ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Κάταγμα κνήμης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
rafahl16
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2014, 00:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, *** πριν από 7 ημέρες είχα ένα ατύχημα (με μηχανάκι) με αποτέλεσμα να μου βγει το πόδι (στον αστράγαλο) και να πάθω ένα κάταγμα κνήμης! Κάθε Πέμπτη πηγαίνω στο νοσοκομείο για να μου κάνουν αλλαγή τις 2 πληγές που έχω μου κόβουν τις γάζες, μου βγάζουν τον νάρθηκα και μου κάνουν την αλλαγή! Μετά από κάθε επίσκεψη μου "υποφέρω" στην κυριολεξία...θα ήθελα να μάθω πόσο καιρό περίπου θα χρειαστεί για να βγάλω τον νάρθηκα και πόσο διάστημα θα κάνω για να ξαναπερπατήσω!


...Σας ευχαριστώ πολύ!

________________________________________________
Έγινε επέμβαση αφαίρεσης
προσωπικών δεδομένων
25/1/2014

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2014, 03:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου rafahl16
καλώς ήρθες, αν και μάλλον σε μπέρδεψε το όνομα της κατηγορίας (ΘΕΡΑΠΕΙΑ) και θεώρησες πως είμαστε ένα ιατρικό forum

Μιας και ρωτάς όμως...
Καταρχάς, ο κύριος αρμόδιος για να σου απαντήσει είναι ο γιατρός σου.
Γενικώς πάντως, τα κατάγματα (οι συνηθισμένες, κλασικές περιπτώσεις) κάνουν γύρω στους δύο μήνες για να πωρωθούν. Αν όμως είχες και διάστρεμμα εξαρτάται ο βαθμός του διαστρέμματος για το πόσο χρειάζεται. Αν δηλαδή υπήρξε ολική ή μερική ρήξη συνδέσμου, αρθρικού θύλακα, κ.λπ. Αν πρόκειται για την βαριά περίπτωση (να έχεις ολική ή σοβαρή μερική ρήξη των προαναφερθέντων περιαρθρικών στοιχείων) και πάλι θέλει περίπου ενάμιση μήνα με νάρθηκα για να αποκατασταθούν. Στη συνέχεια όμως, για να ξαναπερπατήσεις θα χρειαστείς φυσικοθεραπείες ώστε να επανέλθεις σταδιακά στο φυσιολογικό και να μπορείς να κάνεις και αθλητικές δραστηριότητες. Αν ο οργανισμός σου είναι νέος σε ηλικία, οι μηχανισμοί επούλωσής του θα είναι σε καλή κατάσταση οπότε μάλλον θα το ξεπεράσεις αρκετά σύντομα και καλά. Όταν φτιάξει ο καιρός (κατά την Άνοιξη) κάνε θαλασσινά μπάνια, είναι ο καλύτερος συνδυασμός που προσφέρει ταυτόχρονα άσκηση με υδρομάλαξη και κρυοθεραπεία.

Καλή ανάρρωση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rafahl16
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2014, 22:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, έχω ένα κάταγμα κνήμης και δεν έχει δέσει ακόμα...σήμερα καταλάθος πάτησα λίγο το πόδι μου. Τι μπορεί να έχει συμβεί με το πόδι?


*Ξέρω ότι δεν είστε γιατροί άλλα θέλω να ξέρω.


..Ευχαριστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 18:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο το πάτησες; Με όλο σου το βάρος;
Ένιωσες κάτι να κουνιέται;
Πόνεσες;
Λογικά πάντως, ο νάρθηκας προστατεύει από τέτοια "ατυχήματα", πρέπει όμως να είσαι και προσεκτικός.
Ο γιατρός σου είπε να μην το πατάς καθόλου;
(πάντως, εάν το κάταγμα είναι πολύ επίφοβο στο να το πατήσεις και να κουνηθεί από το σημείο ανάταξης, βάζουνε γύψο ή και κανένα καρφάκι - αν σου έχει βάλει μόνο νάρθηκα μάλλον θα είσαι εντάξει).

Μην αγωνιάς.
Εκτός εάν πόνεσες πολύ με το πάτημα και πονάς ακόμα.
Και την Πέμπτη που θα πας για αλλαγή, πες το στο γιατρό



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rafahl16
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2014, 21:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πάτησα ίσα-ίσα...δεν ένιωσα κάτι, ούτε πόνο άλλα ούτε και κάτι να κουνιέται. Ο γιατρός δεν μου έχει πει ακόμα να το πατάω γιατί το κόκαλο δεν έχει δέσει. Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2014, 22:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βλέπω τότε να υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Γράψε μας και τι σου είπε ο γιατρός σου όταν τον ρωτήσεις την Πέμπτη.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rafahl16
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 09:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα, πήγα στο νοσοκομείο όλα καλά! Είναι όλα στην θέση τους, την άλλη εβδομάδα μου είπε να ξαναπάω για να μου βάλει γύψο! Η πώρωση θα κρατήσει 1 με ενάμιση μήνα! θέλει τον χρόνο του μου είπε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfas
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2015, 02:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα με λεναι Γιωργο στης 16-8-14 ειχα μια άσχημη εμπειρία με ενα τροχαίο από μηχανή,με αποτελεσμα να σπάσει η κνιμη (τρελος πονος).Μεταφερθικα σε ενα νοσοκομείο και ο ιατρός απο της ακτινογραφιες μου ειπε πως θα κανουμαι χειρουργείο.Η μέθοδος που χρησιμοποιεισε ο ιατρος ηταν ι εξωτερική οστεοσηνθεση.ολα καλα μεχρι εδω πηγε καλα το χειρουργείο
Μου λεει οτι σε 3 μηνες θα εισαι ετοιμος πρ1 μινας επισκεπσης. Καμια αλαγη
δευ2 μινας επισκεπσης.καμια αλαγη
τριτ3 μηνας.μου λεει οτι ξεκίνησε να κολα το κοκαλο απο τοτε το παταο κανονικα νε ολο το βαρος πανο εχω φταση 5 μινα και σε 8 ημερες παω παλη στο ιατρό να μου πει τι θα κανουμαι τελικοι αποφαση η βγάζουμε την εωτερικη οστεοσηνθεση ι κανουμαι δευτερο χειρουργειο για εσωτερικες λαμες 😨


'Ηθελα να ρωτησω εαν καπιος ειχε εξοτερικη οστεοσηνθεση ποναει η αφερεση της?

'Εαν κανω δευτερο χειρουργειο για εσωτερικες λαμες θα χρειαστεί να κσανα κατσω τοσο καιρο κλισμενος?

'απο την στιγμι που περπαταω χωρίς πατερειτσες κουτσενω βεβαια αλα δεν νιώθω καμια ενόχληση στο σημειο του καταγματος παρα μονο οταν το πιεσω με το δαχτιλο τοτε θα το νιοσω,πιστεύεται οτι θα εχει κολλήσει.?

ΝΕΏΤΕΡΑ ΣΕ 8 ΗΜΕΡΕΣ... ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΙ ΤΟ ΒΑΣΑΝΟ ΜΟΥ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lydios41
troll


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2015, 03:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lydios41  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε δεν ειναι το καταλληλο φορουμ εδω...

Ομως,αν θες να ξερεις το καλυτερο βοτανο που θαυματουργα
κολλαει τα κοκκαλα λογω αλλαντοινης και οργανικου ασβεστιου
ειναι το συμφυτο .Στα αγγλικα comfrey...

Μπορεις οσο καιρο βρισκεσαι σε αμφιταλαντευση ,να προμηθευτεις βαμμα συμφυτου και να πινεις σταγονες απο το βαμμα.

Το θεμα ειναι οτι μιλας για εξωτερικη οστεοσυνθεση?Τι ειναι αυτο?
Ειναι μεθοδος για να κολλανε τα κοκκαλα μονα τους οπως οι λαμες?
Σου βαζουν κατι καρφια εξωτερικα?

Αν το θεμα ειναι οτι δεν κολλαει το κοκκαλο το συμφυτο σιγουρα θα κανει δουλεια.

Επισης μηλα για πηκτινη που βοηθαει την απορροφηση του ασβεστιου.
Πολλα φυλλωδη λαχανικα για ασβεστιο.

Το συμφυτο κολλαει κοκκαλα και δεν σου κανω πλακα.

Καλη αναρρωση και επουλωση.

Edited by - lydios41 on 19/01/2015 03:53:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy