ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΙΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 15:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

https://www.youtube.com/watch?v=6drBAT-wi_Q


Edited by - xristosxatz on 22/03/2014 15:32:29

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 15:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=Yv_vT14b14k&hd=1

https://www.youtube.com/watch?v=8GmUGtRHL-Y

https://www.youtube.com/watch?v=0k_21XFsPxw

https://www.youtube.com/watch?v=l_TZO81nypE

Edited by - xristosxatz on 22/03/2014 15:46:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 16:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέλι και κανέλα το “φάρμακο” για όλα.

Cayenne Pepper κάτι παραπάνω απο ένα μπαχαρικό!

Edited by - xristosxatz on 22/03/2014 16:03:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 18:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 1

..ανοιξες ενα θεμα που βεβαια αποτελει μια εισαγωγη και μυηση στην αλλη ιατρικη την εναλλακτικη η ολιστικη....τεραστιο λοιπον θεμα .. και δεν χρειζεται να εχιε κανεις ορατο προβληαμ υγειας ...για να ενδιαφρεθει καθως δυναμει ειμαστε ολοι μας αρρωστοι ...υποκειμενοι σε ανισορροπιες καθαρα βιολογικες - γενετικες και βεβαια απο την αλλη επικτητες λογω των διαταρακτικων συνθηκων μεσα στις οποιες ζουμε ..


....ποιες μεθοδους λεμε ομως εναλλακτικες και αρα υπαγωμενες στην ολιστικη ιατρικη κια ιατροσοφια γενικα ???

ας αναφερουμε μερικες τετοες γενικες κατηγοριες ιατρικης εναλλακτικης μεθοδολογιας

-βοτανοθεραπεια
-αρωματοθεραπεια
-κρυσταλλοθεραπεια
-χρωματο θεραπεια

-ομοιοπαθητικη θεραπεια

-θεραπεια σιατσου
-θεραπειες ρεφλεξολογιας
-θεραπειες χειροπρακτικης εναρμονισης γενικα

-οργονοθεραπεια
-βιονεργειακη θεραπεια
-διαλογιστικη θεραπεια


οπως να τις ονομασει κανεις αναλογως των ιατρομεθοδων που χρησιμοποιουνται μιλαμε για ενα φασμα ιατρικης σοφιας που ενσωματωνει γνωσεις απο την αρχαια δυτικη και ανατολικη αποκρυφιστικη παραδοση σχετικα με το ανθρωπινο σωμα αλλα και την φυση ολοκληρη ...τα οποια για την αλλη αυτη ιατρικη αποτελουν πρωτιστως βιονεργεικες οντοτητες που λειτουργουν σωστα αν υπαρχει μια συνολικη αρμονια και ισορροπια αναμεσα σε αυτα τα δυο ,,,

...η εναλλακτικη λοιπον ιατρικη βλεπει τον ανθρωπο και την φυση με τροπους που η συμβατικη ιατρικη ( αποκυημα και συνεργος ενος διαταρκτικου συστηματος διακυβερνησης )επιμονα αποφευγει να δει καθως αυτη η αλλη οπτικη θεαση θα αναιρουσε ενα τεραστιο μερος απο το δικο της πλεγμα γνωσεων που αποτελουν μαλιστα την βαση θεμελιωσης της ,,

...η συμβατικη ιατρικη εξεταζοντας σοβαρα χωρις χλευη ως υποθεσεις τις βασικες αρχες της ιατροσοφιας και ολιστικης ιατρικης θα ερχοταν αντιμετωπη μετις δικες τεραστιες αντιφασεις της και βεβαια την συνολικη διαταρακτικη νοοτροπια της κατι που προφανως θα σημαινε τον αυτοεκμηδενισμο της .....


ας μη γελιομαστε η συμβατικη ιατρικη ηταν και παραμενει πιστο και αφοσιωμενο εργαλειο διαιειρισης των ανθρωπινων ζωων στο πλευρο ενο διαταρκτικου συστηματος διακυβερνηησης ,, και δεν εινα τυχαιο οτι η επικρατουσα αυτη ιατρικη δεν εχει τιποτε να πει για τα μυρια δεινα πουιλογες διαχειρεισης ενος οικουμενικου πλεον συστηματος διακυβερνησης ...

...ποτε ειδαμε γιατρους να μιλανε αι να διαμαρτυρωνται για τις συνεπειες της ρυπανσης ,των ηλεκτρομαγνητικων τεχνητων
των διαγονδιακων ειδων που εχουν εισβαλει στο διατροφη μας,,,
,,,ποτε τους ειδαμε δημοσιως να παιρνουν συλλογικα θεση εναντια σε ολα αυτα που καταρακωνουν την υγεια μας ?? ποτε !!!

...μονο μεμονωμενες φωνες γραφικων περιθωριακων γιατρων της αλλης ιατρικης νοοτροπιας μονο αυτες υψωνονται αλλα βεβαια χωρις ποτε να γινεται η προβολη που τους αξιζει ...αρα χωρςι η φωνη να φτανει στην ευρυτερη κοινωνια ..

,,,η συμβατικη ιατρικη ειναι συμμαχος ως κατεστημενο με το συνολικοτερο συστημα διακυβερνησης που καταχραται κι εκποιει τη ζωη του κοσμου μας


...ξυνισατε χμμμ λεμονακι ,,,,που διωχνει τις τοξινες αν και οξινο !!!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 19:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 2

...παντως Χριστο ειμαι σε πολυ σοβαρο προβληματισμο σχετικα με τη ποιοτητα ολων αυτων των βοτανων και οπωροκηπευτικων των εμπορευσιμων που μπορει να προμηθευτει ενας κατοικος πολης αλλα και χωριου ...ασε πονεμενη ιστορια ..

χτες στο μαναβικο που επισκεφτηκα για να αγορασω αντιδια και μαιντανο ( τα αλκαλικα που λεγαμε ) ηταν τα τελαρα εκτεθειμενα μεσα στο δρομο και τα καημενα τα χορτα σχεδον μαραμενα ..γεματα χωμα καο σκονη ...ο δε μαινατος τεραστιοος κορδωμενος κια με ενα ψευτικο παρασινο χρωμα ..καθαρα μεταλλαγμενο ειδος ..

..παω να αγορασω φασκομηλο θεραπευτικο απο καταστημα βοτανων και αυτο δεν μυριζε καθολου,,, αρα προκειται για νεκρο χορτο χωρις καμμια θεραπευτικη δυναμη ..εννοειται ολα τα βοτανα του σουπερμαρκες τσαγια χαμομηλια τηλια φασκομηλα .. ειναι αχρηστα απο φαρμακευτικη αποψη χορτα που προερχονται απο γιγαντιες καλλιεργειες φαρμακευτικων φυτων αρα τρεχα γυρευε ...μεταλλαγμενα διαγονιδια καργα ..

να μη πω για το καροτα τα κρεμμυδια και τα σκορδα με την θεραπευτικη δυναμη αχ σκετη απελπισια .. ολα ερχονται απο Βοιωτια απο χωραφια που αρδευονται απο τον Αχελωο ποταμο .. διαβαστε γιαυτον ...μολυσμενο με βαρεα μεταλλα ακρως τοξικες ουσιες ...

ειχω ασχοληθει με τους υδατινους πορους ...κια ξερω καποια πραγματα για την τραγικη κατασταση των ποταμων ...
να διαβασε δω ενα παλιο θεμα που ειχα ανοιξει κατακραυγαζωντας τον ψευτοκινημα της πατατας...
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=80&t=230767

.. νερο επινα απο κατι πηγες εδω κοντα τωρα ...βγηκε η φημη οτι ριχνουν χλωριο στην κεντρικη δεξαμενη γιατι ανιχνευτηκαν μικροβια ..τι να πω αναγκαστικη επιστροφη στο νεκρο εμφιαλωμενο νερο δηλαδη το νερο που μυριζει πλαστικιλα... γαμωτο αποκλεισμος σκετος ..

νομιζω οτι ενας συνετος κια τιμιος εναλλακτικος γιατρος και συμβουλος αυτοδιδακτος ολα αυτα πρεπει να λαβει υποψιν .. υπαρχει ενας εγκλεισμος απο τροφες διατροφικα τοξικες που δεν ειναι καθολου ευκολο να τον σπασουμε ...

..αλλο ...αιθερια ελαια σου λενε για μασαζ και αν το ψαξεις ειναι ολα τους χημικες ουσιες αντιγραφα φυσικων αρωματων .. απελπισια ..

..αναπνευοντας με αναθυμιασεις απο ελαιο ευκαλυπτου για μια ρινιτιδα ...ειχα μια βδομαδα ερεθισμο στο λαιμο ...

...να σπειρουμε δικη μας ντοματα και κρεμμυδι και πατατα ειπε ο πατερας μου ... χμχμ αλλα τους σπορους τους αγορασε απο μαγαζια που διακινουν τους γνωστους διαγονιακα τροποιημενους σπορους ...και τους φυτεψε σε χωραφακι που υπογειως ""αρδευονταν"" απο λυματα απο απορροφητικους βοθρους δικους μας και των γειτονων ....αχ οιμε!!!


...να κανουμε δικο μας ψωμι ... αλλα με τι αλευρα ?? απο που να βρουμε αλευρα γνησια κι οχι πιτουρα???πως γνωριζουμε οτι αυτα τα αλευρα πΟυ φημολογουνται για θρεπτικα ειναι κατι αλλο απο διαγονιδιακα ειδη σιταριου ?? εε πες μου !!!

απελπισια !!!!!!!!!!αυτο ειναι η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ !!!κι οχι μονο αυτο αλιμονο !!

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΗΣΤΕΙΑ ΚΙ Η ΗΛΙΟΘΕΑΣΗ ..ΧΜΜΜ!!!ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ...

ΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΙΩΔΕΙΣ ΑΚΤΙΝΕΣ ..ΑΡΑ ΧΜ ΝΗΣΤΕΙΑ!!!!!!!!ΑΧ!!! ΚΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΛΑΙΜΑΡΓΗ !!!
....ΠΩΣ ΝΑ ΘΥΘΥΣΙΑΣΩ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ,, ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ... ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ !!!

και μετα μου λενε οι διαχειριστες γιατι τα μπηγω στον Κερατα τον Μεγα Αποστατη .. μα πως να μην του τα μπηγω ...εδω αυτος μας εχΕΙ βγαλει το κερατο του απο το στομα ...και λιγα του σερνω στην μυθολογια μου !!!


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 22/03/2014 19:38:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 19:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...ξυνισατε χμμμ λεμονακι ,,,,που διωχνει τις τοξινες αν και οξινο !!!!


Και ξυδακι !!


Η μαλλον ΜΗΛΟ-ΞΥΔΑΚΙ που ειναι και ακρως θεραπευτικο ,σε αντιθεση με το συμβατικο ξυδι που επιβαρυνει τον οργανισμο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 19:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι παγιδες δυστυχως οπως σωστα ανεφερες ειναι πανταχου παρουσες !!!


Ο καθενας λοιπον που επιθυμει να διατηρησει την υγιεια του και των οικειων του πρεπει να ψαχνεται και να ερευνα


Αν τυγχαινε να ειμαι επιφορτισμενος με την εκπεδευση ανθρωπων ,αυτα τα θεματα θα ηταν πρωτης προτεραιοτητος


Προσωπικα εγω , εχω βρει σπορους ντοπιους και ηδη εχω κατασκευασει ενα μικρο σπορειο

Χθες μαλιστα επισκεφθηκα ενα παγκο στην λαικη που ειχε ντοματες ντοπιας ποικιλιας βιοολογικες [και τον εμπιστευομαι]

Εκοψα μια απο αυτες ,... ....αρωμα !!!....γευση .... !!!

Ντοματα !!!!!!

Και φυλαξα και τα σπορακια τα οποια θα φυτευσω συντομα !!


Εχω βαλει πατατες ΣΠΟΥΝΤΑ ,και σκοπευω επισης να μην χρησιμοποιησω τιποτα χημικο ....μονο κοπρια


Οπως αλλωστε και περυσι

Οσο για το νερο ,εχω ενα φιλτρο !!


Δεν ξερω τι θα καταφερω ,μπορει οχι και πολλα πραγματα


Οπως και να εχει ομως θα εχω κανει την προσπαθεια μου ,και δεν θα μπορω να μου πω οτι δεν προσπαθησα

Για μενα αυτο ειναι το σημαντικοτερο απο ολα !!!!

quote:
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΗΣΤΕΙΑ ΚΙ Η ΗΛΙΟΘΕΑΣΗ ..ΧΜΜΜ!!!ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ...


Η νηστεια ειναι ενα πολυ δυνατο οπλο στην καταπολεμηση ,αλλα και στην προληψη της ασθενειας


Εχει ομως λεπτα σημεια ,και αν καποιος θελησει να κανει , θα πρεπει να ειναι καλα ενημερωμενος

Οσο για την ηλιοθεαση , υπαρχουν αναλογες πρακτικες με τις οποιες ομως δεν εχω ασχοληθει

Μου ειχαν δωσει κατι φιλοι ενα site SOLAR HEALING αν δεν κανω λαθος

Θα το κοιταξω !!!


Να θυμασαι επισης οτι ασχετως με τι σου λεω εγω η ο οποιοσδηποτε να κανεις το σωμα μας διαθετει μηχανισμους που μας λενε τι πρεπει να κανουμε και τι οχι

Μπορει πχ εγω να σου πω φαε 1 κιλο συκα που ειναι αλκαλικα σε υψιστο βαθμο η να σου πω πινε 3 λιτρα νερο ημερησιως

Αυτο θα ειναι τεραστιο λαθος, αν το κανεις , αν αγνοησεις το σωμα σου τι σου λεει!!


Αυτο για μενα ειναι μια απο τις σημαντικοτερες υποδειξεις υγιεινης διατροφικης συμπεριφορας


Η ευχαριστηση στο γευμα ειναι ζωτικης σημασιας ,γιατι τοτε εκρινονται μεγαλες ποσοτητες σαλιου ,που συντελουν σε μια καλη και σωστη πεψη

Και ας μην ξεχναμε η ισορτοπια του γαστρεντερικου συστηματος ειναι ζωτικης σημασιας για την υγιεια

Ποτε δεν τρωμε οταν ειμαστε αγχωμενοι η στεναχωρημενοι ΠΟΤΕ ,γιατι τοτε τα φαγητα μετατρεπονται σε δηλητηρια

Επισης η λαιμαργια ειναι ενα δειγμα τοξινωσης του οργανισμου

Εχω βρει καποια κολπακια που με εχουν βοηθησει να τρωγω σιγα , και θα το συζητησουμε

Edited by - xristosxatz on 22/03/2014 20:08:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 19:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
...ξυνισατε χμμμ λεμονακι ,,,,που διωχνει τις τοξινες αν και οξινο !!!!


Και ξυδακι !!


Η μαλλον ΜΗΛΟ-ΞΥΔΑΚΙ που ειναι και ακρως θεραπευτικο ,σε αντιθεση με το συμβατικο ξυδι που επιβαρυνει τον οργανισμο




σχολιο 3

.. το αλλο με το επεξεργασμενο μαγειρικο αλατι ..το ξερεις?? .. το ακουσα στο βιντεο που παραθεσε ο φιλος στο θεμα ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ.. σε καποιο σημειο ο ομιλητης λεει οτι το αλατακι ανεβαζει την πιεση .. γιατι απλα εχει μεσα του εκτος απο τα γνωστα οφελημα αλατα και χμμμ σκονη γυαλιου ,,και μαλιστα περγραφει πως κια γιατι ανεβαινει η πιεση ε ναι αυτο λεει ... το μονο που βρηκα σχετικα με την επεξεργασια του αλατιου με αναμιξη με γυαλι ειναι μια αναφορα σε αυτη τη σελιδα ...

https://www.facebook.com/Newsitamea/posts/444978868942821κια ξερεις χριστο τι σημαινει αυτο ???χμμ ..

...και το γυαλι δεν εχει μονο μεσα του σοδα ( Να2CO3) αλλα και πυριτικη αμμο που ειναι κυριως οξειδιο του πυριτιου (SiO2) ..εε ε,, τι λες τωρα καλο !!!μας την φορμαρουν ακομη και με τα καρυκευματα της νοστιμιας ειδες ??? φροντιδα οι ""κερατας"" !!!!

αναζητουμε λοιπον μη επεξεργασμενο φυσικο αλατι αλλα κai παλι πως το ξερουμε οτι δen εχει μεσα πυριτικη αμμο συστατικο δηλαδη της σκονης γυαλιου ????

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 22/03/2014 19:53:26

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 22/03/2014 19:55:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 20:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο για το αλατι χρησιμοποιουμε μοναχα αλατι απο την θαλασσα που εχουμε............... εμεις μαζεψει!!!!!!!!


Αυτο αν θυμαμαι καλα περιεχει καμμια 70αρια θρεπυικα στοιχεια ,και βεβαια δεν περιεχει τα χημικα που βαζουν για να διατηρουν την υγρασια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 20:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι παγιδες δυστυχως οπως σωστα ανεφερες ειναι πανταχου παρουσες !!!


Ο καθενας λοιπον που επιθυμει να διατηρησει την υγιεια του και των οικειων του πρεπει να ψαχνεται και να ερευνα


Αν τυγχαινε να ειμαι επιφορτισμενος με την εκπεδευση ανθρωπων ,αυτα τα θεματα θα ηταν πρωτης προτεραιοτητος


Προσωπικα εγω , εχω βρει σπορους ντοπιους και ηδη εχω κατασκευασει ενα μικρο σπορειο

Χθες μαλιστα επισκεφθηκα ενα παγκο στην λαικη που ειχε ντοματες ντοπιας ποικιλιας βιοολογικες [και τον εμπιστευομαι]

Εκοψα μια απο αυτες ,... ....αρωμα !!!....γευση .... !!!

Ντοματα !!!!!!

Και φυλαξα και τα σπορακια τα οποια θα φυτευσω συντομα !!


Εχω βαλει πατατες ΣΠΟΥΝΤΑ ,και σκοπευω επισης να μην χρησιμοποιησω τιποτα χημικο ....μονο κοπρια


Οπως αλλωστε και περυσι

Οσο για το νερο ,εχω ενα φιλτρο !!


Δεν ξερω τι θα καταφερω ,μπορει οχι και πολλα πραγματα


Οπως και να εχει ομως θα εχω κανει την προσπαθεια μου ,και δεν θα μπορω να μου πω οτι δεν προσπαθησα

Για μενα αυτο ειναι το σημαντικοτερο απο ολα !!!!



σχολιο 4

..ναι ενδιαφεροντα ολα αυτα ...θελουν πολυ χρονο ομως κια βεβεια χρημα οταν τρεχεις ολη την μερα για την επιβιωση ,,, για ενα εισοδημα των 600 ευρω απο τα οποια τα 150 ειναι βενζινες και τα 200 νοικια ..καταλαβαινεις ειναι πολυ δυσκολο ...πως μπορεις με 250 ευρω το μηνα να ζησεις επιλεγοντας υγιεινη διατροφη κι αλλα πανακριβα εναλλακτικα ??

αυτα εινα μονο για υψηλομισθους συνταξιουχους κι ευκαταστατους εισοδηματιες ...αυτοι εχουν επιλογη να ασχοληθουν σοβαρα με την υποθεση της διατροφης αν κι εφοσον βεβεια μενουν στην υπαιθρο της επαρχιας ...φαντασου ομως ποσοι ανθρωποι ειναι κλεισμενοι απο ασφυκτικα εργασιακα ωραρια ή ανεργοι μεσα σε διαμερισματα πολεων .. πες τι να τους πουμε για την επιλογη που εχουν να προσπαθησουν για μια καλυτερη υγειηνη διατροφη ..

...η οποια προσπαθεια αυξανει βεβεια το κοστος διαβιωσης ,, εννοειται ..

...καταλαβαινεις τωρα γιατι ειμαι εκτος απο μυθογραφος αποκρυφολογος και κουμμουνιστρια ??? αυτα τα δυο πανε μαζι μεσα στην συνειδηση μου..γιατι εχω νιωσει τι παιε να πει διαβιωτικη ανεχεια και εγκλεισμος λογω περιορισμενου εισοδηματος και συνειδησιακα ειμαι ταυτισμενη με τους μη εχοντες και διαβιωτικα ασφυκτιουντες !!!!!!!!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 22/03/2014 20:18:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 20:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οσο για το αλατι χρησιμοποιουμε μοναχα αλατι απο την θαλασσα που εχουμε............... εμεις μαζεψει!!!!!!!!


Αυτο αν θυμαμαι καλα περιεχει καμμια 70αρια θρεπυικα στοιχεια ,και βεβαια δεν περιεχει τα χημικα που βαζουν για να διατηρουν την υγρασια



Σωστος και να προσθεσω οτι οποιος αισθανεται αφυδατωμενος ακομη και με πολυ νερο λιγο καλο αλατι στη διατροφη θα τον βοηθησει να κρατησει την ενυδατωση στον οργανισμο του.
Οι ζωντες κοντα σε θαλασσα παιρνουν αλατι απο τον αερα που αναπνεουν.

Καλο αλατι ειναι και των Ιμαλαιων που εχει χρωμα ροζ.
Γενικα το αν ενα αλατι εχει ιχνοστοιχεια φαινεται απο το χρωμα του.
Το ΚΑΛΑΣ πχ ειναι 100% επεξεργασμενο και χωρις χρωμα.
Του μεσολογγιου αντιθετα το ανεπεξεργαστο μαυριζει λιγο υποδεικνυοντας οτι περιεχει ιχνοστοιχεια.Το χρωμα ειναι τα ιχνοστοιχεια και αυτο που προσπαθει να αφομοιωσει ο οργανισμος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 20:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'''ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΗΣΤΕΙΑ ΚΙ Η ΗΛΙΟΘΕΑΣΗ ..ΧΜΜΜ!!!ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ...'''

Με τη νηστεια σκοτωνεις τον ευατο σου.
Ναι ναι το ξερω οτι μακρα νηστεια με νερο η με χυμους φρουτου η και λαχανικων ανανεωνει ολα τα κυτταρα του οργανισμου.
Ομως αυτο γινεται μεσω εξαναγκασμου.Αναγκαζεται το σωμα να ανανεωθει προκειμενου να επιβιωσει .Ολα λειτουργουν πιο ενεργα.

Και ξερω οτι σκοτωνεις τον ευατο σου γιατι πολυ απλα μετα απο καποιες μερες γινεσαι ενα με την υπαρξη σου.Εισια τοσο ελαφρυς που ολα φαινονται ομορφα.
Και βεβαια ολα φαινονται ομορφα οταν ερθεις στο ενα ακρο της υπαρξης σου δηλαδη το θανατο.Ετσι ειναι.
Ειναι και η νηστεια μια μεθοδος για συνειδητοποιηση της υπαρξης
αλλα ως εκει .Μοβο μεθοδος.Οχι τροπος ζωης.Εκτος και αν εχεις τοσο καλη αναπνοη και ζεις σε τετοιο περιβαλλον που παιρνεις τα περισσοτερα ιχνοστοιχεια απο τον αερα.Αλλιως μακρια.Τα δοντια υπαρχουν για να τρωμε κυριως.

Και δεν ενοοω κρεατα.Αλλα καρπους.Ειμαι βεγκαν εδω και 1 χρονο και τεινω πιο πολυ σε φρουτοφαγικη διατροφη .Η ζαχαρη δινει αμεση ενεργεια και δεν πλακωνει στη Γη σαν τις πιο συγκεντρωμενες τροφες.

Ο ηλιος ναι τα σπαει.Αν κανεις vegan διατροφη αναγκαστικα ειναι η μονη πηγη βιταμινης D.Και η η υπεριωδης ακτινοβολια σκοτωνει αρκετα μικροβια + το οτι επιταχυνει μεταβολικες διεργασιες στο σωμα.

Ο ηλιος ειναι ο αρχοντας και καθολου τυχαιο που οι παλαιοτεροι πολιτισμοι τον θεωρουσαν θεο τους.Το μυστικο ειναι να μην τον φοβασαι οτι θα σε καψει.Αλλα να τον αποδεχεσαι και ετσι απορροφας καλυτερα τις ακτινες.Μη σουφρωνεις τα φρυδια κτλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 20:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτα εινα μονο για υψηλομισθους συνταξιουχους κι ευκαταστατους εισοδηματιες ...αυτοι εχουν επιλογη να ασχοληθουν σοβαρα με την υποθεση της διατροφης αν κι εφοσον βεβεια μενουν στην υπαιθρο της επαρχιας ..


Δεν συμφωνω με το οτι για να τα κανεις ολα αυτα πρεπει να εισαι εισοδηματιας


Για να φτιξει κανεις ενα μποστανακι για τις δικες του αναγκες δεν απαιτει παρα μηδαμινα εξοδα νερακι και ....χρονο


Οσο για την υπαιθρο για μενα ειναι η αυτονοητη επιλογη


Εχουμε δυστυχως συνηθισει να ζουμε τεχνητα ,και θεωρουμε το υπαιθρο αφυσικο


Ο καθενας κανει τις εοιλογες του

Μετα ομως οταν ερθουν οι επιπτωσεις θα πρεπει επιθσης να τις αποδεχθουμε

Αν ο κοσμος δεν ειχε ξεγελασθει και να αποτραβηζτει στις πολεις , τιποτα απο αυτα π[ου συμβαινουν δεν θα συνεβαινε

Για σκεψου το !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 21:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 5

εχω ανοιξει ενα θεμα σε ενα αλλο φορουμ θα το μεταφερω και εδω ..για τις εναλλακτικες θεραπειες γενικα ..

κοιταχτε εδω μια περιεργεια εναλλακτικη θεραπεια ...λεγεται Νηστειοθεραπεια ....

http://www.fastingtherapy.gr/

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 22:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σχολιο 2

...παντως Χριστο ειμαι σε πολυ σοβαρο προβληματισμο σχετικα με τη ποιοτητα ολων αυτων των βοτανων και οπωροκηπευτικων των εμπορευσιμων που μπορει να προμηθευτει ενας κατοικος πολης αλλα και χωριου ...ασε πονεμενη ιστορια ..

χτες στο μαναβικο που επισκεφτηκα για να αγορασω αντιδια και μαιντανο ( τα αλκαλικα που λεγαμε ) ηταν τα τελαρα εκτεθειμενα μεσα στο δρομο και τα καημενα τα χορτα σχεδον μαραμενα ..γεματα χωμα καο σκονη ...ο δε μαινατος τεραστιοος κορδωμενος κια με ενα ψευτικο παρασινο χρωμα ..καθαρα μεταλλαγμενο ειδος ..

..παω να αγορασω φασκομηλο θεραπευτικο απο καταστημα βοτανων και αυτο δεν μυριζε καθολου,,, αρα προκειται για νεκρο χορτο χωρις καμμια θεραπευτικη δυναμη ..εννοειται ολα τα βοτανα του σουπερμαρκες τσαγια χαμομηλια τηλια φασκομηλα .. ειναι αχρηστα απο φαρμακευτικη αποψη χορτα που προερχονται απο γιγαντιες καλλιεργειες φαρμακευτικων φυτων αρα τρεχα γυρευε ...μεταλλαγμενα διαγονιδια καργα ..

να μη πω για το καροτα τα κρεμμυδια και τα σκορδα με την θεραπευτικη δυναμη αχ σκετη απελπισια .. ολα ερχονται απο Βοιωτια απο χωραφια που αρδευονται απο τον Αχελωο ποταμο .. διαβαστε γιαυτον ...μολυσμενο με βαρεα μεταλλα ακρως τοξικες ουσιες ...

ειχω ασχοληθει με τους υδατινους πορους ...κια ξερω καποια πραγματα για την τραγικη κατασταση των ποταμων ...
να διαβασε δω ενα παλιο θεμα που ειχα ανοιξει κατακραυγαζωντας τον ψευτοκινημα της πατατας...
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=80&t=230767

.. νερο επινα απο κατι πηγες εδω κοντα τωρα ...βγηκε η φημη οτι ριχνουν χλωριο στην κεντρικη δεξαμενη γιατι ανιχνευτηκαν μικροβια ..τι να πω αναγκαστικη επιστροφη στο νεκρο εμφιαλωμενο νερο δηλαδη το νερο που μυριζει πλαστικιλα... γαμωτο αποκλεισμος σκετος ..

νομιζω οτι ενας συνετος κια τιμιος εναλλακτικος γιατρος και συμβουλος αυτοδιδακτος ολα αυτα πρεπει να λαβει υποψιν .. υπαρχει ενας εγκλεισμος απο τροφες διατροφικα τοξικες που δεν ειναι καθολου ευκολο να τον σπασουμε ...

..αλλο ...αιθερια ελαια σου λενε για μασαζ και αν το ψαξεις ειναι ολα τους χημικες ουσιες αντιγραφα φυσικων αρωματων .. απελπισια ..

..αναπνευοντας με αναθυμιασεις απο ελαιο ευκαλυπτου για μια ρινιτιδα ...ειχα μια βδομαδα ερεθισμο στο λαιμο ...

...να σπειρουμε δικη μας ντοματα και κρεμμυδι και πατατα ειπε ο πατερας μου ... χμχμ αλλα τους σπορους τους αγορασε απο μαγαζια που διακινουν τους γνωστους διαγονιακα τροποιημενους σπορους ...και τους φυτεψε σε χωραφακι που υπογειως ""αρδευονταν"" απο λυματα απο απορροφητικους βοθρους δικους μας και των γειτονων ....αχ οιμε!!!


...να κανουμε δικο μας ψωμι ... αλλα με τι αλευρα ?? απο που να βρουμε αλευρα γνησια κι οχι πιτουρα???πως γνωριζουμε οτι αυτα τα αλευρα πΟυ φημολογουνται για θρεπτικα ειναι κατι αλλο απο διαγονιδιακα ειδη σιταριου ?? εε πες μου !!!

απελπισια !!!!!!!!!!αυτο ειναι η ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΣ !!!κι οχι μονο αυτο αλιμονο !!

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΗΣΤΕΙΑ ΚΙ Η ΗΛΙΟΘΕΑΣΗ ..ΧΜΜΜ!!!ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ...

ΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΙΩΔΕΙΣ ΑΚΤΙΝΕΣ ..ΑΡΑ ΧΜ ΝΗΣΤΕΙΑ!!!!!!!!ΑΧ!!! ΚΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΛΑΙΜΑΡΓΗ !!!
....ΠΩΣ ΝΑ ΘΥΘΥΣΙΑΣΩ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ,, ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ... ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ !!!

και μετα μου λενε οι διαχειριστες γιατι τα μπηγω στον Κερατα τον Μεγα Αποστατη .. μα πως να μην του τα μπηγω ...εδω αυτος μας εχΕΙ βγαλει το κερατο του απο το στομα ...και λιγα του σερνω στην μυθολογια μου !!!


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 22/03/2014 19:38:14


Mυθηρα,σπορους ειναι πολυ ευκολο να βρεις ,αν ψαχνεις σωστα.
Πηγαινε και σε κανενα βουνο η αγριο μερος .Θα βρεις πολυ πραγμα.
Βιολογικα προιοντα υπαρχουν αρκετα αν και ξερω ειναι ακριβω και οχι και τοσο αξιοπιστα.

Για το νερο μπορεις να παρεις αποστακτηρα.Ουτως η αλλως καθαρο νερο παιρνεις απο τα φρουτα.

Συμβατικα,ειναι ασφαλες να καταναλωνεις αβοκαντο και ανανα.

Μην βρισκεις παντου εμποδια.ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΟΥΜΕ.ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΟΜΟΡΦΙΑ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ.ΑΣ ΜΗΝ ΤΗ ΜΟΛΥΝΟΥΜΕ.

Εγω πχ δεν εχω σκοπο να αγορασω αμαξι με το που τελειωσω.Αν το κανανε περισσοτερα ατομα θα ειχαμε καλυτερες συγκοινωνιες.
Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΗ.
Απο τα ατομα εξαρταται.

Δεν μπορω να αλλαξω το συστημα ,αλλα μπορω να πραττω σαν ανθρωπος διαφορετικα.Αυτο μετραει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2014, 00:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα απο τα σημαντκοτερα κεφαλαια σε εναν βιο ο οποιος θα ειναι συμβατος με την υγιεια του σωματος , αλλα και της ψυχης ,ειναι η καλη μασηση

Η τροφη εκτος του οτι προσφερει ενεργεια ,αποροφα κιολλας

Καταναλωνεται πολυτιμη ενεργεια ,στην χωνεψη της τροφης


Αυτο ειναι ιδιαιτερα αληθινο αν δεν μασαμε σωστα


Επισης!!!


Απο την στιγμη που εισαγεται η τροφη στο στομα, αν η μασηση γινει σωστα εξουδετερωνονται οι κατωθι απειλες


Θερμικη μικροβιακη χημικη μηχανικη

Δεν θα μπω στην διαδικασια να αναλυσω για ευνοητους λογους


Οι παραπανω πληροφοριες εχουν παρθει απο το βιβλιο του Ιωαννη Παπαγιανοπουλου ''ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΗΣΤΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ''


Ησωστη μασηση συμβαλει στην υγιεια του νευρικου και αμυντικου συστηματος τα μεγιστα

Μια σωστη μασηση συμβαλει επισης σε μια ισοροπημενη ψυχολογικη κατασταση ,διοτι το σωμα δεν μπαινει στην κατασταση συναγερμου ,που θα εμπαινε στην αντιθετη περιπτωση


Το μεγαλο ζητημα ομως ειναι οτι ακομα και αν καποιος αποδεχτει ,και αποφασισει να εφαφμοσει τα παραπανω, ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει την συνηθεια του να τρωει με τον λαθος τροπο ,δηλαδη ,γρηγορα και αμασητα

Μην ξεχναμε οτι δρουμε παντα συμφωνα με το ερεθισμα ,και οχι με τις επιταγες του διανοητικου κεντρου

Εχω λοιπον βρει καποια κολπακια τα οποια με εχουν βοηθησει στο να επιτυχω εν μερη τον παραπανω στοχο


Ολα εχουν σαν σκοπο να ΜΕΙΩΣΟΥΝ Η ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΟΥΝ την ροη της εντασης που αναπτυσεται στην στοματικη κοιλοτητα ,και που τελικα ειναι η αιτια της εντασης ,και που τελικα μεταφραζεται σε αυτο που λεγεται λαιμαργια


Το πρωτο ειναι να βαζω το δυνατον λιγοτερη τροφη στο στομα και επισης αν ειναι δυνατον ενα ειδος τροφης πχ πατατες

Οταν γινεται κατι παρομοιο , δεν προσπαθουμε ασυναισθητα να γευτουμε ολες τις γευσεις[κατι πο συμβαινει οταν εχουμε βαλει στο στομα πολλα και διαφορετικα ειδη τροφης] με αποτελεσμα να μην πεφτουμε στην παγιδα της εντασης που δημιουργειται , στην περιοχη της στοματικης κοιλοτητος ,και να καταληγουμε να μασουμε γρηγορα,και χωρις η μασηση να ειναι ικανοποιητικη

Ενα παρομοιο ειδος εντασης δημιουργειται, και οταν , εισαγουμε μεγαλες ποσοτητες τροφης

Εχω βρει επισης οτι ,ακομα και οταν ειμαστε στην καθιστη θεση , η ενταση που δημιουργειται απο την προσπαθεια να κρατηθουμε καθιστοι , μεταφερεται επισης σε αυτο που κανουμε

Για αυτον τον λογο εχω υιοθετηση μια ημιξαπλωτη σταση που μειωνει ,αυτον τον παραγοντα ,

Εδω ομως θα πρεπει επισης να αναφερω οτι αυτο , ερχεται σε αντιθεση με τα διαφορα συστηματα για την σωστη μασηση που εχω διαβασει η εχω συζητησει κατα καιρους

Ενταση επισης δημιουργειται ,οταν οι αισθησεις αφηνονται να χρονισουν


Ολοι θα εχουν παρατηρησει οτι οταν τσιμπολογαμαι , η μασηση γινεται πιο σωστα

Στην αντιθετη περιπτωση τωρα, οταν καθισουμε στο τραπεζι ,αφηνουμε το συνολο μας εκτεθειμενο στην αναπτυξη εντασεως , που τελικα μετατρεπεται σε λαιμαργια

Ολα αυτα βεβαια αποτελουν ημιμετρα διοτι η αιτια της λαιμαργιας ,μπορει να οφειλεται απο .....εναν οργανισμο που εχει τοξινωθει ,και αρα δυσλειτουργει με αποτελεσμα να παραγει ενταση , μεχρι τα απομειναρια των ψυχολογικων καταστασεων που εχουν μεσα μας αποθηκευτει

Και αρα για να υπαρξει μια πιο ολιστικη αντιμετωπιση απαιτειται χρονος προσπαθεια ,και ενημερωση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2014, 00:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπλα μασησε το φαγητο σου :) οχι για τιποτα αλλο
αλλα για να το ευχαριστηθεις.

Οσον αφορα τις περισσοτερες τροφες μεσα στην στοματικη κοιλοτητα
απλα καποιοι βασικοι κανονες συνδυασμου τροφων χρειαζονται.

Τα λαχανικα συνδυαζονται με ολα τα υπολοιπα(πρωτεινες και υδατανθρακες).Οχι ομως με φρουτα.
Απο τα φρουτα τα γλυκα συνδυαζονται με τα υποοξινα.Και τα υποξινα με τα ξινα.Δηλαδη οχι ξινα και γλυκα μαζι.
Εχει και αλλα αλλα τελικα με κουρασανε οι πολλοι περιορισμοι.
Το καλυτερο γευμα ειναι μονοφαγια φρουτου ή λαχανικου.
Δηλαδη παιρνεις μονο πορτοκαλια η αλλο φρουτο και του δινεις και καταλαβαινει μεχρι να χορτασεις.
Τα φρουτα ειναι η καλυτερη τροφη.Δινουν ενεργεια και καθαριζουν.

Χρηστο εισαι χορτοφαγος?

Εδω εχει ενα καλο διαγραμμα.

http://www.alderbrooke.com/images/food-combining-chart-front.jpg

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy