ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Οσσο- οι δεκα μη εντολες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2014, 11:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

''Αυτές οι δέκα μη-εντολές συνιστούν τη βασική μου στάση ως προς την πραγματικότητα, ως προς την απελευθέρωση του ανθρώπου από κάθε είδος πνευματικής σκλαβιάς.

1η) Ελευθερία

2η) Μοναδικότητα της ατομικότητας

3η) Αγάπη

4η) Διαλογισμός

5η) Όχι σοβαρότητα

6η) Παιχνιδιάρικη διάθεση

7η) Δημιουργικότητα

8η) Ευαισθησία

9η) Ευγνωμοσύνη

10η) Αίσθηση μυστηρίου

Συμπληρωματικές υπενθυμίσεις :


-Ποτέ μην υπακούς την εντολή του καθενός, εκτός αν έρχεται από μέσα σου, επίσης.
- Δεν υπάρχει άλλος Θεός εκτός από την ίδια τη Ζωή.
- Η αλήθεια είναι μέσα σου, μην την αναζητάς αλλού.
- Η αγάπη είναι η προσευχή.
- Το να γίνεις «ένα τίποτα» , είναι η πόρτα για την αλήθεια. Το κενό το ίδιο είναι το μέσο, ο στόχος και η επίτευξη.
- Η ζωή είναι εδώ και τώρα.
-Ζήσε συνειδητά.
- Μην κολυμπάς –να ρέεις.
- Πέθαινε κάθε στιγμή, ώστε να μπορείς να είσαι νέος σε κάθε στιγμή.
- Μην αναζητάς. Αυτό που είναι, είναι. Σταμάτα και παρατήρησε . ''

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 21:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ σωστα αυτα που λες....Διαβασε αν θες και τη δικη μου αποψη για το θεμα αυτο.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ-ΕΥΤΥΧΙΑ

ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ-ΕΥΡΕΣΗ ΕΛΑΤΩΜΑΤΩΝ,ΑΠΩΘΗΜΕΝΩΝ,ΦΟΒΙΩΝ κτλ.,TI ΘΕΛΩ ΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ

ΑΥΤΟΚΥΡΙΑΡΧΙΑ-ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΕΛΑΤΩΜΑΤΩΝ,ΑΠΩΘΗΜΕΝΩΝ,ΦΟΒΙΩΝ κτλ.,ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΟΥ ΝΟΥ ΣΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ,ΕΠΙΘΥΜΙΑ,ΠΑΡΟΡΜΗΣΗ(ΚΙΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ-ΔΕΝ ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ,ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ)

ΕΞΕΛΙΞΗ-ΕΠΙΒΙΩΣΗ,ΓΝΩΣΗ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ,ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ(ΑΚΟΝΙΣΜΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΕΩΝ ΤΡΟΠΩΝ ΣΚΕΨΗΣ,ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ ΑΝΙΑΣ)

ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΨΥΧΗ-ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ,ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟΣ,ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ,ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗΣ(ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ-ΓΑΛΗΝΙΟΣ,ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ)

ΣΧΕΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

ΙΣΟΤΗΤΑ-ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ,ΜΕΤΑΞΥ ΛΑΩΝ ΚΑΙ ΦΥΛΩΝ

ΑΛΛΥΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ-ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ,ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ κτλ.,ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΑΣ,ΤΗΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑΣ

ΑΛΛΥΛΟΒΟΗΘΕΙΑ-ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ,ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ,ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ-ΕΦΟΣΟΝ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΓΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ

ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rintrah
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2014, 02:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να'σαι καλά φίλε panosromlydian3 που άνοιξες το θέμα, γιατί τα άλλα που βρήκα για τον osho ήταν παλιά και ήθελα ρε παιδί μου να γράψω κι εγώ κάτι!Είναι ουσιαστικό για μένα, καταλαβαίνεις;Εδώ ο τύπος γράφει τις δέκα μη-εντολές του.Και είναι εμπνευσμένος δεν τίθεται θέμα.Αλλά υπάρχει κάτι άλλο, κάτι άλλο, κάπου αλλού, ανάμεσα στις γραμμές, ανάμεσα σε όλες τις γραμμές παντού! Δεν αρκούν οι δέκα μη-εντολές για να δέσει το γλυκό.Με ένα περίεργο τρόπο, ενώ μπορώ να πω οτι είναι ωραίες, νιώθω πως ήταν μέρος της προσωπικής τέχνης του Όσσο να ζει τη ζωή και να κοινωνεί το μυστήριο στους συνανθρώπους του.Δένει το γλυκό, και μετά είσαι ο Όσσο, και μετά γράφεις τις δέκα μη-εντολές.Κι ό,τι γίνει.Αλλά το κάλεσμα είναι τόσο συναρπαστικό και ουσιώδες, που τα λόγια και οι πράξεις κάθε άλλου πλάσματος που μας εμπνέει, καθίστανται ενα απόλυτο μηδέν μπροστά στη στιγμή μας.Καταλαβαίνεις πως το εννοώ;Δεν υποβιβάζω τους λόγους ενός ανθρώπου. Έχει να κάνει με το καθρέφτισμα!Αυτό ε, είναι τουλάχιστον κάτι.Γιατί ο προορισμός είναι ο κοινός τόπος.Αρα,θέλω να πω πως υπάρχει τουλάχιστον μια εντολή πάνω απο αυτές τις δέκα-μη εντολές και πανω απο όλες γενικά τις εντολές και μη, και αυτή δε γίνεται να δοθεί έτσι, με αυτόν τον τρόπο. Αναδύεται απο μέσα μας και αυτή, αυτή και μόνον αυτή κάνει το τσαφ!

ΓΗΣ ΠΑΙΣ ΕΙΜΙ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΥ ΑΣΤΕΡΟΕΝΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2014, 16:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

''Αυτές οι δέκα μη-εντολές συνιστούν τη βασική μου στάση ως προς την πραγματικότητα, ως προς την απελευθέρωση του ανθρώπου από κάθε είδος πνευματικής σκλαβιάς.

1η) Ελευθερία

2η) Μοναδικότητα της ατομικότητας

3η) Αγάπη

4η) Διαλογισμός

5η) Όχι σοβαρότητα

6η) Παιχνιδιάρικη διάθεση

7η) Δημιουργικότητα

8η) Ευαισθησία

9η) Ευγνωμοσύνη

10η) Αίσθηση μυστηρίου

Συμπληρωματικές υπενθυμίσεις :


-Ποτέ μην υπακούς την εντολή του καθενός, εκτός αν έρχεται από μέσα σου, επίσης.
- Δεν υπάρχει άλλος Θεός εκτός από την ίδια τη Ζωή.
- Η αλήθεια είναι μέσα σου, μην την αναζητάς αλλού.
- Η αγάπη είναι η προσευχή.
- Το να γίνεις «ένα τίποτα» , είναι η πόρτα για την αλήθεια. Το κενό το ίδιο είναι το μέσο, ο στόχος και η επίτευξη.
- Η ζωή είναι εδώ και τώρα.
-Ζήσε συνειδητά.
- Μην κολυμπάς –να ρέεις.
- Πέθαινε κάθε στιγμή, ώστε να μπορείς να είσαι νέος σε κάθε στιγμή.
- Μην αναζητάς. Αυτό που είναι, είναι. Σταμάτα και παρατήρησε . ''



Το πρόβλημα μ'αυτές τις εντολές είναι - τελικά - ότι πρόκειται για δήλωση προς εντυπωσιασμό και βόλεμα -

Στερούνται βασικών χαρακτηριστικών:

1. δεν είναι εντολές (δεν είναι στην προστακτική)
2. Είναι ασαφείς, η υλοποίησή τους δεν μπορεί να μετρηθεί παρά αυθαίρετα κτλ.

quote:
...να είναι γραπτές, σαφείς, μετρήσιμες και χρονικά οριοθετημένες με βάση τον καθορισμό στόχων SMART (Specific, Measurable, Achievable, Resourced, Timed). Δηλαδή, στόχων που να είναι συγκεκριμένοι, μετρήσιμοι, να μπορούν να επιτευχθούν και άρα να είναι ρεαλιστικοί, να υπάρχουν οι πόροι (οικονομικοί, ανθρώπινο δυναμικό κ.λπ.) για να μπορέσουν να υλοποιηθούν βάσει συγκεκριμένων χρονικών πλαισίων.

http://www.sse.org.cy/gr/index.php/4

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian5
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2014, 16:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''1. δεν είναι εντολές (δεν είναι στην προστακτική)''

Aφου λεγονται μη εντολες ... : /


''2. Είναι ασαφείς, η υλοποίησή τους δεν μπορεί να μετρηθεί παρά αυθαίρετα κτλ.''

Σωστα και αυτο ειναι το θετικο τους...
Οσο περισσοτερο περιοριζεις την αντιληψη σου σε κατι συγκεκριμενο ,τοσο η συνειδηση σου χανεται στο συγκεκριμενο και χανει το υπολοιπο μεγαλυτερο και πιο ομορφο μερος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2014, 16:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

''1. δεν είναι εντολές (δεν είναι στην προστακτική)''

Aφου λεγονται μη εντολες ... : /


''2. Είναι ασαφείς, η υλοποίησή τους δεν μπορεί να μετρηθεί παρά αυθαίρετα κτλ.''

Σωστα και αυτο ειναι το θετικο τους...
Οσο περισσοτερο περιοριζεις την αντιληψη σου σε κατι συγκεκριμενο ,τοσο η συνειδηση σου χανεται στο συγκεκριμενο και χανει το υπολοιπο μεγαλυτερο και πιο ομορφο μερος.


Δίκιο έχεις αλλά το μη- που κολλάει;
Ναι αλλά είναι και το αρνητικό τους γιατί όσο πιο πολύ διευρύνεις το στόχο τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα έχει να νομίζεις ότι είσαι καλός στο σημάδι χωρίς να πετυχαίνεις τίποτα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy