ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπαρχει θεος?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2014, 18:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευω οτι για να απαντηθει αυτο το ερωτημα θα πρεπει να ανατρεξουμε στο κοσμογονικο ερωτημα...Ποιος εφτιαξε το συμπαν?
Η θρησκεια λεει οτι το εφτιαξε ο θεος μεσα σε 7 ημερες.Υστερα εφτιαξε τον ανθρωπο κατ εικονα και ομοιωση του.Εδω ομως προκυπτει η εξης αντιφαση.Πως γινεται ο ανθρωπος να ειναι ομοιος με το θεο τη στιγμη που η ιδια η θρησκεια παρουσιαζει τον Θεο ως ενα αορατο και αυλο ον.Η θεωρεια αυτη περι δημιουργιας του κοσμου και του ανθρωπου απο το Θεο στερειται αποδειξης, καθως για τη μοναδικη υποτιθεμενη αποδειξη που ειναι η αγια γραφη, δεν υπαρχει η παραμικρη αποδειξη οτι ειναι αληθινη.Και εννοω οτι κανεις δεν μπορει να αποδειξει οτι η αγια γραφη ειναι θεοπνευστη.Θα μπορουσε ο οποιοσδηποτε,ακομα και εγω, να γραψει ενα βιβλιο και μετα να ισχυριστει οτι ολα αυτα που γραφει του τα ειπε ο θεος.
Η επιστημη απο την αλλη εχει αποδειξει με το πειραμα του cern οτι ολα δημιουργηθηκαν ξαφνικα εκ του μηδενος(θεωρεια του big bang).Εχει επισης αποδειξει οτι η ζωη στη γη δεν δημιουργηθηκε απο το Θεο, αλλα υπευθηνη για τη ζωη στη γη ειναι η καταληλη προς δημιουργια ζωης, αποσταση της γης απο τον ηλιο.Η ακτινες του ηλιου καθως επισης και η υπαρξη ατμοσφαιρας δημιουργησαν τα πρωτα ιχνη υδροβιας ζωης τα οποια μεσα απο μια παροδο εκατομμυριων χρονων εξελιχθηκαν στις σημερινες μορφες ζωης(εξελικτικη θεωρεια του δαρβινου κτλ).
Αφου λοιπον συμφωνα με χειροπιαστες αποδειξεις καταρριπτεται η θεωρεια της θρησκειας περι δημιουργιας του κοσμου σε 7 ημερες κτλ.,αλλα αποδεικνυεται η δημιουργια μεσω του big bang, μενει να αναλυσουμε το πως δημιουργηθηκε το big bang.Εγινε μονο του η καποιος εβαλε το χερι του?Ποια ειναι η αιτια του big bang?Εχει αποδειχτει οτι αιτια της υπαρξης του συμπαντος ειναι το big bang.Αν η αιτια της υπαρξης του big bang ειναι η θεληση καποιου θεου,τοτε ποια ειναι η αιτια της υπαρξης του Θεου?Σε περιπτωση που καποιος απαντα οτι ο Θεος δημιουργηθηκε μονος του η οτι υπηρχε απο παντα, ας απαντησει σε αυτην την ερωτηση.Αν στεκει η θεωρεια οτι ο θεος φτιαχτηκε μονος του γιατι να μη στεκει και η θεωρεια οτι και το big bang φτιαχτηκε μονο του χωρις να υπαρχει η θεληση καποιου Θεου?Οσο για την αποψη που πολυ συχνα ακουω οτι ο Θεος υπηρχε απο παντα, ας εξηγηθει πως γινεται να υπαρχει κατι διχως αρχη? Αποτελεσμα χωρις αιτια? Πως θα μπορουσε να υπαρχει απο παντα?Σιγουρα καπως δημιουργηθηκε.Σιγουρα υπηρξε μια αιτια.Ποια θα μπορουσε να ηταν η αιτια της υπαρξης του Θεου?Η μονη υποθεση που μπορω να κανω ειναι οτι ο θεος φτιαχτηκε απο καποιον αλλο Θεο.Και αυτος ο αλλος Θεος ομως, σιγουρα θα προερχεται απο καποιον προηγουμενο και παει λεγοντας μεχρι να βρεθει ο πρωτος θεος και να μας γυρισει ξανα στο ερωτημα που ηδη εχουμε. Δηλαδη το πως φτιαχτηκε ο Θεος.Μια τετοια υποθεση ομως κανει τον Θεο θνητο, πραγμα που σημαινει οτι καταρριπτονται ολα οσα λεει η θρησκεια περι αθανασιας και παντοδυναμιας του Θεου.Ενας θνητος Θεος τη διαφορα μπορει να εχει απο τον ανθρωπο?Αυτο που κανει τον Θεο ανωτερο ον απο τον ανθρωπο ειναι η αθανασια του.Αν στερειται αθανασιας τοτε δεν ειναι Θεος.Αρα η θεωρεια οτι ο Θεος υπηρχε απο παντα καταρριπτεται επειδη στερειται αποδειξης και λογικης.
Εφοσον λοιπον αποδειξαμε με τη λογικη οτι ο Θεος δεν μπορει να υπαρχει απο παντα και οτι δεν γινεται να φτιαχτηκε μονος του γιατι τοτε θα μπορουσε και το big bang να εκραγει μονο του, ερχομαστε παλι στην αρχη της ερευνας που κανουμε και εχουμε ακριβως την ιδια απορια...Πως εγινε το big bang?Οσο μενουμε με την απορια περι δημιουργιας big bang μενουμε και με την απορια περι υπαρξης Θεου.Πιστευω οτι δεν μπορουμε να αποδειξουμε ουτε την υπαρξη ουτε την ανυπαρξια του θεου.Με λιγα λογια δεν εχουμε ιδεα για το αν υπαρχει.
Βεβαια υπαρχει και η αποψη οτι ο θεος ειναι δημιουργημα του ανθρωπου με σκοπο να τον απαλλαξει απο το φοβο του αγνωστου.Οταν βλεπεις κατι που δεν ξερεις τι ειναι, σου προκαλει φοβο.Και η αντιδραση σε αυτο το φοβο ειναι να δωσεις μια αιτια σε αυτο που σου προκαλει απορια.Να καταλαβεις τι ειναι και απο που προερχεται.Να το κανεις οικειο.Δικο σου.Ειναι μια πολυ φυσικη αντιδραση και απολυτως λογικη.Οι περισσοτερες αποδειξης τεινουν να μας πεισουν πιο πολυ για την ανυπαρξια παρα για την υπαρξη του Θεου.Παρολα αυτα δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια ουτε οτι υπαρχει ουτε οτι δεν υπαρχει.Και εφοσον δεν ξερουμε αν υπαρχει, ποιος ο λογος να ζουμε συμφωνα με κανονες και νομους για τους οποιους δεν ξερουμε αν υπαρχει εμπνευστης?Τ αποδειξη εχουμε οτι μετα το θανατο παμε στην κολαση η στον παραδεισο?Τι αποδειξη εχουμε οτι υπαρχει το Θειο δικαστηριο που θα μας καταδικασει σε αιωνια τιμωρια η θα μας στειλει στην αγκαλια του Θεου?Το μονο που εχουμε ειναι προφειτιες και γραπτα τα οποια στερουνται και αποδειξης και λογικης..Στη ζωη ο καθενας πρεπει να κανει τις επιλογες του χωρις να φοβαται κανενα Θεο και καμια τιμωρια γιατι πολυ απλα δεν ξερει αν υπαρχει.Το μονο που ξερουμε και στο οποιο πρεπει να πιστευουμε γιατι ειναι υπαρκτο και ζωντανο ειναι ο εαυτος μας.
Αυτη ειναι η αποψη μου για το αν υπαρχει Θεος και περιμενω τις δικες σας....

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2014, 22:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''Η επιστημη απο την αλλη εχει αποδειξει με το πειραμα του cern οτι ολα δημιουργηθηκαν ξαφνικα εκ του μηδενος(θεωρεια του big bang).Εχει επισης αποδειξει οτι η ζωη στη γη δεν δημιουργηθηκε απο το Θεο, αλλα υπευθηνη για τη ζωη στη γη ειναι η καταληλη προς δημιουργια ζωης, αποσταση της γης απο τον ηλιο.Η ακτινες του ηλιου καθως επισης και η υπαρξη ατμοσφαιρας δημιουργησαν τα πρωτα ιχνη υδροβιας ζωης τα οποια μεσα απο μια παροδο εκατομμυριων χρονων εξελιχθηκαν στις σημερινες μορφες ζωης(εξελικτικη θεωρεια του δαρβινου κτλ).''

100% λαθος...Και ακουγεται σαν θρησκοληπτικη επιστημη,αν μη τι αλλο.

We're a laugh without tear
The hope without the fear
We are coming, home

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2014, 22:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περα απο το να αρνεισαι χωρις επιχειρηματα τι επιχειρημα εχεις να αντιταξεις για να υπερασπιστεις την αρνηση σου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2014, 22:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι οταν καποιος διαφωνει διχως να λεει το λογο που διαφωνει,διχως να εχει καποιο επιχειρημα,τοτε ο λογος που διαφωνει ειναι οτι καταρριφθηκαν οι δηθεν θεμελιωμενες και παγιωμενες αποψεις του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 11:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eιναι πολλα ρε συ...

Ας πουμε για παραδειγμα ,οτι η ηλιοκεντρικη θεωρια ειναι ενα ματσο ψεμματα και ανοησιες και η θεωρια της σχετικοτητας εχει απορριφθει απο το 1910 πριν καν βγει...

Συν το γεγονος οτι το φως δεν μεταδιδεται σε ευθεια γραμμη οπως λενε,
με κανει να μην ασχοληθω ποτε με mainstream επιστημη...

Ο επιταχυντης του cern ειναι μια σειρα απο παιχνιδια και καλωδια
που χρησιμευουν για τους τουριστες να βγαζουν φωτογραφιες...

Δες αυτο το σαιτ να φυγεις απο το ματριξ της ψευτικης επιστημης.

http://www.wildheretic.com/

We're a laugh without tear
The hope without the fear
We are coming, home

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 12:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα εγω προσωπικα δεν εχω δει τιποτα που να αποδεικνυει οτι δεν ισχυει το πειραμα του cern....Ισως να κανω και λαθος δε λεω.....
Αλλα και λαθος να κανω, αυτο δεν αποδεικνυει την υπαρξη Θεου.Αν κανω λαθος απλως θα καταρριφθει η αποδειξη περι δημιουργιας του συμπαντος απο το big bang.Δεν θα αποδειχτει η δημιουργια του συμπαντος, απο τον Θεο...Αυτο ειναι κατι που παρα το γεγονος οτι οι πιο πολλες αποδειξεις τεινουν να μας πεισουν για την ανυπαρξια του θεου,δεν θα μαθουμε ποτε με σιγουρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 12:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα εγω προσωπικα δεν εχω δει τιποτα που να αποδεικνυει οτι δεν ισχυει το πειραμα του cern....Ισως να κανω και λαθος δε λεω.....
Αλλα και λαθος να κανω, αυτο δεν αποδεικνυει την υπαρξη Θεου.Αν κανω λαθος απλως θα καταρριφθει η αποδειξη περι δημιουργιας του συμπαντος απο το big bang.Δεν θα αποδειχτει η δημιουργια του συμπαντος, απο τον Θεο...Αυτο ειναι κατι που παρα το γεγονος οτι οι πιο πολλες αποδειξεις τεινουν να μας πεισουν για την ανυπαρξια του θεου,δεν θα μαθουμε ποτε με σιγουρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 12:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα εγω προσωπικα δεν εχω δει τιποτα που να αποδεικνυει οτι δεν ισχυει το πειραμα του cern....Ισως να κανω και λαθος δε λεω.....
Αλλα και λαθος να κανω, αυτο δεν αποδεικνυει την υπαρξη Θεου.Αν κανω λαθος απλως θα καταρριφθει η αποδειξη περι δημιουργιας του συμπαντος απο το big bang.Δεν θα αποδειχτει η δημιουργια του συμπαντος, απο τον Θεο...Αυτο ειναι κατι που παρα το γεγονος οτι οι πιο πολλες αποδειξεις τεινουν να μας πεισουν για την ανυπαρξια του θεου,δεν θα μαθουμε ποτε με σιγουρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 12:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα εγω προσωπικα δεν εχω δει τιποτα που να αποδεικνυει οτι δεν ισχυει το πειραμα του cern....Ισως να κανω και λαθος δε λεω.....
Αλλα και λαθος να κανω, αυτο δεν αποδεικνυει την υπαρξη Θεου.Αν κανω λαθος απλως θα καταρριφθει η αποδειξη περι δημιουργιας του συμπαντος απο το big bang.Δεν θα αποδειχτει η δημιουργια του συμπαντος, απο τον Θεο...Αυτο ειναι κατι που παρα το γεγονος οτι οι πιο πολλες αποδειξεις τεινουν να μας πεισουν για την ανυπαρξια του θεου,δεν θα μαθουμε ποτε με σιγουρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 13:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοιτα εγω προσωπικα δεν εχω δει τιποτα που να αποδεικνυει οτι δεν ισχυει το πειραμα του cern....Ισως να κανω και λαθος δε λεω.....
Αλλα και λαθος να κανω, αυτο δεν αποδεικνυει την υπαρξη Θεου.Αν κανω λαθος απλως θα καταρριφθει η αποδειξη περι δημιουργιας του συμπαντος απο το big bang.Δεν θα αποδειχτει η δημιουργια του συμπαντος, απο τον Θεο...Αυτο ειναι κατι που παρα το γεγονος οτι οι πιο πολλες αποδειξεις τεινουν να μας πεισουν για την ανυπαρξια του θεου,δεν θα μαθουμε ποτε με σιγουρια.



Δεν ξερω αν υπαρχει θεος η οχι...
Εμπιστευομαι οτι τα εσωτερικα παλια κειμενα που μιλουν για τον Αρχοντα των αρχοντων των κυκλων...

Εκεινο που αισθανομαι ομως ειναι οτι υπαρχει κατι αιωνιο ,πανταχου παρον,που δεν εχει αρχη ουτε τελος...Που ουτε γεννηθηκε ,ουτε πεθαινει...Που απλως ειναι.

Που ειναι ανεξαρτητο απο την πολικοτητα των δυναμεων.

We're a laugh without tear
The hope without the fear
We are coming, home

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 13:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aυτο που αισθανεσαι ειναι η εννοια του θεου και που για την οποια δεν υπαρχει αποδειξη οτι υπαρχει.Ισως και να υπαρχει εγω δεν απορριπτω τιποτα.Απλως εμπιστευομαι τις αποδειξεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 15:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panosfromlydian3:

Eιναι πολλα ρε συ...

Ας πουμε για παραδειγμα ,οτι η ηλιοκεντρικη θεωρια ειναι ενα ματσο ψεμματα και ανοησιες και η θεωρια της σχετικοτητας εχει απορριφθει απο το 1910 πριν καν βγει...

Συν το γεγονος οτι το φως δεν μεταδιδεται σε ευθεια γραμμη οπως λενε,
με κανει να μην ασχοληθω ποτε με mainstream επιστημη...

Ο επιταχυντης του cern ειναι μια σειρα απο παιχνιδια και καλωδια
που χρησιμευουν για τους τουριστες να βγαζουν φωτογραφιες...

Δες αυτο το σαιτ να φυγεις απο το ματριξ της ψευτικης επιστημης.

http://www.wildheretic.com/



Ναι, πράγματι.
Και η θεωρία της εξέλιξης είναι όλη μια βλακεία, ο Δαρβίνος έπινε απαγορευμένα όταν την έγραφε.
Αυτό με το standard model που μας πασάρει η δήθεν επιστήμη είναι μια τρελή ανοησία, δεν ισχύει, οι άνθρωποι που το έγραψαν είναι για δέσιμο.
Και οι φιλοσοφικές θεωρίες περί αιτιότητας είναι σαχλαμάρες για μικρά παιδιά.

Ανοίξτε τα μάτια σας:
http://www.olatasfazwolatamaxairwnw.com


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 15:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To παρόν θέμα μεταφέρεται στην ενότητα:
.-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
Επιστήμη κι Εσωτερισμός

από την ενότητα:
Νέα Μηνύματα ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
Το Internet είναι ίσως το καλύτερο μέσο, το οποίο μπορεί γρήγορα και αξιόπιστα να μας ενημερώσει για το τι γίνεται σήμερα στον κόσμο. Έτσι μέσα σε αυτήν την κατηγορία θα παρουσιάζουμε τα πιο ενδιαφέροντα νέα (με παραπομπές στις πηγές τους)

όπου είχε δημοσιευτεί αρχικά.

kostasesco
τις περιγραφές των θεματικών κατηγοριών για τα forums θα τις δεις στη σελίδα: Όλα τα Forums


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 15:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oταν αρνειστε μια αποψη να λετε και για πιο λογο την αρνειστε...Η αρνηση ανευ επιχειρηματος δεν μου λεει τιποτα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 15:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αναφέρεσαι στο δικό μου μήνυμα, διάβασέ το όλο από την αρχή μέχρι το τέλος
(hint: διάβασε και το link)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 15:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια δεν το ανοιγει....δεν ξερω γιατι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 15:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μιας και γινεται λογος για ψευτικη επιστημη,μπορειτε να με διαφωτισετε δειχνοντας μου την αληθινη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 15:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμαλια δεν το ανοιγει....δεν ξερω γιατι

Γιατί είναι "μούφα", γι' αυτό δεν ανοίγει βρε kostasesco!!

Το link γράφει:

OLA TA SFAZW OLA TA MAXAIRWNW . COM
(όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω . com)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 22:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostasesco φίλε μου ,έχεις γράψει στα παλιά σου τα παπούτσια ολες τις φιλοσοφίες ελληνικές και ανατολικές ,όλες τις πνευματικές διδασκαλίες και έχεις αναγάγει τον εαυτό σου ως παντογνώστη που τα ξέρει όλα απο μόνος του ,χωρίς να χρειαστεί να ανοίξει ένα βιβλίο να κάτσει εστω 10 λεπτα να ξεστραβωθεί και να καταλάβει τη στραβομάρα του .
Ακου φίλε , κι εγω μπορέι να πιστεύω ότι η γη είναι μια τεράστια κατσαρίδα και όλο το σύμπαν ενας οχετός όπου χέζουν τεράστια μικρόβια αλλά δεν θα απασχολήσω και ένα ολόκληρο φόρουμ με ότι μαλακία μου κατέβει στο κεφάλι.
Υπάρχουν άλλα φόρουν που ταιριάζουν περισσότερο στην ιδιοσυγκρασία σου αλλα εγω δεν είμαι αναγκασμενος να καθομαι να διαβαζω ότι μαλακία σου προκύψει καθημερινά.

.


Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 23:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεραπις

Γιατί προβληματίζεσαι?

Υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης.

Πάντως αποδεικνύεται περίτρανα, γιά άλλη μιά φορά, πως η ημιμάθεια είναι πολύ χειρότερη από την αμάθεια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 23:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panosfromlydian3:

Eιναι πολλα ρε συ...

Ας πουμε για παραδειγμα ,οτι η ηλιοκεντρικη θεωρια ειναι ενα ματσο ψεμματα και ανοησιες και η θεωρια της σχετικοτητας εχει απορριφθει απο το 1910 πριν καν βγει...

Συν το γεγονος οτι το φως δεν μεταδιδεται σε ευθεια γραμμη οπως λενε,
με κανει να μην ασχοληθω ποτε με mainstream επιστημη...

Ο επιταχυντης του cern ειναι μια σειρα απο παιχνιδια και καλωδια
που χρησιμευουν για τους τουριστες να βγαζουν φωτογραφιες...

Δες αυτο το σαιτ να φυγεις απο το ματριξ της ψευτικης επιστημης.

http://www.wildheretic.com/



Ναι, πράγματι.
Και η θεωρία της εξέλιξης είναι όλη μια βλακεία, ο Δαρβίνος έπινε απαγορευμένα όταν την έγραφε.
Αυτό με το standard model που μας πασάρει η δήθεν επιστήμη είναι μια τρελή ανοησία, δεν ισχύει, οι άνθρωποι που το έγραψαν είναι για δέσιμο.
Και οι φιλοσοφικές θεωρίες περί αιτιότητας είναι σαχλαμάρες για μικρά παιδιά.

Ανοίξτε τα μάτια σας:
http://www.olatasfazwolatamaxairwnw.com




Αν ημουν διαχειριστης,θα ειχα κλεισει εσενα,τη Μυθηρα και τη Σοφια σε ενα δικο σας υπο-φορουμ οπου τα υπολοιπα θα ηταν κλειδωμενα για εσας .Εκει μονο θα μπορουσατε να βλεπετε αλλα οχι να γραφετε.

Την πανπαμ την αφηνω και στα αλλα γιατι εχει μια αλφα ενσυναισθηση και δεν το παιζει αφ'υψηλου.

We're a laugh without tear
The hope without the fear
We are coming, home

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2014, 23:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιθετως φιλε σεραπις..εχω διαβασει και ελληνικη φιλοσοφια και ανατολικη..και σε καμια απο τις 2 δεν εχω βρει καποια αποδειξη για την υπαρξη του θεου.Ο ανθρωπος απο την αρχη της πορειας του πανω στη γη προσπαθησε να εξηγησει τα φυσικα φαινομενα αποδιδοντας τα, στους θεους.Αυτο ομως δεν αποδυκνυει την υπαρξη του θεου.Πολλα απο τα φαινομενα που αλλωτε απεδιδε στη θεληση του θεου ειδε οτι εξηγουνται με τη λογικη δια μεσω της επιστημης..Αυτα που σου λεω σεραπις δεν τα εχω βγαλει απο το κεφαλι μου οπως λες αλλα τα εχω διαβασει σε διαφορα βιβλια και διαφορες ερευνες.Για αυτο τα παραπονα και οι αντιρρησεις σου στους επιστημονες κι οχι σε εμενα.Και μαθε οτι για να πεισεις καποιον για την αποψη σου θα πρεπει να παραθεσεις επιχειρηματα.Με το να αρνεισαι ετσι απλα, επειδη δεν σου σκουστηκε καλα στο αυτι, καποια αποψη δεν κερδιζεις κατι.Σκοπος της συζυτησης ειναι η αληθεια κι οχι η επιβολη της γνωμης του ενος στον αλλο, ακομα και οταν δεν ειναι σιγουρος οτι εχει δικιο.Η διαλεκτικη του Σωκρατη σεραπις....Λες για μενα οτι δεν ξερω απο ελληνικη φιλοσοφια αλλα εσενα βλεπω να μην χρησιμοποιεις τις γνωσεις των αρχαιων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostasesco
.Και μαθε οτι για να πεισεις καποιον για την αποψη σου θα πρεπει να παραθεσεις επιχειρηματα

Μάλιστα.Τι λες για αυτό?

quote:
Kostasesco
Η επιστημη απο την αλλη εχει αποδειξει με το πειραμα του cern οτι ολα δημιουργηθηκαν ξαφνικα εκ του μηδενος(θεωρεια του big bang).Εχει επισης αποδειξει οτι η ζωη στη γη δεν δημιουργηθηκε απο το Θεο, αλλα υπευθηνη για τη ζωη στη γη ειναι η καταληλη προς δημιουργια ζωης, αποσταση της γης απο τον ηλιο.Η ακτινες του ηλιου καθως επισης και η υπαρξη ατμοσφαιρας δημιουργησαν τα πρωτα ιχνη υδροβιας ζωης τα οποια μεσα απο μια παροδο εκατομμυριων χρονων εξελιχθηκαν στις σημερινες μορφες ζωης(εξελικτικη θεωρεια του δαρβινου κτλ).

Τι είδους επιχειρήματα, θα μπορούσαν να σε πείσουν ότι λες χαζομάρες?
Τι επιχείρημα θα μπορούσε να σε πείσει, αν δεν έχεις ιδέα για την θεωρία της Μεγάλης Εκρηξης?

Αν δεν μπορείς να διακρίνεις την διαφορά μεταξύ θεωρίας και απόδειξης, λέξης που χρησιμοποιείς κατά κόρον, αγνοώντας την ερμηνεία της?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχεις βρει καμία απόδειξη γιατί απλούστατα δεν κατάλαβες τίποτα απο αυτά που διάβασες, αν τα διάβασες και δεν πουλας μούφα.
Γιατι αν διαβαζες πιο προσεκτικά θα έβελεπες πως υπάρχει τρόπος να βρείς αποδέιξεις , κι οχι μονο αποδέιξεις αλλά να δεις εσυ ο ίδιος προσωπικά όλα αυτά που τώρα αποκαλείς παραμυθια
Προφανώς όμως δεν έχεις τις ικανότητες οχι μονο να το πράξεις αλλα ουτε και να το καταλαβεις τι είναι αυτό.
Ξέρεις πόσα πράγματα προσπερνάμε αφελέστατα χωρίς να καταλαβαινουμε τι ακριβώς λένε αυτά που εμείς προσπερνάμε θεωρώντας τα ως ανοησίες;;;
Ξέρεις γιατί γίνεται αυτό;;
Γιατί δεν ειμαστε ακομα σε θέση να τα καταλάβουμε και να κατανοήσουμε την αλήθεια που κρύβουν αυτά που προσπερνάμε ως ανοησίες.
Κι έτσι την αδυναμία της λογικής μας και της διαίσθησής μας να κατανοήσει, την δικαιολογούμε ως δηθεν ανοησια των κειμένων που διαβάζουμε .
Θα σε συμβούλευα λοιπόν να εκφερεις άποψη για αυτα που αντιλαμβάνεσαι κι οχι για αυτά που δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς
Αφου σου αρέσει τόσο πολυ η επιστήμη και την εκτιμάς ως μοναδική πηγή γνώσης , πολυ ωραία , ανοιγε θεματα για την επιστήμη , αλλά να ανοιγεις θέματα για πραγματα που δεν εχεις τις ικανοτητες να τα αντιληφθείς και να πετάς του κόσμου τις βλακείες αυτό είναι θρασύτητα και ηλιθιότητα.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αποδεξη της μεγαλης εκρηξης ειναι το πειραμα του cern νικομαχε....αν τυχαινει και εχει πεσει στην τρομερη σου αντιληψη...Και απο εδω και περα θα μιλαω μονο με οποιον παραθετει επιχειρηματα και μιλαει ευγενικα..Δεν θα σπασω τα νευρα μου με τον καθε ηλιθιο εδω μεσα.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αποδεξη της μεγαλης εκρηξης ειναι το πειραμα του cern νικομαχε....αν τυχαινει και εχει πεσει στην τρομερη σου αντιληψη...Και απο εδω και περα θα μιλαω μονο με οποιον παραθετει επιχειρηματα και μιλαει ευγενικα..Δεν θα σπασω τα νευρα μου με τον καθε ηλιθιο εδω μεσα.......



Βρες κάτι νέο.Το ηλίθιος μου το είπες, δεν ξαναμετράει.

Δηλαδή πως ακριβώς απεδείχθη η ΜΕ στο cern?Δημιουργήθηκαν στο εργαστήριο οι συνθήκες, τι έγινε και δεν το πήρα χαμπάρι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πως ξερεις σεραπις οτι αυτα που εχεις αντιληφθει εσυ ειναι και τα σωστα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διότι τα εχω διασταυρώσει άπό όλους τους πολιτισμούς που πέρασαν απο αυτόν τον πλανήτη
Διότι έχω Δασκάλους της ανώτατης βαθμίδας
Διότι αφιερωνω πολυ χρονο στο διαβασμα και στον διαλογισμο
Διοτι δεν ειμαι ένας τεμπέλης αμόρφωτος ηλιθιος που παριστάνει τον έξυπνο.

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θέλω να μάθω, πως ακριβώς απεδείχθη η ΜΕ στο cern.
Μπορώ να έχω αυτή την χάρη kostasesco?

Είναι καινούργιο για μένα αυτό και ενδιαφέρομαι.
Ενδιαφέρομαι επειδή μάλλον αποδεικνύεται η ύπαρξη του Θεού.

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostasesco

quote:
Η αποδεξη της μεγαλης εκρηξης ειναι το πειραμα του cern νικομαχε....αν τυχαινει και εχει πεσει στην τρομερη σου αντιληψη...Και απο εδω και περα θα μιλαω μονο με οποιον παραθετει επιχειρηματα και μιλαει ευγενικα..Δεν θα σπασω τα νευρα μου με τον καθε ηλιθιο εδω μεσα.......

Χώστα του ρε φίλε! Ο τύπος είναι τελειωμένο χριστιανόπουλο. Αν ψάξεις παλαιότερα posts, θα δεις που απορρίπτει και τον Αινστάιν, και τον Χάιζενμπεργκ, και τον Μάξουελ. Και ξέρεις γιατί? Γιατί δεν συμβαδίζουν με τη Βίβλο! Τελειωμένος σου λέω.

Αλλά επειδή είναι παλιός εδώ στο forum, κανένας δεν ασχολείται μαζί του πλέον. Εννοώ, από αυτούς που έχουν να πουν κάτι νέο και πρωτότυπο, και δεν γουστάρουν τη μούχλα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostasesco
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2014, 00:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι καθαρη ματαιοδοξια να προσπαθεις να αλλαξεις τη γνωμη ενος ηλιθιου γι αυτο σταματαει η συζυτηση εδω.Οποιος θελει να μαθει για την υπαρξη θεου και για το πειραμα του cern ας ανοιξει κανα βιβλιο και ας ξαστραβωθει. εγω απο εδω και περα θα μιλαω μονο με ανθρωπους ευγενικους που ξερουν να συζυτουν.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy