ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LYKAYGES
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 00:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LYKAYGES  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΑΤΟΜΑ, ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ (ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΕΥΡΟΣ) ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΔΑ ΚΑΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ) ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΑ ΑΚΟΥΓΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ!

ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΩ (ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ), ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΞΥΠΝΙΟΥ, ΑΚΟΥΩ ΗΧΟΥΣ πχ. ΚΡΟΤΟΥΣ 'Η ΠΕΡΝΩ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΙΡΜΟ ΣΚΕΨΗΣ. ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ "ΠΑΡΟΤΡΥΝΩ" ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑΣ. ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟΥ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΙ "ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ" ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΙΩΘΩ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΙΑ.
ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΣ, ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΑΡΧΙΚΑ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥΣ (ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ) ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ.
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΟΥ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΕΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΧΕΔΟΝ ΠΛΗΡΟΥΣ ΔΙΑΥΓΕΙΑΣ.
ΥΓ. ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΙΣΘΑΝΤΙΚΟ(ΠΟΥ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ?) ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΥΝ ΑΛΗΘΩΣ ΚΑΙ ΕΙΤΕ ΤΑ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΩ ΕΙΤΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ. ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΕΜΠΟΔΙΟ ΜΕ ΚΙΝΥΝΟ ΝΑ ΣΚΟΝΤΑΨΩ ΕΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩ ΣΕ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ, ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ.


----------------------------------------------------------------------

ΚΙ ΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΑ
ΤΗΣ ΠΙΚΡΑΣ
ΚΙ ΕΓΙΝΕ ΚΡΑΣΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 04:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλως ηλθες συν-ταξιδιωτη..στον καραβι μας((!_!))

περιγραφοντας αυτα ,μαλλον εννοεις την ολισθηση.
απο παιδι ειχα μια ανεση να κινουμαι σε τουτη τη στιγμη.
θυμαμαι να μπορω να μιλαω + να περιγραφω τι βλεπω.
οπως οταν ξεκινας να κοιτας ,
ωστε να μπεις, ενα στερεογραμμα.
μεχρι να εστιασεις,η εικονα δεν ειναι εμφανης,
μα οταν αυτο γινει,
+ξεπροβαλει απο το φοντο μπροστα σου,
τοτε ακομη κι αν ανοιγοκλεινεις τα ματια..εκεινη στεκει εκει.
σιγα σιγα μπορεις να περπατησεις νοερα μεσα στην επιφανεια της,
μα ειναι τοσο ευθραυστη η στιγμη που το κανεις..
σαν ν'ακροβατεις πανω σε μια σαπουνοφουσκα!
!μαθαινει ομως το βλεμμα..+ περπατα.
μετα μπορεις και να περιγραφεις.μπορεις να αλλαζεις...τη ροη...
μα πως ειναι δυνατον;..κι ομως...απλα συνεβαινε..θυμαμαι ακομη τα οσα εβλεπα..ερχοταν ξανα και ξανα οι ιδιες εικονες...
ισως ημουν αρκετα μικρη ...πεντε η εξι ετων.

ακομη +τωρα .. καμμια φορα αν ξυπνησω για λιγο,
μεχρι να επιστρεψω για να ξανακοιμηθω..συμβαινει παλι.
ισως επειδη..."εχω κρατημενη" την εικονα...
ακομη κι αν "ανοιγοκλεινω τα ματια"...
(ετσι ομως ..δεν μπορω ν'αποφυγω τ'ασχημα ονειρα..
+ αυτα τ'ανακαλω..μεχρι να δω το φιναλε τους.)

χμμ!τι λες φιλε μου...ειναι το ιδιο με ο,τι περιγραφεις;
οσα διαβασα μου θυμησαν αυτη την..εμπειρια...((*_*))


Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 14/04/2003 04:24:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 04:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετιζω με τη σειρα μου το νεο μελοσ του esoterica( σαν νεοσ που ειμαι και εγω) προκαταβολικα ειναι πραγματικα αξιο τησ "ιστοριασ" μασ που υπαρχουν ανθρωποι τουσ οποιουσ δεν εχει σβησει απο μεσα τουσ η περιεργεια. δεν ξερω αν συμφωνουν και αλλοι αλλα για εμενα ειναι αμφισβητηση. αμφισβητω το κατα γενικη ομολογια γνωστο για να δω καλυτερα το αγνωστο. αυτεσ οι εισαγωγεσ δεν θα λειψουν ποτε απο μερουσ μου για τισ επομενεσ εκατο τουλαχιστον( μετριοφροσυνη προ παντων) μετενσαρκωσεισ μου.
για να επανερθω στο θεμα εχω να πω οτι γραφτηκα σαν μελοσ του forum μηπωσ και βρω καποια αρθρα σχετικα με τισ διεργασιεσ σαν συνολο του υπνου. τυχη ηταν το οτι επεσα σε forum με θεμα αυτο που ειχα στο μυαλο μου;
ειχα διαβασει πριν ενα μηνα σε ενα αρθρο του esoterica( δυστυχωσ δεν θυμαμαι ποιο ηταν) οτι ο K.JUNG ειχε κανει πολλεσ ερυνεσ πανω σε τετοια θεματα. ανεπτυξε μια θεωρια που την ονομασε συγχρονικοτητα. απο μερουσ μου δεν καλυφθηκα απο το αρθρο.
ακουω και εγω ηχουσ φιλε lykauges οταν πηγαινω για υπνο. δεν ξερω αν το εχεισ παρατηρησει αλλα οι ηχοι ερχονται σαν να τουσ προκαλεισ εσυ. εννοω οτι τον τελευταιο καιρο ειμαι σε μια συνεχη και χωρισ αποτελεσμα προσπαθεια να ελεγξω τα ονειρα μου. ξαπλων κλεινω τα ματια και με καποια αυτοσχεδια διαδικασια προσπαθω να κρατηθω σε ονειρικη κατασταση. κατα τη διαρκεια αυτησ τησ καταστασησ ακουω διαφορουσ ηχουσ στα καλοριφερ, στισ πορτεσ κ.τ.λ. δεν ξερω αν εχω ξεχασει κατι αλλα και εγω με την πολυ μικρη μου εμπειρια δεν μπορω να εξηγησω οτιδηποτε. μηπωσ τελικα δεν χρειαζεται καποιοσ εμπειρια ιση με εκατο βιβλια για να δει την αληθεια. γιατι ασ το παραδεχτουμε παιδια ολοι ψαχνουμε να βρουμε την αληθεια. πιστεψτε με ειναι η ιδια για ολουσ. ειτε ασχολειται με τα u.f.o με τον εσωτρισμο, με την παραψυχολογια κ.τ.λ. μηπωσ τελικα πρεπει να κανουμε ενα φορουμ που θα συννεργαστουμε για να βρουμε την αληθεια αυτη; φιλε lykauges περιμενω το σχολιο σου αν δεν ακουσ αυτη την στιγμη ηχουσ καθωσ επιπλεισ στα ονειρα σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 13:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς φίλε lykayges, δεν έχω εμπειρία σε αυτό που αναφέρεις. Όμως θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω λεπτομέριες (αν φυσικά το θες).

* Irene *
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 21:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι.

Αυτό που περιγράφεις στο τόπικ φίλε LYKAYGES, είναι κάτι που έχει συμβεί στους περισσότερους από εμάς, γράφοντες ή μη των εσωτέρικα. Βέβαια, όπως ανέφερε και η αγαπητή ΑΤΜΑ, κάποιοι μπορούν να διατηρούν αυτή τη "σαπουνόφουσκα" μέσα στο μυαλό τους και να την ελέγχουν, κάποιοι όχι, και κάποιοι άλλοι, ενώ τους συμβαίνει (σε όλους συμβαινει πριν από τον ύπνο), δεν της δίνουν σημασία. Καθόλου αξιοπερίεργο το τελευταίο, αφού οποιαδήποτε διεργασία του οργανισμού μας κι αν παρατηρούσαμε την ώρα που γίνεται, θα γινόμασταν πολύ πιο σοφοί. Η παρατήρηση είναι βασική αρχή της γνώσης.

Γράφεις ότι κάποιος συνάδελφός σου, απέδωσε τις εικόνες και τους ήχους αυτούς σε φυσιολογικές νευρολογικές διεργασίες και δεν θα διαφωνίσω μαζί του. Το ότι κάποια πράγματα που νιώθουμε σε φυσικό, νοητικό ή ψυχικό επίπεδο, μπορούνε να ερμηνευτούνε με την επιστήμη της φυσιολογίας, της νευρολογίας, κ.λ.π. ή ακόμα παραπέρα με τη φυσική τη χημεία και όλες τις επιστήμες οι οποίες δημιουργήθηκαν για να ερμηνεύσουν τα αποτελέσματα των ανθρώπινων παρατηρήσεων, δε σημαίνει ότι αυτά τα οποία νιώθουμε επειδή εξηγούνται δεν έχουν κάποια σημασία, κάποιο λόγο που γίνονται. Και ότι σαν διεργασίες του νου, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως βάσεις τεχνικών, για να προσαρμόσεις τον νου σε άλλα επίπεδα αντίληψης. Αλλωστε, όταν μιλάμε για οραματισμό, ασκήσεις χαλάρωσης, διαλογισμό, ασκήσεις αναπνοής, ουσιαστικά εργαζόμαστε με φυσιολογικές λειτουργίες του οργανισμού μας.

Πριν από τον ύπνο λοιπόν, αλλά και στον βαθύ ύπνο (στάδιο Rapid Eye Movement:REM), γίνονται αυτές οι διαδικασίες, που αποτελούν βασικά ανασκόπηση πληροφοριών που λάβαμε από τις αισθήσεις μας κατά τη διάρκεια της ημέρας, συνδιασμό τους με άλλες πληροφορίες, και "τακτοποίησή" τους σε εγκεφαλικά "συρτάρια".
Στις φάσεις αυτές (η μία ελαφρώς ελεγχόμενη - η άλλη μη ελεγχόμενη: REM), το συνειδητό, το υποσυνείδητο και κάποιες φορές ακόμα και το υπερσυνείδητο, βρίσκονται σε μια ενεργή συνδιαλλαγή, σαν να λέμε ότι ανοίγει μια πύλη μεταξύ τους. Μέσα από κει μπορούν να διαρεύσουν ακόμα και τηλεπαθητικές ή προφητικές σκεπτομορφές (εικόνες, ήχοι, συναισθήματα), οι οποίες με κατάλληλες τεχνικές, μπορούν από ορισμένα άτομα σε κάποιο βαθμό να ελέγχονται. Μέσα από τον ίδιο μηχανισμό, μπορεί κάποιος να τροφοδοτήσει τον εαυτό του ακόμα και με θεραπευτικές (ψυχικές ή και σωματικές) σκεπτομορφές, με πολλές φορές θεαματικά αποτελέσματα.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, από τη στιγμή που η διαδικασία αυτή γίνεται αντιληπτή από το συνειδητό (η περίπτωση που αναφέρεις, αλλά και το συνειδητό ονείρεμα-lucid dreaming για το στάδιο REM), αυτό είναι ένα πρώτο βήμα για την κατανόηση του εαυτού και την εργασία πάνω σε πιο λεπτοφυείς δομές της ανθρώπινης υπόστασης.


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 21:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τα καινούργια μέλη ! ελπίζω να βρείτε αυτό κάποιες απαντήσεις σε αυτά που σας βασανίζουν . λοιπόν... όλα αυτα που ανφέρεις σχετικά με την κερίοδο πριν τον ύπνο είνια απολύτωςφ φυσιολογικά αλλά είναι συνηθέστερο φαινόμενο στα άτομα με πολλή φαντασία ( με την καλή την ένοια ) και δημιουργικότητα . βρίσκεσαι σε μία φασης ύπνου-ξύπνιου που δε σου επιτρέπει την απόλυτη κριτική λειτουργεία της συνειδήσεως και του λογικού συσχετσμού και έτσι πολύ απλά μπορείς να βρεις τον εαυτό σου να σκε΄φτεται για άσχετα θέματα ή να λέει κάποια πράγτμτα φαινομενικά άσχετα ( βέβαια όλα αυτα΄σχετι΄ζονται με τ ασυνείδητο και άρα δεν είνα τόσο άσχετα ) . σαυτό το στάδιο λοιπόν αυτοί οι ήχοι που αναφέρεςι ε και οι εικόνες είναι φυσικο΄΄ι καθώς είσαι σε κάτι σαν μειωμένη ονερική δραστηριότητα . άρα βιώνεις πράγματα και αισθήσεις που μοιάζουν ρεαλιστικέςς όπως ακριβώς και στα όνειρα .ουκ ολίγες φορε΄ς μου έχει τύχει να ακούω την φωνή του τραγουδιστή ακριβώς όπως είναι σαν να άκουω ραδιόφωνο όπως και η θέαση εικόνων . μου έχει τύχει μάλιστα μαλιστα 3-4 φορές να βλέπω οτν εαυτό μου να χτυπάω κάτι με το πόδι μου και αντανακλαστικά το πόδι μου να πετάγεται πάνω :).οι περισότεροι άνθρωποι δεν το προσέχουν αυτό το στάδιο και τους παιρνά απαρατήρητο όπβως και το στάδιο των ονείρων . εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να το ενισχύσεις αυτό και να πρασπαθησεις να το ελεγξεις καθώς προσφέριε ψυχαγωγι,ούς και όχι μόνο σκοπου΄ς .(είναι κάτι σσαν το το lucid dreaming θα μπορουσαμε να πούμε ..)
σχετικά με τα άλλα που είπες , ίσως να είσαι ένα άτομο πιο διαισθητικό απότι ο μέσος άνθρωπος και γιατυό θα πρέπει να είσαι φυσικά χαρούμενος και να μην αισθάνεσαι αμήχανα ή και άσχημα για αυτό . κοιτα να εκμεταλευτείς όιτ είσαι άτομο φυσικά προικισμένο για αυτο και σκέψου ότι ουκ ολίγοι παιρνούν καιρό πολύ εξασκόντας τον εαττό τους για να φτάσουν στο σημείο που είσα9 εσύ . το θεμα είναι η μη άγνοια... μην προσπαθείς να παραμερίσεις τηνδιαισθητικότητα σου . ποτέ δεν δξέρεις πότε θα σου φανεί σωτήρια...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LYKAYGES
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 23:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LYKAYGES  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΑΠΗΤΟΙ "ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ" ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΑΤΡΑΠΟΥΣ ΣΚΕΨΕΩΝ!
ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΝΑ ΦΙΛΤΡΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ. ΚΙ ΑΦΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΙ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ, ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΗΣ, ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΕΠΟΥΣΑ ΠΡΟΣΟΧΗ!


----------------------------------------------
Μέσα σ'ερήμους καπνού
ειναι οι σκέψεις
κι όλο θέλω να μείνω
αλλά είμαι αλλού,
σε τοπία ομίχλης σε σκηνές πανικού.

Λυκαυγές

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 03:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XAIΡOMAI ΠΟΥ ΤΟ "ΛΥΚΑΥΓΕΣ"
ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ...((*_*))

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 15:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες φίλε LYKAYGES στο εσωτερικά….

Είναι δύσκολο ισως μεταφυσικό…. και εξω από τα όρια της λογικης η και επιστημονικής εξήγησης, ότι αναφερόμαστε…

Ίσως παλι το μυαλό να έχει ορισμένες (ικανότητες), σαν και αυτές που αναφέρεις, …μα στο να περάσεις σε μια σίγουρη εξήγηση, απέχουμε πολύ, για τον απλούστατο λόγο, πως αν κάποιος γνώριζε το μέλλον… θα είχε την ικανότητα να προβλέψει πχ το εναλοτο, ένα σεισμό, η ένα ατύχημα σαν το προχτεσινό στα Τέμπη…

Και όμως…. πόσες φορές συμβαίνει να προαισθανόμαστε, να ονειρευόμαστε κάτι….. και αυτό να επαληθεύεται…

Λίγες υποθέσεις λοιπόν, και αυτές ας τις προσεγγίσουμε με ορθάνοιχτα μάτια!

Κατ αρχήν τι είναι η σκέψη? Είναι αποκλειστικά μέσα στον φυσικό μας εγκέφαλο, η μια διαδικασία που πάει και πέραν της φυσικής εξήγησης? Οι ίδιοι οι επιστήμονες αδυνατούν μέχρι σήμερα να προσδιορίσουν τι ακριβώς είναι η σκέψη.

Ας κοιτάξουμε στο φυσικό μας κόσμο κάτι. Πες πως είσαι καθισμένος κάπου, και μπροστά σου έχεις ένα δρόμο, και δυο άτομα η δυο αυτοκίνητα που πλησιάζουν από αντίθετες πλευρές…Δεν είσαι σε θέση να προδείς πως κάπου αυτά θα διασταυρωθούν και θα συνεχίσουν?

Χτες, σε ένα μεγάλο πάρκο που πηγαίνω για βόλτα, έχει κάπου μια αλυσίδα για να εμποδίσουν την διέλευση μοτοσακων και ποδηλατων εντός μερους του πάρκου, μα είναι τέτοια η θέση της που αν δεν φτάσεις κοντά και δεν κοιτάς μπροστά σου, σίγουρα θα πέσεις πάνω. Μιας και το γνωρίζω, κοίταζα ένα ποδηλάτη που με τη σειρά του κοίταζε μέσα στο πάρκο κάτι…Πολύ πριν φτάσει είπα στην κοπέλα μου, ΕΠΕΣΕ!

Είχα δει τι κοίταζε! Κάτι κορίτσια που έκαναν ηλιοθεραπεία!!

Πράγματι έπεσε!.... Φυσιολατρικες παγιδες!!!

Τώρα αν φαντασθείς πόσες πληροφορίες έχουμε τόσο στο συνειδητό όσο και στο ασυνείδητο μέρος, πιστεύω πως τα περισσότερα από αυτά που μας συμβαίνουν, θα ηταν σε θέση το μυαλο μας... να τα προδεί…μα εμποδιζετε...


Φυσικα υπάρχει και η μεταφυσική πλευρά...η πλέον μυστήρια.

Πως γίνεται μερικές φορές να πάθει κάτι κάποιος, πολύ μακριά και εσύ να το γνωρίζεις? Και δεν συμβαινει αυτο... μονο στους ανθρωπους!

Γιατί ένα σκυλί πεθαίνοντας οποίος το φροντίζει*(η γιαγιά μου) σε ένα νοσοκομείο μακριά από εκεί.. αυτό αρχίζει και ουρλιάζει την ίδια στιγμή…. 23.15!!!
Όχι γαύγισμα! Ουλουλιτο! Ουουουυυυ! .. Ουουουυυυ!
Η μητέρα μου την είχε αφήσει καλά, είχε πάθει εγκεφαλικό, μα μετά τρία μερόνυχτα πλάι της, οι γιατροί της είπαν να πάει σπίτι να ξεκουραστεί. Μα το (ουλουλιτο), δεν το είχε ξανακάνει το σκυλί…..ετσι, τηλεφώνησε αμέσως στο νοσοκομείο…. Η νοσοκόμα, της λέει την είδε πριν λίγο…. η μητέρα μου επιμένει να πάει να ξανά δει…

Έφυγε η γιαγιά κυρία Π….Της είπε με χαμηλή φωνή…Ήταν 23.20!

Πολλά στη ζωή, επειδή δεν τα βλέπουμε η δεν τα αισθανόμαστε….δεν θα πει πως δεν υπάρχουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LYKAYGES
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 03:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LYKAYGES  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΑΙ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΣΤΙΣ ΜEΡΕΣ ΜΑΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΧΩΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΠΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ.
ΩΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΗ ΣΚΕΨΕΩΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΙΟ ΠΡΟΩΘΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ.

Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΑΣ ΠΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 1 Hz ΚΑΙ 35 Herz .
1-3 Hz (Delta Waves) ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΒΑΘΥ ΥΠΝΟ,
4-7.5 Hz (Theta Waves) ΣΤΟΝ ΕΛΑΦΡΥ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΙ ‘Η ΜΕΤΑΞΥ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΞΥΠΝΙΟΥ,
8-12 Hz (Alpha Waves) ΞΥΠΝΙΟΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΠΩΣ ΗΡΕΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ 14-30/40 Hz ΣΕ ΕΝΤΟΝΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.
ΤΑ 10 Hz ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ (ΞΥΠΝΙΟΙ ΑΛΛΑ ΗΡΕΜΟΙ).

ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΑΡΧΙΚΑ ΤΑ ΚΥΜΑΤΑ ΑΛΦΑ. ΕΠΕΙΤΑ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΤΑ 4-5 Hz ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΚΥΜΑΤΑ ΘΗΤΑ. ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ, ΚΡΑΤΑ 2-10 min, ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ. Σ’ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΑΠ΄ΟΤΙ ΣΤΗ ΦΑΣΗ REM.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΥΜΑΤΩΝ ΘΗΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΔΥΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΤΑ SLEEP SPINDLES KAI K-COMPLEXES. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟΤΟΜΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΤΟΤΕ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΤΑ ΚΥΜΑΤΑ ΘΗΤΑ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ, ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ, ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΕΝΣΤΙΚΤΩΝ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ. ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ ΚΥΜΑΤΑ ΘΗΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΝΟ.

Η ΦΑΣΗ ΘΗΤΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΕΣ, ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΕΣ, ΟΝΕΙΡΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΝΟΗΤΙΚΕΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ (ΓΝΩΣΤΕΣ ΩΣ HYPNAGOGIK IMAGES) KAI ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΟΝΕΙΡΑ. ΠΟΛΛΟΙ ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΓΙΑ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΘΕΑΣΗΣ UFO, ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΑΡΑΦΥΣΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ.

ΚΥΜΑΤΑ ΘΗΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ. ΟΙ ΣΑΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΘΙΒΕΤΙΑΝΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΚΥΜΑΤΑ ΘΗΤΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΤΟΥΣ.

Η ΙΔΙΟΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 7,5 Hz (ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ ΘΗΤΑ). ΤΕΛΟΣ, ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΥ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ ΣΤΗ ΘΗΤΑ ΦΑΣΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΣ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΑ ΔΕΛΤΑ-ΚΥΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑΣ ΕΝΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΣΜΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΤΟ « Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΝΗΣΗ». ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΑΝΙΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΞΩ KAI ΑΡΚΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΟΥΜΕ (THETA-WAVES) ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΛΑΒΟΥΜΕ? ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ?

Copywrited by LYKAYGES.

----------------------------------------------------------

«Τα φριχτά σηκώνει η γης και η ψυχή τα φριχτότερα!»

Λυκαυγές

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2003, 03:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ ΒΕΒΑΙΑ. ΘΕΛΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΝ LYKAUGES ΓΙΑ ΤΟ MAIL ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ. ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΙΡΑ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ. ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ LYKAUGES. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ LYKAUGES KAI ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ.
#γεια σου lykayges. με ενδιαφερει και εμενα το θεμα του υπνου και τησ ονειρικησ
καταστασησ. πριν καιρο ειχα κανει τα πρωτα μου βηματα στο διΑλογισμο νταρμα αλλα
δεν τον βρηκα "αποτελεσματικο" και το σταματησα. επειδη βλεπω οτι εχεισ ψαξει
περισσοτερο απο μενα στο θεμα του υπνου θα σου κανω μια ερωτηση. μπορει καποιος
να ενισχυσει την μνημη του. εννοω οτι βλεπουμε ονειρα σημαντικα και μη. θα
μπορουσε καποιος να θυμαται αυτα τα ονειρα με περισσοτερεσ λεπτομερειεσ. μηπωσ
υπαρχουν καποιεσ τεχνικεσ? ευχαριστω.
>
>
#ΦΙΛΕ ΜΑΓΕ,

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΟΝΕΙΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ
ΚΑΠΟΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ. ΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ
ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙ ΟΣΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΙΔΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΑΣΚΟΠΟ.
ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΕΛΙΑΦΟΡΟΙ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ.
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝΤΙΛΗΠΤΑ Ή ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ.

ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΒΑΣΗ ΜΟΝΟ Σ'ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ
"ΘΕΛΟΥΝ" ΝΑ ΜΑΣ ΦΑΝΕΡΩΘΟΥΝ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ
ΤΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΖΩΝΤΑΝΑ.

ΜΙΑ ΚΑΙ Η ΜΝΗΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΝΕΥΡΩΝΙΚΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ "ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΟΥΜΕ" ΜΕ ΜΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΔΙΕΓΕΡΤΙΚΩΝ
ΝΕΥΡΟΔΙΑΒΙΒΑΣΤΩΝ (ΔΡΟΥΝ ΩΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΝΩΣΕΩΝ). ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ
ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΗ ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ (ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΜΥΘΟ ΤΟΥ
ΠΗΤΕΡ ΠΑΝ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ "ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ" ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΕΤΟΥΣΕ).

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΠΡΟΕΤΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15-20 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ
ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΚΑΛΟΣΥΝΗ, ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ, ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΤΙΣ
ΟΠΟΙΕΣ ΤΙΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΠΑΝΤΟΥ. ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΣ ΑΝΤΙΚΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ, ΤΗ
ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ
ΜΕΡΑ! ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ Σ' ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΠΡΑΓΜΑΤΑ
ΑΠΛΑ ΠΟΥ ΠΡΩΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΕΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ, ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ
ΠΡΟΣΠΕΡΝΟΥΣΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΤΑ "ΑΚΟΥΣΕ" ΤΑ, ΝΙΩΣΕ ΤΗΝ ΚΟΣΜΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ.

ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙΣ ΚΑΠΩΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ.
ΚΑΝΕ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΟΥ, ΠΡΟΣΕΥΧΗΣΟΥ ΟΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΙ
ΣΚΕΨΟΥ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗ ΦΑΣΗ
ΘΗΤΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΧΑΛΑΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΡΟΗ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ
ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΤΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΣΑΙ ΝΑ ΠΥΡΟΔΟΤΕΙΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
ΣΟΥ ΕΝΤΕΛΩΣ ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΙΣ "ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ".
ΔΩΣΕ ΤΟΥΣ ΒΑΣΗ, ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ ΤΙΣ ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ (ΘΑ
ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΜΟΡΦΗ-ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Ο
ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΤΟΠΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ- ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟ Ο,ΤΙ
ΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ).

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΕΙΣ ΣΕ
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΑΝΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙΣ Ο,ΤΙ ΕΙΔΕΣ ΑΚΟΥΣΕΣ ΕΝΙΩΣΕΣ
ΜΕ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΗΣ
REM ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΥΠΝΑΓΩΓΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΘΗΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ
ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΕΜ. Ο,ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ
ΘΗΤΑ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΟΣΟ ΔΙΝΕΙΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΩΝ
ΤΟΣΟ ΕΚΕΙΝΕΣ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ, ΜΕ ΠΟΙΟΝ, ΤΙ
ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΤΙ ΧΡΩΜΑ ΡΟΥΧΑ ΦΟΡΑΣ, ΤΙ ΝΙΩΘΕΙΣ, ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ,Κ.Α.

ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ, ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΟΣΩΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΕΑΝ
ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΘΑ ΑΠΟΚΤΑΣ ΕΛΕΓΧΟ ΕΠΙ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ Η "ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ" ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ
ΑΦΟΜΟΙΩΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ, ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΑΤΑΦΡΟΝΗΤΟ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ
FORUM ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ
ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!

ΛΥΚΑΥΓΕΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 23:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ANAROTIEME GIATI KSEXASTIKE AUTO TO FORUM!
TELEUTEA KATAGRAPHO OTI 8IMAME APO ONEIRA.
ALLES FORES TA ELEGXO KIOLAS.
TO SIGOURO INE OTI GIA KAPIO LOGO IPARXUN(KAI OXI GIA NA KSEKURAZUN TON EGEFALO MONO).
8A I8ELA NA MOU EKSIGISETE TIN SIMASIA TON XROMATON STA ONEIRA
TELEUTEA BLEPO POLI ASPRO STA ONEIRA.
EPISIS MOY ETIXE NA ZO ONEIRO SAN SE KANONIKO XRONO.
BORUME NA 8IMI8UME ONEIRA OTAN KIMOMASTE BA8IA 1-2 YPNO??
OPIOS GNORIZI KATI PERI TON 8EMATON PARAKALO AS ME DIAFOTISI!
ITE ANIXTA ITE STELNONTAS PROSOPIKO MINIMA
EYXARISTO KAI KALINIXTA!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 16:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου

πριν μερικες μέρεςμου δημιουργήθηκε μία απορία...
οι τυφλοί εκ γενετης βλέπουν όνειρα ? εικο΄νεες και χρώματα δεν ε΄χουν δει ποτε... τί γίνεται στη δικη τους περίπτωση?
όποιος ξέρει ας απαντήσει

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 15:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΟΙ ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ ΤΥΦΛΟΙ ''ΒΛΕΠΟΥΝ''ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ,ΗΧΟΥΣ Κ.Τ.Λ,ΤΟ ''ΣΑΟΥΝΤΡΑΚ''ΕΝΟΣ ΟΝΕΙΡΟΥ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 17:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχετε δει όνειρα στα οποία παρουσιάζονται επιστημονικές αλήθειες, πραγματικά τοπία και σωματικές υπερ-δυνατότητες άγνωστες στη συνείδησή του "ξύπνιου" σας;

Αυτό πώς εξηγείται;

Προσωπικά το συνδέω με τον Σωκράτη ο οποίος δίδασκε ότι η ΓΝΩΣΗ βρίσκεται μέσα μας. Ίσως η "μαιευτική" του να μην ήταν μια απλή μέθοδος όπως μαθαίνουμε στο σχολείο, αλλά κάτι ουσιαστικότερο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy