ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ανάπτυξη διαίσθησης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Apercatn6
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2014, 20:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά καλησπέρα!

Είμαι νέος εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω τη διαίσθηση μου ή κάτι παρόμοιο?

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2014, 23:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί θέλεις να αυξήσεις τη διαίσθησή σου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Apercatn6
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 14:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί θέλεις να αυξήσεις τη διαίσθησή σου;

Γιατί ήδη διαισθάνομαι κάποια πράγματα ή τα ονειρευομαι μερικές φορές και αναρωτιέμαι αν αυτό μπορώ να το εξασκήσω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 16:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά καλησπέρα!

Είμαι νέος εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω τη διαίσθηση μου ή κάτι παρόμοιο?



Υπάρχουν διάφοροι τρόποι ακολουθεί σύντομη λίστα. Αν τα κάνεις θα αυξήσεις τη διαίσθησή σου.
1. Ότι "διαισθάνεται" σημείωνέ το - γράφε το κάπου (πχ σε ημερολόγιο).
2. Έχοντας κάποιες καταγραφές δες αν υπάρχουν μοτίβα - εμφανίζεις πχ περισσότερη διαίσθηση ανάλογα με την εποχή, τη φάση του φεγγαριού ή κάποιο συγκεκριμένο θέμα; Αν ναι, εστιάσου περισσότερο.
3. "εργάσου" με τον εαυτό σου (που βασικά σημαίνει
α) συγκράτησε επιθυμίες σου μη απαραίτητες: αν δεν χρειάζεται να πεις ή να κάνεις ή να πάρεις κάτι μη το λες, μη το κάνεις μη το παίρνεις
β) απέφυγε αυτολύπηση και υπερβολική αίσθηση της σημαντικότητάς σου)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apercatn6
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 18:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ κατατοπιστικος φίλε μου :) Το εκτιμώ! θα εφαρμοσω τη συμβουλή σου να δω αν εχει αποτελέσματα..Το μόνο που ίσως με μπέρδεψε ειναι αυτο εμ τις φασεις τις σελήνης..Θα πρέπει δηλαδή να κρατάω ακριβές ημερολόγιο σε κάθε σεληνιακό κύκλο..και αν ναι για πόσους κύκλους?

Ευχαριστω :) !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2014, 09:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ κατατοπιστικος φίλε μου :) Το εκτιμώ! θα εφαρμοσω τη συμβουλή σου να δω αν εχει αποτελέσματα..Το μόνο που ίσως με μπέρδεψε ειναι αυτο εμ τις φασεις τις σελήνης..Θα πρέπει δηλαδή να κρατάω ακριβές ημερολόγιο σε κάθε σεληνιακό κύκλο..και αν ναι για πόσους κύκλους?

Ευχαριστω :) !



Όχι, απλά πάρε ένα ημερολόγιο που γράφει και τη φάση της σελήνης - έστω τα βασικά, νέα σελήνη, γέμισμα, πανσέληνος, χάσιμο) και αφού γράψεις χωρίς να δίνεις σημασία στις φάσεις ότι διαισθητικό νιώθεις για 6 πχ μήνες, πήγαινε πίσω και τσέκαρε αν (ακριβώς ή κοντά) σε κάποια φάση είσαι πιο διαισθητικός από άλλες φάσεις. Οπότε θα αρχίσεις να "παραμονεύεις" τον εαυτό σου ιδιαίτερα κατά την τυχόν πιο ευαίσθητη φάση.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apercatn6
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2014, 10:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ φίλε μου θα το εφαρμόσω! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2014, 11:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Apercatn6

Κατά τη γνώμη μου ένας απλός τρόπος για την ανάπτυξη της διαίσθησης είναι η λεγόμενη "mantra-lisation" ή "vocalisation", ελληνιστί φωνοποίηση (έτσι καθιερώθηκε να το αποκαλούμε).

Ως γνωστόν ο άνθρωπος έχει 7 βασικά τσάκρα.
Το κάθε ένα απο αυτά έχει τη δύναμή του.
Το τσάκρα "στέμμα" (στην κορυφή του κεφαλιού, σχετικό με τον αδένα υπόφυση) έχει την πολυόραση.
Το τσάκρα του μεσοφρυδίου ή τρίτο μάτι (σχετικό με τον αδένα επίφυση), έχει την διόραση.
Το τσάκρα του λάρυγγα (σχετικό με το θυρεοειδή αδένα) έχει την δι-ακοή.
Και το τσάκρα της καρδιάς έχει την διαίσθηση, που είναι το ζητούμενο του θέματος.

Για την ανάπτυξη αυτού του τσάκρα οι Θιβετιανοί μοναχοί και οι Ινδουιστές κάνουν το μάντα "ΟΜ".
Το φωνήεν "Ο" κάνει το καρδιακό τσάρκα να δονείται, ενώ το σύμφωνo "Μ" κάνει να δονείται το προστατικό τσάκρα. Και τα δύο μαζί βοηθάνε στην ενεργοποίηση του Καρδιακού.

Το κάθε τσάκρα όμως έχει τον ήχο του.
Του τρίτου ματιού: "Ι"
Του λάρυγγα: "Ε"
Της καρδιάς: "Ο"
Του ηλιακού πλέγματος: "ΟΥ"
Των τσάκρα των πνευμόνων (είναι και αυτα σημαντικά): "Α" (συγκέντρωση στους πνεύμονες)
Των αναπαραγωγικών οργάνων (προστάτης): "Μ"
Του κόκκυγα: "Σ"

"Ι-Ε-Ο-ΟΥ-Α-Μ-Σ"

Αν κάθε μέρα για ένα διάστημα π.χ. μισής ώρας (ή όσο μπορείς - Ο Δάσκαλος προτείνει μία ώρα) προφέρεις με συγκέντρωση στο αντίστοιχο τσάκρα το αντίστοιχο φωνήεν μπορείς να αρχίσεις σε κάποιο βαθμό να το ενεργοποιείς.
Δηλαδή, ξεκινάς προφέροντας: "Ιιιιιιιιιιι" (παρατείνεις τον ήχο) και συγκεντρώνεσαι στο τρίτο μάτι. Μετά συγκεντρώνεσαι στον λάρυγγα, προφέρεις "Εεεεεεε", στην καρδιά "Οοοοοοο" κ.ο.κ.
- Δεν χρειάζεται να πω οτι πριν απο κάθε φωνοποίηση είναι καλό να παίρνεις μια βαθιά, πλήρη, αναπνοή -
Για αρχή αυτό πρέπει να είναι αρκετό.

Η θέση του κάθε τσάκρα:

Ξεκινώνας απο το τρίτο μάτι ("Ι") (Brow Chakra) διαδοχικά κάθε ήχο-φωνήεν, όπως τα παρέθεσα παραπάνω.

Για περεταίρω, ερώτησεις εδώ και στο προφίλ μου.


Edited by - Gnostic Student on 10/06/2014 11:53:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apercatn6
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2014, 12:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλειο είναι αυτό ακριβώς αυτό που ζητούσα! Ευχαριστώ παιδιά ;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2014, 13:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά καλησπέρα!

Είμαι νέος εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω τη διαίσθηση μου ή κάτι παρόμοιο?



Γεια σου Apercatn6
Καταρχάς θα συμφωνήσω με τις συμβουλές του panpam και ιδιαίτερα με τα 1 και 2 που αφορούν στη διερεύνηση του φαινομένου: πότε κι αν συμβαίνει, πόσο συχνά, πότε γίνεται πιο έντονο, κ.λπ.
Πολλές φορές ονομάζουμε ως διαίσθηση κάποιες συμπτώσεις.
Κάποιες άλλες φορές συμβαίνουν πράγματα που είναι όντως πολύ δύσκολο να τα εξηγήσουμε. Και η υπομονετική καταγραφή είναι ένας πολύ καλός τρόπος να διερευνήσουμε εάν πραγματικά ισχύει το φαινόμενο αυτό.

Αναφέρθηκε και μια άσκηση που έχει σχέση με τα τσάκρας.
Ασκήσεις μπορεί να βρει κανείς πολλές, από συζητήσεις σε forums, από γνωστούς, από βιβλία, από το YouTube ακόμα, από σχολές παραψυχολογίας, ομάδες, κ.λπ.
Αλλά εάν μπεις στη διαδικασία να επενδύσεις σε μια άσκηση (ή ακόμα και σε έναν τρόπο ζωής που πιθανόν να σου προτείνει μια "σχολή") τότε θα μπεις στη φάση να θες να επιβεβαιώσεις την επιλογή σου. Κανείς δεν μπαίνει σε κόπο χωρίς να θέλει να δει αποτελέσματα των προσπαθειών του και σε τόσο άπιαστα φαινόμενα, που η πραγματικότητα από την ψευδαίσθηση, που το σημαντικό από τη σύμπτωση, διαφέρουν όσο το πάχος μιας τρίχας, είναι εύκολο να πείσει κανείς τον εαυτό του για πολλά πράγματα. Σίγουρα πάντως ο δρόμος της έρευνας έχει πολύ αμφισβήτηση αλλά ανταμείβει τελικά περισσότερο, γιατί εν τέλει η βαθιά γνώση είναι η μεγαλύτερη πηγή διαίσθησης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy