ καθηγητων ολοι οι υπολοιποι ειναι ανευθυνοι κατα γραμμα κ κατα ουσια.

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2013, 00:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Τι ορίζεις ώς μαγεία?
Camelot πές μας κι εσυ.

Υπόσχομαι με την σειρά μου,να υποστηρίξω την θέση μου περί ανυπαρξίας της μαγείας,εξηγώντας τις δικές σας θέσεις,τόσο επιστημονικά,όσο και "ενδεικτικώς" επιστημονικά.Δήλα δή μετα-φυσικά.Θα χρησιμοποιήσω γνωστή επιστήμη καθώς και...μελλοντικές επιστήμες!!

Τι λέτε?


πριν ορισετε τι ειναι μαγεια..δεν οριζετε πρωτα τι ειναι υπαρκτο κ τι ανυπαρκτο???...για οριστε πρωτα το υπαρκτο κ το ανυπαρκτο..κ μετα περαστε στο τι ειναι μαγεια...αυτο λεω εγω δηλαδη

Ποιός ήρθε?

Edited by - Κostakourtas on 16/01/2013 00:10:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2013, 12:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Μαγεία είναι η ‘’ τέχνη’’ που καλλιεργείται εσωτερικά για να εκδηλώσει την κρυμμένη στα βάθη της ψυχής ξεχασμένη ανώτερη γνώση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2013, 21:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θ' αναφέρω ένα απόσπασμα από ένα ποίημα, βέβαια, δεν έχει να κάνει με την παραδοσιακή μαγεία που ονειρεύεται η φίλη μας, αλλά με μια μαγεία, πιο δύσκολη και πιο γοητευτική.

Τι θα γινόταν αν κοιμόσουν;
Και τι θα γινόταν αν στο όνειρό σου πήγαινες στο παράδεισο
και κει έκοβες ένα παράξενο και πανέμορφο λουλούδι;
Και τι θα γινόταν αν, όταν ξυπνούσες,
είχες ακόμα το λουλούδι στο χέρι σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2013, 22:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ένα...μαγευτικό ποίημα:-) μπράβο Νεφέλη...

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2013, 14:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
In this book it is spoken of the Sephiroth and the Paths; of Spirits and Conjurations; of Gods, Spheres, Planes, and many other things which may or may not exist.
It is immaterial whether these exist or not. By doing certain things certain results will follow; students are most earnestly warned against attributing objective reality or philosophic validity to any of them.
(Aleister Crowley, Liber O vel Manus et Sagittae)


μετάφραση:

Σ' αυτό το βιβλίο γίνεται λόγος για Σεφιρώθ και Ατραπούς, για Πνεύματα και Επικλήσεις, για Θεούς, Σφαίρες, Πλανήτες, και πολλά άλλα πράγματα που μπορεί ή δεν μπορεί, να υπάρχουν.
Είναι χωρίς σημασία αν αυτά υπάρχουν ή όχι. Κάνοντας ορισμένα πράγματα, κάποια αποτελέσματα θα ακολουθήσουν. οι σπουδαστές προειδοποιούνται ιδιαίτερα ενάντια στο να αποδώσουν αντικειμενική πραγματικότητα ή φιλοσοφική εγκυρότητα σε οποιοδήποτε απ' αυτά.


Αυτά είπε ο μαστρο-κρόουλι την εποχή που ήταν στα λιμιτ-απ του, πριν ο εγκέφαλος γίνει πολτός από τις καταχρήσεις.
Ξέρει μήπως κανείς μας τι ακριβώς είναι ο ηλεκτρισμός; Μόνο οι ηλεκτρολόγοι πιστεύουν ότι είναι κάτι μπαλάκια που τρέχουν μέσα στα καλώδια, ενώ οι επιστήμονες ακόμη διαφωνούν. Κι όμως όλοι μας τον χρησιμοποιούμε καθημερινά. Άν η μαγεία λειτουργεί, η ηθική της χρήση εξαρτάται μάλλον από τον χρήστη, κι όχι τόσο από τις δυνάμεις που επικαλείται.




Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 27/01/2013 14:46:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2013, 07:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μου ΄΄αρεσει΄΄ που καποιοι βρισκονται σε ενα σαιτ μεταφυσικου ενδιαφεροντος... κ ειρωνευονται -υποστηριζουν οτι δν πιστεθουν στα μαγια .τοτε τι κανουν εδω ?

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2013, 14:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλο να πιστεύεις στα μάγια, άλλο να είσαι ανώριμος, άλλο να είσαι βλάκας, και άλλο να είσαι τρελός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2013, 18:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή αυτοί που πιστεύουν στη μαγεία τι είναι; Τρελοί, βλάκες και ανώριμοι; Γιατι εσυ, όπως και πολλά αλλα μέλη, δεν πιστεύετε στη μαγεία, απ ότι ξέρω. Βασικα το θέμα είναι τι θεωρεί μαγεία ο καθένας μας και τι βιώματα έχει :-)

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2013, 18:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
erzebet_bathory κατα την δική σου άποψη δηλαδή
για να συμμετέχει κάποιος σε ενα forum (σαν του esoterica.gr)
πρέπει να πιστεύει στα μάγια???

Δεν νομίζεις οτι είναι λίγο προσβλητικό να θεωρείς ανίδεους,
όσους η προσωπική τους έρευνα τους έχει οδηγήσει σε αυτό το συμπέρασμα?
οτι δηλαδή ΔΕΝ υπάρχει μαγεία?
(τουλάχιστον όχι έτσι όπως παρουσιάζετε)

Τώρα για το αν θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται με σοβαρότητα,
θέματα τύπου: "πως θα γίνω μάγος",
νομίζω οτι είναι καθαρά θέμα αντίληψης του συμμετέχοντα.

Άλλος αντιλαμβάνεται πως είναι όντως "σατανικό" να ανοίξεις τέτοια κουβέντα με άτομα (κυρίως μικρής ηλικίας)
τα οποία δεν ειναι σε θέση να διαχωρίσουν τον Harry James Potte
απο την κυρα Σουλτάνα του 3ου ορόφου ...

και Άλλος σπεύδει να του προτείνει Σολομωνικές, λευκές, μαύρες κι εμπριμέ μαγείες...

Όπως το βλέπει ο καθένας


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2013, 20:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα για το αν θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται με σοβαρότητα,
θέματα τύπου: "πως θα γίνω μάγος"


Δε θεωρείς δηλαδή πως θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται με σοβαρότητα; Άλλο να γίνεται κάποιο αστείο σχόλιο και άλλο να ειρωνεύονται τις απόψεις αυτού του μέλους, το οποίο είναι και ανήλικο. Αποδεκτό πως έχετε κανει τις έρευνες σας και καταλήξατε πως δεν υπάρχει η μαγεία. Για να ξεκινήσει καποιος μια έρευνα πανω σε ένα αντικείμενο σημαίνει πως τον ενδιαφέρει. Μη μου πεις πως ως παιδί δεν ήθελες να γίνεις μάγος που θα θεραπεύεις ανθρώπους και θα κυνηγάς δαίμονες... Όλοι έχουν περάσει λίγο ή πολύ απο αυτή τη φάση.
Αυτό που, τωρα, στα δικα σου ματια φαίνεται γελοίο στα ματια ενός ατόμου μικρότερης ηλικίας μπορει να είναι άξιο θαυμασμού.

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...

Edited by - Camelot on 31/01/2013 20:29:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2013, 23:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά δε λέω οτι δεν υπάρχει μαγεία, λέω απλά οτι κάποιοι που ασχολούνται με αυτά τα ζητήματα έχουν τα μυαλά στο κεφάλι τους και κάποιοι άλλοι όχι.
Εσύ Camelot θεωρώ οτι (για την ηλικία σου) τα έχεις αρκετά μέσα στο κεφάλι σου. Αυτο είναι καλό, είναι μια βάση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy