ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2013, 00:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοσοφία είναι η προσπάθεια του ανθρώπου για την γνώση των πάντων χωρίς προηγούμενους ισχυρισμούς. Οικονομία είναι μια σύναψη διακανονιστικής σύμβασης μεταξύ των ανθρώπων για να συμβιώνουν και να επιβιώνουν διαχειριζόμενοι αυτά που έχουν ή γνωρίζουν. Σήμερα θα κάνω μια προσπάθεια να ερμηνεύσω τα οικονομικά φαινόμενα και την κρίση τους με το μάτι του στοχαστή της φιλοσοφίας, όσο αυτό είναι εφικτό.


Από την αρχαιότητα, εκείνος ο άνθρωπος που κατείχε λόγω δύναμης τα περισσότερα, είχε και τις περισσότερες ευκαιρίες να ανταλλάξει αυτά με περισσότερα είδη ή γνώσεις. Επειδή όμως δεν ανταλλάσσονται όλα με όλα, σκέφτηκε σιγά σιγά να φτιάξει κάτι που να είναι μέσο ανταλλαγής των πάντων. Έτσι έκοψε νομίσματα, με πολύτιμα μέταλλα συνήθως, ως μέσο ανταλλαγής με αποτέλεσμα ο πρώην δυνατός να έχει συσσωρεύσει τώρα τα περισσότερα χρήματα. Έτσι δημιουργήθηκαν οι πρώτες οικονομικές και κατ’ επέκταση κοινωνικές τάξεις και ανισότητες. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι οικονομία είναι η διάθεση των ισχυρών να επικρατήσουν στους ασθενέστερους.


Ο ισχυρός και ο ανίσχυρος είναι ρόλοι και όχι θέσεις, λέει ο Νίτσε. Ο ένας κατέχει ισχύ και χρήμα, ο άλλος φιλοσοφεί επικριτικά πάνω σε αυτά που απέκτησε ο πρώτος για να μην μπει κι αυτός στον επώδυνο κόπο να τα αποκτήσει. Ο ανίσχυρος ζητά να αλλάξουν τα πάντα γύρω του για να αποφύγει να αλλάξει ο ίδιος. Έτσι η ικανότητα για φιλοσοφία είναι η ανικανότητα για δύναμη.

Η οικονομική κρίση προκύπτει από:
1. Την συγκέντρωση του πλούτου σε λίγα χέρια και την αποδυνάμωση της αγοράς από χρηματική ρευστότητα. (πλαστικό χρήμα-ετεροχρονισμένες επιταγές-τοκογλυφία)
2. Την μείωση της πρωτοβάθμιας παραγωγής αγαθών και την αύξηση των τεχνικών μέσων και υπηρεσιών. (δυσμενής επαγγελματική αναλογία: ένας γεωργός-20 δικηγόροι)
3. Την κακοδιαχείριση, την διαφθορά, στις πολιτικές μας επιλογές και στην αναξιοκρατία
4. Την ασύμφορη αντιστοιχία κόστους-κέρδους. (π.χ. για να παραχθεί ένα κιλό ντομάτες χρειάζονται 50 κιλά νερό – το νερό σαν προϊόν προκύπτει ακριβότερο από τις ντομάτες – γιατί να γίνει κάποιος γεωργός; )
5. Την αλόγιστη παρέμβαση του κράτους στην ιδιωτική οικονομία (Φιλόσοφος και οικονομολόγος του Διαφωτισμού Άνταμ Σμιθ – Μερκαντιλισμός) ……(ψευδομάσκες κομμουνισμού-καπιταλισμού)

Το youtube έχει πολλά ντοκιμαντέρ με θέμα την οικονομία και αρκετούς αναλυτές αυτών των ζητημάτων. Το πρόβλημα περιπλέκεται από την αρχή, από τους λόγους που δημιουργούν την ανάγκη να κοπεί νέο χρήμα και να λάβει ως νόμισμα μια αξία έναντι των άλλων. «Η διαδικασία με την οποία οι τράπεζες δημιουργούν είναι τόσο απλή που καταντάει αποκρουστική», έγραφε ο Τζον Κένεθ Γκαλμπρέιθ, καθηγητής οικονομολογίας του Χάρβαρντ. Όλα ξεκινούν από μια απλή πολιτική εντολή να κοπούν ομόλογα και μετοχές σε κάποια κεντρική τράπεζα και να πιστωθούν αυτά σε κομμένο χρήμα. Έτσι απλά κι αυθαίρετα, οι κανόνες που ορίζουν τι και πόσο χρήμα πρέπει να κοπεί είναι τελείως συμβατικοί και δεν αντιστοιχούν πλέον σε χρυσό, όπως λέγανε κάποτε.


Σε αυτό το σημείο ταιριάζει να διατυπώσουμε το γνωστό πείραμα της ψυχολογίας με τους πιθήκους. Βάλανε σε ένα δωμάτιο 5 πιθήκους. Στη μέση είχε μια σκάλα και από το ταβάνι κρεμόταν ένα τσαμπί μπανάνες. Κάθε φορά που ανέβαινε ένας πίθηκος στη σκάλα, οι υπόλοιποι πίθηκοι καταβρέχονταν από μια κρυμμένη αντλία στην οροφή. Μετά από πολλές φορές, όποιος πίθηκος πήγαινε να ανέβει τη σκάλα οι άλλοι πίθηκοι του επιτίθεντο. Κάθε μέρα άλλαζαν και έναν πίθηκο με έναν άλλο άσχετο. Όταν πήγαινε να ανέβει κι αυτός τη σκάλα του επιτίθεντο χωρίς να ξέρει γιατί. Μετά από λίγες μέρες αλλάχτηκαν όλοι οι πίθηκοι ένας- ένας. Το τσαμπί είχε απομακρυνθεί από το δωμάτιο και η αντλία είχε σταματήσει να καταβρέχει. Είχε μείνει μόνο η σκάλα. Και παρόλα αυτά, όποιος καινούριος πίθηκος πήγαινε να ανέβει τη σκάλα, οι άλλοι του επιτίθεντο χωρίς να ξέρουν το γιατί, ούτε αυτοί ούτε αυτός. Μήπως κάπως έτσι πιθηκίζει και ο άνθρωπος; Αναπαράγει σηματοδοτήσεις και νοηματοδοτήσεις όπως τις παρέλαβε από τους προηγούμενους χωρίς να ξέρει στην ουσία το γιατί. Το ίδιο ακριβώς είναι και οι θρησκείες που παραλάβαμε, το ίδιο και η παράδοση, συνεπώς και οι οικονομικοί κανόνες. Ένας αέναος πιθηκισμός….. ή μήπως ξεπεράσαμε τον πίθηκο επειδή φτιάξαμε ένα λάπτοπ; Ο Φιλόσοφος Φουκώ λέει επιγραμματικά: είμαστε αυτούσια προϊόντα της ιστορικής μας παράδοσης. Ότι παραλάβαμε, αναμασάμε.

Διάφορα ντοκυμαντέρ στο διαδίκτυο λένε πως το 90% του παγκόσμιου κεφαλαίου που είναι γύρω στα 40 τρις δολάρια, δεν κόπηκε ποτέ σε χρήμα, παρά ένα μικρό ποσοστό του. Υπάρχει μόνο σε νούμερα μέσα σε υπολογιστές και μετακινούνται από τράπεζα σε τράπεζα (Δείτε στο διαδίκτυο το ντοκιμαντέρ του Καναδού Paul Grignon «Money as debt» (το χρήμα ως χρέος), μια γλαφυρή περιγραφή του δαιμόνιου μηχανισμού κατασκευής του χρήματος. Κυκλοφορεί και στα ελληνικά, υποτιτλισμένο από την ομάδα kepik.gr). Όταν π.χ. οι τράπεζες δανείζουν εκατομμύρια στο λαό για να αγοράσει σπίτι, δεν παίρνει κανείς μετρητά αφού δεν υπάρχουν όλα αυτά. Παίρνει μια επιταγή και την πάει σε άλλη τράπεζα. Η μετακίνηση κεφαλαίου γίνεται ψηφιακά με νούμερα. Έτσι οι τράπεζες έχουν εισπράξει για όλα τα σπίτια που δανειοδότησαν, χρήματα που ποτέ δεν είχαν.

Το παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα ελέγχεται από τις λεγόμενες αγορές, τις εταιρείες και τους κερδοσκόπους. Αυτοί κρατούν, λένε στα ντοκιμαντέρ οι αναλυτές, σχεδόν το 90% του παγκόσμιου πλούτου σε μετοχές και ομόλογα. Αν παραχωρούσαν ένα 5% μόνο στους λαούς, θα ήτανε όλοι οι λαοί χορτάτοι κι αυτοί θα συνέχιζαν να είναι βαθύπλουτοι. Μήπως λοιπόν το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό αλλά ψυχολογικό;
Αυτοί που αποφασίζουν π.χ. τους πολέμους, είναι ήδη βαθύπλουτοι.
Γιατί ζητούν περισσότερα;
Μήπως δεν τους ενδιαφέρει το χρήμα;
Μήπως η αιτία είναι ψυχολογική;
Προφανώς υπάρχει ένας αρρωστημένος εγωισμός, μια απληστία και μια ενδόμυχη κακία που δεν οδηγεί πουθενά παρά μόνο στην επίδειξη, στην αλόγιστη χλιδή και στη ματαιότητα.

Ακούγεται, ότι η Ρωσία μας προσφέρθηκε να ανακάμψουμε από την κρίση μας συνεκμεταλλευόμενοι τον ορυκτό μας πλούτο. Είπαμε όχι. Η Κίνα μας προσφέρθηκε να μας δανείσει με πολύ μικρότερο επιτόκιο από αυτό που μας δάνεισαν οι αγορές. Είπαμε όχι. Ακούγονται φωνές μέσα στο ευρωκοινοβούλιο ότι η Ελλάδα δέχεται απάνθρωπη μεταχείριση ενώ δεν είναι απαραίτητο. Μέχρι και ο πρώην πρόεδρος του ΔΝΤ Στρος Καν διαλαλεί να παραγραφεί το Ελληνικό χρέος γιατί είναι πλαστό και πολύ μικρότερο από τα χρέη των άλλων ισχυρότερων κρατών. Κανείς δεν μιλά. Τι συμβαίνει λοιπόν με την Ελλάδα;
Οι ευρωπαίοι δημοσιογράφοι λένε πως δεν έχει επιβάλλει η τρόικα όλα αυτά τα μέτρα στην Ελλάδα. Η Ελλάδα από μόνη της επικαλείται την τρόικα για να επιβάλλει σκληρά μέτρα. (π.χ. οι περικοπές μισθών των ιδιωτικών υπαλλήλων δεν είναι εντολή της τρόικα, είναι δική μας). Απλά, συνεχίζουν οι ξένοι ανταποκριτές, δεν λέμε σε τίποτα «όχι». Υπνωτισμένοι πάμε στο τραπέζι διαπραγματεύσεων, υπνωτισμένοι επιστρέφουμε. Τι συμβαίνει λοιπόν με αυτόν τον εγχώριο ανθελληνισμό. Μήπως, επαναλαμβάνω, δεν έχει σχέση η παγκόσμια κρίση με την ελληνική κρίση;
Μήπως, πέρα από ψυχολογικό, το ζήτημα να είναι και λίγο ανθελληνικό;
Και λίγο πολιτισμικό;
Μήπως αυτό που λέμε κρίση δεν προέκυψε αντικειμενικά, αλλά είναι κάτι τεχνητό;
Θα μπορούσαμε να λύσουμε τα προβλήματα των λαών χωρίς να τους ……εξαθλιώσουμε.; Μήπως…;

Δεν είναι δυνατόν να πεθαίνουν χιλιάδες παιδάκια την ημέρα και άλλοι να ξοδεύουν δισεκατομμύρια για να στείλουν ένα ρομποτάκι στον Άρη να μας πει αν έχει βακτηρίδια. Αυτό δε λέγεται πολιτισμός, είναι μια βιτρίνα, μια επίφαση πολιτισμού, όπως ο τάφος, που είχε πει σε μια παραβολή ο Χριστός, απέξω γυαλίζει κι αστράφτει λαμπρότητα και μέσα έχει σκουλήκια. Η φιλοσοφία έχει καταλάβει πόσο πλαστό και απατηλό είναι το κοινωνικό φαινόμενο, γι’ αυτό σιωπά κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος και η ενασχόληση των κοινών έχει ανατεθεί στους λιγότερο σκεπτόμενους.

Αυτό που προτείνω μέσα από τον φτωχό μου στοχασμό είναι αυτό που θα λέγανε οι Στωικοί: Δεν πρέπει να δίνουμε βαρύτητα στα τεκταινόμενα γιατί αυτό που μας πληγώνει δεν είναι τα πράγματα αλλά η ερμηνεία που δώσαμε σε αυτά. Να συνειδητοποιήσουμε ότι μπορούμε να επιβιώσουμε και με λιγότερα από αυτά που είχαμε συνηθίσει, αφού δεν τα χρειαζόμασταν όλα στ’ αλήθεια. Πλούσιος, είχε πει ο Κομφούκιος, δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που χρειάζεται λίγα. Κι άλλοι πολιτισμοί στο παρελθόν φάνταζαν ως λαμπροί, αλλά μέσα τους πλαισίωναν την λαβυρινθώδη διαπλοκή, τη διαφθορά και την εξαθλίωση των αδυνάτων (πχ το βυζάντιο). Η πρόοδος δεν βρίσκεται στην ποσότητα.

Ο μόνος τρόπος που μας απομένει για να υποστούμε ηπιότερα την οικονομική κρίση είναι να αλλάξουμε λίγο έως πολύ τον τρόπο που σκεφτόμαστε. Ας μην μας στενοχωράει λοιπόν η βιτρίνα μας, δεν θα πάθουμε τίποτα αν δεν έχουμε τρία κινητά, δύο αυτοκίνητα και πέντε πιστωτικές κάρτες. Το ζητούμενο δεν είναι να έχουμε πολλά ασήμαντα, αλλά λίγα σημαντικά. Κι αυτά θα πρέπει να αγωνιστούμε ώστε να έχουν όλοι.


The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2013, 01:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis

Εχεις πολύ πλάκα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2013, 01:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΉΡΘΕΣ ΚΙΟΛΛΑΣ. ΚΙ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ.


The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2013, 03:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ
Θα συνιστούσαμε να υπάρχει μεγάλη προσοχή στους συσχετισμούς που γίνονται!
Σε διαφορετική περίπτωση, μπορεί να λειτουργήσουν ιδιαίτερα εμπρηστικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2013, 03:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δίκιο Αμαλία.
Μου πέρασε απο το μυαλό, ότι Zalmoxis-Στέλιος Ευσταθίου-Osmosis, έχουν κάποια...σχέση.

Και απλά το δημοσίευσα.Ελπίζω nα μην το θεωρήσει προσβολή ο κ.Ευσταθίου, που τον πέρασα για τον Osmosis, την συμβολή του οποίου ( Osmosis ) θεωρώ ανεκτίμητη, στο φόρουμ, λόγω των σοβαρών θεμάτων, που έχει αναρτήσει.Εφάμιλλα θα έλεγα, με του κ.Ευσταθίου.

Κατόπιν των ανωτέρω, συγνώμη κ.κ. Zalmoxis και Osmosis, που σας θεώρησα ταυτόσημους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2013, 09:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι. Δεν έκανες λάθος. Είμαι ο ίδιος. Έχω ξεχάσει τόσες φορές τον κωδικό μου, έχω αλλάξει τόσα ονόματα σε διάφορα φόρουμ, που δεν θυμάμαι που έχω ανοίξει λογαριασμό και πότε. Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο κακό αυτό. Αν θέλετε να μάθετε κι άλλα για μένα, ρωτήστε με, δεν δαγκώνω.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2013, 15:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι δεν είναι κακό Zalmoxis.

Εκείνο που έχει σημασία, για μας εδώ στο φόρουμ, είναι ο διάλογος και η ανταλλαγή απόψεων.Ο κάθε ένας μπορεί να συμμετέχει σε αυτό.
Το μυστικό είναι, να ανοίγει κάποιος ένα-δυο θέματα και να τα υποστηρίζει με διάλογο.

Η πληθώρα θεμάτων, προκαλεί σύγχυση και αποπροσανατολισμό.

Επιπροσθέτως, για να διαλέξεις και το esoterica, προς ανάρτηση των σκέψεών σου, σημαίνει ότι εκτιμάς και υπολογίζεις, το επίπεδο των μελών του και αποσκοπείς, στην ανταλλαγή ιδεών.

Θα πρότεινα, να διαλέξεις για αρχή, δυο απο τα θέματα που έχεις αναρτήσει και να προχωρήσουμε σε διάλογο.Εχουμε καιρό για όλα.

Δεν νομίζω να διαφωνείς, έτσι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2013, 19:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο.κ. Για το πλήθος των θεμάτων έχεις δίκιο. Δε ξέρω που έχω στείλει και τι. Στην προσπάθειά μου να πω πολλά αναρτώ διαρκώς και μερικές φορές δεν θυμάμαι που έμεινα.
Από το εσοτέρικα θαύμασα αρχικά την στοιχειοθεσία της αρχικής του σελίδας. Μετά είδα ενδιαφέροντα τα υποθέματα που έχει. Είχα ξαναμπεί και παλαιότερα με άλλο όνομα αλλά δεν θυμόμουν τους κωδικούς να ξαναμπώ.
Εγώ τα θέματα τα ανάρτησα. Εμπρός! Περιμένω συζήτηση για να αρχίσουμε. Είδες τι ωραία που συζήτησα με την Μυθήρα και το Σάρουμαν;
Εγώ είμαι έτοιμος.

Να ξεκαθαρίσω κάτι. Ναι, ίσως ήμουν φουριόζος κι απότομος. Είμαι άνθρωπος σαν εσάς κι όχι το παιδί που απαντάει σε όλα. Ποτέ δεν εγγυήθηκα ότι είμαι αλάθητος. Δεν επιβάλλω αυτά που λέω ούτε θέλω οπαδούς. Είμαι ταυτόχρονα σε 4 φόρουμ, έχω χάσει πολλές φορές τους κωδικούς και δε συγκρατώ που ανάρτησα και τι. Ελπίζω να βάλω μια σειρά.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2013, 20:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 1

..θα διαφωνησω για τον ορισμο της φιλοσοφιας που δινεις Ζαλμνιξ.......στην κυριολεξια φιλοσοφια ειναι η η νοητικη εκεινη δραστηριοτητα η οποια κινειται απο την ελξη προς την σοφια,,, κινειται με "φιλοτητα" προς την σοφια ...

...σοφια κατα την γνωμη μου ειναι η αληθης ολοκληρωμενη γνωση, οχι απλα η καθε αποσπασματικη μερικη λεπτομερης γνωση ,,,αν η σοφια αυτη τελειοποιηθει τοτε γινεται εργαλειο για την δυναμει γνωση των παντων ,,, αλλα αυτο δε σημαινει οτι η σοφια ειναι γνωση των παντων ...αυτα τα δυο δεν ταυτιζονται .. η σοφια ως τελεια γνωση ειναι ενα σωμα νομων ,αρχων, πορισματων μεσω των οποιων ολα μπορουν να γινουν γνωστα και κατανοητα ...

...το να λεμε πχ οτι η ανελιξη γινεται προς την κατευθυνση της αποσυσσωρευση του πονου ειναι ενας νομος της σοφιας ...ενας βιοσοφικος νομος οπως λεμε ..
...το να λεμε οτι ισχυει ο νομος της παγκοσμιας ελξης για καθε μαζα που βρισκεται μεσα στο πλανητη μας ειναι μια επιμερους γνωση που ελαχιστη σοφια εχει μεσα της καθοτι αποσπασματικη και μερικη ...

...το να λεμε ομως οτι καθε βιοσυστημα εχει την ταση να ισορροπει την βιονεργεια του με την ενεργεια του περιβαλλοντος του αυτο ειναι μια βιοσοφικη αρχη ( αρχη σοφιας )


....οικονομια τωρα ειναι γενικα ενα συνολο νομων ,αρχων, πορισματων και αντιστοιχων πρακτικων που διεπουν την διαχειριση του οικου μας δηλαδη των πορων του κοινου μας οικου προς ικανοποιηση των κοινων αναγκων μας ...τωρα αμ οι νομοι αυτοι τςη διαχιερισης δε στοχευουν στην ικανοποισησ των αναγκων μας των κοινων αλλα στην δηλιουργια κοινωνικης ισχυος απο μερικες ομαδες συμφεροντων και στην διατηρηση της τοτε μιλαμε για την ανισορροπη οικονομια και τετοιες ειναι η οικονομιες που εφαρμοζονται στον κοσμο μας ...ανισορροπες μακραν των κοινων μας αναγκων...


η εισαγωγη που εκανες για την δημιουργια του χρηματος ειναι βεβαια πολυ απλοικη ,,,,μας λοιπου ιστορικες μελετες για αυτην την δημιουργια ..

...η οικονομικη ιστορια του κοσμου μας χωριζεται σε διαφορες φασεις
-στην α-χρηματικη αμεση ανταλλακτικη ιστορικη της φαση
-στην χρηματικη νομισματικη που η κοινωνικη δυναμη μετατοπιζεται απο τους κατοχους αγαθων στους κατοχους χρυσου ασημιου κτλ
-στην φαση του ηλεκτρονικου χρηματος στην οποια εχουμε εισελθει ηδη .. βιωνουμε μια προβα τζενεραλε για την πληρη καταργηση του νομισματικου χρηματος ...η δυναμη τεινει να παγιωθει-μονιμοποιηθει σε εκεινους που ειναι κατοχοι του παγκοσμιου χρυσου και να διασφαλιστει η μη μεταθεση της οικουμενικης ισχυος τους ...


Ο ισχυρός και ο ανίσχυρος είναι ρόλοι και όχι θέσεις, λέει ο Νίτσε

... δηλαδη δε συνδεονται αυτα ??? ο κοινωνικος ρολος και η κοινωνικη θεση??? αυτα δε ειναι συστοιχα δηλαδη συγκεκριμενες κοινωνικες θεσεις γεννουν ορισμενους κοινωνικους ρολους ισχυος ..εεε???μπορει να παιξει κανεις το ρολο του ισχυρου απο μια θεση πχ κοινωνικου περιθωριου ...μπορει ενας ανεργος φιλοσοφος να κανει τον οικονομικα ισχυρο να τρεμει και να τον παιζει κομπολοι ???????αν ναι τοτε ο Νιτσε ειχε δικιο να τα διακρινει ...

...τελικα ποιος ειναι πιο ισχυρος κοινωνικα αυτος που κατεχει σοφια η αυτος που κατεχει πλουτο ...η μηπως αυτες οι ισχΕΙς δε συγκρινονται....
...μπορει ο ισχυρος στο πνευμα δηλαδη ο σοφος να συμμαχησει με τον ισχυρο στο πλουτο???η μηπως απο τις φυσεις των ισχυων τους αυτα τα δυο ειναι πολεμικα μεταξυ τους κι ανταγωνιστικα ???

ΤΕΛΙΚΑ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ Ο ΠΡΟΕΙΡΗΜΕΝΟΣ ΚΙ ΟΙ ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ,,, ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΔΙΚΑΙΟΜΑΧΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΠΛΟΥΣΙΩΝ ΕΞΥΠΝΑΚΗΔΩΝ ΠΑΜΠΟΝΗΡΩΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ????????

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΛΕΤΕ ????

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 01:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μυθήρα...άκου να δεις. Η φιλοσοφία έχει πολλούς ορισμούς. Ο πληρέστερος πιστεύω είναι εκείνος του Πλάτωνα:
α΄= γνώση των όντων
β΄= γνώση θείων και ανθρώπινων
γ΄= μελέτη θανάτου
δ΄= ομοίωση θεού
ε΄= τέχνη τεχνών και επιστήμη επιστημών
ς΄= φιλία σοφίας
Δεν θέλω να δώσω όμως τον πιο εμπεριστατωμένο ορισμό αλλά αυτόν που κάθεται πιο καλά στα αυτιά μου και τον έχω σκεφτεί ο ίδιος.
Το ίδιο και με την οικονομία. Μου άνοιξες δουλειές πάλι.
Η οικονομία είναι Επιστήμη ή αυνανισμός; (συγνώμη κιόλλας για τις γυναίκες) Μπορώ να την πω επιστήμη και να την βάλω δίπλα στην ιατρική;

Ας φέρω καλύτερα ένα παράδειγμα: ένα λίτρο νερό έχει π.χ. 50 λεπτά, κι ένα λίτρο βενζίνη έχει 150 λεπτά. Από την μία οπτική γωνία με ένα λίτρο νερό κρατιέσαι ζωντανός και με ένα λίτρο βενζίνη αυξάνεις την μολύνση. Άρα θα έπρεπε το νερό να είναι πιο ακριβό. (περίμενε-μη βιάζεσαι) Από την άλλη οπτική γωνία με ένα λίτρο βενζίνη έχεις ενέργεια να πας ώς την Αυλώνα που δεν θα άντεχες με τα πόδια, ενώ με ένα λίτρο νερό πλένεις τα χέρια σου και το πετάς στον υπόνομο.
Άρα τώρα, η βενζίνη πρέπει να είναι πιο ακριβή. Ωραίααααααα:Και τώρα για πεστε μου, με ποιό κριτήριο έγινε η τιμολόγηση του κάθε είδους αφού όπως και να το πάρεις είναι λάθος. Δηλαδή όπως και να το πάρεις είναι και κλέφτες, είναι και χαζοί. Άμα σας κλείσω σε ένα δωμάτιο με ένα κουβά διαμάντια, την τρίτη μέρα δεν θα μου τον δίνατε πίσω για μια μπουκιά ψωμί; Άρα ποιός έδωσε και ποιος καθόρισε αξία σε αυτές τις μπούρδες και πως οι υπόλοιποι τον ακολούθησαν;

Γιαυτό σας λέω ότι η οικονομία είναι ένα σαχλό ζήτημα το οποίο έχουν ανάγει σε επιστήμη οι μαλάκες και ταλαιπωρούν και τους φοιτητές άδικα. Είτε λοιπόν έχουμε λεφτά είτε δεν έχουμε για τους ισχυρούς είναι το ίδιο, η διαφορά δεν είναι οικονομική, είναι ψυχολογική. Δηλαδή μας θέλουν εξαθλιωμένους από καθαρή κακία και μίσος προς τον άνθρωπο κι όχι γιατί κάτι δεν πάει καλά υλικά. Η ηδονή τους είναι ψυχολογική όχι υλική.

Ας μην πω άλλα καλύτερα.... γιατί με μερικά πράγματα εξοργίζομαι που τίθονται τόσο απλοϊκά.
Μην πιστεύεται ότι διαβάσατε κι ότι σας είπαν. Βάλτε λίγο το μυαλό μόνο του να δουλέψει - χωρίς προηγούμενους ισχυρισμούς όπως προείπα -βάλτε τον εαυτό σας σε μια τελείως ουδέτερη θέση σαν να ήρθατε τώρα στη Γη. Θα σας φανούν χαζά όλα όσα είδατε ή ακούσατε και θα σκεφτείτε καλύτερα.

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 13:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 2


,,,,κοιτα ζαμολιξ,,κοιτα η τιμη τωνπριοντωνεχιε εμσ ατη ενσωματωμενη τη πεξεργαισα τα σταδια και τηνπεριοπλοκοτητα της παραγωγης τους τοιδιο και γιατις υπηρεσιες ..

εν αλιτρο νερο και ενα λιτρο βενζινα μπορει ν α μην ειναι ισοδυναμα ως προς την ζωτικη αξια τους το νερο να εινα πιο πολυτιμο ζωτικο αγαθο .. αλλα απο την αλλη η παραγωγη του ενος και του αλλο διαφερει .. για παραγχθει ενα λιτρο βεβνινη προυποτιθενται πολλα σταδια παραγωγης ...πολυ λιγοτερα απο ενα λιτρο νερου ποσιμου μη εμφιαλωμενου γιατι μετα παμε αλλου .....

χμμ το ζητμηματης τιμης των αγαθων και υπηρεσιων εινα ενα αληθινος γριφος .. και ναι σχυει αυτο που λες η κοινωνικη αξια των προιοντων κια ηεινα αναντιστοιχη της τιμης τους υπαρχουν πολυτιμα πραγματα που τα αγοραζουμε φθηνα και ευτελη μετριας πραγματα πανακριβα ...πχ ενα μποκαλι ουισκι σ' ενα ξεσκυλαδικο ....ενα πουκαμισο μαρκας ,,η ενα ζευγαρι παππουτσια μαρκας μια επισκεψη σε ενα διασημο γιατρο

...ειναι ενα μεγαλο θεμα οικονομολογικης αναλυσης η αξια χρησης, η αξια κοστους, η κοινωνικη αξια και η ψευδιασθησιακη αξια καταναλωτικη αξια των προιοντων και των υπηρεσιων που βεβαια δε τολμανε να τα αγγιξουν οπως πρεπειοι οικονομολογοι γιατι τοτε θα κλονιστουν τα θεμελια της υπερκαταναλωτικης κοινωνιας ...

δυστυχως η κοινωνικη αξια δνε εινα αμιγης της ψευδαξια που δημιουργει η διαφημιση κια αλλα μηχανισμοι της ενισχυσης της καταναλωσης αγαθων κι υπηρεσιων ....

πχ η αξια των τηλεπικοινωνιακων ζευξεων πιστευω οτι η υψηλη κοινωνικη τους αξια που ανατακλαται στην τιμη των υπηρεσιων αυτων στηριζεται κυριως στην ψευδαξια που δημιουργει η συνεχης κι ο διαφημιστικος βορβαδισμος του ραδιοτηλεοπτικου και γενικοτερου κοινωνικου μας χωρος ( μεσω γιγαντοαφισων και αλλων μηχανισμων προβολης πχ ο μεσω αθλητισμου και τεχνης ) με μηνυματα που εχουν σχεση με το γοητρο της υπηρεσιας αυτης...ισαμε κι 100 φορες υψηλοτερα πληρωνουμε πχ την χρονο κλισης κινητων αλλα και του ιντερνετ ...η δε αξια του κοστους ειναι τρομερα χαμηλη .. να γιατι αυτες οι εταιρειες μονιμως εχουν τρελα κερδη .. γιατι παραγουν αερα κοπανιστο και τον μοσχοπουλουν σε πολυ υψηλα επιπεδα επειδη προσθετουν σε αυτον τεραστια "ψευδαξια" μεσω διαφημιστικων μηχανισμων που το κσοτων των μηχανισμων υπερεβαινει κατα πολη τα κερδη που αποφερει μεσω υπαρκατανακλωση η ψευδαξια που δημιουργειται ..........αχχ και ειναι τρομερο κι ομως το 1/4 του μεσου οικογενειακου εισοδηματος αναλωνουν οι τηλεπικοινωνιες ..


...αρα κατα την γνωμη μου αλλο η κοινωνικη αξια αγαθων κι υπηρεσιων αλλο η πραγματικη αξια χρησης , αλλο η αξια κοστους κι αλλο η ψευδαξια η καταναλωτικη ,,

και γιατι παρακαλω να μην σου ανοιγω δουλειες ???..διαλογο δεν θελατε ..ιδου λοιπον παρτε τον ...

.......φιλοσοφια η νοητικη δραστηριοτητα με κατευθυνση την σοφια ..τωρα τι ειδους σοφια ???
...σοφια στην γνωση του συμπαντος , του γαλαξια , κοσμου , του θεου του ανθρωπου ,,ολων των αλλων οντων ,,διαχυτων και διακριτων αυτες ειναι οι επιμερισεις της φιλοσοφικης διερευνησης ...και ετσι εχουμε τις κοσμοσοφικες θεωρησεις ,τις ανθρωποσοφικες,τις θεοσοφικες κτλ ..

ΣΟΥ ΒΓΑΖΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΝΩ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ??? ....ΧΜΜ ΜΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ...ΑΛΛΑ ΑΡΠΑΚΟΛΑΣ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΣ .... φιλικα μην μου παρεξηγηθεις Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΩΝ ΖΗΤΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΡΕΥΝΑ ..ΕΙΔΙΚΑ Ο ΝΙΤΣΕΙΚΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ 7 ΔΕΡΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΑ ΖΗΤΜΑΤΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ...ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΛΙΩΣΕΙ ΧΙΛΙΑ ΠΑΠΠΟΥΤΣΙΑ ΟΔΟΙΠΟΡΩΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΡΗΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΠΟΚΡΗΜΝΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΟΥ.. ...ΟΠΟΙΟΣ ΒΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΛΟΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΓΚΥΜΟΝΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΑΝΕΜΟΓΚΡΑΣΤΡΙ ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 13:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ μου αρεσεται ρε παιδια

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 18:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα Μυθήρα: όπως το θέτεις κοινωνιολογιά οι αξίες των προϊόντων όντως έτσι σχηματίζονται. Ας δούμε κάτι...

Τι αυξάνει την προσφορά; το συμφέρον. Τι αυξάνει τη ζήτηση; η ανασφάλεια προς το συμφέρον. Αυτά δεν είναι ψυχολογικά; Γιατί όταν θα ακουστεί ότι θα γίνει θερμό διπλωματικό επεισόδιο τρέχουν όλοι στα σουπερμάρκετ και τσαλαπατούνται να πάρουν γάλα και μακαρόνια λες και μόνο αυτοί αξίζουν να ζουν αιώνια; Η αιτία είναι ψυχολογική. Η ζήτηση ανέβηκε στο χίλια αλλά η προσφορά παρέμεινε η ίδια, δεν ακρίβινε κάτι. Μα δεν καταλαβαίνετε ότι αυτό που λέμε οικονομία είναι μια εκλεπτισμένη ψυχασθένεια. Τώρα.......αν θες να την δεις σοβαρά και να την κάνεις επιστήμη, αυτό είναι πρόβλημα του καθενός.

Τώρα θα με αναγκάσεις πάλι να αντιγράψω ένα παλιό μου απόσπασμα που είχα αναρτήσει σε άλλο φόρουμ....
ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΗ. Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ Η ΖΗΤΗΣΗ ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ. ΑΛΛΑ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ Η ΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ.
π.χ. ΜΠΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΠΩΛΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΜΕ 50 ΕΥΡΩ. ΒΓΕΣ ΚΑΙ ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΠΩΛΕΙΟ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑ ΤΟ. ΘΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΙ 40 ΕΥΡΩ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΣ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΩΣ ΚΟΣΜΗΜΑ, ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΩΣ ΧΡΥΣΟ ΣΤΗ ΖΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΥΣΟΣ-ΚΟΣΜΗΜΑ; ΕΙΝΑΙ ΥΛΙΚΗ ή ΙΔΕΑΛΙΣΤΙΚΗ; ΙΔΕΑΛΙΣΤΙΚΗ! ΔΗΛΑΔΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ. ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ.


Με το μαλακό ...... οι επισημάνσεις

The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969

Edited by - ZALMOXIS on 06/07/2013 18:29:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 22:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ZALMOXIS
ΜΠΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΠΩΛΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΜΕ 50 ΕΥΡΩ. ΒΓΕΣ ΚΑΙ ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΠΩΛΕΙΟ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑ ΤΟ. ΘΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΙ 40 ΕΥΡΩ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΣ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΩΣ ΚΟΣΜΗΜΑ, ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΩΣ ΧΡΥΣΟ ΣΤΗ ΖΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΥΣΟΣ-ΚΟΣΜΗΜΑ; ΕΙΝΑΙ ΥΛΙΚΗ ή ΙΔΕΑΛΙΣΤΙΚΗ; ΙΔΕΑΛΙΣΤΙΚΗ! ΔΗΛΑΔΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ. ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ.

Όταν αγοράζεις ένα κόσμημα, επενδύεις μεν στην αξία του μετάλλου ή της πέτρας, κυρίως όμως, επιλέγεις τη δουλειά του καλλιτέχνη που το επιμελήθηκε. Διαφορετικά, θα πήγαινες στην ΤτΕ και θα αγόραζες μπάρες χρυσού.
Ο κοσμηματοπώλης που θα στο επαναγοράσει, δεν έχει υποχρέωση να αναγνωρίσει την αξία του καλλιτέχνη, και πολύ περισσότερο, του δικού σου προσωπικού γούστου.
Τόσο απλά είναι τα πράγματα. Δεν υπάρχει τίποτα το βαθύτερο ή πιό “ψαγμένο” σε αυτή την υπόθεση.

Όσον αφορά στις Οικονομικές Σχολές, το πρόβλημα είναι ακριβώς το αντίθετο. Παντού διδάσκεται πως η οικονομία είναι θέμα ψυχολογίας. Κι ακριβώς επειδή αυτό είναι που διδάσκεται, φτάσαμε και εδώ που φτάσαμε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZALMOXIS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 00:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεδομένης της κατάστασης έχεις δίκιο. Εμείς λέμε ποιος και γιατί πρωτοξεκίνησε αυτό. Και γιατί να μετράει περισσότερο η θέση του πωλητή και όχι του αγοραστή κι αντίστροφα. Ποιος το ρυθμίζει αυτό; Όταν πουλάνε σε πληστηριασμό ένα μαγιό της Μονρόε είναι τόσο ακριβό επειδή εκείνη είχε ακριβό γούστο; λες γι' αυτό; Οι φαντασιώσεις μας ρυθμίζουν τις τιμές τις οποίες φαντασιώσεις μας ξέρουν κάποιοι καλά και τις ελέγχουν. Ψυχολογικό δεν είναι το κίνητρο της οικιακής οικονομίας τόσο, όσο το αρχικό κίνητρο εκείνου που ελέγχει την οικονομία. Το έχω ξαναπεί: αυτοί που προκαλούν τους πολέμους΄είναι ήδη βαθύπλουτοι. Το πρόβλημά τους άρα, δεν είναι οικονομικό, είναι ψυχολογικό. Δηλαδή πληρώνουμε τις ψυχολογικές μαλακίες πέντε-δέκα οικογενειών ίσα ίσα για να γεμίζουν αθρόα τις πίσίνες οι χοντρές και ψυχοπαθείς κόρες τους.


The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy