ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Γραφική ερώτηση -αίμα περιόδου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 17:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ακουσει πολλα πραγματα για το αιμα περιοδου που χρησιμοποιειται
απο μαγους και βλακες...

Το θεμα ειναι οτι θα ηθελα να παραθεσω μια σημερινη εμπειρια.
Ειμαι αντρας :)
Η η μανα μου η αδερφη μου εχουν περιοδο :) μιας και ξεχασαν να καθαρισουν καλα την τουαλετα λογω της χθεσινης νυχτας και υπηρχαν τρεις σταγονες πανω στην τουαλεττα.
Αρα φανταστειτε τρεις σταγοντες αιματος πανω στην τουαλετα.

Το θεμα ειναι οτι οταν μπηκα σε καποια φαση στο μπανιο
σαν να με τραβηξε μια περιεγη δυναμη που προερχοταν απο εκεινο το σημειο και εκανε το ματι μου που ηταν πιο κοντινο στη μερια εκεινη να τσουξει και να πεταρησει αν βγαζει νοημα αυτο και στη συνεχεια
αυτη η ενεργεια μεταφερθηκε στην επιφυση στο κεντρο του μετωπου.

Σαν το ματι μου να τραβηξε αυτη την ενεργεια και στη συνεχεια να την κατεστρεψε /απορροφησε απο την επιφυση /το τριτο ματι...

Ελπιζω να ηταν συγκυριακο αλλα με βαζει σε υποψιες οτι ισως υπαρχουν ενεργειες που να παρασιτουν πανω στην νεκρη υλη,να τρεφονται απο το θανατο.
Αλλωστε αν δεις τον κοσμο φαινεται η πλειοψηφια να της αρεσει να αργοσκοτωνει τον ευατο της.Πραγματικα δεν βγαζει νοημα οτι στην κοινωνια μονο βλαβερα πραγματα βρισκεις,και το καλο πρεπει να το ψαξεις πολυ βαθεια για να το βρεις.
Παιζει να υπαρχουν σκιες και δαιμονες που τρεφονται απο το θανατο ή ειναι ψεμματα ολα τα σχετικα?

Θα ηθελα να ακουσω αποψεις.

veins
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2014, 22:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισαι σιγουρος οτι ηταν αιμα ανθρωπινο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 11:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εισαι σιγουρος οτι ηταν αιμα ανθρωπινο?



Nαι 100%.
Αιμα περιοδου ηταν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 12:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εισαι σιγουρος οτι ηταν αιμα ανθρωπινο?



Nαι 100%.
Αιμα περιοδου ηταν.



Αλλά η έκξη που ένοιωσες (η επίδραση) μάλλον ιδέα σου ήταν.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 22/04/2014 12:50:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 13:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ηταν ιδεα μου γιατι ετσουξε το νευρο στο ματι
και μεταφερθηκε αυτη η ενεργεια στο κεντρο του μετωπου.
Χωρις καν να σκεφτω κατι πριν.Αυθορμητα.

Ηταν 100% αλληλεπιδραση στο φυσικο πεδιο.

Ειναι δυνατον να τρεφονται οντοτητες απο ανθρωπινο αιμα?
Ειναι ψεμματα αυτα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 14:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειναι δυνατον να τρεφονται οντοτητες απο ανθρωπινο αιμα?
Ειναι ψεμματα αυτα?

Oχι βέβαια, αλήθεια είναι.
Εχει γεμίσει ο τόπος βαμπίρ και βαμπίρες!!

Πυροβολημένους και πυροβολημένες.Με διαμπερή τραύματα, να χάσκουν τα κενά.

Και με δικαίωμα ψήφου, για να μην ξεχνιόμαστε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

____________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω εμπρηστικού υπονοουμένου
23/4/2014
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 14:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ειναι δυνατον να τρεφονται οντοτητες απο ανθρωπινο αιμα?
Ειναι ψεμματα αυτα?

Oχι βέβαια, αλήθεια είναι.
Εχει γεμίσει ο τόπος βαμπίρ και βαμπίρες!!

Πυροβολημένους και πυροβολημένες.Με διαμπερή τραύματα, να χάσκουν τα κενά.

Και με δικαίωμα ψήφου, για να μην ξεχνιόμαστε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Nικομαχε εισαι κλασσικη περιπτωση βαμπιρ.
Τρεφεσαι απο τους αλλους και συγκεκριμενα
απο το να τους προκαλεις αρνητικα συναισθηματα!!!

Εισια και τρολ και βαμπιρ μαζι.

Ο χρονος εδειξε οτι δεν εχεις ποιοτητα.
Προσπαθησαμε να σε καταλαβουμε.Αλλα μας απογοητευσες.
Ο χρονος εδειξε διαφορετικα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 14:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panosfromlydian2

Σωστά αδελφέ μου.Είσαι άριστος κριτής.
Μέχρι του σημείου που φθάνεις βέβαια.
Αλλά παρ'όλα αυτά, εξακολουθείς να έχεις δικαίωμα ψήφου.Μην το ξεχνάς αυτό.Είναι η δύναμή σου.Η δύναμη που εξασφαλίζει την ποιότητα της ζωής μου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

____________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω εμπρηστικού υπονοουμένου
23/4/2014
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 15:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panosfromlydian2

Σωστά αδελφέ μου.Είσαι άριστος κριτής.
Μέχρι του σημείου που φθάνεις βέβαια.
Αλλά παρ'όλα αυτά, εξακολουθείς να έχεις δικαίωμα ψήφου.Μην το ξεχνάς αυτό.Είναι η δύναμή σου.Η δύναμη που εξασφαλίζει την ποιότητα της ζωής μου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Kαι ποιος σου ειπε οτι ψηφιζω?

Τι κολλημα ειναι αυτο με την ψηφο?

Ξυπνα Νικομαχε ζουμε σε μεταμοντερνες εποχες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 17:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panosfromlydian2

Αν δεν ψηφίζεις, τότε είσαι...ακίνδυνος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 02:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ πρόσεχε, περνάς την λεπτή κόκκινη γραμμή...

Μπορεί κάποια πράγματα να σου φαίνονται παρατραβηγμένα και πιθανότατα είναι. Αλλά κάποιοι άνθρωποι θεωρούν ότι αξίζει να τα διερευνήσουν. Προσπάθησε να είσαι λιγότερο ειρωνικός και αυτό με το δικαίωμα ψήφου καλύτερα να μην το χρησιμοποιείς με τον τρόπο και τη συχνότητα που το κάνεις, είναι προσβλητικό απέναντι στους άλλους ανθρώπους. Μην ξεχνάς, ότι πάρα πολύ εύκολα θα μπορούσε ο καθένας από εμάς να βρει αρκετούς λόγους για κάποιους άλλους ανθρώπους για να πει αυτό που λες για το δικαίωμα ψήφου. Είτε αντικειμενικούς, είτε υποκειμενικούς, είτε και τα δύο. Εσύ τι αξιώνεις ακριβώς; Ότι είσαι ο αντικειμενικός κριτής, ο κύριος Σωστός και οι άλλοι κάνουν λάθος; Καλά, κάποια πράγματα μπορεί να τα σκέφτεσαι για τον εαυτό σου (είτε ισχύουν, είτε όχι), αλλά θα πρέπει να τα βάλεις παράμερα διότι συμμετέχεις σε έναν χώρο που συζητούν πολλοί άνθρωποι με διαφορετικούς χαρακτήρες, γούστα, απόψεις, κ.λπ. και με κάποιον τρόπο θα πρέπει να συνυπάρχουν όλες αυτές οι διαφορετικότητες χωρίς η μία "να φάει τις σάρκες" της άλλης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 05:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία

Μεταφέρω από το Ελληνικό(?) Υπουργείο Εσωτερικών:

Ποιοί έχουν δικαίωμα ψήφου:

Δικαίωμα ψήφου έχουν όλοι οι Έλληνες πολίτες που:

- Έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.
- Είναι εγγεγραμμένοι σε εκλογικό κατάλογο δήμου της χώρας. Δεν έχουν στερηθεί το δικαίωμα του εκλέγειν.


Ποιοι στερούνται του δικαιώματος αυτού:

- Όσοι διατελούν, σύμφωνα με τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα σε πλήρη στερητική δικαστική συμπαράσταση.
- Όσοι το στερήθηκαν λόγω αμετάκλητης ποινικής καταδίκης, σε κάποιο από τα εγκλήματα που ορίζονται από τον ποινικό και στρατιωτικό ποινικό κώδικα, για όσο χρόνο διαρκεί αυτή η στέρηση.

http://www.ypes.gr/el/Elections/NationalElections/DeputyElections/InterestCitizen/

Όλα καλά μέχρις εδώ. Και βεβαίως είναι γνωστό το ευέξαπτον του Νικομάχειου χαρακτήρος. Αλλά:

Έχεται κάποιος στο esoterica, ενγράφεται, κοζάρει και παραθέτει προς γενικό προβληματισμό ένα θέμα όπως:

Γραφικη ερωτηση -αιμα περιοδου

Εγώ δεν λέω που ξεχνάει τους τόνους τίτλου (όπως λέμε τίτλους τέλους), ούτε και που δεν χαμπαριάζει γενικώς από τόνους, τάσεις και εντάσεις.

Σου λέω μόνο, που δυο πιτσιλιές περιοδαίματος του έκαναν κούκου. Τονε κοίταξαν δηλαδή μοχθηρά, και ξύπνησαν μέσα του το αίσθημα της αυτοσυντήρησης και την ανάγκη της πλέριας συμμετοχής στα υποχθόνοια μυστήρια του συμπάντου.

Και ρωτάει ο ποιητής:

Quo vadis?

Εγώ, εσύ, ο κάθε αχαμπάριαστος που έχει μάθει να αγνοεί τα σημάδια των καιρών, της τουαλέτας, της περιόδου, της ατίναχτης τσαπού και των ερυθρών μουνοκηλίδων.

Φυσικά, ο ποιητής είναι ειλικρινώς οξερυθρής και μουνυποψίαστος. Σε προετοιμάζει για το μακρινό ενδεχόμενο της γελοιότητας του θέματος:

Γραφικη ερωτηση -

Δηλαδή σου λέει, για τα μάτια του κόσμου, θα πούμε πως η απορία είναι γραφική, μην μας πάρουν με τα λεμόνια. Κατά βάθος όμως, όλοι οι "ψαγμένοι" θα καταλάβουν το εσωτερικό νόημα της συνέχειας:

αιμα περιοδου

Εδώ είναι όλα τα κουμπιά της αλέξαινας.

Αν είσαι φίτσουλας, θα προσπεράσεις. Αν δεν είσαι, και τα εσωτεριστικά σου ανακλαστικά τελούν εν εγρηγόρση, θα ψαχτείς:

Πόσες διευκρινιστικές υπολείπονται της διευκρίνισης του ΥΠΕΣ?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 10:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα πραγμα καταλαβα>
Οι αληθειεs ειναι πολλεs και καθε αληθεια σου ερχεται αναλογα με τη συχνοτητα στην οποια λειτουργειs καθε φορα>

Για αυτο και δεν εχουν νοημα τετοιεs ερωτησειs μιαs και ζουμε σε παραλληλεs νοητικα πραγματικοτητεs μεταξυ μαs>
Αλλη η αληθεια του Νικομαχου αλλη η δικη μου>

Σε ευχαριστω Αμαλια για την υπερασπιση>


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 11:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ηταν ιδεα μου γιατι ετσουξε το νευρο στο ματι
και μεταφερθηκε αυτη η ενεργεια στο κεντρο του μετωπου.
Χωρις καν να σκεφτω κατι πριν.Αυθορμητα.

Ηταν 100% αλληλεπιδραση στο φυσικο πεδιο.

Ειναι δυνατον να τρεφονται οντοτητες απο ανθρωπινο αιμα?
Ειναι ψεμματα αυτα?


Αγνόησε τα άσχετα και δες το (αυτό που βίωσες) ως μια ευκαιρία να ψάξεις και να δεις για το αίμα της περιόδου, από τα ανθρωπολογικά & λαογραφικά μέχρι σήμερα. Να δεις για ποιους και γιατί είχε αξία (και ποια) και γιατί θεωρούνταν "ακάθαρτο" - γνωρίζοντας την παραδοσιακή εμπειρία και άποψη δεν ποια αξία μπορεί να έχει για σένα (και αν.)

Νομίζω τότε θα δεις μόνος σου τις συνθήκες και τις προϋποθέσεις όπου θεωρούνταν να "τρεφονται οντοτητες απο ανθρωπινο αιμα" (ΔΕ μιλώ για βαμπίρ φυσικά!) - είναι ψέματα αυτό; Εξαρτάται σε ποιο επίπεδο το βλέπεις (μπορείς πχ να το δεις μεταφορικά, αλλά και κυριολεκτικά υπό προϋποθέσεις.)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 14:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Οταν η ανθρωπότητα τιθασεύσει μιά ΜΜΣ (μονάδα μηδενικού σημείου), από αυτές που υπάρχουν σε κάθε γαλαξία, τότε θα εξασφαλίσει ενέργεια, δωρεάν και άπειρη.

Προς το παρόν, τον ρόλο αυτής της ενέργειας παίζουν, τα αστείρευτης νοημοσύνης και ουσίας κείμενά σου, που κατά καιρούς "βομβαρδίζουν" το φόρουμ.

Αμαλία

Σαφώς και αντιλαμβάνεσαι το νόημα της φράσης << έχεις δικαίωμα ψήφου>>, το οποίο κατά καιρούς απευθύνω σε μέλη του φόρουμ.Το τι αντιλαμβάνεται όμως κανείς, δεν αλλάζει την ουσία της πρότασης, όπως αυτή διαμορφώνεται, από την παράθεση του DSM σχετικά με το ΥΠΕΣ.

Η επίπληξη προς εμέ, είναι αποτέλεσμα του νοήματος, το οποίο ορθώς ερμήνευσαν τα νοητικά "ανακλαστικά' σου, ως ειρωνικό και σκοπούμενο.Και ναι ήταν.Και θα εξακολουθεί να είναι, αναλόγως των αφορμών.

Δέχεσαι Αμαλία, ότι πρέπει να ανεχόμεθα, κάθε είδους καραγκιοζιλίκια, χάριν του δικαιώματος της ελεύθερης άποψης και διανομής των ιδεών?
Είμαι σίγουρος πως ναι.Επειδή κι εγώ, το δέχομαι απερίφραστα.

Αυτό όμως λειτουργεί αμφίδρομα.Εχω κι εγώ το ίδιο δικαίωμα, της ελεύθερης έκφρασης και διακίνησης ιδεών, έστω κι αν αυτές έρχονται σε αντίθεση, με τις του κάθε καραγκιοζοπαίχτη.

Εύλογα θα επισημάνεις, όπως ήδη έκανες, ποιός είναι αυτός που θα κρίνει ποιόν.θα μπορούσα να σου απαντήσω, η κοινή λογική, αλλά δεν το κάνω.Θα προχωρήσω λίγο πιό πέρα από την κοινή λογική.
Στην ψυχρή λογική, της οποίας είμαι υπέρμαχος.Και το ισχυρίζομαι αναφερόμενος σε δύο παραδείγματα.

Παρ.1
Ο τάδε κάτοχος του δικαιώματος ψήφου, του εκλέγειν και εκλέγεσθαι, του ορίζειν την κοινήν όλων μας ζωή, ισχυρίζεται και πιστεύει, ότι η Γη είναι ακίνητη και το κέντρο, γύρω από το οποίο περιστρέφονται τα ουράνια σώματα, του άστρου μας συμπεριλαμβανομένου.
Αναρωτιέμαι και ωρύομαι συνάμα, πως αυτός ο άνθρωπος είναι σε θέση, να εκλέξει τους "άρχοντές" του, οι οποίοι θα αποφασίσουν για την ζωή μου/μας!!!

Παρ.2
Ο δείνα κάτοχος δικαιώματος..κ.λ.π, αναρωτιέται, προφασιζόμενος γραφικότητα και λοιπές κουτοπονηριές που ξεπερνούν και αυτόν τον ορισμό της λέξης "μαλακία" ακόμη, περί αίματος περιόδου και χρήσεις αυτού, βαμπίρ και πράσινα άτια και ευθαρσώς ζητά δημόσια συζήτηση, σε ένα καθ'όλα σοβαρό διαδικτυακό τόπο.Και αυτός φυσικά θα κρίνει, τον κατάλληλο κυβερνήτη, που θα μας οδηγήσει στην Φαλκονέρα.

Δεν σε γνωρίζω προσωπικά, παρά μόνον μέσα από τα κείμενά σου και τον ομολογουμένως δίκαιο τρόπο, που διαχειρίζεσαι τις συζητήσεις της κοινότητας.Είμαι όμως απόλυτα σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι ουδεμία διαφωνία έχεις στο βάθος του μυαλού σου, περί της αλήθειας των λόγων μου.

Υ.Γ
Προς πίστωσιν των απόψεών μου Αμαλία:

quote:

Για αυτο και δεν εχουν νοημα τετοιεs ερωτησειs μιαs και ζουμε σε παραλληλεs νοητικα πραγματικοτητεs μεταξυ μαs>
Αλλη η αληθεια του Νικομαχου αλλη η δικη μου>

Σε ευχαριστω Αμαλια για την υπερασπιση>


Μετά το επιμελώς "εξευγενισμένο" λιβελλογράφημά σου, σε ευχαριστεί κι όλας!!
Και παραδέχεται ευκρινώς τον διαχωρισμό λέγοντας:<< Αλλη η αληθεια του Νικομαχου αλλη η δικη μου>>.
Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 16:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ είσαι αρκετό καιρό στα forums για να έχεις πάρει μια αρκετά καλή ιδέα για το πώς λειτουργούμε. Ίσως δεν γνωρίζεις βέβαια παλαιότερες εποχές, που στο όνομα της "λογικής", της αποφυγής αντιεπιστημονικών θεμάτων και απόψεων, της "ορθής έρευνας", κ.λπ. είχε δημιουργηθεί στις συζητήσεις μια μικρή ομάδα που εξελίχθηκε σε μια κατάσταση χλευασμού των υπολοίπων (κάποιων δικαίως - κάποιων όχι και τόσο) που τολμούσαν να θέσουν ένα θέμα κάπως... παράξενο. Στην ομάδα αυτή ήταν φιλικά προσκείμενα και κάποια πολύ αξιόλογα μέλη, δυστυχώς όμως η κατάσταση έφτασε κάποτε εκτός ελέγχου με αρκετά δυσάρεστες συνέπειες (οι μόνιμες απενεργοποιήσεις κάποιων τότε μελών ήταν ίσως και οι μικρότερες).

Στα forums του ESOTERICA υπάρχουν ευαίσθητες ισορροπίες. Ευαίσθητες, διότι ο χώρος είναι δυναμικός και φιλοξενεί πολλές απόψεις, τάσεις, νοοτροπίες. Και είναι αρκετά ελεύθερος στην έκφραση, όπως σίγουρα θα έχουν διαπιστώσει όσοι τον γνωρίζουν. Αυτή η ελευθερία και η πολυσυλλεκτικότητα μπορεί εάν βγει εκτός ελέγχου να οδηγήσει σε συνέπειες σαν αυτή που προανέφερα. Όταν η ανοχή είναι πολύ μεγάλη, ή όταν η ανοχή είναι πολύ μικρή.
Θα έχετε καταλάβει πως στην πλειοψηφία μας οι υπεύθυνοι του ESOTERICA είμαστε υπέρμαχοι της επιστημονικής, φιλοσοφικής και γενικώς αρκετά σκεπτικιστικής γραμμής. Ωστόσο, το ESOTERICA δεν είναι ένας χώρος χλευασμού του Παράξενου ούτε και χλευασμού όσων ενδιαφέρονται γι' αυτό. Και δεν θα επιτρέψουμε να γίνει κάτι τέτοιο.

Να πάμε στο θέμα που άνοιξε ο panosfromlydian2.
Ναι, το αίμα της έμμηνου ρύσεως είναι κάτι που αποτελεί ταμπού για αρκετούς ανθρώπους. Το αίμα γενικότερα δεν είναι. Επίσης, το αίμα στον αποκρυφισμό, στη μαγεία, στο παράξενο, στον μυστικισμό, στις αρχαίες θρησκείες και λατρείες, στον συμβολισμό, κ.λπ. είναι ένα θέμα που έχει τραβήξει το ενδιαφέρον πολλών ανθρώπων και αποτελεί ζήτημα συζήτησης. Στα πλαίσια που έθεσε το ερώτημά του ο θεματοθέτης, δεν φαίνεται να θέλησε να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα απαξίωσης π.χ. των συζητήσεων (λόγω του ζητήματος ταμπού που προανέφερα) αλλά μοιάζει ειλικρινής η ερώτησή του.
Για κάποιον με έντονο σκεπτικισμό μπορεί να είναι όλα αυτά παρατραβηγμένες ανοησίες.
Για κάποιον φιλικό στη μαγεία μπορεί να έχει ενδιαφέρον.
Για κάποιον αφελή μπορεί να είναι λόγος υιοθέτησης αντιεπιστημονικών νοοτροπιών.
Για κάποιον φανατικό χριστιανό μπορεί να είναι δείγμα αιρετικών νεοπαγανιστικών ιδέων.
Κ.λπ., κ.λπ.

Για τα forums του ESOTERICA μπορεί να είναι θέμα συζήτησης, με την προϋπόθεση ότι ο θεματοθέτης δεν το ξεκίνησε για να δημιουργήσει πρόβλημα (π.χ. να γελοιοποιήσει τις συζητήσεις) και οι συμμετέχοντες το αντιμετωπίζουν με κριτική διάθεση μεν, αλλά όχι προσβλητική απέναντι στον θεματοθέτη ή στις ιδέες που εκφράζει (σημ: έχει διαφορά το έντονα κριτικό από το προσβλητικό - προσβλητικό είναι π.χ. να υπονοείς ότι ο απέναντί σου είναι βλαξ επειδή ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα).

Αν τώρα οι απόψεις αρχίσουν και γίνονται πολύ τραβηγμένες, π.χ. με ποιητικό λόγο, αφορισμούς, ασυνάρτητες "δηλώσεις", και διάφορα τέτοια ωραία που λίγο θυμίζουν συζήτηση και περισσότερο θυμίζουν άλλους χώρους, ενίοτε ιδρυματικής χροιάς, το πράγμα αλλάζει και συνήθως είναι γνωστή η κατάληξη τέτοιων θεμάτων. Για την ώρα όμως, οι άνθρωποι που έχουν συμμετάσχει σε αυτό δεν έχουν επιδείξει κάποια τέτοια διάθεση.

DSM νομίζω ότι με το παραπάνω μήνυμά μου απάντησα σε μεγάλο βαθμό και σε σένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 17:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμαλία
ΝΙΚΟΜΑΧΕ είσαι αρκετό καιρό στα forums για να έχεις πάρει μια αρκετά καλή ιδέα για το πώς λειτουργούμε. Ίσως δεν γνωρίζεις βέβαια παλαιότερες εποχές, που στο όνομα της "λογικής", της αποφυγής αντιεπιστημονικών θεμάτων και απόψεων, της "ορθής έρευνας", κ.λπ. είχε δημιουργηθεί στις συζητήσεις μια μικρή ομάδα που εξελίχθηκε σε μια κατάσταση χλευασμού των υπολοίπων (κάποιων δικαίως - κάποιων όχι και τόσο) που τολμούσαν να θέσουν ένα θέμα κάπως... παράξενο. Στην ομάδα αυτή ήταν φιλικά προσκείμενα και κάποια πολύ αξιόλογα μέλη, δυστυχώς όμως η κατάσταση έφτασε κάποτε εκτός ελέγχου με αρκετά δυσάρεστες συνέπειες

Αυτό είναι αλήθεια και το γνωρίζω πολύ καλά.
Και επειδή κάτι τέτοιο, διαφαίνεται στον παρόντα χρόνο ώς "επανάληψη της ιστορίας", σε διαβεβαιώ πως κάνουμε ότι μπορούμε, να το αποφύγουμε.Και θα το επιτύχουμε, να είσαι σίγουρη.

Εχεις το λόγο μου και την μπέσα του άλλου, ότι δεν θα αφήσουμε την κατάσταση να εξελιχθεί, όπως στο παρελθόν.

Θα αφήσουμε αρκετό χώρο στα "παράσιτα" να αναπτυχθούν, επειδή ξέρουμε ότι η "θνησιμότητά τους", είναι το όπλο του ξενιστή.(esoterica.gr)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 17:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω το πήρες το μήνυμα ΝΙΚΟΜΑΧΕ.
Ελπίζω να αποφευχθούν τα όποια δυσάρεστα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 18:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 20:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μάνο τα είπες όλα!!!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 23:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα φόρουμε με όνομα esoterica εκ φύσεως συνυπάρχουν τα φυσικά με τα μεταφυσικά και τα απόκρυφα. Και ποιος λέει ότι δεν μπορούν να συνυπάρχουν; http://www.wired.co.uk/news/archive/2014-04/23/jpl-jack-parsons

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2014, 13:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια

quote:
Ίσως δεν γνωρίζεις βέβαια παλαιότερες εποχές, που στο όνομα της "λογικής", της αποφυγής αντιεπιστημονικών θεμάτων και απόψεων, της "ορθής έρευνας", κ.λπ. είχε δημιουργηθεί στις συζητήσεις μια μικρή ομάδα που εξελίχθηκε σε μια κατάσταση χλευασμού των υπολοίπων (κάποιων δικαίως - κάποιων όχι και τόσο) που τολμούσαν να θέσουν ένα θέμα κάπως... παράξενο

Δυο φορές έχω δει να γίνεται μπάχαλο εδώ το εσωτέρικα, τη δεύτερη φορά απογοητεύτηκα τόσο πολύ που έκανα 1-2 χρόνια να ξαναμπώ να διαβάσω ποστ.
Το αστείο είναι ότι αν τα συγκεκριμένα άτομα (της 2ης φοράς) διοχέτευαν την ενέργεια τους στη δημιουργική κριτική και παράθεση απόψεων, είχαν πολλά να προσφέρουν. Για αυτό και με είχαν απογοητεύσει περισσότερο.

Η καλύτερη αντιμετώπιση ενός θέματος που μας φαίνεται "χαζό, ανόητο" και δεν ξέρω γω τι, είναι πιστεύω η Σωκρατική. Αποδομείς τη γνώμη του άλλου με καίριες ερωτήσεις, και έτσι περνάς το μήνυμα σου, και κρατάς και ένα επιπεδο στη συζήτηση.

Τέλος, βλέπω ότι η εποχή του παραμυθιού έχει περάσει ανεπιστρεπτί.
Αυτό βέβαια είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο. Που είναι τα ξωτικά, οι νεράιδες, οι μυστικές στοές, οι βουρδούλακες.. Η φύση μας έχει κλείσει την πόρτα δια παντός, όταν εμείς ξεχάσαμε να φτιάχνουμε μαγιάτικα στεφάνια, που καίγαμε τον ερχομό του καλοκαιριού.. Το κοριτσάκι με τα σπίρτα πήρε tablet και ο πινόκιο παίζει LoL.

Συγνώμη για την εκτός θέματος παρένθεση, καλή μας συνέχεια στις συζητήσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 00:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Και στον τρόπο αντιμετώπισης (τη Σωκρατική αποδόμηση που αναφέρεις) αλλά και στην αλλαγή εποχής που βιώνουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 04:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που είναι τα ξωτικά, οι νεράιδες, οι μυστικές στοές, οι βουρδούλακες..

Που είναι οι Ομηρικές μάχες με τον Vril (αν θυμάμαι καλά)
για το αν τα Βριλήσσια πήραν το όνομα τους απο τα... Vril
"Μάχες", αλλά με αξιοπρέπεια, σεβόμενη τον συνομιλητή πάνω απ'ολα.

Αυτό που έκανε μεγάλη "ζημιά" στο χώρο της αναζήτησης (με τη γενικότερη έννοια)
είναι η εξάπλωση του διαδικτύου.
Όσο οξύμωρο κι αν μοιάζει, το internet είναι ένα εργαλείο,
σκοπός είναι να το χρησιμοποιείς σωστά.

Παλιότερα, τότε που ανακαλύπταμε (και κανείς δεν πίστευε το πως θα εξελισσόταν) το internet,
για να "γράψεις" κάτι δεν χρειάζονταν μόνο να ξέρεις χειρισμό ενός pc, αλλά αυτό που έγραφες ήταν προϊόν σκέψης, άποψης, γνώσεων και οχι μασημένη τροφή.

Σε καθε ευκαιρία, αναφέρω την εποχη της αθωότητας, λιγο πριν κάνουν την εμφάνιση τους τα forums
οπου αναζητούσαμε μανιωδώς (εγω για παράδειγμα που "ήμουν" πολύ των ΑΤΙΑ και του ανεξήγητου)
άλλους "τρελούς" για να μιλήσουμε μέσω του "πρωτόγονου" Irc για θέματα που είχαμε διαβασει πριν
μόνο(!) σε βιβλία.
Ετσι διατηρήθηκε για λίγα χρόνια και η "ποιότητα" γιατι ο Χ ερασιτέχνης ερευνητής, αναζητούσε τον Ψ συνοδοιπόρο που θα τους έγραφε μια και μόνο "νέα" πληροφορία, που θα τον πήγαινε ενα βήμα παρακάτω... και την ρουφούσε σαν σφουγγάρι!.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 12:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συνεχόμενη αναμετάδοση της πληροφορίας εκφυλίζεται σε ψηφιακό θόρυβο.
Αυτό είναι το πρόβλημα του σημερινού διαδυκτίου.Όντως.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 16:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ισχύει για όσους δεν θέλουν να ψάξουν πραγματικά και σε βάθος.

Αν θες να ψάξεις ουσιαστικά, ξέρεις ότι δεν θα βρεις απαντήσεις σε έναν επιπόλαιο και επιφανειακό περίπατο ανάμεσα σε μερικά links. Θα ψάξεις, θα σκάψεις, θα συγκρίνεις, θα αξιολογήσεις, θα ανατρέξεις σε πιο επίσημες επιστημονικές πηγές και σοβαρές διαδικτυακές εγκυκλοπαίδειες (που πριν την άνθιση του Διαδικτύου αποτελούσε επιστημονική φαντασία η τόσο εύκολοη πρόσβαση στις πηγές αυτές).
Αυτός που δεν θέλει να ψάξει, την εποχή των βιβλίων δεν διάβαζε, αρκούνταν σε φήμες και προκαταλήψεις που κυκλοφορούσαν από εδώ κι από κει. Τώρα, οι φήμες και οι προκαταλήψεις κυκλοφορούν σε αφθονία και στο ίντερνετ και τις βρίσκει εκεί. Ο "ψηφιακός θόρυβος" που γράφεις, @ΑΜΕΙΝΙΑΣ.

Θέλω να πω, πως τα πράγματα στη βάση τους δεν έχουν αλλάξει τόσο όσο νομίζουμε. Απλά, αυτοί που τρέφονται με διαδικτυακά σκουπίδια έχουν ίσως μια μεγαλύτερη ευκολία να το παίξουν "ψαγμένοι", αλλά σε ποιους; Στους όμοιούς τους και σε κάποιους ταλαίπωρους που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να αμφισβητήσουν αυτά που ακούνε από αυτούς τους δήθεν ερευνητές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2014, 01:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να δείτε τί ωραίος που είναι ο πλουραλισμός και η ...Δημοκρατία:

Συμφωνώ με όλους σας! (και δεν το λέω για να ...σας καλοπιάσω
-διότι δεν το έχετε ανάγκη - και ούτε εγώ το έχω ανάγκη/υποχρέωση)

Ειλικρινώς και αυθορμήτως ομιλώντας (γράφοντας) -όπως πάντα :

Συμφωνώ με την Αμαλία

quote:
Αυτό ισχύει για όσους δεν θέλουν να ψάξουν πραγματικά και σε βάθος.
Αν θες να ψάξεις ουσιαστικά, ξέρεις ότι δεν θα βρεις απαντήσεις σε έναν επιπόλαιο και επιφανειακό περίπατο ανάμεσα σε μερικά links. Θα ψάξεις, θα σκάψεις, θα συγκρίνεις, θα αξιολογήσεις, θα ανατρέξεις σε πιο επίσημες επιστημονικές πηγές και σοβαρές διαδικτυακές εγκυκλοπαίδειες (που πριν την άνθιση του Διαδικτύου αποτελούσε επιστημονική φαντασία η τόσο εύκολοη πρόσβαση στις πηγές αυτές).
Αυτός που δεν θέλει να ψάξει, την εποχή των βιβλίων δεν διάβαζε, αρκούνταν σε φήμες και προκαταλήψεις που κυκλοφορούσαν από εδώ κι από κει. Τώρα, οι φήμες και οι προκαταλήψεις κυκλοφορούν σε αφθονία και στο ίντερνετ και τις βρίσκει εκεί. Ο "ψηφιακός θόρυβος" που γράφεις, @ΑΜΕΙΝΙΑΣ.

Θέλω να πω, πως τα πράγματα στη βάση τους δεν έχουν αλλάξει τόσο όσο νομίζουμε. Απλά, αυτοί που τρέφονται με διαδικτυακά σκουπίδια έχουν ίσως μια μεγαλύτερη ευκολία να το παίξουν "ψαγμένοι", αλλά σε ποιους; Στους όμοιούς τους και σε κάποιους ταλαίπωρους που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να αμφισβητήσουν αυτά που ακούνε από αυτούς τους δήθεν ερευνητές.


Κάποτε, πριν καιρό, Αμαλία με είχες ρωτήσει "τι σημαίνει/συμβολίζει ο 'φούξια' Πυθαγόρας που ψάχνει στο πυθάρι του..."
Την απάντηση βεβαίως την έχουμε δώσει πολλάκις, και την ξαναδίνεις στο quote που σημείωσα πιο πάνω.

Συμφωνώ με τον Αιθεροβάμμωνα:

quote:
Που είναι οι Ομηρικές μάχες με τον Vril (αν θυμάμαι καλά)
για το αν τα Βριλήσσια πήραν το όνομα τους απο τα... Vril
"Μάχες", αλλά με αξιοπρέπεια, σεβόμενη τον συνομιλητή πάνω απ'ολα.
Αυτό που έκανε μεγάλη "ζημιά" στο χώρο της αναζήτησης (με τη γενικότερη έννοια)
είναι η εξάπλωση του διαδικτύου.
Όσο οξύμωρο κι αν μοιάζει, το internet είναι ένα εργαλείο,
σκοπός είναι να το χρησιμοποιείς σωστά.

Παλιότερα, τότε που ανακαλύπταμε (και κανείς δεν πίστευε το πως θα εξελισσόταν) το internet,
για να "γράψεις" κάτι δεν χρειάζονταν μόνο να ξέρεις χειρισμό ενός pc, αλλά αυτό που έγραφες ήταν προϊόν σκέψης, άποψης, γνώσεων και οχι μασημένη τροφή.

Σε καθε ευκαιρία, αναφέρω την εποχη της αθωότητας, λιγο πριν κάνουν την εμφάνιση τους τα forums
οπου αναζητούσαμε μανιωδώς (εγω για παράδειγμα που "ήμουν" πολύ των ΑΤΙΑ και του ανεξήγητου)
άλλους "τρελούς" για να μιλήσουμε μέσω του "πρωτόγονου" Irc για θέματα που είχαμε διαβασει πριν
μόνο(!) σε βιβλία.
Ετσι διατηρήθηκε για λίγα χρόνια και η "ποιότητα" γιατι ο Χ ερασιτέχνης ερευνητής, αναζητούσε τον Ψ συνοδοιπόρο που θα τους έγραφε μια και μόνο "νέα" πληροφορία, που θα τον πήγαινε ενα βήμα παρακάτω... και την ρουφούσε σαν σφουγγάρι!.....


γιατί κι εγώ και αυτός ήμασταν μέρος αυτών των εποχών

Συμφωνώ με τον Ντιεσέμη περί ιστοριών για μουνοκηλίδες και λοιπές γαργαλιστικές λεπτομέρειες, γιατί ούτως ή άλλως
η σκέψη και η γραφή του κινείται "Πυθαγορέικα"
ή/και αντιστρόφως η δική μου Ντιεσεμίζει [στα περισσότερα, αν όχι σε όλα τα θέματα που διαπραγματευόμαστε ορθώς, ορθολογικώς, και ειλικρινώς πέραν του Politically correct παραπετάσματος....]

Συμφωνώ με τον Ιταλό

quote:
Δυο φορές έχω δει να γίνεται μπάχαλο εδώ το εσωτέρικα, τη δεύτερη φορά απογοητεύτηκα τόσο πολύ που έκανα 1-2 χρόνια να ξαναμπώ να διαβάσω ποστ.
Το αστείο είναι ότι αν τα συγκεκριμένα άτομα (της 2ης φοράς) διοχέτευαν την ενέργεια τους στη δημιουργική κριτική και παράθεση απόψεων, είχαν πολλά να προσφέρουν. Για αυτό και με είχαν απογοητεύσει περισσότερο.

Η καλύτερη αντιμετώπιση ενός θέματος που μας φαίνεται "χαζό, ανόητο" και δεν ξέρω γω τι, είναι πιστεύω η Σωκρατική. Αποδομείς τη γνώμη του άλλου με καίριες ερωτήσεις, και έτσι περνάς το μήνυμα σου, και κρατάς και ένα επιπεδο στη συζήτηση.

Τέλος, βλέπω ότι η εποχή του παραμυθιού έχει περάσει ανεπιστρεπτί.
Αυτό βέβαια είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο. Που είναι τα ξωτικά, οι νεράιδες, οι μυστικές στοές, οι βουρδούλακες.. Η φύση μας έχει κλείσει την πόρτα δια παντός, όταν εμείς ξεχάσαμε να φτιάχνουμε μαγιάτικα στεφάνια, που καίγαμε τον ερχομό του καλοκαιριού.. Το κοριτσάκι με τα σπίρτα πήρε tablet και ο πινόκιο παίζει LoL.

Συγνώμη για την εκτός θέματος παρένθεση, καλή μας συνέχεια στις συζητήσεις.



του οποίου αν και δεν φτάνω το μεγαλείο της συγχώρεσης και της φορουμικής ανεκτικότητας, εντούτοις είμαι σύμμαχός του στη Σωκρατικής αντιμετώπισης (χαδιάρικη) αποδόμηση

Συμφωνώ με τον Αμεινία περί ψηφιακού θορύβου και μεγέθυνσης αυτού στις μέρες μας....

Συμφωνώ ακόμη και με τον/την panpam (στο παρόν θέμα)
σχετικά με τα όρια της θεματολογίας του Εσωτέρικα.

Και τέλος συμφωνώ με το θεματοθέτη -όχι στο μέγεθος και στον τρόπο που αναφέρει τα "βιώματά" του σχετικά με το "ταμπού θέμα" (σσ. μουνοκηλίδες, -ωχ τζίζ!)
αλλά

quote:
στο δικαίωμά του να τα γράφει
με τον τρόπο που το περιέγραψε η Αμαλία (περί ανεκτικότητας και ευρύτητας του χώρου)



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy