ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Krampus - Krampusse - Κράμπους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 19:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λόγω των φεστιβάλ που πραγματοποιούνται σε διάφορες περιοχές της Ευρώπης με θέμα το Krampus αυτή την εποχή και επειδή είναι ένα θέμα που με είχε εντυπωσιάσει στο παρελθόν έγραψα ένα σχετικό άρθρο γι' αυτό στο μπλοκ μου.
Μπορείτε να διαβάσετε στη παρακάτω διεύθυνση :
http://lesombresproject.blogspot.gr/2013/12/krampus-krampusse.html





THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Edited by - simori on 17/12/2013 19:49:37

Edited by - simori on 17/12/2013 19:51:05

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 23:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν να λέμε το αντίβαρο του Άη-Βασίλη δηλαδή! Και θυμίζει νομίζω και τον mr. Turnus, τον φαύνο των Χριστουγέννων στη Νάρνια, στο πιο σατανικό βέβαια. H φωτογραφία αυτή πάντως καλό είναι να κατέβει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 01:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε ρε ξύλο που έχει να πέσει!

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 01:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοώ οτι οι διοργανωτές που παραπέμπουν σε βασανισμό παιδιών, πρέπει να βρουν πλοίο να μπαρκάρουν γιατί θα μετρήσουν τα δοντάκια τους ένα ένα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 01:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά το διάβασα το κείμενό σου και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς όταν λες σε "εντυπωσίασε".

Τι ακριβώς σε εντυπωσίασε? Για πες μου.....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 17:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον και εμπεριστατωμένο άρθρο simori

Nα προσθέσω ότι κι εγώ εντυπωσιάστηκα.
Με την ποιότητα του άρθρου αλλά και με τα σχόλια στο παρόν θέμα...

1ον:
kost τι ακριβώς εννοείς με το "H φωτογραφία αυτή πάντως καλό είναι να κατέβει."
Εννοείς τη φωτογραφία που έχει βάλει η simori μαζί με το link του άρθρου; Τη βρίσκεις σοκαριστική;

2ον:
Lock_Smith τα δικά σου σχόλια με προβλημάτισαν ακόμα περισσότερο. Εγώ δεν κατάλαβα στο άρθρο της simori ότι αναφέρεται κάπου πραγματικός βασανισμός παιδιών. Ακόμα και στα βίντεο (στα οποία οι στολές είναι εκπληκτικές) οι παρελάσεις παραπέμπουν σε καρναβαλικό ξεφάντωμα κι όχι σε βασανιστήρια. Βρίσκεις το θέμα των φεστιβάλ αυτών ανάρμοστο;

Εμένα η όλη υπόθεση μου φέρνει στο μυαλό και το Halloween, το οποίο απ' όσο μπορώ να καταλάβω, το λατρεύουν τα παιδάκια.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 18:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost τι ακριβώς εννοείς με το "H φωτογραφία αυτή πάντως καλό είναι να κατέβει."
Εννοείς τη φωτογραφία που έχει βάλει η simori μαζί με το link του άρθρου; Τη βρίσκεις σοκαριστική;

Moυ φάνηκε sleazy και κάπως πορνοδιαστροφικό το περιεχόμενο, στη συγκεκριμένη στάση του αγοριού και με τον λάγνο σάτυρο να βγάζει την γλωσσάρα του μέχρι το πάτωμα...εντάξει "ιδέα του πονηρού μυαλού σου" θα πει κάποιος, απλά θα μου άρεσε αισθητικά κάποια άλλη φώτο για αυτό το γαργαλιστικό θέμα...that's allΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 23:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ότι γνωρίζω φίλε kost, τα μαστίγια κλπ είναι ψεύτικα και τα δρώμενα εικονικά. Στα χωριά της Βαυαρίας παλαιότερα, δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει και σήμερα, ο Άγιος Νικόλαος μαζί με τον Κράμπους χτυπούσαν τις πόρτες των σπιτιών και ρωτούσαν αν τα παιδιά ήταν καλά όλο τον χρόνο, αν πήγαιναν στην εκκλησία τις Κυριακές κλπ. Αν ήταν καλά παιδιά θα τα ευλογούσε ο Άγιος Νικόλαος και θα έπαιρναν δώρα, διαφορετικά θα τα έπαιρνε μαζί του ο Κράμπους για τιμωρία.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 00:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost απ' ότι έχω συμπεράνει, η εικόνα πρέπει να είναι από κάποια ευχητήρια κάρτα με τον Krampus. Αν δεις στο σχετικό λήμμα της wikipedia (Krampuskarten) υπάρχει μια εικόνα κάρτας παρόμοιου περιεχομένου:


Χαιρετίσματα από τον Krampus!

Σαν φανταστική φιγούρα πάντως, δεν είναι και πιο τρομερός από τον "μπαμπούλα" που χρησιμοποιεί η μανουλίτσα για να τρομάξει τα άτακτα παιδάκια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 01:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Απ' ότι γνωρίζω φίλε kost, τα μαστίγια κλπ είναι ψεύτικα και τα δρώμενα εικονικά.

Ε ναι, προφανώς.


quote:
Στα χωριά της Βαυαρίας παλαιότερα, δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει και σήμερα, ο Άγιος Νικόλαος μαζί με τον Κράμπους χτυπούσαν τις πόρτες των σπιτιών και ρωτούσαν αν τα παιδιά ήταν καλά όλο τον χρόνο, αν πήγαιναν στην εκκλησία τις Κυριακές κλπ. Αν ήταν καλά παιδιά θα τα ευλογούσε ο Άγιος Νικόλαος και θα έπαιρναν δώρα, διαφορετικά θα τα έπαιρνε μαζί του ο Κράμπους για τιμωρία.


Δεν λέω, ενδιαφέρον το έθιμο και έχει τη μαγεία του. Όπως έχουμε και εμείς τους Καλικάντζαρους, χθόνιοι δαίμονες κατά το θρύλο, αν και περισσότερο πειραχτήρια και λιγότερο τιμωροί.

quote:
Σαν φανταστική φιγούρα πάντως, δεν είναι και πιο τρομερός από τον "μπαμπούλα" που χρησιμοποιεί η μανουλίτσα για να τρομάξει τα άτακτα παιδάκια


Άσε Αμαλία, μην μου τον θυμίζεις αυτόν, μου πήρε χρόνια να τον ξεπεράσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 03:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ... δηλαδή αν σκύψεις και δεις κάτω από το κρεβάτι δεν θα είναι εκεί και θα παραμονεύει ε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 16:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όχι εντάξει, κομπλέ είμαστε τώρα, τον έχω διώξει προ πολλού...κάτσε όμως λίγο να ξανακοιτάξω, ποτέ δεν ξέρειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 12:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

quote:
Lock_Smith τα δικά σου σχόλια με προβλημάτισαν ακόμα περισσότερο. Εγώ δεν κατάλαβα στο άρθρο της simori ότι αναφέρεται κάπου πραγματικός βασανισμός παιδιών. Ακόμα και στα βίντεο (στα οποία οι στολές είναι εκπληκτικές) οι παρελάσεις παραπέμπουν σε καρναβαλικό ξεφάντωμα κι όχι σε βασανιστήρια. Βρίσκεις το θέμα των φεστιβάλ αυτών ανάρμοστο;

Εμένα η όλη υπόθεση μου φέρνει στο μυαλό και το Halloween, το οποίο απ' όσο μπορώ να καταλάβω, το λατρεύουν τα παιδάκια.


Αμαλία, οι εικόνες αυτές τι δείχνουν?
Δεν δείχνουν έναν διάολο που δέρνει παιδάκια?

Εμένα αυτό δεν μου αρέσει.

Επιπλέον αυτό που με προβληματίζει είναι αυτό που υποθάλπτεται στο Krampus.

Είναι αυτό που λέμε, "μην κοιτάς μόνο τη βιτρίνα".

Άποψή μου βέβαια, τα πάντα εξαρτώνται απο ποιά οπτική γωνία τα βλέπεις.....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2013, 03:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith σε προηγούμενο μήνυμά σου είχες γράψει:
quote:
Εννοώ οτι οι διοργανωτές που παραπέμπουν σε βασανισμό παιδιών, πρέπει να βρουν πλοίο να μπαρκάρουν γιατί θα μετρήσουν τα δοντάκια τους ένα ένα.

Από την απάντησή σου δεν κατάλαβα εάν τελικά εξέλαβες τη διοργάνωση των εορτών αυτών ως ύποπτη για πραγματικό βασανισμό παιδιών, όπως υπέθεσα ότι εννοούσες και γι' αυτό άλλωστε σε είχα ρωτήσει.

Ο διάολος που δέρνει παιδάκια στα κάρτ ποστάλ είναι εικονοποίηση λαογραφικών στοιχείων και δε νομίζω ότι θα μπορούσε φυσιολογικά να παραπέμπψει σε πραγματική κακοποίηση.

Να σου πω, δύσκολα θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα παρέπεμπε ή ακόμα χειρότερα ότι θα προέτρεπε και κάποιον "περίεργο" σε πραγματική κακοποίηση, τουλάχιστον όχι περισσότερο απ' ότι άλλα παραμύθια όπως π.χ. ο κακός λύκος που τρώει την κοκκινοσκουφίτσα και τη γιαγιά της (ταυτόχρονη κακοποίηση παιδιού και ηλικιωμένου ανθρώπου). Είναι τόσο καρτουνίστικη η απεικόνιση που θα το έβρισκα υπερβολικό κάτι τέτοιο. Το ίδιο ισχύει και για τις γιορτές, τις στολές, κ.λπ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2013, 03:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε κάθε περίπτωση, η γενική ιδέα παραπέμπει σε αυτό που γενικά λέμε προτεσταντική θεώρηση, με την τιμωρία ως ζώσα αλλά και μεταφυσική παρουσία στο καθημερινό γίγνεσθαι.

Για το προσωπικό μου γούστο, αλλά πιθανά και για την δική μας μεσογειακή και ελέω ηλίου, φωτεινή θέαση των πραγμάτων, εντελώς απαράδεκτη.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2013, 14:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από την απάντησή σου δεν κατάλαβα εάν τελικά εξέλαβες τη διοργάνωση των εορτών αυτών ως ύποπτη για πραγματικό βασανισμό παιδιών, όπως υπέθεσα ότι εννοούσες και γι' αυτό άλλωστε σε είχα ρωτήσει.

Κοίτα να δεις Αμαλία, βασανισμός παιδιών πάνω σ' αυτόν τον Πλανήτη υπάρχει με ή χωρίς Krampus.

Στις λαογραφίες υπάρχει ο κακός δαίμονας που τιμωρεί, αλλά αν το δεις απο τη δική μου οπτική γωνία, αυτού του είδους τα έθιμα είναι απλά η ψυχολογική - κοινωνική συγκάλυψη μιας τάδε κοινωνίας που τιμωρεί με μαστίγιο τα "ζωηρά" παιδάκια.

Στην πραγματικότητα ο Krampus είναι ο ισχυρός ενήλικος με τη ζωστήρα που κακοποιεί ένα ζωηρό παιδί.

Να το πάρουμε λίγο αλλιώς?

Πριν απο έναν Αιώνα (και κάτι λιγότερο), ήταν εθιμοτυπικό μια 14χρονη κοπέλα να παντρεύεται τον τάδε 40άρη άντρα και να δείχνει το ματωμένο σεντόνι στο μπαλκόνι της.

Αυτό στις μέρες μας έχει αποδοκιμαστεί και μάλιστα σε Χώρες της Ευρώπης είναι και κακούργημα ως παιδεραστία.

Η κοινωνία εξελίσεται και αφήνει πίσω της κάποια παλαιά έθιμα τα οποία είναι Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Α.

Κατ' εμέ, ό,τι δήποτε παραπέμπει σε σωματική ή ψυχολογική κακοποίηση, είναι κατάπτυστο έστω και αν είναι λαογραφικό, μεταφορικό, απεικονιστικό.

Ως τόσο οι άνθρωποι που κακοποιούν ανθρώπους, πίστεψέ με, δεν έχουν καμία ανάγκη τον κύριο Κράμπους, το κάνουν έτσι κι αλλιώς, μέχρι να πάνε στο τσιμεντάκι της φυλακής, (μη νομίζεις οτι αναμορφώνονται, αυτοί δε γίνονται άνθρωποι ποτέ).

Τελειώνοντας θέλω να σου πω οτι σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ οτι υποστηρίζετε την κακοποίηση, αλίμονο, απλά θεωρώ οτι το πήρατε λίγο "ελαφρά" το θέμα, λίγο επιφανειακά ας μου επιτραπεί να πω.

Καλή σας μέρα και χρόνια πολά, με υγεία πάνω απ' όλα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2013, 16:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατανοητή γενικώς η θέση σου "Κλειδαρά"

Ένα μόνο μικρό σχόλιο για το:

quote:
[...]απλά θεωρώ οτι το πήρατε λίγο "ελαφρά" το θέμα, λίγο επιφανειακά ας μου επιτραπεί να πω.

Θα απαντήσω με δικά σου λόγια σ' αυτό:

Άποψή σου βέβαια, τα πάντα εξαρτώνται απο ποιά οπτική γωνία τα βλέπεις.....

Καλές γιορτές!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2013, 10:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 1

...παιδια καθε εθιμοτυπικο εχει βαθια λαογραφικη και την κοινωνολογικη ριζα ,, και γιαυτο χωραει πολυ μεγαλη αναλυση περα απο το καθαρα μυθογραφικο μυσταγωγικο και συμβολικο του νοημα και αναλύση ...

...ναι τα φοβιστικα εθιμα αποτελουν καταλοιπα μια σκληρης πατερναλιστικη βαρβαρης κι τυρρανικης κοινωνιας μεγαλης βιας ...αποτελουν και μαρτυριες για το πως επιβαλλονταν η εξουσια σε μικρο και μακρο επιπεδο μεσα σε αυτες ...τετοιες ηταν οι τευτονικς και γοτθικες κοινωνιες και βεβαια αναλογη αποδειχτηκε ιστορικα η συμπεριφορα τους στους λαους που ως αποικιοκρατες υπεταξαν οικονομικα ..

...αλλα απο τη αλλη υπαρχει ο καθαρα μυθογραφικος και μυητικος συμβολισμος και νομιζω οτι σε αυτον πρεπει να εστιασουμε οταν αναζητουμε το διεθνοποιημενο αρχετυπο του ΑΗΒΑΣΙΛΗ !!!

..εχω ανοιξει λοιπον ενα θεματακι διευρυνοντας τον οριζοντα της αναζητησης περα απο το διδυμο KRAMPUS - SINTER KLAAS..σε αυτο το θεμα αναζητουμε το οικουμενικο και διαχρονικο αηβασιλιατικο προτυπο .. να δεστε εδω ..

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11813

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/12/2013 10:09:03

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 26/12/2013 10:41:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2013, 10:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 2

.. ας μη ξεχασουμε εδω τα δικα μας αποκριατικα εθιμα ..

...του κουδουνατους και τις μπουλες μασκαρεμενους κουκουλοφορους στην με τομαρια ζωων ... και τις παρελασεις τους μεσα στις ρουγες και στα στενα ..

χμμμ τιεθυμοτυπικη ομοιοτητα??... τι αραγε συμβολιζουν αυτα αρχαια καθαρα διονυσιακης και σατουρναλιας προελευσης εθιμα ???τα μετατοπισμενα στι μερες μας βεβαια πρς την ανοιξη ???

...ξεχναμε τα δικα μας κατα αγρους Διονυσια που γιορταζονταν μεσα στο κατα χειμωνο (μηνος Ποσειδωνιναα ) με τα σκωμματα τα αρματα των φαλλοφορων τους ντυμενους με τομαρια τραγων οργιαστες της υπαιθρου ???
κουδουνατοι Μυτιληνης του 1950

στις Σερρες εδω ετοιμασια μπαμπογερων

http://www.youtube.com/watch?v=VTq9Wz5wTDc


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2014, 11:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λόγω των φεστιβάλ που πραγματοποιούνται σε διάφορες περιοχές της Ευρώπης με θέμα το Krampus αυτή την εποχή και επειδή είναι ένα θέμα που με είχε εντυπωσιάσει στο παρελθόν έγραψα ένα σχετικό άρθρο γι' αυτό στο μπλοκ μου.
Μπορείτε να διαβάσετε στη παρακάτω διεύθυνση :
http://lesombresproject.blogspot.gr/2013/12/krampus-krampusse.html





THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Edited by - simori on 17/12/2013 19:49:37

Edited by - simori on 17/12/2013 19:51:05


σχολίο 3

..χμμμ,,,,,,,,,,,,το διαβασα το αρθρο και ναι θα συμφωνησω οτι ειναι πραγματι ενα πολυ καλο αρθρο και μοναδικο ως προς το θεμα του ισως για τις ελληνικες σελιδες ...που πρεπει ολοι να το διαβασουν .. βρηκα εκει πολλα ενδιαφεροντα στοιχεια ..
κι με φωτο δυσευρετες ,,,


...γιατι ομως σταματησες να το προωθεις το θεμα ..βεβαια το δικο μου θεμα δεν εινα ετσι ψαγμενο .. αλλα αφορα κυριως γενικες προσωπικες ιδεες ... θα μπορουσαν τα δυο θεμα να αναπτυχθουν παραλληλα κι οχι ανταγωνιστικα ...με το δικο σου πιο εξειδικευμενο με εμπεριοστατωμενα στοιχεια ερευνας πανω στη εθιμοτυπια του Κραμπους ...

...εγω απο το φεις και στις ομαδες που ανηκω θα το προωθησω το αρθρο σου ...οπως κανω και στα δικα μου θεματα ..

...ερχεται το τριωδιο και νομιζω οτι τετοια λαογραφικα θεματα εθιμοτυπιας ειναι πολυ επικαιρα ..κι ας ειναι εοαρταστικα ετεροχρονισμενα ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/01/2014 11:35:38

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/01/2014 11:52:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2014, 18:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 4

μερικες πιθανες εκπορευσεις του ευρωπαικου εθιμου του " Κραμπους "

...προχωρω το θεμα και αναλαμβανω πρωτοβουλια για την αναπτυξη του .. μια κι εγκαταλειφθηκε απο το αρχικο νηματοθετη ...ελπιζουμε να επανελθει και να συμβαλει στην αναπτυξη αυτη ...τετοια θεματα ειναι κριμα να εγκαταλειπωνται χωρος να εχουν κανει ουτε μια σελιδα ...

λοιπον ..ο μυσtηριoς τερατικος τρομακτικος τριχωτος συνοδος του Sinter Klaas μας πιθανο εχεις τις παρακατω εκπορευσεις ως εθιμο λαικης βασης ..

- μπορει να εχει λαικογραφικη-εθιμοτυπικη εκπορευση ,,,σε αυτο ισως να εχουν ενσωματωθε διαφορα αρχαια ανθρωποφαγικα και εκφοβιστα εθιμα καποιων γοτθοσαξωνικων φυλωνμε με εκπορευση καποια μαυρα τελετουργικα των φυλων αυτων ,,,

-μπορει να εχει ιστοριογραφικη εκπορευση, δηλ να κρατα απο γεγονοτα τρομακτικων εξορμησεων ανθρωποκυνηγητου-παιδομαζωματος καποιων φυλων απο καποιες πολυ αγριες πολεμικες σιγουρα φυλες ισως επηλυδων κατακτητων της κεντρικης Ευρωπης ,,,

-μπορει να εχουμε εκπορευση απο ενα ανωτερο θρησκειακο και μυθογραφικο υλικο ( θρησκευτικη ,μυθογραφικη ) που εχει σχεση με την ψυχρη οψη δικαιονομικη ενος μεγιστου δικαιονομου Θεου-Αρχιερεος που προκαλουσε τρομο στους ..κακους ,,,

-μπορει με βαση καποιο μυστικο αποκρυφο θρησκειακο μυθολογικο υλικο να συμβολιζει μια καποια συνεργασια σκοτεινων δαιμονικων και θεικων δυναμεων για την επερχομενη αναμενομενη καθαρση...

- κι αν βεβαια το τερας στα πρωτογενη αρχαιοτερα εθιμοτυπικα ηταν απλα δεμενο κι οχι λυμενο... τοτε παλι εχουμε πιθανη εκπορευση απο καποιο μυθολογικο θρησκειακο υλικο που θελει ενα μεγιστο ιεραρχη να δενει και να περιοριζει το τερας των δαιμονικων σκοτεινων δυναμεων ...

χμμμ.........

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 23/01/2014 18:30:54

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 23/01/2014 18:33:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 20:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 5


..αυτο που ειναι εντυπωσιακο στα διαφορα φεστιβαλ αναβιωσης του εθιμου του Κραμπους ..ειναι η εξαφανιση σχεδον το Σιντερρ Κλαας ,,,το εθιμο εχει μεταλλαχτει σε μια παρελαση φρικης παραμορφωμενων τερατων ...σαν να ανοιξαν οι πυλε ς της κολασης και να αφεθηκαν ελευθεροι οι δαιμονες να συναγελαστουν με τους ανθρωπους τρωγωντας τους κια τρομοκρατωντας τους ... το ολο εγχειρημα θυμιζει πολυ αναλογα φεστιβαλ τρομου και μακιγιαζ φρικης ....

...εικονες εθιμων απο τον πολιτισμενο μας ευρωπαικο βορρα ..ας τους <<απολαυσουμε>> μεσα απο το ξεγυμνωμα των εθιμων τους κι ας νιωσουμε το τρομο και την βια που ενοικει μεσα στα καταβαθα του Σαξωνα και Γοτθου ...απο ενα αποτατο προμεσαιωνικο παρελθον σκοταδισμου ανθρωποκυνηγητου και κατασφαξιματος των αρχαιων ευρωπαικων φυλων απο τους επηλυδες γοτθους και σαξωνοτευτονες ...μια βια που ιστορικα σαν λαοι την εχουμε γευτει στα νεωτερα χρονια μεσα απο τους παγκοσμιους πολεμους και συνεχιζουμε να την γευομαστε στην εποχη μας ως οικονομικη βια και κατοχη ...χμμ οι δικοι μας μεσογειακοι κουδουνατοι και μπαμπογεροι μοιαζουν τελικα με αθωα τραγακια ...


http://www.youtube.com/watch?v=mojrfw7SJ14

οι μπαμπογεροιμας μοιαζουν ""αθωα τραγακια"" μπροστα τους ...

http://www.youtube.com/watch?v=qcCwJL-1fUU

http://www.youtube.com/watch?v=d3_oFFgX5pw


..αν υποθεσουμε οτι το εθιμο αρχικα με την παρουσιαση του αποκρουστικου τερατος αποσκοπουσε να ανασυρει το κακο να το κανει εμφανες στους ανθρωπους παραλληλα εξορκιζοντας το ......στην προκειμενη η περιπτωση τα φεστιβαλ εχουν ξεφυγει εντελως απο το σκοπο του ξορκισμου και μαλλον αποτελουν ενα ειδος φιεστας πολυ βαριου σκοταδιστικου κλιματος με την οποια γινεται επικληση ακαθαρτων πνευματων και επιδιωκεται η δημιουργια μιας πολυ βαριας ατμοσφαιρας τρομου ...θα λεγε κανεις οτι ολη προσπαθεια γινεται με σκοπο μια συσσωρευση κι αναδευση της μαυρης ενεργειας της σκοταδιστικη και τρομακτικης ....

...μηπως τελικα τα φεστιβαλ αυτα εξυπηρετουν καποια μαυρα τελετουργικα που γινονται κατα τοπους στην Ευρωπη μεσα στο χειμωνα την Ευρωπη μας την κατα τα αλλα ορθολογιστικη και αναπτυγμενη μας χμμμ???

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 24/01/2014 20:14:04

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 24/01/2014 20:25:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2014, 21:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 6

,, κια βεβεια ειναι μεγαλη παραλειψη να μην συσχετισουμε την αναβιωση αυτου των εθιμων του Κραμπους με τα αντιστοιχα φεστιβαλ τρομου της Νυχτας των Ηalloween και τα αντιστοιχα φεστιβαλ παρελασεις φρικης και παραμορφωμενων στο Μεξικο ,,
να απολαυστε την διαστρφη της βιας σε ολο της το μεγαλειο ..

http://www.youtube.com/watch?v=epjqTpwXpWY

http://www.youtube.com/watch?v=BR3VJ2HzE94


..

χμ μεχρι και στην Θεσσαλλονικη μας εφτασε φετος η μοδα αυτων των φεστιβαλ γκροτεσκο και φονικης φρικης .. τα οποια μα εθιζουν υπουλα στο θανατο και την ηδονη της βιας εξαπτωντας τα φονικα μας ενστικτα με το συνθημα <<ας αντιμετωπισουμε τους φοβους μας>> ..αναπαραγωντας τους και διαιωνιζοντας τους ομως !!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=yhUKv5qVkm8

...να εδω μια εισηγηση για το πρωτο φεστιβαλ του τρομου στην χωρα μας που διοργανωθηκε φετος ...ειναι τραγικο το πως ενα αρχαιο κελτικο εθιμο κατι σαν το δικο μας ψυχοσαββατο και μια ιερη νυχτα αναμνησης και εμφανειας ,επικοινωνιας και χαιρετισμου με τις ψυχες των νεκρων (Νυχτα Showing- Ηαlloween ) τελικα κατεληξε να εκπεσει στα χερια διοργανωτων μαυρων εθιμοτυπικων που συνεδονται με κυκλωματα ανθρωποφαγιας-ανθρωποθυσιων και νεκροφιλικων σαδιστων πιθανον στην Ευρωπη και να συνυφανθει με παρελασεις μασκαρεμενων σε τερατα και φρικιαστικα κακοποιημενους παραμορωμενους δολοφονημενους .. ειναι τραγικο το τι μπορουν να παθουν τα εθιμα στα χερια μαυρων διαχειριστων ...για τους δικους τοςυ σκοπους ...


http://parallaximag.gr/thessaloniki/ena-festival-afieromeno-ston-tromo

<<<<<Όταν ο τρόμος και το αλλόκοτο γίνονται τέχνη, όταν ο φόβος μετουσιώνεται σε γοητεία και μαγεία, όταν η νύχτα γίνεται απαραίτητη για δημιουργία, όταν ακόμη και στο θάνατο ο καλλιτέχνης βλέπει μια μορφή τέχνης…. Τότε προκύπτει το The Mini Festival of Horror and Grotesque. Ένα διαφορετικό φεστιβάλ αντάξιο της νύχτας του Halloween. Στις 31 Οκτωβρίου γύρω στις 7 στον πολυχώρο «ΕΝΩ», πάνω ακριβώς από το ομώνυμο bar Ερμού 11 με I.Δραγούμη γωνία, πρόκειται να ζήσετε τον απόλυτο, καθαρό, απολαυστικό και γκροτέσκο τρόμο στο…. πιάτο σας από τον μετρ του είδους,,,,,,,,,,,,,,,,,,,>>>>>

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 24/01/2014 21:20:45

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 24/01/2014 21:22:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2014, 05:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εφτασε φετος η μοδα αυτων των φεστιβαλ γκροτεσκο και φονικης φρικης .. τα οποια μα εθιζουν υπουλα στο θανατο και την ηδονη της βιας εξαπτωντας τα φονικα μας ενστικτα με το συνθημα <<ας αντιμετωπισουμε τους φοβους μας>> ..αναπαραγωντας τους και διαιωνιζοντας τους ομως !!!!!!!!

εγκατέλειψα μόνο για να επιστρέψω και να πείσω "διά του λόγου το ασφαλές" και τους πιο "άπιστους θωμάδες" και ιδού οι αποδείξεις μου :

http://youtu.be/uC0WB4tBrVI




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND


Edited by - simori on 28/01/2014 05:35:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy