ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2015, 12:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζωή. Το μέγεθος μετράει;

Δυστυχώς και για τους νεοπαγανιστές και για τους χριστιανούς, όσο μικρότερο είναι ένα ζώο τόσο πιο ασήμαντο είναι στα μάτια τους. Ότι ζει και λιγότερο χρόνο είναι και ασήμαντο. Έτσι λοιπόν στην κοινωνία μας σκοτώνουμε τα μυρμήγκια, τα σκαθάρια, τα έντομα και δεν δίνουμε δεκάρα ότι έτσι αφαιρούμε ψυχές. Ακόμη χειρότερα, θεωρούμε τα μικρόβια ασήμαντα ενώ είναι πολύ σημαντικά για την ύπαρξη του ανθρώπου.

Οι νεοπαγανιστές θεωρούν τις μικρές μορφές ζωές ως τα κατώτερα εξελικτικά επίπεδα μετενσάρκωσης, ενώ πολλοί χριστιανοί πως τα ζώα δεν αξίζουν σωτηρία και αιώνια ζωή. Δεν υπάρχει παράδεισος για τα ζώα που πεθαίνουν, αλλά μόνο για τον άνθρωπο.

Μάλιστα για κάποιους Χριστιανούς τα ζώα συνεχίζουν να πεθαίνουν ακόμη και μέσα στον παράδεισο. Δηλαδή γι' αυτούς είναι ένα νεκροταφείο ζώων. Αυτή η αρρωστημένη και περιφρονητική αντίληψη αγνοεί πως ο Θεός έδωσε διαταγή στον Αδάμ να φυλάει τον παράδεισο, πράγμα που σημαίνει ότι το χάος και ο θάνατος δεν είχαν εξουσία εντός της Εδέμ. Ακόμη και αν ο Αδάμ πατούσε κατά λάθος τα ζώα στον κήπο, αυτά ως δια μαγείας δεν πάθαιναν τίποτα.

Δυστυχώς την ημέρα της Κρίσης θα είμαστε υπόλογοι για όλα αυτά τα ζώα που έχουμε σκοτώσει.

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2015, 22:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζωή. Το μέγεθος μετράει;

To μέγεθος πάντα μετράει.
Σε διάφορα επίπεδα.

quote:
Δυστυχώς και για τους νεοπαγανιστές και για τους χριστιανούς, όσο μικρότερο είναι ένα ζώο τόσο πιο ασήμαντο είναι στα μάτια τους. Ότι ζει και λιγότερο χρόνο είναι και ασήμαντο. Έτσι λοιπόν στην κοινωνία μας σκοτώνουμε τα μυρμήγκια, τα σκαθάρια, τα έντομα και δεν δίνουμε δεκάρα ότι έτσι αφαιρούμε ψυχές. Ακόμη χειρότερα, θεωρούμε τα μικρόβια ασήμαντα ενώ είναι πολύ σημαντικά για την ύπαρξη του ανθρώπου.


quote:
Δυστυχώς την ημέρα της Κρίσης θα είμαστε υπόλογοι για όλα αυτά τα ζώα που έχουμε σκοτώσει.

Σαφέστατα....
Σκέψου δηλαδή εσύ -που μεταξύ μας σε κόβω και λίγο υποχόνδριο-
όταν πλένεις κάθε μέρα πέντε φορές τα χέρια σου με Βιλανόβα και Dettol, πόσα μικρόβια σκοτώνεις. Γενοκτονία να 'ούμε! Δισεκατομμύρια οργανισμοί....
Αρα ήδη έχεις εξασφαλίσει πρώτο τραπέζι πίστα στην Κόλαση....

(και νομίζαμε ότι ο καημένος ο Γιαλαντζής λέει μ@λακίες με τα αντίδια του..... εσύ το χες τερματίσει από καιρό...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ariadne
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2015, 07:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ζωή. Το μέγεθος μετράει;

To μέγεθος πάντα μετράει.
Σε διάφορα επίπεδα.

quote:
Δυστυχώς και για τους νεοπαγανιστές και για τους χριστιανούς, όσο μικρότερο είναι ένα ζώο τόσο πιο ασήμαντο είναι στα μάτια τους. Ότι ζει και λιγότερο χρόνο είναι και ασήμαντο. Έτσι λοιπόν στην κοινωνία μας σκοτώνουμε τα μυρμήγκια, τα σκαθάρια, τα έντομα και δεν δίνουμε δεκάρα ότι έτσι αφαιρούμε ψυχές. Ακόμη χειρότερα, θεωρούμε τα μικρόβια ασήμαντα ενώ είναι πολύ σημαντικά για την ύπαρξη του ανθρώπου.


quote:
Δυστυχώς την ημέρα της Κρίσης θα είμαστε υπόλογοι για όλα αυτά τα ζώα που έχουμε σκοτώσει.

Σαφέστατα....
Σκέψου δηλαδή εσύ -που μεταξύ μας σε κόβω και λίγο υποχόνδριο-
όταν πλένεις κάθε μέρα πέντε φορές τα χέρια σου με Βιλανόβα και Dettol, πόσα μικρόβια σκοτώνεις. Γενοκτονία να 'ούμε! Δισεκατομμύρια οργανισμοί....
Αρα ήδη έχεις εξασφαλίσει πρώτο τραπέζι πίστα στην Κόλαση....

(και νομίζαμε ότι ο καημένος ο Γιαλαντζής λέει μ@λακίες με τα αντίδια του..... εσύ το χες τερματίσει από καιρό...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "



A ρε Πυθαγόρα έγραψες


Edited by - Ariadne on 13/12/2015 07:01:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2015, 13:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκέψου δηλαδή εσύ -που μεταξύ μας σε κόβω και λίγο υποχόνδριο-
όταν πλένεις κάθε μέρα πέντε φορές τα χέρια σου με Βιλανόβα και Dettol, πόσα μικρόβια σκοτώνεις. Γενοκτονία να 'ούμε! Δισεκατομμύρια οργανισμοί....
Αρα ήδη έχεις εξασφαλίσει πρώτο τραπέζι πίστα στην Κόλαση....

(και νομίζαμε ότι ο καημένος ο Γιαλαντζής λέει μ@λακίες με τα αντίδια του..... εσύ το χες τερματίσει από καιρό...)


.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


Πονηρέ, το έχω σκεφτεί και αυτό. Νομίζεις δεν το είχα αναλογιστεί;

Και εσύ επίσης σκοτώνεις.

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ νιώθω τύψεις για απώλεια ζωής(που σκοτώνω εξαναγκασμένος ή άθελά μου) που απλά είναι μικρότερη σε μέγεθος, εσύ φαίνεται ότι το έχεις πάρει στην πλάκα γι' αυτό μιλάς για "μαλακίες". Μάλιστα λυπάμαι και για τα κουνούπια που σκοτώνω ακόμη και αν μου πίνουν το αίμα.

Φαίνεται ξεκάθαρα η πίστη σου στα αθειστικά, νιτσεικά, εξελικτικά δόγματα του δυνατού και ανελέητου.

Έτσι σκέφτονται όλοι για αυτό ο κόσμος μας υποφέρει από διαμάχες, αλληλοσκοτωμούς, πολέμους και δεν πρόκειται ποτέ να δει ειρήνη. Είναι ένα ατέλειωτο νεκροταφείο πτωμάτων όπου ο καθένας θέτει τους δικούς του κανόνες και ζει όπως γουστάρει εις βάρος των άλλων.

Όλοι κρύβονται πίσω από την καταπίεση της θρησκείας και του κράτους, με το πρόσχημα του παράνομου που πιστεύει στην ελευθερία, όμως δεν σέβεται την ελευθερία και την ζωή των άλλων.

Έτσι χτίζονται και τα είδωλα των ροκ σταρ που θεοποιούνται μετά θάνατον ως....επαναστάτες της "ελευθερίας".

Όχι λοιπόν κανόνες, νόμοι, ταμπού και εξουσίες. Ο καθένας είναι η εξουσία και κάνει ότι θέλει...γι' αυτό το αίμα ρέει άφθονο και γεμίζει η γη με τα πτώματα των χαμένων στο παιχνίδι της επιβίωσης. Όμως ο Κρόνος με το λεπίδι δεν χαρίζεται σε κανένα και όλοι είναι σκλάβοι του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2015, 15:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα εδώ?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Julius Caesar
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2016, 07:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Julius Caesar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακόμα εδώ?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Σου απάντησα ήδη.

Αν δεν μπορείς να μάθεις τρόπους ευγένειας και σεβασμού, δεν με αφορά. Αν θέλουν άτομα σαν και εσένα να καταντούν τα φόρουμ καφενεία με χιλιάδες βρισιές, δεν με αφορά. Πρόβλημα άλλων.

Εγώ πιστεύω στον λόγο και στον διάλογο, όχι στην επίδειξη δύναμης(ξέρεις ποιος είμαι εγώ, ο τάδε νόμος λέει, ακόμη εδώ), στο χάιδεμα του δυνατού(ευχαριστώ κύριε), στην ρητορική του όχλου(όλοι εναντίον ενός, η απειλή της κοινωνίας)

Αν βλέπεις εχθρούς είναι πρόβλημα δικό σου, το καλύτερο θα ήταν να βγεις έξω και να αντιμετωπίσεις τους πραγματικούς σου εχθρούς, αν μπορείς βέβαια να τους διακρίνεις.

Δεν έχουμε τίποτε να πούμε και να χωρίσουμε. Γι' αυτό πάψε να ασχολείσαι μαζί μου και πήγαινε στο καλό. Τέλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΗΧΩ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


223 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 09:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διονύσιος Σκυλοσοφος. Οπα παρτω αλλιώς θα βρεις τοίχο.

Για την χλωρίδα για τα βουνά, τα ποτάμια, θα είμαστε υπολογοι την ημέρα της κρίσης?
Γιατί η μία ύλη είναι μέσα στην άλλη.

Φταίει ο άνθρωπος που σκότωσε τον λυκο, που έπνιξε το αρνάκι, που έφαγε το χορταρακι, που αναπτύχθηκε από το ποταμάκι, που έπεσε από το συννεφάκι.

Αν υποψιαστώ στρατηγέ μου ότι κυκλοφορούν τέτοιοι άνθρωποι, θα αυτοκτονήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 18:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή ΗΧΩ, o Διονύσιος Σκυλόσοφος δεν μπορεί να απαντήσει καθώς ο λογαριασμός του έχει απενεργοποιηθεί.

Υ.Γ. Συμφωνώ μαζί σου πάντως.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΗΧΩ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


223 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 19:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying ευχαριστώ για την ενημέρωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.0859375
Maintained by Digital Alchemy