ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Θρησκευτική Μισαλλοδοξία, Φανατισμός, Ανωτερότητα
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 14:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati
Πολύ ευχαρίστως.

Μπορείς να μου πεις που σε πρόσβαλα Italos? Δείξε μου το ποστ και θα σου απαντήσω, να ξέρω μόνο πιο είναι.

Ανοίγω το θέμα και γι' αυτά που είπε ο Κύων.

1)Μπορείς να δείξεις Κύων που εξέφρασα μίσος ή ειρωνεία για το άτομο με την διαφορετική θρησκευτική άποψη; Εγώ εξέφρασα οργή για εκείνους που είναι κατά της ελεύθερης διακίνησης ιδεών. Εκείνους που δεν μπορούν να ανεχθούν πως κάποιοι άνθρωποι θέλουν να έχουν άλλη άποψη.

2)Λες είναι κακός ο φανατισμός, να πολεμάς την βία με βία, την φωτιά με φωτιά, το σκότος με σκότος. Και οι άνθρωποι εξ' αρχής αυτό κάνουν. Σκοτώνονται μεταξύ τους, θλιβερό πράγματι. Είναι όμως ένας νόμος της επιβίωσης και κυριαρχίας μέσα στην φύση.

Εσύ πιστεύεις αυτό το σύστημα θα αλλάξει ειρηνικά; Πως ακριβώς; Σε αυτόν τον κόσμο δεν αργεί να διαταραχθεί η ισορροπία των αντίρροπων δυνάμεων, και να επέλθει η σύγκρουση ανάμεσα στα διαφορετικά. Ειρήνη επέρχεται μόνο με τον θάνατο, γι' αυτό λέμε "αναπαύεται εν ειρήνη". Τότε ο άνθρωπος παραδίδει το εγώ του και επιστρέφει στο όλο του Χάους.

Δηλαδή μακάρι να γινόταν αυτό που λες, αλλά εγώ βλέπω παντού βίαιη μάχη και ανελέητες ενέργειες. Βλέπω τα δάκρυα των αδικούμενων και το δίκιο στα χέρια των δυνατών. Κοίτα εγώ θέλω να πιστέψω στην αρμονική συμβίωση και στην ειρήνη, αλλά είναι κάποιοι που δεν θέλουν. Μου επιτίθενται, θέλουν να με καταβροχθίσουν, εσύ τί κάνεις σε τέτοια περίπτωση;


3)Φυσικά και θα δεχθώ ως ανώτερο σε γνώσεις, άτομο που πράγματι γνωρίζει και θα διδαχθώ πράγματα από αυτόν. Όμως όχι τα άτομα εκείνα που παρουσιάζουν συμπτώματα εγωμάνιας για τις γνώσεις, ακόμη και αν υποθέσουμε ότι έχουν πράγματι κάποιες. Διακατέχονται από εξουσιαστικές τάσεις. Αυτά τα άτομα είναι ανάξια όποιας τιμής, ακόμη και αν γνωρίζουν περισσότερα από οποιονδήποτε άλλον άνθρωπο.


Edited by - killuminati on 27/04/2014 14:12:46

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 14:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati
Γιατί δεν έγραψες εδώ Italos?

Πάμε λοιπόν, αλλά πιο ήπια. Ηρέμησε λίγο, κάνεις λες και δεν σε καταλαβαίνω, γιατί μιλάς συνέχεια για φιλοσοφία; Εγώ δεν φιλοσοφώ;

Λες λοιπόν πως αν εξαφανιστούν οι εξουσιαστές του συστήματος, τότε θα κτιστεί αναγκαστικά ένα από την αρχή με καινούργιους. Άρα λες πρέπει να αλλάξουν οι άνθρωποι εσωτερικά. Να γίνουν καλοί και να μην θέλουν να ζουν εις βάρος κάποιων άλλων που θα έχουν για δούλους.

Όμως πως θα το κάνεις αυτό; Να αλλάξουν οι άνθρωποι δίχως την θέλησή τους δεν γίνεται. Και δυστυχώς εγώ παρατηρώ πως η βία εντείνεται.

Αλλά και πάλι αν υποθέσουμε πως αυτό που λες ότι γίνεται, χωρίς να χρειαστεί να παρέμβει ο Θεός ή να αυτοκαταστραφεί ο κόσμος...εγώ έως τότε πως πρέπει να αντιμετωπίσω την εξουσία; Αναγκαστικά θα αμυνθώ απέναντι στην βία με βία. Στην δράση με αντίδραση. Τί άλλο προτείνεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2014, 16:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
killuminati
αν θες να λύσεις κάποια "προσωπικού" τύπου διαφορά, μπορείς να το κάνεις στο θέμα:
Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών Νο.2 (Ας πλακωθούμε λιγάκι!)
και να παραπέμψεις εκεί όποιον θέλεις (με link).

Το θέμα αυτό που άνοιξες είναι γενικώς ακατανόητο για τον μέσο αναγνώστη που δεν είναι κάτοικος του μυαλού σου.
Απενεργοποιείται.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy