ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 βιβλιο της συλβιας μπραουν: μετα τη ζωη, τι;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
semele
Νέο Μέλος

Cyprus
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 23:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει διαβασει κανενας το βιβλιο αυτο; εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο.
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2014, 12:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχει διαβασει κανενας το βιβλιο αυτο; εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο.

Το βίβλίο δεν το έχω διαβάσει. Αλλά όταν λες "καλό" - τι ακριβώς εννοείς; με ποια κριτήρια; καλογραμμένο; αληθινό; ευχάριστο ανάγνωσμα; καλό ως μυθιστόρημα;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semele
Νέο Μέλος

Cyprus
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2014, 23:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου εχουν πει οτι γραφει για το καρμα του καθε ανθρωπου και ποσο καθοριστικο.ρολο παιζει το να πραττει κακως καποιος,δηλαδη να αδικει τους αλλους. Εχω χασρι απο βιαιο θανατο αγαπημενο προσωποεδω κ 11 μηνες και αναζητω βιβλια που να μιλουν για το θεμα αυτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 10:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου εχουν πει οτι γραφει για το καρμα του καθε ανθρωπου και ποσο καθοριστικο.ρολο παιζει το να πραττει κακως καποιος,δηλαδη να αδικει τους αλλους. Εχω χασρι απο βιαιο θανατο αγαπημενο προσωποεδω κ 11 μηνες και αναζητω βιβλια που να μιλουν για το θεμα αυτο.

Λυπάμαι για την απώλειά σου.

H Σύλβια Μπράουν ήταν ως "ψυχική" (μέντουμ) αναξιόπιστη και ως συγγραφέας ένας έμπορος - όπως στην ταβέρνα μαγειρεύουν φαγητά που αρέσουν στον κόσμο (για να πάνε πελάτες) έτσι κι αυτή τα έλεγε όπως θέλουν οι αναγνώστες να τ'ακούνε.

Αν μιλάς για το "Life on the Other Side"; Δε μιλά για κάρμα. Έχει γράψει για το θέμα. Κοινοτυπίες και τετριμένα που παρουσιάζει με το σωστό μάρκετινγκ. Αν κάνεις google - sylvia browne afterlife karma - θα βρεις τι έλεγε - δες τα για να σχηματίσεις γνώμη.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2014, 21:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
semele
Εχει διαβασει κανενας το βιβλιο αυτο; εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο.

panpam 30/04/2014, 12:16:24
Το βίβλίο δεν το έχω διαβάσει. Αλλά όταν λες "καλό" - τι ακριβώς εννοείς; με ποια κριτήρια; καλογραμμένο; αληθινό; ευχάριστο ανάγνωσμα; καλό ως μυθιστόρημα;

semele
Μου εχουν πει οτι γραφει για το καρμα του καθε ανθρωπου και ποσο καθοριστικο.ρολο παιζει το να πραττει κακως καποιος,δηλαδη να αδικει τους αλλους. Εχω χασρι απο βιαιο θανατο αγαπημενο προσωποεδω κ 11 μηνες και αναζητω βιβλια που να μιλουν για το θεμα αυτο.

panpam 01/05/2014, 10:39:41
H Σύλβια Μπράουν ήταν ως "ψυχική" (μέντουμ) αναξιόπιστη και ως συγγραφέας ένας έμπορος - όπως στην ταβέρνα μαγειρεύουν φαγητά που αρέσουν στον κόσμο (για να πάνε πελάτες) έτσι κι αυτή τα έλεγε όπως θέλουν οι αναγνώστες να τ'ακούνε.

Αν μιλάς για το "Life on the Other Side"; Δε μιλά για κάρμα. Έχει γράψει για το θέμα. Κοινοτυπίες και τετριμένα που παρουσιάζει με το σωστό μάρκετινγκ. Αν κάνεις google - sylvia browne afterlife karma - θα βρεις τι έλεγε - δες τα για να σχηματίσεις γνώμη.



Ώρες ώρες είναι να τραβά κανείς όσα μαλλιά του έχουν απομείνει μ' αυτά που γράφεις. Αφού άνθρωπέ μου όπως ομολογείς, δεν έχεις διαβάσει ένα βιβλίο, πως είναι δυνατόν να κρίνης το περιεχόμενό του? Δηλαδή ότι δεν συμφωνεί με τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις είναι ανάξιο λόγου κοινότυπο και για πέταμα???

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 10:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλά Sesostris δεν ήξερες ότι υπάρχει κόλπο?

Μια σύντομη έρευνα στο διαδίκτυο είναι αρκετή για να σχηματίσεις γνώμη επί παντός επιστητού,και όχι μόνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 10:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
semele
Εχει διαβασει κανενας το βιβλιο αυτο; εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο.

panpam 30/04/2014, 12:16:24
Το βίβλίο δεν το έχω διαβάσει. Αλλά όταν λες "καλό" - τι ακριβώς εννοείς; με ποια κριτήρια; καλογραμμένο; αληθινό; ευχάριστο ανάγνωσμα; καλό ως μυθιστόρημα;

semele
Μου εχουν πει οτι γραφει για το καρμα του καθε ανθρωπου και ποσο καθοριστικο.ρολο παιζει το να πραττει κακως καποιος,δηλαδη να αδικει τους αλλους. Εχω χασρι απο βιαιο θανατο αγαπημενο προσωποεδω κ 11 μηνες και αναζητω βιβλια που να μιλουν για το θεμα αυτο.

panpam 01/05/2014, 10:39:41
H Σύλβια Μπράουν ήταν ως "ψυχική" (μέντουμ) αναξιόπιστη και ως συγγραφέας ένας έμπορος - όπως στην ταβέρνα μαγειρεύουν φαγητά που αρέσουν στον κόσμο (για να πάνε πελάτες) έτσι κι αυτή τα έλεγε όπως θέλουν οι αναγνώστες να τ'ακούνε.

Αν μιλάς για το "Life on the Other Side"; Δε μιλά για κάρμα. Έχει γράψει για το θέμα. Κοινοτυπίες και τετριμένα που παρουσιάζει με το σωστό μάρκετινγκ. Αν κάνεις google - sylvia browne afterlife karma - θα βρεις τι έλεγε - δες τα για να σχηματίσεις γνώμη.



Ώρες ώρες είναι να τραβά κανείς όσα μαλλιά του έχουν απομείνει μ' αυτά που γράφεις. Αφού άνθρωπέ μου όπως ομολογείς, δεν έχεις διαβάσει ένα βιβλίο, πως είναι δυνατόν να κρίνης το περιεχόμενό του? Δηλαδή ότι δεν συμφωνεί με τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις είναι ανάξιο λόγου κοινότυπο και για πέταμα???

*


Τι ανοησίες γράφεις;
Ξέρω αρκετά για τη Σύλβια Μπράουν (και έγω διαβάσει τι λέει)
Επίσης το βιβλίο στα Ελληνικά είναι που δεν έχω διαβάσει και δεν ξέρω από τον Ελληνικό τίτλο σε πιο αναφέρθηκε. Ρώτησα όμως. Μη χάσεις να πεις την κακοήθεια

"...bad losers..."

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 14:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Τι ανοησίες γράφεις;

Κοίτα ποιος μιλάει!!! Αν είχες δεκάρες τις ανοησίες που γράφεις θα 'σουνα εκατομμυριούχος.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 15:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Τι ανοησίες γράφεις;

Κοίτα ποιος μιλάει!!! Αν είχες δεκάρες τις ανοησίες που γράφεις θα 'σουνα εκατομμυριούχος.


*


Εσύ για τη Σύλβια Μπράουν κάτι άλλο; κάτι που παρέλειψα; Γιατί αυτά που γράφεις είναι ανόητη προσωπική επίθεση για κάτι που δεν φαίνεται να ξέρεις.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semele
Νέο Μέλος

Cyprus
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2014, 22:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινησα να διαβαζω το βιβλιο. Γραφει για την αλλη πλευρα, για το που παμεοταν πεθανουμε και για το απο ποθεν ερχομαστε. Ειναι η δικη της αποψη και εχει ενδιαφερον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2014, 23:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξεκινησα να διαβαζω το βιβλιο. Γραφει για την αλλη πλευρα, για το που παμεοταν πεθανουμε και για το απο ποθεν ερχομαστε. Ειναι η δικη της αποψη και εχει ενδιαφερον.

Φιλε μου, σε ενα εξωτικο νησι καταληγουμε...
Ολα τα συνειδητα ονειρα μου εκει καταληγουν.

Εκει εχω βρει κααποιους φυλακες που με εμποδιζουν να παω παραπερα μεσα στο νησι ...Ειναι σαν λυκοσκυλα που σε κηνυγανε για να μην περασεις προς τα μεσα...

Και η πλακα ειναι οτι υπαρχει ενα αρχαιοτατο κειμενο που μιλαει για αυτο..

Emerald tablets of thoth...

Once, in a time past,
I approached the great Barrier,
and saw on the shores where time exists not,
the formless forms
of the HOUNDS of the barrier.
Aye, hiding in the midst beyond time I found them;
and THEY, scenting me afar off,
raised themselves and gave the great bell cry
that could be heard from cycle to cycle
and moved through space toward my soul.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 00:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μονο ζωή και τιποτα άλλο
Ζωή και μετά πάλι ζωή και μετα πάλι ζωή κ.ο.κ.
Ο θάνατος είναι μονο στο μυαλό των άρρωστων χριστιανών
Οι οποίοι μάλιστα ,το πιο φυσιολογικό μέρος της φύσης ,και της εξέλιξης ,και το πιό σημαντικό , το έχουν ως υποτιθέμενο μεγιστο κακό(!!!!!!!!!) που προήλθε μέλιστα απο μια υποτιθέμενη πτώση.
Οτι κα να πεις γι αυτόυς τους καθυστερημένους είναι λίγο.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 03/07/2014 00:16:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 09:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει μονο ζωή και τιποτα άλλο
Ζωή και μετά πάλι ζωή και μετα πάλι ζωή κ.ο.κ.
Ο θάνατος είναι μονο στο μυαλό των άρρωστων χριστιανών....
Ίσως αν συμβουλευτείς ένα λεξικό, δεις τα πρωτοσέλιδα κάποιων ειδήσεων και τέτοια θα αρχίσεις να βλέπεις που είναι η αρρώστια. "Ζωή και μετά πάλι ζωή και μετα πάλι ζωή κ.ο.κ." αν το εννοείς με μετενσάρκωση - μια ιδέα είναι, κι όχι Ελληνική. Αν πάλι το βλέπεις βιολογικά σκέψου τι λες για το θάνατο, γιατί είναι βιολογικό φαινόμενο και όχι στο μυαλό κάποιων.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 10:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Ζωή και μετά πάλι ζωή και μετα πάλι ζωή κ.ο.κ." αν το εννοείς με μετενσάρκωση - μια ιδέα είναι, κι όχι Ελληνική.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Ωρε τι διαβάζω
Κοπέλα μου είσαι μοναδική περίπτωση
Αμαθής και αναλφάβητη κι ομως συνεχίζεις βα εκτίθεσαι


.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 10:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

"Ζωή και μετά πάλι ζωή και μετα πάλι ζωή κ.ο.κ." αν το εννοείς με μετενσάρκωση - μια ιδέα είναι, κι όχι Ελληνική.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Ωρε τι διαβάζω
Κοπέλα μου είσαι μοναδική περίπτωση
Αμαθής και αναλφάβητη κι ομως συνεχίζεις βα εκτίθεσαι...


Εγώ πάλι λέω ότι εκτίθεται αυτός που μόνο να βρίζει ξέρει και να φωνάζει υστερικά. Αν έχεις στοιχεία παρουσίασέ τα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθυμιος
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2014, 01:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βάση αυτού:

"Πράγματι γίνεται επαναφορά στη ζωή και οι ζωντανοί γεννιούνται από τους πεθαμένους και οι ψυχές των πεθαμένων υπάρχουν και οι μεν αγαθές είναι σε καλύτερη κατάσταση, οι δε κακές σε χειρότερη."

Πλάτων (Φαίδων 72 D,E)

η μετενσάρκωση είναι Ελληνική ιδέα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2014, 12:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βάση αυτού:

"Πράγματι γίνεται επαναφορά στη ζωή και οι ζωντανοί γεννιούνται από τους πεθαμένους και οι ψυχές των πεθαμένων υπάρχουν και οι μεν αγαθές είναι σε καλύτερη κατάσταση, οι δε κακές σε χειρότερη."

Πλάτων (Φαίδων 72 D,E)

η μετενσάρκωση είναι Ελληνική ιδέα!



Χα, χα καλό. Όχι Ελληνική. Πλατωνική. Υπήρχε πριν τον Πλάτωνα (ή πριν κανένας δάσκαλος του Πλάτωνα τη φέρει από την ανατολή στην Ελλάδα;) Αυτό είναι το ερώτημα και αν κάνεις πως ξέρεις για αρχαία Ελλάδα θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτά που έλεγε ο Πλάτωνας (γράφει αρχή 4ου αιώνα) τα διακωμωδούσαν για ξένους θεούς και καινά δαιμόνια στην Αθήνα του 5ου αιώνα - που ήξεραν πολύ καλά ότι ήταν εισαγόμενα ίσως μέσω Πυθαγόρειων. Πες ότι η μετενσάρκωση ήταν ιδέα που έγινε αποδεκτή από κάποιο σημαντικό μέρος του Ελληνισμού (θα είναι κάπως σωστό, αν και δεν ξέρουμε ποια η άποψη του λαού, ξέρουμε ότι μερίδα των φιλοσόφων την δεχόταν). Αλλά μη τη λες Ελληνική ιδέα πριν να μπορείς να δείξεις ότι ήταν Ελληνική πριν τον Πλάτωνα ή τον Πυθαγόρα έστω.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2014, 01:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Βάση αυτού:

"Πράγματι γίνεται επαναφορά στη ζωή και οι ζωντανοί γεννιούνται από τους πεθαμένους και οι ψυχές των πεθαμένων υπάρχουν και οι μεν αγαθές είναι σε καλύτερη κατάσταση, οι δε κακές σε χειρότερη."

Πλάτων (Φαίδων 72 D,E)

η μετενσάρκωση είναι Ελληνική ιδέα!



Χα, χα καλό. Όχι Ελληνική. Πλατωνική. Υπήρχε πριν τον Πλάτωνα (ή πριν κανένας δάσκαλος του Πλάτωνα τη φέρει από την ανατολή στην Ελλάδα;) Αυτό είναι το ερώτημα και αν κάνεις πως ξέρεις για αρχαία Ελλάδα θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτά που έλεγε ο Πλάτωνας (γράφει αρχή 4ου αιώνα) τα διακωμωδούσαν για ξένους θεούς και καινά δαιμόνια στην Αθήνα του 5ου αιώνα - που ήξεραν πολύ καλά ότι ήταν εισαγόμενα ίσως μέσω Πυθαγόρειων. Πες ότι η μετενσάρκωση ήταν ιδέα που έγινε αποδεκτή από κάποιο σημαντικό μέρος του Ελληνισμού (θα είναι κάπως σωστό, αν και δεν ξέρουμε ποια η άποψη του λαού, ξέρουμε ότι μερίδα των φιλοσόφων την δεχόταν). Αλλά μη τη λες Ελληνική ιδέα πριν να μπορείς να δείξεις ότι ήταν Ελληνική πριν τον Πλάτωνα ή τον Πυθαγόρα έστω.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Ρε κοπέλα μου έχεις συνάισθηση τι λες ή πετάς μαλακίες στον άέρα μονο και μόνο για να μιλάς ;;;
Τι ανοησίες είναι αυτές που λες , εχεις πάει ποτέ σου σχολείο ή μεγάλωσες σε αλάνες ;;;

quote:
Αυτό είναι το ερώτημα και αν κάνεις πως ξέρεις για αρχαία Ελλάδα θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτά που έλεγε ο Πλάτωνας (γράφει αρχή 4ου αιώνα) τα διακωμωδούσαν για ξένους θεούς και καινά δαιμόνια στην Αθήνα του 5ου αιώνα - που ήξεραν πολύ καλά ότι ήταν εισαγόμενα ίσως μέσω Πυθαγόρειων

Τι νόημα τωρα μπορεί να βγεί απο αυτην την χαώδη και υστερική κατανομή λέξεων χωρις ειρμό και συνοχή ;;;
Καλα ρε ποσο χρονών είσαι πέντε ;;;

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2014, 11:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Βάση αυτού:

"Πράγματι γίνεται επαναφορά στη ζωή και οι ζωντανοί γεννιούνται από τους πεθαμένους και οι ψυχές των πεθαμένων υπάρχουν και οι μεν αγαθές είναι σε καλύτερη κατάσταση, οι δε κακές σε χειρότερη."

Πλάτων (Φαίδων 72 D,E)

η μετενσάρκωση είναι Ελληνική ιδέα!



Χα, χα καλό. Όχι Ελληνική. Πλατωνική. Υπήρχε πριν τον Πλάτωνα (ή πριν κανένας δάσκαλος του Πλάτωνα τη φέρει από την ανατολή στην Ελλάδα;) Αυτό είναι το ερώτημα και αν κάνεις πως ξέρεις για αρχαία Ελλάδα θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτά που έλεγε ο Πλάτωνας (γράφει αρχή 4ου αιώνα) τα διακωμωδούσαν για ξένους θεούς και καινά δαιμόνια στην Αθήνα του 5ου αιώνα - που ήξεραν πολύ καλά ότι ήταν εισαγόμενα ίσως μέσω Πυθαγόρειων. Πες ότι η μετενσάρκωση ήταν ιδέα που έγινε αποδεκτή από κάποιο σημαντικό μέρος του Ελληνισμού (θα είναι κάπως σωστό, αν και δεν ξέρουμε ποια η άποψη του λαού, ξέρουμε ότι μερίδα των φιλοσόφων την δεχόταν). Αλλά μη τη λες Ελληνική ιδέα πριν να μπορείς να δείξεις ότι ήταν Ελληνική πριν τον Πλάτωνα ή τον Πυθαγόρα έστω.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Ρε κοπέλα μου έχεις συνάισθηση τι λες ή πετάς μαλακίες στον άέρα ....


Δείχνεις "συστημική" αδυναμία να συζητήσεις ψύχραιμα και χωρίς υβρεολόγιο.
Αυτό που γράφω είναι απλό. Τα στοιχεία δείχνουν ότι στην Αθήνα του 5ου αιώνα ιδέες όπως της μετενσάρκωσης θεωρούνταν ξένες και εισαγόμενες. Το ότι τις αποδέχεται ο Πλάτωνας τον 4ο αιώνα δείχνει ότι έγιναν αποδεκτές από μερίδα ανθρώπων αλλά όχι ότι ήταν Ελληνικές ιδέες (διάβασε Όμηρο & Ησίοδο να δεις ποιες ήταν οι αυθεντικά Ελληνικές) - τζάμπα προσπαθείς με βρισιές να κρύψεις την αδυναμία επιχειρημάτων.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2014, 11:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τζάμπα προσπαθεις να κρύβεις συνεχεια τη βλακεια σου και την ασχετοσυνη σου με τη καραμελα που μασας συνεχεια περι υβρεων δικών μου που υπαρχουν μονο στη φαντασια σου
Η βλακεια και η αμορφωσια δε κρυβονται κοπελιά , όσες εξυπναδες ακομη κι αν αμολυσεις , γιατι σε αυτές εισαι πρωτη .

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2014, 11:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τζάμπα προσπαθεις να κρύβεις συνεχεια τη βλακεια σου και την ασχετοσυνη σου με τη καραμελα που μασας συνεχεια περι υβρεων δικών μου που υπαρχουν μονο στη φαντασια σου
Η βλακεια και η αμορφωσια δε κρυβονται κοπελιά , όσες εξυπναδες ακομη κι αν αμολυσεις , γιατι σε αυτές εισαι πρωτη .

.


Καλά κακομοίρη μου - χαρά που κάνεις που σε προσέλαβε ο "αξιοσέβαστος" και κάνεις το καλό σκυλάκι βρίζοντας με υπερβάλλοντα ζήλο βλέπω - παροξυσμός! Περαστικά!

ΥΓ γιατί δεν συζητάς για τη Σύλβια Μπράουν αν έχεις να πεις κάτι και ασχολείσαι με παραλήρημα; (άσε ξέρω μάλλον ποτέ δεν την είχες ακουστά)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 07/07/2014 12:00:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2014, 12:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι βρίζω βρε ανόητη
Αυτά που γραφεις ούτε ένα παιδακι πεντε χρονων με νοητική καθυστέρηση δε τα γραφει .
Πρώτη φορά βλέπω αμόρφωτο άνθρωπο που να εχει ταυτόχρονα και τόσο θράσος και να βγάζει και γλώσσα.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2014, 12:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι βρίζω βρε ανόητη
Αυτά που γραφεις ούτε ένα παιδακι πεντε χρονων με νοητική καθυστέρηση δε τα γραφει .
Πρώτη φορά βλέπω αμόρφωτο άνθρωπο που να εχει ταυτόχρονα και τόσο θράσος και να βγάζει και γλώσσα....
Μόνο τη δική σου γλώσσα βλέπει κανείς - για το θέμα ξέρεις να πεις κάτι ή μόνο παραληρείς;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy