ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΘΕΪΚΗΣ ΜΗΤΡΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
SoulRipper
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 21:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.
Παρακολουθώ εδώ και χρόνια τις συζητήσεις (από το 07 περίπου)..
Από πολύ μικρός μου τραβούσε το ενδιαφέρον οτιδήποτε * περίεργο, παραφυσικό, ανεξήγητο..
Πιστεύω ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Έτσι αποφάσισα μονό να διαβάζω και να παρακολουθώ μονό μέχρι να σχηματίσω μια άποψη, προτού γράψω κάτι μιας και η παραπληροφόρηση δίνει και παίρνει στις μέρες μας…

( Κάτι τελευταίο σχετικά με εμένα σε περίπτωση που δεν έχω διατυπώσει κάτι σωστά η γράψω κάτι που ενοχλήσει συνχωρεστεμε πρωτη φορα γραφω σε τετοιου είδους forum )

_____________________________________________________________________

Θα ξεκινήσω λοιπόν το πρώτο μου θέμα με τίτλο ( η γλωσσά της θεϊκής μήτρας) με αφορμή κάποιων πολύ ενδιαφέρων βίντεο που παρακολούθησα στο youtube, με τον (για όσους γνωρίζουν ) Gregg Braden διεθνώς αναγνωρισμένος ως πρωτοπόρος στη γεφύρωση επιστήμης, με την πνευματικότητα, και στον πραγματικό κόσμο.
Λόγω του ότι υπάρχει πολύ μεγάλος όγκος πληροφοριών θα προσπαθήσω να σας πω περιληπτικά για το τι ακριβός μιλάει.

Υποστηρίζει λοιπόν ότι υπάρχει μια γλωσσά-τρόπος να μιλήσουμε στο ενεργειακό πεδίο μου πας περιβάλει,. Το πεδίο αυτό έχει πολλές ονομασίες όπως Δυκτιο, Ιστός, Matrix, Divine-matrix, Αιθέρας, κβαντικό ολόγραμμα.

Σχετικά με την γλωσσά κι την εφαρμογή της.

Η γλωσσά έχει χαθεί – ξεχαστεί στο πέρασμα του χρόνου και είναι το ανθρώπινο συναίσθημα συμφωνά με αυτόν.
Λέει ότι το συναίσθημα δημιουργείτε στη καρδιά και όχι στο μυαλό και έτσι με αυτό τον τρόπο αν το πιστέψουμε (μπορεί να έχει επίδραση στον υλικό κόσμο)


Σχετικά με το πεδίο.

Μας λέει ότι το πεδίο αυτό υπήρχε και υπάρχει από την δημιουργία του κόσμου έως σήμερα, ότι έχει ευφυΐα και πως ανταποκρίνεται στο συναίσθημα.


Εξηγεί ποιος είναι ο τρόπος να μιλήσουμε σε αυτό που μας περιβάλει. Ή αλλιώς όπως λέει να προσευχηθούμε με τον σωστό τρόπο,
‘πρέπει να νοιώθεις όταν κανείς την προσευχή-ζητάς κάτι (μεταφραστώ όπως θέλει ο καθένας) σαν να έχει ήδη πραγματοποιηθεί , και αυτό θα ανταποκριθεί στο συναίσθημα που δημιουργήθηκε στην καρδιά..
Επίσης αναφέρει και ένα περιστατικό 2 γιατρών που με τον παραπάνω τρόπο θεράπευσαν γυναικά με όγκο σε προχωρημένο στάδιο ενώ κατέγραφαν με υπέρηχο τον όγκο να εξαφανίζεται.

Εκτός του ότι είναι ένα πολύπλοκο και πολυσύνθετο θεμα,παρατηρισα Ομοιότητες με αλλά θέματα που έχω διαβάσει κατάκερους..

Θα πω μερικά παραδείγματα..
Θεραπεία μέσο συναισθήματος αυτήν καρδιά.- Μου θυμίζει όταν κάποτε διάβαζα για τα chakras έχει πολλές ομοιότητες-
Τηλεκινιση. -Παρόμοια μέθοδος, πιστέψετε και θα κουνηθεί-
Προσευχή -όλοι έχουμε ακούσει όταν προσεύχεσαι πρέπει να το πιστεύεις ότι θα γίνει-
Παρόμοιο με το νοιώσε σαν να έγινε.

Αυτά προς το παρόν ! Ελπίζω να μην σας κούρασα, θα χαρώ πολύ να αναλύσουμε το θέμα και να διασταυρώσουμε γνώμες!

ΥΣ
Δεν έβαλα λινk από τα βίντεο γιατί δεν γνωρίζω αν επιτρέπετε !


SR

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 21:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και επιτρέπεται να βάλεις λινκ.

καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Πάντως στην καρδιά, δεν υπάρχει τίποτα άλλο, πέρα από αίμα και μυς.
Πρόκειται για μιά αντλία και τίποτα περισσότερο.Δεν σκέπτεται και φυσικά δεν έχει συναισθήματα.

Αν ο εν λόγω κύριος, εννοεί κάτι άλλο με το συναίσθημα, καλό θα ήταν να μας το ορίσει ακριβώς, ώστε να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά κάποιον που λέει πως το συναίσθημα εδράζεται στην καρδιά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoulRipper
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 22:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν αυτά είναι κάποια από τα λινκ. Προτείνω το 3ο διότι τα δυο πρώτα είναι πολύ μεγάλα και ίσος σας κουράσουν.

1 https://www.youtube.com/watch?v=KX_RH2KJ3vc
2 https://www.youtube.com/watch?v=XeWFWXMBEgs
3 https://www.youtube.com/watch?v=rNuAzZCZ2pU


“Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 22:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

SoulRipper, καλησπέρα. Και εσύ από ipad με αυτόματη διόρθωση γράφεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SoulRipper
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 22:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο tablet γραφω φίλε μου kost αλλα οχι απο ipad :)

“Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 22:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δηλαδή ρε φίλε μάς δουλεύεις; λες ότι παρακολουθείς 9 χρόνια τις συζητήσεις...και ότι ο λόγος που δεν έγραφες όλα αυτά τα χρόνια είναι επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας...και γράφεις πρώτο μήνυμα από κινητό με autocorrect (όπως ο hellinas) χωρίς να το επιμεληθείς και που τού πετάγονται τα μάτια του αλλουνού για να καταλάβεις τι λέει το μήνυμα...δηλαδή αυτό το 'η γλωσσά' με πέθανε...έλεος...κατά τ'άλλα καλωσήρθες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 22:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή ρε φίλε μάς δουλεύεις; λες ότι παρακολουθείς 9 χρόνια τις συζητήσεις...και ότι ο λόγος που δεν έγραφες όλα αυτά τα χρόνια είναι επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας...και γράφεις πρώτο μήνυμα από κινητό με autocorrect (όπως ο hellinas) χωρίς να το επιμεληθείς και που τού πετάγονται τα μάτια του αλλουνού για να καταλάβεις τι λέει το μήνυμα...δηλαδή αυτό το 'η γλωσσά' με πέθανε...έλεος...κατά τ'άλλα καλωσήρθες...


Δηλαδή το :

quote:

που έχω διαβάσει κατάκερους..

δεν σε πείραξε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 22:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μετά λένε εμένα μυστήριο...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 22:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Σχετικά με την γλωσσά κι την εφαρμογή της.

Η γλωσσά έχει χαθεί



Σε βρίσκω προχωρημένα αυτοαναφορικό SoulRipper

Μα κάνε κι εσύ μια ρημάδα διόρθωση από μόνος σου στο κείμενο, υποβιβάζεις τα μηνύματά σου έτσι...

Σχετικά με το θέμα σου, θα πω ότι σαφώς και μεγάλη η δύναμη της θέλησης, της αγάπης και λοιπών συναισθημάτων, αλλά παρόμοιες θαυματουργές ιστορίες δεν πείθουν συνολικά.

Λένε διάφοροι άνθρωποι ότι 'σώθηκα από θαύμα', ή ότι 'με έσωσε η πολύ δυνατή μου πίστη' κτλ...τα περισσότερα από αυτά όμως θεωρώ είναι αυθαίρετες προβολές...εκατομμύρια άνθρωποι καθημερινά προσεύχονται με όλη τη δύναμη της καρδιάς τους να κι όμως οι προσευχές τους δεν πιάνουν! άρα ποιόν να πιστέψουμε...την πλειοψηφία των ολόθερμων προσευχών, επικλήσεων κτλ. που δεν πιάνουν τόπο ή την μειοψηφία εκείνων που 'πιάνουν'?


Ειδικά αν πάμε τώρα στα πιο προχωρημένα που λες περί τηλεκίνησης κτλ. εκεί τα στοιχεία είναι ακόμα πιο θολά και ακόμη λιγότερο πειστικά. Όχι ότι δεν υπάρχουν 'ανώτερες' νοητικές δυνάμεις, θεωρώ ότι υπάρχουν, απλώς η μεγάλη πλειοψηφία των αναφορών σε τέτοιες είναι είτε σκόπιμες απάτες είτε αυθαίρετες εικασίες χωρίς σοβαρά πατήματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoulRipper
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 23:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα φροντίσω να διορθώσω το κείμενο. Όσο για το ότι είπα σχετικά με την ημιμάθεια δεν αναφερόμουν στην γραμματική ,και φυσικά έπρεπε να σχολιαστεί αν και πιστεύω ότι θα μπορούσατε να είστε λίγο ποιο ευγενικοί..

Σχετικά με το θέμα τώρα.

Εάν παρακολουθήσετε τα βίντεο νομίζω το δεύτερο λέει ότι έγινε ένα πείραμα στο Αφγανιστάν όπου εκεί είχαν μια εκπαιδευμένη ομάδα ανθρώπων στο να (προσεύχονται)
με αυτό τον τρόπο για να σταματήσουν τα επεισόδια και όντος μετά από μερικές μέρες τα πράγματα ηρέμισαν. Κοίτα τα βίντεο για να έχεις ποιο ολοκληρωμένη εικόνα .

Όσο για την τηλεκίνηση είπα ότι αυτά που αναφέρει ταιριάζουν και με άλλα θέματα που έχω διαβάσει. Ήταν απλός ένα παράδειγμα.

(δεν υποστιρήζω κάτι από αυτά απλά μου έκαναν εντύπωση)


“Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 23:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SoulRipper

Αν μου επιτρέπεις, ποιά είναι η ηλικία σου?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 23:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πιστεύω ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Έτσι αποφάσισα μονό να διαβάζω και να παρακολουθώ μονό μέχρι να σχηματίσω μια άποψη, προτού γράψω κάτι μιας και η παραπληροφόρηση δίνει και παίρνει στις μέρες μας…



Εξαρτάται όμως από που αποφάσισες να διαβάζεις και να πληροφορείσαι. Αναζητούσες τη γνώση δηλαδή, για να βγείς απο την ημιμάθεια. Είσαι σίγουρος οτι οι πηγές πληροφόρησής σου ήταν οι κατάλληλες; Αν πηγή πληροφόρησής σου ήταν blogs & forums, θα σε απογοητεύσω. Θεωρώ οτι παρέχουν κακής φύσης υπερπληροφόρηση. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλες πηγές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoulRipper
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 23:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι 24.Έχει κάποια σχέση με το θέμα DSM?

“Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 23:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

SoulRipper

Αν μου επιτρέπεις, ποιά είναι η ηλικία σου?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Η μισή από την δική σου μείον 4 και κάτι μήνες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 23:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

έχεις δίκιο SoulRipper, θα μπορούσα να ήμουν πιο ευγενικός σε αυτό που σου είπα...έχω ακόμα την κεκτημένη ταχύτητα από τσακωμούς στο φόρουμ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 23:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SoulRipper

Βεβαίως και έχει σχέση. Σύμφωνα με τα γραφόμενά σου, παρακολουθείς το forum από τα 15 σου. Στο διάστημα αυτό, και δεδομένης της παρούσας εικόνας συμμετοχών, τί ακριβώς αντίδραση περίμενες ως καλωσόρισμα στο κείμενο και τα links που παράθεσες?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 23:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχος
quote:
Η μισή από την δική σου μείον 4 και κάτι μήνες.

Μήπως να τα ξαναρμέξεις λίγο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoulRipper
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 23:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic

Συμφωνώ μαζί σου. Πιστεύω ότι έχω διασταυρώσει αρκετές πληροφορίες το αν είναι σωστές θα το μαθω στην πορεία.
Παιδία μήπως θέλετε να κάνετε ένα topic και να με ρωτάτε εκεί ότι απορία έχετε σχετικά με εμένα?

DSM

Σου εύχομαι να φτάσεις τα 1000.
Τώρα σχετικά με το θέμα που έβαλα μου άρεσε και το βρήκα ενδιαφέρον
,εάν δεν σου ταίριαζε, δεν νομίζω να ήσουν υποχρεωμένος να πάρεις μέρος.
Όσο για την πηγή ήταν το youtube εκεί το βρήκα αυτό έδειξα.


“Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2016, 23:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είσαι καλά SoulRipper.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoulRipper
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2016, 00:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε kost

Δεν πειράζει όταν κάποιος κάνει λάθος του δείχνουμε το σωστό.

“Όταν συνηθίζεις το τέρας, αρχίζεις να του μοιάζεις.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2016, 00:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως να τα ξαναρμέξεις λίγο?

Οταν το έγραφα, ο φίλος είχε ήδη στείλει την απάντησή του, αλλά δεν το είδα.

Εντάξει, κοντά είμαι...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 01:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SoulRipper

Αυτό ήταν?

Μας βαρέθηκες ήδη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2016, 15:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λέει ότι το συναίσθημα δημιουργείτεαι στη καρδιά και όχι στο μυαλό και έτσι με αυτό τον τρόπο αν το πιστέψουμε (μπορεί να έχει επίδραση στον υλικό κόσμο)
Λάθος!
Η καρδιά είναι μια αντλία. Μεταφορικά χρησιμοποιούμε τον όρο.
quote:
Μας λέει ότι το πεδίο αυτό υπήρχε και υπάρχει από την δημιουργία του κόσμου έως σήμερα, ότι έχει ευφυΐα και πως ανταποκρίνεται στο συναίσθημα.
Μπούρδες!
Το "συναίσθημα' (αγάπη, πόνος, κλπ) είναι παράγωγα του εγκεφάλου.
Δηλαδή παράγωγα των 5 αισθήσεων.
Αν δεν βλέπαμε, δεν ακούγαμε, δεν γευόμασταν, δεν οσμιζόμασταν, δεν είχαμε αφή, θα είμασταν στην απόλυτη ευδαιμονία.
Θάνατο το λένε...

Λογική και γνώση.
Μην εμπιστεύεστε τον κάθε μαλάκα.

σκεφτήτε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2016, 15:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...με άλλα λόγια, όποιος προσδοκεί την ευδαιμονία (όχι "ευτυχία") δύο μπορεί να πράξει: Η να φουντάρει, ή, να σταματήσει τις σκέψεις.
Τον εσωτερικό διάλογο. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει.
Με μία μεγάλη και ειδοποιό διαφορά: το πρώτο δεν απαιτεί επιμονή και υπομονή, παρά απελπισία και φυγοπονία, ενώ του δευτέρου τ' αποτελέσματα και οι συνέπειες ΕΝ ΖΩΗ!!!


μεγάλη διαφορά...
ασύληπτη για τους αμαθείς και θρησκόληπτους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2016, 14:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...με άλλα λόγια, όποιος προσδοκεί την ευδαιμονία (όχι "ευτυχία") δύο μπορεί να πράξει: Η να φουντάρει, ή, να σταματήσει τις σκέψεις.
Τον εσωτερικό διάλογο. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει.
Με μία μεγάλη και ειδοποιό διαφορά: το πρώτο δεν απαιτεί επιμονή και υπομονή, παρά απελπισία και φυγοπονία, ενώ του δευτέρου τ' αποτελέσματα και οι συνέπειες ΕΝ ΖΩΗ!!!
...
πριν τα αποτελέσματα έχει κόπο.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2016, 20:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανπαν έχω την εντύπωση ότι γουστάρουμε αλλήλους...
quote:
πριν τα αποτελέσματα έχει κόπο.
Λάθος!
Οχι κόπο. Θάρρος (αRχίdια) και ανιδιοτέλεια.
Θάρρος διότι πρέπει να τραβήξεις μόνος σου το χαλάκι κάτω από τα πόδια σου, δηλαδή να πετάξεις στα σκουπίδια τις μαλακίες των υφισταμένων θρησκειών - πολιτικών δογμάτων (αυτό είναι το πολύ δύσκολο)(*) και ανιδιοτέλεια, διότι αν αποβλέπεις σε κάποιο (οποιοδήποτε) υλικό κέρδος, δεν πρόκειται να λειτουργήσει. Πράττεις για την αρετή και μόνον...

(*)Θα καταλάβεις ότι το έχεις επιτύχει, όταν βιώσεις ότι έφυγε ένα μεγάλο βάρος ή άγος από τους ώμους σου.
Οταν φύγει η οροφή επάνω απ' το κεφάλι σου...

...κι άσε τους άλλους να σε βρίζουν!
είναι μια άλλη επίπτωση.
η πιο ανώδυνη όμως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2016, 14:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...
Θα ξεκινήσω λοιπόν το πρώτο μου θέμα με τίτλο ( η γλωσσά της θεϊκής μήτρας) με αφορμή κάποιων πολύ ενδιαφέρων βίντεο που παρακολούθησα στο youtube, με τον (για όσους γνωρίζουν ) Gregg Braden διεθνώς αναγνωρισμένος ως πρωτοπόρος στη γεφύρωση επιστήμης, με την πνευματικότητα, και στον πραγματικό κόσμο.
Λόγω του ότι υπάρχει πολύ μεγάλος όγκος πληροφοριών θα προσπαθήσω να σας πω περιληπτικά για το τι ακριβός μιλάει.

Υποστηρίζει λοιπόν ότι υπάρχει μια γλωσσά-τρόπος να μιλήσουμε στο ενεργειακό πεδίο μου πας περιβάλει,. Το πεδίο αυτό έχει πολλές ονομασίες όπως Δυκτιο, Ιστός, Matrix, Divine-matrix, Αιθέρας, κβαντικό ολόγραμμα.

Σχετικά με την γλωσσά κι την εφαρμογή της.

Η γλωσσά έχει χαθεί – ξεχαστεί στο πέρασμα του χρόνου και είναι το ανθρώπινο συναίσθημα συμφωνά με αυτόν.
Λέει ότι το συναίσθημα δημιουργείτε στη καρδιά και όχι στο μυαλό και έτσι με αυτό τον τρόπο αν το πιστέψουμε (μπορεί να έχει επίδραση στον υλικό κόσμο)


Σχετικά με το πεδίο.

Μας λέει ότι το πεδίο αυτό υπήρχε και υπάρχει από την δημιουργία του κόσμου έως σήμερα, ότι έχει ευφυΐα και πως ανταποκρίνεται στο συναίσθημα.
...


Μέχρι εδώ καλά. Το πεδίο αυτό υπάρχει (ή τα φαινόμενα και οι παρατηρήσεις οδηγούν σε συμπέρασμα ή κάτι τέτοιο υπάρχει ή είναι σαν να υπάρχει)
quote:

Εξηγεί ποιος είναι ο τρόπος να μιλήσουμε σε αυτό που μας περιβάλει. Ή αλλιώς όπως λέει να προσευχηθούμε με τον σωστό τρόπο,
‘πρέπει να νοιώθεις όταν κανείς την προσευχή-ζητάς κάτι (μεταφραστώ όπως θέλει ο καθένας) σαν να έχει ήδη πραγματοποιηθεί , και αυτό θα ανταποκριθεί στο συναίσθημα που δημιουργήθηκε στην καρδιά..
Επίσης αναφέρει και ένα περιστατικό 2 γιατρών που με τον παραπάνω τρόπο θεράπευσαν γυναικά με όγκο σε προχωρημένο στάδιο ενώ κατέγραφαν με υπέρηχο τον όγκο να εξαφανίζεται.

Εκτός του ότι είναι ένα πολύπλοκο και πολυσύνθετο θεμα,παρατηρισα Ομοιότητες με αλλά θέματα που έχω διαβάσει κατάκερους..

Θα πω μερικά παραδείγματα..
Θεραπεία μέσο συναισθήματος αυτήν καρδιά.- Μου θυμίζει όταν κάποτε διάβαζα για τα chakras έχει πολλές ομοιότητες-
Τηλεκινιση. -Παρόμοια μέθοδος, πιστέψετε και θα κουνηθεί-
Προσευχή -όλοι έχουμε ακούσει όταν προσεύχεσαι πρέπει να το πιστεύεις ότι θα γίνει-
Παρόμοιο με το νοιώσε σαν να έγινε.

Αυτά προς το παρόν ! Ελπίζω να μην σας κούρασα, θα χαρώ πολύ να αναλύσουμε το θέμα και να διασταυρώσουμε γνώμες!
...


Δεν είναι τόσο απλά όσο τα λέει.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy