ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η δολοφονία της Γλυφάδας και οι διάφοροι που μπαινοβγαίνουν στα Forums!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 03:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Πριν κάποιους μήνες, ένας "PRINCE7" αν θυμάμαι καλά το όνομα, είχε βγάλει διαφημιστικό κάλεσμα για δημιουργία ομάδας μαγείας.

Τότε είχα προειδοποιήσει οτι τέτοια άτομα πρέπει να επισημαίνονται στις αρχές ως ύποπτοι και να παρακολουθούνται απο αυτές.

Κανείς δεν με πήρε στα σοβαρά, μάλιστα κάποια μέλη μου την είπαν κι' απο πάνω, στολίζοντάς με ως υπερβολικό.

Απ' ότι φαίνεται η Αστυνομία, ενδιαφέρεται περισότερο για κάποιον που χρωστάει 1.000 ευρώ στην εφορία παρά για κάποιον ο οποίος απειλεί να σκοτώσει έναν ασήμαντο κατ' αυτούς άνθρωπο.

Πως το έλεγε ο Ιπποκράτης? Καλύτερα προλαμβάνειν παρά θεραπεύειν?
Εγώ το λέω: καλύτερα μπουζουριάζειν παρά απωλέσθειν.....

Το ίντερνετ είναι κάτι σαν ψυχολόγος, σε κάνει και τα ξερνάς όλα γιατί ως ηλίθιο κατασκεύασμα που είσαι, νομίζεις οτι είναι λεύκωμα, οτι είσαι ανώνυμος, οτι δεν μπορούν να σε βρούν κ.τ.λ.

Γι' αυτό πρέπει όλοι να έχουμε τα μάτια μας ΟΧΙ 14 αλλά 1014, όταν βλέπετε κάτι ύποπτο ως χρήστες ή ως διαχειρηστές πρέπει να ενημερώνετε τις αρχές και να ζητάτε να ασχοληθούν σοβαρά, αλλιώς θα χάνουμε συνέχεια ζωές αθώων ανθρώπων για χάρη του "Σατανά".

Μπορούμε να προλάβουμε, αρκεί να πούμε "Νοιάζομαι", αρκεί να πούμε "Μπορώ".

Αυτό που με προβληματίζει είναι κάτι άλλο, ποιοί κρύβονται πίσω απο τον Σατανισμό, δε νομίζω οτι σαν "ρεύμα" αποτελείται ΜΟΝΟΝ απο ψυχάκηδες, έχω την εντύπωση οτι πίσω απο αυτή τη λαίλαπα έρχεται ένα μεγάλο κομάτι της άρχουσας τάξης, όπως επίσης μου "μυρίζει" οτι έχουν γίνει και πολές ανθρωποθυσίες που ίσως να μη τις μάθουμε ποτέ, ίσως ανθρώπων που δεν αναζητεί κανείς, ίσως λαθρομεταναστριών, ίσως....

Τέλος πάντων.....ας προσέχουμε λιγάκι....

Αυτά για την ώρα.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 03:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλειδαρά.

Ο τύπος είναι τελειωμένο τζάνκι. Σε όλα τα άλλα που λες έχεις δίκαιο.

Καλώς επανήλθες.

R.I.P. κοπελιά. Όλοι σε ένα παγκάκι κοιμώμαστε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 13:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε φίλε μου ξέρεις πόσοι ψυχοπαθείς και ανώμαλοι κυκλοφορούν ελεύθεροι
Και οι περισσότεροι απο αυτούς δεν δείχνουν καθόλου την ψυχανωμαλία τους
Εσυ τώρα προτρέπεις σε ένα κυνήγι μαγισσών σε στύλ μεσαίωνα , όπου ο κάθε χωριάτης κατηγγειλε για μάγισσα κάποια κοπέλα και αμέσως αυτή καιγόταν στη πυρά
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα που λες

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Edited by - ΣΕΡΑΠΙΣ on 21/06/2014 13:01:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 14:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε φίλε μου ξέρεις πόσοι ψυχοπαθείς και ανώμαλοι κυκλοφορούν ελεύθεροι
Και οι περισσότεροι απο αυτούς δεν δείχνουν καθόλου την ψυχανωμαλία τους
Εσυ τώρα προτρέπεις σε ένα κυνήγι μαγισσών σε στύλ μεσαίωνα , όπου ο κάθε χωριάτης κατηγγειλε για μάγισσα κάποια κοπέλα και αμέσως αυτή καιγόταν στη πυρά
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα που λες

Φίλε μου,

1ον Όταν κάποιος μπαίνει στα φόρουμ και τα φέις μπουκ και γράφει αυτά που έγραφε αυτό το σίχαμα, δείχνει ΟΧΙ απλά την ψυχανωμαλία του, αλλά προειδοποιεί ανοικτά για το τι θέλει να κάνει.

2ον ΟΧΙ κυνήγι μαγισών, απλά όταν κάποιος δηλώνει τέτοια πράγμματα, δεν πρέπει η αστυνομία να το ερευνήσει, δεν είπα κάψε στη πυρά το βλάκα που δηλώνει "ζήτω η ανθρωποθυσία", έλεγξέ τον όμως....

Δηλαδή η Αστυνομία πρέπει να προνοεί μόνο για τους βουλευτές? Οι υπόλοιποι άνθρωποι που μπορεί να κινδυνεύουν τι είναι? Σκουπίδια?

Δε ξέρω αν με κατάλαβες, σε τι στυλ κάνω τις προτάσεις μου.....

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 14:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕΡΑΠΙΣ

O Shadow_Dancer, ξέρει πολύ καλά τι λέει.Αν κάνεις τον κόπο να βρείς τις αναρτήσεις του προσώπου στο οποίο αναφέρεται, τότε θα καταλάβεις κι εσύ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 14:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ και DSM

Καλώς σας βρήκα πάλι φίλοι μου.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2014, 00:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλειδαρά, επ'ευκαιρία της επανόδου σου, αντι καλωσορίσματος:

quote:

Τελικά είναι άτιμο πράμα αυτός ο γραπτός ο λόγος.... Τα γραπτά μένουν. Και όχι μόνο μένουν, αλλά ση-μαίνουν.
Σήμερα, μεταξύ μουντιάλ και χαλαρώματος έλεγα να ρίξω μια ματιά κι από δώ, και μάλιστα να πάω και παραπίσω, μην και αδικήσω κανέναν
και με κατηγορήσει ο ειρηνοποιός φίλος μου Αμεινίας για ...εμπρηστή.

Αλλά δεν γίνεται, με αυτά που βλέπουμε και διαβάζουμε, το μπινελίκι είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε.

Έστω και το ευφυώς και "πολιτικώς ορθό" μπινελίκι, που υπόκειται στους κανονισμούς της τυπικής (ψευτο)ευγένειας, για να μη θυμώνει και η Μυθηρίτσα μας που παρεξηγιέται μόλις διαβάσει καμιά λεξούλα που κάνει ...τζιζ, και αναφέρεται περί των ρημάτων του γαμέω- γαμώ, και των λοιπών γενετήσιων παρελκομένων....

Έχεις λοιπόν τον ΠανοΛύδιο (που ακόμα και συνειρμικά παραπέμπει σε ΠανΗλίθιο άμα το καλοεξετάσεις), να έχει τα προβλήματά του ο άνθρωπας, αφενός με το έτερον φύλο (κατά δήλωσή του) και αφετέρου με το πουλί του (πάλι κατά δήλωσή του). Και βλέπει το φόρουμ ως πίνακα εκφόρτισης της συσσωρευμένης βιο-ενέργειας (ντεμέκ) που δεν κατάφερε να εκλύσει με άλλον τρόπο. Και ώς γνωστόν πάντα θα φταίνε οι άλλοι (κι ας την είχαν πιο μεγάλη) και γι'αυτό τους βαφτίζουμε νοητικώς αυνανιζόμενους και ....τελειώσαμε.

Ντάξ, ρε Πανίκα, άμα το λες εσύ να πούμε.....

έχεις και την άλλη τη Λιαμν, άλλη εκτόνωση....του στυλ παντού και πουθενά, ό,τι να'ναι... Νταξ' λες κι εκεί, έχουμε περάσει και χειρότερα.

Αλλά όταν διάβασα το μακροσκελές μύνημα του Αμεινία, μου φάνηκε κάπως....Εχει μαλλιάσει βέβαια η γλώσσα του ανθρώπου εδώ και καιρό, για να λέμε την αλήθεια... Αλλά κανείς δεν κάνει τον κόπο για μια δεύτερη ανάγνωση. Τις πταίει? Και τις μάς φταίει?

Διότι κινδυνεύουμε (και δεν είναι η πρώτη φορά) να βάλουμε πάλι λάθος στόχους. Και να ....βάλλουμε αργότερα επί των λάθος στόχων.

Εχουνε μαζευτεί πεντέξι μαχαλόμαγκες και διέγνωσαν (από μόνοι τους) ότι δήθεν υπάρχει αυτοχριζόμενη "ελίτ" (μη χέσω...) και "παρεάκια"
ή "παλιοφρουρίτες".

Αυτό που με φοβίζει δεν είναι οι χαρακτηρισμοί....αυτοί κυκλοφορούν εδώ κι εκεί σαν τα λόγια του αέρα, ου μην και του...κώλου.

Αυτό που με φοβίζει, είναι στην εποχή μας να αρχίζει να χαρακτηρίζεται ως "ελίτ" αυτό που παλιά θα ονομάζαμε "κοινή λογική"... Κι εκεί αρχίζουν τα ...δύσκολα και τα επικίνδυνα...

Ακουσα προχθές εις τας ειδήσεις, περί τινός κωλοπαίδου εκ των Νοτίων προαστείων, 22 προς 23ών Μαϊων, όπου την είδε λέει "Σατανιστής".
Και μετά πολλών και διαφόρων (εγκεφαλικών -και άλλων- μαλακιών) πήγε και έλιωσε το κεφάλι μιας ατυχούσας που εβρέθη στο διάβα του για δήθεν θυσία στον Οξαποδώ.... και θα το επαναλάμβανε αμά την επαύριον του θερινού ηλιοστασίου για να αποδείξει "την πίστη του"...

Το λοιπόν, δεν με πειράζει που ο Πάνος είναι Μαλάκας με περικεφαλαία, και το δηλώνει δημοσίως.
Δεν με πειράζει που είναι Μισογύνης και το δηλώνει επίσης δημοσίως. Δεν με ενοχλεί και δεν με απασχολεί που έχει προβλήματα με το άλλο φύλο και δεν σταυρώνει γκόμενα, καίτοι κατά δήλωσή του ευρίσκεται απάνω στον ανθό της νιότης, κοντά περίπου και συνομήλιξ με το ως άνω αναφερθέν κωλόπαιδο.

Αυτό που με ενοχλεί
και είναι και δυνητικά επικίνδυνο είναι να σηκωθεί μια ωραία πρωία ο Πανίκας (ο "Χ Πανίκας" δηλαδή) και να την δεί ως ένας άλλος Αντώνης Δαγκλής,

http://10hentoli-3osnomos.blogspot.com/2011/07/blog-post_6629.html

επειδή κατά το φτωχό του μυαλό πρέπει να τιμωρήσει τις γυναίκες που τον φτύνουνε και τον χυλοπιτιάζουνε (γιατί άραγε?) και επειδή οι γυναίκες προτιμούν δήθεν τους κακούς και τους άγριους (και όχι αυτόν που είναι καλόπαιδο με Γαλλικά και πιάνο...) κλπ,κλπ.

Με άλλα λόγια, επειδή εξ ιδίων κρίνει τα αλλότρια και μας έχει φλομώσει στην παπαριά κάθε είδους και κάθε επιπέδου:

quote:
H κοινη συνισταμενη για την οποια ειμαστε σε αυτο το φορουμ ως ανδρες ειναι η σεξουαλικη απογοητευση και απογοητευση στις φιλιες και σχεσεις με τον κοινωνικο περιγυρο.
ανησυχώ ιδιαιτέρως για τις δυνητικές επιπτώσεις αυτών των παρεκτροπών
(ο "αφελής" Νικόμαχος ανησυχεί μόνο για το ότι αυτοί έχουν δικαίωμα ψήφου, αλλά εν προκειμένω εγώ συντάσσομαι με τους φόβους του Αμεινία που φεύγουν σε πολύ...ανώτερες "σφαίρες"...)


από το θέμα
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11881&whichpage=6&ARCHIVE= σελίδες 6-7

Θέλω να πιστεύω ότι "έχουν γνώση οι φύλακες", και κάποια παλουκάρια σε κάποιες υπηρεσίες εκεί που πρέπει
οι οποίοι δεν αναλώνονται σε τάβλι και πασιέντζες μόνο.

Πολλές φορές μαθαίνουμε ότι μέσω ενεργειών της Διεύθυνσης Ηλεκτρονικού εγκλήματος παρενέβησαν έγκαιρα ώστε να αποσοβήσουν αυτοκτονίες ή άλλα περιστατικά. Μακάρι να λειτουργούν αποτελεσματικά και σε άλλα επίπεδα ώστε να ελαχιστοποιήσουμε την πιθανότητα να έχουμε 'προμελετημένα" και 'προδημοσιευμένα' εγκλήματα σατανιστών, παιδεραστών και κάθε λογής διαόλου και τριβόλου υπανθρώπου ή παλαβιάρη που αποτελεί ή δύναται να αποτελέσει δημόσιο κίνδυνο.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2014, 00:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά τι έγινε ο Lock Smith;

Έχασα επεισόδια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2014, 02:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου άποψη είναι ότι κάποια πράγματα είναι καλό να συζητιούνται ανοιχτά και να απομυθοποιούνται. Ιδιαίτερα στις υποθέσεις που έχουν να κάνουν με αποκρυφισμό, μαγικές τελετές, υπερφυσικές δυνάμεις, κ.λπ. κυκλοφορούν πάρα πολλές υποσχέσεις, οι οποίες πουλάνε τόσο περισσότερο όσο μυστικές και δυσεύρετες παρουσιάζονται να είναι. Όσο "μάγκας" και να προσπαθεί να το παίξει κάποιος σε ένα forum, ο αντίλογος, ή ακόμα και ο ανταγωνισμός (από τον άλλο "μάγκα" που επίσης θέλει να το παίξει αποκρυφιστής) κάνουν τη δουλειά τους. Αφαιρούν τη δύναμη του ταμπού που έχει την ικανότητα να παρασύρει κάποιους σε σκοτεινές ασχολίες.

Ο χειρότερος εχθρός είναι ο σκοταδισμός και έχει πολλά πρόσωπα. Ένα από αυτά είναι ο πουριτανισμός. Άλλο είναι η υπερ-προστασία. Είναι νομίζω ηθικό χρέος όσων καταλαβαίνουν κάποια πράγματα περισσότερο, να αναπτύσσουν τις απόψεις τους εμπεριστατωμένα και να δίνουν επιχειρήματα και γόνιμες σκέψεις επάνω σε ένα θέμα-ταμπού. Αυτά είναι διανοητικά όπλα που θα βοηθήσουν ίσως έναν π.χ. μικρό σε ηλικία χρήστη του Διαδικτύου να εξερευνήσει τις πολλαπλές πτυχές ενός επικίνδυνου θέματος.

Αν βέβαια πέσουμε στην περίπτωση του ατόμου που χρήζει ψυχιατρικής βοήθειας και δεν τον έχουν μαζέψει οι δικοί του ή όποιος άλλος υπεύθυνος (άτομο ή φορέας), τότε τα πράγματα είναι ούτως ή άλλως δύσκολα, είτε υπάρχουν forums, είτε το παγκάκι στο πάρκο που μαζεύονται οι φίλοι στη γειτονιά και κάνει ο καθένας την επίδειξή του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 00:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κυκλοφορούν πάρα πολλές υποσχέσεις, οι οποίες πουλάνε τόσο περισσότερο όσο μυστικές και δυσεύρετες παρουσιάζονται να είναι.

Εδώ και πάρα πολά χρόνια, απ' τα μέσα της δεκαετίας του 80, κυκλοφορούν πολά βιβλία μαγείας.

Όλο υποσχέσεις.....

Όλα σχεδόν τα βιβλία, ζητούν τελετές με ανθρωποθυσία και μάλιστα απο παρθένες κοπέλες.

Ρωτάω, αυτό δεν είναι παρακίνηση σε εγκληματικές ενέργειες?
Δηλαδή ο κυρ Εισαγγελέας γιατί πληρώνεται απο τους φόρους μου?
Για να ξεφλουδίζει φυστίκια?
Γιατί ο τάδε εκδοτικός οίκος στην Ομόνοια, δεν έχει μπουζουριαστεί τόσα χρόνια?
Δηλαδής μόνο να νομοθετούμε για φοροεισπρακτικούς λόγους? Να αφήνουμε τα "γίδια-πολίτες" να βράσουν στο ζουμί τους?

Πότε θα διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας απο την Πολιτεία?
Στην άλλη ζωή?

Είναι άλλο πράγμμα να περιγράφεις πως περίπου γινόταν μια τέτοια τελετή, να το ερευνάς για λόγους Ιστορικής έρευνας και είναι άλλο πράγμμα να δίνεις κατ' εντολή οδηγίες ανθρωποθυσίας στον τάδε δαίμονα.

Εγώ έχω στην κατοχή μου αντίγραφα από τα πρωτότυπα της Μεγάλης & Μικρής Κλείδας, αλλά τα ερευνώ για Ιστορικούς λόγους, δεν γίνεται να βγεί ένας σιμίτης και να μου πει οτι ΔΕΝ έκαναν ανθρωποθυσίες οι Γιαχβιστές πρόγονοί του, γιατί θα του τρίψω τις αποδείξεις στη μούρη.

Και ΝΑΙ, γράφω βιβλίο που θα χαλάσει κόσμο, εδώ και 11 χρόνια μαζεύω στοιχεία, όπως π.χ. οι βυζαντινοί που έχτιζαν ζωντανά, 9χρονα παρθένα κορίτσια στα κτίρια, για να είναι γερά.
Με αποδείξεις, (ακτινογραφίες γεφυριών & κτιρίων συμπεριλαμβανομένης ΚΑΙ της Αγίας Σοφίας), όπου φαίνονται μέσα στους τοίχους καθαρά οι σκελετοί των κοριτσιών!!!!

Θέλω να πω, οτι ο κόσμος πρέπει να ξεφύγει απο τον Μεσαίωνα κάποια στιγμή.....

Και επιμένω, είδες κάτι στραβό? Α-Μ-Ε-Σ-Ω-Σ στην Αστυνομία, δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και τα ρέστα, ΙΣΣΩΣ να σώσεις έτσι Ζ-Ω-Ε-Σ!!!!!

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 00:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη και κάτι ακόμη.....

Τα περισότερα αντίγραφα της Κλείδας του Σολωμόντα, πότε φτιάχτηκαν?

Απο το 1000 μέχρι το 1453

Εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%A3%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CF%8E%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82

Αυτές τις λεπτομέρειες να τις προσέχετε ΠΟΛΥ!

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 10:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η δική μου άποψη είναι ότι κάποια πράγματα είναι καλό να συζητιούνται ανοιχτά και να απομυθοποιούνται. ...
Να συζητάμε με προειλημμένη την απόφαση να απομυθοποιήσουμε; Λίγο προκατειλημμένο αυτό.
Κάποια πράγματα καλό είναι να συζητιούνται ανοιχτά και με ανοιχτό μυαλό ώστε αν είναι χρήσιμα να υιοθετούνται αν όχι να απομυθοποιούνται, αν χρειάζεται.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 10:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συγνώμη και κάτι ακόμη.....

Τα περισότερα αντίγραφα της Κλείδας του Σολωμόντα, πότε φτιάχτηκαν?

Απο το 1000 μέχρι το 1453

Εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%A3%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CF%8E%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82...


Δίνεις και ψευδή πληροφορία. Στο λινκ άυτό λέει: "Πολλά βιβλία που ήταν αφιερωμένα στον Βασιλιά Σολομώντα γράφτηκαν στην χρονική περίοδο από το 1000 έως το 1453." Άλλο το να έχεις "βιβλία που ήταν αφιερωμένα στον Βασιλιά Σολομώντα" κι άλλο αυτό που λες το παραπλανητικό ότι "Τα περισότερα αντίγραφα της Κλείδας του Σολωμόντα, πότε φτιάχτηκαν? Απο το 1000 μέχρι το 1453"

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 17:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Shadow_Dancer

Γιατί ο τάδε εκδοτικός οίκος στην Ομόνοια, δεν έχει μπουζουριαστεί τόσα χρόνια?



Διότι δεν πολεμάς το κακό με φίμωμα. Αυτός είναι ένας σίγουρος τρόπος να το δυναμώσεις, όπως εξήγησα στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Κι εσύ πώς το βλέπεις δηλαδή; Να κλείσουν τον τάδε εκδοτικό οίκο, να απαγορεύσουν τα βιβλία του, επίσης να απαγορεύσουν και οτιδήποτε σχετικό κυκλοφορεί στο Διαδίκτυο, να μην μπορεί ούτε να αγοράσει κάποιος ένα βιβλίο μαγείας μέσω Amazon, ή ακόμα κι αν το πάρει από έξω να τον πιάνουν στο τελωνείο και να του το παίρνουν, κ.ο.κ. Και με το καλό, να έρθει ο Μεσαίωνας.
Δεν βλέπεις πως εκτός από ανέφικτο, κάτι τέτοιο δεν είναι καν αποτελεσματικό; Μήπως πιστεύεις ότι το πρόβλημα βρίσκεται στα βιβλία; Ότι είναι τόσο απλό; Δεν παίζει ρόλο η οικογένεια; Οι παρέες; Η στερημένη από όνειρα ζωή των νέων; Και τόσα άλλα! Κι εσύ για να λύσεις το πρόβλημα προτείνεις να μπουζουριάσουν τον εκδοτικό οίκο!
Με τρομάζεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 17:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
amalia:
Η δική μου άποψη είναι ότι κάποια πράγματα είναι καλό να συζητιούνται ανοιχτά και να απομυθοποιούνται. ...

panpam:
Να συζητάμε με προειλημμένη την απόφαση να απομυθοποιήσουμε; Λίγο προκατειλημμένο αυτό.
Κάποια πράγματα καλό είναι να συζητιούνται ανοιχτά και με ανοιχτό μυαλό ώστε αν είναι χρήσιμα να υιοθετούνται αν όχι να απομυθοποιούνται, αν χρειάζεται.



panpam
μου φαίνεται πως δεν έχεις κατανοήσει για ποιο (σοβαρό και επικίνδυνο) θέμα συζητάμε εδώ: για τους διάφορους που προσπαθούν (και μέσω forums) να παρασύρουν ανθρώπους σε εγκληματικές πράξεις που εντάσσονται σε αποκρυφιστικές πρακτικές. Φυσικά και θα πρέπει να μην υιοθετούνται τέτοια πράγματα!!!

Σε extreme τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να υπάρξουν φυσικά και επεμβάσεις από πλευράς διαχείρισης ενός forum.

Για όλα τα άλλα, τα αθώα, ενίοτε περίεργα, ενδιαφέροντα, εξωτικά και σε φλερτ με την επιστημονική φαντασία ζητήματα, η συζήτηση είναι φυσικά ανοιχτή και χωρίς προκαταλήψεις (ούτε υπέρ, ούτε κατά).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 20:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως πιστεύεις ότι το πρόβλημα βρίσκεται στα βιβλία; Ότι είναι τόσο απλό; Δεν παίζει ρόλο η οικογένεια; Οι παρέες; Η στερημένη από όνειρα ζωή των νέων; Και τόσα άλλα! Κι εσύ για να λύσεις το πρόβλημα προτείνεις να μπουζουριάσουν τον εκδοτικό οίκο!
Με τρομάζεις.

Και όχι μόνο σε τρομάζω, αλλά σε αγανακτώ και σε κάνω να προβληματίζεσαι, με το ερώτημα "τι είναι αυτός ο $%@@#!**%"?

Να ξέρεις πως αυτή τη στιγμή είμαι κι εγώ σε διαδικασία σκέψης, προσπαθώ να κατανοήσω ποιά θα ήταν η καλύτερη λύση στο πρόβλημα.

Όντως το θέμα είναι "Λαβύρινθος" και θέλει πολύ σκέψη και πολύ προσοχή, εγώ είμαι στη διαδικασία μαζέματος και έρευνας στοιχείων.
Όχι για να κάνω τον Εισαγγελέα, αλλά για το βιβλίο που ίσως τελειώσω σε καμιά 20αριά χρόνια συν άλλα 11 που έχω ήδη αφιερώσει.

Η γνώμες για μένα μετράνε, όπως και η δική σου, αφουγκράζομαι τον κόσμο και οδηγούμαι απο αυτόν και αυτό είναι κάτι που με κάνει να έρχομαι ποιό κοντά στους ανθρώπους και την κοινωνία.

Σε ότι αφορά τον τάδε εκδοτικό οίκο της Ομόνοιας καθώς και ένα "μαγαζί" στην Ερμού, αυτό που με πειράζει είναι η καθοδήγηση σε τελετές αίματος, όχι μόνον προφορικά, αλλά και υλικά.

Δηλαδή, "Ξέρεις έχουμε και παρθένα περγαμηνή", "ξέρεις έχουμε και κέρινες κούκλες", "ξέρεις έχουμε και αίμα νυχτερίδας" κ.ο.κ.
Σε σπρώχουνε μέσα στη μαυρίλα κι ας είσαι και 12 χρονών, άκουσέ με, ξέρω τι σου λέω.....

Θα έπρεπε κατά την άποψή μου, αυτοί οι άνθρωποι να δώσουν κάποιες εξηγήσεις, αν όχι στον νόμο τουλάχιστον στην κοινωνία.

Αν και κάποιος που θα ζητήσει εξαγνισμένο μαχαίρι για θυσία, για μένα είναι νομικά "στόχος" και αν είχα την αρμοδιότητα, θα παρακολουθούσα ως κράτος, ακόμη και τι σφραγίσματα έχει στα δόντια του.

Μπορεί ο "τάδε" να μην είναι επικίνδυνος, αλλά στα 500 άτομα που μπαινοβγαίνουν στα "λημερια" αυτά, θα έπιανα και 20 επικίνδυνους.

Ο κολητός μου δούλευε ως φύλακας, σε μια βίλα, κορυφαίου δημοσιογράφου, στην Εκάλη.
Κάθε βράδυ σχεδόν, μέσα στο δάσος γινόντουσαν διάφορα.....
Όταν μίλησε με τον δημοσιογράφο, ο άνθρωπος του εξήγησε οτι γίνονται σατανιστικές τελετές και τον συμβούλεψε να μην ανακατευτεί καθόλου γιατί τα περισότερα άτομα απ' αυτούς είναι γόνοι πολύ πλούσιων και ισχυρών οικογενειών, που ΑΝ, λέμε ΑΝ, τους πας στη Γ.Α.Δ.Α., μετά απο 1 ώρα ΤΟ ΠΟΛΥ, η λιμουζίνα θα τους περιμένει στο πάρκιν απο πίσω για να τους παραλάβει.
Και μετά ξέρεις τι έπεται να σου συμβεί.....

Έστω και έτσι ρε παιδιά, δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια ομάδα αστυνόμευσης?
Δηλαδή τι θα έκαναν τα κωλόπαιδα, θα σκότωναν όλη την ομάδα της Αστυνομίας?

Δεν ξέρω.....το πρόβλημα αυτό θέλει σκέψη και στρατηγηκή.....

Αμαλία, αν πω και καμιά "πατάτα", μη το πάρεις τοις μετρητοίς, έχω κι' εγώ τις υπερβολές μου καμιά φορά.....

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 20:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία

quote:
Δεν βλέπεις πως εκτός από ανέφικτο, κάτι τέτοιο δεν είναι καν αποτελεσματικό; Μήπως πιστεύεις ότι το πρόβλημα βρίσκεται στα βιβλία; Ότι είναι τόσο απλό; Δεν παίζει ρόλο η οικογένεια; Οι παρέες; Η στερημένη από όνειρα ζωή των νέων; Και τόσα άλλα! Κι εσύ για να λύσεις το πρόβλημα προτείνεις να μπουζουριάσουν τον εκδοτικό οίκο!
Με τρομάζεις.

Αμαλία ναι μεν, αλλά...

Και η ένσταση μου αναφέρεται στην ευαίσθητη παιδική ηλικία. Πιστεύω οι ανήλικοι, πρέπει να προστατεύονται με κάποιο τρόπο, γιατί μιλάμε γιατην ηλικία που η ψυχική υγεία μορφοποιείται. Τώρα το αν ο τρόπος είναι η έγκαιρη ενημέρωση ή απομάκρυνση τους από τέτοια βιβλία, είναι συζητήσιμο, και στο μέτρο του δυνατού θα προτιμήσω την ενημέρωση.

Σίγουρα όμως το να πουλάς τέτοια βιβλία σε ηλικίες Χάρυ Πότερ, είναι επικίνδυνο και θα μπορούσε να επισείει και μια κρατική...φάπα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2014, 18:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Shadow_Dancer
δεν το γνωρίζω το μαγαζί που λες.
Εάν λειτουργεί σαν στέκι παρανοϊκών αποκρυφιστών δυνάμει δολοφόνων ίσως θα πρέπει να δωθεί μια προσοχή. Για παράδειγμα, να ελεγθούν οι ιδιοκτήτες (μπορεί να κάνουν π.χ. προσηλυτισμό στους νεαρούς πελάτες σε περίεργες σέκτες). Εάν δικαιοδοτείται κάποιος να ζητήσει "εξαγνισμένο μαχαίρι για θυσία" στο μαγαζί αυτό, τότε το πράγμα όντως πάει αλλού... Αλλά εάν είναι ένα γραφικό "μικρό μαγαζάκι του τρόμου" ίσως δεν θα πρέπει να είμαστε υπερβολικοί. Και πάλι, δεν το έχω δει το μαγαζί οπότε δεν μπορώ να εκφέρω 100% γνώμη.

Italos
η οικογένεια έχει τον πρώτο ρόλο να προστατεύσει ένα παιδί ευαίσθητης ηλικίας. Αλλά εδώ μπαίνει το σοβαρό ζήτημα, ποιοι είναι κατάλληλοι για να αναθρέψουν παιδιά; Δυστυχώς το ότι το γεννάς το παιδί δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι μπορείς και να το αναθρέψεις σωστά και να του δώσεις τα όπλα για να προστατευτεί και δεν ζούμε και σε καμιά χώρα που να έχει μια κοινωνική δομή που θα μπορούσε να του δημιουργήσει άμυνες. Σίγουρα πάντως, σπασμωδικές κινήσεις (του στυλ, συλλαμβάνω όσους νομίζω ότι δίνουν ερεθίσματα για ανάρμοστες πράξεις) δεν βοηθάνε την κατάσταση.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy