ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ανακοίνωση: "Καινούργιος Συντονιστής - AitheroVamon"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2013, 17:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναπαράγω από την σχετική Ανακοίνωση που έχει αναρτηθεί στον χώρο "!! Νέα των Forums !!":


Προβαίνουμε σήμερα στην απλά τυπική ενημέρωση/επισημοποίηση για τον AitheroVamon και τον συντονιστικό του ρόλο. Πρόκειται για μία, πολύ δημιουργική θεωρούμε, πτυχή της συμμετοχής του AitheroVamon η οποία είναι σίγουρα προφανής για τους ενεργά συμμετέχοντες/ουσες στις Συζητήσεις της Κοινότητας Διαλόγου του Esoterica και την οποία αυτοβούλως ανέλαβε ο ίδιος πολύ πριν του το προτείνουμε και από την πλευρά μας.

Πιστεύουμε πως τις δράσεις τέτοιου τύπου (συντονιστικού), ο φίλος AitheroVamon τις επιτελεί πάνω απ'όλα με ειλικρινή και συνειδητή διάθεση προσφοράς, το οποίο υπήρξε άλλωστε πάντα το κεντρικό κριτήριο για την Ομάδα των Συνεργατών του χώρου, και χαρακτηρίζονται από σημαντική διορατικότητα, μεγάλη αποτελεσματικότητα, ορθά ισορροπημένη πρωτοβουλία και αυθεντικό -μη τυπολατρικό/στερεοτυπικό- σεβασμό προς τους άλλους, μαζί με εμφανή διάθεση εμβάθυνσης στους διανθρώπινους συσχετισμούς. Τον ευχαριστούμε για ότι έχει προσφέρει έως τώρα και του ευχόμαστε από καρδιάς -οι Συνεργάτες του Εsoterica- και προσωπικά από πλευράς μου, Καλή και Ανανεωμένη Συνέχεια!


Το παρόν θέμα είναι "ανοιχτό" για συμμετοχή και θα παραμείνει ενεργό για δύο εβδομάδες περίπου.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2013, 18:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ δίκαιη επιλογή Admin.

Aitherovamon σου εύχομαι "καλά ξεμπερδέματα" στις "διαμάχες"!

ΣΗΜ:
Και το είχα προφητεύσει...συνομωσιολόγος ών!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2013, 20:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία.
Εξαιρετική επιλογή, θα έλεγα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2013, 20:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ευχαριστήσω την ομάδα διαχείρισης για την ιδιαίτερη τιμή που μου έκανε,
οχι βέβαια για τον "τίτλο",
αλλά για την εμπιστοσύνη που έχουν δείξει τόσο καιρό (μέσα & έξω) από το χώρο των forums του esoterica.gr.

Όντας μέλος των forums απο το 2002, να τους ευχαριστήσω πάνω απ'ολα
για την ευκαιρία κι αυτό το "εισιτήριο" που μας χάρισαν...
ως γνωστόν σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το ταξίδι

Ας το συνεχίσουμε...



Υ.Γ
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, λεγε λεγε, θα πέσεις και κάπου μέσα
macedon, θα έλεγες... (αυτα τα αποσιωπητικά σου με τρομάζουν)


not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 05/03/2013 20:51:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2013, 01:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon
σιδεροκέφαλος εύχομαι!!

Σ' ευχαριστώ κι εγώ προσωπικά για τις πάμπολλες φορές που το άγρυπνο μάτι σου ήταν εκεί και βοήθησε ώστε να προλάβουμε ή να διορθώσουμε δυσχερείς καταστάσεις.
Για τα εμπνευσμένα και επίκαιρα θέματα που έχεις ανοίξει εκφράζοντας το πνεύμα αναζήτησης του ESOTERICA.
Για την πλούσια συμμετοχή σου και τις ενδιαφέρουσες απόψεις σου.
Για τις καίριες και ξεκάθαρα ειλικρινείς σου παρεμβάσεις όπου έχεις πει τα πράγματα με το όνομά τους και χωρίς περιστροφές.
Για την αυστηρότητα όπου χρειαζόταν αλλά και το πυροσβεστικό πετυχημένο χιούμορ σου.
Για τη συνεργασία μας.

Καλή συνέχεια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2013, 02:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γούρι...!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2013, 09:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ θα μας σώσεις απο τον αντιχριστο !!!
οχι μόνο έχεις το 999 αλλα κι ενα ακόμα καβάτζα


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2013, 17:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια και καλή δύναμη φίλε AitheroVamon.
Όλοι την χρειαζόμαστε, ειδικά σ' έναν ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο όπως ο συντονιστικός.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2013, 18:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon

quote:
macedon, θα έλεγες... (αυτα τα αποσιωπητικά σου με τρομάζουν)

Τυπογραφικό λάθος. Διορθώνω:

"Εξαιρετική επιλογή θα έλεγα."

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2013, 15:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon

Oh no!
He is one of them!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2013, 19:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2013, 19:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, όταν λέμε οτι κάποιος ειναι συντονιστής, ποιες αρμοδιότητες και ποιες δικαιοδοσίες έχει;
Και τελικά ποια έιναι ακριβώς η διαφορά διαχειριστή-συντονιστή;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2013, 11:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατατοπιστικό: Internet forum

Επίσης, λεξικογραφικά και γενικώς:
moderator
administrator


"And you will know the truth, and the truth will set you free!"


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 12:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα την εντύπωση οτι οι moderator εδώ δεν έχουν τις αρμοδιότητες που αναφέρονται:

"Common privileges of moderators include: deleting, merging, moving, and splitting of posts and threads, locking, renaming, stickying of threads, banning, suspending, unsuspending, unbanning, warning the members, or adding, editing, removing the polls of threads.[15] "Junior Modding", "Backseat Modding", or "Forum copping" can refer negatively to the behavior of ordinary users who take a moderator-like tone in criticizing other members."

Και για αυτό δε ζητούσα ποτέ απο κάποιους συντονιστές να κάνουν αλλαγές σε μηνύματα κλπ γιατί θεωρούσα οτι μόνο οι διαχειριστές είχαν αυτήν την εξουσιοδότηση. Νομίζω είναι αρκετά κατατοπιστικό το wiki-άρθρο απ' τη στιγμή που ισχύει το ίδιο και εδώ.


Τώρα θα ήθελα να αναφερθώ λίγο σε ένα απο τα πράγματα που ανέφερε ο Regulus για να επαληθευτεί/διαψευστεί. Δεν το έκανα στο άλλο θέμα για να μη γεμίσει σκουπίδια, ούτε νομίζω αξίζει να ανοίξει καινούριο θέμα αφού μια απάντηση αρκεί.

quote:
regulus
πως πχ. ότι τα password κινούνται και αποθηκεύονται σε plain text και επομένως είναι προσβάσιμα ΟΛΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ. ΟΛΑ ΤΑ PASSWORD ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ!!! Το ξέρουνε αυτό τα μέλη;
Θα μου πεις ότι λέω ψέμματα και τώρα; Η έκδοση του snitz που χρησιμοποιείτε είναι παλιά και δεν την ανανεώσατε σε αυτό το σημείο, αλλά την τροποποιήσατε ώστε να είναι προσβάσιμα όλα. Επίσης ως διαχείριση έχετε και ΟΛΑ τα email. Και ΟΛΑ τα IP και ΟΛΗ τη βάση δεδομένων με ΟΛΑ τα μηνύματα που ποστάρονται και τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΟΛΩΝ. Και θα μπορούσες να πεις ότι βάσει των στοιχείων (που θα τα παρουσίαζες) λέω ψέμματα. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. Μιλάς σαν να είσαι απλό μέλος. Σαν να μην τα έχεις ΟΛΑ ΑΥΤΑ. Και προστατεύεις την αναισχυντία και την προσβολή επιλεκτικά προς χριστιανούς και μόνο.Πείσε λοιπόν και τα άλλα μέλη ότι λες αλήθεια! Γιατί φάνηκε πλέον ο ρόλος του καθενός.
Δε ξέρω αν ισχύουν τα παραπάνω γιατι δε το 'χω ψάξει πολύ, έτσι κι αλλιώς είμαι προσεχτικός γενικά, με όλες τις συνομιλίες που γίνονται με μεσολάβηση όπου και να γίνεται αυτό (είναι θέμα λογικής). Αλλά θα ήθελα να ξέρω αν είναι όντως έτσι. Πιστεύω βέβαια οτι κάποιος που θέλει να βρει κάτι, το βρίσκει, σε όποια πλατφόρμα και να ναι, δεν είναι δηλ. οτι αν η πλατφόρμα είναι παλιά κινδυνεύεις, ενώ αν ειναι καινούρια εισαι μέσα στην ασφάλεια, εντούτοις είναι καλό να ξέρουμε τι ισχύει.
Και θα ήθελα να μάθω επι τη ευκαιρία με αφορμή και το πρόσφατο γεγονός, αν υπάρχουν κάπου καταχωρημένα τα προ-edit μηνύματα (σε αυτή τη περίπτωση εγώ θα έχω καμιά δεκαριά pro-edit για κάθε μου ποστ γιατι κάνω edits μέχρι και δυό ώρες μετά)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/03/2013 12:03:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2013, 20:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde:
quote:
Δεν το έκανα στο άλλο θέμα για να μη γεμίσει σκουπίδια (...)

Ωραίο αυτό! Και έτσι λοιπόν, σκέφτηκες ότι είναι πρέπον να λερώσεις λίγο σε αυτό το θέμα...
Πέταξες αρχικά ένα αχαρακτήριστο:
" Oh no!
He is one of them! "

και εν συνεχεία άρχισες τα γνωστά "παιγνιδάκια".

Κοίταξε, επειδή γενικώς θεωρώ ότι πολύ σπάνια έχεις κάποια σοβαρή συμβολή στην Κοινότητά μας -αν πραγματικά έχεις, ότι επίσης συχνά-πυκνά ασκείς διαβρωτική δράση και επειδή δεν επιθυμώ να σπαταλήσω ούτε τον ελάχιστο επιπλέον χρόνο για γελοιότητες τέτοιου τύπου, θα σου πρότεινα να εφαρμόσεις το βασικό "τακτ" που απαιτείται για ένα τέτοιο ειδικό θέμα, αν κατανοείς και όσο κατανοείς την έκφραση.

Θα σου υπενθυμίσω τέλος ότι ο παρών χώρος προσφέρεται, και περισσότερο αφιερώνεται, μόνον για Συζητήσεις μεταξύ ανθρώπων που έχουν ουσιαστικό ενδιαφέρον για τη θεματολογία μας και ότι "οι πλασματικοί χαρακτήρες μπορούν να έχουν μόνον πλασματικά αιτήματα".


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 16:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
επειδή δεν επιθυμώ να σπαταλήσω ούτε τον ελάχιστο επιπλέον χρόνο για γελοιότητες τέτοιου τύπου
Θα μπορούσες απλά να πεις οτι τα διαψεύδεις όλα αυτά που λέει ο Reg. και να τελειώνει εκεί το θέμα, χωρίς την υπόλοιπη ανάφορα σε εμένα επι προσωπικού. Αλλά είπαμε, καλοπροαίρετη η κριτική, αρκεί να μπορείς και να τη δεχτείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 16:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να ξεκαθαρίσουμε τυχόν παρανοήσεις, επειδή κάποιοι δε καταλαβαίνουν από χιούμορ, θεωρώ πολύ καλή την επιλογή του Αιθεροβαμών για συντονιστή.
Και στο ζήτημα του Regulus θεωρώ οτι συμπεριφέρθηκε όπως ακριβώς έπρεπε (το ίδιο και η Αμαλία παρεμπιπτόντως).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 18:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
επειδή δεν επιθυμώ να σπαταλήσω ούτε τον ελάχιστο επιπλέον χρόνο για γελοιότητες τέτοιου τύπου
Θα μπορούσες απλά να πεις οτι τα διαψεύδεις όλα αυτά που λέει ο Reg. και να τελειώνει εκεί το θέμα, χωρίς την υπόλοιπη ανάφορα σε εμένα επι προσωπικού. Αλλά είπαμε, καλοπροαίρετη η κριτική, αρκεί να μπορείς και να τη δεχτείς.


ΜΑ δε μπορούν να διαψευστούν όσα έγραψα αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde γιατί είναι αλήθεια - το ξέρει και ο Admin αυτό φυσικά- και μπορώ να τα αποδείξω ανά πάσα στιγμή! Πολύ εύκολα! Γιαυτό και αποφεύγει να τα διαψεύσει (δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο στη συγκεκριμένη περίπτωση) και λυπάμαι αν τα μαθαίνεις από εμένα πρώτη φορά. Θα έπρεπε να ήταν γνωστά από καιρό κανονικά. Δε λέω να βγάλει και τελάλη.


"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 20:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΑ δε μπορούν να διαψευστούν όσα έγραψα αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde γιατί είναι αλήθεια - το ξέρει και ο Admin αυτό φυσικά- και μπορώ να τα αποδείξω ανά πάσα στιγμή! Πολύ εύκολα!
Όταν λες μπορεις να το αποδείξεις, τι ακριβώς εννοείς; Μπορείς ας πούμε να βρεις τον κωδικό τον δικό μου, του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ, ή οποιουδήποτε μελους;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/03/2013 22:55:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2013, 22:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραίο αυτό! Και έτσι λοιπόν, σκέφτηκες ότι είναι πρέπον να λερώσεις λίγο σε αυτό το θέμα...
Admin το παρόν θέμα, είπες και ο ίδιος οτι θα το κλείσεις. Επομένως ούτως ή άλλος, στον κάδο των αχρήστων θα καταλήξει.
Πάντως κάποια στιγμή θα ανοίξω ένα θέμα, για να ανοιχτούμε όλοι (και έτσι να μη γεμίζουμε "βρωμιές" όλα τα θέματα). Σε αυτό το νέο θέμα, αφού θα είμαι ο θεματοθέτης, θα ορίζω εγώ τι ειναι λέρωμα και τι όχι (μέσα στα πλαίσια των κανόνων πάντα). Οπότε θα σε απαλλάξω απ' τη μιαρή παρουσία μου εδώ. Αλλά αυτό θα το κάνω μόνο αφού πέσουν λίγο τα πνεύματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 00:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin

quote:
Κοίταξε, επειδή γενικώς θεωρώ ότι πολύ σπάνια έχεις κάποια σοβαρή συμβολή στην Κοινότητά μας


Δηλαδή τα άλλα μέλη που αναλώνονται στα θρησκευτικά θέματα με το άν υπάρχει θεός, με το άν υπάρχει η Ναζαρέτ (ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο) βρίζοντας, χλευάζοντας, λασπολογώντας ο ένας τον άλλον, θεωρείς ότι έχουν πιο ενδιαφέρον απ'το μέλος Dr Jekyll Mr Hyde το οποίο απ'όσο έχω εντοπίσει (εγώ τουλάχιστον) έχει και κάποια γενική ποικιλία απόψεων...


Θα μου πείς βέβαια ότι αυτοί είναι τουλάχιστον εντός θεματολογίας..

Εγώ πάντως προσωπικά τους έχω βαρεθεί και αυτούς και τα επιχειρηματά τους.. Άσε που τα περισσότερα τα κάνουν copy paste..

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 00:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ πάντως προσωπικά τους έχω βαρεθεί και αυτούς και τα επιχειρηματά τους.. Άσε που τα περισσότερα τα κάνουν copy paste..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 15:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΜΑ δε μπορούν να διαψευστούν όσα έγραψα αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde γιατί είναι αλήθεια - το ξέρει και ο Admin αυτό φυσικά- και μπορώ να τα αποδείξω ανά πάσα στιγμή! Πολύ εύκολα!
Όταν λες μπορεις να το αποδείξεις, τι ακριβώς εννοείς; Μπορείς ας πούμε να βρεις τον κωδικό τον δικό μου, του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ, ή οποιουδήποτε μελους;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/03/2013 22:55:24



Δε χρειάζεται αυτό. Είναι απλό:αν επιλέξεις να είναι ορατοί οι κρυφοί φάκελοι και οι φάκελοι συστήματος μετά τη συνδεση σου στο esoterica χωρίς να κάνεις αποσύνδεση από το εικονίδιο αλλά μόνο να βγάλεις το καλώδιο σύνδεσης στο ιντερνετ, θα δεις ότι στο φάκελο Cookies το αντίστοιχο cookie έχει σε σκέτο κείμενο τόσο το όνομα χρήστη όσο και το password!!!! Αυτό σημαίνει ότι στη βάση δεδομένων αποθηκεύονται έτσι ακριβως και μπορεί να τα δει ΟΛΑ όποιος έχει προσβαση. Θα σε πείσει περί του αληθούς ένα μικρό ψάξιμο στις εκδόσεις του snitzforums2000 οι οποίες είναι διαθέσιμες στο site των κατασκευαστών. Με λίγο googlαρισμα θα δεις ότι αναναφέρεται και από άλλους το πρόβλημα αυτό (από εκεί το βρήκα και εγώ) και ότι διορθώθηκε σε νεότερες εκδόσεις, μια διόρθωση που ΔΕΝ έκαναν οι διαχειριστές του esoterica για να έχουν πρόσβαση στα password ΟΛΩΝ των μελών.
Υπάρχουν και άλλα προβλήματα στις παλαιές εκδόσεις όπως αυτή του esoterica που δεν είναι του παρόντος, τα οποία αφορούν την ασφάλεια προς τα έξω.


"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 17:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τα καραγκιοζιλίκια δεν έχουν έχουν τέλος, όπως φαίνεται...

regulus, ενημέρωση: αυτού του τύπου η κατασυκοφάντηση την οποία ασκείς εναντίον του χώρου και των υπευθύνων είναι νομικά κολάσιμη. Αφού είσαι τόσο "ικανός" να βρίσκεις διάφορες άσχετες και άχρηστες πληροφορίες, αυτή που είναι και σημαντική πώς και δεν την έχεις αντιληφθεί; Ή μήπως ανάμεσα στα άλλα έχεις αναπτύξει και τον ιδεασμό του άτρωτου και απρόσβλητου. Μήπως πιστεύεις ότι η εικόνα του Μοναχού την οποία με πλήρη αναίδεια περιφέρεις με τα μηνύματά σου, σου δίνει το δικαίωμα να εκτοξεύεις εναντίον άλλων όποια σαχλαμάρα σου περνάει από το μυαλό και σε προστατεύει κιόλας;

Και επειδή, δεν μπορώ να το κρύψω δυστυχώς, μου προσφέρει και κάποια μικρή διασκέδαση όλο αυτό, δεν θα αποφύγω να το συνεχίσω λίγο(...):

Για να καταλάβω καλύτερα, κατηγορείς για κάτι, ίσως τον πιο καθαρό χώρο Συζητήσεων στο ελληνικό τμήμα(τουλάχιστον) του Διαδικτύου; Για κάτι που θα έπρεπε να είμαστε υπόλογοι απέναντι στους συμμετέχοντες που μας έχουν εμπιστευτεί(για 2η δεκαετία πλέον); Σε ρωτάω γιατί δεν έχω καταφέρει να βγάλω ξεκάθαρα άκρη μέσα από αυτόν τον συρφετό της Εκστρατείας FUD ("Fear - Uncertainty - Doubt" - "Φόβος - Αβεβαιότητα - Αμφιβολία") που ως γνήσιο Troll έχεις εξαπολύσει. Συγκεκριμενοποίησε λοιπόν και φρόντισε να είσαι σαφής!

Ενημέρωση #2: η συμπεριφορά σου έχει γίνει εντελώς ασύμβατη με τη συμμετοχή στα Forums του Esoterica, θα έλεγα και με τη συμμετοχή σε κάθε σοβαρό χώρο Συζήτησης γενικά.

Ενημέρωση #3: για να μην απαντώ και στο άλλο θέμα (H αλληγορική διδασκαλία του Ομήρου) που έχεις ήδη "φθείρει" (ε, kost; ):

regulus:

quote:
Α και να μην το ξεχάσω : είσαι το πλέον αρμόδιο πρόσωπο που μπορεί να επιβεβαιώσει ότι έλεγα την αλήθεια για το διαολόστειλμα! Δεν επιθυμώ την τιμωρία κανενός. Πιστεύω ότι η αντικειμενικότερη διαχείριση -από δω και πέρα- θα συνετίσει τους πάντες.

Τυπική συμπεριφορά αμετανόητου υβριστή... Βέβαια μου θυμίζει και κάποιες άλλες παρόμοιες περιπτώσεις από το παρελθόν, όπου κάποιοι υποστήριξαν επίσης τα πλέον αλλόκοτα πράγματα, σε πείσμα των πλέον προφανών ενδείξεων, ακόμη και αποδείξεων, και εναντίον όλων των υπολοίπων που διακρίβωναν το αντίθετο. Σίγουρα δεν μας είναι άγνωστο το φαινόμενο...

Σαν να έχει βγει από κάποιο κακόγουστο ανέκδοτο πάντως... "δεν επιθυμεί και την τιμωρία κανενός" Μπράβο μεγαλοθυμία!!
Εγώ δεν είμαι καθόλου "αρμόδιος" πάντως. Το ότι ψεύδεσαι ασυστόλως είναι εντελώς προφανές και αυταπόδεικτό από το ότι άλλοι συμμετέχοντες μεταφέρουν τις φράσεις σου όπως ήταν πριν τις αφαιρέσεις, ότι επιπλέον και άλλοι τις είχαν διαβάσει και τελικά από το ότι το επιβεβαιώνει και ο AitheroVamon ως Συντονιστής, πέραν κάθε αμβισβήτησης εφόσον το εξακρίβωσε ιδίοις όμμασι. Το ζήτημα αυτό ως εκ τούτου, το θεωρούμε "καταληκτικό" και δεν έχουμε -από διαχειριστικής πλευράς- να κάνουμε τίποτε άλλο επ'αυτού. (εάν διαθέταμε και την τεχνική δυνατότητα να έχουμε τις διάφορες "εκδόσεις" των μηνυμάτων στις Συζητήσεις, πριν και ανάμεσα σε τυχόν τροποποιήσεις ή διαγραφές τους, θα βοηθούσε σίγουρα περισσότερο την περίσταση -αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ούτε αυτό θα το δεχόνταν ο regulus ως απόδειξη και πάλι θα αντιδρούσε. Και σε άλλες ανάλογες περιπτώσεις θα είχε υπάρξει μία τέτοια δυνατότητα χρήσιμη, δυστυχώς όμως δεν έχουμε ενσωματώσει στη λειτουργία των Forums κάτι τέτοιο, ειδάλλως θα το είχαμε ανακοινώσει.)

Ωραία!! "Μου αρέσει" που είπα ότι δεν επιθυμώ να ασχοληθώ κιόλας...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 18:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και τα καραγκιοζιλίκια δεν έχουν έχουν τέλος, όπως φαίνεται...


Ναι όντως περίμενα να ακολουθήσεις άλλη πολιτική.
Δε σε χαρακτήρισα εγώ καραγκιόζη ...μόνος χαρακτηρίστικες τωρα! Μήπως πρέπει να υποστώ ποινές για τον αυτοχαρακτηρισμό σου σε τούτο το μύνημα;


quote:

regulus, ενημέρωση: αυτού του τύπου η κατασυκοφάντηση την οποία ασκείς εναντίον του χώρου και των υπευθύνων είναι νομικά κολάσιμη. Αφού είσαι τόσο "ικανός" να βρίσκεις διάφορες άσχετες και άχρηστες πληροφορίες, αυτή που είναι και σημαντική πώς και δεν την έχεις αντιληφθεί;


Νομικά κολάσιμο είναι ΜΟΝΟ ότι είναι αναληθές το οποίο στη συγκεκριμένη περίπτωση ΔΕΝ ΣΥΜΑΒΙΝΕΙ επειδή ΟΛΑ όσα έγραψα είναι ΑΛΗΘΗ. Και φυσικά το ξέρει και η αφεντιά σου αυτό ... Να μη χρησιμοποιήσω την έκφραση του Καραγκιόζη, στον οποία αναφέρθηκες "η αφεντομουτσουνάρα σου" Κύρια Admin.

Συνεπώς ΞΕΡΕΙΣ ότι αυτά που λες ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ. Αρα ποιον θέλεις να πείσεις; Τα αφελή μέλη; Υπάρχουν άραγε άλλα μέλη πέρα από μια μιρκή παρέα; Θα ήθελα να δω ΠΟΣΟΙ λογαριασμοί διαγράφτηκαν στο πέρασμα του χρόνου αλλά ψάχνοντας τον κατάλογο δεν είδα παρά έναν και αυτός φαίνεται ακόμα ως πρώην μέλος, τον zip. Περίεργο δεν είναι ;;;;

Ανυπομονώ για την ποινική μου καταδίκη επειδή αποκάλυψα αυτό που ξέρει ο κάθε ένας που ασχολείται έστω και λίγο με υπολογιστές!!!!

quote:

Ή μήπως ανάμεσα στα άλλα έχεις αναπτύξει και τον ιδεασμό του άτρωτου και απρόσβλητου. Μήπως πιστεύεις ότι η εικόνα του Μοναχού την οποία με πλήρη αναίδεια περιφέρεις με τα μηνύματά σου, σου δίνει το δικαίωμα να εκτοξεύεις εναντίον άλλων όποια σαχλαμάρα σου περνάει από το μυαλό και σε προστατεύει κιόλας;


Δεν εκτόξευσα καμμιά σαχλαμάρα γιατί αυτό είναι αλλουνού ή αλλονών προνόμιο. Δε μου αρέσει να παίρνω τα προόμια άλλων.Ονόματα να μη λέμε , δεν κάνει, μεγάλα παιδιά είμαστε. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

quote:

Και επειδή, δεν μπορώ να το κρύψω δυστυχώς, μου προσφέρει και κάποια μικρή διασκέδαση όλο αυτό, δεν θα αποφύγω να το συνεχίσω λίγο(...):


Είδες ; ΘΑ καταδικάσεις το διασκεδαστή σου μεγάλε; Δεν κάνει. Είναι κακοτυχία να σκοτώνεις το γελωτοποιό...

quote:

Για να καταλάβω καλύτερα, κατηγορείς για κάτι, ίσως τον πιο καθαρό χώρο Συζητήσεων στο ελληνικό τμήμα(τουλάχιστον) του Διαδικτύου;


Ώπα ρε μεγάλε, ... ούρησε και ολίγον που λένε.
Κάτι είπες για διασκέδαση και τώρα πρέπει να σε ευχαριστήσω εγώ για τον "πιο καθαρό" που είπες. Απίστευτο χιούμορ ...να είσαι καλά !

quote:

Για κάτι που θα έπρεπε να είμαστε υπόλογοι απέναντι στους συμμετέχοντες που μας έχουν εμπιστευτεί(για 2η δεκαετία πλέον); Σε ρωτάω γιατί δεν έχω καταφέρει να βγάλω ξεκάθαρα άκρη μέσα από αυτόν τον συρφετό της Εκστρατείας FUD ("Fear - Uncertainty - Doubt" - "Φόβος - Αβεβαιότητα - Αμφιβολία") που ως γνήσιο Troll έχεις εξαπολύσει. Συγκεκριμενοποίησε λοιπόν και φρόντισε να είσαι σαφής!


Αφού δεν υπάρχει συγκεκριμένη ερώτηση πως θα υπάρξει συγκεκριμένη απάντηση; Λέμε τώρα ... Τα είπα όλα. Πιο συγκεκριμένα δε γίνεται. Πρέπει να σου τα πω και σε επίπεδο bit ;;;
Αφιερωμένο εξαιρετικά ...[url]http://www.youtube.com/watch?v=iQ2UGD1aPl0[/url]


quote:

Ενημέρωση #2: η συμπεριφορά σου έχει γίνει εντελώς ασύμβατη με τη συμμετοχή στα Forums του Esoterica, θα έλεγα και με τη συμμετοχή σε κάθε σοβαρό χώρο Συζήτησης γενικά.


Ευχαριστώ πολύ το ίδιο εύχομαι και σε σας!

quote:

Ενημέρωση #3: για να μην απαντώ και στο άλλο θέμα ([url="http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11141&whichpage=12&ARCHIVE=#539330"]H αλληγορική διδασκαλία του Ομήρου[/url]) που έχεις ήδη "φθείρει" (ε, kost; ):


Ναι ως γνωστόν είμαι διαφθορέας των θεμάτων όπως των νέων ο Σωκράτης αλλά η Ιστορία δικαίωσε το Σωκράτη και όχι την Ηλιαία που τον καταδίκασε (και ας ήταν χιλιάδες). Η δικτατορια των μεγάλων αριθμών όπως θα έλεγε και ο DSM (παρεμπιπτόντως ωραίο το κείμενό σου DSM).
quote:

regulus:
quote:
Α και να μην το ξεχάσω : είσαι το πλέον αρμόδιο πρόσωπο που μπορεί να επιβεβαιώσει ότι έλεγα την αλήθεια για το διαολόστειλμα! Δεν επιθυμώ την τιμωρία κανενός. Πιστεύω ότι η αντικειμενικότερη διαχείριση -από δω και πέρα- θα συνετίσει τους πάντες.

Τυπική συμπεριφορά αμετανόητου υβριστή...



Μα γιατί συνεχώς περιγράφεις τον εαυτό σου; Δεν το καταλαβαίνω αυτό...
Υβριστής λέγεται αυτός που περιφρονεί τους θείους νόμους όχι αυτός που τους υπενθυμίζει. Η ισονομία και η δικαιοσύνη είναι θείοι νόμοι. Μην επιβαρύνεις τη συνειδησή σου κι άλλο. Φιλικά στο λέω. Δε θα αντέξει κάποια στιγμή το βάρος. Και δε μπορείς να πας και να εξομολογηθείς ως άθεος! Πρόβλημα αυτό.Πρόσεξέ το!

quote:

Βέβαια μου θυμίζει και κάποιες άλλες παρόμοιες περιπτώσεις από το παρελθόν, όπου κάποιοι υποστήριξαν επίσης τα πλέον αλλόκοτα πράγματα, σε πείσμα των πλέον προφανών ενδείξεων, ακόμη και αποδείξεων, και εναντίον όλων των υπολοίπων που διακρίβωναν το αντίθετο. Σίγουρα δεν μας είναι άγνωστο το φαινόμενο...


Η δικτατορία των μεγάλων αριθμών που λέγαμε ... Οι "ΟΛΟΙ" φυσικά δνε αποκλείεται να ήταν οι "ΕΜΕΙΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ" ή οι "ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ" υπό πολλούς λογαριασμούς βεβαίως βεβαίως (όχι του Θεμιστοκλέους ...) .

quote:

Σαν να έχει βγει από κάποιο κακόγουστο ανέκδοτο πάντως... "δεν επιθυμεί και την τιμωρία κανενός" Μπράβο μεγαλοθυμία!!


Ναι είδες; Και εγώ απορώ με τον εαυτό μου ώρες ώρες που βρίσκω τόση καλοσύνη! Αλλά δεν πειράζει "μια ζωή την έχουμε" , που λέει και το τραγούδι (ή μια ενσάρκωση από τις πολλές που θα έλεγες και συ), ας μη γινόμαστε κακοί.
Ευχαριστώ πάντως που το αναγνωρίζεις επιτέλους. Το ίδιο εύχομαι και σε σένα!
quote:

Εγώ δεν είμαι καθόλου "αρμόδιος" πάντως.


Γιατί; Υπάρχει και Admin του Admin; Σα να λέμε AdminAdmin ένα πράμμα ή Admin στο τετράγωνο; Ή μήpως Admin^n
Τότε να απευθυνθώ εκεί. Που είναι; Στην Αγγλία ή Γερμανία; Στη Στοά του Σειρίου;

quote:

Το ότι ψεύδεσαι ασυστόλως είναι εντελώς προφανές και αυταπόδεικτό από το ότι άλλοι συμμετέχοντες μεταφέρουν τις φράσεις σου όπως ήταν πριν τις αφαιρέσεις, ότι επιπλέον και άλλοι τις είχαν διαβάσει και τελικά από το ότι το επιβεβαιώνει και ο AitheroVamon ως Συντονιστής, πέραν κάθε αμβισβήτησης εφόσον το εξακρίβωσε ιδίοις όμμασι.


Μου θυμίζει το γνωστό ρητό: "οι τέσσερις ευαγγελιστές ήταν τρεις , οι εξής δύο: ο Λουκάς!"
Οι διαπιστώσαντες ως λογαριασμοί είναι μη πρόσωπα. Αυτούς θα καλέσεις στο δικαστήριο; Τον κάθε λογαριασμό;
Οπότε εντός του φόρουμ δεν έχουν νόημα οι κανόνες του έξω κόσμου, εκτός και αν το φόρουμ ήταν με ονοματεπώνυμα κλπ. που ορισμένα είναι, όπως περίπου γίνεται στο Facebook με τις ομάδες κλπ.
quote:

Το ζήτημα αυτό ως εκ τούτου, το θεωρούμε "καταληκτικό" και δεν έχουμε -από διαχειριστικής πλευράς- να κάνουμε τίποτε άλλο επ'αυτού.


Όπως λέμε "ο ασθενής κατέληξε...";

quote:

(εάν διαθέταμε και την τεχνική δυνατότητα να έχουμε τις διάφορες "εκδόσεις" των μηνυμάτων στις Συζητήσεις, πριν και ανάμεσα σε τυχόν τροποποιήσεις ή διαγραφές τους, θα βοηθούσε σίγουρα περισσότερο την περίσταση -αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ούτε αυτό θα το δεχόνταν ο regulus ως απόδειξη και πάλι θα αντιδρούσε.


Θα το δεχόμουν εφόσον δε θα υπήρχε παραποίηση. Με έχεις για κακό άνθρωπο για να μην το δεχτώ; Για ψεύτη; Για απατεώνα; Για δολοπλόκο; Για όνομα του Θεού! Πως σου πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο; Απορώ! Μεροληπτείς εναντίον μου και υπέρ του εαυτού σου και όσων είναι γνωστοί και φίλοι σου. Αυτό φυσικά (η μη παραποίηση) θα φαινόταν από την αναφορά του κατασκευαστή snitzforums2000 που θα έλεγε ότι χρησιμοποιείται αυτή η δυνατότητα με τον x και y τρόπο.Μου κάνει εντύπωση ΠΩΣ και δεν έχετε αρχείο ενδιάμεσων κειμένων από τροποποίησεις ενώ το Google έχει. ΚΑΠΟΥ κάθονται τα άτιμα τα κείμενα. Και για χρόνια μάλιστα. Και μπορείς να βρεις κείμενα ημιτελή διαφόρων μελών.

quote:

Και σε άλλες ανάλογες περιπτώσεις θα είχε υπάρξει μία τέτοια δυνατότητα χρήσιμη, δυστυχώς όμως δεν έχουμε ενσωματώσει στη λειτουργία των Forums κάτι τέτοιο, ειδάλλως θα το είχαμε ανακοινώσει.)


Ε καλά! Τόσες δουλειές έχετε. Πειράζει αν ξεχάσατε να το ανακοινώσετε; Το θεωρώ φυσικό ...

quote:

Ωραία!! "Μου αρέσει" που είπα ότι δεν επιθυμώ να ασχοληθώ κιόλας...


Δεν ασχολήθηκες. Μην έχεις ενοχές. Προσπάθησες να κάνεις το "καλό".Παίρνω εγώ την αμαρτία της ενασχόλησής σου πάνω μου. Αφέονται σου οι αμαρτίες της ενασχόλησης με το παρόν θέμα τέκνον μου Admin!
Για τις άλλες δεν ξέρω δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά ...


"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"

Edited by - regulus on 12/03/2013 18:38:25

Edited by - regulus on 12/03/2013 18:54:19

Edited by - regulus on 12/03/2013 18:55:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 18:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"


... ΧΑΙΡΕ ΒΑΘΟΣ ΑΜΕΤΡΗΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 18:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"


... ΧΑΙΡΕ ΒΑΘΟΣ ΑΜΕΤΡΗΤΟ




ΧΑΙΡΕ ΥΨΟΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΝ!


"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 19:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
regulus:
Δε χρειάζεται αυτό. Είναι απλό:αν επιλέξεις να είναι ορατοί οι κρυφοί φάκελοι και οι φάκελοι συστήματος μετά τη συνδεση σου στο esoterica χωρίς να κάνεις αποσύνδεση από το εικονίδιο αλλά μόνο να βγάλεις το καλώδιο σύνδεσης στο ιντερνετ, θα δεις ότι στο φάκελο Cookies το αντίστοιχο cookie έχει σε σκέτο κείμενο τόσο το όνομα χρήστη όσο και το password!!!! Αυτό σημαίνει ότι στη βάση δεδομένων αποθηκεύονται έτσι ακριβως και μπορεί να τα δει ΟΛΑ όποιος έχει προσβαση. Θα σε πείσει περί του αληθούς ένα μικρό ψάξιμο στις εκδόσεις του snitzforums2000 οι οποίες είναι διαθέσιμες στο site των κατασκευαστών. Με λίγο googlαρισμα θα δεις ότι αναναφέρεται και από άλλους το πρόβλημα αυτό (από εκεί το βρήκα και εγώ) και ότι διορθώθηκε σε νεότερες εκδόσεις, μια διόρθωση που ΔΕΝ έκαναν οι διαχειριστές του esoterica για να έχουν πρόσβαση στα password ΟΛΩΝ των μελών.
Υπάρχουν και άλλα προβλήματα στις παλαιές εκδόσεις όπως αυτή του esoterica που δεν είναι του παρόντος, τα οποία αφορούν την ασφάλεια προς τα έξω.



Ορισμένες διευκρινήσεις,
πριν αρχίσετε να τραβάτε καλώδια, να "ξεκλειδώνετε" φακέλους...


Ας κάνουμε λοιπόν την ανατομία ενός τρομερού και φοβερού... cookie!!!

η αόρατη και "υποχθόνια" (για πολλούς) αυτή λειτουργία δημιουργεί
μικρά αρχεία κειμένου επέκτασης .txt μεγέθους 1Kb περίπου
τα οποία τα φτιάχνει ο υπολογιστή σας
(κατόπιν αιτήσεως βεβαίως μιας ιστοσελίδας που επισκέπτεστε)
Τα cookies είναι αποθηκευμένα σε ομώνυμο φάκελο στα Windows σας
Δεν μπορούν από μόνα τους να "τραβήξουν" ούτε το όνομα του χρήστη ούτε κάτι άλλο και, βέβαια, μόνα τους δεν μπορούν να το στείλουν πουθενά. και Δεν αποτελούν απειλή για την ασφάλεια σας!!!

και κατι τελευταίο,
(γιατί υπάρχουν μέλη που δεν είναι και τοσο εξοικειωμένοι με τέτοια θέματα, και εύκολα να προκαλούνται παρερμηνείες!)
σαφώς και αποθηκεύονται τα δικά σας στοιχεία στον δικό σας υπολογιστή (cookies) οπως επίσης τα δεδομένα μεταξύ browser και Server είναι κρυπτογραφημένα...



quote:
Ώπα ρε μεγάλε, ... ούρησε και ολίγον που λένε

Δεν το λενε ετσι ακριβως, αλλα δεν ειναι εκει το ζητουμενο
το ζητούμενο ειναι πως αυτο και αλλα πολλα που λες παραπάνω, ειναι εντός τον ορίων σου...
και δεν ηταν το "Ρε δε με παρατάτε λέω εγώ ! Σας βαρέθηκα ... ξανά και ξανά τα ίδια και ούτε που διαβάζετε τι γράφω. Και απαντάτε άλλα αντί άλλων"
Που (ψευδώς)ισχυρίστηκε οτι έγραψες , και ηταν ΤΟΣΟ εκτός ορίων που αναγκάστηκες να το διαγράψεις γιατι εισαι τοσο ... "σεμνος"

quote:
ψάχνοντας τον κατάλογο δεν είδα παρά έναν και αυτός φαίνεται ακόμα ως πρώην μέλος, τον zip. Περίεργο δεν είναι ;;;;

Εμένα γιατί δεν με παραξενεύει αυτό ?
(τοοοοσο καχύποπτος πια?)



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 19:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
regulus

Αλήθεια, σου άρεσε το κείμενο του DSM ?

Με το χέρι στην καρδιά,πές μου,στ'αλήθεια σου άρεσε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

regulus
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


460 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 20:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους regulus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ορισμένες διευκρινήσεις,
πριν αρχίσετε να τραβάτε καλώδια, να "ξεκλειδώνετε" φακέλους...


Ας κάνουμε λοιπόν την ανατομία ενός τρομερού και φοβερού... cookie!!!



Το καλώδιο του ιντερνετ είπα όχι του ρεύματος ...

quote:

η αόρατη και "υποχθόνια" (για πολλούς) αυτή λειτουργία δημιουργεί
μικρά αρχεία κειμένου επέκτασης .txt μεγέθους 1Kb περίπου
τα οποία τα φτιάχνει ο υπολογιστή σας


Ώπα μεγάλε ξανά! Είσαι άσχετος ή κάνεις τον άσχετο; Τα cookies φτιάχνονται από τον server στον οποίο συνδέεσαι και ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΝΤΑΙ στον υπολογιστή σου, με την άδεια που παρέχεις. ΔΕΝ φτιάχνονται στα καλά καθούμενα από τον υπολογιστή σου! Και έχουν απαγορευτεί εσχάτως από την ευρωπαϊκή νομοθεσία που εγινε αυστηρότερη.

quote:

(κατόπιν αιτήσεως βεβαίως μιας ιστοσελίδας που επισκέπτεστε)


Α τώρα το διορθώνουμε;
Δεν λές όμως την αλήθεια ως προς το ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ κρατά το cookie !!!!
quote:

Τα cookies είναι αποθηκευμένα σε ομώνυμο φάκελο στα Windows σας


Ο οποίος είναι πριοσβάσιμος από τον server που επισκέπτεσαι εφόσον επιτρέπεις τη λειτουργία των cookies!!!

quote:

Δεν μπορούν από μόνα τους να "τραβήξουν" ούτε το όνομα του χρήστη ούτε κάτι άλλο και, βέβαια, μόνα τους δεν μπορούν να το στείλουν πουθενά. και Δεν αποτελούν απειλή για την ασφάλεια σας!!!


Η ασχετοσύνη - και ο παλιοτομαρισμός όταν είναι σκόπιμη διαστρέβλωση- νόμιζα έχουν και όρια. Θέλω να πιστευω ότι τα γραφεις από ασχετοσύνη τα παραπάνω, γιατί όποιος έχει έστω και μικρή πείρα και κάνει μικρή έρυνα θα διαπιστώσει το αντίθετο. Όταν σε αναγνωρίζει το φόρουμ και ανάβουν φλογίτσες στα διάφορα υποφόρουμ ότι έχουν νέες δημοσιεύσεις από που σε αναγνωρίζει φίλε; Από την ... ίριδα;
Από το όνομα χρήστη που έχουν τα cookies (δεν έχεις ανοίξει κανένα προφανώς για να τα λες αυτά!!!) και από το password που είναι επίσης αποθηκευμένο σε ΑΠΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ. Και φυσικά ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΠΕΙΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ γιατι έχουν παράπλευρες επιπτώσεις τα ανοίγματα σε cookies ή η αυθάιρετη εμφύτευση και αυτό έχει γίνει ΔΕΚΤΟ σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Αλλά το esoterica κάνει την πάπια ... Δεν ντρέπεσαι να λες ψέμματα;

quote:

και κατι τελευταίο,
(γιατί υπάρχουν μέλη που δεν είναι και τοσο εξοικειωμένοι με τέτοια θέματα, και εύκολα να προκαλούνται παρερμηνείες!)
σαφώς και αποθηκεύονται τα δικά σας στοιχεία στον δικό σας υπολογιστή (cookies)


Το όνομα χρήστη και το Password βεβαίως βεβαίως και όχι μόνο αυτά του esoterica ...
quote:

οπως επίσης τα δεδομένα μεταξύ browser και Server είναι κρυπτογραφημένα...


Φέξε μου και γλίστρισα ... Αν δεν είναι https το πρωτόκολλο (που ΔΕΝ είναι) δεν είναι κρυπτογραφημένα αλλά εύκολα ανιχνεύσιμα.

quote:
Δεν το λενε ετσι ακριβως, αλλα δεν ειναι εκει το ζητουμενο
το ζητούμενο ειναι πως αυτο και αλλα πολλα που λες παραπάνω, ειναι εντός τον ορίων σου...


Αυτό απευθύνεται σε συγκεκριμένο άτομο, εσένα υπό τον άλλο λογαριασμό του Admin βεβαίως βεβαίως... δεν απευθύνεται στον λογαριασμό Αιθεροβάμων μην παρεξηγηθώ ...

quote:

και δεν ηταν το "Ρε δε με παρατάτε λέω εγώ ! Σας βαρέθηκα ... ξανά και ξανά τα ίδια και ούτε που διαβάζετε τι γράφω. Και απαντάτε άλλα αντί άλλων"
Που (ψευδώς)ισχυρίστηκε οτι έγραψες , και ηταν ΤΟΣΟ εκτός ορίων που αναγκάστηκες να το διαγράψεις γιατι εισαι τοσο ... "σεμνος"


Σεμνότητα είναι να βρίζεις μόνο όσους το χρειάζονται (ως φάρμακο διεγερτικό της συνειδήσεως ) όχι τους άσχετους

quote:

quote:
ψάχνοντας τον κατάλογο δεν είδα παρά έναν και αυτός φαίνεται ακόμα ως πρώην μέλος, τον zip. Περίεργο δεν είναι ;;;;

Εμένα γιατί δεν με παραξενεύει αυτό ?
(τοοοοσο καχύποπτος πια?)


[/quote]
Επειδή είσαι σοφός και ξέρεις τα πάντα γιαυτό δε σε παραξενεύει. Είδες που σε κατάλαβα επιτέλους;;;
Δε σε παραξενεύει επειδή δεν διέγραψες και πολλούς και ξέρεις ότι δε θα έβρισκα άλλους.
Αν καμμιά φορά μιλάω σαν να απευθύνομαι σε ένα πρόσωπο είναι επειδή θέλω να θεωρώ τη διαχείριση ως ένα πρόσωπο. Μη νομίσει κανείς ότι πιτευω ότι ο Admin είναι ο Aitherovamon ή άλλο μέλος. ΠΟΤΕ δε θα έλεγα κάτι τέτοιο ακόμη και αν το πίστευα και ΠΟΤΕ δε θα πίστευα κάτι τέτοιο ακόμη και αν το έλεγα. Θεωρώ ότι μάλλον η διαχείριση είναι άριστη προσεγγίζει το 1% σε εκατονταβάθμια κλίμακα, και όσα παρατράγουδα πρατηρούνται δεν είναι από αμέλεια αλλά από επιμέλεια για την εκπάιδευση των μελών. Δηλαδή η διχείριση κάνει ότι μπορεί για να αυξήσει την υπομονή τους, να τους αγιάσει μέσω της ψυχικής κόπωσης που θα υφίστανται από τα μέλη που τους επιτίθενατι συστηματικά τα οποία εκτελούν ένα θείο ρόλο, του "κακού" και πρέπει να τα συγχαρεί κανείς για το δύσκολο έργο τους, της "κάθαρσης" του forum από χριστιανικά και άλλα παρασιτικά στοιχεία που τολμούν να έχουν άποψη (τι είναι αυτό; τρώγεται;) διαφορετική από εκείνη της διαχείρισης. ΟΛΟΙ είναι έλευθεροι να έχουν ΟΠΟΙΑ άποψη θέλουν αρκεί να συμφωνεί με εκείνη της διαχείρισης.

Είδες τι ωραία που τα είπα τώρα; Αναγνωρίζω τη δημοκρατικότητα του φόρουμ. Και επαινώ τη χρηστή διαχείριση. Συγχαρητήρια!


"ΧΑΙΡΕ ΑΣΤΕΡΟΣ ΑΔΥΤΟΥ ΜΗΤΗΡ , ΧΑΙΡΕ ΑΥΓΗ ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2013, 20:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon:
quote:

(...) το ζητούμενο ειναι πως αυτο και αλλα πολλα που λες παραπάνω, ειναι εντός τον ορίων σου...
και δεν ηταν το "Ρε δε με παρατάτε λέω εγώ ! Σας βαρέθηκα ... ξανά και ξανά τα ίδια και ούτε που διαβάζετε τι γράφω. Και απαντάτε άλλα αντί άλλων"
Που (ψευδώς)ισχυρίστηκε οτι έγραψες , και ηταν ΤΟΣΟ εκτός ορίων που αναγκάστηκες να το διαγράψεις γιατι εισαι τοσο ... "σεμνος"


Ναι, όντως... ορθότατη η επισήμανση!

Πάντως regulus, στην περίπτωση που συμμετείχες και παλαιότερα στο Esoterica (ακόμη και στο απόμακρο παρελθόν... ), θα ήταν ίσως μία καλή τροπή να μας πεις την ιστορία σου, για ποιους λόγους τα έχεις με τον χώρο κ.ο.κ. Θα ήταν κάποιου είδους "εσωτερική συνεισφορά"...
Συμμετείχες;


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy