ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2003, 18:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολλοι ανθρωποι πιστευουν οτι λεν την αληθεια. οταν για παραδειγμα εξιστορουν μια εμπειρια τους.
ομως ποσο αυτη η αληθεια απεχει απο την πραγματικοτητα?
ποσο σιγουροι ειμαστε οτι "λεμε την αληθεια"?

δυο ανθρωποι που ειχαν την ιδια εμπειρια, ορκιζονται στο ονομα της αληθειας και εξιστορουν το ιδιο περιστατικο.
αλλα οι ιστοριες τους διαφερουν...
οχι μονο στο πως εξελαβαν το περιστατικο αλλα και στα αντικειμενικα στοιχεια του περιστατικου.

δυο ανθρωποι περιγραφουν ενα χρωμα. ο ενας ορκιζεται οτι ειναι πορτοκαλι, ο αλλος οτι ειναι ροζ.

ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζουμε οτι αληθεια απολυτη δεν υπαρχει και οτι ολες οι "αληθειες" ειναι απλα προσεγγισεις της πραγματικοτητας.

στον τομεα της μεταφυσικης ερευνας πολλες φορες συναντουμε ερευνητες να περιγραφουν παραξενα συμβαντα. ποσα απο αυτα τα συμβαντα που εμφανιζονται κατα την περιγραφη τους ως "παραξενα" ειναι στην ουσια φυσιολογικα, δεν μπορουμε να το ξερουμε, γιατι δεν μπορουμε να ελεγξουμε απολυτα την αληθεια της αντιληψης και του λογου του ερευνητη.
μια μικρη λεπτομερεια μπορει να κανει τη διαφορα.

λιλιθ -η πρωτη γυναικα

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2003, 18:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θεμα αυτο το θετω μαζι με τον Ηφαιστο, που ηταν μαζι μας σε μια απο τις επισκεψεις στη σπηλια του Νταβελη. συζητουσαμε για το φαινομενο της περιεργης παλαμης, και του ελεγα ποσο τελεια σκαμμενη ειναι αυτη η παλαμη στο βραχο, και οτι ειναι τοσο τελεια, που ανθρωπος δυσκολα θα μπορουσε να δημιουργησει. αν δεν ηταν ο Ηφαιστος, ακομη και τωρα θα μιλαγα για το "παραξενο" φαινομενο της παλαμης που δημιουργηθηκε απο "θεικο χερι". και θα το ελεγα, θα ανεπτυσα τη θεωρια μου και απο καποιο σημειο και επειτα, κανεις δεν θα εψαχνε το αρχικο αιτιο της αναζητησης, αν η παλαμη εχει δημιουργηθει απο ανθρωπο, αλλα θα εψαχνε να βρει "τι" την δημιουργησε, θεωροντας δεδομενο οτι ειναι κατι το μη ανθρωπινο...
αυτα μεχρι που εμφανιστηκε ο Ηφαιστος...

ο Ηφαιστος ειναι τεχνητης φυσικων υλικων και κοιτωντας την παλαμη μου εδειξε πως ακριβως εχει γινει το αναγλυφο, ακομη και καποιες ατελειες του...
σιγουρα μου απεδειξε με την δικη του αληθεια οτι η δικη μου ηταν μια μακρινη προσεγγιση... καθολου αληθινη τελικα.

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2003, 18:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ. ο Ηφαιστος στελνει χαιρετισματα στον ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ!

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2003, 23:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ ... ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ????

ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ,ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ , ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ?????

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΝΟΗΤΙΚΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑΤΩΝ ΜΑΣ.
ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΩΣ ΤΑ ΜΟΝΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ... ΩΣ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΔΗΛΑΔΗ ΜΗΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΣΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΤΥΠΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ??????????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 07:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλε μου ΑΒΑΤΑΡ,
καταρχην Καλημερα!!!
συμφωνω με τα λεγομενα σου...

με ενδιαφερει να κατανοησουμε
περισσοτερο την υποκειμενικοτητα της αντιληψης και ειδικοτερα
ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ

δηλαδη, υποστηριζω οτι στην υποκειμενικοτητα της αντιληψης
ΟΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ως αποτελεσμα, η αληθεια ειναι διαφορετικη για τον καθενα, αλλαζει ισως σε μικρες η μεγαλυτερες λεπτομερειες, αλλα αλλαζει

και μια αναφορα στην ψυχολογια και ψυχαναλυση...
ειναι γνωστο ποσο τα ψυχο-παθολογικα ατομα διαστρεβλωνουν την αληθεια και μπερδευουν τις πραγματικες τους αναμνησεις με φανταστικες...

κατα τη γνωμη μου, αυτο το κανουν και "φυσιολογικα" -μη παθολογικα ατομα αρκετα συχνα.

με το στυλ της υπερβολης, της εμφασης καποιες φορες, αλλα και καποιες αλλες βαζοντας μεσα στοιχεια που θα ηθελαν να υπηρχαν στα γεγονοτα που θυμουνται και εξιστορουν...


λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luna
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 19:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agaphth lilith,geia soy

anarwtiemai,pws kserw oti atoma me psyxopathologikes katastaseis ,paralassoun ayta poy antilambanontai kai ta symplhrwnoyn me stoixeia ths fantasias toys,
kai den antilambanontai ta pragmata apla me enan tropo diaforetiko apo toys 'fysiologikoys'kai gia thn akriveia mh symbato? skeftomai an tha prepei to mn symvato kamia fora na mas empneei empistosynh.polys kosmos provlhmatizetai an ontws yparxoyn oria oikodomhmena sthn antilhpsh mas kai h alhtheia einai oti einai dyskolo na ta anakalypseis wste na ta kataripseis.filika

luna
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 01:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητο luna,
ναι, αυτο που λες ισχυει, δε λεω...
αλλα αυτο που περιγραφω, η ασυνειδητη ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ της αληθειας ισχυει επισης.

φαντασου τον ευερεθιστο και φιλαρεσκο οδηγο, που μπλεκεται σε ενα καυγα στο δρομο. λεει τα δικα του, ο αλλος βριζει, και τελικα ερχονται στα χερια. ριχνει αυτος μια μπουνια, ο αλλος ριχνει δυο...και η συμπλοκη συνεχιζεται, μεχρι που κατι το διακοπτει.

ο τυπος μας, ο οδηγος, φευγει απο τη "μαχη" χωρις να ξερει αντικειμενικα αν ειναι ο νικητης η ο χαμενος. σιγα-σιγα, ερχεται η φιλαρεσκεια του και συμπληρωνει την πραγματικοτητα...
σκεφτεται...
καλα, η μπουνια που του εριξα, ηταν τελεια, ευτυχως που ηρθε γρηγορα εκεινος ο αλλος και μας χωρησε, γιατι θα τον εστελνα στο νοσοκομειο!

το βραδυ γυρνα σπιτι του και συναντα την κοπελα του.
της διηγειται το περιστατικο:

το απογευμα που λες, στο αυτοκινητο ηρθαμε στα χερια με εναν μ... τι να σου πω! αστα, αστα, τωρα που το σκεφτομαι λυπαμαι που τον βαρεσα κιολας, γιατι ηταν για τα κλαματα! μια μπουνια του εριξα και επεσε κατω!
αφου να φανταστεις, μετα τον πηρανε και τον πηγαν στο νοσοκομειο!

η αληθεια του τυπου της ιστοριας μας δε βρισκεται στην πραγματικοτητα των συμβαντων, αλλα καπου αναμεσα στο τι σκεφτοταν μετα τη συμπλοκη και στο τι διηγηθηκε στην κοπελα του.

(παρομοια περιστατικα με το συγκεκριμενο μπορεις να διαβασεις σε πολλα βιβλια ψυχολογιας. ειναι κατι που ισχυει, χωρις αμφισβοιτηση!)


λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luna
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 02:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
telika egw aliws to eixa katalavei :)
twra katalava ti theleis na peis.
pragmati ayto symbainei kai poly entona malista.pisteyw oti einai apo ta pragmata poy kanoyme oi idioi kai epivarynoyme akoma perissotero thn hdh dyskolh katastash poy yparxei na antilhfthoume ti symvainei.einai san na tholwnoyme akoma perissotero ta nera. anarwtiemai omws pws 'o odhgos soy' kanei olh ayth thn egkefalikh diergasia kai katafernei en telei na peisei ton eayto toy xwris h syneidhsh toy na antidrasei katholoy.

luna
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 20:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΑΝ ΜΥΘΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΘΡΕΠΤΗ

ΑΥΤΟΣ ΜΥΘΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΟΜΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ Ο ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΕΣΠΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 14:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΩ.

ΣΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ (ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΟΙΟ ΑΠΛΗ.

ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΣΚΟΛΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ.

Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΙΤΟΤΗΤΑ.
ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 16:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ ΜΟΥ..
Η ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ..ΛΕΓΕΤΑΙ..ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ...'Η ΟΝΕΙΡΟΧΩΡΑ..
ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΟΜΩΣ..ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ, ΑΓΑΠΗΤΗ ΛΙΛΙΘ...
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ..ΑΠΟΚΥΗΜΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΟΥ...ΠΕΡΙ ΕΝΟΠΟΙΗΣΗΣ...ΤΗΣ ΤΕΜΑΧΙΣΜΕΝΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.ΞΕΡΕΙΣ ΕΚΕΙΝΟ ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΑΥΤΟ!(ΜΟΝΟ ΠΟΥ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΜΕΝΟΣ!ΟΠΩΣ Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΑΒΑΤΑΡ..ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΤΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ!

ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ..ΝΑΙ!

ΧΜΜ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΩ..ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ...
ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΚΛΑΜΨΗΣ...(ΟΠΩΣ ΣΕ 'ΚΕΙΝΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ Μ'ΕΙΧΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕΙ...-Η ΔΟΝΗΣΗ ... ΤΗΣ ΠΕΤΡΑΣ-)

ΛΟΙΠΟΝ..ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ..ΔΗΛΩΝΕΙ..ΑΡΧΙΚΑ...
ΤΟ ΔΙΠΟΛΟ ΠΟΥ ΕΝΥΠΗΡΧΕ..
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ..ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ...
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.

ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΟΜΩΣ ,
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ.
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...ΕΙΝΑΙ..Η ΜΕΡΑ ΣΑΣ
ΕΝΩ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ..ΕΙΝΑΙ..Η ΝΥΧΤΑ...ΣΑΣ.

ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ "ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ"
...ΟΤΙ ΟΣΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑ!

ΑΣ ΠΩ ΛΟΙΠΟΝ...ΟΤΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ "ΝΥΧΤΑ"
(ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΒΑΘΕΙΑ...ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ-ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ..ΤΗ ΝΥΧΤΑ+ΓΕΛΟΥΝ ΤΗ ΜΕΡΑ...-)

ΟΙ ΚΕΛΤΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Η ΝΥΧΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΑ...ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ.
(ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΣΑΝ ΑΥΤΟ...)

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ "ΨΙΓΜΑΤΑ" ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΝΟΠΟΙΗΣΗΣ...ΑΚΡΑΙΩΝ...ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ...
(ΟΠΩΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ..ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ...
Ν'ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ..ΩΣ "ΨΥΧΟΠΑΘΟΛΟΓΙΚΑ ΑΤΟΜΑ"/ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΑ;)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1163


[δυο ανθρωποι περιγραφουν ενα χρωμα. ο ενας ορκιζεται οτι ειναι πορτοκαλι, ο αλλος οτι ειναι ροζ.]

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ...ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ "ΣΧΕΤΙΚΟ"...
ΣΥΝΗΘΩΣ ..ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΠΟΤΕ (ΣΙΓΟΥΡΑ !)ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤ'ΟΝΟΜΑ ΜΙΑΣ ΑΠΟΧΡΩΣΗΣ..΄΄Η ΕΝΟΣ ΤΟΝΟΥ..ΚΑΠΟΙΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ..ΤΟ ΚΑΝΕΙ...ΜΟΝΑΧΑ...ΕΠΕΙΔΗ
α. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ (ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΔΡΑΣ'Η ΓΥΝΑΙΚΑ)
β. ΕΧΕΙ ΑΧΡΩΜΑΤΟΨΙΑ(ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΜΟΝΑΧΑ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΝΟΥΝ/ΣΠΑΝΙΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

ΙΣΩΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ..ΕΤΣΙ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΣΤΩ ΛΙΓΟ
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ
ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ "ΣΟΥ/ΜΟΥ/ΤΟΥ"...
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.
ΜΑ 2 ΑΛΗΘΙΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΗΝ ΟΝΕΙΡΟΧΩΡΑ ΜΟΥ

ΕΚΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ..ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΙΜΗ...

ΕΙΡΗΝΗ!(ΗΜΙΝ/ΥΜΙΝ)


Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 19:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και ομως Ατμα,
δε θα ξεχασω πριν απο χρονια
που δυο ζωγραφοι μαλωνανε, βλεποντας το ιδιο χρωμα
στο φορεμα μιας γυναικας...

και η μια ελεγε οτι ηταν σιγουρα κοκκινο βαθυ, βυσσινι
ενω η αλλη ορκιζοτανε οτι ηταν πορτοκαλι, ανοικτο πορτοκαλι!

αυτη η διαμαχη κρατησε ωρες, μετα η συζητηση κιλησε στην αληθεια και στο αν ειναι εφικτο να προσεγγισει καποιος επαρκως την αληθεια.

εγω πιστευω πως ειναι δυσκολο...
ακομη και οταν νομιζεις οτι την εφτασες,
ακομη και τοτε, κατι θα σου ξεφυγει!

αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο!
απλα νομιζω οτι σε μερικες περιπτωσεις ειναι χρησιμο να γνωριζει κανεις αυτη την ιδιοτροπια της αληθειας!

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2003, 20:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ!
ΤΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ...
Ε!ΛΟΙΠΟΝ;

ΕΙΠΕΣ..[ΔΥΟ ΖΩΓΡΑΦΟΙ]...
ΑΝΤΡΕΣ ;

ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ...ΓΥΝΑΙΚΕΣ!
[και η μια ελεγε οτι ηταν σιγουρα κοκκινο βαθυ, βυσσινι
ενω η αλλη ορκιζοτανε οτι ηταν πορτοκαλι, ανοικτο πορτοκαλι!]

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ...
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ...
ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ'ΟΡΑΣΗ'!!!!!


ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟ
ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ.

ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..
"ΙΔΙΟΤΡΟΠΗ"ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...
"ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑΣ"
...ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ;...

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ...


*ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΗ ΤΩΝ..ΜΑΓΩΝ...
Ε!ΤΟ ΑΥΤΟ..ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 23:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ ΛΙΛΙΘ1
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑΖΟΤΑΝ ΩΣ...
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ,ΓΥΜΝΗ,ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΠΗΓΑΔΙ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΜΙΑ ΔΑΔΑ ΑΝΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΕΝΑΝ ΚΑΘΡΕΠΤΗ!
ΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ(ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ),ΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΓΥΜΝΗ..ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ,ΓΥΜΝΗ ΑΠΟ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ,ΕΝΔΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΟΥΝ...ΤΟ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΗΓΑΔΙ...ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ ΟΤΙ ΑΝΑΡΡΙΧΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΦΩΣ..Η ΔΑΔΑ...ΟΤΙ ΦΩΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΙΩΧΝΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ..ΠΟΥ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Ο ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΤΕΛΟΣ...ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΘΡΕΠΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ..ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ..ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ..ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΕΙ ΤΟ ΨΕΜΑ...

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΕΩΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!
ΜΟΝΟ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΑΒΑΤΑΡ,Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ,ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ..ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ..ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΘΕΩΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...
ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΤΡΙΧ π.χ
Η ΛΙΛΙΘ ΘΑ ΤΟ ΑΡΝΗΘΕΙ,Η ΑΤΜΑ ΘΑ ΘΥΣΙΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ,Ο ΑΒΑΤΑΡ ΘΑ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ ΚΑΘΕΤΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ(ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ,ΕΤΣΙ;),ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ..ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ..ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 13:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κινδυνος με την δυναμική του μυαλου, ειναι οτι επιζητα ολα τα ειδη και βαθμούς πολυπλοκότητας - και η αλήθεια μοιαζει με χαμένο σκοπο σε ενα δάσος απο λεπτομέριες.

Α.Ο Spare


Edited by - Γιώργος on 14/04/2003 13:31:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 16:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TO ΔΑΣΟΣ ΛΟΙΠΟΝ,
ΕΝΑ ΙΔΑΝΙΚΟ ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΗ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.
ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΕΡΟ((!_!))
...

ΣΚΕΨΟΥ....
ΝΑ 'ΣΑΙ ΤΟ ΦΩΣ
ΕΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΥΚΝΟ-ακομα και παρθενο-ΔΑΣΟΣ...

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΩΤΙΣΕΙΣ ..ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΥΚΝΕΣ ΦΥΛΛΩΣΙΕΣ;

τωρα...ΣΚΕΨΟΥ ΤΗ ΧΛΩΡΟΦΥΛΛΗ.

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 18:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αληθεια μου ... και η αληθεια σου ειναι διαφορετικη...
εχει να κανει με το ..
α. σε ποιον απευθηνεται...
Στην ιστορια της λίλιθ..
Στο αυτοκινητο ο δηγος απευθηνονταν στο εγω του και ο σκοπος του ηταν να ειναι "ενταξει" καθαρος, οκ....
Στη γκομενα τα ειπε αλιως για να το παιξει καποιος και ουαου και γαμω και τυπας και ωραιος και δυνατος να υπερασπισει το θυληκο...

Αν ολη η φαση πηγαινε σε δικαστηριο στο δικαστη μπροστα ο ιδιος τυπος θα ηταν κοτα... και δεν φταιω εγω κε προερδε με χτυπησε εδω κα θα εδειχνε ενδεχομενος ενα μολώπα.... και εγω αμυνομουμα και αυτος με εδερνε κλπ...
Αν η ιστορια ειχε αυτοπτες μαρτυρες ολοι η φαση θα αλαζε παλι ..αναλογα σε ποιον την εξιστορουσε....
μπορει να ελεγε και καμια μπαρουφα αλλα με την ακρη του ματιου του θα κοιτουσε τον μαρτυρα μηπως τον "δωσει" στεγνα..
.. και ο μαρτυρας θα σκεφτονταν τι λεει ο μαλακας αλλα πιθανων δεν θα μιλουσε γιατι εμαθε απο την μαμα να μην ειναι ρουφιανος
και εδω μπαινει το
β. παιδεια...

Σε καθε περιπτωση το υποκειμενο πρατει αναλογα με το συμφερον του...
Συμφερον στο...
..... να τα εχει καλα με τον εαυτο του και το επιπεδο της αυτο εκυημησης να ειναι ψηλα, κατι που το εχουμε αναγκη ολοι και για αυτο δουλευουμε σε ολη την ζωη μας....
που μας φερνει....
Στην σιγουρια που εχουμε για τον εαυτο μας οταν αισθανομαστε δυνατοι και αυτο φαινεται στα θυληκα και μας δινει καλυτερη θεση στο ζευγαρωμα....
οπου επισεις φαινεται....
οτι συμφωνα με τα αποδεκτα στανταρ η ωμη βια εντυπωσιαζει τα θυληκα ( ή ετσι πιστευουμε) οποτε το υποκειμενο αυτοπαρουσιαζεται ως κερβερος και ικανος να υπερασπιστει το ζωτικο του χωρο και το θυληκο που μολις βρηκε...
Στο δικαστηριο το υποκειμενο κανει οτι εκανε παντα ...
προσπαθει να την "πουλεψει" και κλαιγετε στον δικαστη πρατοντας με γνωμονα το συμφερον του. Ο αυτοπτης μαρτυρας αν δεν εχει τιποτα να χασει θα πει την αληθεια, αν ομως προκειτε να χαρακτηρηριστει καπως θα κανει..... πα πα πα ....ενδεχομενος να πει και ψεματα... γιατι "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη"....
παλι λογο συμφεροντος ...
Ολοι παρτακηδες λοιπον στην ιστορια....
απο το αλφα μεχρι το ωμεγα
Η αισθηση αυτη του να κανεις οτι σε συμφερει μετριαζεται... μαλον θα ελεγα καμουφλαρετε πισω απο καλλους τροπους καπως...
.... απο το περιβαλον οπου ζεις, το σχολειο, την μαμα, τον μπαμπα, και εδω μπαινει ο παραγων παιδεια που ειπα παραπανω...
Οσο για της διαφωνιες για τα χρωματα που ειχαν οι ζωγραφοι που αναφερεις λίλιθ
μαλλον οι τυπησες ειχαν και αλλες διαφορες "συμφεροντων"...
και τα συμφεροντα τους την προκειμενη στιγμη δεν της αφηναν να πιαστουν μαλι με μαλι και για αυτο ειχαν κολησει στο χρωμα που αλωστε δεν ειναι καμια σοβαρη διαφορα..
τοσο σοβαρη ετσι ωστε να το ψειριζουν δυο ωρες ...κατι αλλο υπηρχε αναμεσα τους και της χωριζε...
εκτος αν η μια απο της δυο ειχε προβλημα στα ματια...
τα λεμε


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 19:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σωστος! στην απαντηση σου drumx13, σωστος!
και στο τελευταιο ειδικα, ετσι ηταν! ειχαν διαφορες...
που τις εκανε πια να μη μιλανε καθολου η μια στην αλλη

σ ευχαριστω για την αναλυση της "σκοπιμοτητας" της "αληθεια"!

λιλιθ η πρωτη γυνεκα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 21:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα αγαπητή λίλιθ,
Έτσι οπως το έθεσες το θέμα, πρέπει να διευκρυνήσουμε ότι υπάρχουν και δύο αλήθειες: Αυτή που εμέις μέσα μας πιστεύουμε, κι εκείνη που λέμε στους άλλους. Αναρρωτιέμαι πάντως, τι είδους μηχανισμοί μας κάνουν να λέμε στους άλλους συχνά μια διαφορετική από την πρώτη αλήθεια; Εκτός από τα εγωιστικά και άλλα συνήθη κίνητρα βέβαια, υπάρχουν στιγμές που ανακαλύπτουμε τον εαυτό μας χωρίς εμφανή λόγο να μη λέει την αλήθεια. Μου έρχεται στο νου ο καθρέφτης...της ΑΤΜΑ...

Υστερα, είναι αυτή η πρώτη αλήθεια που ανέφερα, η αλήθεια που πιστεύουμε. Και που κι εκείνη (πάλι σαν καθρέφτης), ποτέ δεν είναι αληθινή, αλλά και πάντα είναι. Δεν είναι αληθινή γιατί μας κάνει να βλέπουμε τα πράγματα σύμφωνα με την προσωπική μας θεώρηση - βλέπουμε αυτό που θέλουμε να δούμε. Είναι όμως και πέρα για πέρα αληθινή, γιατί αυτό το οποίο βλέπουμε σ'αυτήν την αλήθεια είναι ο εαυτός μας, οι αδυναμίες, τα θέλω μας, τα πιστεύω μας, όλα όσα πρέπει να κρατήσουμε στην προσωπικότητα μας, αλλά κι όλα όσα πρέπει να τα αποβάλλουμε.
Γιαυτό ίσως όλες οι θρησκείες μιλούν για την αλήθεια. Οχι την αλήθεια των γεγονόντων, αλλά την αλήθεια που βρίσκεται μέσα στον καθένα. Και που μπορεί να προσεγγιστεί μόνο όταν η ψυχή είναι καθαρή, σαν ενας καθρέφτης (αντε πάλι ο καθρέφτης...), χωρίς ίχνος θαμπάδας.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy