ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Υπαρχει λογικη εξήγηση γι' αυτο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Culio
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 08:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Χθες το βραδυ (ξημερώματα Σαββάτου) μου ετυχε ενα απιστευτα περιεργο γεγονος το οποιο ακομα και τωρα που το περιγραφω τρέμω ολοκληρος απο φοβο και γι'αυτο ξεκιναω να γραφω το ποστ τωρα που εχει ξημερωσει.

Το περιστατικό συνέβη στο σπίτι της κοπέλας μου η οποια μένει μονη της.

Μερικες πληροφοριες για το σπιτι της:

Η κοπελα μου μενει σε ενα διαμέρισμα μιας πολυκατοικια, η οποια στον κατω οροφο εχει ενα κατάστημα.Στο δωματιο της εχει ενα μικρο μπαλκονι το οποιο "βλεπει" σε πολυκατοικία η οποια είναι στα "μπετά" εδώ και πολύ καιρό, σύμφωνα με την κοπέλα μου, ενω απο κατω υπαρχει μια μικρη αυλη στην οποια μπορεις να εχεις προσβαση μονο μεσω του καταστηματος.Δηλαδη για να φτασεις στο μπαλκονι πρεπει να κανεις διάρρηξη στο αποκάτω κατάστημα και μετά να σκαρφαλώσεις 20-25 μετρα, διόλου απίθανο αλλα δεν είναι και το πιο εύκολο πράμα και σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη επιλογη αν απλα θες να μπεις στο διαμέρισμα.

Σε αυτο το μπαλκονι εχει δυο πουλια και γι'αυτον τον λογο το πατζουρι ειναι παντα κλειστο το βραδυ ωστε να μην ενοχλούνται από το φως της τηλεόρασης και γενικοτερα τους θορυβους αλλα και για λογους ασφαλειας.

Χθες το βραδυ λοιπον, κατα τις 3 το βραδυ η κοπελα ειχε σηκωθει και ειδε μια λαμψη να μπενει απο τις σχισμες και πηγε να σηκωσει το πατζουρι να δει τι συμβαινει, χωρις να βαλει κατι κακο με το μυαλο της.Καθως πλησιασε ακουσε μια ψιθυριστή φωνή να λεει "μην ανοιξεις" (συγκεκριμενα ισχυρίζεται ότι την άκουσε τουλάχιστον δυο φορες).

Μετα απο αυτο, οπως ειναι φυσικο, με ξυπνησε και μου περιεγραψε τι συνεβη.Στην αρχη δεν εδωσα και τοση σημασια και πιστευα οτι ηταν η ιδεα της αλλα οταν ξυπνησα για τα καλα ακουσα εναν ηχο σαν παπα να ψελνει, χωρις να ακουγεται καθαρα ομως ο ηχος,την ρωτησα αν το ακουει και αυτη και μου λεει "ναι ειναι απο την εκκλησια εδω πιο κατω" προφανως μη γνωριζοντας τι ωρα ειναι ακριβως.Τοτε κοιταξα το ρολοι, ειδα οτι ειναι περιπου 3 και της ειπα "ποια εκκλησια ρε συ, 3 η ωρα το βραδυ ποιος παπας ψελνει στην εκκλησια;".Τοτε ηταν που καταλάβαμε τι συμβαίνει και τα χρειαστήκαμε και οι δυο με αποτελεσμα να κατσουμε κουκουλωμένοι μέχρι να ξημερώσει.

Το επομενο πρωι στο μπαλκονι βρηκαμε μια γκριζα σκονη γυρω γυρω και το ενα απο τα δυο πουλια ειχε ψοφησει και ηταν κολλημενο στο πανω μερος του κλουβιου του (το αλλο δεν επαθε τιποτα αλλα υπηρχε και στο δικο του κλουβι η ιδια σκονη).

Θελω την αποψη σας λοιπον για το τι μπορει να ηταν αυτο.Υπαρχει καποια λογικη εξηγηση;

ΥΓ: συγγνωμη για το τεραστιο ποστ και ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να το διαβάσουν.

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 10:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Culio καλημέρα,
Πιθανότατα οι υποθέσεις/εξηγήσεις να είναι πολύ πιο παράξενες από το ίδιο το γεγονός
απο την άλλη, πρέπει να προσπαθείς (αφαιρετικά) να προσεγγίσεις ενα "παράξενο" γεγονός, και όχι να "κουκουλώνεσαι"
ο τρόμος, γιγαντώνει ακόμα και απλές καταστάσεις.

Χωρίς να είμαι σε θέση προσωπικά να δώσω μια εξήγηση
θα κάνω 2-3 ερωτήσεις που θα έπρεπε (αν δεν το έκανες) να περάσουν απο το μυαλό σου εκείνη τη στιγμή:

Έχουμε μια πηγή φωτός (που μπορεί να προέρχεται απο οπουδήποτε)
το πρώτο που μας έρχεται στο μυαλό είναι οτι είναι το "κακό"...
απο την άλλη, έχουμε αυτομάτως το "καλό" που μας διατάζει/παροτρύνει να "μην ανοίξουμε το παράθυρο" και θα αναλάβει αυτό να απομακρύνει την απειλή... ψέλνοντας
στην παραπάνω μάχη, καλού/κακού, ευτυχώς έχουμε μια και μόνο παράπλευρη απώλεια, το ενα δύστυχο πουλάκι που βρέθηκε την λάθος ωρα στον λάθος τόπο οπου το καλό και το κακό ξεκαθάριζαν τους λογαριασμούς τους...

Σε καμιά περίπτωση μην εκλάβεις ως ειρωνεία τα παραπάνω,
σου τονίζω και παλι, οτι είναι οι σκέψεις που θα έκανα προσωπικά εκείνη τη στιγμή (δίχως βέβαια τα παραπάνω να αποτελούν εξήγηση)

Αν δεν συντρέχουν λόγοι ασφάλειας (και εννοώ διάρρηξης)
ούτε το πατζουρι, αλλα ούτε το σεντόνι είναι ικανά να αποτρέψουν το "κακό", ομοίως και το μυαλό στο να φτιάξει σενάρια. Και μόνο ιδίοις όμμασι λύνονται τα μυστήρια





not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Culio
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 16:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια λογικη εξήγηση που σκέφτηκα είναι ότι ίσως κάποιος προσπάθησε να τρομάξει την κοπέλα μου για να αφήσει το σπίτι.Εχω αρχισει και το βλεπω σαν το πιο πιθανο σεναριο μιας και η πολυκατοικία μεχρι πριν δυο τρια χρονια ηταν "οικογενειακή" και έμεναν μονο μέλη της οικογενειας (ξαδελφια, θειοι κτλ).

Τωρα αυτο που λες aitherovamon, έχει απίστευτο ενδιαφέρον αλλα μου δημιουργούνται οι παρακάτω απορίες.
Γιατι στον συγκεκριμενο χώρο;Εχει να κανει με το σπιτι ή με τα προσωπα;
Τι θα γινοταν αν ηταν καποιος ανθρωπος εξω στο μπαλκονι;Θα ειχε την ιδια κατάληξη με το πουλί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 19:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι παρόμοιο μου έχει συμβεί και μένα. Ήταν κάπου στις 1:30 πμ και μόλις είχα πέσει για ύπνο με τον αρραβωνιαστικο μου. Στο δωμάτιο έχουμε 2 μπαλκονόπορτες και η μια εείναι ακριβώς δίπλα στο κρεβάτι. Δεν πρόλαβα να κλείσω τα μάτια μου ακούω ψαλμωδία.Όλοι οι άλλοι στο σπίτι κοιμόταν. Η γιαγιά που μένει στο δίπλα σπίτιέβλεπε το τρίτο όνειρο. Και αλλά σπίτια κοντά δεν έχουμε. ( μένουμε ακριβώς στην άκρη του χωριου. Επεισης να αναφέρω ότι σε απόσταση περίπου τριακοσίων μετρων από το σπίτι είναι το νεκροταφειο του χωριου). Αλλά ακουγόταν ακριβώς έξω απο το σπίτι. Ξύπνησα τον αρραβωνιαστικο μου και πριν προλαβω να του πω τίποτα λέει τι κάνει έτσι (αποκοιμιεται σε δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω πως το καταφέρνει) . Του εξηγώ και λέει μην μιλάς και μας ακούσουν Καλά λέω αν είναι να μας σκοτώσουν δενθα περιμενουν να ξυπνήσουμε πρώτα. Αλλά σαν περίεργη παροτη χε...νη από το φόβο σβήνω το πορτατίφ και άνοιξα λίγο το παντζουρι από η μια μπαλκονόπορτα. Ήταν σαν να περνούσε κηδεία από έξω. Έβλεπα φώτα από κεριά σαν να ήταν πολλά ατομα που κρατούσαν κεριά. Και η πορεία κατευθυνόταν προς το νεκροταφείο. Αφού έβλεπα να απομακρύνονται έπεσα για ύπνο. Είδα στον ύπνο μου ότι εκείνα τα φώτα επέστρεψαν από το νεκροταφείο και έβλεπα και σκιές και ήταν μερα μεσημέρι. Ήμουνα λέει με την πεθερά μου και μπήκαν στο σπίτι μέσα και δεν μπορούσαμε να τις διώξουμε. Εγώ λέει πήρα μια εικόνα της Παναγίας με τον Χριστό που έχουμε και είναι διαβασμένη και την κρατούσα σφιχτά την φιλουσα και ζητούσα βοήθεια. Εκείνη την ώρα ξύπνησα. Είχε πάει οχτώ το πρωί Πετάγομαι και πάω στην κουζίνα. Περιττό να σας πω ότι εμένα και της πεθεράς μου μας μύριζε λιβάνι όλο το σπίτι.

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ElanioPneuma
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2013, 01:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ElanioPneuma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα η γνώμη μου ειναι οτι ισως να γινόντουσαν υποπτες τελετές ...Και η ωρα 3 δεν ειναι καθόλου τυχαία και αθωα ,στις 3 δεν ειναι που συμβαινουν τετοιου ειδους τελετες επειδη λενε ειναι η αντιθετη ωρα απο την ανάσταση ; Βαλτε σιδεριες στο μπαλκόνι ,κατι να εμποδισει την προσβαση οσο γινεται ,προσέχτε γιατι πολλά γινονται και με εγκληματιες ,ληστες,ανωμαλους ,σατανιστες και λοιπα και αν ξαναγίνει κατι και ακουσετε φωνες στο μπαλκόνι κοντα σας ειδοποείστε την αστυνομια οτι κατι συμβαίνει εκει,ισως να συμβαίνει κατι που να εχει να κανει με τετοιους ανθρωπους .Το ολο σκηνικό με την πολυκατοικία που ειναι στα μπετά αυτο με κανει να πιστευω για το τι συμβαινει.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Culio
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2013, 05:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Απλα να αναφέρω οτι η η πολυκατοικία της κοπέλας μου απλά "βλέπει" προς αυτήν που είναι ακόμα στα μπετά, υπάρχει μια αρκετά μεγάλη απόσταση και σίγουρα δεν υπάρχει καμια πρόσβαση από εκεί.

Ενα ακομα περιεργο γεγονος ειναι οτι πριν απο περιπου 10 μερες, ξαφνικα ενας ενοικος ζήτησε να βάλουν CCTV εντός της πολυκατοικία και στο ασανσέρ κάτι που προσωπικά δεν το εχω ξανακουσει.Μάλιστα ήταν διατεθειμένος να πληρώσει όλα τα έξοδα μονος του σε περίπτωση που δεν συμφωνούσαν οι άλλοι.Δεν ξερω αν εχει καποια σχεση, παντως μου εκανε εντυπωση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2013, 09:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια λογικη εξήγηση που σκέφτηκα είναι ότι ίσως κάποιος προσπάθησε να τρομάξει την κοπέλα μου για να αφήσει το σπίτι.Εχω αρχισει και το βλεπω σαν το πιο πιθανο σεναριο μιας και η πολυκατοικία μεχρι πριν δυο τρια χρονια ηταν "οικογενειακή" και έμεναν μονο μέλη της οικογενειας (ξαδελφια, θειοι κτλ).....
Το φαινόμενο αυτό - το αποκαλώ "το φαινόμενο της ψαλμωδίας μέσα στη νύχτα" (όπως καταλαβαίνεις δεν είσασταν οι μόνοι) φαίνεται να σχετίζεται όχι απλά με "ύποπτες τελετές" κάπου εκεί κοντά, αλλά με κάτι που στοχεύει στον άνθρωπο που το βιώνει - συνήθως με προέλευση από το οικογενειακό περιβάλλον.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2013, 23:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Culio:

Ενδιαφέρουσα εμπειρία,

Αν αποκλείσουμε τον υπερφυσικό παράγοντα θα μπορούσε να υποθέσει κανείς ότι ενδεχομένως γίνατε μάρτυρες κάποιας οργανωμένης τελετής, πράγμα σύνηθες σε παλιές ή σε υπό ανέγερση οικοδομές οι οποίες συναρτούμενης και της προχωρημένης ώρας εξασφαλίζουν μια κάποια απομόνωση.

Σε αυτή την περίπτωση το φως θα μπορούσε να προερχότανε από το εσωτερικό της οικοδομής, ίσως από κάποιο ισχυρό φακό ή προβολέα (για κεριά δύσκολο) που χρησιμοποιούσαν οι παρευρισκόμενοι, για να μην τους φάει το μαύρο σκοτάδι και τσακιστούν πουθενά .

Η ψαλμωδία με βάση την υπόθεση εργασίας μας ότι επρόκειτο για τελετή ερμηνεύεται εύκολα (αν και θεωρώ ότι μάλλον τους συνεπήρε και το παράκαναν ως προς την ένταση ή θεώρησαν ότι δεν θα γινόντουσαν άμεσα αντιληπτοί).

Για το νεκρό πτηνό, ότι και αν συνέβαινε πιθανολογώ ότι το φόβισε τόσο οπότε δοκίμασε να πετάξει μακριά από τον κίνδυνο (το άλλο απλά αδιαφόρησε), αν απελπίσθηκε ίσως πέθαινε από άγχος ή ίσως ο θάνατος του ήταν συνέπεια εισπνοής κάποιων αναθυμιάσεων (ίσως βρισκόταν σε λιγότερο προνομιακή θέση από το δεύτερο ή είχε λιγότερη αντοχή), δυστυχώς δίχως εξέταση του πτώματος περιοριζόμαστε σε εικασίες, το οποίο μας οδηγεί αναγκαστικά στο ζήτημα της γκρίζας σκόνης..

Όσον αφορά την σκόνη λοιπόν, δεν μπορώ να προτείνω τίποτα (αποτέλεσμα καύσης; Αν ναι ποίας ουσίας; Είχε άραγε κάποια οσμή; *Χμ..), ίσως την λύση θα έδινε μια χημική ανάλυση της από κάποιο εργαστήριο αν τούτη βέβαια είχε συλλεχθεί και μπορούσε κανείς να αναλάβει την διεκπεραίωση της όλη διαδικασίας (κόστος ανάλυσης, μεταφορά κλπ).

Βέβαια μένει ένα πρόβλημα στην υπόθεση μας ~ ο ψίθυρος.. εδώ δεν υπάρχουν εύκολες ερμηνείες, μια πολύ τραβηγμένη (και ενοχλητική πιθανότητα) θα ήταν να υπήρχε κοινό στην αυλή ή κάποιος τσιλιαδόρος ο οποίος είδε την σιλουέτα να κινείται στον χώρο (είχατε τραβηγμένες της κουρτίνες; ) και απλά επενέβη..

Γενικά, νομίζω ότι η κίνηση σας να μην ανοίξετε το παράθυρο ήταν συνετή (ανεξαρτήτως αιτίας).

Υ.Γ.
Φυσικά μπορεί να γίνατε μάρτυρες και κάποιου πραγματικά παράξενου φαινομένου (θυμάσαι μήπως το χρώμα που είχε η λάμψη; Θυμάσαι επίσης αν η λάμψη αυτή υποχωρούσε αν τυχόν την κοίταζες από διαφορετική γωνία; Υποθέτω ότι είχατε το παράθυρο ανοιχτό εσωτερικά ή όχι;). Η σκόνη μου θυμίζει κάτι αλλά έχει περάσει καιρός και δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος -επιφυλάσσομαι να συμπληρώσω την απάντηση μου σαν θυμηθώ που έχω ξανά "συναντήσει" παρόμοιο φαινόμενο), αλλά προς το παρόν ας περιορισθούμε σε ποίο ρεαλιστικές ερμηνείες.

* Αν η σκόνη είναι συνέπεια καύσης κάποιας ουσίας αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να ήταν ψυχοτροπική, διόλου απίθανο σε τέτοιες περιπτώσεις, οπότε ενδεχομένως αυτό θα μπορούσε να ερμηνεύσει και το λόγο που οι συμμετέχοντες στην τελετή ξεχάστηκαν και άρχισαν να «ψέλνουν» ή να «υμνούν» με μεγαλύτερη ένταση και ίσως τον θάνατο του ενός πτηνού αλλά και ποίος ξέρει.. ίσως και την δικιά σας συμπεριφορά στο γεγονός (φόβος, ψίθυρος, αμηχανία κλπ)

** Σχετικά με την εγκατάσταση «CCTV», ίσως ο γείτονας σας να έχει αντιληφθεί κάποιες κινήσεις ατόμων που του φαίνονται ύποπτες. Γενικά είναι πρόβλημα να διαμένεις κοντά σε ακατοίκητα σπίτια ή οικοδομές.

Edited by - XD on 19/06/2013 23:31:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The Vampiress Lilith
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2013, 23:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Κατά τη δική μου άποψη δεν πρόκειται για συνάντηση καλού και κακού στον ίδιο χώρο. Αυτά δεν γίνονται στο δικό μας επίπεδο. Πρόκειται για κάτι που ενδεχομένως να συνέβαινε εάν άνοιγε το παράθυρο και το αστρικό διπλό της κοπέλας την προειδοποίησε για ενδεχόμενο κίνδυνο. Όσο για την εκκλησία, εάν η κοπέλα είναι θρήσκα αφορά και πάλι έκφραση προστασίας του διπλού της ώστε να το αναγνωρίσει. Εάν ήταν βουδίστρια θα άκουγε κάτι άλλο. Για να μην λέμε κιόλας ότι μόνο ο χριστιανισμός μας σώζει... Μας σώζει ο εαυτός μας μέσω της πίστης μας σε κάτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The Vampiress Lilith
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2013, 00:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω επίσης ότι μου φαίνεται τραβηγμένο σε περιοχή με σπίτια να γίνονται τελετές όπου μπορούν να τους πάρουν χαμπάρι. Τέλος πάντων μπορεί να ήταν απλά το παιχνίδι χαζών πιτσιρικάδων που ήθελαν να σας τρομάξουν. Όσο για το πουλί αν του ρίξεις απότομα φως τη νύχτα μπορεί να πάθει έμφραγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Culio
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2013, 02:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και παλι, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@XD: Το φως δεν το ειδα εγω αλλα η κοπελα μου.Μου ειπε οτι καλυπτε μεγαλο μερος του δωματιου αλλα πιστευω οτι ανετα θα μπορουσε να ηταν προβολεας (για φακος δυσκολα).

Η ψαλμωδια ακουγοταν δυνατα.Να σου δωσω να καταλαβεις, επειδη υπαρχει εκκλησια κοντα στο σπιτι στην οποια ο παπας εχει την (πολύ κακή) συνήθεια να χρησιμοποιεί μικρόφωνα και ηχεία τις ημερες του Πάσχα, ακουγόταν σε τετοια επιπεδα.Για τον ηχο που τον ακουσα ο ιδιος μπορω να επιβεβαιωσω οτι:


  • ηταν δυνατος σαν θορυβος αλλα δεν ηταν ξεκαθαρος ο ηχος, δηλαδη δεν μπορουσα να καταλαβω λεπτομερειες

  • ερχοταν απο εξω σίγουρα και ακουγοταν σα να ερχεται απο αρκετα μακρυα, τουλαχιστον οχι απο το μπαλκονι (θα μπορουσε να ηταν απο την πολυκατοικια υποθετω)

  • εμοιαζε αρκετα με εκκλησιαστικο ψαλμο, βεβαια δεν ειμαι και ιδιαιτερα σχετικός με το θεμα.

  • κρατησε περιπου μια ωρα και υπήρχαν καποιες αυξομειώσεις στην ένταση και στην χροια του ηχου

Το πουλι κατα 99% καηκε γιατι ειχε κολλησει στο πανω μερος του κλουβιου το οποιο επισης ειχε μαυρισει.Η σκονη αυτη εκανε ενα ημικυκλιο, οπως ακριβως ειναι και το σχημα του μπαλκονιου.Δυστυχως δεν τον κρατησαμε το πτωμα αλλα η σκονη εχει μεινει λιγη σκονη μεσα στο κλουβι.Θα μπορουσε να ειναι απλη σταχτη βεβαια αλλα δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο.

Οσον αφορα τον ψιθυρο, η κοπελα ισχυριζεται οτι ακουστηκε σαν καποιος να ειναι ακριβως απο την πισω πλευρα του πατζουριου.Μου ειπε οτι τον ακουσε 2-3 φορες και μαλιστα την τελευταια φορα πολυ επιτακτικά.Μετά όπως είναι φυσικό έτρεξε σε μένα.Αν ηταν καποιος, τοτε ηταν πανω στο μπαλκονι μας γιατι απο την αυλη δεν υπαρχει οπτικη επαφη με το μπαλκονι και μου φαινεται σχεδον αδυνατο να ειδε μεσα στο διαμερισμα.Για τις κουρτινες δεν ειμαι σιγουρος...

Την λαμψη δεν την ειδα εγω οποτε δε μπορω να πω με σιγουρια.Η σκονη απο ψυχοτροπικες ουσιες δεν ξερω πως μπορει να βρεθηκε πανω στο μπαλκονι ακομα και αν γινοταν κατι στην πολυκατοικια...

@Lilith: Η κοπελα δεν ειναι θρησκα και επισης τον ηχο τον ακουσα και γω οποτε ειναι 1000% σιγουρος οτι υπήρχε οπως επισης και η σκονη που την ειδα.Δεν παιρνω και ορκο οτι ακουγοταν χριστιανικος ψαλμος απλα ο τροπος που "εψελνε" εμοιαζε σαν αυτος που ακουμε στην εκκλησια, χωρις να εχω τρομερη εμπειρια βεβαια απ'αυτα.Επισης το πουλι σιγουρα δεν πεθανε απο εμφραγμα.

Γενικά

η πιθανοτητα να ηταν σατανιστες μοιαζει αρκετα ισχυρη γιατι στην πλατεια υπαρχουν αρκετα graffiti που γραφουν για τον σατανα και τετοια (μου εκανε εντυπωση απο την πρωτη στιγμη).Απλα, οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ υπαρχει μεγαλη αποσταση μεταξυ της πολυκατοικιας και του διαμερισματος της κοπελας.Σκέφτηκα οτι ισως η "τελετη" να γινοταν στο απο κατω καταστημα, το οποιο μου φαινεται καπως παραλογο βεβαια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Culio
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2013, 02:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης, και συγγνωμη για το διπλο ποστ, αυτο που λες panpam εχει πολυ ενδιαφερον, μπορεις να εξηγησεις λιγο καλυτερα πως το εννοεις;Επισης απο την στιγμη που το ακουσαμε και οι δυο, τι μπορει να σημαινει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2013, 11:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επισης, και συγγνωμη για το διπλο ποστ, αυτο που λες panpam εχει πολυ ενδιαφερον, μπορεις να εξηγησεις λιγο καλυτερα πως το εννοεις;Επισης απο την στιγμη που το ακουσαμε και οι δυο, τι μπορει να σημαινει;



Τα επιπλέον στοιχεία που έδωσες δείχνουν μάλλον προς φυσικό κι όχι υπερφυσικό. Κάποιος ήταν, ποιος, πως, γιατί άλλο θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ElanioPneuma
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2013, 13:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ElanioPneuma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα δεν αποκλείεται σε αυτα ,ουτε το να γινοταν κατι στο καταστημα κατω ουτε το να εκαναν κάποιοι την τελετη διχως να τους ενδιαφερει αν θα γινουν αντιληπτοί.Για τους ηχους τωρα το ποσο κοντα ακουγονται μεσα στη νυχτα ειναι κατι ιδιαιτερο λόγω της ησυχιας της νυχτας αλλα και της μόνωσης του σπιτιου .Στο δικό μου σπίτι δεν υπαρχει για παραδειγμα καλη μονωση και ακουω κάθε ήχο απο το πάνω διαμερισμα ή το διπλα ή το κατω σαν να είναι μεσα στο δικό μου σπίτι .Ετσι λοιπον ειναι το θεμα με τους ηχους την νυχτα .Επισης κατι παρομοιο συμβαινει και με το φως ,οσο πιο σκοτεινα τοσο πιο δυνατο μπορει να γινει το παραμικρο φως .Προσεχτε γιατι οπως φαινεται εκει υπαρχουν περιεργοι εως επικινδυνοι τυποι.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SARUMAN
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 12:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανως δεν είμαστε οι μοναδικές οντότητες που κατοικούμε σε αυτον εδώ τον πλανήτη.
Υπάρχουν διαστάσεις που δεν τις βλεπουμε ,ούτε τις ακούμε ,όμως αυτές υπάρχουν και στους κόσμους οι οποίοι διέπονται απο αυτές τις διαστάσεις ζουν και εξελισονται παράλληλα με εμάς εκατομμύρια οντοτητες.
Οι οντότητες αυτές ονομάζωνται πνεύματα της φύσης η στοιχειακά και είναι εξίσου πραγματικές όσο και εμείς.
Πολλές φορές οι οντότητες αυτές επισκέπτονται τον κόσμο μας και μιας και τα σώματα τους είναι ηλεκτρομαγνητικής φύσης μπορούν και προκαλούν διάφορα φαινόμενα όπως ανοιγοκλείσιμο κάποιας πόρτας ,αναβόσβημα καποιας λάμπας,λειτουργια ηλεκτρικών συσκευών και άλλα.
Πολλες φορές μάλιστα επειδή εχουν και την ικανότητα να παιρνουν όποια μορφη θέλουν μπορούν να παρουσιαστούν και σε κάποιους ανθρώπους με ανθρώπινη μορφή.

Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2013, 23:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ίδια περιστατικά έχουν βιώσει κι άλλοι γνωστοί μου. Το ίδιο περίπου στυλ. Όντως η οντότητα που έλεγε να μην ανοίξεις ήταν κάποια οντότητα θετικής ενέργειας που ήθελε να σας προστατέψει από το τελετουργικό που λάμβανε χώρα εκείνη την στιγμή. Αν ανοίγατε το πατζούρι από περιέργεια πολύ πιθανον να σας τύφλωνε η λάμψη ή να σας δημιουργούσε κάποιον νευρικό κλονισμό ή πάθηση σε άλλο ευαίσθητο όργανο λόγω του ότι δεν είναι ο οργανισμός σας συνηθισμένος σε τέτοιες μεγάλες ταλαντώσεις ενέργειας. Αν βέβαια κάποιος είχε την ικανότητα να αντέξει αυτή την ενέργεια τότε θα μπορούσε να λάβει μέρος κι αυτός στο τελετουργικό. Αν φίλε μου δεν έχεις ασχοληθεί επι του θέματος καλό είναι να μην είσαι περίεργος σε τέτοιες καταστάσεις...Καλά κάνατε και δεν ανοίξατε το πατζούρι. Τώρα σχετικά με την γκριζα σκόνη μερικοί μου έχουν πει ότι την εχουν δοκιμάσει και έχει μια πολύ γλυκιά γεύση και σε ανάλυση που δώσανε είδανε ότι είχε πολύ θρεπτικά στοιχεία για τον οργανισμό. Αυτό βέβαια με κάθε επιφύλαξη δεν έχω δει την συγκεκριμένη ανάλυση ιδίοις όμμασι. Αυτά φίλε από εμένα. Ότι θέλεις ρωτάς ελευθέρα!


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2013, 11:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επισης, και συγγνωμη για το διπλο ποστ, αυτο που λες panpam εχει πολυ ενδιαφερον, μπορεις να εξηγησεις λιγο καλυτερα πως το εννοεις;Επισης απο την στιγμη που το ακουσαμε και οι δυο, τι μπορει να σημαινει;

Η τυπική εμπειρία είναι να ξυπνήσεις μέσα στη νύχτα από ψαλμωδίες που μόλις ακούγονται. Δεν έχω ακούσει ή δει περίπτωση να είναι πολύ δυνατές ή να τις ακούνε ξεκάθαρα κι άλλοι. Συνήθως ένας 'ακούει' (μόλις) ο άλλος αν υπάρχει απλά νιώθει τρόμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2013, 01:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ. ΜΗΝ ΕΜΠΛΑΚΕΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΑ ΔΙΚΤΥΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΙ. ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Culio
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2013, 04:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ειχαν τοσα μεσα οπως λες, πιστευω δεν θα εκαναν τελετη σε μια εγκαταλελειμμένη πολυκατοικία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2013, 11:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ. ΜΗΝ ΕΜΠΛΑΚΕΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΑ ΔΙΚΤΥΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΙ. ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.....

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι υλικής μορφής οι συμμετέχοντες στην τελετή αυτή, για αυτό και δεν τον άφησε η φωνή να ανοίξει το πατζούρι όχι γιατί θα εμπλεκε μετά αλλά επειδή θα πέθαινε ακαριαία ή θα έμενε φυτό από την ενέργεια που θα δεχόταν και το μόνο που θα έβλεπε θα ήταν ένα δυνατό λευκό φως τπτ άλλο!!!

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2013, 12:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
LordThomas

αλλά επειδή θα πέθαινε ακαριαία ή θα έμενε φυτό από την ενέργεια που θα δεχόταν και το μόνο που θα έβλεπε θα ήταν ένα δυνατό λευκό φως τπτ άλλο!!!


το δυνατο λευκο φως!...οταν τυχαινει να αφυπνιζεται η συνειδηση οπως στο μυθο του σπηλαιου του πλατωνα,καποιοι περιγραφουν την εξοδο απ το σπηλαιο στο λευκο φως σαν να αντικρυζουν φως οχι απ εναν αλλα απο χιλιαδες ηλιους!!!...τοσο δυνατο,εγω δεν ξερω αν ειναι αληθεια η οχι,αλλα ετσι το περιγραφουν.

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2013, 12:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το δυνατο λευκο φως!...οταν τυχαινει να αφυπνιζεται η συνειδηση οπως στο μυθο του σπηλαιου του πλατωνα,καποιοι περιγραφουν την εξοδο απ το σπηλαιο στο λευκο φως σαν να αντικρυζουν φως οχι απ εναν αλλα απο χιλιαδες ηλιους!!!...τοσο δυνατο,εγω δεν ξερω αν ειναι αληθεια η οχι,αλλα ετσι το περιγραφουν.

Ακριβώς έτσι φίλε μου. Μόνο όταν κάποιος χαρισματικα εκ γεννετής ή επι χρόνια εκπαιδεύεται ο νους και το υλικό σώμα σε ανώτερες δονήσεις μόνο τότε μπορεί να επεξεργαστεί και να αντέξει αυτή την ενέργεια και θα μπορούσε να δεις λεπτομερώς τι γίνεται και να πάρει μέρος κι αυτός αν το επιθυμούσε. Άλλωστε αν άντεχε δεν θα άκουγε κάποια φωνη να τον αποτρέπει να το δει.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2013, 15:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλοι μου, δεν κάνουν τελετές όπου ναναι. Ακολουθούν χάρτη γεωδεσίας και ιερής γεωμετρία του γήινου χώρου. Έχουν πρόγραμμα και καταστατικό δικό τους. Δεν γίνεται να τους καταλάβουμε εμείς με την συνηθισμένη μας σκέψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2013, 10:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φίλοι μου, δεν κάνουν τελετές όπου ναναι. Ακολουθούν χάρτη γεωδεσίας και ιερής γεωμετρία του γήινου χώρου. Έχουν πρόγραμμα και καταστατικό δικό τους. Δεν γίνεται να τους καταλάβουμε εμείς με την συνηθισμένη μας σκέψη.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2013, 10:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ. ΜΗΝ ΕΜΠΛΑΚΕΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΑ ΔΙΚΤΥΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΙ. ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.....

Φίλε ZALMOXIS εσυ που τα ξέρεις; ρώτησες περισσότερα; και αν ναι γιατι; και γιατι δεν εμπλεξες οπως λες παραπανω; Όταν λες δεν ειναι συνηθισμενοι ανθρωποι, όρισε τους!

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2013, 10:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά μπορώ να πω. Αν θέλετε ακούστε τα. Δεν είναι υποχρεωτικό. Αν θέλετε πετάξτε τα. Αν θέλετε κάντε ότι δεν τα ακούσατε ποτέ.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2013, 14:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φιλε ZALMOXIS δεν σε αμφισβητουμε μεχρι αποδειξεως του αντιθετου αλλα μας πετας κατι που φαινεται οτι ξερεις πολυ καλα αρα εισαι μεσα στα "κόλπα" αλλα δεν εχεις μπλεξει οπως λες οτι παθαινουν οσοι ψαχνουν να βρουν αυτο που εσυ εψαξες και βρηκες. Ειτε ακουσες απο καποιον κτλ οποτε οκ δεν ειχες προσωπικη επαφη ειτε εχεις εκ των εσω επαφη ή συμμετοχη. Δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Τωρα την καραμελα αφηστε και μην ψαχνεται δεν αξιζεις ουτε να την διαβασουμε καν. Και στην τελικη αν εμαθες και δεν εμπλεξες εισαι δηλαδη σε κατι ανωτερος για αυτο; εχεις τα μεσα τα υψηλα; Αν δεν θελεις να πεις μην ανεφερες καν την γνωμη σου!

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2013, 15:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ. ΜΗΝ ΕΜΠΛΑΚΕΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΑ ΔΙΚΤΥΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΙ. ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.....

Φίλε ZALMOXIS εσυ που τα ξέρεις; ρώτησες περισσότερα; και αν ναι γιατι; και γιατι δεν εμπλεξες οπως λες παραπανω; Όταν λες δεν ειναι συνηθισμενοι ανθρωποι, όρισε τους!

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.


Όπως λένε, μόνο αν μια πόρτα που γράφει ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ είναι κλειδωμένη, πραγματικά απαγορεύεται! Τα μυστικά πράγματα είναι μυστικά γιατί και μπροστά μας όταν είναι δεν τα βλέπουμε, πόσο μάλλον όταν δεν είναι.
Δεν υπάρχουν 'αποδείξεις' για αυτά που είναι όντως μυστικά.

Ένα σωρό περιοδικά στα περίπτερα 'αποκαλύπτουν' μυστικά. Τέτοια μυστικά δεν είναι μυστικά, και ότι περί μαγείας μπορείς να αγοράσεις από συνοικιακά βιβλιοπωλεία είναι φήμες από 5ο χέρι - όχι ότι δεν υπάρχει σχετικό υλικό και σε συνοικιακά βιβλιοπωλεία, κατά καιρούς, αλλά κανείς δεν το παίρνει χαμπάρι.

Από σκόρπια στοιχεία εδώ κι εκεί, ευρήματα παράξενα σε δάση και ραχούλες μπορεί να συντεθεί κάποια ημιτελής εικόνα. Κι από την ανεπάρκεια εκείνων που θεωρούν εαυτούς εντός της μαγείας των βιβλίων των συνοικιακών βιβλιοπωλείων συμπληρώνεται ακόμα περισσότερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2013, 21:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΟΥΔΕΝ ΚΡΥΠΤΟΝ ΥΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟΝ" Για όσους μπορούν και ξέρουν!

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2013, 13:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα τελευταία 30+ χρόνια κυκλοφορούν σε διάφορα περιοδικά, βιβλία (όπως εύστοχα παρατήρησε ο panpam) αλλά και εκπομπές του χώρου διάφορες φήμες (έμμεσες, με μισόλογα κλπ) για υψηλά ιστάμενα πρόσωπα, για άτομα υπεράνω υποψίας, για ανθρώπους του "καλού κόσμου" κλπ. που συναθροιζόμενα τελούν διάφορες ανείπωτες τελετές σε διάφορα μέρη των μεγάλων πόλεων είτε στην επιφάνεια είτε υπογείως, ακολουθώντας τα αχνάρια κάποιας ξεχασμένης αρχαίας γεωμετρίας (γεωγραφίας) η γνώση της οποίας τάχα μου κληρονομήθηκε δια μέσου των ιερατείων στις ομάδες αυτές.

Αλήθεια; Ψέματα; Άγνωστο, και ίσως εκεί είναι και η γοητεία της υπόθεσης. Ότι κινείται στην Σκιά, αποκτά αυτόματα μεγαλύτερο Περίγραμμα από τις Πραγματικές του Διαστάσεις .

Edited by - XD on 02/07/2013 13:31:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2013, 14:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...διάφορες φήμες (έμμεσες, με μισόλογα κλπ) για υψηλά ιστάμενα πρόσωπα, για άτομα υπεράνω υποψίας, για ανθρώπους του "καλού κόσμου" κλπ. που συναθροιζόμενα τελούν διάφορες ανείπωτες τελετές σε διάφορα μέρη των μεγάλων πόλεων είτε στην επιφάνεια είτε υπογείως, ακολουθώντας τα αχνάρια κάποιας ξεχασμένης αρχαίας γεωμετρίας (γεωγραφίας) η γνώση της οποίας τάχα μου κληρονομήθηκε δια μέσου των ιερατείων στις ομάδες αυτές.

Αλήθεια; Ψέματα; Άγνωστο, και ίσως εκεί είναι και η γοητεία της υπόθεσης. Ότι κινείται στην Σκιά, αποκτά αυτόματα μεγαλύτερο Περίγραμμα από τις Πραγματικές του Διαστάσεις .

Edited by - XD on 02/07/2013 13:31:08


Παρά τις φήμες και τις 'απειλές' για 'συνταρακτικές αποκαλύψεις από ορισμένους, τίποτα δεν έχει έρθει στο φως. Και τα ίδια συμβαίνουν και σε άλλες χώρες. Πριν δω καθόλου την ουσία, κάτι παράπλευρο: αν οι φήμες είναι 'ελεγχόμενες' (αν δηλαδή κυκλοφορούν για δημιουργία εντυπώσεων) τότε δεν χρειάζεται καν να συμβαίνει κάτι, αφού εντυπώσεις δημιουργούνται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy