ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 16:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν ένα σωρό ομάδες, ένα σωρό ιδεολογίες.

Οι άνθρωποι νομίζουν ότι ανήκοντας κάπου - σε ένα κόμμα, σε μια οργάνωση, σε ένα έθνος, σε μια ιδεολογία, είναι οι σωστοί. Σε αυτόν τον πολυτάραχο κόσμο που βάζει όλο ταμπέλες και στον οποίο πρέπει να αναγκαστικά να προσδιορίζεσαι και να ονομάζεσαι, δεν μπορείς παρά να είσαι ένα. Αναγκαστικά σου δίνουν μια ταμπέλα. Είσαι το τάδε και δεν μπορείς να είσαι κάτι άλλο. Δεν μπορείς να είσαι αναρχικός εθνικιστής αλλά μόνο αναρχικός ή μόνο εθνικιστής. Δεν μπορείς να είσαι χριστιανός παγανιστής αλλά μόνο χριστιανός ή μόνο παγανιστής.

Γιατί κάποιος να μην μπορεί να διαλέξει εκείνα που έχει δοκιμάσει να αληθεύουν από διάφορα συστήματα και ιδεολογίες, χωρίς να ανήκει ή να περιορίζεται σε κάποιον χώρο; Αλήθειες υπάρχουν παντού. Γιατί να μην είναι κάποιος αναρχικός χριστιανός, παγανιστής και χίπης εθνικιστής; Γιατί να μην είναι κομμουνιστής εθνικιστής; Αν διαλέξει μια αλήθεια από έναν χώρο, πρέπει να τα δεχθεί αναγκαστικά όλα;

Πως νομίζουν ότι οι Έλληνες νεοπαγανιστές κρατούν την αλήθεια; Πως νομίζουν ότι οι Έλληνες χριστιανοί ορθόδοξοι κρατούν την αλήθεια; Πως νομίζουν ότι οι εθνικιστές κρατούν την αλήθεια; Πως νομίζουν οι αναρχικοί; Και γιατί πρέπει να αναγκαστικά να προσδιοριστείς ως κάτι;

Ο άνθρωπος πρέπει να είναι ανοικτός και να μην ταμπελοποιείται, ενώ επίσης έχει το δικαίωμα να αλλάζει όποτε θέλει. Γιατί στην ζωή μαθαίνουμε νέα πράγματα και περνάμε από διαφορετικές καταστάσεις που μπορούν να επηρεάσουν εμάς και να αναθεωρήσουμε τα πιστεύω μας.

Βλέπω παντού κλειστά μυαλά και ταμπέλες.

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 16:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρ όλα αυτά εσυ έχεις το δίκαιωμα να είσαι ενας ταλιμπάν χριστιανός και να βρίζεις ολους τους άλλους ως σατανιστες και οπαδούς του Εωσφόρου.
Μαλλον πάσχεις απο σχιζοειδή διάσπαση της προσωπικότητας σου

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 21:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρ όλα αυτά εσυ έχεις το δίκαιωμα να είσαι ενας ταλιμπάν χριστιανός και να βρίζεις ολους τους άλλους ως σατανιστες και οπαδούς του Εωσφόρου.
Μαλλον πάσχεις απο σχιζοειδή διάσπαση της προσωπικότητας σου

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Κάνεις το λάθος, όπως όλοι, να με κατατάσσεις.

Αν μεθαύριο βρίσω και χτυπήσω έναν ξένο θα με πεις Χρυσαυγίτη χιτλερικό. Αν σπάσω μια τζαμαρία ή βάψω ένα τοίχο θα με πεις antifa αναρχικό. Δεν μπορείς από μεμονωμενες ενέργειες να με κρίνεις.

Επειδή στηλιτεύω κάποια πράγματα που θεωρώ κακά στους νεοπαγανιστές, δεν σημαίνει πως είμαι ταλιμπάν. Αν ήμουν θα έβγαζα και λεφτά που δεν έχω. Ούτε σημαίνει πως πιστεύω ότι δεν υπάρχουν και αλήθειες στον παγανισμό.

Δεν πιστεύω πως μια ομάδα, μια οργάνωση, ένα κόμμα, μια ιδεολογία, κατακρατεί την αλήθεια, γι' αυτό δεν θέλω να ανήκω πουθενά.

Η απόλυτη αλήθεια είναι ο Θεός. Τώρα αλήθειες για τον κόσμο υπάρχουν διάσπαρτες σε ιδεολογίες και πιστεύω. Για παράδειγμα καλά στοιχεία έχει και ο εθνικισμός και ο κομμουνισμός και ο αναρχισμός. Αλήθειες εκτός από τον Χριστιανισμό υπάρχουν και σε άλλες θρησκείες.

Γι' αυτό σου λέω μην βιάζεσαι να κρίνεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 21:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και καλό θα ήταν να είναι κάποιος Χριστιανός χωρίς να πιστεύει πως μια εκκλησία κατακρατεί την αλήθεια. Καλά στοιχεία έχουν και οι ορθόδοξοι και οι καθολικοί και οι προτεστάντες και οι μάρτυρες του Ιεχωβά και οι αντβεντιστές κτλ κτλ

Πρέπει οι χριστιανοί να είναι ενωμένοι και να μην ταμπελοποιεί ο ένας τον άλλο προσβλητικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 21:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Παρ όλα αυτά εσυ έχεις το δίκαιωμα να είσαι ενας ταλιμπάν χριστιανός και να βρίζεις ολους τους άλλους ως σατανιστες και οπαδούς του Εωσφόρου.
Μαλλον πάσχεις απο σχιζοειδή διάσπαση της προσωπικότητας σου

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Κάνεις το λάθος, όπως όλοι, να με κατατάσσεις.

Αν μεθαύριο βρίσω και χτυπήσω έναν ξένο θα με πεις Χρυσαυγίτη χιτλερικό. Αν σπάσω μια τζαμαρία ή βάψω ένα τοίχο θα με πεις antifa αναρχικό. Δεν μπορείς από μεμονωμενες ενέργειες να με κρίνεις.

Επειδή στηλιτεύω κάποια πράγματα που θεωρώ κακά στους νεοπαγανιστές, δεν σημαίνει πως είμαι ταλιμπάν. Αν ήμουν θα έβγαζα και λεφτά που δεν έχω. Ούτε σημαίνει πως πιστεύω ότι δεν υπάρχουν και αλήθειες στον παγανισμό.

Δεν πιστεύω πως μια ομάδα, μια οργάνωση, ένα κόμμα, μια ιδεολογία, κατακρατεί την αλήθεια, γι' αυτό δεν θέλω να ανήκω πουθενά.

Η απόλυτη αλήθεια είναι ο Θεός. Τώρα αλήθειες για τον κόσμο υπάρχουν διάσπαρτες σε ιδεολογίες και πιστεύω. Για παράδειγμα καλά στοιχεία έχει και ο εθνικισμός και ο κομμουνισμός και ο αναρχισμός. Αλήθειες εκτός από τον Χριστιανισμό υπάρχουν και σε άλλες θρησκείες.

Γι' αυτό σου λέω μην βιάζεσαι να κρίνεις.


Παρ όλα αυτά , εσύ βιάστηκες να με κρίνεις

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 07:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έκρινα κανένα. Εσείς προτιμάτε να κρύβετε τα πιστεύω σας και να κρίνετε τους άλλους, ειδικά όταν παρουσίαζουν περίεργες απόψεις. Κρίνω ότι θεωρώ αρνητικό σε κάθε ιδεολογία, αλλά όχι πρόσωπα. Θα ήταν πιο έντιμο αν κάνατε και εσείς μια προσωπική εξομολόγηση, αλλά φοβάστε την κριτική.

Εγώ δεν κρύβω πως και η Χρυσή Αυγή έχει καλά στοιχεία. Ένα απ' αυτά είναι ότι κατάφερε να κόψει την φόρα σε εκείνους τους ξένους που σκοτώνανε και ληστεύανε φτωχούς Έλληνες στα στενά. Ένα άλλο είναι πως χτύπησε πολιτικούς. Και ο παγανισμός έχει καλά στοιχεία. Ένα απ' αυτά είναι πως σέβονται την φύση. Και η ορθόδοξη εκκλησία έχει καλά στοιχεία, γιατί μαγειρεύει φαγητό στους φτωχούς.

Εσύ βρίζεις τους παπάδες αλλά δεν κοιτάς και τα καλά που κάνουνε. Βρίζεις τους Χριστιανούς που σπάσανε είδωλα αλλά δεν κοιτάς και τον αγώνα του καταπιεσμένου έναντι στην τυραννική εξουσία των αρχαίων ιερατείων. Τα είδωλα και οι χώροι που καταστρέψανε(όπου και αν έγινε αυτό) είχαν συνδεθεί με την τρομοκρατία, τα βασανιστήρια και την καταπίεση των ιερατείων.

Από την άλλη δυστυχώς καταστράφηκαν έργα τέχνης αλλά όπως είπα είχαν συνδεθεί αυτοί οι χώροι με το ξεζούμισμα του λαού. Έχεις σκεφτεί τί είναι να σε μαστιγώνουν μπροστά σε είδωλα που αρνείσαι να προσκυνήσεις ή τί είναι να σε μαστιγώνουν για να ευχαριστήσουν θεά ή θεό;

Ο αναρχικός χριστιανός του λαού όρμησε για την ελευθερία έναντι στην παλιά εξουσία. Άλλο τώρα αν η νέα εξουσία αποδείχθηκε τυραννική και καταπιεστική. Και αυτό το καταδικάζουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 10:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....
Πως νομίζουν ότι οι Έλληνες νεοπαγανιστές κρατούν την αλήθεια; ...

Αυτό είναι εύκολο. Το νομίζουν γιατί θεωρούν ότι δεν υπάρχει αλήθεια!
quote:
.... Πως νομίζουν ότι οι Έλληνες χριστιανοί ορθόδοξοι κρατούν την αλήθεια; ....
Εδώ δυσκολεύει. Πρακτικά είναι θέμα προσωπικής εμπειρίας αλλά υπό την συλλογική κρίση της Εκκλησίας.
quote:
.... ...Πως νομίζουν ότι οι εθνικιστές κρατούν την αλήθεια; Πως νομίζουν οι αναρχικοί; ...

Κι εδώ θέμα προσωπικής εμπειρίας - αλλά αυθαίρετης.

quote:
.... ...Και γιατί πρέπει να αναγκαστικά να προσδιοριστείς ως κάτι;...

Βλέπω παντού κλειστά μυαλά και ταμπέλες.


Ο προσδιορισμός πράγματι θα μπορούσε να μην είναι αναγκαστικός. Αλλά πρακτικά δε γίνεται γιατί για να βελτιωθεί κάποιος, μόνο ή μόνη δε γίνεται (άσε που εύκολα το καβαλά κανείς το καλάμι χωρίς άλλους) - χρειάζεται λοιπόν η ομάδα ως πηγή γνώσης και εμπειρίας και ως σημείου αναφοράς για (αυτο)έλεγχο. Αλλά να το πρόβλημα: με το είσαι μέλος ομάδας (έστω και άτυπα) υιθετείς τη σχετική ταμπέλα...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 10:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
....
Πως νομίζουν ότι οι Έλληνες νεοπαγανιστές κρατούν την αλήθεια; ...

Αυτό είναι εύκολο. Το νομίζουν γιατί θεωρούν ότι δεν υπάρχει αλήθεια!


Τους ρώτησες και σου απάντησαν αυτό ή το έβγαλες απο το κεφάλι σου

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 11:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
....
Πως νομίζουν ότι οι Έλληνες νεοπαγανιστές κρατούν την αλήθεια; ...

Αυτό είναι εύκολο. Το νομίζουν γιατί θεωρούν ότι δεν υπάρχει αλήθεια!


Τους ρώτησες και σου απάντησαν αυτό ή το έβγαλες απο το κεφάλι σου

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Νόμιζω ότι αν είχες κάτι να πεις θα το έλεγες.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 11:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοπέλα μου ασε τις εξυπνάδες
Σου έκανα μια σαφή ερώτηση
Λες οτι οι νεοπαγανιστές δεν εχουν αλήθεια
Και σε ρώτησα
Τους ρώτησες και σου το είπαν ή το έβγαλες απο το κεφάλι σου
Μπορείς να απάντησεις χωρίς εξυπνάδες ;;

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 12:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοπέλα μου ασε τις εξυπνάδες
Σου έκανα μια σαφή ερώτηση
Λες οτι οι νεοπαγανιστές δεν εχουν αλήθεια
Και σε ρώτησα
Τους ρώτησες και σου το είπαν ή το έβγαλες απο το κεφάλι σου
Μπορείς να απάντησεις χωρίς εξυπνάδες ;;

...


Ή δεν είσαι παγανιστής - και δεν έχεις συναντήσει ποτέ σου - ή αυτοαποκαλείσαι κάτι (που δεν έχεις ιδέα τι είναι)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 14:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E καλά εντάξει δε πας καλά
Πρωτα βγάζεις απο το κεφαλι σου ψεμματα και τα μοστραρεις σα θεόπνευστες αλήθειες , και μετα όταν σου ζητώ να μου τα δικαιολογήσεις μου αρχίζεις τα ασχετα , τις ειρωνείες και τις ψευτοεξυπνάδες
Πότε είπα εγω κοπέλα μου οτι είμαι........παγανιστής ;;
Εχεις βέβαια καταλάβει ότι με όλα αυτα που γραφεις με δικαιωνεις οταν λεω ότι έισαστε λασπολόγοι , ψευτες , υποκριτες και ανόητοι.
Αλλη φορά , όταν κατεβάσεις πάλι κανενα ψεμα απο το κεφαλι σου τουλαχιστον φροντισε να το δικαιολογησεις , γιατι απο οτι βλεπω παο τη ξεφτιλα στη ξεφτιλα πας.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 15:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σέραπις,

Θα έλεγα ότι απλά είναι εμπαθείς ανόητοι.

Ο χριστιανισμός όπως και κάθε άλλη εξωτερική θρησκεία βασίζεται τόσο πολύ στο συναίσθημα που στο τέλος λησμονείται ποιος είναι ο ηνίοχος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 15:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

E καλά εντάξει δε πας καλά
Πρωτα βγάζεις απο το κεφαλι σου ψεμματα και τα μοστραρεις σα θεόπνευστες αλήθειες , και μετα όταν σου ζητώ να μου τα δικαιολογήσεις μου αρχίζεις τα ασχετα , τις ειρωνείες και τις ψευτοεξυπνάδες
Πότε είπα εγω κοπέλα μου οτι είμαι........παγανιστής ;;
Εχεις βέβαια καταλάβει ότι με όλα αυτα που γραφεις με δικαιωνεις οταν λεω ότι έισαστε λασπολόγοι , ψευτες , υποκριτες και ανόητοι.
Αλλη φορά , όταν κατεβάσεις πάλι κανενα ψεμα απο το κεφαλι σου τουλαχιστον φροντισε να το δικαιολογησεις , γιατι απο οτι βλεπω παο τη ξεφτιλα στη ξεφτιλα πας.

.

...


Ναι, αλλά ο μόνος εδώ που λασπολογεί, γράφει ψέματα, κάνει επίδειξη υποκρισίας και γράφει παράλογα δεν είμαι εγώ... δεν κατηγόρησα κανέναν που να μην μπορεί να μου απαντήσει.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 15:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, αλλά ο μόνος εδώ που λασπολογεί, γράφει ψέματα, κάνει επίδειξη υποκρισίας και γράφει παράλογα δεν είμαι εγώ
...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


xaxxaxaxaxaxxaxxaxaxxaxaxa
Εισαι σίγουρη

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 21:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο προσδιορισμός πράγματι θα μπορούσε να μην είναι αναγκαστικός. Αλλά πρακτικά δε γίνεται γιατί για να βελτιωθεί κάποιος, μόνο ή μόνη δε γίνεται (άσε που εύκολα το καβαλά κανείς το καλάμι χωρίς άλλους) - χρειάζεται λοιπόν η ομάδα ως πηγή γνώσης και εμπειρίας και ως σημείου αναφοράς για (αυτο)έλεγχο. Αλλά να το πρόβλημα: με το είσαι μέλος ομάδας (έστω και άτυπα) υιθετείς τη σχετική ταμπέλα...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Έχεις δίκιο γιατί ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2014, 17:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάνεις τώρα το λάθος να βρίζεις τους "χούλιγκαν" χωρίς να τους καταλαβαίνεις.

Οι χούλιγκανς δεν είναι μόνο ανεγκέφαλοι και φανατικοί οπαδοί, έχουν και ιδεολογία. Είναι μια μορφή αντίδρασης στο σύστημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2014, 17:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και κάνεις τώρα το λάθος να βρίζεις τους "χούλιγκαν" χωρίς να τους καταλαβαίνεις.

Οι χούλιγκανς δεν είναι μόνο ανεγκέφαλοι και φανατικοί οπαδοί, έχουν και ιδεολογία. Είναι μια μορφή αντίδρασης στο σύστημα.



Ή μια ιδέα του συστήματος για εκτόνωση των ζωηρών!

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2014, 17:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτιμώ τους παγανιστές που σκέφτονται πέρα από τα νεοπαγανιστικά κινήματα της Νέας Εποχής και αποστασιοποιούνται.

Τα νεοπαγανιστικά κινήματα βρωμάνε αντιχριστιανισμό, μασωνία, εκμετάλλευση, συμφέροντα. Για να είσαι παγανιστής σου επιβάλλουν να μισείς και να αρνείσαι τον χριστιανισμό και να είναι εγκλωβισμένος ο νους σου σε συγκεκριμένες ιδέες. Πρέπει να πιστεύεις αναγκαστικά στην εξέλιξη, την μετεμψύχωση, να είσαι οπαδός της Μπλαβάτσκυ, να βρίζεις τον Χριστιανισμό, να είσαι άθεος, να είσαι βουδιστής, να είσαι πανθεϊστής, να είσαι υλιστής, να ανήκεις σε κάποια μασωνική στοά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2014, 17:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και φυσικά σου επιβάλλουν να λατρεύεις τον Εωσφόρο...

αλλιώς αν ο παγανιστής δεν έχει αυτά τα στοιχεία δεν είναι "νέο" και cool.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2014, 19:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κοίτα τι μαθαίνει κανείς απο τα χριστιανά ζωντόβολα
Πω πω πω πω πω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ανυπέρβλητη σοφία

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2014, 23:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΕΡΑΠΙΣ
Για κοίτα τι μαθαίνει κανείς απο τα χριστιανά ζωντόβολα
Πω πω πω πω πω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ανυπέρβλητη σοφία

Φίλε ΣΕΡΑΠΙ χάνεις άδικα τον καιρό σου προσπαθώντας ν' αναπτύξης μαζί τους διάλογο. Απαντούν είτε με ότι κατεβάζει η νοσηρή τους φαντασία, είτε αντιγράφοντας τις ανιστόρητες μπούρδες της ΟΟΔΕ, δίχως καν να γνωρίζουν τί είναι αυτά που αντιγράφουν. Για παράδειγμα, προ ημερών ο Maradona μου έγραψε δίχως στοιχεία, ότι τόσο στα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας, όσο και στα κείμενα του Φλάβιου Ιώσηπου, ο Δανιήλ αναφέρεται ως προφήτης. Επειδή τα Χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας τα έχω στην βιβλιοθήκη μου της Αθήνας και δεν τα έχω πρόχειρα, του ζήτησα να μου δώση στοιχεία για το βιβλίο και την παράγραφο του Ιώσηπου που τα έχω εδώ, προκειμένου να διασταυρώσω αυτά που αναφέρει. Εννοείται ότι ακόμα περιμένω, για τον απλούστατο λόγο ότι ο φίλος έχει απλώς ακουστά τον Ιώσηπο, και απλώς παπαγαλίζει κάτι που αντέγραψε δίχως να είναι εις θέσιν να το διασταυρώση.
Όσο για την panpam, και μόνο από το ότι κατεβάζει μισή σελίδα με τεράστιες φωτογραφίες και απαντήσεις επί απαντήσεων , για να γράψη τρείς λέξεις, καταλαβαίνεις πως λειτουργεί το μυαλό της.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2014, 23:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΣΕΡΑΠΙΣ
Για κοίτα τι μαθαίνει κανείς απο τα χριστιανά ζωντόβολα
Πω πω πω πω πω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ανυπέρβλητη σοφία

Φίλε ΣΕΡΑΠΙ χάνεις άδικα τον καιρό σου προσπαθώντας ν' αναπτύξης μαζί τους διάλογο. Απαντούν είτε με ότι κατεβάζει η νοσηρή τους φαντασία, είτε αντιγράφοντας τις ανιστόρητες μπούρδες της ΟΟΔΕ, δίχως καν να γνωρίζουν τί είναι αυτά που αντιγράφουν. Για παράδειγμα, προ ημερών ο Maradona μου έγραψε δίχως στοιχεία, ότι τόσο στα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας, όσο και στα κείμενα του Φλάβιου Ιώσηπου, ο Δανιήλ αναφέρεται ως προφήτης. Επειδή τα Χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας τα έχω στην βιβλιοθήκη μου της Αθήνας και δεν τα έχω πρόχειρα, του ζήτησα να μου δώση στοιχεία για το βιβλίο και την παράγραφο του Ιώσηπου που τα έχω εδώ, προκειμένου να διασταυρώσω αυτά που αναφέρει. Εννοείται ότι ακόμα περιμένω, για τον απλούστατο λόγο ότι ο φίλος έχει απλώς ακουστά τον Ιώσηπο, και απλώς παπαγαλίζει κάτι που αντέγραψε δίχως να είναι εις θέσιν να το διασταυρώση.
Όσο για την panpam, και μόνο από το ότι κατεβάζει μισή σελίδα με τεράστιες φωτογραφίες και απαντήσεις επί απαντήσεων , για να γράψη τρείς λέξεις, καταλαβαίνεις πως λειτουργεί το μυαλό της.


*


Φίλε μου , έχουν εξήγηση όλα αυτα
Οι άνθρωποι ,είναι νοήμονες οντότητες , οι οποίες όμως δεν έχουν έτοιμη τη γνώση ,αλλά πρέπει όπως λεει κι ο Πλάτων να αφυπνίσουν την ηδη κρυμμένη γνώση που υπαρχει μέσα τους
Κι εδω έρχεται η αξία των διάφορων φιλοσοφικών συστημάτων και των φιλοσοφων , τα οποία αποτελούν τον πυροκροτητή της γνώσης.
Εξασκώντας ο άνθρωπος τον νου και την κριτική του ικανότητα όταν αναμετράται με γίγαντες του πνεύματος όπως ο Πλάτων ή ο Πυθαγόρας ,κατακτά σιγά σιγά ψήγματα σοφίας που ήταν σε λήθαργο και το κυριότερο , κατακτά την ικανότητα να αποσυμβολίζει και να κατανοεί.
Οσο όμως καλό και ωφελιμο είναι να αναμετρασαι με φιλοσοφικές πηγές που θα σου ανοίξουν τους ορίζοντες του πνεύματος και της κατανόησης, άλλο τόσο βλαβερο ,επιζήμιο και καταστροφικό είναι να πέσεις στη παγίδα απατεώνων-δημαγωγών, ψευτών και επαγγελματιών εκμαυλιστών και καταστροφέων της ψυχικής και πνευματικής υγείας.
Ανθρώπων δηλαδή ή και συστημάτων , όπως ο χριστιανισμος , που σου σκοτώνουν τη κριση , σου εκμαυλίζουν τη ψυχή και σου αδρανοποιούν την ικανότητα να μπορείς να αντιλαμβάνεσαι το σωστό και το λάθος
Σου καταστρέφουν δηλαδη , ενα απο τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα που έχει ο άνθρωπος στον αγώνα για τη γνώση , το πλεονεκτημα της διάκρισης.
Ετσι σε καθιστούν πνευματικά ανάπηρο, διανοητικά νεκρό και ψυχολογικά ανισσόροπο .
Και βέβαια αυτό δε το κανουν τυχαία
Οταν σε καταντουν ενα πνευματικο ερέιπιο , μπορουν και σε χαλιναγωγούν και σε τραβούν απο τη μυτη και τα αυτιά σαν προβατο και γαιδούρι.
Ετσι εξηγειται και το γεγονος , οτι , οταν καποιος εμφανιστεί και προσπαθησει να τους δείξει το αθλιο κατάντημα τους και τον υπεύθυνο για αυτο το κατάντημα , ειναι προγραμματισμενοι να αντιδρούν σαν ρομποτακια ,που δεν εχουν πλεον την ικανότητα να σκεφθούν και να κρινουν , αλλά ακολουθούν το λογισμικό που τους εχουν εγκατστησει εν αγνοία τους και τους παροτρύνει να βριζουν να χυδαιολογούν , να λασπολογούν και να τραμπουκίζουν.
Νιώθουν ασυναίσθητα ότι αυτά που τους λες , τραντάζουν όλη τη κοσμοθεωρία τους και απειλούν με κατεδάφιση , όλον τον μηχανισμό του ψεύδους ,της ανισσοροπίας ,και του παραλογισμού που τους εχουν εγκαταστησει στον ψυχισμό τους .
Ετσι σε αυτη την απειλη , που δεν είναι μονο απειλη για αυτους τους ιδιους ,αλλά και απειλή για τα αφεντικά τους που θα χασουν ενα πρόβατο απο το μαντρί τους , ειναι προγραμματισμενοι να αντιδρουν όπως είπα παραπάνω
Δυστυχώς περισσοτερο για λυπηση είναι παρα για οτιδήποτε άλλο
Οικτιρμος και λύπη μονο τους αξιζουν .

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 01:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Σωστή παιδεία, νομίζω, δεν σημαίνει το να χειρίζεσαι τις λέξεις με ευρυθμία, αλλά το να σε διακρίνει η υγιής νοητική διάθεση να σκέφτεσαι λογικά, να 'χεις σωστές απόψεις για το καλό και το κακό, το ωραίο και το αισχρό. Αυτός, λοιπόν, που άλλα πιστεύει και άλλα διδάσκει σ' όσους μαθητεύουν πλάι του, νομίζω έχει απομακρυνθεί τόσο από την παιδεία όσο και από την τιμιότητα"

Μεγας αυτοκράτωρ Ιουλιανός, που απαγόρευσε απο τους χριστιανούς απατεώνες ψευτοδασκαλους να "διδάσκουν" φιλοσοφία κι αντί για φιλοσοφία να καταστρέφουν τις ψυχές και τα μυαλά των νεων

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 07:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον Δανιήλ θα τα πούμε σε άλλο θέμα.

Ώστε ρομποτάκια είναι αυτοί που διακρίνουν τις διαφορές παγανιστών - νεοπαγανιστών; Μήπως εσύ είσαι το ρομποτάκι που ακολουθείς πιστά τις διδασκαλίες της Μπλαβάτσκυ, για να μην φανείς παλιομοδίτης παγανιστής;

Τί σχέση νομίζετε πως έχετε όλοι σας με την αρχαία Ελλάδα, σούπερ Έλληνες; Είστε νεοεποχίτες με διδασκαλίες που είναι μίγματα και σούπες των νεοπνευματικών σας διδασκάλων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 09:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...το να σε διακρίνει η υγιής νοητική διάθεση να σκέφτεσαι λογικά, να 'χεις σωστές απόψεις για το καλό και το κακό, το ωραίο και το αισχρό. ....


Βλέπουν καλά τα μάτια μου; Τι αντιοπαγανιστικοί δογματισμοί είναι αυτοί; Ποιος ορίζει την 'υγιή νοητική διάθεση;' - εσύ; Το καλό και το κακό δεν είναι σχετικά; Άσε πάλι το "ωραίο" και το "αισχρό;" πως / ποιος τα ορίζει αυτά;
Νόμιζα το αντίθετο του ωραίου είναι το άσχημο και του "αισχρού" το "ηθικό!"

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 10:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

...το να σε διακρίνει η υγιής νοητική διάθεση να σκέφτεσαι λογικά, να 'χεις σωστές απόψεις για το καλό και το κακό, το ωραίο και το αισχρό. ....


Βλέπουν καλά τα μάτια μου; Τι αντιοπαγανιστικοί δογματισμοί είναι αυτοί; Ποιος ορίζει την 'υγιή νοητική διάθεση;' - εσύ; Το καλό και το κακό δεν είναι σχετικά; Άσε πάλι το "ωραίο" και το "αισχρό;" πως / ποιος τα ορίζει αυτά;
Νόμιζα το αντίθετο του ωραίου είναι το άσχημο και του "αισχρού" το "ηθικό!"

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Αχ γλυκειά μου , πάλι εκτίθεσαι
Εγώ σου είπα
Ανοιγε και κανενα βιβλίο γιατί θα γίνεσαι συνεχώς ρεζίλι
Αυτα δεν τα λεω εγώ γλυκειά μου αναλφάβητη
Ο αυτοκράτωρ Ιουλιανός τα έλεγε , που ήξερε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και το υγιές και το μη υγιές και το καλο και το μη καλό και το αισχρό και το ηθικό
Καλά τόσο πολυ εχει καταστραφει ο αυτοδεβασμός σου που ενω εκτίθεσαι συνεχώς λόγω της αμάθειας σου , εσυ συνεχίζεις απτόητη να εκτίθεσαι;;
Τώρα βέβαια , δε σε πείραξε που ο "αγιος" σου σε κατονόμαζε ως πόρνη και φίδι , αυτά τα δευτερεύοντα θα σε πειράξουν

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 10:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

...το να σε διακρίνει η υγιής νοητική διάθεση να σκέφτεσαι λογικά, να 'χεις σωστές απόψεις για το καλό και το κακό, το ωραίο και το αισχρό. ....


Βλέπουν καλά τα μάτια μου; Τι αντιοπαγανιστικοί δογματισμοί είναι αυτοί; Ποιος ορίζει την 'υγιή νοητική διάθεση;' - εσύ; Το καλό και το κακό δεν είναι σχετικά; Άσε πάλι το "ωραίο" και το "αισχρό;" πως / ποιος τα ορίζει αυτά;
Νόμιζα το αντίθετο του ωραίου είναι το άσχημο και του "αισχρού" το "ηθικό!"

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ


Αχ γλυκειά μου , πάλι εκτίθεσαι
Εγώ σου είπα
Ανοιγε και κανενα βιβλίο γιατί θα γίνεσαι συνεχώς ρεζίλι
Αυτα δεν τα λεω εγώ γλυκειά μου αναλφάβητη
Ο αυτοκράτωρ Ιουλιανός τα έλεγε , που ήξερε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και το υγιές και το μη υγιές και το καλο και το μη καλό και το αισχρό και το ηθικό
Καλά τόσο πολυ εχει καταστραφει ο αυτοδεβασμός σου που ενω εκτίθεσαι συνεχώς λόγω της αμάθειας σου , εσυ συνεχίζεις απτόητη να εκτίθεσαι;;
Τώρα βέβαια , δε σε πείραξε που ο "αγιος" σου σε κατονόμαζε ως πόρνη και φίδι , αυτά τα δευτερεύοντα θα σε πειράξουν
...


Παραληρείς και πάλι - και μιλούσες για διάλογο! Κάνε διάλογο ψύχραιμα αν θέλεις διάλογο. Αλλά εσύ βήμα για να κηρύττεις το μίσος σου ψάχνεις.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 10:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι διάλογο να κάνω μαζί σου κοπέλα μου
Καλύτερα να παω σε καμμια παιδική χαρά να κάνω διάλογο με κανένα πιτσιρίκι παρα με σένα.
Αχ και πάλι αχ


.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 10:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι διάλογο να κάνω μαζί σου κοπέλα μου
Καλύτερα να παω σε καμμια παιδική χαρά να κάνω διάλογο με κανένα πιτσιρίκι παρα με σένα.
Αχ και πάλι αχ...
Το προβλημά σου είναι η αδυναμία σου για διάλογο και όχι οι συνομιλητές/συνομιλήτριες - συνεχίζεις με την υστερία, τον παραλογισμό και το μίσος αφού δεν μπορείς αλλιώς

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

troll_1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2014, 10:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους troll_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αντιπαθώ τον αυτοκράτορα Ιουλιανό.

Όμως νομίζω ότι είχε κοροιδέψει την διήγηση της Γενέσεως, λέγοντας τί πιο ανόητο από έναν που δεν μπορεί να ξεχωριστεί το καλό από το κακό. Εσείς σαν "έλληνες φιλόσοφοι" έχετε κάτι παραπάνω να πείτε ή είστε ικανοποιημένοι από αυτό που λέει ο Ιουλιανός;

Ας το φιλοσοφήσουμε το θέμα λοιπόν. Είναι ΟΛΟΙ σε θέση να ξεχωρίζουν το καλό από το κακό, ακόμη και τα νήπια και τα παιδιά; Αν δεν τους δείξει κάποιος, δεν είναι επικίνδυνο να πειραματίζονται; Ο Αδάμ και η Εύα σαν παιδιά του Θεού, δεν ήταν επικίνδυνο να πειραματίζονται αντί να ακούνε τις οδηγίες του Θεού; Ακόμη χειρότερα, δεν ήταν ολέθριο να διαλέξουν την γνώση που τάχα δίνει δύναμη και αθανασία αντί της αληθινής Γνώσεως που είναι ο αληθινός Θεός, στα χέρια του Οποίου ήταν η πνοή τους;

Όχι τίποτε άλλο, αλλά με μεγάλη επιπολαιότητα αρνείστε κάποια εξήγηση και φτάνετε σε πρόχειρες κατηγορίες του τύπου - οι χριστιανοί δεν ξέρουν να διακρίνουν το καλό από το κακό, το σωστό από το λάθος.

Είναι καθαρά ένα ψευτο αντιεξουσιαστικό επιχείρημα. Ο κακός Γιαχβέ και ο καλός Εωσφόρος/Προμηθέας. Λκολουθήστε λοιπόν εσείς τις οδηγίες του καλού Εωσφόρου/Προμηθέα για να γίνετε αυτοδύναμοι Θεοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy