ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγαπούλα.....Την κουκούλα (Το ξεπούλημα της νεότερης Ελλάδας και η κουκούλα στις μέρες μας).
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2014, 00:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Άνοιξα αυτό εδώ το θέμα, γιατί επιθυμώ ανοικτή κόντρα, με όλους τους ακροδεξιούς στασιδο-κένταυρους του πατριωτικού κατά τα άλλα Ελληνο-Ορθόδοξου δόγματος, οι οποίοι βλέποντας τον κόσμο σιγά-σιγά να την κάνει απο το "μαντρί", φωνάζουν και ωρίονται για τις πάλαι ποτέ ηθικές και πατριωτικές αξίες που διδάσκει η καμπάνα και το στασίδι στο ελληνικό γέννος.

Επειδή όμως η Ιστορία.....άλλα καταγράφει, εγώ καλώ ΑΝΟΙΧΤΑ σε ένα όξινο θέμα, να αντιπαρατεθούμε με Ιστορικά στοιχεία και να δούμε αν ισχύει αυτό που λέμε "φωνάζει ο κλέφτης για να φύγει ο νοικοκύρης".

Με ενοχλεί που το σχολείο σε όλες του τις βαθμίδες, απο το Νηπιαγωγείο έως την τελευταία τάξ του Λυκείου, κάνει "σβούρες" γύρω απο την Ιστορία, ιδιαίτερα την νεότερη, αποφεύγοντας να "θεματολογήσει" σε σημαντικές περιόδους και γεγονότα, άλλωτε χωρίς να τα αναφέρει καν και άλλωτε παρουσιάζοντάς τα κατα το δοκούν, π.χ. "είχε συνωστισμό το λιμάνι".

Δεν ξέρω που πάνε και βρίσκουνε αυτά τα ελεϊνά Γκεμπελάκια που γράφουνε τα βιβλία του σχολείου, ξέρω να πω με σιγουριά οτι τα παιδιά, τζάμπα ξυπνάνε απο τις 7 το πρωί και χάνουν το χρόνο τους στο "Γκεμπελίο".....

Ευτυχώς τα Πανεπιστήμιά μας συνεχίζουν να σοκάρουν την εθνική συνείδηση των αγράμματων πολιτών, τρίβοντάς τους τα στοιχεία κυριολεκτικά στη μούρη.

Αν θέλετε να τρολάρετε κάποιοι, κάντε το, εγώ θα παρουσιάσω για ό,τι λέω, στοιχεία και ζωντανές αποδείξεις, αν πέσει τρολάρισμα όπως σε άλλο θέμα μου, θα ζητήσω τη μεταφορά των μυνημάτων των τρολ, στη γεννική σαλάτα μυνημάτων, κατόπιν θα ολοκληρώσω την παράθεσή μου με ό,τι στοιχεία σε κείμενο και φωτό και μετά θα ζητήσω να κλειδωθεί.

Τα τρολ, μη νομίζετε οτι ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να αντιμετωπισθείτε, ΥΠΑΡΧΟΥΝ πολοί τρόποι.....απλά κάποιοι είπανε μπας και γίνετε λίγο άνθρωποι, αλλά μπαααα.

Λοιπόν, τις επόμενες μέρες θα παραθέσω κείμενα, μαρτυρίες και ντοκουμέντα, αρχίζοντας απο τη Μικρασιατική καταστροφή, δεν θέλω να το πάω ποιό πίσω γιατί δεν είχε ανακαλυφθεί ακόμη ο φωτογραφικός φακός.....

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2014, 01:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλειδαρά.

Θα είμαι μαζί σου. Νομίζω πως κι ο Αμεινίας θα υποχρεωθεί να ανακαλέσει την αποχή του. Ελπίζω τουλάχιστον.

Όχι τίποτις άλλο, διαπιστώνω πως φτιάχνεις τίτλους θεμάτων σχεδόν ισάξιους των δικών μου...

Την εκτίμησή μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2014, 03:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλειδαρά

Ωραία περίπτωση το θέμα.Τα σύκα και η σκάφη, θα ειπωθούν με το όνομά τους.

DSM

Μελετούσα την βαρυτική προώθηση του Hammel, στα πλαίσια του προγράμματος Φυσικής Επαναστατικών Συστημάτων Προώθησης της NASA.Θέλοντας να ξεκουρασθώ, έκανα ένα "πέρασμα' από τα φόρουμς.

Και ώ του θαύματος...!!!
Βρήκα την λύση.

Το καλάμι.
Αυτό το ταπεινό καλάμι, μπορεί να μας πάει παντού στο σύμπαν.

quote:

Όχι τίποτις άλλο, διαπιστώνω πως φτιάχνεις τίτλους θεμάτων σχεδόν ισάξιους των δικών μου...

Ετσι όπως το πετάς, σε λίγο θα αποκτήσεις ταχύτητα διαφυγής και τσουπ...πάει ο Μάνος.
Συμφωνήσαμε να τα καβαλάμε και να κόβουμε βόλτα που και που.Ετσι, να μας χτυπάει το αεράκι, εκεί στα ψηλά.
Εσυ αδελφέ μου, δεν λες να κατέβεις όμως!

Ξεκαβαλίκεψε, πέρνα μιά βόλτα από τα...πιτς!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2014, 03:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Θα μου ρίξεις καμιά ρουκέτα τώρα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2014, 03:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μάριε

quote:
Νικόμαχος προς DSM:
Ξεκαβαλίκεψε, πέρνα μιά βόλτα από τα...πιτς!

Pit: a large hole in the ground.
synonyms: hole, ditch, trench, trough, hollow, excavation, cavity, crater, pothole;

Όχι. Τέτοια βόλτα δεν θα την κάνω. Όταν όμως βλέπω τίτλους σαν του παρόντος θέματος, θα έρχομαι και θα ξαναέρχομαι. Να δω τί κάνει ο οδηγός, οι μηχανικοί, η ομάδα.

Όταν κάποιος, εδώ χαμέ, στήνει ένα καινούργιο θέμα, το κάνει επειδή τον αφορά. Το ζει. Δεν αναφέρομαι φυσικά στους κατά καιρούς, και πιθανώς κατ’ εντολήν, απαλογητάδες θρησκευτικών και πολιτικών θρησκειών, αλλά στους άλλους. Που το ζουν. Το θέμα.

Κι επειδής η μαλακία και ο φανατισμός έχει περισσέψει, ίσως μάλλον και οι εντολές, έτσι και βλέπεις ένα θέμα με τέτοιον τίτλο, γουσταρίζεις. Και ζηλεύεις κάπου. Γιατί η μαγκιά είναι να τα λες με χούμορ. Αυτό είναι που δείχνει να σε αφορά το αντικείμενο.

Τα ωραία, άλλωστε, πρέπει να τα λέμε. Όπως τη λογική και τις εμπνεύσεις του Κλειδαρά, την ενσυναίσθηση του Ιταλού, την πετρώτητα του Κηφέα, την υπέροχη γραφή του Σωτήρη, που πολύ θα με έφτιαχνε να την διαβάζω πολυτονικά, την ακρίβεια του Αμεινία, τον ζήλο του Πάνου, τη φαντασία της Μηθύρας, τη μακαριότητα του Χατζ, την καυστικότητα της Σοφίας, την αμεσότητα του Κόμη, το αλεξίπτωτο του Αιθέρα, την ψυχραιμία της Αμαλίας και τη μαλακία τη δικιά σου.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2014, 03:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λύθηκα τώρα!
Και ο Κλειδαράς προειδοποίησε για τρολ.
Και νάμαστε!!!

Υ.Γ

Ξέχασες τον admin, την maria3, την παλαβή, τον Πυθαγόρα, την ψηλομύτα, τον Πύρινο.
Τι έγινε με αυτούς?
Δεν σε " ενθουσιάζουν"?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 27/06/2014 03:42:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2014, 23:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To θέμα προϊδεάζει...
ιδίως με την ανάπτυξη της σημειολογίας της "κουκούλας"...

Αναμένουμε τη συνέχεια με ενδιαφέρον αγαπητέ "Κλειδαρά".

quote:
Ξέχασες τον admin, την maria3, την παλαβή, τον Πυθαγόρα, την ψηλομύτα, τον Πύρινο.
Τι έγινε με αυτούς?
Δεν σε " ενθουσιάζουν"?

Για τους άλλους δεν ξέρω -και δεν είναι μόνο αυτοί ούτως ή άλλως-
αλλά εμένα δεν με ξέχασε....

quote:
...τη μακαριότητα του Χατζ, την καυστικότητα της Σοφίας, την αμεσότητα του Κόμη, το αλεξίπτωτο του Αιθέρα,....

κι αυτό αποτελεί άλλη μια απόδειξη φίλε Νικόμαχε ότι είτε διαβάζεις τα θέματα και τις αναρτήσεις "επιφανειακά" και "διαγωνίως" είτε "ου γαρ μόνον έρχεται...."

Και καλά να το κάνεις αυτό για θέματα που τρεις λαλούν και δυο χορεύουν, αλλά να το κάνεις και για τις γραφές του Ντιεσέμη και του Κλειδαρά ??? Α πα πα παπα

Θα σου βάλουμε τιμωρία να τα διαβάσεις 10 φορές και μετά να τα απαγγείλεις, για να σιγουρευτούμε ότι τα διάβασες λέξη λέξη...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 27/06/2014 23:51:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2014, 00:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημαντική παρέμβαση στο θέμα:


quote:
Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.
"Ο Νίντζα προστατεύει τους αδύναμους και πλένει τα δόντια του"

- Το Πλοκάμι του ΚαρχαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2014, 02:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κι αυτό αποτελεί άλλη μια απόδειξη φίλε Νικόμαχε ότι είτε διαβάζεις τα θέματα και τις αναρτήσεις "επιφανειακά" και "διαγωνίως" είτε "ου γαρ μόνον έρχεται...."

xaxaxa

Είπεν ο όνος, τον πετεινόν κεφάλα!


quote:

Και καλά να το κάνεις αυτό για θέματα που τρεις λαλούν και δυο χορεύουν, αλλά να το κάνεις και για τις γραφές του Ντιεσέμη και του Κλειδαρά ??? Α πα πα παπα

Αυτοί οι δυό που λες, ο ένας ξεχνάει να...ξεκαβαλικέψει και ό άλλος χάνει εντελώς το καλάμι με όλα του τα δεδομένα.

Κατά τα άλλα, είμαστε καλά.Εσύ Κόμη μας?
Είδα ότι δεν σε ξέχασε ο...αθυρόστομος, αλλά ήθελα να δώσω έμφαση, συμπεριλαμβάνοντας δύο σεβαστά πρόσωπα, στους...ψυχάκηδες που ανέφερα.

Αλλωστε η μαλακία μου τον...εξιτάρει, όπως ευθαρσώς και άνευ αιδοίου, ο ίδιος εδήλωσεν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2014, 04:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα στα πω με μια πιό εξαντρίκ διάθεσις. Σε αναμονή βεβαίως του θεματοθέτου.

Ο πρόβλημας δεν είναι τόσο στην κουκούλα των ημερών μας. Είναι κυρίως στην κουκούλα των ψυχών μας.

Αυτοί οι αχρείοι μπορεί και να νομίζουν που η Ελλάδα είναι το πατρογονικό τους τσιφλίκι, κι άρας το πουλάνε κατά το δοκούν, αλλά η ζημιά είναι στο φόρεμα.

Όχι ως ρούχο και καταστάσεις haute couture, αλά Βασίλειος και άλλες του τύπου gay χαριτωμενιές, αλλά ως κατσίκωμα της θλίψης στις συνειδήσεις μας.

Δεν πα να πουλήσουν τα λιμάνια και τα αεροδρόμια και τα νερά και τα ρεύματα και τις κόρες και τις μανάδες και τις κωλοτρυπίδες όσων θα σκάσουν μύτη στα επόμενα διακόσα πενήντα χρόνια. Να, και να. Στο πούλημα ήμασταν από εντελώς το ανέκαθεν πρώτοι. Αλλά ήμασταν και στο αγόρασμα.

Τώρα, αν κάποιος πρέπει να ξαναγοράσει Ελλάδα για πάρτη των ηθαγενών, θα έχει μια δυσκολία έξτρα μπόνους. Έχουν πάψει να είναι ιθαγενείς.

Ο πρόβλημας είναι στην επανάκτιση του χαμόγελου. Στη θέση του οποίου, προς το παρόντο και σε ένα άγνωστο χωροχρονικό συνεχές, έχει εγκατασταθεί η θλίψη της εκποίησης. Που σαν πράξη, ασχέτως αντικειμένου, δεν μικραίνει περιουσίες, αλλά ψυχές. Η εκποίηση.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 03:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Νίντζα προστατεύει τους αδύναμους και πλένει τα δόντια του

Ζήτησα να μη γίνει τρολλινκ, αλλά βλέπω οτι είσαι τόσο βλήμα, που δεν κρατιέσαι να χέσεις ένα θέμα.

Και καλά να το χέσεις σαν θέμα, γιατί ειρωνεύεσαι με τέτοιο προσβλητικό τρόπο το απάφθεγμά μου, σε πείραξα τόσο πολύ και το κάνεις αυτό?

Δηλαδή τι γουστάρεις τώρα, για πες μας?

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 21:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θελετε να μαθετε πραγματα για την αληθηνη ιστορια της ελλαδας και για την προπαγανδα που μαστιζει τα ελληνικα σχολεια σας προτεινω να διαβασετε 3 βιβλια που ειμαι σιγουρος οτι θα σας κανουν να αναθεωρησετε πολλες αποψεις....λοιπον....
'Τα ψιλα γραμματα της ιστοριας' απο τον θεοδωρο δημοσθ.παναγοπουλο

'Ολα στο φως'απο τον ιδιο συγγραφεα

'Ιστορια (κωμικοτραγικη)του νεοελληνικου κρατους'απο τον Βασιλη Ραφαηλιδη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 13:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostasesco
Αν θελετε να μαθετε πραγματα για την αληθηνη ιστορια της ελλαδας και για την προπαγανδα που μαστιζει τα ελληνικα σχολεια σας προτεινω να διαβασετε 3 βιβλια που ειμαι σιγουρος οτι θα σας κανουν να αναθεωρησετε πολλες αποψεις....λοιπον....
'Τα ψιλα γραμματα της ιστοριας' απο τον θεοδωρο δημοσθ.παναγοπουλο.....

Μιας και το ανέφερες φίλε kostasesco, είπα να αναρτήσω ένα απόσπασμα που κατά τη γνώμη μου πρέπει να το διαβάσουν όλοι, από την σελίδα 208 και επόμενες του καταπληκτικού αυτού βιβλίου, που όταν το διάβασα από τη μια γέλασα με την καρδιά μου, και από την άλλη μελαγχόλησα γιατί αυτές οι πρακτικές που δυστυχώς συνεχίζονται μέχρι σήμερα από ιερατείο και πολιτικούς πας έφεραν στο σημερινό χάλι.

Πατριαρχικοί νταβατζήδες

O εκάστοτε πατριάρχης διοριζόταν από τον σουλτάνο. Για να ανεβεί, όμως, στον πατριαρχικό θρόνο, έπρεπε να πληρώσει γενναίο μπαξίσι, από 90.000 εως 100.000 πιάστρα. Σπάνια, όμως, παρέμενε στη θέση του περισσότερο από τρία χρόνια. Όλο αυτό το διάστημα φρόντιζε να τα έχει καλά με τους αξιωματούχους της Πύλης, αν δεν ήθελε να χάσει τον θρόνο του και επομένως ήταν υποχρεωμένος να
δωροδοκεί συνεχώς. Την επόμενη κιόλας της ενθρονίσεως άρχιζαν οι μηχανορραφίες από τους ανταγωνιστές του για να επιτύχουν την αποπομπή του. Και βέβαια κανένα μέσον δεν είναι απαράδεκτο. Πρώτα πλησιάζονταν οι κατάλληλοι άνθρωποι στο περιβάλλον του σουλτάνου, μετά άρχιζαν οι δωροδοκίες και οι συκοφαντίες, που δεν είχαν τελειωμό. Ξεκινούσε ένας πραγματικός πόλεμος. Προσωπικές φιλοδοξίες, συμμαχίες -βοήθα με, να σε βοηθήσω- φατριασμοί, σκευωρίες για
πραγματικές ή φανταστικές παραβάσεις. Ακριβώς όπως και σήμερα. Αυτός είναι ο λόγος που οι περισσότεροι μητροπολίτες ήσαν εγκατεστημένοι στην Κωνσταντινούπολη. Έπρεπε να ήσαν έτοιμοι, όταν χηρέψει ο πατριαρχικός θρόνος να κινηθούν εγκαίρως.

Συνήθως επικρατούσε αυτός που έχει το καλύτερο μέσον, τον ισχυρότερο προστάτη. Και πάντοτε τον είχε εκείνος που πλήρωνε τα περισσότερα. Αυτός ήταν ο κανόνας. O ανταγωνισμός των ιεραρχών και η επιθυμία τους για την κατάκτηση της ηγεσίας είχε γίνει πηγή πλουτισμού για τους Τούρκους αξιωματούχους, αλλά και για τους ίδιους, αφού η προαγωγή σε ανώτερη θέση, πέρα από το κύρος είχε ως συνέπεια και τη σημαντική αύξηση των εσόδων τους. H παράδοση αυτή, ο πόλεμος μεταξύ των δεσποτάδων για το ποιος θα καταλάβει την πιο πλούσια μητρόπολη, έχει μείνει αναλλοίωτη αιώνες τώρα μέχρι τις ημέρες μας. Έχει γίνει πλέον δόγμα. Και ως γνωστόν τα δόγματα ούτε καταργούνται, ούτε αναθεωρούνται. Στις άθλιες αυτές διαμάχες, θλιβερό ρόλο έπαιζαν και οι λαϊκοί παράγοντες της Πόλης. Φαναριώτες, έμποροι, καραβοκύρηδες, μπακάληδες, χασάπηδες, ψαράδες, ακόμη γουναράδες και ραφτάδες. Ναι ραφτάδες. Όποιος είχε φίλο, συγγενή, κουμπάρο, συμπέθερο του ράφτη, ή γουναρά, που πελάτης του ήταν ο Μεγάλος Βεζίρης ή ο πασάς ή κάποιος άλλος σημαντικός Τούρκος, είχε μεγάλες πιθανότητες να πάρει τον θρόνο, γιατί θα μεσίτευε ο τεχνίτης και θα προσπαθούσε να πείσει τον Τούρκο αξιωματούχο να υποστηρίξει τον δικό του φίλο, προσφέροντας και το ανάλογο μπαξίσι.

Oi γουναράδες, οι ραφτάδες και διάφορες άλλες επαγγελματικές κατηγορίες ανέβαζαν και κατέβαζαν με τον παρά τους πατριάρχες και μητροπολίτες. Ήταν οι νταβατζήδες του κλήρου. Νταβατζήδες λοιπόν, γιατί επρόκειτο για έναν ανελέητο αγώνα, στον οποίο σπουδαίο ρόλο έπαιζαν οι προστάτες.
Αυτά που γράφονται δεν είναι αποκυήματα της φαντασίας μου, αλλά εξακριβωμένα ιστορικά γεγονότα, που αναφερόνται σε πλήθος χρονικά της εποχής. Σε ένα από αυτά, διαβάζουμε για κάποιον γουναρά, με το όνομα Μανωλάκης, που με γενναία δωροδοκία, έκανε πατριάχη το 1715, τον Κοσμά τον Γ". Αλλά ο άλλος υποψήφιος πατριάρχης, ο μητροπολίτης Καισαρείας Ιερεμίας, πλήρωσε στον βεζίρη τα διπλά και έγινε εκείνος πατριάρχης, παίρνοντας τη θέση του Κοσμά, που απολύθηκε. Τον Ιερεμία κατηγοροΰν για προδοσία οι οπαδοί του καθαιρεθέντος Κοσμά και καταφέρνουν να απομακρυνθεί από τον θρόνο. Εκείνος, όμως, δεν παραιτείται και από την ιδέα να ανεβεί πάλι στον πατριαρχικό θρόνο. Χρησιμοποιεί άλλο καλύτερο μέσον. Προσεταιρίζεται έναν Αρμένη ράφτη, ονόματι Λουκή με δυνατές γνωριμίες στον βεζίρη, του προσφέρει 50.000 γρόσια και επανέρχεται στον θρόνο.

«Οί οικιακοί τοϋ κϋρ Ίερεμίου προσελθόντες τω κάλφα Άρμενίφ προβάλλουσι τήν πατριαρχίαν τοΰ Ίερεμίου και υπεσχουνται ποσότητα χρηματικήν οΰκ όλίγην. Καί ό Έπιτρόπος καί ό κάλφας ήθελον άσπρα διά τήν οίκοδομήν τοΰ τζαμίου. Όθεν μεταπεμφθείς ό κΰρ Ίερεμίας άπό τό σπίτι τοΰ Λουκή, φορεί καββάδι παρά πάσαν εϊδησιν, γνώμην καί συγκατάνευσιν καί τής συνόδου καί τών προυχόντων τοΰ έκκλησιαστικοΰ καταλόγου. Έχρεώστει ό Ίερεμίας 10.000 γρόσια». K. Κοΰμας: όπ. παρ., τ. Γ, σ. 393.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 13:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα χρειασθεί εδώ να κάνουμε μια παρένθεση, νομίζω απαραίτητη, για να εκτιμήσουμε ποιά σημερινή αξία μπορεί να είχαν τα 50.000 γρόσια, που έδωσε στον βεζίρη ο Ιερεμίας. Δεν μπορεί βέβαια να
υπολογισθεί εΰκολα η ισοτιμία της σημερινής νομισματικής μονάδας του ευρώ, με τα γρόσια της εποχής που αναφερόμαστε. Μποροΰμε όμως να υπολογίσουμε κατά προσέγγισιν, πόσα ευρώ μας κάνουν σήμερα τα 50.000 γρόσια, με βάση άλλα στοιχεία από άλλες πηγές. Για παράδειγμα την εποχή που αναφερόμαστε μία οκά κρέας είχε 10 παράδες και το ένα γρόσι αντιστοιχούσε σε 40 παράδες. Επομένως τα 50.000 γρόσια ήσαν 2.000.000 παράδες, με τα οποία μπορούσες να αγοράσεις 200.000 οκάδες κρέας! Σήμερα για αγορά 200.000 οκάδων κρέατος, χρειάζεσαι 2.500.000 ευρώ. Αυτό ήταν το ποσό σε ευρώ, που πλήρωσε ο Ιερεμίας στον βεζίρη, για να γίνει πατριάρχης!

Η πραγματικότητα όμως ξεπερνά την φαντασία. Σενάρια που μόνο ο Φώσκολος μπορεί να γράψει. Oi συνοδικοί, που δεν τους ρώτησαν καθόλου, διαμαρτυρόμενοι για την πραξικοπηματική εκλογή του Ιερεμία καταφεύγουν στον Βεζύρη “προσκλαιόμενοι κατ’ αυτού” και ζητούν την απόλυση του Ιερεμία. Τα καταφέρνουν. O Ιερεμίας απολύεται και στον θρόνο ανεβαίνει ο επίσκοπος Νικομήδειας Σεραφείμ. Αλλά ο νέος πατριάρχης μαχαιρώνεται μια Κυριακή μετά την λειτουργία έξω από την εκκλησία, από άνθρωπο του Ιερεμία.

«Μιά Κυριακή μετά τήν λειτουργίαν, έξελθών τής εκκλησίας και στάς έπί τών κρηπίδων τοϋ νάρθηκος καί εύλογών τόν λαόν, ώς σύνηθες, έτραυματίσθη παρά δημότου τινός, μαχαίρας, κινηθέντος εις τούτο παρά τών όμοφρόνων δημοτών τοϋ Ίερεμίου». K. Κοΰμας: όπ. παρ., τ. Γ, σ. 336..

Ένας άλλος πατριάρχης ο Παίσιος ο B', κατηγορείται για “σιμωνία”, τουτέστιν για άκρατη φιλοχρηματία και ανατρέπεται. Τη θέση του παίρνει ο Νεόφυτος ο ΣΤ. Μία γυναίκα, όμως, ονόματι Ζωή με μεγάλες γνωριμίες στην Πύλη, με χρήματα των φίλων του Παίσιου, δωροδοκεί τον Βεζίρη, ανατρέπει τον Νεόφυτο και αποκαθιστά στον θρόνο και πάλι τον Παΐσιο. O Παΐσιος για να στερωθεί στον θρόνο, βρίσκει ισχυρό σύμμαχο στο πρόσωπο του μητροπολίτη Νικομήδειας Κυρίλλου και με «κοινόν όρκον επί του Ευαγγελίου», μέσα στην εκκλησία, ορκίζονται αμοιβαία πίστη, αγάπη και αλληλοϋποστήριξη. Μόλις, όμως, εξέρχονται της εκκλησίας «κατέφαγον τόν όρκον των, ώς οί όνοι τά λάχανα», γράφει ο μετέπειτα πατριάρχης Καλλίνικος, ο οποίος, τότε, ων κατώτερος κληρικός, υπήρξε μάρτυρας της ορκοδοσίας των παραπάνω προϊσταμένων του. Σε λίγο χρόνο, ο Κύριλλος με πολύ χρυσάφι ανατρέπει τον Παΐσιο, αλλά τρία χρόνια αργότερα, με τον ίδιο τρόπο επανέρχεται ο Παΐσιος και αποχωρεί ο Κύριλλος. O δε παραπάνω αναφερόμενος διάκος και μετέπειτα πατριάρχης Καλλίνικος ανατρέπεται από τη συντεχνία των μπακάληδων και των ψαράδων της Κωνσταντινούπολης, γιατί έθιξε τα συμφέροντά τους, πειδή θεώρησαν ότι θα τους έκλεινε τα μαγαζιά, γιατί ήθελε να περιορίσει τις νηστείες:

«Άλιείς καί βακάληδες έκαμαν κατ’ αύτού συνωμοσίαν, καί μίαν Κυριακήν, μετά τήν άπόλυσιν τής έκκλησίας, ώρμησαν έπάνω του, τόν εδειραν άπανθρώπως κάί τόν έδίωξαν άπό τό Πατριαρχέϊον K. Κοΰμας: όπ. παρ., τ. Γ, σ. 393.

Μέσα σε μια δεκαετία (1740-1751), ανέβηκαν και κατέβηκαν από τον πατριαρχικό θρόνο επτά πατριάρχες. Μόνον ο παραπάνω Ιερεμίας ανέβηκε και κατέβηκε τέσσερεις φορές. Αυτό πια κατήντησε να είναι βίβλος ανόδου και καθόδου πατριαρχών, αφού Κοσμά, αντικατέστησε Ιερεμίας, Ιερεμία αντικατέστησε Σεραφείμ, Σεραφείμ αντικατέστησε Ιερεμίας, Ιερεμία αντικατέστησε Παΐσιος, Παΐσιο αντικατέστησε Νεόφυτος, Νεόφυτο αντικατέστησε Παΐσιος, Παΐσιο αντικατέστησε Κύριλλος, Κύριλλο αντικατέστησε Παΐσιος, Παΐσιο αντικατέστησε Καλλίνικος και πάει λέγοντας... πατριαρχίες δεκατέσσερεις!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 13:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει, όμως, και κάτι άλλο, πιο εξωφρενικό. Σύμφωνα με έγκυρη μαρτυρία, κάποιοι επιτήδειοι έκαναν πατριάρχη Αντιοχείας το 1720, ένα παιδί 17 ετών, που ανέβηκε στον θρόνο, ως Κύριλλος ο Γ'
Σε άλλο κείμενο της εποχής, ένας Θηβαίος γράφει για τις μεθόδους που ακολουθούσαν, τον 18ο αιώνα, οι υποψήφιοι πατριάρχες και μητροπολίτες για την κατάκτηση του οικουμενικού και του μητροπολιτικού θρόνου. Δηλαδή, για τις συναλλαγές, τις πιέσεις, μεσιτίες, δωροδοκίες, παρασκήνια και εκβιασμούς.

«Έκεΐνοι όπού είς τούτον τόν αίώνα άνεβαίνουν είς τόν βαθμόν τής άρχιερατικής άξίας ειναι δοϋλοι και ύπηρέται ή τοϋ πατριάρχου ή τών προκρίτων άρχιερέων: διάκονοι, πρωτοοΰγγελλοι εφημέριοι τοϋ πατριαρχείου, οί όποΙοι δουλεύουν τούς προεστούς τους με πολλήν ύπομονήν καί μέ τήν έλπίδα να γίνουν ή οί διάδοχοι τοϋ ίδίου τοϋ προεστοϋ ή άλλης επαρχίας δεσπόται. Καί όταν άποθανή καμμίας επαρχίας ό άρχιερεΰς, εύθύς άρχινοϋν με βίαν τάς μεσιτείας, άλλοι είς τόν πατριάρχην, άλλοι είς προκρίτους άρχιερεΙς, άλλοι είς άρχοντας κα'ι άρχόντισσες, πολλάκις κα'ι είς πρόσωπα τών μεγιστάνων, κα'ι άπό τούς πολλούς έπιτυγχάνει ένας καί λαμβάνει τήν άξίαν αύτήν». Σπ. Ασδραχά, “Πραγματικότητες από τον ελληνικό 18ο αιώνα. Άγνωστα και ανέκδοτα κείμενα 1790-1840”, σ. 97.

Είναι απίστευτο. Διαβάζω και δεν πιστεύω τα μάτια μου. Είναι δυνατόν το κείμενο αυτό να γράφτηκε πριν τρεις αιώνες; Μήπως πρόκειται για φάρσα κάποιου σύγχρονου φαρσέρ, που χρησιμοποιεί μεσσαιωνική γλώσσα για να μας ξεγελάσει; Και όμως, τίποτε δεν συμβαίνει από όλα αυτά. H μαρτυρία αυτή έχει όντως ηλικία 300 ετών και κάθε ομοιότητα με τη σημερινή πραγματικότα, με πρόσωπα, καταστάσεις και γεγονότα, είναι εντελώς συμπτωματική! Μόνο κακεντρεχείς, ανιστόρητοι και -κατά Σέργιον- «αναιδέστατοι ψεύσιες», θα μπορούσαν να αρνηθούν, το αναλλοίωτο, ανά τους αιώνες,της εκκλησιαστικής παράδοσης, της εκλογής του σημερινού Κολοσούσα του δεσπότη, σε αυριανό μητροπολίτη και αρχιεπίσκοπο! Και όμως έτσι γινόταν, έτσι γίνεται... Σήμερα τους νταβατζήδες της τουρκοκρατίας έχουν αντικαταστήσει περίεργες, σκοτεινές και αδιαφανείς παραεκκλησιαστικές οργανώσεις που προωθούν στον αρχιεπισκοπικό θρόνο τα δικά τους παιδιά, εσωεκκλησιαστικές ίντριγκες και μηχανορραφίες, πολιτικοί, οι οποίοι ποντάρουν στην υποστήριξη του κλήρου, διαπλεκόμενα οικονομικά συμφέροντα και ένα πλήθος παρακατιανών παραγόντων της δημόσιας ζωής, που φυσικά περιμένουν, μετάτην εκλογή, το αντίδωρο από το χέρι του εκλεκτού τους.

Τότε ο παππάς ή ο διάκος για να γίνει μητροπολίτης, ξεκίναγε την καριέρα του από την κουζίνα, ή από θαλαμηπόλος του δεσπότη, όμοια και απαράλαχτα, όπως και σήμερα. Av η διαγωγή του ήταν καλή
και τα προσόντα του αρεστά στον δεσπότη, γινόταν τραπεζοκόμος ή γραμματέας του και σιγά-σιγά διάκονος, παπάς, επίσκοπος, μητροπολίτης. Βλέπετε, στην Ορθόδοξη Εκκλησία η παράδοση παίζει μεγάλο ρόλο. Oi περισσότεροι κατώτεροι κληρικοί κατοικούσαν στη επισκοπή. Βάδιζαν πλάι στον δεσπότη, όταν έβγαινε έφιππος και του κρατούσαν τον αναβολέα για να ανεβεί στο άλογο. Μετά έμπαιναν σε μοναστήρι και, όσοι διέθεταν τα απαραίτητα γρόσια, μπορούσαν να γίνουν γρήγορα επίσκοποι, αρκεί να είχαν τον κατάλληλο άνθρωπο στο περιβάλλον του πατριάρχη. Για το πώς τώρα μπορούσε να γίνει παππάς ένας χωριάτης, μας το αποκαλύπτει η “ΕλληνικήΝομαρχία”:

«Ό τρόπος δέ μέ τόν όποΐο κρίνει άξιον τής ιεροσύνης έναν χωριάτη ό δεσπότης, ειναι ό άκόλουθος : Πρώτον τού ζητεΐ έκατόν ή περισσότερα ή λιγώτερα γρόσια κα'ι τά λαμβάνει, έπειτα τόν έρωτά άν ήξεύρη γράμματα, ήτοι νά γράψη καί νά άναγνώση, ύστερον τού φέρει τό Ψαλτήριον καί αύτός άναγιγνώσκει εν κατεβατόν καί εύθύς τόν κάμνει ίερέα. Ή άμάθεια αύτή τών ίερέων ειναι άκρα, καί άπό αύτούς οί περισσότεροι άποκαθίστανται άρχιμανδρίται, έπειτα κερδίζοντες άγοράζουν έπισκοπάς καί έξακολούθως γίνονται άρχιεπίσκοποι καί, όχι όλίγας φοράς, πατριάρχαι». Ανωνύμου, Ελληνική. Νομαρχία, εκδ. Βαγιονάκη, σ. 134.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 13:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....

«Οί οικιακοί τοϋ κϋρ Ίερεμίου προσελθόντες τω κάλφα Άρμενίφ προβάλλουσι τήν πατριαρχίαν τοΰ Ίερεμίου και υπεσχουνται ποσότητα χρηματικήν οΰκ όλίγην. Καί ό Έπιτρόπος καί ό κάλφας ήθελον άσπρα διά τήν οίκοδομήν τοΰ τζαμίου. Όθεν μεταπεμφθείς ό κΰρ Ίερεμίας άπό τό σπίτι τοΰ Λουκή, φορεί καββάδι παρά πάσαν εϊδησιν, γνώμην καί συγκατάνευσιν καί τής συνόδου καί τών προυχόντων τοΰ έκκλησιαστικοΰ καταλόγου. Έχρεώστει ό Ίερεμίας 10.000 γρόσια». K. Κοΰμας: όπ. παρ., τ. Γ, σ. 393.


Και...;;;
Φταίει ο Χριστός; Φτάίνε οι Χριστιανοί σήμερα;
Αν έκαναν κάτι επιλήψιμο δικό τους το φταίξιμο. Ούτε ζούμε τότε για να ξέρουμε τις ειδικές καταστάσεις που ζούσαν, ούτε είναι εδώ να σου απαντήσουν.

Αν κάνει κάτι επιλήψιμο Έλληνας - και στο όνομα της Ελλάδας - θα καταδικάσεις όλους του Έλληνες;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 13:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να γίνει κανείς παππάς έπρεπε προηγουμένως να παντρευτεί (ή μάλλον να νυμφευθεί!). Διάλεγε λοιπόν το πιό νέο, όμορφο και γεροδεμένο κορίτσι του χωριού, για να είναι σίγουρος ότι θα ζήσει αρκετά χρόνια, γιατί αν πέθαινε δεν μπορούσε να ξαναπαντρευτεί ο παππάς. Τα κορίτσια πάλι προτιμούσαν τον γάμο με παππά γιατί, όχι μόνο δεν επρόκειτο ποτέ να πεινάσουν -το ποίμνιο να είναι καλά- αλλά και διότι οι παππαδιές ήσαν οι πιο αξιοσέβαστες γυναίκες του χωριού. Όταν πέθαινε ο παππάς τον “θρόνιαζαν”, όπως το έλεγαν, δηλαδή τον έθαβαν καθιστό, αφού προηγουμένως εδήλωνε η παππαδιά ότι δεν πρόκειται να παντρευτεί. Av δήλωνε, όμως, ότι θα ξαναπαντρευτεί τότε τον έθαβαν “μακριά”, δηλαδή ξαπλωμένο, όπως όλους τους άλλους. H συνήθεια αυτή είχε δώσει την αφορμή να κυκλοφορήσουν και τα σχετικά ευτράπελα ανέκδοτα. Σε μια περίπτωση λοιπόν θανάτου του παπά, ζήτησαν από την παπαδιά να δηλώσει αν θα μείνει χήρα ή όχι, για να “θρονιάσουν” τον παππά, ή αναλόγως να τον θάψουν “μακριά”. H παππαδιά το σκέφτηκε για λίγο και αποκρίθηκε «μακριά και δίπλα βάλτε τον, δεν ξέρω τί με βρίσκει!». Σε μία άλλη περίπτωση, σαν πέθανε κάποιος παππάς, ρώτησαν την παπαδιά αν θα μείνει χήρα για να θάψουν τον παππά καθιστό κατά το έθιμο. H παππαδιά αρνήθηκε να δηλώσει κάτι τέτοιο. O παππάς όμως είχε πάθει νεκροφάνεια και όταν σε λίγο “αναστήθηκε” και έμαθε τα γενόμενα πλάκωσε την παπαδιά στο ξύλο.


*

Edited by - Sesostris on 18/07/2014 13:39:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 13:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Και...;;;
Φταίει ο Χριστός; Φτάίνε οι Χριστιανοί σήμερα;
Αν έκαναν κάτι επιλήψιμο δικό τους το φταίξιμο. Ούτε ζούμε τότε για να ξέρουμε τις ειδικές καταστάσεις που ζούσαν, ούτε είναι εδώ να σου απαντήσουν.

Αν κάνει κάτι επιλήψιμο Έλληνας - και στο όνομα της Ελλάδας - θα καταδικάσεις όλους του Έλληνες;



Δεν μπορούσες να κρατηθής λίγο?? Ήταν ανάγκη να διακόψης την συνέχεια της αναρτήσεώς μου με τις κουτσουλιές σου?

*

Edited by - Sesostris on 18/07/2014 13:56:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 00:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Και...;;;
Φταίει ο Χριστός; Φτάίνε οι Χριστιανοί σήμερα;
Αν έκαναν κάτι επιλήψιμο δικό τους το φταίξιμο. Ούτε ζούμε τότε για να ξέρουμε τις ειδικές καταστάσεις που ζούσαν, ούτε είναι εδώ να σου απαντήσουν.

Αν κάνει κάτι επιλήψιμο Έλληνας - και στο όνομα της Ελλάδας - θα καταδικάσεις όλους του Έλληνες;



Δεν μπορούσες να κρατηθής λίγο?? Ήταν ανάγκη να διακόψης την συνέχεια της αναρτήσεώς μου με τις κουτσουλιές σου?

*

Edited by - Sesostris on 18/07/2014 13:56:20



Ναι βρε panpam!!!
Πώς τολμάς και διακόπτεις το θεάρεστο έργο του μπαρμπα Σωτήρη;

Έλα μπάρμπα, συνέχατο το πράμμα .... τόσο ενδιαφέρον που είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 00:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sesostris μη του δίνεις σημασία
Ενα βρωμοτρολλ είναι που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να πετάει συνέχεια εξυπνάδες και να κοπιάρει την ΟΟΔΕ.


.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 10:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris
Aν ο λαος αναλογιστει το τεραστιο κακο που εχει κανει η εκκλησια σε τουτο τον τοπο τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα στην Ελλαδα...Θα ειχαν πεσει πολλες μασκες....Δεν ξερω αν εχεις ακουσει για τους αφορισμους επι Τουρκοκρατιας που εκανε η εκκλησια.Βεβαια....Αν καποιος ειχε νεοτεριστικες και φιλελευθερες ιδεες η εκκλησια τον αφοριζε με την κατηγορια του αθεου και επικυνδηνου για το λαο.
Οι ελληνες τοτε ηταν τοσο αμορφωτοι(οχι οτι σημερα δεν ειναι) που ετρεμαν μπροστα στην απειλη του αφορισμου.Νομιζαν οτι αν τους αφορισει ο παπας θα πανε στην κολαση.Και αυτο φυσικα η αγια εκκλησια το εκμεταλευτηκε στο επακρο με τον εξης τροπο: Αν καποιος ειχε μια διαφωνια με καποιον αλλο,πηγαινε στον παπα της ενοριας του και αφου φυσικα τον πληρωνε απαιτουσε τον αφορισμο του αντιπαλου του..Ο αντιπαλος στη συνεχεια εχοντας το φοβο μηπως παει στην κολαση πηγαινε στον παπα και αφου φυσικα τον πληρωνε και αυτος, απαιτουσε την επανενταξη του στη θρησκεια και τον αφορισμο του αλλου.Ο αλλος παλι με τη σειρα του ξαναπηγαινε στον παπα και αφου εννοειται τον ξαναπληρωνε,εκανε την ιδια διαδικασια και παει λεγοντας...Και ετσι σιγα σιγα οι ανθρωποι εχαναν ολα τους τα χρηματα και οι παπαδες εχτιζαν επαυλεις και εκαναν ταξιδια στην Ιταλια....Στους μονους που δεν τολμουσαν οι παπαδες να κουνηθουν ηταν στους ανταρτες και επαναστατες(κωλοκοτροναιους κτλ.)Μια φορα μαλιστα ενας μητροπολιτης απειλησε με αφορισμο τον Κωλοκοτρονη επειδη ειχε φιλελευθερες και επαναστατικες ιδεες.Απο τον Κωλοκοτρονη ομως αντι για χρημα πηρε την εξης απαντηση λεξη προς λεξη:'Μη μου βροντας εμενα παπα γιατι βρονταω το σπαθι και σου παιρνω το κεφαλι'.Να τα βλεπουν αυτα οι θρησκοι μπας και ξυπνησουν.Γιατι οσο κοιμουνται παιρνουν και εμας στον βαθυ τους υπνο.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 12:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι ελληνες τοτε ηταν τοσο αμορφωτοι(οχι οτι σημερα δεν ειναι) που ετρεμαν μπροστα στην απειλη του αφορισμου.Νομιζαν οτι αν τους αφορισει ο παπας θα πανε στην κολαση.Και αυτο φυσικα η αγια εκκλησια το εκμεταλευτηκε στο επακρο με τον εξης τροπο: Αν καποιος ειχε μια διαφωνια με καποιον αλλο,πηγαινε στον παπα της ενοριας του και αφου φυσικα τον πληρωνε απαιτουσε τον αφορισμο του αντιπαλου του..Ο αντιπαλος στη συνεχεια εχοντας το φοβο μηπως παει στην κολαση πηγαινε στον παπα και αφου φυσικα τον πληρωνε και αυτος, απαιτουσε την επανενταξη του στη θρησκεια και τον αφορισμο του αλλου.Ο αλλος παλι με τη σειρα του ξαναπηγαινε στον παπα και αφου εννοειται τον ξαναπληρωνε,εκανε την ιδια διαδικασια και παει λεγοντας...Και ετσι σιγα σιγα οι ανθρωποι εχαναν ολα τους τα χρηματα και οι παπαδες εχτιζαν επαυλεις και εκαναν ταξιδια στην Ιταλια....Στους μονους που δεν τολμουσαν οι παπαδες να κουνηθουν ηταν στους ανταρτες και επαναστατες(κωλοκοτροναιους κτλ.)Μια φορα μαλιστα ενας μητροπολιτης απειλησε με αφορισμο τον Κωλοκοτρονη επειδη ειχε φιλελευθερες και επαναστατικες ιδεες.Απο τον Κωλοκοτρονη ομως αντι για χρημα πηρε την εξης απαντηση λεξη προς λεξη:'Μη μου βροντας εμενα παπα γιατι βρονταω το σπαθι και σου παιρνω το κεφαλι'.Να τα βλεπουν αυτα οι θρησκοι μπας και ξυπνησουν.Γιατι οσο κοιμουνται παιρνουν και εμας στον βαθυ τους υπνο.....


Kαι τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σήμερα έχουν αλλάξει οι Έλληνες;

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 13:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχουν αλλαξει...Δεν ειπα κατι τετοιο....Δυστυχως...μακαρι να το ελεγα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 20:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostasesco
Sesostris
Aν ο λαος αναλογιστει το τεραστιο κακο που εχει κανει η εκκλησια σε τουτο τον τοπο τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα στην Ελλαδα...Θα ειχαν πεσει πολλες μασκες....Δεν ξερω αν εχεις ακουσει για τους αφορισμους επι Τουρκοκρατιας που εκανε η εκκλησια.Βεβαια....Αν καποιος ειχε νεοτεριστικες και φιλελευθερες ιδεες η εκκλησια τον αφοριζε με την κατηγορια του αθεου και επικυνδηνου για το λαο.
Οι ελληνες τοτε ηταν τοσο αμορφωτοι(οχι οτι σημερα δεν ειναι) που ετρεμαν μπροστα στην απειλη του αφορισμου.Νομιζαν οτι αν τους αφορισει ο παπας θα πανε στην κολαση.Και αυτο φυσικα η αγια εκκλησια το εκμεταλευτηκε στο επακρο με τον εξης τροπο: Αν καποιος ειχε μια διαφωνια με καποιον αλλο,πηγαινε στον παπα της ενοριας του και αφου φυσικα τον πληρωνε απαιτουσε τον αφορισμο του αντιπαλου του..Ο αντιπαλος στη συνεχεια εχοντας το φοβο μηπως παει στην κολαση πηγαινε στον παπα και αφου φυσικα τον πληρωνε και αυτος, απαιτουσε την επανενταξη του στη θρησκεια και τον αφορισμο του αλλου.Ο αλλος παλι με τη σειρα του ξαναπηγαινε στον παπα και αφου εννοειται τον ξαναπληρωνε,εκανε την ιδια διαδικασια και παει λεγοντας...Και ετσι σιγα σιγα οι ανθρωποι εχαναν ολα τους τα χρηματα και οι παπαδες εχτιζαν επαυλεις και εκαναν ταξιδια στην Ιταλια....Στους μονους που δεν τολμουσαν οι παπαδες να κουνηθουν ηταν στους ανταρτες και επαναστατες(κωλοκοτροναιους κτλ.)Μια φορα μαλιστα ενας μητροπολιτης απειλησε με αφορισμο τον Κωλοκοτρονη επειδη ειχε φιλελευθερες και επαναστατικες ιδεες.Απο τον Κωλοκοτρονη ομως αντι για χρημα πηρε την εξης απαντηση λεξη προς λεξη:'Μη μου βροντας εμενα παπα γιατι βρονταω το σπαθι και σου παιρνω το κεφαλι'.Να τα βλεπουν αυτα οι θρησκοι μπας και ξυπνησουν.Γιατι οσο κοιμουνται παιρνουν και εμας στον βαθυ τους υπνο.....

Η εκκλησία φίλε kostasesco ήταν πάντοτε κατά της γνώσης, γιατί ήθελε τον λαό αμόρφωτο για να μπορή να τον εκμεταλλεύεται. Γι αυτόν τον λόγο εξαπέλησε διώξεις σε όλους τους φωτισμένους δασκάλους μερικοί από τους οποίους ήταν και κληρικοί, που επιχείρησαν να μορφώσουν τους Έλληνες. Υπάρχει εδώ ένα θέμα που άνοιξε προ τετραετίας ο Αίολος, που αφορά τις διώξεις της εκκλησίας εναντίον των Θεόφιλου Καΐρη και Αλεξάνδρου Δελμούζου, στο οποίο προσέθεσα κι εγώ στοιχεία για τις διώξεις από το Φανάρι εναντίον ενός άλλου φωτισμένου κληρικού, του Μεθόδιου Ανθρακίτη. Το ανέσυρα από το αρχείο του esoterica, γιατί είμαι της γνώμης ότι πρέπει να διαβαστή τόσο από τα νεότερα μέλη, όσο και από τους επισκέπτες του forum.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 20:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Και...;;;
Φταίει ο Χριστός; Φτάίνε οι Χριστιανοί σήμερα;
Αν έκαναν κάτι επιλήψιμο δικό τους το φταίξιμο. Ούτε ζούμε τότε για να ξέρουμε τις ειδικές καταστάσεις που ζούσαν, ούτε είναι εδώ να σου απαντήσουν.

Αν κάνει κάτι επιλήψιμο Έλληνας - και στο όνομα της Ελλάδας - θα καταδικάσεις όλους του Έλληνες;



Δεν μπορούσες να κρατηθής λίγο?? Ήταν ανάγκη να διακόψης την συνέχεια της αναρτήσεώς μου με τις κουτσουλιές σου?
....

Τι βλακείες, δεν ανέχεις τη φωνή της λογικής; Πρόβλημά σου.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 20:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Serortis αυτα πρεπει να ακουνε οι χριστιανοι μπας και συνελθουν λιγακι γιατι εχουν ξεφυγει πολυ ασχημα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 22:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Τι βλακείες, δεν ανέχεις τη φωνή της λογικής; Πρόβλημά σου.


panpam postsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2014, 23:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι βλακείες, δεν ανέχεις τη φωνή της λογικής; Πρόβλημά σου.

Εσύ πιστεύεις οτι είσαι η φωνή της λογικής ε?
Ω ρε λέμε!
Τέλος πάντων.....
Πρόβλημά σου!

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy