ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Προφανώς μιλάμε για πρώην ..μόρφωση και πρώην ..Ελλάδα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2014, 03:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσφάτως έμαθα* ότι οι ολυμπιονίκες, μετά από αδιευκρίνιστο χρονικό διάστημα, από την κατάκτηση του μεταλλίου, ή μετά θάνατον, γίνονται πρώην.

Αν αναζητήσετε στον γούγλη με λέξεις κλειδιά "πρώην ολυμπιονίκης" θα διαπιστώσετε ότι στα 40 (σαράντα) πρώτα αποτελέσματα, οι περισσότεροι εν ζωή ολυμπιονίκες, είναι πλέον ...πρώην.

Δηλαδή μετά από αδιευκρίνιστο χρονικό διάστημα (όπως ανεφέρθη και παραπάνω) το μετάλλιο ..εξατμίζεται.

Η μαλακία της ελληνικής δημοσιογραφίας έχει χτυπήσει ..ολυμπιακό ρεκόρ.
Είναι πλέον προφανές.Και αυτό δυστυχώς θα ..αργήσει να εξατμιστεί.

Έχω όμως μια απορία:
Οι ολυμπιονίκες που τα ονόματά τους είναι χαραγμένα πάνω σε πέτρες και μάρμαρα μετά από πόσο καιρό εμφανίζεται "μαγικά" σε παρένθεση η λέξη πρώην.... ;

Μετά φταίω εγώ, όταν λέω για πίθηκους και είμαι και ελιτιστής, γαμώ το φελέκι μου.

Και με το συμπάθειο κιόλας, μπας και μείωσα το ..image κανενός ...νυν δημοσιογράφου.
Μάλλον όμως οι μόνοι που μπορούν να μου κάνουν μήνυση, είναι οι πίθηκοι.

* http://www.enikos.gr/society/255944%2cTampakos:_Ta_Olympiaka_akinhta_8a_mporoy.html

Τα υπόλοιπα ..σαράντα τόσα βρείτε τα μόνοι σας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 11/08/2014 04:01:01

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2014, 05:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία.

Στο Attica, και στα άλλα του τύπου υπέργεια ταρατσοειδή μεγκαψηλοροφοτάκουνα εντευκτήρια, η έννοια του χρόνου και κυρίως των αξιών, έχει μια σχετική αποδοχή. Και δεν μιλάω φυσικά, για τις σχετικές επανορθώσεις του Μάριου και του Κηφέα, αλλά για πολύ πιό πεζά πράγματα, τύπου, στο πεζοδρόμιο σε βρήκα μάνα μου, κι έχω και χρέη στην Bank. Την Attica.

Εκεί λοιπόν που λες, μπορείς να είσαι και πρώην, ή νύν, ή και εις την τελικήν σχεδιαζούμενος. Πρώην και νυν.

Οπωσδήποτα, υπάρχουσι οι νυν πρώην τέως, ωσάν το παλουκάρι της Άννας της Μαρίας, που το έκαμνε και δεν το έκαμνε το κίνημα, και σε εντοιαύτη περιπτώσις, τον επήρεν τον πούλον, και τώρα επαζαρεύει το ακίνητον του Καστρίου μετά της Σοφίας. Της γνωστής κληρονόμου.

Αλλά δεν νομίζω ειλικρινώς που σε εχάλασεν αυτή η κληροδοσία, γιατί κι από κλήρον, πλήρεις είμεθα, ειδικώς που κανονίσαμεν και τα του Λιμανιού τα μελλούμενα. Ολυμπιακώ και εκ παραλλήλως, Χριστιανικώ τω τρόπω. Ορθοδόξως αυταποδεχόμενο, πλειοψηφικώ τω τρόπω.

Άματις και την ελύσαμεν τη φάσις τοιουτοτρόπως, τα υποδέλοιπα θα ήπρεπε να ήντουσαν απλά. Αρνείσαι την απλότις, άρα και θα πρέπει να σε εξηγήσω τα πράγματα σε βάθος. Απροσμέτρητον.

Το πράγμα, που λες, μπορεί να είναι πράγμα, μόνο στον τόπο του. Σαν να λέμε, έλα μoυνί στον τόπο σου. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωσις, ψάχνουμε όχι μόνο τον τόπος, αλλά και τον χρόνος. Για να έρθει τέλος πάντων, στον τόπο του. Το όποιο. Που ψάχνει τόπο.

Και η πληρωμή, μάτια μου, στο ίδιο καζίκι παίζει. Μπέσα. Θέλει σε ένα μέρος συγκεκριμένο, σε έναν χρόνο συμφωνημένο, κι άμα το εκάνουμε και εντελώς μπορντελό, με έναν τρόπο εντελώς ξεφωνημένο.

Αυτό που δεν σε έχω πει, γιατί είμαι και κάποιας μορφώσεως και σεβαστότητας, είναι που οι χρόνοι και τα μέρη έχουν το εντελώς ξεφωνηθεί. Μείνε στο εντελώς. Που θα πει, εδώ κρικέλια το ζουλάψαμεν, κι άραγες, όπως μας έκατσε το τρατάρουμε.

Δηλαδής, αυτοί που ήντουνε, ήντουνε. Αυτοί που δεν είσαντε εισέτι, μας ψιλοαφοράνε, αλλά όχι κι εντελώς. Η σημασία παίζει στους ήντουνε, γιατί αυτός είναι και ο σεβντάς σου.

Κι εγώ δηλαδής, ως γνωρίζων εκ βαθέου, που ο Πρώην νυν τέως γουσταρίζει come back και back to the future και άλλες του τύπου ομορφιές. Εσύ βρε μάτια μου, γνωρίζεις που άματις και ξεκινήσουμε με τα πρώην, θα γίνουμε σκληροί με κάποιον Βοσκόπουλα, αλλά και με τον Μέγιστο Καραφώτη?

Γιατί, ΑΝ, ο Γκερέκος κι ο Καραφώτης γίνουν Πρώην, τότες δεν έμεινεν τίποτις όρθιον από την παρούσα κρίσις. Κι αυτό είναι το κομμάτι δύσκολον να γίνει ανεκτόν.

Προς χάριν, κατά το λοιπόν, της καθ΄ημάς δημοσιογραφικής ανευθυνότητας, έστω και εκτάκτως ευπειθώς αναγκαιούμενοι, ας κάμννωμεν επιτέλους την πίπα της Ειρήνης.

Ο Πλάτωνας κι ο Αριστοτέλης, ο Ηράκλειτος κι ο Επίκουρος, ο Παρμενίδης και ο Πυθαγόρας, είναι Πρώην. Τους άλλους δεν τους γουστάρω, οπόταν δεν με χαλάει κιόλας. Σημασία είναι, που δεν παίζουνε τώρα. Σε κανένα κανάλι. Παντελώς.

Υπάρχουσι βεβαίως κάτι πέτρες, που εστάμπαραν τους Ολυμπιονίκες, αλλά αυτά είναι στο πριν. Στο τώρα δεν γνωρίζω, αλλά μάλλον πάει στο σταμπάρισμα με πέτρες. Θα δείξει.

Ξέρεις όμως τί γνωρίζω μάτια μου? Που άμα κι η πατρομάνα μου γίνει πρώην, θα είσαι δυο βόλια δρόμος.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.

Edited by - DSM on 11/08/2014 06:08:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2014, 06:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dsm,

Politically correct.Μεταμφιεσμένο.Δεν μπορώ να πω,όντως.

Εγώ τη μήνυση τη γλύτωσα.Μάλλον.
Εσύ ,οριακά.Μάλλον επίσης.

Κερασάκι-μπόνους είναι και ο ορισμός για τα ηλεκτρονικά βόλια.
Αντί των πραγματικών.
Αλλά αυτό το τελευταίο κι αν είναι "μάλλον".


Κρύα μυαλά πιθήκων, κατακτούν πλέον όλα τα μετάλλια.
Της εφαρμοσμένης μαλακίας .Μάλλον.

Τα υπόλοιπα μετάλλια προφανώς δεν υπάρχουν πια.Χωρίς μάλλον.
Δυστυχώς.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2014, 09:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι τα θες και τα ψάχνεις ρε Αμεινία κι εσύ πρωί πρωί...?

Εδώ κάποιοι έχουν γίνει "πρώην" άνθρωποι
εκπεσόντες απλώς εις εξωτερικήν ομοιότηταν του διπόδου,

το λοιπόν με τους Ολυμπιονίκους καθίσταται λεπτομέρεια...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2014, 14:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώην, τέως, πριν, παλαιότερα, αναχρονιστικά,περασμένα και ουχί ξεχασμένα, όλα είναι κβαντικά πλέον.

Αναμνήσεις χωρίς παραστατικά.
Τα τρύπησε κατάκαρδα το βέλος του χρόνου.Τα διαπέρασε κυριολεκτικά.Το άτιμο το βέλος, πάει μόνο μπροστά.Ούτε στο παρόν δεν ξαποσταίνει, μιά ανάπαυλα να κάνει.Τίποτα, ντιπ!

Π.χ. άκου τα μεγαλοδημοσιογραφικά μας αστέρια, αυτά τα μιζόπληκτα των 400.000 ευρώ τον χρόνο.Τα πάντα για αυτούς είναι παρελθόν.Οπως οι ειδήσεις ένα πράγμα.Σκοτώθηκαν σήμερα 10 παιδιά στην Γάζα.Σήμερα όμως.Αύριο οι τύποι, αν δεν έχουν νέα θύματα να σχολιάσουν, πάει το "ξέχασαν".Αν έχουν θα μας το "θυμίσουν" και το χθεσινό.

Ετσι και με τα μετάλλια.Αν πάρει κάποιος σήμερα, στο παρόν, θα μας θυμίσουν και τα προηγούμενα.Μέχρι όμως να περάσει το βέλος, τα πάντα είναι αναμνήσεις.

Και αν το δούμε από άλλη οπτική, έτσι είναι.Ανάμνηση για το παρόν.
Και ας ταξιδεύει στον χρόνο και στον χώρο η λαμπρή εικόνα του Ελληνα ολυμπιονίκη, πάνω στο βάθρο με το χρυσό στον λαιμό.
Για όποιον την δεί, μετά από απόσταση 10.000 ετών φωτός, θα είναι ζωντανή για εκείνον.Παρόν στον χρόνο του.Κι έτσι, πάλι βγαίνουν ψεύτες οι άσχετοι δολοπλόκοι, εξαρτημένοι μεγαλοδημοσιογράφοι και οι συνοδοιπόροι τουης.

Γάμα τους!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εβραίος κομμουνιστής
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2014, 13:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εβραίος κομμουνιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dsm...

Η διαχρονικά ακατάπαυστη μαλακία που σε δέρνει σαν μαστίγιο έχει κάνει κατακόκκινα τα κωλομέρια σου.

Και εσύ είσαι αχόρταγος και ζητάς και άλλη μνεία και αναγνώριση...στον χρόνο. Κάποτε όμως η μαλακία γερνάει, γίνεται αδύναμη και βαριέται πλέον να εισχωρήσει στο κρανίο σου, γι' αυτό παύει και η έμπνευσή σου. Και η αναγνώρισή σου.

Εσύ όμως είσαι ένας διαχρονικός ολυμπιονίκης στην λεξιπορδή και πρωταθλητής στη μαλάκυνση εγκεφάλου. Δεν θα τα παρατήσεις εύκολα. Δεν θα νικηθείς. Είμαι σίγουρος πως θα την βρεις ανακαλύπτωντας άλλες πιο νεαρές και εύρωστες...που θα σε τροφοδοτούν και εμπνέουν καλύτερα από την πρώην.

Και έτσι θα μαζεύεις και άλλα μετάλλια μαζοχιστικής λογοτεχνίας στον χρόνο. Και εις τους αιώνας των αιώνων αμήν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2014, 15:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε η Αμαλία είχε κάνει μια αναφορά σε ένα θέμα σχετικά με τα Τρολ,
πόσες κατηγορίες τρολ υπάρχουν.

Το απλό Τρολ, το επίμονο Τρολ, το διαφημιστικό Τρολ, το παρανοϊκό Τρολ, και δε συμμαζευόμαστε....

Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν είχε συμπεριλάβει στη λίστα και το είδος του "πρόσφατου" Τρολ, με ειδικό Ντιεσεμικό εμμονικό σύνδρομο...

Σκέψου, όταν ήμασταν παιδιά βλέπαμε κάτι χαρακτήρες τύπου Δρακουμέλ, που κοιμάται και ξυπνάει με μόνη έγνοια τα Στρουμφ και τη σοφία του Μπαμπαστρουμφ, και νομίζαμε ότι αυτά είναι μόνο χαρακτήρες κινουμένων σχεδίων...

Ερχεται η πραγματικότης να μας διαψεύσει περίτρανα!

Εδώ ο άλλος, κοιμάται και ξυπνάει με την έγνοια του Ντιεσέμη (γι'αυτό ο τελευταίος δεν πολυγράφει τώρα τελευταία, επειδή έχει έναν επίμονο ...λόξυγγα!)
πού τον χάνεις πού τον βρίσκεις, για τον Ντιεσέμη και τα γραπτά του θα σχολιάσει....
Μα τόσο κόλλημα ρε παιδί μου!?!@?!@!!?

Τρολαλάκο της πλάκας
μη βιάζεσαι...
Εχεις τουλάχιστον 3 με 5 καρμικές μετεμψυχώσεις μέχρι να φτάσεις στο επίπεδο, πρώτα να διαβάζεις Ντιεσέμη, και μετά ίσως και τον καταλάβεις...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy