ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Διαλογισμός και αιώρηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vigodu
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2013, 00:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.
Αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι και αυτό που με ώθησε να το κάνω είναι η παρακάτω εμπειρία μου.
Εδώ και λίγο καιρό ασχολούμαι με τον διαλογισμό σε διάφορες μορφές του.
Στην αρχή είχα μεγάλη δυσκολία να συγκεντρωθώ με αποτέλεσμα να τα παρατάω και να μην βλέπω κανένα αποτέλεσμα.
Πριν λίγες μέρες ενώ διαλογιζόμουν όμως ένιωσα ένα περίεργο συναίσθημα. Ήταν σαν ένα κύμα ενέργειας να με διαπέρασε και μετά η απόλυτη χαλάρωση, ένιωθα την κάθε αναπνοή μου να φτάνει στο στομάχι μου σαν να είχε μορφή, υπόσταση και ξαφνικά....τα χέρια μου έχασαν το βάρος τους...
Τρομοκρατήθηκα και άνοιξα τα μάτια μου. Μαζί όμως ένιωσα να πλημμυρίζω με περιέργεια και ενθουσιασμό, έτσι προσπάθησα και πάλι.
Αυτή την φορά όλα έγιναν πιο εύκολα, πιο γρήγορα τα χέρια μου σηκώθηκαν και πάλι στο ύψος του στήθους μου χωρίς καμία δυσκολία, λες και ένα αόρατο νήμα τα τραβούσε προς τα πάνω και έμειναν εκεί για περίπου 5 λεπτά ώσπου να κατέβουν και να ακουμπήσουν στους μηρούς μου.
Την επόμενη μέρα συνέχισα...
Αυτή την φορά το υπόλοιπο σώμα μου ακολούθησε την διαδικασία. Η σπονδυλική μου στήλη ήρθε αυτόματα σε κατακόρυφη θέση και τα πόδια μου (καθόμουν σε στάση λωτού) άρχισαν και αυτά να σηκώνονται ελαφρώς προς τα πάνω μέχρι στο σημείο που ένιωσα τον εαυτό μου να στηρίζεται μόνο στους γλουτούς μου.Έμεινα εκεί για περίπου 10 λεπτά. Έπειτα άνοιξα αργά τα μάτια μου και προσπάθησα να σηκωθώ.
Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα πως δεν μπορούσαν να κρατήσω τα πόδια μου στο έδαφος, λες και μια δύναμη τα ωθούσε προς τα πάνω.
Η όλη εμπειρία με τρόμαξε και προσπάθησα να ηρεμήσω ξαπλώνοντας.
Από αυτή την μέρα δεν έχω διαλογιστεί ξανά καθώς αποφάσισα πως πρέπει να συλλέξω περισσότερες πληροφορίες και γνώσεις.
Και τώρα σας ρωτώ τι πιστεύετε εσείς, ποια είναι η γνώμη σας, είχε κανείς σας παρόμοια εμπειρία ή έχετε ακούσει για κάτι παρόμοιο;

Σας ευχαριστώ πολύ κάθε γνώμη σας είναι πολύτιμη

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2013, 08:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέρα από τους γκουρού οι οποίοι βέβαια έχουν κάποιο κόλπο (http://www.youtube.com/watch?v=jAa21Q8n5O4), δεν έχω........ματαξανακούσει κάτι ανάλογο .
Πάντως από ότι το παρουσιάζεις φαίνεται εύκολο .......
Υ.Γ. Πόσα κιλά είσαι ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2013, 10:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι δυνατόν, κατά την χαλάρωση, να έχεις την αίσθηση πως αιωρείσαι και μετά να δυσκολεύεσαι να σταθείς στα πόδια σου, δεν αιωρείσαι πραγματικά και όλα είναι καλά. Δώσε κάποιο χρόνο στον εαυτό σου να επανέλθει κάνοντας μερικές αναπνοές και σήκω σιγά σιγά.

Καλώς ήρθες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2013, 10:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Και τώρα σας ρωτώ τι πιστεύετε εσείς, ποια είναι η γνώμη σας, είχε κανείς σας παρόμοια εμπειρία ή έχετε ακούσει για κάτι παρόμοιο;

Σας ευχαριστώ πολύ κάθε γνώμη σας είναι πολύτιμη


Μερικές φόρες κάνοντας κάποια πράγματα έχει κανείς την αίσθηση ότι θα ξεκολήσουν τα πόδια από τη γη! Δεν λένε γι' αστείο ότι καλό είναι να έχεις και μερικές βαριές πέτρες στην τσέπη!

Αφού ζητάς γνώμη, η δική μου είναι αυτή:
- Μπροστά στο απρόσμενο και απόκοσμο η πρώτη αντίδραση είναι ο φόβος.
- Αυτό είναι φυσικό λογικό και αναμενόμενο.
- Αλλά αν μείνεις σ'αυτό, την έκπληξη του φόβου και τις συνέπειές του...
- Θα χάσεις την ευκαιρία που η ίδια σου η δράση "ομολογεί" ότι αναζητάς.
- Οι συμβουλές των παραδόσεων γι'αυτά είναι:
- Αγνόησε τίς ερμηνείες που - αναπόφευκτα - ζητάς
- Αν σου ξανατύχει "μείνε" στην εμπειρία καθ'αυτή
- Αντί να σε τρομάξει η αίσθηση (ακόμα κι αν σε τρομάζει).
- Μην 'φύγεις' από αυτή αλλά δες πως θα μείνεις
- Αυτό κάντο με το ίδιο τρόπο όπως μένεις κάτω από το ευχάριστο ζεστό νερό ενός χαλαρωτικού ντους.
- Θα δεις ότι η εμπειρία, και το συνολικό βίωμα κάπως (ακατανόητα όπως ακατανόητη είναι η αίσθηση που περιγράφεις) θα σε "οδηγήσει" στο ζητούμενο - και με την ευκαιρία "καθόρισε" ή "ανακάλυψε" το ζητούμενο!
- Γιατί για να κάθησες να ασχοληθείς με το διαλογισμό θα υπάρχουν λόγοι: συνειδητοί, υποσυνείδητοι, ακατανόμαστοι, ακαθόριστοι ή και συγκεκριμένοι.
- Βρες τους και μετά θα "ξέρεις"!

Edited by - panpam on 16/05/2013 10:50:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2013, 23:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βίντεο που προτάθηκε αναφέρεται σε απάτη. Η αιώρηση είνβαι αποτέλσαμα , ένα από τα πολλά της ενέργειας. Οι δάσκαλοι των πολεμικών ντεχνών έχουν μερικό έλεγχο και επειτυγχάνουν αξιοσημείωτα αποτελε΄σματα όπως σφαινεταισ το ακόλουθο βίντεο :http://www.youtube.com/watch?v=KJr2BdUTYkU
Η αιώρηση μέσω διαλογισμού αναφέρεται από πολλούς. Η Αλεξάνδρα Νταίηβιντ Νηλ αναφέρει τις εμπειρίες στις στο Θιβέτ όπου συναντησε πολλούς που είχαν αυτή την ικανότητα καθώς και τις ασκήσεις που το επιτυγχάνουν στα έργα της. Ανάλογες αναφορές υπάρχουν και από ινδούς δασκάλους της γιόγκα.

Edited by - KALACHAKRA on 17/05/2013 23:54:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy