ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΛΟΥΚΙΑΝΟΥ ΒΛΑΣΦΗΜΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2013, 08:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα Ευμένη! Δώρο!

Σκάναρα κάποιες σελίδες του φίλου σου του Λουκιανού. Ξέρεις, αυτόν που κοροϊδεύει τον Ναζωραίο που μισείς.

http://www.megafileupload.com/en/file/433828/--------------------pdf.html

Περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα και μετά πατάς download.

Διαβάστε πρώτα το pdf και έπειτα ΤΑ ΛΕΜΕ.

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2013, 14:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι γελοίο λοιπόν να αρέσει σε κάποιον ο Λουκιανός, επειδή απλώς κοροϊδεύει τον Ιησού Χριστό και τους Χριστιανούς;

Ποιους άλλους βλασφημεί; Απόλλωνα, Δία, Πυθαγόρα, Πλάτωνα, Σωκράτη, Όμηρο, Ησίοδο, Αιγύπτιους....εντάξει φτάνουν αυτοί για αρχή...

Ποιους επευφημεί; Επίκουρο, Δημόκριτο...Ε! Ποιούς άλλους...

Βλέπεις λοιπόν πως οι πραγματικοί άθεοι δεν κάνουν διάκριση ανάμεσα στις θρησκείες; Τις θεωρούν όλες εξίσου γελοίες και ψεύτικες. Δεν μπορείς να είσαι άθεος και "ορθολογιστής" όταν προκύπτει ο Χριστιανισμός και μετά να γίνεσαι φιλοσοφική θεούσα όταν προκύπτει ο παγανισμός. Δεν μπορείς να κοροϊδεύεις την μαγεία του Κυρίου Ιησού Χριστού και μετά να θαυμάζεις την μαγεία του Εμπεδοκλή. Δεν μπορείς να κοροϊδεύεις τον τρόπο θεραπείας του Ιησού Χριστού και να θαυμάζεις τον τρόπο θεραπείας που δοκίμασε ο Ηράκλειτος για πάρτη του. Έπειτα δεν μπορείς να είσαι ταυτόχρονα Επικούρειος και Πυθαγόρειος, Επικούρειος και Στωικός. Είναι δυο κόσμοι αντίθετοι και εχθρικοί.

Έπειτα αυτό το τομάρι κοροιδεύει και το πένθος των ανθρώπων που χάνουν αγαπημένα τους πρόσωπα, θεωρώντας όλα τα έθιμα στις τελετές των αρχαίων Ελλήνων, ως γελοία και βλακώδη. Εκτός δηλαδή από βλάσφημος είναι και ιερόσυλος αυτός ο Σύριος. Απορώ πως γλύτωσε από ιερά εξέταση...

Είναι γελοίο να υπερασπίζομαι εγώ όντας χριστιανός, τον κλασικό παγανισμό, την στιγμή που οι παγανιστές αντι να το κάνουν, απεναντείας θαυμάζουν τον άθεο Λουκιανό γιατί...κοροιδεύει τον "προφήτη θαυματουργό Ιησού"... Λες και προφήτες θαυματουργοί δεν ήταν οι αρχαίοι Έλληνες ή άλλοι λαοί! Ε ρε μαύρη νύχτα στα βουνά!


Αλλά θα δούμε και σελίδες μαζί για να αποκαλυφθεί η υποκρισία που βασιλεύει σε όλο της το μεγαλείο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2013, 22:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!!!!
Εάν δεν έχετε ισχυρό antivirus πρόγραμμα που να σας προστατευη, μην ανοίξετε την σελίδα http://www.megafileupload.com/en/file/433828/--------------------pdf.html
Περιέχει κακόβουλο λογισμικό που μπορεί να κάνη ζημιά στον υπολογιστή σας. Εμένα με πέταξε έξω αμέσως και μου έβγαλε προειδοποίηση για κακόβουλο λογισμικό.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2013, 22:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είναι έτσι Sesostris, ο Χριστος Ελ, είναι υπόλογος ώς προς την Δ.Ο και τα μέλη του φόρουμ.

Τι συμβαίνει Χριστος Ελ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2013, 22:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω παιδια μπηκα και το κατεβασα και δεν μου εβγαλε κατι που λεει ο Sesostris,βεβαια μπαινω με LINUX και δεν μου εβγαλε κατι για κκοβουλο λογισμικο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2013, 22:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν είναι έτσι Sesostris, ο Χριστος Ελ, είναι υπόλογος ώς προς την Δ.Ο και τα μέλη του φόρουμ.

Τι συμβαίνει Χριστος Ελ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Εμένα δεν μου προκάλεσε ζημιά γιατί έχω παλιά windows. Αν μπορεί κάποιος που το κατέβασε να το ανεβάσει στο rapidshare καλά θα ήταν. Έχω ξεχάσει το username και password. Είναι υποχρεωτικά για να κάνεις upload.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2013, 22:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!!!!
Εάν δεν έχετε ισχυρό antivirus πρόγραμμα που να σας προστατευη, μην ανοίξετε την σελίδα http://www.megafileupload.com/en/file/433828/--------------------pdf.html
Περιέχει κακόβουλο λογισμικό που μπορεί να κάνη ζημιά στον υπολογιστή σας. Εμένα με πέταξε έξω αμέσως και μου έβγαλε προειδοποίηση για κακόβουλο λογισμικό.

*


Για μια στιγμή με έκανες να νομίζω πως έστειλα βόμβα για να ανατινάξω τους υπολογιστές σας.

Μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά δεν σβήνεις καλύτερα αυτά τα antivirus; Όλα για ιούς τα βλέπουν και πετάνε συνέχεια μυνήματα κινδύνου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2013, 23:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού δεν έχει σεβαστεί το πένθος του χωρισμού από ένα αγαπημένο πρόσωπο, και ιεροσυλεί ανελέητα ενάντια στα νεκρικά έθιμα, λέει πως όλοι οι λαοί είναι ηλίθιοι σε ό,τι αφορά τα ταφικά έθιμα που αποκαλεί γελοιώδη...ενώ οι πυραμίδες είναι παιχνιδάκια...

Καταλήγει κοροϊδεύοντας εκείνους που θεωρούν τον θάνατο ως το μέγιστο κακό. Τότε εκείνος γιατί δεν πέθαινε παρά προτιμούσε να κοροϊδεύει τον πόνο των άλλων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2013, 01:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά δεν σβήνεις καλύτερα αυτά τα antivirus; Όλα για ιούς τα βλέπουν και πετάνε συνέχεια μυνήματα κινδύνου.

Ελπίζω φίλε Χρίστο η απάντησή σου να μην ήταν κάτω από την επήρεια της σημερινής ζέστης. Δηλαδή με συμβουλεύεις να αχρηστεύσω ένα από τα καλύτερα antivirus της αγοράς και μάλιστα ακριβοπληρωμένο, προκειμένου να κατεβάσω το βιβλίο που έστειλες μέσω του http://www.megafileupload.com/ που είναι ένα επισφαλές μαϊμού πρόγραμμα γεμάτο trojans και δεν έχει καμιά σχέση με το συνώνυμό του https://mega.co.nz/#fm πρόγραμμα, που είναι ασφαλέστατο;
Εσύ κάνε ότι νομίζεις καλύτερο. Στο κάτω κάτω της γραφής δικός σου ο υπολογιστής, δικό σου και το ιπποφορβείο με τα αλογάκια που μαζεύεις από τις διάφορες σελίδες.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2013, 01:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ:
quote:
Σκάναρα κάποιες σελίδες του φίλου σου του Λουκιανού...

quote:
Εμένα δεν μου προκάλεσε ζημιά γιατί έχω παλιά windows ...

quote:
Μπορεί να έχεις και δίκιο...

Χρίστος Έλ Πρώτα απ'ολα, ποτέ δεν παραθέτουμε link προς downloading αν δεν είναι δικά μας!
αλλά τα έχει ανεβάσει κάποιος άλλος.
Απο τα λεγόμενα σου (εκ των υστέρων) δεν δείχνεις και τόσο σίγουρος για την ασφάλεια του link που ανέβασες!

Για την ιστορία, το ESET 6 και ενα test στο Bitdefender,
δεν έδειξαν κάτι (εξέταση μεμονωμένου αρχείου)



Sesostris μήπως σε "πέταξε" γιατί ανίχνευσε κάτι άλλο στο site?
βέβαια, σωστά έκανε το πρόγραμμα, αν είχε τέτοιες εντολές.
Το λεω γιατί παλιότερα μου το έκανε αυτό το Norton
Δεν φταίει πάντα ο χρήστης, αλλα όπως πολύ σωστά επισήμανες,
η αξιοπιστία των εκατοντάδων free providers που ξεφυτρώνουν καθημερινά.



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2013, 06:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ σκάναρα και ανέβασα τις σελίδες. Δικό μου είναι το link.

Μην το κατεβάζετε λοιπόν αν φοβάστε. Αρκεί να σας δείξω εγώ σελιδούλες να πάρουμε μια ιδέα...Εδώ για παράδειγμα ο Λουκιανός κατηγορεί τους Χριστιανούς που πιστεύουν σε μύθους σε αντίθεση με τον ορθολογισμό των άλλων σοφότατων θρησκειών.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2013, 06:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon
Sesostris μήπως σε "πέταξε" γιατί ανίχνευσε κάτι άλλο στο site?
βέβαια, σωστά έκανε το πρόγραμμα, αν είχε τέτοιες εντολές.
Το λεω γιατί παλιότερα μου το έκανε αυτό το Norton
Δεν φταίει πάντα ο χρήστης, αλλα όπως πολύ σωστά επισήμανες,
η αξιοπιστία των εκατοντάδων free providers που ξεφυτρώνουν καθημερινά.


Το κακόβουλο λογισμικό, μάλλον trojan horse, φίλε AitheroVamon βρίσκεται στο http://www.megafileupload.com. και όχι στο βιβλίο.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2013, 07:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Εγώ σκάναρα και ανέβασα τις σελίδες. Δικό μου είναι το link.

Μην το κατεβάζετε λοιπόν αν φοβάστε.



Αντί φίλε Χρίστο να σκανάρης επιλεγμένα αποσπάσματα, γιατί δεν μας δίνεις τον τίτλο του βιβλίου να το κατεβάσουμε μόνοι μας, ή ακόμα γιατί δεν το αναρτάς με το πρόγραμμα https://mega.co.nz ή κάποιο άλλο ασφαλέστερο;


*

Edited by - Sesostris on 12/07/2013 07:20:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2013, 21:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αξιοσημείωτο πως στον "Φιλοψευδή" αναφέρεται σε θαυματουργό της Ιουδαίας ΜΟΝΟ σε μια πρόταση, πιθανότατα στον μάγο Σίμωνα.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις θάβει τα θαύματα των Χαλδαίων, τις νεκραναστάσεις κτλ, τις θείες αποκαλύψεις του Απόλλωνα, κοροϊδεύει τον ιερό αιγυπτιακό λόγο, τον Πλάτωνα και το Περί Ψυχής έργο του, τους Πυθαγόρειους(Αρίγνωτο) κτλ.

Επομένως η Χριστιανική θρησκεία δεν είναι η μόνη θρησκεία αποκάλυψης και θαυμάτων, αλλά όλες είναι. Άλλωστε το διαβεβαιώνει και ο Ιουλιανός σε ένα έργο του που διάβαζα σήμερα. Όλοι οι φιλόσοφοι πλην τους άθεους Επίκουρο και Δημόκριτο, πιστεύουν στα θαύματα, στην μαγεία, στις αποκαλύψεις.

Γελάω με την απιστία του Λουκιανού και του κάθε Λουκιανού άθεου, μια και στο τέλος λέει το εξής γελοίο στον φίλο του:

"Ας μην ανησυχώμεν φίλε μου, διότι έχομεν κατά των τοιούτων, αλεξιφάρμακον την αλήθειαν και τον περί πάντων ορθόν λόγον. Χάρις δεν εις αυτά ουδόλως θα μας ταράξουν τα ανόητα και μάταια αυτά ψεύδη."

Πως γνώρισες και απέδειξες δηλαδή πως όλα αυτά είναι ψέμματα, μέγα ορθολογιστή μου; Ο Ορθός Λόγος! Η Αλήθεια! Δίδαξε μας λοιπόν άπιστε Θωμά την αλήθεια και τον ορθό λόγο. Πες μας λοιπόν πως ήρθε ο κόσμος και η ζωή σε ύπαρξη και άσε κατά μέρος τις ειρωνείες σου στα θαύματα και κυρίως αυτά του Ιησού Χριστού, τον οποίον ούτε καν την δύναμη να αντικρύσεις δεν θα είχες!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2013, 22:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχίζω και τον...συμπαθώ πολύ τον Λουκιανό!!

Αντισαύρας Γιαχβέ.
Αντιβούδας
Αντίθεος
Αναρχικός
Αντι-εξουσιαστής
Απροσάρμοστος
Αντι-αιγυπτιολόγος
Αντι-εθιμικός
Αντι-ηλίθιος

Ο τέλειος άνθρωπος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2013, 23:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αρχίζω και τον...συμπαθώ πολύ τον Λουκιανό!!

Αντισαύρας Γιαχβέ.
Αντιβούδας
Αντίθεος
Αναρχικός
Αντι-εξουσιαστής
Απροσάρμοστος
Αντι-αιγυπτιολόγος
Αντι-εθιμικός
Αντι-ηλίθιος

Ο τέλειος άνθρωπος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Όλοι αντι λένε πως είναι, αλλά ας αφήσουν την αντίθετη πλευρά και ας μας πουν για την δικιά τους. Τί πρεσβεύουν; Τί πιστεύουν;

Γιατί δεν μπορεί να είναι μόνο "αντί". Αν δεν υπήρχαν οι αντίθετοι, αυτοί τί θα ήταν δηλαδή; Ανύπαρκτοι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2013, 23:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δεν μπορείς τουλάχιστον να μην βλασφημάς τον Θεό;

Τί λέξεις είναι αυτές; Έχεις στην διάθεσή σου καμμιά σαυρόμορφη απεικόνιση του Υψίστου και Αναλλοίωτου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2013, 23:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρχίζω και τον...συμπαθώ πολύ τον Λουκιανό!!
Αντισαύρας Γιαχβέ.
Αντιβούδας
Αντίθεος
Αναρχικός
Αντι-εξουσιαστής
Απροσάρμοστος
Αντι-αιγυπτιολόγος
Αντι-εθιμικός
Αντι-ηλίθιος

Ο τέλειος άνθρωπος!



Το να εισαι φιλε μου ΝΙΚΟΜΑΧΕ [και το ενοω το φιλε μου] σε ολα και σε ολους ΑΝΤΙ δεν εχει και μεγαλο νοημα


Ισως καποιες φορες να ειναι ενοχλητικο ισως καποιες αλλες χαριτωμενο και ισως αναγκαιο

Το θεμα ειναι να προσπαθησουμε ο καθενας απο την μερια του να ανιχνευουμε το ψεμα της καθε στιγμης


Ενα μονο θα πω !!!!!

Οι διαφημισεις που μας πλασαρουν εχουν ως πραγματικο αντικειμενο ευτελη προιοντα, που ομως ,επειδη οι αριστοτεχνες της διαφημισης ,τα ανακατευουν εσκεμενα με συναισθηματα χρωμα και μουσικη ,δινουν μια τελειως διαφορετικη οψη στο διαφημιζομενο προιοντος

Το ιδιο προιον κατω απο αλλες συνθηκες [ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ] ισως και να μην εκανε καθολου εντυπωση

Ετσι το συστηματακι που μας εχουν πλασαρει ηταν ενα ματσο ψεματα και για αυτο και καταρεει

Αυτοι που το ανεβασαν τωρα το κατεβαζουν !!!!

Αν βαλουμε την ζωη μας ολοκληρη κατω απο την ιδια αναρωτηση σε διαβεβαιω οτι θα ξαφνιαστουμε πραγματικα ,απο τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας ,χωρις καν να το γνωριζουμε, απλα και μονο κρυβοντας την αληθεια με παρομοιους η και διαφορετικους τροπους

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2013, 07:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Λουκιανός εκτός από όλα αυτά τα "αντί" που γράφεις, αρνείται και την ύπαρξη της ψυχής. Πιστεύει πως είμαστε μόνο σαρκίδια, χώμα και λάσπη, χωρίς προσωπικότητα και χαρακτήρα. Καθαρά υλιστής που απαρνιέται κάθετι άυλο και πνευματικό.

Μου κάνει εντύπωση πως ενώ αρκετοί Επικούρειοι από την μια επιδιώκουν τις απολαύσεις της ζωής, από την άλλη θεωρούν την ζωή ως πόνο που πρέπει να αποφύγει κανείς για να ηρεμήσει. Το γυρίσαν στον Βουδισμό;

Τέλος, απορώ ποια είναι η γνώμη των σημερινών Επικούρειων για τα άλλα ελληνικα φιλοσοφικά ρεύματα που διδάσκουν εγκράτεια και είναι πνευματικά. Μιλάνε μόνο ενάντια στους Χριστιανούς. Γιατί δεν είναι εχθροί τους και οι Κυνικοί, οι Πλατωνιστές, οι Πυθαγόρειοι, οι Ορφικοί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2013, 12:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το να εισαι φιλε μου ΝΙΚΟΜΑΧΕ [και το ενοω το φιλε μου] σε ολα και σε ολους ΑΝΤΙ δεν εχει και μεγαλο νοημα


Μα φίλε μου, δεν είμαι σε όλα.
Αν ήμουν θα έγραφα και το αντι-όλας!!

Είμαι όμως, σε αυτά που περιγράφεις πιο πάνω και σε μερικά ακόμη.

Οσι για σένα Χριστος Ελ, υπάρχει φωτογραφία του Αγίου Χρυσοστόμου με κεφαλή σκύλου.
Εγω δεν έχω φωτογραφία του Υψίστου σαν Σαύρα.Εσυ έχεις ώς ανθρώπου?
οσο μπορεί να έχει ανθρώπινη εμφάνιση, άλλο τόσο μπορεί να έχει και Σαύρας!Πλάσματά του δεν είναι όλα?
κάποιο θα τον...αντιπροσωπεύει!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2013, 15:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί δεν είναι εχθροί τους και οι Κυνικοί, οι Πλατωνιστές, οι Πυθαγόρειοι, οι Ορφικοί;

Πρώτον, εσύ δεν είσαι ούτε «Κυνικός», ούτε «Πυθαγόρειος», ούτε «Ορφικός». Άρα έχεις πολλές πιθανότητες να μήν αντιλαμβάνεσαι πώς όποιος διαφωνεί μαζί σου σε κάποιο φιλοσοφικό ζήτημα, ΔΕΝ είναι απαραιτήτως εχθρός σου. Εκτός αν είσαι «οπαδός». Ε τότε, όλοι οι άλλοι εχθροί θα σου φαίνονται...

Δεύτερον, ούτε ο «Κυνισμός», ούτε ο «Πλατωνισμός» ή οποιαδήποτε άλλη φιλοσοφική θεωρία αποτελούν επίσημη θέση του ελληνικού κράτους. Μέχρι πρότινος η θρησκεία αναγραφόταν (χωρίς κανένα λόγο) σε επίσημο κρατικό έγγραφο. Μέχρι πρότινος η δημιουργία οικογένειας και η ονοματοδοσία παιδιού έπρεπε να περάσουν πρώτα από την έγκριση κάποιας θρησκευτικής οργάνωσης. Και όταν έγιναν οι όποιες αλλαγές, οι θρησκευτικές οργανώσεις τάχθηκαν απέναντι, γιατί θεώρησαν ότι απειλούνται τα «κεκτημένα».
Όταν καταργηθούν η ταμπέλα επίσημη θρησκεία, ο όρκος στο ευαγγέλιο και τα θρησκευτικά στα σχολεία, τότε θα σταματήσει και η όποια αντίδραση στο χριστιανισμό.

ΥΓ: By the way, ο Λουκιανός πιάνει βασικά θέματα και τα αναλύει με απίστευτο χιούμορ. Το αρχικό link που έδωσες, όντως εμφάνιζε και σε μένα μήνυμα περί μή αξιόπιστης σελίδας.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2013, 08:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Γιατί δεν είναι εχθροί τους και οι Κυνικοί, οι Πλατωνιστές, οι Πυθαγόρειοι, οι Ορφικοί;

Πρώτον, εσύ δεν είσαι ούτε «Κυνικός», ούτε «Πυθαγόρειος», ούτε «Ορφικός». Άρα έχεις πολλές πιθανότητες να μήν αντιλαμβάνεσαι πώς όποιος διαφωνεί μαζί σου σε κάποιο φιλοσοφικό ζήτημα, ΔΕΝ είναι απαραιτήτως εχθρός σου. Εκτός αν είσαι «οπαδός». Ε τότε, όλοι οι άλλοι εχθροί θα σου φαίνονται...

Δεύτερον, ούτε ο «Κυνισμός», ούτε ο «Πλατωνισμός» ή οποιαδήποτε άλλη φιλοσοφική θεωρία αποτελούν επίσημη θέση του ελληνικού κράτους. Μέχρι πρότινος η θρησκεία αναγραφόταν (χωρίς κανένα λόγο) σε επίσημο κρατικό έγγραφο. Μέχρι πρότινος η δημιουργία οικογένειας και η ονοματοδοσία παιδιού έπρεπε να περάσουν πρώτα από την έγκριση κάποιας θρησκευτικής οργάνωσης. Και όταν έγιναν οι όποιες αλλαγές, οι θρησκευτικές οργανώσεις τάχθηκαν απέναντι, γιατί θεώρησαν ότι απειλούνται τα «κεκτημένα».
Όταν καταργηθούν η ταμπέλα επίσημη θρησκεία, ο όρκος στο ευαγγέλιο και τα θρησκευτικά στα σχολεία, τότε θα σταματήσει και η όποια αντίδραση στο χριστιανισμό.

ΥΓ: By the way, ο Λουκιανός πιάνει βασικά θέματα και τα αναλύει με απίστευτο χιούμορ. Το αρχικό link που έδωσες, όντως εμφάνιζε και σε μένα μήνυμα περί μή αξιόπιστης σελίδας.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;


Και που ξέρεις τί είμαι.

Εντάξει, δεν μιλώ για επίσημα αναγνωρισμένες θρησκευτικές οργανώσεις από το κράτος. Εγώ μιλάω για το περιεχόμενο, την ιδεολογία.

Όπως ένας Διονυσιαστής (σαν τον Βερέττα ας πούμε) σιχαίνεται τον Χριστιανισμό, το ίδιο θα έπρεπε να μισεί και παρόμοιες θρησκευτικές τάσεις εγκράτειας και αποχής από τις απολαύσεις. Ή μήπως επειδή είναι ελληνικές φιλοσοφίες εξαιρούνται;

Και σιγά που είναι 100% ελληνικές...χε χε... πολλοί από τους σοφούς ταξίδεψαν στην Αίγυπτο, στην Ασία κτλ. και έφεραν νέες δοξασίες που δεν υπήρχαν στην κλασική θρησκεία, όπως αυτή φαίνεται μέσα από τον Όμηρο και τον Ησίοδο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2013, 08:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Το να εισαι φιλε μου ΝΙΚΟΜΑΧΕ [και το ενοω το φιλε μου] σε ολα και σε ολους ΑΝΤΙ δεν εχει και μεγαλο νοημα


Μα φίλε μου, δεν είμαι σε όλα.
Αν ήμουν θα έγραφα και το αντι-όλας!!

Είμαι όμως, σε αυτά που περιγράφεις πιο πάνω και σε μερικά ακόμη.

Οσι για σένα Χριστος Ελ, υπάρχει φωτογραφία του Αγίου Χρυσοστόμου με κεφαλή σκύλου.
Εγω δεν έχω φωτογραφία του Υψίστου σαν Σαύρα.Εσυ έχεις ώς ανθρώπου?
οσο μπορεί να έχει ανθρώπινη εμφάνιση, άλλο τόσο μπορεί να έχει και Σαύρας!Πλάσματά του δεν είναι όλα?
κάποιο θα τον...αντιπροσωπεύει!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Τρομερό! Αποτρόπαιο! Αηδιαστικό!

Είναι μια σαύρα πέρα από πλάσμα του Θεού και εικόνα του Θεού;! Ο άνθρωπος είναι μονάχα κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν, γι' αυτό μπορεί να τύχει να απεικονίσουμε τον Θεό ως ηλικιωμένο άνθρωπο! Δεν είναι η πραγματική του εμφάνιση, αλλά μια συμβολική απεικόνιση του Αοράτου και Αιωνίου!

Βρίσε τον Σάκη, τον Ψινάκη και άλλους ξευτιλισμένους. Άσε τα ιερά στην άκρη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2013, 12:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν ο θεός, έχει πει στις σαύρες, ότι αυτές είναι κατ' εικόνα και ομοίωση, όπως λέει και στους ανθρώπους, πώς μπορείς να το ξέρεις?
θεός είναι, ότι θέλει κάνει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2013, 13:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά τί λέω... εδώ ο Ευμένης παρουσίασε τον Ιησού Χριστό ως... ΑΙΣΧΟΣ!!!

Σας το λέω εντελώς καλοπροαίρετα, δεν έχω κανένα κέρδος... μην γίνεστε θεομάχοι! Ουαί σε εκείνον που αντιμάχεται τον Πλάστη του και κινεί την Αιδώ, την Δίκη και την Νέμεση!

Ας αφήσουμε το μαύρο χιούμορ με πένθη και ιερά πράγματα... ας μην το κάνουμε μύθος κ' κωμωδία. Υπάρχουν τόσα βλακώδη πράγματα στην ζωή με τα οποία μπορούμε να αστειευτούμε, όχι όμως και με την θρησκεία που είναι από τα πιο ιερά! Υπάρχει ο Ξεσκισάκης, υπάρχει ο Ψινάκης, υπάρχει η Μανωλίδου... ας μην κατεβάζουμε τα όσια σε χαμηλά επίπεδα.

Σκεφθείτε το!


Υ.Γ Και λυπάμαι για εκείνους τους θρήσκους που μιλούν για σεβασμό στα θεία και νοιάζονται για την παιδεία, αλλά από την άλλη βρίζουν την θρησκεία με την οποία δεν συμφωνούν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2013, 13:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσο πολύ σας βασάνισε η θρησκεία; Απορώ! Είχατε πατέρα παπά και σας κλείδωνε σε μπουντρούμια ή βιώσατε καμμιά ιερά εξέταση;

Και πάλι, δεν είναι λόγος αυτός να βλασφημάτε η θρησκεία, εξαιτίας της κακής συμπεριφοράς κάποιων ιερωμένων οποιασδήποτε θρησκείας! Ίσα ίσα εκείνοι είναι που την βλασφημούν με την κακή τους διαγωγή, γι' αυτό θα τιμωρηθούν αυστηρά μια και η Θεία Κατάρα για τα έργα τους έρχεται πάνω τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2013, 00:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι αν ο θεός, έχει πει στις σαύρες, ότι αυτές είναι κατ' εικόνα και ομοίωση, όπως λέει και στους ανθρώπους, πώς μπορείς να το ξέρεις?
για να το μάθεις...πινεις ζωμο απο ουρα σαυρας...για να βρεις σαύρα πιλαλας τα βουνά κ σαυροκυνηγας...ουρά πετροσαυρας η δεινοσαυρας δεν κανει διαφορα...

Ποιός ήρθε?

Edited by - Κostakourtas on 15/07/2013 00:45:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2013, 01:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το τ κανει τη διαφορα???...μηπως ο σαταν βαζει πόδι με τις σαυρες???...μέχρι τώρα ξέρω για σταυρικη θυσία...αν το τ που έχει σχήμα σταυρου μπει η βγει απ τη θυσια...τοτε η θυσια ειναι σταυρικη η σαυρικη???

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2013, 08:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το τ κανει τη διαφορα???...μηπως ο σαταν βαζει πόδι με τις σαυρες???...μέχρι τώρα ξέρω για σταυρικη θυσία...αν το τ που έχει σχήμα σταυρου μπει η βγει απ τη θυσια...τοτε η θυσια ειναι σταυρικη η σαυρικη???

Ποιός ήρθε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2013, 12:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Τόσο πολύ σας βασάνισε η θρησκεία;

Οι θρησκείες φίλε Χρίστο, και ειδικότερα αυτές οι εξ' αποκαλύψεως, (τρομάρα τους), εν ονόματι της ορθότητας των δικών τους απόψεων, βασάνισαν και σκότωσαν εκατομμύρια ανθρώπους που δεν συμφωνούσαν μαζί τους, και εξακολουθούν να το κάνουν μέχρι σήμερα. Βλέπε τις σφαγές των ομοθρήσκων σου από τους ισλαμιστές, που γίνονται στη Συρία, την Αίγυπτο, την Νιγηρία κλπ.
Μόνο η παιδεία είναι εκείνη που ενώνει πραγματικά τους ανθρώπους.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2013, 13:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Τόσο πολύ σας βασάνισε η θρησκεία;

Οι θρησκείες φίλε Χρίστο, και ειδικότερα αυτές οι εξ' αποκαλύψεως, (τρομάρα τους), εν ονόματι της ορθότητας των δικών τους απόψεων, βασάνισαν και σκότωσαν εκατομμύρια ανθρώπους που δεν συμφωνούσαν μαζί τους, και εξακολουθούν να το κάνουν μέχρι σήμερα. Βλέπε τις σφαγές των ομοθρήσκων σου από τους ισλαμιστές, που γίνονται στη Συρία, την Αίγυπτο, την Νιγηρία κλπ.
Μόνο η παιδεία είναι εκείνη που ενώνει πραγματικά τους ανθρώπους.


*


Δεν υπάρχει θρησκεία άνευ αποκαλύψεως. Αν ξέρεις καμμιά πες την μου να την μάθω.

Εγώ δεν μιλάω για την τυραννία των ιερατείων, αλλά για την τιμωρία των βλάσφημων και ιερόσυλων πλασμάτων, συμπεριλαμβανομένων και των ιερωμένων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy