ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Aκουω φωνες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 04:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας.

Μολις παω στο κρεβατι να κοιμηθω ή να χαλαρωσω
και προσπαθησω να μεταφερω την ενεργεια στο προσωπο μου
μπαινω μετα απο λιγο σε μια φαση μεταξυ υπνου και ξυπνιου
οπου μου ερχονται φρασεις που καποιες απο αυτες δεν βγαζουν νοημα
ενω αλλες ειναι φιλοσοφικες.Επισης βλεπω εικονες με το που φευγω απο την κατασταση αυτη με κλειστα τα ματια οι οποιες φευγουν μετα απο λιγα δευτερολεπτα με το που παω να τις παρατηρησω.

ΠΧ. σημερα ηρθε μια ενδιαφερουσα φραση
''η ζωη ειναι αφηγημα του χρονου''...

Το θεμα ειναι οτι μου ερχονται και αλλες που ειναι οτι να ναι.Πραγματικα οτι να ναι...Λετε να ειναι μεταξυ αλλων και εκτονωση της καταπιεσμενης μου συνειδησης?
Τις περισσοτερες δεν μπορω να τις συγκρατησω και να τις μεταφερω στο συνειδητο μερος.

Λογικα καπως ετσι πρεπει να ειναι και η ψυχεδελικη εμπειρια οπου τα ατομα γραφουν για να θυμουνται αυτα που σκεφτονται ενω ειναι σε εκσταση και μετα οταν διαβαουν αυτα που εγραψαν δεν βγανει κανενα νοημα.

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 10:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας.

Μολις παω στο κρεβατι να κοιμηθω ή να χαλαρωσω
και προσπαθησω να μεταφερω την ενεργεια στο προσωπο μου
μπαινω μετα απο λιγο σε μια φαση μεταξυ υπνου και ξυπνιου
οπου μου ερχονται φρασεις που καποιες απο αυτες δεν βγαζουν νοημα
ενω αλλες ειναι φιλοσοφικες.Επισης βλεπω εικονες με το που φευγω απο την κατασταση αυτη με κλειστα τα ματια οι οποιες φευγουν μετα απο λιγα δευτερολεπτα με το που παω να τις παρατηρησω.

ΠΧ. σημερα ηρθε μια ενδιαφερουσα φραση
''η ζωη ειναι αφηγημα του χρονου''...

Το θεμα ειναι οτι μου ερχονται και αλλες που ειναι οτι να ναι.Πραγματικα οτι να ναι...Λετε να ειναι μεταξυ αλλων και εκτονωση της καταπιεσμενης μου συνειδησης?
Τις περισσοτερες δεν μπορω να τις συγκρατησω και να τις μεταφερω στο συνειδητο μερος.

Λογικα καπως ετσι πρεπει να ειναι και η ψυχεδελικη εμπειρια οπου τα ατομα γραφουν για να θυμουνται αυτα που σκεφτονται ενω ειναι σε εκσταση και μετα οταν διαβαουν αυτα που εγραψαν δεν βγανει κανενα νοημα.



γράφε τα και βάζε τα στην άκρη. μη τους δίνεις πολύ σημασία, αλλά μην τα παραβλέπεις. αυτά που έβαλες στην άκρη μπορεί 1-2-3 χρόνια/μήνες να αποκτήσουν νόημα. κυρίως έχε στο νου ότι οι "φλασιές" που περιγράφεις όσο δεν επηρεάζουν την καθημερινότητά σου / τις σχέσεις σου και το πως "λειτουργείς" αρνητικά δεν αποτελούν κίνδυνο. Αν αντί να τα ελέγχεις εσύ σε ελέγχουν αυτά και αρχίσει αρνητικός αντίκτυπος στην καθημερινότητά σου. Πρόσεχε!

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 11:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε panosfromlydian2

Όπως ξέρεις, η κατάσταση μεταξύ ξύπνιου και ύπνου ενδείκνυται για πολλών ειδών μεταφυσικές ή εσωτεριστικές εμπειρίες.
Λες οτι στη διάρκεια του ύπνου σου ακούς διάφορες φωνές.
Αν ζητάς μια εξηγήση για αυτό το φαινόμενο, η εξήγηση που έχω να σου δώσω, είναι οτι ο άνθρωπος είναι πολλαπλός.
Αυτο είναι σαν να λέμε, οτι ο κάθε άνθρωπος δεν είναι ένα αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι <<πολλοί>>.

Στο Ευαγγέλιο αναφέρεται οτι ο Ιησούς εξέβαλε από έναν δαιμονισμένο, μια λεγεώνα απο δαίμονες.
Εμάς δεν χρειάζεται να μας κάνει κατάληψη καμία "λεγεώνα", καθώς έχουμε ήδη μια λεγεώνα, που είναι το ίδιο το εγώ μας. Αυτό αποτελείται απο όλα τα ψυχολογικά υποσυνείδητα στοιχεία, τα οποία δρουν στο εσωτερικό μας.
Σκέφτονται αντί για εμάς, δρούνε αντί για εμάς, και εμείς περνάμε τον εαυτό μας για αυτά. Η Ψυχή μας - ή καλύτερα όχι η Ψυχή μας - η Ουσία μας, είναι παγιδευμένη μέσα σε αυτά. Εμείς ακόμα δεν έχουμε ψυχή, γιατί δεν έχουμε ένα μόνιμο κέντρο βαρύτητας.
Γέρνουμε προς τη μεριά οποιουδήποτε "εγώ" μια δεδομένη στιγμή έχει τον έλεγχο της ανθρώπινης μηχανής (του νου μας, των συναισθημάτων μας κ.τ.λπ.)
Η βούλησή μας πηγάζει απο το βάθος διαφορετικών "εγώ" που φέρουμε στο εσωτερικό μας.
Ένα "εγώ" π.χ. λαγνείας, που σήμερα ορκίζεται αιώνια αγάπη σε μια γυναίκα, αύριο αντικαθιστάται από ένα εγώ π.χ. υπερηφάνειας, το οποίο θέλει να χωρίσει αυτή τη γυναίκα (γιατί πληγώθηκε ή γιατί αποφάσισε οτι χρειάζεται μια πιο όμορφη κοπέλα για να το ανεβάζει κ.ο.κ.).

Ένα εγώ ματαιοδοξίας μας κάνει να αγοράσουμε το πιο σπορ αυτοκίνητο, αν και μπορεί να χρειάζεται να πάρουμε δάνειο για να το αγοράσουμε, ενώ ένα εγώ αυτολύπησης, μπορεί να μας κάνει να πετάξουμε το ίδιο αυτοκίνητο απο μια χαράδρα.
Έτσι το ένα εγώ διαδέχεται το άλλο, στον έλεγχο των ανθρώπινων συναισθημάτων, σκέψης - γενικά της ανθρώπινης μηχανής

Αν με ρωτάς λοιπόν, τι είναι αυτό που ακούς σε αυτή τη φάση μεταξύ ξύνπιου και ύπνου, κατά τη γνώμη μου είναι η λεγεώνα των εγώ που φέρεις και εσύ στο εσωτερικό σου. Όλων αυτών των υποσυνείδητων ψυχολογικών στοιχείων που εκδηλώνεται στη διάρκεια του ύπνου περισσότερο φανερά απ' ο,τι τη μέρα (και τα όνειρα που δημιουργούμε είναι εκδήλωση αυτού του ψυχολογικού περιεχομένου).
Ο άνθρωπος δεν έχει μόνο εγώ, όμως. Έχει και ένα Θεϊκό στοιχείο στο εσωτερικό του το οποίο μπορεί να εκδηλωθεί, όταν δεν μποτιλιάρεται από τα διαφορετικά εγώ που ελέγχουν την ανθρώπινη μηχανή.
Η διαδικασία του να βάζουμε στην άκρη το εγώ μας, δηλαδή τα υποσυνείδητα ψυχολογικά στοιχεία που συνιστούν το "ο εαυτός μου", λέγεται *διαλογισμός*.
Αν το νοητικό, η σκέψη, ο νους, όπως θέλεις καθείς να το λέει, δεν μπει σε μια παθητική κατάσταση ώστε να είναι ένα εργαλείο για το Είναι (για τον Θεό) τότε αυτό γίνεται ένα εργαλείο για τη λεγεώνα, με αποτέλεσμα στη διάρκεια του ύπνου να προβάλει οποιαδήποτε τρέλα.
Έτσι έχουμε όλους εκείνους που θεωρούν οτι είναι μετανασάρκωση της Κλεοπάτρας ή του Βούδα, οτι είναι ο τάδε ημίθεος, οτι μίλησαν με το τάδε γνωστό πρόσωπο, ενώ στην πραγματικότητα όλα αυτά είναι προβολές της λεγεώνας τους (η οποία δεν αποκλείεται να επηρεάζεται και από άλλες οντότητες).
Όλα αυτά στα λέω για να έχεις κάποια προσοχή με τα πειράματα που κάνεις. Γιατί η τρέλα στην τρέλα πάει και όταν κάποιος δεν έχει μια στερεή βάση, είναι ευκολο το οτιδήποτε να τον παρασύρει οπουδήποτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 11:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ξεκαθαρίσω οτι τα παραδείγμα που χρησιμοποιώ (όχι όλα, αλλά πολλά) είναι παρμένα απο τα βιβλία διάφορων Μεγάλων Δασκάλων, οι οποίοι μιλούσαν ή μιλάνε για τον εσωτερισμό και την Επανάσταση της Συνείδησης.
Δεν είναι δικά μου (ή κανενός).
Το μόνο που κάνω, είναι οτι τα διαμορφώνω όπως θεωρώ καλύτερο για την κατανόησή τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 12:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστώ για τις απαντησεις παιδια.

Δεν ειμαι μεγαλομανης ουτε εχω μαγικες δυναμεις
απλα αισθανομαι καποιες φορες οτι αφηνω πραγματα να περασουν απο μεσα μου.Αλλωστε η γνωση δεν κατακταται ,ερχεται σε εκεινον που εχει αφησει στην ακρη τα επουσιωδη.

Ενα πραγμα νομιζω οτι συμβαινει.
Υπαρχει και ενας αλλος κοσμος εκτος απο τον κοσμο των ανθρωπων.
Ενας κοσμος οπου δεν υπαρχει χρονος και ειναι απειρος.
Ουτε ζωη ουτε θανατος υπαρχει εκει.
Και με αυτον συνδεομαστε οταν κοιμομαστε και μαλλον σε αυτον θα καταληξουμε με το φυσικο μας θανατο.

Για αυτο και η φωνη μου επαναλαμβανε επιμονα: ''Η ζωη ειναι αφηγημα του χρονου''...Βγαλε το χρονο και δεν εχεις ζωη.Κι φυσικα ουτε και θανατο,Γιατι αυτα τα δυο μετρανε μονο αναφορικα με το χρονο και την παροδο του.
Με λιγα λογια φευγεις απο την πολικοτητα των πραγματων.
Πολλοι λενε αυτο συμβαινει οταν εσυ ο ιδιος γινεις αγαπη.
Οταν εχεις εξελιξει την ψυχη σου σε τετοιο σημειο ωστε να ακτινοβολεις ο ιδιος φως.Να εισαι.
Και τοτε γινεσαι απειρος.Ολα τα εγω που αναφερεις εχουν
διαλυθει.

Βεβαια η αλχημιστικη εξελιξη της ψυχης θελει παρα πολυ δουλεια ,επιμονη και υπομονη.Θελει να εισαι επαγρυπνισμενος απεναντι στα πραγματα οπως σου συμβαινουν.

Σε μυθολογιες δεν πιστευω.Πιστευω οτι ειναι ακριβως σαν αυτο που βιωνω σε αυτη την κατασταση .Απλα συμνεβαινε σε ατομα που εδιναν μαχη για τη ζωης τους λογω ασθενειας κτλ και εβλεπαν αυτες τις επικες διαμαχες .Εβλεπαν να αναμετριουνται με δρακους,γερακια να τους τρωνε το συκωτι(βλεπε το δικο μας μυθο).
Τα ατομα αυτα κατορθωσαν να κρατηθουν στη ζωη και το θεωρησαν τοσο θαυμα ωστε εγραψαν αυτες τις μυθικες διαμαχες.

Νομιζω πως ολα ειναι βγαλμενα απο τη ζωη :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2014, 12:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panosfromlydian2
Οταν εχεις εξελιξει την ψυχη σου σε τετοιο σημειο ωστε να ακτινοβολεις ο ιδιος φως.Να εισαι.
Και τοτε γινεσαι απειρος.Ολα τα εγω που αναφερεις εχουν
διαλυθει.
Δεν έχουν διαλυθεί φίλε μου, γιατί όταν επιστρέφεις τα βρίσκεις.. εκεί που τα άφησες. Θα έχουν διαλυθεί όταν δεν βρίσκεις τίποτα όταν επιστρέφεις από το "φως".
quote:
Και με αυτον συνδεομαστε οταν κοιμομαστε και μαλλον σε αυτον θα καταληξουμε με το φυσικο μας θανατο.
Αυτός λέγεται αστρικός κόσμος.
quote:
Σε μυθολογιες δεν πιστευω.Πιστευω οτι ειναι ακριβως σαν αυτο που βιωνω σε αυτη την κατασταση .Απλα συμνεβαινε σε ατομα που εδιναν μαχη για τη ζωης τους λογω ασθενειας κτλ και εβλεπαν αυτες τις επικες διαμαχες .Εβλεπαν να αναμετριουνται με δρακους,γερακια να τους τρωνε το συκωτι(βλεπε το δικο μας μυθο).
Τα ατομα αυτα κατορθωσαν να κρατηθουν στη ζωη και το θεωρησαν τοσο θαυμα ωστε εγραψαν αυτες τις μυθικες διαμαχες.
Αν και δεν μίλησα για μύθους, αφού το ανάφερες, θα έπρεξε να ξέρεις οτι οι μύθοι δεν είναι παρα ιστορίες που αφορούν εσωτεριστικές-φιλοσοφικές αλήθειες αλλά και δράματα κοσμικά ή μη.
quote:
Νομιζω πως ολα ειναι βγαλμενα απο τη ζωη :)
Αυτό, ναι. Μύηση είναι η ίδια η ζωή, σωστά βιωμένη.

quote:
Για αυτο και η φωνη μου επαναλαμβανε επιμονα: ''Η ζωη ειναι αφηγημα του χρονου''
Ο,τι γεννιέται στον χρόνο πεθαίνει στον χρόνο. Λένε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 12:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Σε μυθολογιες δεν πιστευω.Πιστευω οτι ειναι ακριβως σαν αυτο που βιωνω σε αυτη την κατασταση .Απλα συμνεβαινε σε ατομα που εδιναν μαχη για τη ζωης τους λογω ασθενειας κτλ και εβλεπαν αυτες τις επικες διαμαχες .Εβλεπαν να αναμετριουνται με δρακους,γερακια να τους τρωνε το συκωτι(βλεπε το δικο μας μυθο).
Τα ατομα αυτα κατορθωσαν να κρατηθουν στη ζωη και το θεωρησαν τοσο θαυμα ωστε εγραψαν αυτες τις μυθικες διαμαχες....
Ενδιαφέρουσα άποψη! Αλλά γιατί νομίζεις πως έβλεπαν δράκους - πχ - και όχι κάτι άλλο; Θέλω να πω, μήπως οι άνθρωποι που δίνουν "μαχη για τη ζωη τους" βλέπουν ότι βλέπουν για κάποιο λόγο;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 14:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.Σε μυθολογιες δεν πιστευω.Πιστευω οτι ειναι ακριβως σαν αυτο που βιωνω σε αυτη την κατασταση .Απλα συμνεβαινε σε ατομα που εδιναν μαχη για τη ζωης τους λογω ασθενειας κτλ και εβλεπαν αυτες τις επικες διαμαχες .Εβλεπαν να αναμετριουνται με δρακους,γερακια να τους τρωνε το συκωτι(βλεπε το δικο μας μυθο).
Κάθε φορά που λέω "Τώρα τα έχω ακούσει όλα" εμφανίζεται κάποιος και με διαψεύδει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2014, 14:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
.Σε μυθολογιες δεν πιστευω.Πιστευω οτι ειναι ακριβως σαν αυτο που βιωνω σε αυτη την κατασταση .Απλα συμνεβαινε σε ατομα που εδιναν μαχη για τη ζωης τους λογω ασθενειας κτλ και εβλεπαν αυτες τις επικες διαμαχες .Εβλεπαν να αναμετριουνται με δρακους,γερακια να τους τρωνε το συκωτι(βλεπε το δικο μας μυθο).
Κάθε φορά που λέω "Τώρα τα έχω ακούσει όλα" εμφανίζεται κάποιος και με διαψεύδει

Μάλλον δεν τα έχεις ακούσει όλα

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2014, 21:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 1

.........δεν εινα ολα δημιουργηματατ της εσωτερικης ψυχης η αλλιως του υποσυνειδητου ..χμμ εδω ισως να εχουμε και μια εξωγενη υποβολη ακουσματων ...αν ετσι ειναι τι θελει να πει ο υποβολεας οταν μας λεει <<η ζωη ειναι αφηγημα χρονου>>

θα συμπληρωσω τον υποοβολεα αυτο λεγοντας ...

χμμ ολα οσα θα συμβουν η σου συμβαινουν εχουν χρονικα ξανασυμβει...
ειναι μια ιστορια που μα αφηγειται ο παρελθοντικος χρονος ..

χμμ ναι ο υποβολεας σου θελει να κατι να σου πει .. οαα εχουν ξαναγινει χμμ ισως ...χμ οχι ολα μετ ηνιδια ακριβεια ...

...λοιπον παρακατω για πες βρε πανο κια αλλα ακουσματα η εικονες ...πχ την φραση << το μελλον εχει ηδη συμβει>>

δνε πρεπει να εμπιστεομαστε παντα τους ακπυσματα η τα οραματα τα ονειρα κτλ ακθοτι τιπτε δνε φτανειστο πνευμα μας καθαριο αλλα ολα ειναι Θολωμεναμε παρεμβολες και ακρως συμβολοποιημενα ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΟΛΩΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΥΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ...ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑ ΙΑΝΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΓΑΙΜΕΓΑΛΕ ΣΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ Ε ΚΑΘΑΡΙΑ ΒΑΘΗ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ ΟΣΑ ΑΚΟΥΕΙ Η ΒΛΕΠΕΙ

...θυμαμαι μια φωνη που απο μικρη ακουγα τις νυχτες ...<<θα πεθανεις αυριο >> στις αρχες με τρομοκρατουσε μετα αρχισα να αποκωδικοποιω τις λεξεις ,,,τι εννοει με το ""θανατο""η φωνη και τι με το <<αυριο>> ..ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΖΩ ΕΓΩ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΕΙΝΗ <<ΕΣΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ >>

...οταν επαψα να φοβαμαι το θανατο επαψε η φωνη να μου το λεει αυτο ...

φωνες η ψιθυροι απαξιωτικοι η ενθαρυντικοι <<βρωμα >>,<<πουτανα>> <<μπραβο>> <<ετσι >> <<σκασε>><<μιλα>> << ψοφα >> <<ζησε >>

ποιοι μιλανε στην συνειδηση μας ειναι ενα μεγαλο θεμα ,,,το ζητουμενο μας ειναι να κανουμε ξεσκαρταρισμα των φωνων και φιλτραρισμα των συχνοτητων τους οπως ενας δεκτης ραδιοφωνου ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 12/04/2014 21:48:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 18:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 2

.........αρα τα ακουσματα , οραματα , ονειρα μπορει να προκαλουνται

- απο τα πλασματα τα μη ενσαρκα που μας προσεγγιζουν η επικοινωνουν απο αποσταση τηλεπαθητικα μαζι μας και κυκλοφορουν στην διασταση την εξωτατη που την λεμε αιθεροφυσικη ( εντελως αδοκιμος ορος καθως υπαρχουν πολλοι αιθερες αρα και φυσικες βιοενεργειακες διαστασεις )

-απο την δικη μας εσωψυχη στην διασταση αυτη, να αποτελουν ανασυνθεσεις της δικης μας εσωτερικης εμπειριας

-να ειναι υποβολες ψυχοτρονικης τεχνολογιας

- να ειναι τηλεπαθητικες υποβολες απο αλλα ατομα ενσαρκα μεσω τελετουργικων ή χωρις αυτα ..

...οσο πιο εσωτερικη η διασταση στην οποια ειμαστε συντονισμενοι κατα την ακουσματικη οραματικη η ονειρικη εμπειρια τοσο πιο αυθεντικες κι αληθινες οι φωνες τα οραματα και τα ονειρα τοσο πιο καθαρα βιομηνυματα τους ........

O ΚΑΝΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΞΩΤΑΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΘΑΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΜΙΓΜΕΝΕΣ ΜΕ ΨΕΥΔΗ ΒΙΟΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΥΜΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ...ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΕΝΑΝ <<ΨΑΛΙΔΙΣΤΗ>> ΤΩΝ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΩΝ ΣΤΡΕΒΛΩΜΕΝΩΝ ΒΙΟΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ...

παντως οτνα αρχισα να γραφω εδω μεσα την μυθιστορια με τον ΜπΑρμπα Θνας δυο φωνες παλευαν μεσα μου η μια ελεγε <<<σκασε παλιοβρωμα, βουλωστο επιτελους σκυλα >>> κι αλλη
<<μπραβο μωρο μου , ετσι συνεχισε ... πεστα ολα ξερασε τα ολα >> εσεις ποια λετε οτι ελαβα σοβαρα υποψιν ??????????προφανως εκεινη που συμβαδιζε με τις βαθυτερες αναγκες μου ...κι οχι εκεινη που μου εκλεινε το στομα ...εκεινη απλα την αγνοησα κια καταφερα πλεον να την ψαλιδισω και να μην την ακουω ...

για τις υλοενεργειακες διαστασεις διαβαστε εδω ΔΕΜΟ 1

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11700

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/04/2014 18:31:47

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/04/2014 18:42:58

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/04/2014 18:43:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veins
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 19:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανο,κατι αντιστοιχο συμβαινει και εμενα.Πολλες φορες στο διαστημα μεταξυ ξυπνιου και υπνου,εχει τυχει να ακουω φωνες μεσα στο κεφαλι μου,κατι λοιπον σαν παραισθησεις.

Δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα φυσιολογικο -βραχυκυκλωμα- του εγκεφαλου ανηκει αν θυμαμαι καλα στην ιδια οικογενεια διαταραχων με την υπνικη παραλυση.

Εγω εχω παρατηρησει οτι αν συγκεντρωσω την σκεψη μου εκεινη τη στιγμη σε κατι το ακουω η ακουω καποιον μου μιλαει για αυτο.Δεν ειναι κατι μεταφυσικο ουτε κατι επικινδυνο,ειναι μια φυσικη εκσταση η οποια ισα ισα εχει πλακα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2014, 19:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε panosfromlydian2

Όπως ξέρεις, η κατάσταση μεταξύ ξύπνιου και ύπνου ενδείκνυται για πολλών ειδών μεταφυσικές ή εσωτεριστικές εμπειρίες.
Λες οτι στη διάρκεια του ύπνου σου ακούς διάφορες φωνές.
Αν ζητάς μια εξηγήση για αυτό το φαινόμενο, η εξήγηση που έχω να σου δώσω, είναι οτι ο άνθρωπος είναι πολλαπλός.
Αυτο είναι σαν να λέμε, οτι ο κάθε άνθρωπος δεν είναι ένα αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι <<πολλοί>>.

Στο Ευαγγέλιο αναφέρεται οτι ο Ιησούς εξέβαλε από έναν δαιμονισμένο, μια λεγεώνα απο δαίμονες.
Εμάς δεν χρειάζεται να μας κάνει κατάληψη καμία "λεγεώνα", καθώς έχουμε ήδη μια λεγεώνα, που είναι το ίδιο το εγώ μας. Αυτό αποτελείται απο όλα τα ψυχολογικά υποσυνείδητα στοιχεία, τα οποία δρουν στο εσωτερικό μας.
Σκέφτονται αντί για εμάς, δρούνε αντί για εμάς, και εμείς περνάμε τον εαυτό μας για αυτά. Η Ψυχή μας - ή καλύτερα όχι η Ψυχή μας - η Ουσία μας, είναι παγιδευμένη μέσα σε αυτά. Εμείς ακόμα δεν έχουμε ψυχή, γιατί δεν έχουμε ένα μόνιμο κέντρο βαρύτητας.
Γέρνουμε προς τη μεριά οποιουδήποτε "εγώ" μια δεδομένη στιγμή έχει τον έλεγχο της ανθρώπινης μηχανής (του νου μας, των συναισθημάτων μας κ.τ.λπ.)
Η βούλησή μας πηγάζει απο το βάθος διαφορετικών "εγώ" που φέρουμε στο εσωτερικό μας.
Ένα "εγώ" π.χ. λαγνείας, που σήμερα ορκίζεται αιώνια αγάπη σε μια γυναίκα, αύριο αντικαθιστάται από ένα εγώ π.χ. υπερηφάνειας, το οποίο θέλει να χωρίσει αυτή τη γυναίκα (γιατί πληγώθηκε ή γιατί αποφάσισε οτι χρειάζεται μια πιο όμορφη κοπέλα για να το ανεβάζει κ.ο.κ.).

Ένα εγώ ματαιοδοξίας μας κάνει να αγοράσουμε το πιο σπορ αυτοκίνητο, αν και μπορεί να χρειάζεται να πάρουμε δάνειο για να το αγοράσουμε, ενώ ένα εγώ αυτολύπησης, μπορεί να μας κάνει να πετάξουμε το ίδιο αυτοκίνητο απο μια χαράδρα.
Έτσι το ένα εγώ διαδέχεται το άλλο, στον έλεγχο των ανθρώπινων συναισθημάτων, σκέψης - γενικά της ανθρώπινης μηχανής

Αν με ρωτάς λοιπόν, τι είναι αυτό που ακούς σε αυτή τη φάση μεταξύ ξύνπιου και ύπνου, κατά τη γνώμη μου είναι η λεγεώνα των εγώ που φέρεις και εσύ στο εσωτερικό σου. Όλων αυτών των υποσυνείδητων ψυχολογικών στοιχείων που εκδηλώνεται στη διάρκεια του ύπνου περισσότερο φανερά απ' ο,τι τη μέρα (και τα όνειρα που δημιουργούμε είναι εκδήλωση αυτού του ψυχολογικού περιεχομένου).
Ο άνθρωπος δεν έχει μόνο εγώ, όμως. Έχει και ένα Θεϊκό στοιχείο στο εσωτερικό του το οποίο μπορεί να εκδηλωθεί, όταν δεν μποτιλιάρεται από τα διαφορετικά εγώ που ελέγχουν την ανθρώπινη μηχανή.
Η διαδικασία του να βάζουμε στην άκρη το εγώ μας, δηλαδή τα υποσυνείδητα ψυχολογικά στοιχεία που συνιστούν το "ο εαυτός μου", λέγεται *διαλογισμός*.
Αν το νοητικό, η σκέψη, ο νους, όπως θέλεις καθείς να το λέει, δεν μπει σε μια παθητική κατάσταση ώστε να είναι ένα εργαλείο για το Είναι (για τον Θεό) τότε αυτό γίνεται ένα εργαλείο για τη λεγεώνα, με αποτέλεσμα στη διάρκεια του ύπνου να προβάλει οποιαδήποτε τρέλα.
Έτσι έχουμε όλους εκείνους που θεωρούν οτι είναι μετανασάρκωση της Κλεοπάτρας ή του Βούδα, οτι είναι ο τάδε ημίθεος, οτι μίλησαν με το τάδε γνωστό πρόσωπο, ενώ στην πραγματικότητα όλα αυτά είναι προβολές της λεγεώνας τους (η οποία δεν αποκλείεται να επηρεάζεται και από άλλες οντότητες).
Όλα αυτά στα λέω για να έχεις κάποια προσοχή με τα πειράματα που κάνεις. Γιατί η τρέλα στην τρέλα πάει και όταν κάποιος δεν έχει μια στερεή βάση, είναι ευκολο το οτιδήποτε να τον παρασύρει οπουδήποτε.


σχολιο 3

ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΕΓΩ
..καταρχην το εγω ειναι η συνολικη συγκροτηση της ψυχικης μας εμπειριας κι ως τετοιο εχει δομη .. αν μπορουσαμε να το παρατηρησουμε θα διακριναμε καλοσυγκοτημενα δομημενα εγω με ταξη κι αρμοναι κι αλλα εγω αναρχα που δε μπορει να διακρινει ιχνος ταξης ..

...η εγωικοτητα λοιπον ειναι μια αναγκαιοτητα για την συνολικη υπαρξh μας την εμψυχη ,,χωρις δομημενη εμπειρια η ψυχη βρισκεται σε χαος και σε πληρη ελλειψη συνειδησης της ταυτοτητα της ..

αρα απο που λεμε εγω δεν αποτελει εμποδιο για την ψυχικη μας ανελιξη αλλα ισα ισα βασικη προυποθεση για αυτην ...
...το ευτακτο δομημενο εγω ειναι ενα ιερο εγω ενα εγω σε αρμονικη συνεχεια με το περιβαλλον του και με το συμπαν ολοκληρο ...και η αποκτηση ενος τετοιου εγω ειναι βασικος αρχικος στοχος .. απο την αλλη υπαρχει το χαωδες εγω χωρις ταξη αναρχο αυτο το εγω εινα αυτοκαταστροφικο σε συνεχη αντιφαση μεταξυ των διαφορων επιμερους στοιχειων που το συγκροτουν και σε συγκρουση με το περιβαλλον αποκομενο απο αυτο ασυμβατο και σχιζοειδες ..αυτο το εγω ειναι που πρεπει να αποφευγει κανεις ...καθως μπαινει αληθινο εμποδιο στην ανελιξη μας ..

...οσο για τις διαφορες εκφανσεις του εγω μας το ενιαιου και συγκροτημενου ...εεε ναι αλλοτε ενεργοποιειται η μια πλευρα της δομης αυτης αλλοτε μια αλλη κοκ ..
αλλη πλευρα του εγω μας ενεργοποιειται οατν ειμαστε ερωτευμενοι, αλλη οταν δουλευουμε σκηρα και επιμονα για νε στοχο ,αλλη οταν αναπαυομαστε αλλη οταν ψυχαγωγουμαστε ..

ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΕΝΑ ΕΝΙΑΙΟ ΕΓΩ ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΛΕΥΡΕΣ ΕΝΕΡΓΠΟΙΗΣΗΣ

,,,επισης η πολλαπλοτητα του ενιαιου μας εγω εκφραζεται κι οταν βρικομαστε με διαφορετικα περιβαλλοντα ατομα και συναναστροφες .. αλλη πλευρα του εγω μας πχ βγαζουμε ως χρηστες ενος εικονικου τοπου διαλογου .. αλλη ως συνομιλητες σε μια συζητηση εκ του φυσικου , αλλη οταν λειτουργουμε με πελατες συναδελφους ,αλλη οταν επικοινωνουμε με το φιλους μας τον εραστη μας ,τον συζυγο η το παιδι μας..

Η ΔΙΑΣΠΑΣΗ ΤΟΥ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΟΥΜΕΝΟ ΕΥΤΑΚΤΟ ΕΓΩ ΒΙΩΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΑΡΧΟ ΕΓΩ ΤΟ ΣΧΙΖΟΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΕΡΟ ΕΓΩ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ <<ΔΙΑΣΠΑΣΗΣ>> Η ΟΠΟΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΟΙΚΕΙΑ


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2014, 14:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.....Δεν ειναι κατι μεταφυσικο ...
Τι είναι "φυσικό" και τι "μεταφυσικό";;;
Νομίζω το να πιείς ένα ποτήρι κρασί είναι φυσικό.
Το να θεωρείς ότι αν το πεις από κρυστάλλινο ποτήρι από κρύσταλλο Βοημίας είναι "ανώτερο" από το να το πιείς από ένα εξωτερικά ολόιδιο, πλαστικό... αγγίζει τη μεταφυσική.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elenlep
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 13:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας πω και την δικη μ εμπειρια!
Φετος, θα πηγαινα σε μια εκκλησια να κοινωνησω! Ημουν ετοιμη ψυχικα γτ ειχα εξομολογηθει και ειχα κανει κ
Νυστεια! Με λιγα λογια δεν ακουσα το ξυπνητηρι μ
Κ ετσι ξυπνησα στις 10:00 . Οταν ξυπνησα απογοητευτικα κ εκεινη την ωρα ακουσα μια φωνη να μου λεει ( ουδετερη φωνη σαν 5 χρονου) 1,2,3 πηγαινε τωρα εκκλησια! Κ μ το ειπε αυτο 3 φορες εκεινη την στιγμη τρωμαξα κ δεν μπορουσα να μιλησω ουτε να κουνηθω..αφου περασαν καποια δευτερολεπτα σηκωθηκα τρωμαγμενη κ πηγα τρεχοντας στην πιο κοντινη μ
Εκκλησια! Ειχε τελειωσει η λειτουργια..κ με δακρυα στα ματια τα ειπα ολα στον παπα κ αυτος με τρωμαξε πιο πολυ μ ειπε οτι ισως χρειαστει να μ κανουν αγιασμο στο σπιτι! Στην συνεχεια πηγα τρεχοντας σε μια αλλη εκλλησια κ εκει προλαβα για ενα τεταρτο λειτουργια αλλα δεν προλαβα να κοινωνησω...εκει το ειπα στον παπα αυτο με την φωνη και ο παπας αυτος μ ειπε οτι ειμαι πολυ αθωα. Κ να μην δινω σημασια σε αυτα!
Αλλα το εχω απορια τι φωνη μπορει να ηταν αυτη; Που με τρωμαξε τοσο;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 14:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα σας πω και την δικη μ εμπειρια!
Φετος, θα πηγαινα σε μια εκκλησια να κοινωνησω!
...
...εκει το ειπα στον παπα αυτο με την φωνη και ο παπας αυτος μ ειπε οτι ειμαι πολυ αθωα. Κ να μην δινω σημασια σε αυτα!
Αλλα το εχω απορια τι φωνη μπορει να ηταν αυτη; Που με τρωμαξε τοσο;;;;

Αφού είσαι της εκκλησίας κι έχει ήδη ακούσει ότι "να μην δινεις σημασια σε αυτα!" αυτό πρέπει να κάνεις.
Δεν είναι παράξενα (όσο κι αν φαίνονται τέτοια) αλλά επειδή δεν είναι ξεκάθαρα η εκκλησιαστική συμβουλή είναι να τα βάζεις στην άκρη και αν ποτέ αποκτήσουν νόημα. Καλώς. Αν όχι, πάλι καλώς!


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elenlep
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 14:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οτι ειμαι ανθρωπος της εκκλησιας ειμαι οντος. Αλλα εγω φεν μπορω να το αφησω στην ακρη γτ με τρομαξε.
Ο ενας παπας με τρωμαξε ο αλλος ηταν σαν να με εβγαλε τρελη! Εκανα πολλες μερες ομως να το ξεπερασω. Πιστευω οτι αυτη υην φωνη δεν θα την ξεχασω ποτε..ειμαι σιγουρη οτι ηταν δαιμονιο.κ ηθελε να παω εκκλησια γτ ειχε τελειωσει στην συγκεκριμενη που ηθελα να κοινωνησω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 14:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λένε οτι όποιος μπλέκεται με τα πίτουρα τον τρων οι κότες.
Εκτός από τη περίπτωση που είναι κότα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 14:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οτι ειμαι ανθρωπος της εκκλησιας ειμαι οντος. Αλλα εγω φεν μπορω να το αφησω στην ακρη γτ με τρομαξε.
Ο ενας παπας με τρωμαξε ο αλλος ηταν σαν να με εβγαλε τρελη! Εκανα πολλες μερες ομως να το ξεπερασω. Πιστευω οτι αυτη υην φωνη δεν θα την ξεχασω ποτε..ειμαι σιγουρη οτι ηταν δαιμονιο.κ ηθελε να παω εκκλησια γτ ειχε τελειωσει στην συγκεκριμενη που ηθελα να κοινωνησω.

Έχεις δίκιο να θέλεις κάτι περισσότερο. Η γνώμη μου είναι ότι η θέση της εκκλησίας "να μην δινεις σημασια σε αυτα" έχει καλό λόγο - είναι δικαιολογημένη - κι ας μας είναι άβολη και μη-ικανοποιητική.
Ο λόγος είναι ότι χωρίς κάτι "εξωτερικό" που να αποδεικνύει την ποιότητα του βιώματος (αν ήταν δηλ καλό ή κακό) κανείς δεν μπορεί να κρίνει. Όσο για τους παπάδες, ο καθένας ανάλογα με όσα ξέρει. Καταλαβαίνω και των δύο τις αντιδράσεις. Πρόσεξε ότι και οι δύο πρότειναν κάτι - δεν έκαναν στείρα κριτική. Του πρώτου - ο αγιασμός - δεν είναι κακή ιδέα (καλύπτει το ενδεχόμενο να μην ήταν καλό! γιατί αν εσύ που το έζησες δεν είσαι βέβαιη για αν ήταν καλό ή κακό οι άλλοι τι να πουν;) Του δεύτερου επίσης - η συμβουλή είναι καλή. Δε βρίσκω καθόλου πως σε έβγαζε τρελή με το σχόλιο. Μάλλον, έστω άκομψα, ήθελε να σε αποθαρρύνει όχι από το να δώσεις σημασία αλλά από το να δώσεις τη λάθος σημασία. Να κρατάς στο νου σου όσα σου συμβαίνουν αλλά μη δίνεις σημασία στα κουτουρού. Πολλά, ίσως χρόνια αργότερα, θα αποκτήσουν νόημα για σένα.
Εκείνο που χρειάζεσαι επίσης είναι κάποιο σταθερό πνευματικό οδηγό που να εμπιστεύεσαι (και να ξέρει από τέτοια.) Δεν είναι πολλοί, ούτε γνωστοί, αλλά υπάρχουν. Θα έχεις στο νου να κοιτάς για τέτοιο (ή τέτοια) και θα φέρει ο Θεός στο δρόμο σου.
Θα γλιτώσεις τότε από το να τρέχεις να ρωτάς τον έναν και τον άλλον (παππά ή όχι) γιατί κι ο παππάς απ'όσα ξέρει κι έχει δει μιλάει.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 14:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα panpam το πιο σημαντικό είναι το να μάθει κάποιος να σκέπτεται.
Να πήξει που λέμε το μυαλό.
Μετά βλέπουμε για τα άλλα

Edited by - Πύρινος on 25/04/2014 15:00:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elenlep
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2014, 15:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχετε δικιο! Ισως φταιει κ η ηλικια μου που ειμαι 22. Αυτο που εγινε το εζησα στον τόπο που σπουδαζω!!! Αν ημουν στον τοπο μου θ πηγαινα στον πνευματικο μου.
Παντος απο τοτε επειδη πιστευω πολυ, δεν με ξαναενοχλησε κανενα ειδος μεταφυσικου.. Ενω πριν απο αυτο εχω παρα πολλες εμπειριες παραξενες!
Σας ευχαριστω που απαντησατε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy