ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το Θρησκευτικό Ανθελληνικό Μίσος Ανα Τους Αιώνες, Οδηγός Επιβίωσης.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 04:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι υπάρχει, δεν είναι παραφιλολογία, οι περισότεροι το ξέρετε ήδη.

Εγώ απλά το έχω ψάξει σε βάθος, σε πολύ βάθος.

Το θέμα στηρίζεται σε σοβαρά στοιχεία Ιστορικού περιεχομένου, που έχω συλέξει σε βάθος 16 ετών έρευνας.

Επίσης το θέμα παρουσιάζει συνοπτικά την κατάσταση έτσι ώστε να είναι περιεκτικό αλλά όχι κουραστικό.

Πάμε,

Η Ιστορία μας ξεκινά απο ένα γεγονός που συνέβη εχθές, αναφέρθηκε κάποιος βουλευτής στον πόλεμο, εδώ ακούστε, με την ονομασία Νεριτ.
Αυτός ο πόλεμος κατά τους φασισταράδες του Ισραήλ, έγινε κατά την εκστρατεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου, για την ακρίβεια οι Ιουδαίοι αντιπαρατάχθηκαν στη Στρατειά του Μεγάλου Αλεξάνδρου και τον νίκησαν τρέποντας τον σε άτακτη φυγή.
Μάλιστα η Αμερικανοεβραϊκή κοινότητα (πότε πρόλαβε?), έστειλε και τη διαμαρτυρία της στην Ελληνική Κυβέρνηση σχετικά με την ονομασία της Νέας Ελληνικής Ραδιοφωνίας Τηλεόρασης και την Ιστορική αναφορά βουλευτών στον πόλεμο-φούσκα με υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς.

Βασικά η πάγια τακτική της Σιωνιστικής μηχανής είναι η συνεχής παραχάραξη της Ιστορίας με ψεύτικα στοιχεία τα οποία διαμοιράζουν στον κόσμο παντού, με σκοπό να περάσουν στον κόσμο την εντύπωση οτι ΟΛΑ τα πράγμματα αυτού του κόσμου προήλθαν απο την Αρεία Φυλή του Ισραήλ.

Έχουμε δει ψεύτικες φωτογραφίες της δήθεν Κιβωτού του Νώε, παράλληλα έχουμε δει τα διάφορα παπαγαλάκια να ποστάρουν οτι η Ιστορία της Κιβωτού του Δευκαλίωνα είναι κλεμένη απο το Ισραήλ, βασικά υποστηρίζουν οτι ΟΛΗ μας η Μυθολογία είναι κλεμένη απο τα δικά τους κατάστοιχα.

Έχουμε δει φωτογραφίες απο αρχαία ερείπια να βαπτίζονται "Ναός του Σολωμόντα" για παράδειγμα, να τα κυκλοφορούν 1ο θέμα στα παγκόσμια δελτία ειδήσεων, να τα χρονολογούν απο το 7.000 π.Χ. και μετά όταν φτάνουν οι σοβαροί επιστήμονες και "βλέπουν" Ρωμαϊκά ερείπια, εκεί δεν λέει κανείς κουβέντα.

Εν τοι αύτη περιπτώσει, η αλλαζονεία και η φιλοπρωτία του Ισραήλ δεν με αγγίζει και τόσο, αυτό το οποίο με ενοχλεί πραγμματικά είναι ορισμένοι νεο-έλληνες, Ρωμιοί το πνεύματι και φανατισμένοι μέχρι το μεδούλι τους, οι οποίοι βρίζουν ΤΙ και ΠΟΙΟΥΣ?
Την Αρχαία Ελλάδα και τους αρχαίους έλληνες, μάλιστα, βρίζουν τις ρίζες μας, την Ιστορία μας, τον πολιτισμό μας, απλά και μόνον γιατί δεν μπορούν να καταπιούν το γεγονός οτι ο σπουδαιότερος πολιτισμός αυτού του κόσμου ήταν πολυθεϊστικός.

Βασικά το πρόβλημά τους είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το μυαλό τους, αυτός ο ξύλινος δογματικός τρόπος ενός αυταρχικού συστήματος που μετατρέπει την ανοικτή σκέψη σε ένα απλό ίσσιο παλούκι.

Δεν αναρωτήθηκαν ποτέ αυτοί οι άνθρωποι?
Πως θα μπορούσε ένα οποιοδήποτε δογματικό και μονόπλευρο σχήμα κοινωνίας-πολιτικής-θρησκείας να γεννήσει τη φιλοσοφία η οποία είναι πολυμορφική, πολυπλευρική και εύκαμπτη-εύπλαστη.

Κι όμως αυτοί οι άνθρωποι δεν αναρωτιούνται ποτέ για κάτι τέτοιο, διότι δεν τους νοιάζει.
Βρίσκονται διαρκώς σε διαμάχη με το κοινωνικό σύνολο, πολοί αυτοαποκαλούνται και φιλόσοφοι!!!!

Η "φιλοσοφία" τους βέβαια δεν είναι τίποτε παραπάνω απο ένα είδος ταλιμπανισμού ικανού να δοκιμάσει σε οριακά σημεία ακόμη και τους ποιό συγκαταβατικούς αναγνώστες.

Απο την πλευρά μου ματώνω όταν βλέπω ανθρώπους που λέγονται έλληνες, να ρίχνουν στη λάσπη έναν πολιτισμό που στην ουσία ανήκει σε κάθε άνθρωπο του Πλανήτη μας, γιατί η παρακαταθήκη που άφησε η Αρχαία Ελλάδα, δεν ανήκει σε έναν αλλά σε όλους, ΟΛΟΙ ΣΑΣ έχετε μετοχές σ' αυτό το κληροδότημα, δεν είναι κάτι που κάποιος θα μπορούσε ποτέ να το μονοπωλήσει.

Τώρα σε ότι αφορά τα κέντρα τα οποία είναι εχθρικά προς την Ελλάδα και τον λαό της:

Γερμανοί: Τη Δεκαετία του 20, λίγο πριν τη Μικρασιατική καταστροφή, η Γερμανία βλέποντας την επέλαση του Ελληνικού στρατού και την ήτα των δυνάμεων του Ατίλα, μέσω της Γερμανικής πρεσβείας της Κων/πολης ενίσχυσε το Τουρκικό κράτος με οπλισμό, φάρμακα και πάρα πολά χρήματα.
Την επαναφορά του Τουρκικού Στρατού ανέλαβαν έμπειροι Γερμανοί αξιωματικοί.
Παράλληλα στην Ελλάδα οι αντι-Βενιζελικοί (άγνωστα μέχρι σήμερα άτομα), φρόντισαν για την εσωτερική δυάλιση της ενότητας της Χώρας, την ώρα που ο Στρατός μας βρισκόταν στα πρόθυρα της κατάρευσης απο τις συνεχείς μάχες, το αποτέλεσμα ήταν η διαταγή "Γυρίστε πίσω μόνοι σας και όπως μπορείτε".

Ερώτημα 1: Ποιοί ήταν αυτοί που υποδαύλισαν τη Χώρα την κατάληλη στιγμή ώστε να καταρεύσει και απο ποιά κέντρα πήραν οι ποιμενάρχες τους την εντολή να τους ξαμολήσουν?

Ερώτημα 2: Ποιοί βρίσκονταν πίσω απο τη Γερμανική βοήθεια προς την Τουρκία? Οι Γερμανοί γενικώς και αορίστως ή αυτοί που είχαν τη Γερμανική Οικονομία στα χέρια τους?

Ερώτημα 3: Ποιοί είχαν τη Γερμανική Οικονομία στα χέρια τους μέχρι το 1930 και κουμαντάριζαν την Καγκελαρία?

Ερώτημα 4: Γιατί κατά τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο η Ελλάδα χτυπήθηκε ανιλεώς ενώ η Τουρκία απολάμβανε τη Γερμανική συμπάθεια?

Ερώτημα 5: Γιατί οι Τούρκοι σήμερα παίρνουν αμέσως άδεια διαμονής & εργασίας στη Γερμανία ποιό εύκολα απο οποιον-δήποτε άλλον και γιατί το 17% του Γερμανικού λαού είναι Τουρκικής καταγωγής?
----------------------------------------------------------------------
Βασικά επειδή είμαι λίγο κουρασμένος θα συνεχίσω το θέμα μου σε δεύτερη φάση, είναι πολά αυτά που πρέπει να ειπωθούν.
----------------------------------------------------------------------

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 09:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι υπάρχει, δεν είναι παραφιλολογία, οι περισότεροι το ξέρετε ήδη....

Δεν υπάρχει όπως το περιγράφεις - είναι χειρότερο από παραφιλολογία. Ειδικά τα ερωτήματα που θέτεις στο τέλος είναι για μπάζα που λένε. Συγνώμη αλλά έτσι είναι.

Εκείνο που υπάρχει είναι τάσεις που διάφορες ιδεολογίες (και οικονομίες) ευνοούν και ευνοούνται κατά καιρούς.
Ειδικά τα Ελληνικά είναι cult γιατί είναι 'κλειδί' και για θρησκεία (Γραφές) και για φιλοσοφία κτλ. Δεν υπάρχει λοιπόν "Θρησκευτικό Ανθελληνικό Μίσος Ανα Τους Αιώνες"
Μπορείς να πεις ότι υπάρχουν τάσεις που μια Ελληνοπρεπής (αλλά καθόλου θρησκευτική) στάση και σκέψη εκφράζει καλύτερα - και άλλες (και πάλι εθνικά, όχι θρησκευτικά) που δεν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 14:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ απλά το έχω ψάξει σε βάθος, σε πολύ βάθος.

Πρόσεξε από το πολύ βάθος μην πνιγείς...και μάθε ιστορία... ο αγώνας των Μακκαβαίων ήταν εθνικο-απελευθερωτικός, αποτέλεσμα της μεγάλης καταπίεσης του Αντίοχου που θέλησε να τους εξελληνίσει με τη βία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 19:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρόσεξε από το πολύ βάθος μην πνιγείς...και μάθε ιστορία... ο αγώνας των Μακκαβαίων ήταν εθνικο-απελευθερωτικός, αποτέλεσμα της μεγάλης καταπίεσης του Αντίοχου που θέλησε να τους εξελληνίσει με τη βία.

Δεν πνίγομαι μην έχεις φρούδες ελπίδες.

Κάτι λίγα απο Ιστορία γνωρίζω, (ανοικτό Πανεπιστήμιο).

Μάλον ΕΣΥ φίλε μου χρειάζεσαι διάβασμα,

1ον Γιατί ο "αγώνας" όπως λες των Μακκαβαίων δεν ήταν εθνικο-απελευθερωτικός αλλά εμφύλιος πόλεμος μεταξύ Ιουδαϊκών φατριών για το ποιός θα κυβερνήσει την Ιουδαία.

2ον Γιατί ο εμφύλιος αυτός έγινε 2 Αιώνες μετά τον Μεγάλο Αλέξανδρο.

Συγνώμη αν πάτησα κάποια ευαίσθητη χορδή σου αλλά αυτή είναι η Ιστορία είτε σου αρέσει είτε όχι.
Έχε υπ' όψιν σου οτι σήμερα η πληροφορία είναι προσβάσιμη, δεν ζούμε στη δεκαετία του 30 για να μας πετάει στάχτη στα μάτια ο κάθε πόστερ αλλά στο 2014, ο κάθε ένας γκουκλάρει και μαθαίνει τα πάντα απο έγκυρες πηγές.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2014, 19:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειδικά τα ερωτήματα που θέτεις στο τέλος είναι για μπάζα που λένε.

Τα ερωτήματα που θέτω πρέπει να προβληματίσουν κάθε έλληνα & ελληνίδα γιατί στηρίζονται σε επίσημα στοιχεία.

Στοιχεία που κανένας δεν θα αρνηθεί την ορθότητά τους, ΟΥΤΕ η Γερμανική πρεσβεία.

Ρώτα τους αν δε με πιστεύεις, πες τους:
-Δώσατε 25.000.000 χρυσές λίρες για την ανασύνταξη του Τουρκικού Στρατού το 1921 μέσω της πρεσβείας σας ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Επίσης ούτε εσύ ούτε ο kost απαντήσατε στα ερωτήματα αυτά, απλά λέτε οτι είναι για τα μπάζα χωρίς να εξηγείτε το γιατί.
Το είπα και πριν, συγνώμη αν σας εκνευρίζει η Ιστορική αλήθεια αλλά έτσι είναι, τι να κάνουμε?

Και εν τέλει θα ήθελα να μου πείτε και οι δύο, που γνωρίζετε τόόόση πολύ Ιστορία:
-ΠΟΤΕ οι Μακκαβαίοι έτρεψαν σε φυγή τον Μέγα Αλέξανδρο? Σε ποιό όνειρο?
Γιατί όταν μου λέτε ΕΜΕΝΑ να μάθω Ιστορία, θέλω κι' εγώ να μου πείτε ΠΟΙΑ Ιστορία θέλετε να μάθω, την παραφιλολογία και μυθοπλασία των παπαγάλων?
Ή μήπως έχετε την εντύπωση οτι η σημερινή παντοκρατορία της Σιών έχει πολύ ζωή ακόμα?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2014, 16:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΤΕ οι Μακκαβαίοι έτρεψαν σε φυγή τον Μέγα Αλέξανδρο? Σε ποιό όνειρο?

Ουδείς το σχολίασε αυτό διότι είναι ανάξιο λόγου, ο Αλέξανδρος δεν ηττήθηκε ποτέ από κανέναν.

quote:
Γιατί ο "αγώνας" όπως λες των Μακκαβαίων δεν ήταν εθνικο-απελευθερωτικός αλλά εμφύλιος πόλεμος μεταξύ Ιουδαϊκών φατριών για το ποιός θα κυβερνήσει την Ιουδαία.


Καταρχάς η μεγάλη διαμάχη για κυριαρχία ήταν μεταξύ Πτολεμαίων και Σελευκιδών. Στο θέμα των κατακτημένων Εβραίων οι Πτολεμαίοι έδειξαν φιλοιουδαϊκό πρόσωπο, ενώ οι Σελευκίδες επέδειξαν μεγάλη σκληρότητα απέναντί τους (εξου και η απόπειρα βίαιου εξελληνισμού).

Το παιχνίδι κυριαρχίας λοιπόν ήταν μεταξύ Ελλήνων, οι δε Εβραίοι, τουλάχιστον οι συντηρητικές μερίδες που κυριάρχησαν, θέλησαν να διαφυλάξουν την θρησκευτική τους ταυτότητα...και πολύ καλά έκαναν από την πλευρά τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2014, 01:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εξου και η απόπειρα βίαιου εξελληνισμού

Κοίτα Kost, δεν ξέρω απο που κρατάει η σκούφια σου, ούτε ποιοί σου λένε τέτοια φούμαρα, άκουσέ με, δεν έφαγα τόσα Χρόνια απ' τη ζωή μου στα βιβλία και τέλος στο ανοικτό Πανεπιστήμιο για να προωθήσω το ψέμα αλλά την αλήθεια, την οποία θεωρώ ΔΩΡΟ.

Ο Αλέξανδρος κατέκτησε σχεδόν όλο τον γνωστό κόσμο, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν προσπάθησε να κάνει βίαιο εξελληνισμό, ΠΟΥΘΕΝΑ.
Γιατί να το κάνει στους εβραίους και όχι σε όλους?

Αυτά είναι παραφιλολογία ενός Ναζιστικού συστήματος που έχτισε το κράτος του Ισραήλ για να έχει αφορμή να εχθρεύεται τους έλληνες.

Λυπάμαι αλλά σε δίδαξαν μεταλλαγμένη Ιστορία φίλε μου, στο κάτω κάτω μην ακούς εμένα, τράβα στα Πανεπιστήμια και τις βιβλιοθήκες, μάτωσε όπως εγώ και όποιος άλλος θέλει να βρει άκρη, να μάθεις άμα θες.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 03:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια κολητή φίλη που μας δένουν 20 χρόνια φιλίας, είναι σκηνοθέτης.

Η Γερμανική "G.D.F." της ανέθεσε πριν λίγα χρόνια, ένα ντοκυμαντέρ με θέμα τη Μικρασσιατική καταστροφή.

Όταν παρέδωσε το υλικό, ο μεσάζοντας (ελληνο-γερμανός), της είπε οτι το υλικό άρεσε στην εταιρεία αλλά και στο υπουργείο που παίχτηκε, ΟΜΩΣ:

Θα έπρεπε να αφαιρέσει κάποιες λεζάντες όπως:
ΑΠΟ:
"Στη Μικρασιατική Καταστροφή έχασαν τη ζωή τους περίπου 2 εκκατομμύρια έλληνες".
ΣΕ:
"Κατα τη διάρκεια της μετακίνησης, πολοί έλληνες αποπροσανατολίστηκαν και χάθηκαν".

Τώρα βέβαια, μου έρχεται στο μυαλό η κυρία Ρεπούση, η οποία νομίζουν οι έλληνες οτι παίρνει εντολές απο τους Τούρκους, ΛΑΘΟΣ.
Αλλού είναι το κέντρο που την κατευθύνει, αυτήν αλλά και άλλους εγκάθετους που πληρώνουμε απο την τσέπη μας.
Ακούστε τον κλειδαρά, έχει την πληροφορία εκ των έσω.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 08:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα βέβαια, μου έρχεται στο μυαλό η κυρία Ρεπούση, η οποία νομίζουν οι έλληνες οτι παίρνει εντολές απο τους Τούρκους, ΛΑΘΟΣ.
Αλλού είναι το κέντρο που την κατευθύνει, αυτήν αλλά και άλλους εγκάθετους που πληρώνουμε απο την τσέπη μας.
Καλά προφανώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευθυμιος
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 06:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα ειναι το πρωτο μου μυνημα στο φορουμ καλως σας βρηκα!

Απλα εχω να πω οτι σιγουρα υπαρχει, ειδικα αυτη την εποχη, ενας ασυγκρατητος ανθελληνισμος και προσπαθεια μειωσης της εννοιας του Ελληνα.

Τοσο πολυ θελουν να καταφερουν αυτο που θελουν, που εχουν σπαταλησει πολυ χρονο και χρημα ωστε να εχουμε και πολιτικους ανθελληνες. Οι πιο πολλοι (πολιτικοι) χαιρονται με την καταντια μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 11:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλα εχω να πω οτι σιγουρα υπαρχει, ειδικα αυτη την εποχη, ενας ασυγκρατητος ανθελληνισμος και προσπαθεια μειωσης της εννοιας του Ελληνα.
Καλώς μας ήρθες Ευθύμιε.
Πρόσεχε όμως, διότι αν εκφράζεις φιλελληνικά αισθήματα θα σε χαρακτηρίσουν φασίστα κάποιοι "δημοκράτες".

Εχει γίνει μόδα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 11:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρόσεχε όμως, διότι αν εκφράζεις φιλελληνικά αισθήματα θα σε χαρακτηρίσουν φασίστα κάποιοι "δημοκράτες".

Σποντίτσες? Σποντίτσες?

Κοίτα Αίολε, βασικά η μόδα προστάζει να λέμε φασίστα, όποιον δεν είναι προδότης.
Αν σε έκρινα λάθος, σου ζητώ συγνώμη φίλε μου.

Θα το αναπτύξω κι' άλλο το θέμα γιατί πίσω απο τις ταμπέλες κρύβονται κάτι μπουμπούκια.....χειρότεροι κι' απ' τους Ες Ες, γίνανε χειρότεροι απ' αυτούς που βρίζουνε.

Πάω να την πέσω και θα ποστάρω το βραδάκι, καλή συνέχεια.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 11:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίτα Αίολε, βασικά η μόδα προστάζει να λέμε φασίστα, όποιον δεν είναι προδότης.
Αν σε έκρινα λάθος, σου ζητώ συγνώμη φίλε μου.
Μην ζητάς συγγνώμη για λάθη κρίσεων φίλε μου.
Ολοι μας έχουμε χρεωμένα τέτοια. Δεν είναι κακό.
Κακό είναι όταν δεν τ' αναγνωρίζεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 11:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σποντίτσες? Σποντίτσες?
Καρφάκια, καρφάκια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευθυμιος
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 14:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικα με τον φασισμο, που τελευταια ειναι πολυ στη μοδα, νομιζω εχουμε χασει λιγο την πραγματικη του εννοια.

Ειναι φασισμος η αγαπη προς τη χωρα και το Εθνος οπου καποιος ανηκει?
Ειναι φασισμος η αγαπη προς τον ομοεθνη του?
'Η μηπως ειναι φασισμος η διαφοροποιηση και κατηγοριοποιηση των ανθρωπων αναλογα με τις σωματικες, ηθικες και πνευματικες τους αξιες?

Πιστευω η απαντηση στα παραπανω ειναι οχι!!

Αντιθετα, φασισμος κατ'εμε, ειναι οταν παιρνονται αποφασεις που δεν ειναι για το συνολικο καλο και επιβαλλονται με το ετσι θελω. Δηλαδη κατι σαν τις κυβερνησεις μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 22:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευθυμήσαμε πάλι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευθυμιος
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2014, 02:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχην συγνωμη στον κλειδαρα που γραφω ασχετα με το θεμα που ξεκινησε!

Πυρινε, σου φανηκανε αστεια αυτα που εγραψα ή κανεις πλακα με το ονομα μου?

Βασικα σκεφτηκα να βαλω παρατσουκλι, αλλα αλλαξα γνωμη. Μηπως να το αλλαξω? Γινεται?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2014, 11:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυρινε, σου φανηκανε αστεια αυτα που εγραψα ή κανεις πλακα με το ονομα μου?
Απλά μου θύμησε λίγο "Χρυσή Αυγή" αυτό που έλεγες και αυτό μου δημιούργησε μια ευθυμία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2014, 14:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος
Απλά μου θύμησε λίγο "Χρυσή Αυγή" αυτό που έλεγες και αυτό μου δημιούργησε μια ευθυμία.

Πράγματι! Στις μέρες μας αν διαμαρτύρεσαι ότι οι λαθρομετανάστες αυτή τη στιγμή είναι το 1/4 του πληθυσμού μας και σε καμιά δεκαριά χρόνια ίσως έχουν την πλειοψηφία, και δεν τους υποστηρίζεις, αν έχεις αναρτημένη ελληνική σημαία στο μπαλκόνι σου και δεν την καις, είσαι ύποπτος ότι υποστηρίζεις την "Χρυσή Αυγή"!!!
Εκεί καναντήσαμε να χαρακτηρίζεται φασίστας και χρυσαυγίτης όποιος πονάει την πατρίδα του, ενώ είναι μαγκιά να είναι κάποιος διεθνιστής και φυγόστρατος.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2014, 17:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πράγματι! Στις μέρες μας αν διαμαρτύρεσαι ότι οι λαθρομετανάστες αυτή τη στιγμή είναι το 1/4 του πληθυσμού μας και σε καμιά δεκαριά χρόνια ίσως έχουν την πλειοψηφία, και δεν τους υποστηρίζεις, αν έχεις αναρτημένη ελληνική σημαία στο μπαλκόνι σου και δεν την καις, είσαι ύποπτος ότι υποστηρίζεις την "Χρυσή Αυγή"!!!
Εκεί καναντήσαμε να χαρακτηρίζεται φασίστας και χρυσαυγίτης όποιος πονάει την πατρίδα του, ενώ είναι μαγκιά να είναι κάποιος διεθνιστής και φυγόστρατος.

------

Η επικρότηση με φατσούλα, με κάνει και μένα χρυσαυγίτη?

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2014, 20:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκεί καναντήσαμε να χαρακτηρίζεται φασίστας και χρυσαυγίτης όποιος πονάει την πατρίδα του, ενώ είναι μαγκιά να είναι κάποιος διεθνιστής και φυγόστρατος.

Πέστα Χρυσόστομε, ακριβώς έτσι έχουν περάσει το μύνημα στην κοινωνία μας, όποιος αγαπάει και πονάει την Ελλάδα, είναι νεοναζί.
Όποιος είναι αντιεξουσιαστής και προδότης είναι ο Μίστερ Επαναστάτης, ο μάγκας, ο σωστός.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2014, 21:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Πράγματι! Στις μέρες μας αν διαμαρτύρεσαι ότι οι λαθρομετανάστες αυτή τη στιγμή είναι το 1/4 του πληθυσμού μας και σε καμιά δεκαριά χρόνια ίσως έχουν την πλειοψηφία, και δεν τους υποστηρίζεις, αν έχεις αναρτημένη ελληνική σημαία στο μπαλκόνι σου και δεν την καις, είσαι ύποπτος ότι υποστηρίζεις την "Χρυσή Αυγή"!!!
Εκεί καναντήσαμε να χαρακτηρίζεται φασίστας και χρυσαυγίτης όποιος πονάει την πατρίδα του, ενώ είναι μαγκιά να είναι κάποιος διεθνιστής και φυγόστρατος.
Όταν κάποιος ασχολείται να ορίσει (και μάλιστα συγκριτικά) την έννοια του φασισμού, αυτό επαρκεί για να δημιουργήσει μια ευθυμία. Όχι βέβαια για να ταυτίσεις κάποιον με ορισμένο πολιτικό χώρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 00:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος
Όταν κάποιος ασχολείται να ορίσει (και μάλιστα συγκριτικά) την έννοια του φασισμού, αυτό επαρκεί για να δημιουργήσει μια ευθυμία. Όχι βέβαια για να ταυτίσεις κάποιον με ορισμένο πολιτικό χώρο.

Η απάντησή σου όμως προς τον Ευθυμιο όταν έγραψε:

- Σχετικα με τον φασισμο, που τελευταια ειναι πολυ στη μοδα, νομιζω εχουμε χασει λιγο την πραγματικη του εννοια.

Ειναι φασισμος η αγαπη προς τη χωρα και το Εθνος οπου καποιος ανηκει?
Ειναι φασισμος η αγαπη προς τον ομοεθνη του?
'Η μηπως ειναι φασισμος η διαφοροποιηση και κατηγοριοποιηση των ανθρωπων αναλογα με τις σωματικες, ηθικες και πνευματικες τους αξιες?

Πιστευω η απαντηση στα παραπανω ειναι οχι!!

Αντιθετα, φασισμος κατ'εμε, ειναι οταν παιρνονται αποφασεις που δεν ειναι για το συνολικο καλο και επιβαλλονται με το ετσι θελω. Δηλαδη κατι σαν τις κυβερνησεις μας.

ότι αυτά που έγραψε σου θυμίζουν "Χρυσή Αυγή" και γι αυτό ευθύμησες, άλλο νόημα άφηνε να διαφανή. Αλίμονο φίλε μου αν στις μέρες μας τον κάθε Έλληνα που πονάει πραγματικά την πατρίδα του και βλέπει δίχως παραμορφωτικούς φακούς το που θέλουν να την οδηγήσουν τον χαρακτηρίζουμε εθνικιστή και χρυσαυγίτη. Είναι σαν να παραδεχόμαστε ότι μόνο η "Χρυσή Αυγή" είναι το κόμμα που ενδιαφέρεται για την Ελλάδα και όλοι οι άλλοι είναι προδότες. Ελπίζω να με καταλαβαίνης .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθυμιος
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 01:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη που προκαλεσα αναστατωση με αυτα που εγραψα! Συμφωνω απολυτα με τον Sesostris οτι αν πουμε οτι αγαπαμε την Ελλαδα, κατευθειαν θα μας πουν φασιστες και Χρυσαυγιτες! Και να ημουν Χρυσαυγιτης τι?? Σε πειραξα? Την αποψη μου λεω! Τοσες χιλιαδες Νεοδημοκρατες τους βλεπω ΕΓΩ φασιστες αν ειναι ετσι! Που με το ζορι μου κανουν τη ζωη πατινι!

ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ στο παιχνιδι του διχασμου!! Ολοι Ελληνες ειμαστε και μαζι θα κανουμε κατι! Χωρια, θα φαγωθουμε!

Ας αφησουμε τον ανθρωπο να συνεχισει το θεμα που ξεκινησε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2014, 03:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το παιχνίδι κυριαρχίας λοιπόν ήταν μεταξύ Ελλήνων, οι δε Εβραίοι, τουλάχιστον οι συντηρητικές μερίδες που κυριάρχησαν, θέλησαν να διαφυλάξουν την θρησκευτική τους ταυτότητα...και πολύ καλά έκαναν από την πλευρά τους...

Καλημέρα φίλε kost.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα του καναλιού της Βουλής.
Πριν λίγες ώρες απο τη στιγμή που σου γράφω, είχε ένα αρκετά καλό ντοκυμαντέρ σχετικά με την εξέγερση των Μακαβαίων.
Ποιό αναλυτικά, λέει για την καταπίεση απο τους Ρωμαίους, την απόπειρα αφανισμού τους απο τον Ανδριανό, τον εμφύλιο και την καταδίωξή τους από τους Φιλισταίους και τέλος τον τερματισμό των εχθροπραξιών λίγο αργότερα ιστορικά, απο την επέμβαση του Μ. Κωνσταντίνου ο οποίος γκρέμισε το Ναό της Αφροδίτης για να φτιάξει Χριστιανικό Ναό για τους Ναζωραίους.

Βέβαια λέει και κάποιες ανακρίβειες, όπως το οτι ο Κωνσταντίνος βαπτίστηκε χριστιανός μαζί με τη μητέρα του Ελένη,
Κάτι που βέβαια ΔΕΝ ισχύει επ' ουδενί, μιας και ο Κωνσταντίνος αρνήθηκε σε όλη του τη ζωή να βαπτισθεί διότι όπως έλεγε και ο ίδιος, "ένας Θεός δεν χρειάζεται βάπτιση", καταπατώντας βέβαια τη βάπτιση του ίδιου του Ιησού με περισή αλλαζονεία.
Η δε Ελένη, βαπτίστηκε στα 70 της, λίγο πριν αποδημίσει εις κύριον.

Τέλος πάντων, αν θες ρίξε μια ματιά στο ντοκυμαντέρ, είναι μια καλή αρχή, στη συνέχεια θα χρειαστούν και αρκετά βιβλία για να πας εις βάθος.

Και όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, δεν ξέρω απο που κρατάει η σκούφια σου και γιατί κατηγορείς τους έλληνες, αλλά οι έλληνες φίλε μου είχαν άριστες σχέσεις με όλες τις αραβικές φυλές, μην τους κατηγορείς άδικα για τα εγκλήματα των Ρωμαίων.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2014, 10:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το παιχνίδι κυριαρχίας λοιπόν ήταν μεταξύ Ελλήνων, οι δε Εβραίοι, τουλάχιστον οι συντηρητικές μερίδες που κυριάρχησαν, θέλησαν να διαφυλάξουν την θρησκευτική τους ταυτότητα...και πολύ καλά έκαναν από την πλευρά τους...

Καλημέρα φίλε kost.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα του καναλιού της Βουλής.
Πριν λίγες ώρες απο τη στιγμή που σου γράφω, είχε ένα αρκετά καλό ντοκυμαντέρ σχετικά με την εξέγερση των Μακαβαίων.
Ποιό αναλυτικά, λέει για την καταπίεση απο τους Ρωμαίους, την απόπειρα αφανισμού τους απο τον Ανδριανό, τον εμφύλιο και την καταδίωξή τους από τους Φιλισταίους και τέλος τον τερματισμό των εχθροπραξιών λίγο αργότερα ιστορικά, απο την επέμβαση του Μ. Κωνσταντίνου ο οποίος γκρέμισε το Ναό της Αφροδίτης για να φτιάξει Χριστιανικό Ναό για τους Ναζωραίους......


Και την κορφή κανέλα. Ελπίζω να μη τα λέει έτσι το ντοκιμαντέρ.
Ο Ανδριανός έζησε 250-300 χρόνια μετά τους Μακαβαίους - όπως τα είπε ο kost είναι.
Οι Φιλισταίοι είχαν εξαφανιστεί ως λαός 200 χρόνια πριν τους Μακαβαίους (που αντιδρούσαν στον Εξελληνισμό από τους όχι και πολύ ευγενικούς επιγόνους του Αλέξανδρου) - Ο Κωνσταντίνος δεν έχει σχέση με τους Μακαβαίους, ούτε κάποιος ναός της Αφροδίτης κι έζησε και πόσα 150-200 χρόνια μετά τον Ανδριανό (όχι "λίγο αργότερα")

Μπερδεύεις τους Μακαβαίους με την τις Ιουδαϊκές επαναστάσεις του 70 μΧ & του 135 (του Μπαρ Κοχμπα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2014, 01:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
που αντιδρούσαν στον Εξελληνισμό από τους όχι και πολύ ευγενικούς επιγόνους του Αλέξανδρου

Ακριβώς φίλε μου, επίγονους, Ιουδαίους με ελληνικές ρίζες, ανακατεμένο αίμα, τοπικούς άρχοντες που είχαν αποκοπεί απο την Ελλάδα.

Τι σχέση είχε ας πούμε η Ιουδαία με την Αθήνα ή τη Σπάρτη?
Έδωσε εντολή κάποια ελληνική πόλη για σφαγές στην Ιουδαία?
Αυτά είναι παρανοϊκά πράγμματα, είναι αυτό που λέω εγώ, έκαναν κράτος οι Ιουδαίοι και ψάχνουν να βρουν αφορμή για έχθρα με ό,τι να ναι.

quote:
Και την κορφή κανέλα. Ελπίζω να μη τα λέει έτσι το ντοκιμαντέρ.

Όχι θα τα λέει όπως σου αρέσει εσένα να τα πει, έπρεπε να σε πάρουν τηλέφωνο και να σε ρωτήσουν:
-Κύριε panpam, συμφωνείτε να παίξουμε το ντοκυμαντέρ? Θα μας δώσετε την άδειά σας?
Πλάκα μας κάνεις ρε φίλε?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2014, 17:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
που αντιδρούσαν στον Εξελληνισμό από τους όχι και πολύ ευγενικούς επιγόνους του Αλέξανδρου

Ακριβώς φίλε μου, επίγονους, Ιουδαίους με ελληνικές ρίζες, ανακατεμένο αίμα, τοπικούς άρχοντες που είχαν αποκοπεί απο την Ελλάδα.

Τι σχέση είχε ας πούμε η Ιουδαία με την Αθήνα ή τη Σπάρτη?...


Παράξενη σχέση η Σπάρτη τουλάχιστον, δες:

quote:
«ευρέθη εν γραφή περί τε των Σπαρτιατών και Ιουδαίων ότι εισίν αδελφοί και ότι εισίν εκ γένους Αβραάμ» (Α΄ Μακκ. 12, 21)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2014, 19:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παράξενη σχέση η Σπάρτη τουλάχιστον, δες:
quote:
«ευρέθη εν γραφή περί τε των Σπαρτιατών και Ιουδαίων ότι εισίν αδελφοί και ότι εισίν εκ γένους Αβραάμ» (Α΄ Μακκ. 12, 21)

Κύριε ελέησον!

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2014, 21:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Παράξενη σχέση η Σπάρτη τουλάχιστον, δες:
quote:
«ευρέθη εν γραφή περί τε των Σπαρτιατών και Ιουδαίων ότι εισίν αδελφοί και ότι εισίν εκ γένους Αβραάμ» (Α΄ Μακκ. 12, 21)

Κύριε ελέησον!

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Είδες τι κάνει η άγνοια; Αυτά είναι γνωστά εδώ και 2200 χρόνια - κι αν ΄΄εχεις άλλη γνωμη δείξε μου σε παρακαλώ κάποιους αρχαίους που να καταρρίπτουν το πράγμα όχι τι λένε ελληνάρες φανατικοί σήμερα...
quote:
Όταν οι Ιουδαίοι γνώρισαν τους Λακεδαιμόνιους

«Είναι δυνατόν να υπήρχε αδελφική σχέση ανάμεσα στους Σπαρτιάτες και τους Ιουδαίους; Κι όμως, o ίδιος ο βασιλιάς της Σπάρτης, Αρέας (309 - 264 π.X.), σε επιστολή προς τον μέγιστον αρχιερέα των Ιουδαίων Οινία A', ανακοινώνει πως σε «ιερό κείμενο» βρέθηκε γραμμένο ότι «από την ίδια γενιά κατάγονται Ιουδαίοι και Λακεδαιμόνιοι, κατευθείαν από τον Αβραάμ». Ο Αρέας τονίζει στην ίδια επιστολή: «Εφόσον είμαστε αδέλφια, δίκαιο είναι να νεμόμαστε εμείς τα δικά σας, και τα δικά μας να τα έχουμε κοινά με σας». Εφεύρημα του Αρέα, θα μου πείτε, η δήθεν κοινή καταγωγή Ιουδαίων και Σπαρτιατών, για να εξασφαλίσει συμμαχία. Δεν ζητά εντούτοις πολεμική βοήθεια, αλλά προτείνει κοινοκτημοσύνη στα αγαθά. Απίστευτο για τα δεδομένα της εποχής! Στην Παλαιά Διαθήκη, πάντως, παρατίθεται η απερίφραστη εκ μέρους των Ιουδαίων αποδοχή της πρότασης: «η ύπαρξις (τα υπάρχοντα) υμών ημίν έσται, και τα ημών υμίν» (Μακκαβαίων A', κεφ. 12, 22).
H υπόθεση έχει και συνέχεια. Το 168 π.X., επί Αντιόχου Δ' (175 - 163 π.X.), ο μέγιστος αρχιερέας των Ιουδαίων, Ιάσων, εξόριστος από τα Ιεροσόλυμα, καταφεύγει στην «αδελφή - πόλη» Σπάρτη (Μακκ. B', κεφ. 5, 9). Το 145 π.X., όταν οι Ρωμαίοι έχουν κατακτήσει την Ελλάδα, ο μέγιστος αρχιερέας των Ιουδαίων, Ιωνάθαν, στέλνει πρεσβεία στη Ρώμη για ανανέωση της φιλίας και της συμμαχίας τους. Ταυτόχρονα, στέλνει επιστολή στους Σπαρτιάτες, που αρχίζει ως εξής: «Ιωνάθαν αρχιερέας και η γερουσία του έθνους και οι ιερείς και ο λοιπός δήμος των Ιουδαίων, Σπαρτιάταις τοις αδελφοίς χαίρειν». Στη συνέχεια υπενθυμίζει στους Σπαρτιάτες την παλαιά επιστολή του Αρέα και τους δεσμούς φιλίας των δύο λαών - με βάση τα «ιερά βιβλία» - και τονίζει ότι οι Ιουδαίοι δεν παραλείπουν να μνημονεύουν τους Σπαρτιάτες στις γιορτές, τις καθημερινές θυσίες και τις προσευχές τους. Οι ίδιοι - αναφέρει - έχουν δοκιμάσει πολλές πικρίες και ταλαιπωρίες από πολέμους, αλλά δεν θέλησαν ποτέ να ενοχλήσουν τους φίλους και συμμάχους, γιατί έχουν «την εξ ουρανού βοήθειαν» (Ιώσηπος, Ιουδαϊκές Αρχαιότητες, 13, 163 - 166. Μακκαβαίων A', 12, 2 - 23).
Είναι προφανές ότι η παράδοση και η πίστη για κοινή εξ Αβραάμ καταγωγή Σπαρτιατών και Ιουδαίων υπήρχε παλαιόθεν• δεν ήταν ευκαιριακό εφεύρημα του Αρέα. Το «ιερό βιβλίο» των Σπαρτιατών, που διέσωζε αυτήν την παράδοση, δεν υπάρχει δυστυχώς. Ο Ηρόδοτος πάντως (4, 147 - 149) μαρτυρεί ότι ο Λάκων Θήρας καταγόταν απευθείας από τον Φοίνικα Κάδμο, γι' αυτό και οι πρώτοι Φοίνικες κάτοικοι του ομώνυμου νησιού (Θήρα - αποικία Σπαρτιατών) τον δέχθηκαν ασμένως και τον λάτρεψαν ως ήρωα - οικιστή. Στο γνωστό «ιερό βιβλίο» των Ιουδαίων, την Παλαιά Διαθήκη, ο Κεδμά (Κάδμος;) είναι ένας από τους δώδεκα γιους του Ισμαήλ, γιου τού Αβραάμ (Γένεσις, κεφ. 21, 15). (Βλέπε: «ΤΑ ΝΕΑ» , 15 Σεπτεμβρίου 2005 , Σελ.: P51).


http://www.sakketosaggelos.gr/Article/1940/

Edited by - panpam on 02/03/2014 21:50:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2014, 01:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είδες τι κάνει η άγνοια; Αυτά είναι γνωστά εδώ και 2200 χρόνια - κι αν ΄΄εχεις άλλη γνωμη δείξε μου σε παρακαλώ κάποιους αρχαίους που να καταρρίπτουν το πράγμα όχι τι λένε ελληνάρες φανατικοί σήμερα...

Ναι όπως τα λες είναι, προσκυνώ ταπεινά.

Επίσης να μην ξεχνιόμαστε, ΟΛΟΙ οι έλληνες προήλθαν απο τον Αβραάμ, όπως και η Ακρόπολη είναι έργο των Ιουδαίων οι οποίοι πρώτοι απ' όλους ανακάλυψαν τη Δημοκρατία και τη φιλοσοφία, απο τότε που οι φανατικοί ελληνάρες ήταν στα δέντρα.

Καλά τα λέω φίλε?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy