ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Θελω να κοψω το καπνισμα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
toulaaa
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2015, 11:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,θελω συμπαρασταση και μερικα tips για το πως να κοψω το τσιγαρο..εχω προσπαθησει απειρες φορες να το κοψω κυριως ξεκινοντας απο το πρωι αλλα μεχρι το μεσημερι εχω κανει τουλαχιστον 1 και μετα απογοητευομαι και ξαναρχιζω,εχει κααφερει κανενας απο εσα να το κοψει και αν ναι πως; ευχαριστω εκ των προτερων

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2015, 11:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας,θελω συμπαρασταση και μερικα tips για το πως να κοψω το τσιγαρο..εχω προσπαθησει απειρες φορες να το κοψω κυριως ξεκινοντας απο το πρωι αλλα μεχρι το μεσημερι εχω κανει τουλαχιστον 1 και μετα απογοητευομαι και ξαναρχιζω,εχει κααφερει κανενας απο εσα να το κοψει και αν ναι πως; ευχαριστω εκ των προτερων


Έχω δει ότι οι αποφάσεις τύπου "από σήμερα το κόβω" που συνοδεόνται από δημόσιες διακηρύξεις (σε φίλές κτλ) με "πολύ νόημα" στο στυλ "ξέρεις έκοψα το τσιγάρο" συνήθως οδηγούν και απογοήτευση.

1. Πες "αν δεν θέλω να καπνίσω δεν θα καπνίσω" και συγκεντρώσου στο να μην θέλεις να καπνίσεις - κι αν τύχει να θέλεις η δήλωση "αν δεν θέλω να καπνίσω δεν θα καπνίσω" δεν σε δεσμεύει ώστε να απογοητευτείς από τη μιά, ενώ από την άλλη έχεις την ευκαιρία να συγκεντρωθείς στο να μη θέλεις μέχρι να σου ξαναέρθει η διάθεση κοκ.
2. Δες αν όταν καπνίζεις κάνεις και κάτι άλλο. Αν πχ με το που κάνεις καφέ θέλεις να καπνίσεις μην κάνεις καφέ!

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2015, 12:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τούλα δεν είναι τόσο απλό. Το τσιγάρο συνοδεύεται και απο χημικό εθισμό στην νικοτίνη. Μου πήρε χρόνια να το πετάξω απο επάνω μου, μετά απο περιόδους αποχής που έφτασαν τον 1 χρόνο. Πριν 15 χρόνια το έκοψα οριστικά, και έκτοτε δεν έχω καπνίσει ούτε μια τζούρα. Φιλος μου τα κατάφερε πολύ συντομότερα, χρησιμοποιώντας αυτά τα έμπλαστρα νικοτίνης. Σημασία έχει επίσης αν είσαι σε παρέες καπνιστών ή μη καπνιστών. Καφέ εξακολουθώ να πίνω πάντως.

Μετά το κόψιμο άρχισα το junk food καταλλήγοντας 10 κιλά βαρύτερος περίπου, τα οποία και μου φαίνονταν και με χαλάγανε γενικά. Το ξεπέρασα όμως σύντομα, αντιστρέφοντας την κατάσταση με τακτικό γυμναστήριο, το οποίο μου έμεινε κι αυτό σαν χόμπυ. 15 χρόνια τώρα με ετήσια συμβόλαια είμαι για να μην χαλαρώνω καθόλου. Μιας όμως και ήρθες σε φόρουμ εσωτερισμού, μπορώ να σου προτείνω πιο εξτρήμ λύσεις, υπάρχουν μέθοδοι με θεραπευτική ύπνωση, μπορείς να το ψάξεις κι αυτό, αρκεί να πάς στον κατάλληλο (πολλοί είναι πτυχιούχοι ψυχολόγοι-ψυχοθεραπευτές) και οχι σε τσαρλατάνο.
Αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2015, 15:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι κι εγω απο αυτούς που προσπάθησαν, αλλά απέτυχαν παταγωδώς
δοκιμάζοντας διάφορους τρόπους.
εκτος απο τα "δοκιμασμένα" τσιρότα, τσίκλες κτλ,
άλλα αμφιβόλου αποτελέσματος
ειναι κάποια χάπια (πάντα όμως με συμβουλή γιατρού) και ο βελονισμός
το περισσότερο που το εχω κόψει είναι 6 μήνες
επίσης το "άτμισμα" δεν με κράτησε μακριά απο το τσιγάρο δυστυχώς...

Η αλήθεια ειναι οτι απο εμάς και μόνο εξαρτάται όπως πολύ σωστά λέει το μέλος panpam

Τωρα αν κάποιος εχει παιδιά, εκτός του οτι επιβάλλεται!
είναι ίσως ο σπουδαιότερος λόγος να το κόψει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2015, 05:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες toulaaa και με μεγάλη χαρά να σου συμπαρασταθούμε στην προσπάθειά σου να κόψεις το κάπνισμα!
Ανήκω κι εγώ στην ευτυχή κατηγορία των ανθρώπων που κατάφεραν να το κόψουν (το έχω κόψει εδώ και 4 χρόνια) και κάπνιζα πολύ. 2 πακέτα την ημέρα κατά μέσο όρο, κατοστάρια...
Τι με έκανε να το κόψω;
Καταρχάς, ο θάνατος του πατέρα μου, όπου και συνειδητοποίησα βαθιά πως οι άνθρωποι δεν είναι αθάνατοι, αλλά φθείρονται και πεθαίνουν και καθώς ανέβαινα τις σκάλες για τον δεύτερο όροφο ασθμαίνοντας, αντιλήφθηκα πως η ζωή μας είναι μόνο μία και είμαστε απόλυτα υπεύθυνοι για το πώς θα τη διαχειριστούμε.
Έπειτα, με επηρέασε η ενασχόλησή μου με την ελεύθερη κατάδυση, όπου όλα αρχίζουν και τελειώνουν στην αναπνοή. Και επένδυσα στο να την επαν-αποκτήσω: ένα πράγμα που συνειδητοποιείς όταν είσαι χρόνιος καπνιστής και κόβεις το κάπνισμα είναι πως πριν ΔΕΝ ανέπνεες. Όταν το κόψεις παίρνεις ανάσες και νιώθεις όλο το είναι σου να γεμίζει με φρέσκο αέρα. Ιδιαίτερα εάν κάνεις και εξορμήσεις στην ύπαιθρο.

Οι δυο αυτοί βασικοί λόγοι λοιπόν συντέλεσαν στο να το αποφασίσω. Αλλά από την απόφαση στην εκτέλεση δεν είναι μόνο "ένα τσιγάρο δρόμος". Θέλει αρκετή προσπάθεια. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ το ηλεκτρονικό τσιγάρο, το οποίο και χρησιμοποιούσα (με νικοτίνη) για 6 μήνες αντί για κανονικό τσιγάρο, μέχρι που ο οργανισμός μου κάποια στιγμή έπαψε να το θέλει. Με συντρόφευσε τις ώρες που ήθελα να συγκεντρωθώ στο διάβασμα (μεγάλο πρόβλημα αυτό αν θες να κόψεις το τσιγάρο), στις σκοτούρες, στις μικρές καθημερινές απολαύσεις, κ.λπ. μέχρι που η παντελής διακοπή της συνήθειας του καπνίσματος ήρθε με φυσικό τρόπο. Τη θεωρώ ως πολύ καλή μέθοδο για να κάνεις μια ομαλή κι όχι καταπιεστική μετάβαση από το στάδιο του καπνιστή σε αυτό του υγιή ανθρώπου. Πάρε την απόφαση, δες το σα να αλλάζεις μάρκα τσιγάρου, έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως η διαδικασία αυτή θα σε οδηγήσει στο να το κόψεις και άσε το να γίνει μόνο του. Τουλάχιστον εγώ αυτό αποκόμισα από την εμπειρία μου.

Σε κάθε περίπτωση, με όποιον τρόπο κι αν αποφασίσεις να το κόψεις, εμείς εδώ είμαστε μαζί σου, να βοηθήσουμε με τη συζήτηση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy