ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Άρτος και Αμαρτία.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 03:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως και να τρως σπόρους. Εκεί που εσύ, δεν είσαι παρά σπόρος, ο ίδιος.
Ζέα και βρώμη και κριθάρι. Νερό ζημωμένο με την ίδια τη ζωή, εν τη δυνάμει της.
Μαγιά. Ο χρόνος ως τη σκάφη, κι από κει ακόμα πιο πέρα, στη θαλπωρή της ηρεμίας και στη ζέση της μετουσίωσης.
Εξώθερμα ως συναυτόν της ίδιας της αρχής, δια πυρός και ελέω της συνέχειας αποκαλυπτόμενος. Άρτος.

Η Άννι ήταν φίλη και συνάδελφος της κυρά Ρίτας, από τη δεκαετία του '50. Μεγαλύτερη καμιά δεκαπενταριά χρόνια, έζησε τον πόλεμο και την ισοπέδωση της Γερμανίας, ως 25 ετών γυναίκα. Κοντή, καλοβαλμένη και τσαχπίνα, αλλά με έναν εντελώς ήρεμο και δικό της τρόπο.

Δακτυλογράφος η μάνα μου, δακτυλογράφος και η Άννι. Πήρε σύνταξη η καλή μου Άννι, και μάλιστα αρκετά καλή. Η Γερμανία αντάμοιψε τους ανθρώπους, που στο κάλεσμα του Αντενάουερ πραγματοποίησαν το λεγόμενο θαύμα. Ίσως έπρεπε να πω τους ανθρώπους της, αλλά αυτό δεν έχει σημασία πλέον.

Μας επισκέφθηκε μερικές φορές η Άννι. Εδώ. Στην Ελλάδα της δεκαετίας του '70.
Το μπέηκον ήταν αποκλειστικά Νήκας, η Amstel κυλοφόρησε για πρώτη φορά την Bock, αλλά την έβρισκες μόνο στον Βασιλόπουλο. Ωστόσο, στην Αγία Μαρίνα, τα σύκα στα έκοβαν επί τόπου από το δέντρο, και οι ντομάτες με τις πιπεριές και τα καρπούζια, χαμογελούσαν στην άκρη του δρόμου μέχρι την Αγία Παρασκευή. Κάπου πίσω από τα μποστάνια, η φούντα λιαζόταν σε σχεδόν κοινή θέα. Τότε δεν νοιαζόταν και πολύ ο κόσμος. Το πρόβλημα ακόμα, ήταν κυρίως ο κομμουνισμός.

Περιουσία δεν είχαμε, κι εδώ που τα λέω, ποτέ δεν αποκτήσαμε κιόλας. Την Άνοιξη όμως, οι φράουλες έρχονταν στο σπίτι με τα καφάσια. Το ψωμί ήταν ζυμωτό, είτε από την Αταλάντη, είτε από το Λιανοκλάδι, και το ημερήσιο χαρτζιλίκι μου, πέντε δραχμές. Πολύ καλά, αν σκεφτεί κανείς, πως μεταφραζόταν σε κουλούρι με πάριζα και τυρί, από το κυλικείο. Στο προαύλιο, μπάλα και των γονέων. Με Adidas Tango λαστιχένια. 900 δραχμές το λάστιχο. Και τρύπησε γρήγορα το γαμημένο. Δεν έχει και σημασία βέβαια. Τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι πλέον. Γιατί, τί να σου θυμίζει? Το Μουντιάλ του Βιντέλα? Ας θυμάμαι μόνο τον Οσβάλντο Αρντίλες και τον Μάριο Κέμπες. Χωρίς μπάλα.

Η Άννι ερχόταν συνήθως Άνοιξη. Δεν άντεχε την πολλή ζέστη. Έφερνε MAOAM και Haribo, αλλά και σοκολάτες με μάρτσιπαν για τον πατέρα μου. Στο τραπέζι υπήρχαν πάντα όλα τα καλά του κόσμου, αλλά ειδικά Άννης παρούσης και για να την ευχαριστήσει, φρόντιζε να μας φέρουν από την Αθήνα, κι όλα τα καλούδια του Βασιλόπουλου. Ακόμα και σπαράγγια σε βάζο, απ΄του Γασπαράτου στην Όθωνος. Εκείνη ήταν λιτοδίαιτη ωστόσο. Θεωρούσε πως το σημαντικότερο πράγμα σε ένα τραπέζι, είναι το να μην πεταχτεί το ψωμί. Ο πατέρας μου την κορόιδευε, μολοτούτο, η Άννι μάζευε το λίγο περισσευούμενο ψωμί, το έβαζε σε μια χαρτοπετσέτα, και το έτρωγε την άλλη μέρα το πρωί. Πόσο παράξενο... Να έχεις φρέσκο ψωμί, και να προτιμάς το μπαγιάτικο! Όλοι καταλαβαίναμε πως είχε τραβήξει μεγάλες πείνες στον πόλεμο. Κατοχικό σύνδρομο (και στη Γερμανία τα ίδια σκατά ήταν στον πόλεμο) που λέμε.
Και ίσως όλοι καταλαβαίναμε λάθος. Περισσότερο από την παλιά πείνα, στο ψωμί έβλεπε τον κόπο του αρτοποιού, τον δικό της κόπο για το θαύμα. Έβλεπε την Αμαρτία.

Αμαρτία: Σφάλμα.

Οι αμαρτοεπείς, θριάμβευσαν. Οι νημερτείς, σιγούν εις έτι.


Edited by - DSM on 12/09/2013 04:28:22

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 19:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

quote:
Οι αμαρτοεπείς, θριάμβευσαν. Οι νημερτείς, σιγούν εις έτι

Δεν είμαι σίγουρος για την ύπαρξη της πρώτης λέξης,(αμαρτοεπείς)αλλά είμαι σίγουρος για την έννοιά της.
Ο νημερτής (με την έννοια του "νᾱμερτὴς" δεν θα έπρεπε να σιωπά.
Αυτός φταίει.Αυτός έχει πάντα την ευθύνη.Ο "καλός".
Οι υπόλοιποι έπαιζαν πάντα με αυτά ,που κακώς, νόμιζαν παιχνίδια τους.

Ο φούρναρης ζυμώνει ένα ψωμί για να το φάει μια οικογένεια.
Δυο για δυο.
Τρία για τρεις.
Όταν ζυμώνει 100.000 ψωμιά για να κάνει "διανομή",παύει να αποτελεί αμαρτία όταν πετά κάποιος ένα ξεροκόμματο.
Αποτελεί αμαρτία όλη η διαδικασία συνολικά...

Μακριά από τα κοπάδια ωρέ....
Καθείς και η φρατζόλα του.

Η ιστορία της Άννι μου άρεσε πολύ.
Θα την καταλάβω καλύτερα στην πορεία.
Πάντα έτσι γίνεται.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 19:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαρτοεπής: αυτός που σφάλει στα λόγια του. Ομηρικός τύπος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 19:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είδα μετά.
Σωστός είσαι.Ανακαλώ την αμφιβολία,και την χρεώνομαι ατόφια.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

costastsap
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2013, 16:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάνο εσύ είσαι?
Ολα αυτά που λες και εσυ μου λειψανε...
Φιλιά Ψηλέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2013, 17:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ είμαι Κώστα. Welcome on board!

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2013, 03:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο κείμενο DSM

Με έφερε και μερικά χρόνια πίσω. Καμιά τριανταριά, τουλάχιστον!
Τότε ναι, ήταν αμαρτία να τον πετάξεις τον άρτο. Σε λίγο, αν σε κάποια σου δραστηριότητα χρειάζεσαι αυτοκίνητο, να θα πετάγεσαι μέχρι το διπλανό super-market να αγοράσεις ένα. Κινέζικο. Από το Lidl όμως...
Και μετά θα το πετάς.
Προοδεύουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2013, 07:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα δώσω και μία άλλη εκδοχή της μπομπότας που έλεγαν εκείνα τα χρόνια, από καλαμπόκι αν δεν κάνω λάθος γινόταν δεν είμαι σίγουρη.

Και πλέον έχουμε εξελιχθεί πετάμε τον Άρτο στα περιστέρια για να μην πάει χαμένος και στα σπουργίτια, γιατί δυστυχώς τον μπαγιάτικο το τρώνε μόνο αυτά, ούτε καν οι γάτες και οι σκύλοι.

Είπα να επέμβω και εγώ στο θέμα σαν παρατηρητής, καλή συγγραφή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2013, 22:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=J0IYBCCBA0g

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2013, 23:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πού είναι η επιλογή για like στο βίντεο? Υπέροχα λόγια και μηνύματα από έναν γνήσιο gentleman!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2013, 23:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από παιδί ακόμα, έχω ανέβει στην Ακρόπολη πολλές φορές. Όσο κι αν φαίνεται παράξενο σε όσους με γνωρίζουν όμως, στο Νέο Μουσείο της Ακρόπολης, πήγα μόλις φέτος το καλοκαίρι για πρώτη φορά.

Φυσικά το γνώριζα ήδη απέξω κι ανακατωτά, μέσω διαδικτύου. Δεν μου έβγαινε όμως. Δεν είχα πεισθεί. Το σκεφτόμουν σαν επισκεπτήριο στη φυλακή και χαλιόμουν. Κακώς.

Ανηφορίζοντας, ήξερα πολύ καλά τι ήθελα να δω. Κι όμως. Ενστικτωδώς δεν κοίταξα ψηλά. Άλλη μια σκάλα, και θα τις έβλεπα πάλι, εκ του σύνεγγυς. Αμ δε. Με το κεφάλι κάτω, πλησίασα, αλλά όταν έφτασα δίπλα, δεν μπορούσα. Πως είναι άμα έχεις κάνει τη μαλακία, και γυρίζεις το κεφάλι από την άλλη? Αυτό.

Μόνο φεύγοντας, έριξα μια κλεφτή ματιά στα αριστερά. Όχι πως είδα τίποτα συγκεκριμένο. Απλά, σαν οι σκιές στο βάθος να ξέρω πως είναι εκεί.

Edited by - DSM on 03/12/2013 23:56:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2013, 07:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το εγω (ατομικο η συλλογικο)...θελει να προσθετει (προσθεση -> επεκταση του εγω)...κ...δεν θελει να αφαιρει (αφαιρεση -> συρρικνωση του εγω)
....το θελει κ δεν θελει...υποδηλωνουν τον σπορο της επιθυμιας...τον σπορο του εγω
...οταν προστεθει κατι που επιθυμει...η απωλεια της αφαιρεσης αυτου που προστεθηκε ειναι δυσβασταχτη για το εγω
...δυσκολα πραγματα...πολυ δύσκολα...οχι μονο για το ζήτημα με τα μαρμαρα του παρθενωνα...αλλα κ για τα πιο απλα πράγματα στην καθημερινη μας ζωη ειτε ως ατομα η ως συνολο...της ανθρωποτητας

p.s. καλημερα...κ χαιρετισμους σε DSM, @AΜΕΙΝΙΑΣ κ Aitherovamon...περασε αρκετός καιρος να γραψω κατι απ την τελευταια φορά με τις ευστοχες τοποθετησεις στο φόρουμ με τις "βλασφημιες του λουκιανου"

...mind the gap between the brain and the thoughtform

Edited by - Κostakourtas on 04/12/2013 07:43:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 23:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nelson Mandela.

R.I.P.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2013, 13:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kostakoutras,

καλησπέρα φίλε και καλώς ξαναήρθες.

DSM,

Ο Stephen Fry,δείχνει με τον καλύτερο τρόπο πως μπορεί κανείς να υπερασπίζεται τη χώρα του,καταδεικνύοντας ταυτόχρονα το άδικό της,σε σχέση με άλλη χώρα.
Δεν υπάρχει "αριστερός" τρόπος να γίνει αυτό.Ούτε "δεξιός" φυσικά.
Υπάρχει ο σωστός τρόπος.Μόνο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2013, 09:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έχω χρόνια να δω γέρο, που να ψάχνει γλάστρα με βασιλικό να χύσει το μισοπιωμένο ποτήρι με νερό που κρατάει, για να μην το χύσει χάμω να πάει χαμένο...
μάλλον πως πέθαναν και οι τελευταίοι γέροι, η ζωή λοιπόν θα φτιάξει καινούριους, με τον τρόπο της...

Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2013, 23:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είμαστε ολογράμματα, τότε και οι σκέψεις, οι στενοχώριες, οι αδικίες κ.λ.π, είναι και αυτά ολογράμματα.

Τι σκάμε λοιπόν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 00:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπας και φιλοτιμηθεί ο γερό Τζεπέτο

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 14:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο και νοσταλγικό θεματάκι...
με μια "άλλη" θεώρηση...

και χαίρομαι που βρίσκω μέσα σε μια σελίδα μισή ντουζίνα καλούς φίλους....

http://www.youtube.com/watch?v=NussbYQmUOY

με το 'κλικ' του DSM,
αλλά και για όλους τους συμ-πάσχοντες και συμ-παθούντες....

quote:
έχω χρόνια να δω γέρο, που να ψάχνει γλάστρα με βασιλικό να χύσει το μισοπιωμένο ποτήρι με νερό που κρατάει, για να μην το χύσει χάμω να πάει χαμένο...
μάλλον πως πέθαναν και οι τελευταίοι γέροι, η ζωή λοιπόν θα φτιάξει καινούριους, με τον τρόπο της...

Δεν χάθηκαν αδελφέ... Κυκλοφορούν ανάμεσά μας, κι ας είναι ακριβοθώρητοι...

quote:
Αν είμαστε ολογράμματα, τότε και οι σκέψεις, οι στενοχώριες, οι αδικίες κ.λ.π, είναι και αυτά ολογράμματα.
Τι σκάμε λοιπόν?

Και τα ολογράμματα έχουν ψυχή
(κατά το "και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή"... ) Νικόμαχε, αντί σχολιασμού.....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy