ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ποιος ανακάλυψε τελικά τη μονάδα μέτρησης το μέτρο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
bolek
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 18:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα προχτες αντιπαραθεςεις για το θεμα ετουτο. Δεν ξερω να το βρω. Αυτοι οι γαλοι το βρεικαν ουρανακατεβατο Το ΜΕΤΡΟ>??? ειμαι φρεσκαδουρα εδω , Αλα μαρεση το φορουμ ΣΑΣ. Το ανακαληψα τοιχαια. εχετε ορεα θεματα. οι αρχαι μετρουσαν με Σταδια , Γυπεδα και Οικοπεδα. Γιαρδες , Πηχες , Οπλα. Ποδια. Δαχτιλα. Μητες. Και με το ματι ισως . Καθε περιοχη της ΕΛΛΑΔΑΣ αλο σηστημα μετρισει. Δεν μπερδεβοταν Μεταξη τους??? Το ΜΕΤΡΟ τινους εφευρεση ειναι ??? Νομηζω πως των προγωνων μας. Πολες αντιπαραθεσεις βλεπω. Και δεν μου αρεση ετουτο. Παω στα βουνα και βλεπω σημαδια αρχαια. και θελω να μετραω με την σωστη μετριση της εποχης τοτε. δεν θελω να κουβαλω κομπιουτερακι και να μεταφραζω Το αρσινη. το σταδιο και δε σημαζεβετε. Γνωριζω το αρχαιο σημαδι , θα ειναι σοστο με την εποχη του να μετρο.


JB


_________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Πιος τελικα ανακαλιψε
τη μομαδα μετρισεις Το ΜΕΤΡΟ
ΣΕ Ποιος ανακάλυψε
τελικά τη μονάδα μέτρησης το μέτρο;
.
18/04/2013
_________________________________________________________

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 19:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες boleK.

Η επονείδιστη ανάρτησή σου,επιχειρεί την, με μέτρο, ευθανασία της ελληνικής γλώσσης!

quote:

Το ανακαληψα τοιχαια.

Εγω δεν το ανακαληψα τοιχαια,αλλά στούκαρα στον τοίχο.

quote:

εχετε ορεα θεματα

Για μερικούς τα θέματά μας δεν είναι απλώς ορεα,αλλά όρΝεα.


quote:

Γνωριζω το αρχαιο σημαδι

Και ποιό είναι αυτό?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 19:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
bolek καλώς ήρθες στα φόρουμ του esoterica.gr

Όταν λες οτι γνωρίζεις το "αρχαίο σημάδι" το οποίο βλέπεις στα ...βουνά
τι ακριβώς εννοείς?

Τώρα όσων αφορά για τη μονάδα μήκους (μέτρο)
μπορείς να βρεις όλες τις πληροφορίες εδω

Είθισται ξέρεις, να χρησιμοποιούμε τις παγκόσμια καθιερωμένες μονάδες μέτρησης
για να μπορούμε να συνεννοούμαστε με τον έξω κόσμο, μια και οι Πόλεις Κράτη έχουν ρίξει τα τοίχοι αιώνες τώρα.
Φαντάσου να μην θέλεις αύριο να χρησιμοποιείς και τον χρόνο με την καθιερωμένη μονάδα μέτρησης,
τότε υποπτεύομαι οτι θα εχεις μεγαλύτερο πρόβλημα αν αντικαταστήσεις το "κομπιουτεράκι"... με κλεψύδρα


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 04:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου bolek
Πάντως, μας τα έβγαλες λίγο τα ματάκια με το πρώτο μήνυμά σου, να πω την αλήθεια.
Ούτε επίτηδες να το έκανες!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bolek
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 21:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μενδιαφερη τη Καθιερωσαν οι Γαλοι. το 1795. που το βρεικαν το μετρο?? Μετρον - αριστον. Ειναι κατασκεβασμα τους? Η δικο μας. Το κλεψαν και το ονομα?? Η απλα η μηση Υφηλιο δουλεβει την Ελληνικη γλωσσα. Οι τριπιοι εγλεζοι κατασκεβασαν το ΦΟΟΤ=ΤΦΟΥ και την Ιν-ΤΖΑ.!! (εδω εμαι μωρο μου). Εγω πηστευω Εναι δικο μας το μετρο . Ασ το αποδιξουμε. γνωριζω καπιες αρχαιες καταστασεις. Δεν δουλεβαν με μετριση αυτοι, στα σημαδια αποκριψεων.. Το ενα σημαδι εβλεπε το αλο. τορα το καταλαβα , μετα 30 χρονια. Μέτρο (μονάδα μήκους)
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Για άλλες χρήσεις, δείτε: μέτρο (αποσαφήνιση).
Το μέτρο είναι η θεμελιώδης μονάδα μέτρησης του μήκους του Διεθνούς Συστήματος Μονάδων (SI: Système International d'Unités).
Οι χρησιμοποιούμενες παράγωγες μονάδες του μέτρου είναι οι:
pm πικόμετρο = 10−12m
nm νανόμετρο = 10−9m
μm μικρόμετρο = 10−6m
mm χιλιοστόμετρο = 10−3m
cm εκατοστόμετρο = 10−2m
dm δεκατόμετρο = 10−1m
km χιλιόμετρο = 103m
Προέλευση [Επεξεργασία]

Ο ορισμός του μέτρου έγινε στη Γαλλία το 1791 από την Ακαδημία των Επιστημών (Académie des sciences), ως ίσο με ένα προς δέκα εκατομμύρια φορές την απόσταση από τον ισημερινό έως το βόρειο πόλο, του μεσημβρινού της Γης που διασχίζει το Παρίσι. Το όνομα της νέας μονάδας ήταν mètre, από την ελληνική λέξη μέτρον. Υιοθετήθηκε από τη Γαλλική Κυβέρνηση το 1795, και έκτοτε έχει εξαπλωθεί σχεδόν σε όλες τις χώρες του κόσμου.
Πορεία [Επεξεργασία]

Το 1875, είκοσι χώρες υπέγραψαν τη Συνθήκη του Μέτρου (Convention du Mètre), με την οποία καθιερώθηκε το μέτρο του 1791 ως πρωτότυπο του μέτρου, αν και αμφισβητήθηκε η ακρίβεια του αρχικού υπολογισμού σε σχέση με το μεσημβρινό των Παρισίων. Το αποτέλεσμα της Συνθήκης ήταν η δημιουργία του Διεθνούς Γραφείου Μέτρων και Σταθμών (Bureau International des Poids et Mesures), με έδρα την Γαλλική πόλη Sèvres, το οποίο θα διατηρούσε τις νεοορισθείσες μονάδες (πέρα από το μέτρο, ορίσθηκε και το κιλό) και θα διατύπωνε τις σχέσεις των άλλων μονάδων με αυτές.
Το 1893, το πρωτότυπο μέτρο μετρήθηκε πάλι με ιντερφερόμετρο, και βρέθηκε ως 1.553.164,13 φορές το μήκος κύματος της κόκκινης γραμμής του φάσματος του καδμίου στον αέρα, στα 760 mm ατμοσφαιρικής πίεσης και στους 15 βαθμούς Κελσίου. Ωστόσο, ο ορισμός του δεν άλλαξε μέχρι το 1960, οπότε στις 14 Οκτωβρίου, ορίσθηκε εκ νέου από την 11η Γενική Συνέλευση Μέτρων και Σταθμών (Conférence Générale des Poids et Mesures) ως ίσο με 1,650,763.73 φορές το μήκος κύματος της πορτοκαλοκόκκινης γραμμής του φάσματος του στοιχείου του 86Kr στο κενό.
Τέλος, το μέτρο ορίσθηκε για τελευταία φορά το 1983 από την 17η ΓΣΜΣ ως το μήκος που διανύει το φως στο κενό σε χρόνο 1/299.792.458 του δευτερολέπτου ακριβώς, και αυτός ο ορισμός ισχύει μέχρι σήμερα.

JB

quote:

quote:

Edited by - bolek on 04/04/2013 21:09:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 21:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
bolek
Δεν δουλεβαν με μετριση αυτοι, στα σημαδια αποκριψεων.. Το ενα σημαδι εβλεπε το αλο.

Σου είναι εύκολο να γίνεις πιο σαφής?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 22:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιος τελικα ανακαλιψε τη μομαδα μετρισεις Το ΜΕΤΡΟ
ο μετρονομος
quote:
Αυτοι οι γαλοι το βρεικαν ουρανακατεβατο Το ΜΕΤΡΟ>???
τους το εδωσε ο μετρονομος???
quote:
Το ΜΕΤΡΟ τινους εφευρεση ειναι ???
του μετρονομου
quote:
οι αρχαι μετρουσαν με Σταδια , Γυπεδα και Οικοπεδα. Γιαρδες , Πηχες , Οπλα. Ποδια. Δαχτιλα. Μητες. Και με το ματι ισως . Καθε περιοχη της ΕΛΛΑΔΑΣ αλο σηστημα μετρισει. Δεν μπερδεβοταν Μεταξη τους???
να μπερδευονταν???...με οποιο τροπο να μετρουσαν ακολουθουσαν μετρονομο
quote:
δεν μενδιαφερη τη Καθιερωσαν οι Γαλοι. το 1795. που το βρεικαν το μετρο??
απο μετρονομο
quote:
Ειναι κατασκεβασμα τους? Η δικο μας.
ουτε δικο τους ουτε δικο μας...κατασκευασμα μετρονομου

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bolek
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2013, 18:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αργυσα να σας γραψω. τα ικονομικα ξερετε μου κοψαν το να ειμαι κοντα σας. μαζεψα χαρτια ,παλιοσιδερα. και καπος τα μπαλοσα. Ας μπουμε στο ρεζουμε. Μου εσπασες την γλλλωσα να σε διαβασω. In england. Aithero Vamon. Δεν βρεικες κατι πιο απλο.??? θα σε συνηθησω ομος. Οσο για τα αρχαια σημαδια εμαθα αρκετα. και απο προσωπικες εμπιριες. Ειμαι σε καπια φορουμ ψαχτηρων --- Ψαχτηρια ος bolek. ΦΩΤΙΑΔΗ ος Lolek και Εκει πατνα τα ΠΜ μου γεματα. Πες μου φιλτατε εσει τη θελεις να μαθης. Και δεν εχω προβλημα να σας μαθω. τα μηστικα οπου απεκτησα. Μενω θεσσαλονικη, ξηροκρηνη. Μαγαπανε αρκετα πεδια εκει. Καπιοι μου την σπανε , Ισως διωτη δεν τους αρεση οτη τα δεινω ολα χημα. Μεχρη και δουλιες οπου παρατησα λογο ικονομικου τις δεινω σε πεδια οπου μενουν κοντα. Τα αδελφακια μου ειναι ο Bolek & Lolek . Γενηθηκα πολωνια. Θημα εμφιλιου. Ειμαι δω απο 77. Η γραμματικη ελαφρος χαλια. Εδω οτι εμαθα. Παντα καλοπροερετα στην διαθεση ΣΑΣ . Με πονα ΠΟΥ δεν εμαθα τινος το ΜΕΤΡΟ. Οι γαλοπουλες μονο το καθιερωσαν. Δεν το εφευραν. ΠΙΟΣ??? Σας χερετο φιλικα Giorgo- Bolek

JBΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy