ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Θα ήθελα να ρωτήσω για την σολομωνική.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
geokal12
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2013, 01:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να αγοράσω την σολομωνική και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι αυτό το βιβλίο που έχει γίνει τόσος ντόρος, αν όχι πείτε μου ποιο είναι για να μην το αγοράσω τσάμπα αυτό.

http://www.scribd.com/doc/175699399/Το-κλειδί-του-βασιλιά-Σολομώντα-Σολομωνική

Edited by - geokal12 on 24/10/2013 01:41:25

Malandra
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2013, 02:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geokal12,δεν ξέρω εάν έχεις ασχοληθεί/σαι με αυτήν, αυτό που έχω να αναφέρω, άτομο το οποίο γνώριζα που ασχολήθηκε μ' αυτήν, αρχικά ήταν όλα τέλεια και ότι ήθελε το είχε, στη συνέχεια τρελάθηκε και στο τέλος αυτοκτόνησε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2013, 10:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θέλω να αγοράσω την σολομωνική και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι αυτό το βιβλίο που έχει γίνει τόσος ντόρος, αν όχι πείτε μου ποιο είναι για να μην το αγοράσω τσάμπα αυτό.

http://www.scribd.com/doc/175699399/Το-κλειδί-του-βασιλιά-Σολομώντα-Σολομωνική

...


Ακόμα κι αν είναι "αυτό" και πάλι τσάμπα θα το αγοράσεις - αλλά θα σου κοστίσει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2013, 11:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@geokal12

Και μόνο που σκέφτηκες να διαβάσεις την Σολομωνική την πάτησες. Τώρα είναι αργά για μετάνοια. Αποχαιρέτησε τα εγκόσμια γιατί πολύ σύντομα πρόκειται να σε επισκευτούν (και να σε πάρουν). Όποιος επίσης έκανε το λάθος να κάνει κλίκ στον σύνδεμο, αν διάβασε μόνο τον πρόλογο μπορεί και να γλυτώσει το καζάνι, αλλά μόνο με σκληρή δουλειά. Νηστεία, προσευχή, εξομολόγηση και μετάνοια.

Edited by - Heretic on 18/11/2013 11:13:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2013, 12:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@geokal12

Και μόνο που σκέφτηκες να διαβάσεις την Σολομωνική την πάτησες. Τώρα είναι αργά για μετάνοια. Αποχαιρέτησε τα εγκόσμια γιατί πολύ σύντομα πρόκειται να σε επισκευτούν (και να σε πάρουν). Όποιος επίσης έκανε το λάθος να κάνει κλίκ στον σύνδεμο, αν διάβασε μόνο τον πρόλογο μπορεί και να γλυτώσει το καζάνι, αλλά μόνο με σκληρή δουλειά. Νηστεία, προσευχή, εξομολόγηση και μετάνοια.


Καλά μην υπερβάλλεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2013, 13:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, αν δεν υπερβάλουμε και λίγο.. χάνεται η μαγεία του θέματος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2013, 13:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θέλω να αγοράσω την σολομωνική και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι αυτό το βιβλίο που έχει γίνει τόσος ντόρος, αν όχι πείτε μου ποιο είναι για να μην το αγοράσω τσάμπα αυτό.

http://www.scribd.com/doc/175699399/Το-κλειδί-του-βασιλιά-Σολομώντα-Σολομωνική

Edited by - geokal12 on 24/10/2013 01:41:25


σχολιο 1

...τι παθατε ολοι με τις σολωμονικες .. τι ζητατε ?????εξουσια πανω στους αλλους ?? συμβολαιο με τους δαιμονες ,, για σεξουαλικη επιτυχια φημη και χρημα ???εε .. ζητατε με ενα τσοφλι καρυδιου να καταπλευσετε τον ωκεανο των μαγικων επιδρασεων ...χωρις σκαφος ταχυπολο δηλ ψυχη ασκημενη στην διαλογιστικη τεχνη ..καιμε ενα εγειεριδιο φθηναρικο του εμποριου θελετε να εμπλακειτε στις δυναμεις της φυσης ??...ειστε πολυ μυξιαρικα αν το πιστευετε αυτο ...αμαν με την σολομωνικη και η κουτση Μαρια για σολομωνικες μιλαει κΑΙ κατα πΟυ πεφτει το γενετησιο τσακρα της δε γνωριζει ...ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΑΓΕΙΡΙΚΕΣ ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΒΕΦΑ ΜΑΜΑΛΑΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΛΙΑΡΟ..ΚΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΣΟΛΟΜΟΝΙΚΕΣ !!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 10:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο βιβλιο κανει λογο για πειραματα με αιμα μαυρης κοτας!!!
Ελπιζω κανεις να μην θελησει να σπαταλησει την ενεργεια του κατα αυτο τον τροπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 14:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα ο Σολομώντας ήταν ένας κορυφαίος αστρολόγος της εποχής εκείνης και αυτό το βλέπουμε από τους πλανήτες τις ώρες και όλα τα συναφή.

Όταν διαβάζουμε τον πρόλογο το λένε όλα τα βιβλία, δίδαξε τον γιο του και έκλεισε σε ένα κουτί την γνώση του, το κουτί δηλαδή του θησαυρού του και λέγεται ότι βρήκαν το κλειδί και το κουτί, αλλά κανείς δεν μπόρεσε να καταλάβει το τι λέει εκτός από έναν άνθρωπο, όπου ήταν και ο ποιο αγνός.

Δηλαδή είναι τα συμπεράσματα αυτού του ανθρώπου και εκτός από αυτό είναι τόσο πολύ παιγμένη αυτή η Σολομωνική με τόσες αλλοιώσεις μετά από τόσους αιώνες, όπου ο κάθε ιστορικός έβαλε και αυτός την άποψη του.

Το λέει καθαρά ποιοι την μετέφρασαν στα μέτρα τους.

Το μόνο σωστό που λέει το βιβλίο είναι ότι όποιος βρει την γνώση απαγορεύετε να την δώσει, οπότε φανταστείτε και το ποιο λογικό, αυτοί που βρήκαν πραγματικά αυτή την γνώση και την πίστεψαν (και δεν ήταν ένα ακόμα παραμύθι) δεν πρόκειται να μάθουμε ποτέ τι βρήκαν ή αν έβαλαν το λιθαράκι τους.

Εξάλλου την έχουν διαβάσει τόσοι πολλοί άνθρωποι που δεν νομίζω να είχε αποτέλεσμα εκτός από τις κατάρες που το αναφέρω και ποιο πάνω, ότι όποιος βρει την γνώση δεν πρέπει να την δόση αλλιώς θα είναι καταραμένος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 08:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας και ένας... ένας και ένας Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 12:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ geokal12, για να σταματήσουμε την πλάκα και να μην πολυλογούμε, η Σολομωνική και τα υπόλοιπα "εγχειρίδια" τελετουργικής μαγείας που κυκλοφορούν, προέρχονται από μεσαιωνικούς αποκρυφιστές, που θέλοντας να δώσουν βαρύτητα στα γραπτά τους, τα βάφτιζαν σαν γραπτά του Σολομώντα. Μεσαιωνική μαγεία δηλαδή.

Ο δε Σολομών, αν δεν πρόκειται και για μυθικό πρόσωπο, ουδεμία σχέση πρέπει να είχε με παρόμοια θέματα, ήταν απλά ένας Εβραίος μονάρχης. Τώρα το συγκεκριμένο βιβλίο, τόσο το κλειδί του Σολομώντα, όσο και το μικρό κλειδί του Σολομώντα, έχουν δεθεί με τόσο αρνητικές προθέσεις και ενέργειες, εξ αιτίας των χιλιάδων βλαμμένων που ασχολήθηκαν μαζί τους ανά τους αιώνες, προσπαθώντας να γίνουν πλούσιοι, διάσημοι και παντοδύναμοι, έτσι ώστε ο μόνος άμεσος κίνδυνος -υπαρκτός για μένα- που υπάρχει είναι να περάσει η τελική αποτυχία τους υποσυνείδητα σε σένα και τελικά να σε κάνει χειρότερο διαβάζοντας το, και όχι καλύτερο.

Αναζήτησε λοιπόν βιβλία που θα ανυψώσουν το πνεύμα σου και όχι κάτι απο όλα αυτά τα σκουπίδια που κυκλοφορούν και λειτουργούν έτσι όπως σου περιέγραψα, για να μην θίξω και τις πιθανές μεταφυσικές προεκτάσεις που μπορεί να πάρουν, βλέπε και "νόμος της έλξης".

Edited by - Heretic on 20/11/2013 12:18:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 20:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 2

... σοβαρα βεβαια πρεπει να μας απασχοησει η καταγωγη της λεξης "Σολομωνικη"".. εχω μια βαθια υποψια οτι δε βγαινει απο το ονομα του Σολομωντα .. αλλα απο το σαλός ή σάλος το αρχαιελληνικο .. που σημανει δυνατο τρανταγμα η κυματισμα ..εξαλλου στην ψυχογραφια σαλοί ηταν οι τρελοι ...η αλλιως οι αποσπασμενοι απο τους κοινους θνητους οι απομονωμενοι κι αλλοκοτοι .. χμ ας σκεφτουμε ολοι πανω στην ετυμολογια ,,,

.. αρα πιθανον δε προκειται για ενα μοναδικο εργο αλλα για πληθωρα εγχειριδιων ""μαγικων συνταγων και μαγικων πρακτικων και συμβουλων""

...κατι σαν τα λεγομενα και γκριμορια...διαβαστε εδω

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CF%81%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF

...επεσαν στα χερια ιεροξεταστων της εκκλησιας στο Mεσαιωνα ...και αποτελουσαν απειλη για την εκκλησιαστικη και για καθε κοσμικη εξουσια καθως τετοια εγχεiριδια στα χερια του λαου μπορουσαν να βλαψουν ισχυρους ανδρες και τα σχεδια τους ..ισως στο Βατικανο και σε αλλες απορρητες εκκλησιατσικες βιβλιοθηκες να βρισκονται τομοι ολοκληροι απο τετοια εγχειριδια που περισυνελεγαν οι ταγοι της εκκλησιαστικης εξουσιας και που προσπαθουσαν να τα αποκωδικοποιησουν αφου πρωτα καιγαν στην πυρα τους συγγραφεις μαγους και μαγισσες της εποχης ...που φρουρουσαν και κατειχαν την μαγικη αυτη γνωση ...
...πρεπει να περιειχαν πολλα μυστικα της λεγομενης φυσικης μαγειας...

..δρασεις βοτανων δηλητηριωδεις και θεραπευτικες
δρασεις διαφορων υγρων και στερεων ουσιων πχ αιμα , τριχες νυχια , ακομη ..οι συγγραφεις τους (πρεπει αποτελουσαν απογονους σε κληρονομικη διαδοχη μαγικων ικανοτητων ,,, που κληρονομουσαν καποιες μυστικες γνωσεις απο τους παλιοτερους της γεννιας τους )..

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 20/11/2013 21:03:35

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 20/11/2013 21:04:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 21:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κατι σαν τα λεγομενα και γκριμορια

Εκ της γκρίνιας ?



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 21:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... σοβαρα βεβαια πρεπει να μας απασχοησει η καταγωγη της λεξης "Σολομωνικη"".. εχω μια βαθια υποψια οτι δε βγαινει απο το ονομα του Σολομωντα .. αλλα απο το σαλός ή σάλος το αρχαιελληνικο .. που σημανει δυνατο τρανταγμα η κυματισμα ..εξαλλου στην ψυχογραφια σαλοί ηταν οι τρελοι ...η αλλιως οι αποσπασμενοι απο τους κοινους θνητους οι απομονωμενοι κι αλλοκοτοι .. χμ ας σκεφτουμε ολοι πανω στην ετυμολογια ,,,

.. αρα πιθανον δε προκειται για ενα μοναδικο εργο αλλα για πληθωρα εγχειριδιων ""μαγικων συνταγων και μαγικων πρακτικων και συμβουλων""


..Λάθος αγαπητή μου. Κοντά έπεσες (ειδικά στο σημείο με τις συνταγές), αλλά λάθος.
Η "Σολομωνική" ή πιο σωστά, στην αρχική της έκδοση, Σολομονική, δεν ήταν παρά ένα βιβλίο με συνταγές.. για σολομό.
Ο μάγειρας όμως, θέλοντας να κρατήσει σε απόλυτη μυστικότητα τις απόκρυφες συνταγές στοματικής ηδονής, το κωδικοποίησε σε ένα βιβλίο υποτίθεται μαγείας, στο οποίο υποτίθεται έσφαζαν κότες, υποτίθεται καλούσαν δαίμονες κλπ. Στην πραγματικότητα όλα αυτά είτε ήταν συμβολικά είτε ήταν προσθήκες χωρίς νόημα που μπήκαν επίτηδες ώστε να μπερδεύεται ο αμύητος στην τέχνη του λεπτοκομμένου σολομού.
Ποιος θα φανταζόταν οτι πίσω απο ένα βιβλίο για τον Σολωμό, θα κρυβόταν στην πραγματικότητα ο Σολομός!
Η ιδέα ήταν ιδιοφυής.
Για του λόγου του αληθές, για να στηρίξω και με πιο απτά δεδομένα την παραπάνω άποψη, αυτό ήταν το πρώτο εξώφυλλο της Σολομονικής:

Edited by - Πύρινος on 20/11/2013 21:44:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 00:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ROFL^^^^

Η λεξη Solomon προερχεται απο το Sol και Μοοn
αντιπροσωπευε δηλαδη το ναο του Ηλιου και της Σεληνης,
της αρσενικης και θηλυκης ενεργειας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 09:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
κατι σαν τα λεγομενα και γκριμορια

Εκ της γκρίνιας ?



not asked to learn how deep the secrets ... there are no


σχολιο 3

..οχι εκ του grammaire γραμματικη .. χα!! ειπατε τιποτε ???.. ειδατε τι μπορει να κανει η παραφραση των λεξεων ???μπορει να κανει αγνωριστη την αρχικη εννοια τους ...αρα να αποπροσανατολισιε εντελως την ετυμολογηση τους ..

...βεβαια οι περισσοτεροι δεν εχουν το πνευμα για τεοιες συνδυαστικες και αλματωδεις σκεψεις ... δεν τις αντεχει η γκλαβοτραβα τους

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 10:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon
quote:
κατι σαν τα λεγομενα και γκριμορια
Εκ της γκρίνιας ?
Εκ του "γκρου - γκρου" που κάνει ο σολομός..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 10:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ROFL^^^^

Η λεξη Solomon προερχεται απο το Sol και Μοοn
αντιπροσωπευε δηλαδη το ναο του Ηλιου και της Σεληνης,
της αρσενικης και θηλυκης ενεργειας.



Sh'lomoh, from shelomo "peaceful," from shalom "peace." Από το εβραϊκό "σαλόμ" = ειρήνη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 13:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΥΘΗΡΑ:
..οχι εκ του grammaire γραμματικη .. χα!!

...βεβαια οι περισσοτεροι δεν εχουν το πνευμα για τεοιες συνδυαστικες και αλματωδεις σκεψεις ... δεν τις αντεχει η γκλαβοτραβα τους



Όντως είναι πολλοί, στην προσπάθεια τους να δημιουργήσουν καινούργιες λέξεις,
κακοποιούν την γραμματική.

Για την ιστορία, (στα Ελληνικά) το συγκεκριμένο βιβλίο ονομάζεται Γριμόριο και οχι (τα)"γκριμορια"
όπως εσφαλμένα ανέφερες.



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 21:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΜΥΘΗΡΑ:
..οχι εκ του grammaire γραμματικη .. χα!!

...βεβαια οι περισσοτεροι δεν εχουν το πνευμα για τεοιες συνδυαστικες και αλματωδεις σκεψεις ... δεν τις αντεχει η γκλαβοτραβα τους



Όντως είναι πολλοί, στην προσπάθεια τους να δημιουργήσουν καινούργιες λέξεις,
κακοποιούν την γραμματική.

Για την ιστορία, (στα Ελληνικά) το συγκεκριμένο βιβλίο ονομάζεται Γριμόριο και οχι (τα)"γκριμορια"
όπως εσφαλμένα ανέφερες.


σχολιο 4

αχ αυτςο ο στειρος σχολαστικισμος σας...αχ.. τι <γρι> τι <<γκρι>> βρε παιδια ...τοπιο κοντινπο στην λεξη grammaire ειναι το <<γκρι >>,,αχ φτουσκολικομερμηγκοτρυπα βρες σεις ...ετσι να αντιθεστε χωρις λογο σοβαρο ειναι πραγματικα λυπηρο !!
...να πω και την αληθεια μου ενα μελος εδω μεσα που μιλησε για τα ""γκριμορια"" ειναι πολλα βεβαιως τωρα τελευταια γινεται λογος για το ""γκριμοριο"" του Νιτσε το <<Ετσι μιλησε ο Ζαρατουστρα >>...κυκλοφορει οτι το εργο αυτο κινητοποιει μαγικες δυναμεις ..χμμμ..

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 22:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αχ αυτςο ο στειρος σχολαστικισμος σας...αχ.. τι <γρι> τι <<γκρι>> βρε παιδια ...τοπιο κοντινπο στην λεξη grammaire ειναι το <<γκρι >>,,αχ φτουσκολικομερμηγκοτρυπα βρες σεις ...ετσι να αντιθεστε χωρις λογο σοβαρο ειναι πραγματικα λυπηρο !!

Μα γιατί μιλάς στον πληθυντικό ?
Ένας είμαι

Επίσης, απο τα λίγα που ξέρω απο την γραμματική (που η ίδια επικαλέστηκες)
όταν αναφερόμαστε σε κύρια ονόματα οφείλουμε να μην τα παραποιούμε

ΥΓ
το "τι Λοζάνη τι Κοζάνη" εξαιρείται ποιητική αδεία

tip: σχολαστικούς... δεν μας λες



not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 21/11/2013 22:33:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

botina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 16:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω το εξής ερώτημα. Γνωρίζει κάνεις τη σημαίνει το " κακός αέρας " στην σολομωνική ? Εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου με το θεμα, αλλά έχοντας ένα θεμα υγείας , καποιος φίλος μου ανέφερε πως ο δικός του άνθρωπος που ασχολείται με την σολομωνική από γενιά σε γενιά ( αυτός είναι ο τέταρτος της γενιάς ) , του ανέφερε πως το θέμα μου δεν μπορούσε να λυθεί από τους γιατρούς διότι βρέθηκα σε ένα μέρος όπου υπήρχε αυτός ο κακός αέρας !!!

Μπορεί κάποιος ο όποιος έχει γνώσει της Σολομωνική να μου απάντηση αν κάτι τέτοιο ισχύει η αν είναι μέρος της φαντασίας του ?

Σας ευχαριστώ πολύ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2014, 17:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω το εξής ερώτημα. Γνωρίζει κάνεις τη σημαίνει το " κακός αέρας " στην σολομωνική ? Εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου με το θεμα, αλλά έχοντας ένα θεμα υγείας , καποιος φίλος μου ανέφερε πως ο δικός του άνθρωπος που ασχολείται με την σολομωνική από γενιά σε γενιά ( αυτός είναι ο τέταρτος της γενιάς ) , του ανέφερε πως το θέμα μου δεν μπορούσε να λυθεί από τους γιατρούς διότι βρέθηκα σε ένα μέρος όπου υπήρχε αυτός ο κακός αέρας !!!

Μπορεί κάποιος ο όποιος έχει γνώσει της Σολομωνική να μου απάντηση αν κάτι τέτοιο ισχύει η αν είναι μέρος της φαντασίας του ?

Σας ευχαριστώ πολύ



Διάβασε http://classics.mit.edu/Hippocrates/airwatpl.html - δυστυχώς στα αγγλικά ή στα αρχαια Ελληνικά μόνο... θα προτιμούσα οι ελληνοελληνάρες να μετέφραζαν κανένα κείμενο της αρχαιότητας που τόσο θαυμάζουν αντί να καίγονται για το άν η ανθρωπότητα έχει αφρικανική καταγωγή ή όχι και το πόσο κατατρέχουν και ψεκάζουν την Ελλάδα οι "άλλοι"

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 11:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω το εξής ερώτημα. Γνωρίζει κάνεις τη σημαίνει το " κακός αέρας " στην σολομωνική ? Εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου με το θεμα, αλλά έχοντας ένα θεμα υγείας , καποιος φίλος μου ανέφερε πως ο δικός του άνθρωπος που ασχολείται με την σολομωνική από γενιά σε γενιά ( αυτός είναι ο τέταρτος της γενιάς ) , του ανέφερε πως το θέμα μου δεν μπορούσε να λυθεί από τους γιατρούς διότι βρέθηκα σε ένα μέρος όπου υπήρχε αυτός ο κακός αέρας !!!

Μπορεί κάποιος ο όποιος έχει γνώσει της Σολομωνική να μου απάντηση αν κάτι τέτοιο ισχύει η αν είναι μέρος της φαντασίας του ?

Σας ευχαριστώ πολύ



Αν μπορείς να διαβάσεις αγγλικά δες και http://en.wikipedia.org/wiki/Miasma_theory & http://en.wikipedia.org/wiki/Beak_doctor_costume

Εξηγεί πολλά γι'αυτό το οποίο μιλάς. (θεωρητικά βέβαια, αλλά θα σε βοηθήσει να δεις από κάποια προοπτική το πρόβλημα που ανέφερες).

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 13:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ για να το πάω και από αλλού, θα σου πρότεινα να διαβάσεις και Βίλχελμ Ράιχ. Θα μείνεις έκπληκτη με το πόσο σχετικά μπορεί να είναι αυτά που λέει με αυτά στα οποία αναφέρεσαι. Αν δεν έχεις χρόνο για βιβλία μπες στο wiki... Βέβαια προηγείται ο Ιπποκράτης...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 13:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ για να το πάω και από αλλού, θα σου πρότεινα να διαβάσεις και Βίλχελμ Ράιχ. Θα μείνεις έκπληκτη με το πόσο σχετικά μπορεί να είναι αυτά που λέει με αυτά στα οποία αναφέρεσαι. Αν δεν έχεις χρόνο για βιβλία μπες στο wiki... Βέβαια προηγείται ο Ιπποκράτης...

Σίγουρα μπορεί να διαβάσει πολλά - νομίζω πως για να αποκτήσει κάποιο υπόβαθρο ώστε να μπορεί να αξιολογήσει τα όσα θα βρει χρειάζεται πρώτα κάποια περί προέλευσης και κάποια γενικά (πχ wiki αλλά όχι στα Ελληνικά...) κι έπειτα βλέπει...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

botina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2014, 19:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σας ευχαριστώ για της απαντησης σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veins
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 19:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υπηρχε εστω και μια περιπτωση να ισχυε η σολωμονικη ποιος ο λογος για οποιαδηποτε αλλη προσπαθεια κυριαρχιας στους αλλους?Την εκανες μια πυρηνικη βομβα αν πχ με αιμα κοτας εκανες την δουλεια σου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 10:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν υπηρχε εστω και μια περιπτωση να ισχυε η σολωμονικη ποιος ο λογος για οποιαδηποτε αλλη προσπαθεια κυριαρχιας στους αλλους?Την εκανες μια πυρηνικη βομβα αν πχ με αιμα κοτας εκανες την δουλεια σου?



Άρα δεν αρκεί το αίμα κότας για να ανατινάξει μια πόλη.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veins
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 21:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ή απλα δεν υπάρχει μαγεία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 22:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ή απλα δεν υπάρχει μαγεία



Ή αυτό που υπάρχει δεν είναι έτσι όπως το φανταζόμαστε.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy