ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η πιο υπερτιμημενη εκστρατεια.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2013, 00:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφερομαι φυσικα,σε αυτην του μεγαλου αλεξανδρου.Διελυσε την αυτοκρατορια της καρπαζιας,που οποιος ελληνας ηθελε επι 3 αιωνες,μαζευε λιγο στρατο και τους εκανε πλακα.

Το γαμωτο ειναι που δεν ζησαμε και εμεις τοτε ,να γουσταρουμε.Τετοιους καρπαζοεισπρακτορες σαν τους περσες,ουτε ξαναεβγαλε η ιστορια,ουτε θα ξαναβγαλει.

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2013, 00:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας πω και μια ιστορια,αγνωστη στους περισσοτερους.

5 χρονια μετα τον πελοποννησιακο πολεμο,βασιλιας της σπαρτης εγινε ο αγησιλαος.Με 8.000 μονο στρατο,ξεκινωντας απο την αυλιδα,εκστρατευσε εναντιον των περσων.Αφου τους νικουσε συνεχεια σε μικρες μαχες,τους διελυσε στον πακτωλο ποταμο.Εντρομοι οι περσες,προσπαθουσαν απεγνωσμενα να υπογραψουν ειρηνη μαζι του,ενω ταυτοχρονα δωροδοκησαν τις υπολοιπες ελληνικες πολεις να κηρυξουν πολεμο στη σπαρτη,ωστε να αναγκαστει ο αγησιλαος να γυρισει πισω,πραγμα που καταφεραν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2013, 01:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης,ποτε μου δεν καταλαβα,τι οφελη ειδε η ελλαδα και ο ελληνισμος απο αυτην την εκστρατεια.Τους βαρβαρους τους διδαξε να μην τρωει ο ενας τον αλλον,να μην παντρευονται αδελφια μεταξυ τους ,κ.τ.λ.

Εμεις σαν εθνος τι αποκομησαμε;Καποια πλουτη περιστασιακα,που εκαναν μαλθακους τους εδω μακεδονες,ωστε οι ρωμαιοι να κανουν υγιεινο περιπατο και να σκλαβωθει η πατριδα για αιωνες στους βαρβαρους της δυσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2013, 01:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι απόψεις σου αγαπητέ μου, ειδικά έτσι όπως τις εκφράζεις, είναι επιπέδου γυμνασίου...

Για την ιστορία...στην Ισσό ο Αλέξανδρος αντιμετώπισε μεταξύ άλλων 30.000 μισθοφόρους Έλληνες (εκείνος είχε 32.000 πεζούς). Οι μισθοφόροι αυτοί ήταν και ο μεγαλύτερος μπελάς για την μακεδονική φάλαγγα στις περισσότερες μάχες. Ουσιαστικά το μεγάλο παιχνίδι ήταν Έλληνες εναντίον Ελλήνων...

Όσο για την περσική αυτοκρατορία αυτή έπιανε το μεγαλύτερο κομμάτι του γνωστού τότε κόσμου και οι δομές της θεωρούνται αξιοθαύμαστες από τους ιστορικούς. Ο Αλέξανδρος ως ένα σημαντικό βαθμό βρήκε έτοιμες τις δομές για την δική του αυτοκρατορία, κάτι που διευκόλυνε αρκετά το τόσο δύσκολο έργο της διακυβέρνησής της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2013, 04:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skartados,Kost,

Το δύσκολο του εγχειρήματος του να εκστρατεύσει κανείς προς κατάλυση της Περσικής αυτοκρατορίας δεν ήταν τόσο οι Πέρσες(εδώ συμφωνώ εν μέρει με τον Σκαρτάδο) αλλά τα Περσικά αχανή εδάφη.

Η δυνατότητα του να συντηρείς και να μετακινείς στρατό επί μακρόν.

Σε αυτό ο Αλέξανδρος έδωσε εξετάσεις και πέτυχε.

Η ανωτερότητα των Ελλήνων σε επίπεδο οπλισμού και κατάρτιση ήταν όντως δεδομένη επί των Περσών,και αυτό ίσχυε όντως για όλες ουσιαστικά τις ελληνικές πόλεις.

Πόσο μάλλον για την Σπάρτη.

Όντως η εκστρατεία του Αγησιλάου (10 χρόνια μετά τον Πελοποννησιακό πόλεμο),το 396 π.χ. ήταν ιδιαίτερα αξιόλογη.

Όντως ανεκόπη,και μάλιστα δυο φορές.
Μια με δωροδοκία 30 ταλαντων από τον Τιθραύστη και την τελειωτική, λόγω της κήρυξης πολέμου στη Σπάρτη, από άλλες ελληνικές πόλεις.

Θεωρώ όμως ότι και αν δεν συνέβαιναν αυτά,δεν θα είχε το εύρος κατάκτησης εδαφών που πέτυχε ο Αλέξανδρος.

Λόγω έλλειψης οργάνωσης όμως όχι λόγω κατώτερης δυναμικής.
Εδώ συμφωνώ και πάλι με τον Σκαρτάδο.

Επίσης το μεγάλο πρόβλημα ήταν όπως πάντα, το Έλληνες εναντίον Ελλήνων,που αναφέρει κι ο Kost.

Παρά ταύτα αν ο Αλέξανδρος δεν είχε συντρίψει (θα μπορούσε βέβαια να επιμείνει να συμφιλιώσει αντ' αυτού) τις υπόλοιπες Ελληνικές δυνάμεις,δεν θα μπορούσε να επιτύχει στην εκστρατεία.
Θα είχε πιθανότατα πάθει αυτό που έπαθε ο Αγησίλαος-να γυρίσει κακήν κακώς πίσω για να υπερασπιστεί τη Μακεδονία από τους υπόλοιπους Έλληνες.

Τώρα εδώ:

quote:
μεις σαν εθνος τι αποκομησαμε;Καποια πλουτη περιστασιακα,που εκαναν μαλθακους τους εδω μακεδονες,ωστε οι ρωμαιοι να κανουν υγιεινο περιπατο και να σκλαβωθει η πατριδα για αιωνες στους βαρβαρους της δυσης.

Δε νομίζω ότι εκεί κυρίως είναι το πρόβλημα...στη μαλθακότητα λόγω πλούτου δηλαδή.

Είναι αυτό που ανέφερα και πιο πάνω.


Ο Αλέξανδρος,δεν ένωσε ουσιαστικά την Ελλάδα.

Αποδυνάμωσε όλους τους υπόλοιπους ,ώστε να εκστρατεύσει.

Και το έκανε σε τέτοιο βαθμό,που δεν ανέκαμψαν ποτέ από τότε....

Αυτό ήταν το τραγικό απέναντι στην Ελλάδα λάθος.

Οι Ρωμαίοι δεν θα έκαναν περίπατο αν είχαν να αντιμετωπίσουν Ελληνικό μέτωπο.Αντιμετώπισαν και μερικώς μόνο Μακεδονικό μέτωπο.

Και νομοτελειακά νίκησαν.
Οι δυνάμεις τους ήταν υπέρτερες και οργανωμένες.Και φυσικά ήταν και στην ακμή τους.Επίσης η τεράστια διαφορά οπλισμού(που είχαμε με τους Πέρσες) εδώ δεν ήταν παρούσα.

Ναι αυτό το χρεώνω στον Αλέξανδρο.

Ήταν για μένα ο μεγαλύτερος στρατηλάτης,αλλά υπάρχουν και αρνητικά:

α. Ο ελληνικός κόσμος αποδυναμώθηκε.Μόνο η Μακεδονία κέρδισε προσωρινά,σε ισχύ.

β. Ήταν η αρχή της καταστροφής της δημοκρατίας,όπως αυτή νοείτο στον αρχαίο κόσμο.

γ. Ήταν τραγικό λάθος που δεν είχε ορίσει διάδοχο.Ναι ήταν νέος ακόμη,αλλά διακυβέβονταν πολλά,σε περίπτωση θανάτου του.Το ότι αρώστησε μπορεί να ήταν απρόβλεπτο,αλλά θα μπορούσε να είχε σκοτωθεί σε μάχη.Έπρεπε να είχε προβλέψει διέξοδο σε περίπτωση θανάτου του.Είμαι κάθετος σε αυτό.

δ. Λέγεται ότι δεν του δόθηκε η ευκαιρία να κατακτήσει και τη Δύση..
Μπούρδες.Είχε πολλές ευκαιρίες.Οι ανατολικοί λαοί που είχε κατακτήσει ήταν ευκολότατο να κυβερνηθούν δια αντιπροσώπου.Ηταν αυτό που ήξεραν να κάνουν μια χαρά.Εδώ τα μισοκατάφεραν οι επίγονοι,με τον Αλέξανδρο νεκρό και με ένα κάρο φαγωμάρες μεταξύ τους.

Αν είχε βάλει ένα τέρμα λίγο νωρίτερα,στην ανατολική διείσδυση,και είχε ξεκινήσει την επέκταση προς τη Δύση,στα ανατολικά κατεκτημένα εδάφη δεν θα άνοιγε μύτη,ζώντος του Αλεξάνδρου,και προελαύνοντος προς δυσμάς.

Να το πούμε καθαρά...
Είχε φάει κόλλημα με την ανατολική χλιδή και κυρίως λατρεία.

Στην Ελλάδα ήταν βασιλιάς και μέγας στρατηλάτης.

Στην Δύση θα επέκτεινε περισσότερο το εύρος των ιδίων εννοιών.

Στην ανατολή "έγινε" θεός... Και την ψώνισε,πως να το κάνουμε..
Και λόγω αυτού καθυστέρησε.Ότι δεν κατάφεραν οι Πέρσες το κατάφερε το καλάμι που καβάλησε.

Και οι Ρωμαίοι γλύτωσαν.Και άδραξαν την ευκαιρία.

Παρά τις ενστάσεις μου,παραμένει μέγιστος όλων.
Περιμένω τα σχόλιά σας

Kost,

Επέτρεψέ μου να σου πω ότι είσαι αυστηρός με το Σκαρτάδο.
Τα λέει λίγα-λίγα από ότι έχω καταλάβει.
Και έτσι παρεξηγείται καμμιά φορά.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 25/02/2013 04:16:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2013, 11:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία οποιοσδήποτε διαβάσει αυτό που έγραψε ο σκαρτάδος και αυτό που έγραψες εσύ βλέπει βασικές διαφορές...η πρώτη ανάλυση είναι επιπέδου γυμνασίου, και όχι επειδή είμαι εγώ ο "αυστηρός", αλλά επειδή αντικειμενικά είναι επιπέδου γυμνασίου, πώς να το κάνουμε δηλαδή??? από ευγένεια δηλαδή να πω ότι είναι σοβαρή άποψη? με αυτά που γράφεις εσύ συμφωνώ σε γενικές γραμμές. Κανείς δεν αμφισβητεί την στρατιωτική ανωτερότητα των Ελλήνων. Και κανείς όμως δεν μπορεί να αμφισβητήσει το γεγονός ότι η Περσική αυτοκρατορία εκτός από αχανής εδαφικά ήταν και μία ισχυρότατη αυτοκρατορία (αρκεί να θυμηθούμε την δύναμη του μηδικού χρήματος στους έλληνες και λοιπούς). Θεωρώ λοιπόν χαζό το να υποτιμάει κανείς την εκστρατεία και τα επιτεύγματα του Αλεξάνδρου στην Περσία (ειδικά με επιχειρήματα τύπου "ακόμα και εγώ αν εκστράτευα εναντίον τους θα τούς έκανα πλάκα"),όμοια των οποίων δεν νομίζω να επαναλήφθηκαν ποτέ στην ιστορία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 15:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skartados,Kost,

Παίδες,ζητώ συγνώμη για την παρεμβολή μου στα μεταξύ σας.(δεν εννοώ την ανάρτηση περί Αλεξάνδρου,αλλά το τελευταίο κομμάτι).

Απλά έχω βαρεθεί να βλέπω καυγάδες,πόσο μάλλον μεταξύ ατόμων που εκτιμώ,ασχέτως συμφωνίας ή διαφωνίας.

Να κοντράρουμε διανοητικούς πίθηκους,το καταλαβαίνω,παρ' όλο που με χαλάει κι αυτό.
Όσες φορές το έχω κάνει,στο τέλος με ρίχνει ψυχολογικά.

Κι εσύ ρε φίλε Skartados,μη βαριέσαι να βαρέσεις τα πλήκτρα,να είσαι πιο αναλυτικός,αφούς ξέρεις να το κάνεις αδερφέ μου..

Και πάλι συγνώμη κι από τους δυο σας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 15:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω δεν εχω προβλημα με τον κοστ.Ισα-ισα,που οποτε βλεπω μια δημοσιευση του ειδικα σε ιστορικο θεμα,θα την διαβασω.Αυτος ζηλευει,που την εχω μεγαλυτερη(την γνωση).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 12:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αμεινία, γιατί απολογείσαι φίλε μου? Οι παρεμβάσεις σου είναι πάντα και πυροσβεστικές και ουσιαστικές. Το θέμα όμως είναι άλλο.

1) Είναι αδύνατον να συμφωνούμε πάντα ο ένας με τον άλλο.
2) Είναι αδύνατον να μην εκνευριζόμαστε με πράγματα που διαβάζουμε εδώ μέσα.
3) Αυτό που είπα στον σκαρτάδο περί "γυμνασίου" δεν ειναι τίποτα μπροστά σε αυτά που γράφονται σε άλλα θέματα.

Από τον Μύθο & Θρησκεία εγώ γενικά απέχω...ίσως γιατί δεν με συγκινούν τα περισσότερα θέματα, κυρίως όμως επειδή με απωθεί η ατμόσφαιρα που επικρατεί εδώ και χρόνια στην εν λόγω ενότητα...βγαίνει ο κάθε περίεργος και προσπαθεί με νύχια και με δόντια να "ξεσκεπάσει", να "ξεβρακώσει" και να "ξευτυλίσει" τους αντιπάλους του...ειδικά στην διαμάχη χριστιανών-ελληναράδων το πράγμα έχει καταντήσει αηδία εδώ και πάρα πάρα πολύ καιρό...συζητήσεις της πλάκας οι περισσότερες, αισθητική μηδέν, βωμολοχίες και κομπλεξισμός στο φουλ...και όλα αυτά με σκοπό τι? αυτό που λέει και ο άλλος πιο πάνω, "για το ποιός την έχει μεγαλύτερη"...

Εγώ λοιπόν να δεις πόσο έχω βαρεθεί τις έριδες στο Μύθο...όταν όμως θα μπω καμιά φορά και θα απαντήσω σε απόψεις με το στυλ πχ. του σκαρτάδου, δηλαδή απόψεις ανιστόρητες και γραφικές, τότε μου είναι μάλλον αδύνατον να του απαντήσω με ευγένειες και κοπλιμέντα...όταν δηλαδή κάποιος αποφασίζει να μιλήσει για τον Μ. Αλέξανδρο και τους Πέρσες -θέμα ενδιαφέρον και σοβαρό- και τελικά βλέπεις ότι χρησιμοποιεί φρασεολογία προπονητή εξέδρας και με έλλειψη επιχειρημάτων για αυτό που λέει, τότε το επίπεδο της συζήτησης ξεκινάει από χαμηλά...η δε απλότητα και έλλειψη αναλυτικότητας που λες είναι συνήθως έλλειψη επιχειρημάτων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 12:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όταν δηλαδή κάποιος αποφασίζει να μιλήσει για τον Μ. Αλέξανδρο και τους Πέρσες -θέμα ενδιαφέρον και σοβαρό- και τελικά βλέπεις ότι χρησιμοποιεί φρασεολογία προπονητή εξέδρας και με έλλειψη επιχειρημάτων για αυτό που λέει,

Κατσε ρε συ κοστ,απο που και ως που ελειψη επιχειρηματων;

Ξεκιναω ενα θεμα και λεω με τον δικο μου τροπο,οτι η εκστρατεια αυτη,ειναι υπερτιμημενη κυριως σε 2 αξονες.

Μια ,στο στρατιωτικο σκελος.Εκτος απο τις γνωστες μαχες που ηττηθηκαν οι περσες,φερνω ως επιχειρημα την εκστρατεια του αγησιλαου,αγνωστη στους πολλους.Ο οποιος,με το ενα τεταρτο περιπου του στρατου του αλεξανδρου,τους εκανε πλακα.Εντρομοι προσπαθησαν και τελικα καταφεραν να βρουν τροπο,να απαλλαγουν απο αυτον.

Δεν ειναι επιχειρημα αυτο;Εισαι σοβαρος τωρα;

Τι να κανουμε τωρα,η αυτοκρατορια αυτη,ηταν η αυτοκρατορια της καρπαζιας για τους ελληνες.Αφου δε λες οτι μιλαω σαν προπονητης,η,οπαδος,θα στο πω και αλλιως.

Η μονη περιπτωση να εχαναν οι ελληνες απο τους περσες,ηταν να το εστηνε ο μπεος για το στοιχημα.


Ομως εκτος απο το στρατιωτικο σκελος,οπου ο αλεξανδρος εκανε το αυτονοητο,υπαρχει και το ερωτημα ,ποιο ηταν τελικα το οφελος για τον ελληνισμο γενικα,απο αυτην την εκστρατεια.

Και εδω λεω ξανα με επιχειρηματα,οτι οχι μονο οφελος δεν υπηρχε,αλλα αντιθετα υπηρχε τεραστια ζημια,η οποια οδηγησε τελικα στην υποδουλωση στους ρωμαιους.

Εκτος αν το οφελος μας ηταν,οτι παει ο καθε γραφικος στο αφγανισταν και επειδη λεει οτι ειναι γιουναν,οι κατοικοι εκει του λενε για τον ισκαντερ και αυτος κατουριεται απο τη χαρα του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 13:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικα,μπορει να βρεθει καποιος και να με ρωτησει ευλογα,κατσε ρε συ σκαρταδο,τι θελεις τελικα να πεις;Οτι κακως εγινε η εκστρατεια αυτη;

Οχι ,δεν θελω να πω αυτο.Φυσικα και η εκστρατεια αυτη επρεπε να γινει.Ποσες φορες δηλαδη επρεπε να μπουκαρουν οι περσες στην ελλαδα,η,ποσους αιωνες επρεπε η αυτοκρατορια της φαπας,να εχει σκλαβωμενους τους ελληνες της ιωνιας,μεχρι να αποφασισουν οι ελληνες να τους διαλυσουν μεσα στο σπιτι τους;

Ομως εγιναν αρκετα λαθη.
Το ενα ηδη το επεσημανε ο αιμεινιας,ας και για αυτο δεν φταιει ο αλεξανδρος,εννοω την κατασταση που δημιουργησε στην ελλαδα.

Το αλλο λαθος που εγινε,δυστυχως μπορουσε να γινει σωστα οπως εχει αποδειχτει απο την ιστορια,()δηλαδη η αρπαγη προς ιδιου οφελος ζωτικου χωρου,μονο αν αντι για οργανωμενο στρατευμα,τη δουλεια την εκαναν πλιατσικολογοι αποικοι,και φανατικοι ιεραποστολοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 18:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Να στο πω και εγώ με απλά λόγια. Στα 80s ο Άρης κέρδιζε τον Πάοκ στο μπάσκετ όπου κι αν τον έβρισκε. Αυτό τι σημαίνει? Ότι ο Πάοκ του Πρέλεβιτς ήταν ομαδούλα??? Το ίδιο και με Ολυμπιακό-Παναθηναϊκό στην προηγούμενη δεκαετία.

Η αξία του νικητή φαίνεται και από την αξία του ηττημένου. Οι Πέρσες ήταν μία υπερδύναμη που είχε κατακτήσει όλο τον κόσμο. Από τον 5ο αιώνα βέβαια άρχισε η παρακμή της, παρόλα αυτά όμωςοι περισσότερες ελληνικές πόλεις είχαν αναγνωρίσει την κυριαρχία τους, δίνοντάς τους γη και ύδωρ, των Μακεδόνων μη εξαιρουμένων. Ακόμα και στους πολέμους με τους Έλληνες είχαν σημειώσει και κάποιες επιτυχίες (πχ. στο Αρτεμίσιο), πολύ λιγότερες όμως βέβαια από τις αντίστοιχες ελληνικές.

Από την άλλη, η μαχητική ικανότητα και στρατιωτική εκπαίδευση των Ελλήνων ήταν σαφώς ανώτερη, κάτι που εξισορροπούσε και με το παραπάνω την αριθμητική υπεροχή των Περσών. Το θέμα όμως είναι ότι το επίτευγμα του Αλέξανδρου ήταν εκπληκτικό διότι αποβιβάστηκε στην Μ. Ασία και έφτασε μέχρι τις Ινδίες. Μαζί με τον στρατό του διένυσε σχεδόν ολόκληρο τον κόσμο, διασχίζοντας απέραντες ερήμους, ζούγκλες και βουνά, αντέχοντας και υπερνικώντας κάθε φοβερή κακουχία και γενικώς καταφέρνοντας πράγματα πέρα από το ανθρώπινο μέτρο. Είναι άλλο λοιπόν το να κερδίζουν οι έλληνες απλώς τους πέρσες σε μία μάχη (το οποίο είναι από μόνο του σημαντικό) και άλλο αυτό που κατάφερε ο Αλέξανδρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 23:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να στο πω και εγώ με απλά λόγια. Στα 80s ο Άρης κέρδιζε τον Πάοκ στο μπάσκετ όπου κι αν τον έβρισκε.

Παρακατω δεν διαβασα,το κειμενο σου εχει ηδη αναφερθει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 00:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμάν ρε Μπαόκια με την ψωνάρα σας!

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 02:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρακατω δεν διαβασα,το κειμενο σου εχει ηδη αναφερθει.


?????.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 13:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

quote:
Παρακατω δεν διαβασα,το κειμενο σου εχει ηδη αναφερθει.

Χαχαχα! Μόνο Πάοκ ρε!

Θα ήθελα κι εγώ να πω μερικά πάνω στο θέμα. Ο Αλέξανδρος έκανε ό,τι έκανε για διάφορους λόγους. Αναφέρονται λόγοι όπως εκδίκηση για τα δεινά που προκάλεσαν οι Πέρσες στους Έλληνες με αποκορύφωμα τις παρασκηνιακές δολοπλοκίες τους με τους δύο μεγάλους αντιπάλους του Πελοποννησιακού Πολέμου, η ένωση όλων των Ελλήνων για την αναπτέρωση του γοήτρου τους (κάτι που δε νομίζω ότι απασχόλησε ποτέ τους Έλληνες ως συλλογικότητες) και άλλα.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο Αλέξανδρος ήταν ηγέτης ενός συγκεκριμένου κράτους πριν την εκστρατεία. Το κράτος αυτό είχε κάνει βασικό του χαρακτηριστικό τον "ιμπεριαλισμό" από την εποχή του προκατόχου του Αλεξάνδρου, Φιλίππου Β'. Τα κράτη ακολουθούσαν όπως σήμερα έτσι και τότε μια πολιτική ενιαία και ειδικά με βασιλικά καθεστότα αυτό είναι πιο εμφανές. Και ο Φίλιππος αν δεν δολοφονούνταν θα ξεκινούσε αυτός την εκστρατεία. Η πολιτική των Μακεδόνων δηλαδή δε θα άλλαζε και τόσο εύκολα. Οι Μακεδόνες ήταν οι πιο δυνατοί ανάμεσα στους Έλληνες και ήθελαν να κατακτήσουν την Ελλάδα και έπειτα την Περσική αυτοκρατορία και αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο να μη γίνει κατ εμέ. Για μένα έχει σημασία και το γεγονός ότι οι περσικές κατακτήσεις θα ήταν ένα είδος απόσβεσης των εξόδων που έκαναν οι Μακεδόνες κατά τις προετοιμασίες της εκστρατείας.

Σε αυτά τα έξοδα οφείλεται η υπεροπλία των πολύ λιγότερων αριθμητικά Ελλήνων. Η προετοιμασία πρέπει να ήταν πυρετώδης, πανάκριβη και με προσδοκίες ίσως και άνω του επιτρεπτού αν κρίνουμε από το αποτέλεσμα. Στο αποτέλεσμα αυτό βέβαια συνέβαλε απόλυτα η προσωπικότητα του Αλεξάνδρου. Για να το πω απλά ο τύπος ήταν τρελός. Στα Γαυγάμηλα νομίζω δεν επέτρεψε καν στο στρατό του να κατασκηνώσει αλλά με το που τελείωσε η πορεία διέταξε να παραταχθούν χωρίς ξεκούραση. Είχε μια απίστευτη φλόγα μέσα του. Λόγω ηλικίας, λόγω σκοπού, λόγω ψώνιου ακόμα; Δεν ξέρω. Εγώ το αποτέλεσμα κρίνω. Συμφωνώ με τον Αμεινία ότι κάπου την ψώνισε και ένιωσε θεός. Να πω επιπροσθέτως ότι και για γιος του Δία περνιόταν πριν φύγει για τη Μικρά Ασία, το αποκορύφωμα ήταν απλά η επίσκεψή του στις Θήβες όταν κατέλαβε την Αίγυπτο.

Πιστεύω λοιπόν ότι όντως είχε μια μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του. Αυτή η μεγάλη ιδέα θεωρώ ομως ότι τον έκανε και ανίκητο και βέβαια "θεό" στο τέλος. Γενικά θεωρώ ότι ήταν μια "χαωτική" κατά κάποιο τρόπο προσωπικότητα. Γεννήθηκε γι'αυτό που έκανε. Δεν ήθελα να κυβερνήσει αλλά να κατακτήσει, να γνωρίσει και να ενώσει. Ουσιαστικά άναψε ο ίδιος τη φωτιά του και ήθελε να καεί μέσα σε αυτή, σαν τον Αχιλλέα ένα πράμα. Και δεν είναι τυχαίο που ήταν ο αγαπημένος ήρωας του Αλεξάνδρου. Παρά το χαωτικό της προσωπικότητάς του, θεωρώ τον Αλέξανδρο το βασικότερο καταλύτη όλων για την επιτυχία της εκστρατείας στην Περσία και δε νομίζω να το κατάφερνε ούτε ο Αγισήλαος αυτό ούτε κανένας άλλος, γι'αυτό και διαφωνώ και με τον skartados. Οι Πέρσες ήταν σε παρακμή (εξάλλου ό,τι ανεβαίνει κατεβαίνει) αλλά παρέμεναν αυτοί που νίκησαν όλες τις μεγάλες αυτοκρατορίες της Εγγύς Ανατολής πιο πριν. Μιλάμε για ένα λαό που είχε στο αίμα του την κατάκτηση και τη νίκη. Οι Πέρσες δε νομίζω ότι καταστράφηκαν λόγω του αδύναμου στρατού τους αλλά λόγω της αλαζονείας και της ανύπαρκτης συνοχής τους ως λαός, ως κράτος και ως πολιτική.

Αυτά για την ώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 13:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αμεινία αν επιτρέπεις να σχολιάσω κάποια από αυτά που γράφεις.

quote:
Ο Αλέξανδρος,δεν ένωσε ουσιαστικά την Ελλάδα.

Συμφωνώ. Όπως είπα πιο πάνω προείχαν τα σχέδια των Μακεδόνων Βασιλέων και όχι το γόητρο, η ενότητα των Ελλήνων. Δεν ξέρω και αν πίστευαν πραγματικά οι Έλληνες στην ιδέα μιας ενωμένης Ελλάδας, πέραν του Γοργία, του Δημοσθένη και του Ισοκράτη σε προσωπικό επίπεδο. Είναι εμφανές ότι οι Έλληνες ανέκαθεν δε γουστάρανε να έχουν κυρίους από πάνω τους και αν ήταν να υπάρχει κάποιος αρχηγός, καθένας από αυτούς θα έλεγε ότι αυτός είναι ιδανικός για τη θέση, Αθηναίος, Σπαρτιάτης, Θηβαίος, Μακεδόνας, Ηπειρώτης αργότερα και έχει κι άλλους ο κατάλογος.

quote:
Αποδυνάμωσε όλους τους υπόλοιπους ,ώστε να εκστρατεύσει.

Αυτό νομίζω είχε γίνει από πολύ πιο πριν. Από το τέλος του Πελοποννησιακού η Ελλάδα σέρνεται μέχρι τη Ρωμαϊκή κατάκτηση με μικρές αναλαμπές. Μεγαλύτερη από αυτές ήταν ο Αλέξανδρος μόνο που το φως αυτό περιορίστηκε στην Ασία τόσο στα πεδία των μαχών όσο και στην πιο ειλικρινή προσπάθεια πολιτιστικού διεθνισμού που επιδιώχθηκε ποτέ από τον Αλέξανδρο. Ο Φίλιππος και ο Αλέξανδρος ήταν κατακτητές της Ελλάδας. Ήθελαν να έχουν υπό έλεγχο τους Έλληνες. Δεν ξέρω δλδ αν κάποιος που κατακαίει τη Θήβα ενδιαφέρεται για το καλό των άλλων πόλεων και τους βλέπει ως συμμάχους και όχι ως υποτελείς. Αλλά οι καλύτεροι ηγέτες, σόρρυ κιόλας, με σίδερο κυβέρνησαν και με φωτιά. Οπότε τα υπόλοιπα που λες:

quote:
Και το έκανε σε τέτοιο βαθμό,που δεν ανέκαμψαν ποτέ από τότε....

Αυτό ήταν το τραγικό απέναντι στην Ελλάδα λάθος.



quote:
α. Ο ελληνικός κόσμος αποδυναμώθηκε.Μόνο η Μακεδονία κέρδισε προσωρινά,σε ισχύ.

β. Ήταν η αρχή της καταστροφής της δημοκρατίας,όπως αυτή νοείτο στον αρχαίο κόσμο.


Όλα αυτά είναι φυσικώς επακόλουθα.

Για το διάδοχο που λες, είναι περίεργο που δεν όρισε κάποιον. Για μένα μυστήριο είναι και το πώς πέθανε. Τι να πω; Ίσως πίστευε στην αθανασία του, στο αναντικατάστατό του, ήταν νέος και πολύ δραστήριος αλλά και πολύ ενθουσιασμένος για να πιστέψει ότι όλα αυτά μπορεί να έχουν και τέλος. Είναι αυτό που είπα, ότι κάηκε μέσα στη φωτιά του και κατά κάποιο τρόπο έτσι έπρεπε να γίνει. Ο Αλέξανδρος με το που άφησε την Πέλλα σταμάτησε να έχει πατρίδα κατά κάποιο τρόπο. Και φαίνεται σαν να είχε διαλέξει αυτή η αυτοκρατορία που θα δημιουργούσε να ζούσε όσο θα ζούσε κι αυτός. Αυτές τις πτυχές και τις σκέψεις τις αποδίδει πολύ καλά πιστεύω η κατά όλα τα άλλα πολύ κακή ταινία που έγινε για το συγκεκριμένο πρόσωπο. Γενικά πάντως δεν ξέρω αν ποτέ ο Αλέξανδρος είχε ένα συγκεκριμένο πλάνο όταν ξεκίνησε την εκστρατεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 15:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90,

Μου φαίνεται ότι συγκλίνουν οι απόψεις μας.

Στο σημείο που βλέπω διαφοροποίηση,είναι το ποσοστό που "έφταιξε" ο Αλέξανδρος στη μη αναπτέρωση των δυνάμεων των άλλων Ελληνικών πόλεων.

Λίγα σχόλια ακόμη..

Η εποχή που οι Σπαρτιάτες έβλεπαν σαν τελικό έπαθλο τον έλεγχο επί της Πελοποννήσου είχε περάσει ανεπιστρεπτί.
Για λίγο ο στόχος έγινε η επικράτηση επί της πόλης των Αθηνών.
Έφερε φθορά,ναι, αλλά όσο υπήρχε ο στόχος,υπήρχε πάλι έπαθλο.(κράτησέ το αυτό για μετά).

Πάμε στην Αθήνα τώρα.

Το έπαθλο ήταν η επέκταση.
Σε ηγεμονία βασιζόταν το οικονομικό μοντέλο των Αθηνών.
Βλέπεις αυτοί δεν είχαν μια Μεσσηνία,να αρμέγουν.
Και να την είχαν, δε θα τους ήταν αρκετό.
Οι στόχοι τους ήταν ανέκαθεν πιο μεγαλεπήβολοι,από αυτούς των Σπαρτιατών.

Έτσι προσπάθησαν στη Σικελία,...,κόπηκαν.

Στο νότο ήταν πάντα η Σπάρτη(που τους είχε νικήσει ήδη).

Στο βορρά,το αστέρι της Μακεδονίας ψήλωνε την τροχιά του και φαινόταν αδιαφιλονίκητα σε υπερέχουσα θέση.

Τι θέλω να πω;

Οι υπόλοιπες Ελληνικές πόλεις μπήκαν σε μια ψυχολογία αισθήματος κατωτερότητας,(από άποψη δύναμης),σε σχέση με τους Μακεδόνες.

Γι΄αυτό και οι κατηγορίες για έλλειψη πολιτισμού,φιλοσοφίας κ.λ.π. που τους απέδιδαν.Όχι ότι τηρουμένων των αναλογιών δεν ίσχυαν,αλλά...
Αναλώθηκαν εκεί.

Στον τομέα της δύναμης,δεν προσπάθησαν ουσιαστικά ποτέ ξανά,με προοπτική και πρόγραμμα.(η Χαιρώνια ήταν μια αυτοκτονία της λογικής..)

Θήβα.

Παρομοίως.
Άργησε να ξυπνήσει.
Μόλις το έκανε,κέρδισε μια αποδιοργανωμένη Σπάρτη.
Και μετά έσπευσε να κουτουλήσει στον τοίχο,μαζί με τις υπόλοιπες πόλεις το 338 π.χ.)

Ανακεφαλαίωση και κεντρικό σημείο συλλογισμού:

Από τον Πελοποννησιακό πόλεμο,μέχρι τους Ρωμαίους,μεσολάβησε πολύς χρόνος,που θα μπορούσε να είναι αρκετός για την αποσώβηση της τελικής υποδούλωσης της αρχαίας Ελλάδας.

Σε αυτό το διάστημα είναι πιθανό να προλάβαινε μια πόλη (η όποια, εκ των Σπάρτη,Αθήνα,Θήβα),να ανασυνταχθεί και να ξεχωρίσει μεταξύ των ανταγωνιστών της.
Με τον παλιό τρόπο όμως...Αφήνοντας τον ανταγωνισμό όρθιο να αναπνέει.
Με διαφορά στήθους,αφήνοντας τον άλλο να οραματίζεται αναδιάταξη.
Αυτά θα μπορούσαν να είχαν συμβεί.

Η Μακεδονία του Φιλίππου και κατόπιν του Αλεξάνδρου,έσβησε το έπαθλο από το προσκήνιο.

Οι υπόλοιποι βαριόντουσαν να προσπαθούν για τη δεύτερη θέση.
Και έτσι δεν προσπάθησαν καθόλου.

Δε λέω φυσικά ότι τους έφταιγε ο Αλέξανδρος,μόνο.
Η μισή ντροπή για την παραίτηση,ήταν δική τους.

Η αιτία (όχι ηθικά,αλλά ιστορικά) ήταν όμως η Μακεδονία.

Και όταν δικαιωματικά έστω,αυτοεκλέγεσαι εκπρόσωπος του Ελληνισμού,χρωστάς να μείνεις όρθιος και να κάνεις άμυνα στην επόμενη επίθεση των ξένων.Δεν αναλώνεσαι μόνο στην επίθεση των ήδη απωθημένων Περσών.

Ο Αλέξανδρος πέτυχε την μεγαλύτερη εξάπλωση,μέσω επίθεσης.Οι μάχες του σε εχθρικό έδαφος είναι μακράν κάθε σύγκρισης.

Απέτυχε να θέσει τις βάσεις για τις μελλοντικές αμυντικές μάχες σε πατρώο έδαφος, δηλαδή,
την μελλοντική Σαλαμίνα,τις μελλοντικές Πλαταιές,το μελλοντικό Μαραθώνα.

Έτσι ο Ελληνισμός εξαπλώθηκε πέραν από κάθε προηγούμενο ,για να συρικνωθεί επίσης πέρα από κάθε προηγούμενο.

Τα πιστώνω και τα χρεώνω αμφότερα στον Μέγα Αλέξανδρο.
Επιμένοντας πάντα ότι υπήρξε μέγιστος όλων.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 28/02/2013 15:57:56

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 28/02/2013 15:59:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 17:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακομα δεν εχω δει καποιον να γραφει,ποια ηταν τα οφελη για τον ελληνισμο απο αυτην την εκστρατεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 18:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακομα δεν εχω δει καποιον να γραφει,ποια ηταν τα οφελη για τον ελληνισμο απο αυτην την εκστρατεια.

Πληρωμένη απάντηση-ανάρτηση.

Προτίμησα να επικεντρωθώ στα αρνητικά,επειδή σπανίως αναλύονται.
Αυτός δεν ήταν και ο στόχος του θέματος;

Πέραν αυτού,για να μην υπεκφεύγω,η εκστρατεία έδωσε διαχρονικότητα στην έννοια Ελληνισμός.
Συμφωνώ ότι υπήρχε ήδη πέραν του τοπικού Ελλαδικού χώρου.
Όμως οι υπάρχουσες αποικίες ήταν απομονωμένες και καταδικασμένες να απορροφηθούν γρήγορα από τη δίνη των κατακτητών που ακολούθησαν.

Θα μου πεις και οι Αλεξανδρινές αποικίες δεν άντεξαν και πάρα πολύ.

Ναι, αλλά αυτές πολιτισμικά "κατέκτησαν" τους κατακτητές τους.

Ίσως επειδή πια είχε ήδη διαπιστωθεί η ανωτερότητα του Ελληνικού πνεύματος,ίσως πάλι αυτή η ανωτερότητα χρειαζόταν επίδειξη δύναμης για να γίνει παραδεκτή..
δεν μπορώ να δώσω σαφή απάντηση σε αυτό.

Μας απαντάει ίσως η ίδια η εξέλιξη της γλώσσας.
Ο όρος Ελληνιστική περίοδος,ουσιαστικά σημαίνει την περίοδο που εξαπλώθηκε ο Ελληνισμός.
Συμφωνώντας ή όχι με τον τρόπο,οφείλω να το πιστώσω.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2013, 01:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη ρε αιμεινια με λες,οτι το κερδος του ελληνισμου,ηταν οτι διαδοθηκε ο πολιτισμος του στους βαρβαρους;

Αυτο εγω το λεω κερδος για τους βαρβαρους ξερεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2013, 12:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skartados,

Όχι,αδερφέ μου,αυτό ήταν το λιγότερο.

Το ότι σώθηκε και αναμεταδόθηκε σε όλους σήμερα,είναι το κέρδος.

Οι Ρωμαίοι π.χ."αγκάλιασαν" αναγκαστικά τον Ελληνικό πολιτισμό,γιατί τον έβρισκαν,(λόγω της εξάπλωσης),σε πολλές περιπτώσεις μπροστά τους.
Οι Άραβες π.χ. τον υιοθέτησαν στα σημεία,και τον μετέφρασαν στη γλώσσα τους,γιατί τον ...γνώρισαν.Τους δόθηκε η ευκαιρία.

Αν το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα είχε μείνει π.χ. μέσα στα "τείχη" 2-3 Ελληνικών πόλεων,με το πέρασμα των Ρωμαίων πρώτα, και των υπολοίπων αργότερα,θα είχαμε πολύ λιγότερα σωζμένα σήμερα.

Τα κείμενα είχαν εξαπλωθεί σε όλον τον κόσμο.Σε όλους τους (κατώτερους ναι ) τότε πολιτισμούς.
Έτσι σώθηκαν.
Αυτό είναι το κυριότερο κέρδος κατά την άποψή μου.

Τώρα να μιλήσουμε για την υποθετική περίπτωση μια πόλη-κράτος,π.χ. η Αθήνα,να επιβίωνε τα τελευταία 2500 χρόνια,απ'όλους τους επίδοξους κατακτητές,ΧΩΡΙΣ εξάπλωση,διατηρώντας την αυτάρκειά της και τον πολιτισμό της,καταλαβαίνεις ότι είναι γραφικότητα.

Όλοι οι πολιτισμοί επικρατούσαν και διαρκούσαν, όσο κρατούσε η εξάπλωση.
Όταν άρχιζε η συρίκνωση,το έργο βάδιζε προς αναγκαστικό τέλος.

Δε λέω ότι είναι σωστό (ηθικά ας πούμε)που συνέβαινε έτσι,απλά ιστορικά ήταν έτσι.

Καταληκτικά,η επιλογή της εξάπλωσης ήταν μονόδρομος για τον Ελληνισμό.
Το ζήτημα είναι
α. αν ο Αλέξανδρος το έκανε με το βέλτιστο τρόπο,και
β. αν δεν το έκανε αυτός,αν θα το κατάφερνε κάποια άλλη Ελληνική πόλη.

Οι προσωπικές μου απαντήσεις είναι
α. Όχι
β. Μάλλον όχι,αλλά ο Αλέξανδρος φρόντισε να μην μάθουμε ποτέ.

Παραμένει ο μόνος που τα κατάφερε,ούτως ή άλλως.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

popart
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2013, 20:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost έχεις μήνυμα από μένα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy