ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 H αγανάκτηση προ του..λουκέτου!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2016, 01:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεί που έγραφα λοιπόν μια απάντηση στο

θέμα:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11679&whichpage=31&ARCHIVE=
" target="_blank">
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11679&whichpage=31&ARCHIVE=

πάω να πατήσω κλικ δημοσίευσης, αλλά....ω του θαύματος,
ο Αιθεροβάμων είχε διαφορετική γνώμη, και πρόλαβε να το ...κλείσει το μαγαζί....
Ό,τι περιέσωσα από κεινη την απάντηση,
(διότι είναι μέγα σπάσιμο να γράφεις κάτι για κάνα τέταρτο-εικοσάλεπτο, και τσούπ, να τρως πόρτα σε μια απόλυτη συχγρονικότητα κλικαρίσματος!) λέω να το βάλω εδώ:
=================================================================


επανέρχομαι, (από κει που είχα μείνει το μεσημέρι...)

Σε πρώτη φάση, ξαναλέω,
η απάντηση του Νικόμαχου με κάλυψε,
τουλάχιστον όσον αφορά τα δικά μου ερωτήματα και ερμηνείες.

Οι υπόλοιποι, με προεξάρχοντα τον Κοστ, δώσατε και άλλες προεκτάσεις,
άλλες χρήσιμες και άλλες από αδιάφορες έως...ενοχλητικές.

quote:
Πιστεύω πως, πρέπει να ανοίξουμε ένα καινούργιο topic σχετικό με την κλιματική αλλαγή. Το θέμα έχει πολύ μεγάλη πλάκα. Τόσο σε επιστημονικό, όσο και σε πολιτικό επίπεδο.

Αυτό θα ήθελα να το δω κι εγώ, σύντομα. Θα έχει "εξαιρετικό ενδιαφέρον".

quote:
Κοντολογίς, πως η αυνανιστική εκσπερμάτιση σε κάθε ελεύθερη τρύπα, αποτελεί δημοκρατικό δικαίωμα του μαλάκα. Τα βλέπεις και στο forum. Τί να λέμε τώρα...

Αυτό είναι επίσης κάτι με το οποίο συμφωνώ.


quote:
quote:
Τα μόνα εξερχόμενα υλικά είναι οι δορυφόροι και οι πύραυλοι.Τίποτα άλλο δεν την κοπανάει από την Γη.Η αρχιδεσμοφύλακας η κυρά-Βαρύτητα δεν το επιτρέπει.

Σοβαρέψου, ελαφριά και γρήγορα αέρια την κοπανάνε συνέχεια από τα υψηλά στρώματα...αλλιώς δεν θα είμασταν εδώ


Εδώ κάνει το 'μπάσιμο' ο -κατά τα άλλα- απέχων Κοστ,
ο οποίος (κατά την κρίση και την ερμηνεία του) "μυρίστηκε" ευκαιρία να τη χωθεί στο Νικόμαχο, και του την έχει στημένη για να τον ταπώνει,
όπως οι ψαροντουφεκάδες στο καρτέρι πίσω απ'τις ποσειδωνίες....

Δε βαριέσαι,
όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν, που θα τραγούδαγε ο αείμνηστος Νικόλας....

quote:
άτομα υδρογόνου ντε...ούτε εγώ θα Νικομαχήσω στον αέρα...συζήτηση να γίνεται ρε συ...η ερώτηση του Pythagora ήταν εύλογη...γίνεται να μην διαφεύγει τίποτα??

σε αυτό ξηγήθηκα από το μεσημέρι.
Η ερώτησή μου αφορούσε κυρίως το rate για το οποίο δόθηκε νούμερο,
και όχι τόσο (εννοιολογικά) για το τι μπαίνει (που όλοι λίγο πολύ μπορούσαμε να φανταστούμε/υποθέσουμε) και το τι βγαίνει [υπό προϋποθέσεις - που θα ήτο ελαφρώς πιο δύσκολο και οπωσδήποτε πιο 'λεπτεπίλεπτο' να το αντιληφθούμε/κατανοήσουμε, χωρίς να χρειαστεί να πάμε βόλτα μέχρι...Βαν Αλλεν και ....Βαν Μπάστεν.....)

quote:
Δεν λέω, ωραίες οι κοντρίτσες και η παπαρολογία, ένθεν κακείθεν, αλλά έλεος. Σε λιγότερη ώρα από όση σας παίρνει να είσαστε ή να μην είσαστε στο forum, να μένετε φεύγοντας, ή να φεύγετε μένοντας, θα μπορούσατε να παραθέσετε και μια σοβαρή πηγή.

Χάριν Πυθαγόρου, βρε...


Ντιεσέμη, πολύ καλή η συγκεκριμένη παρέμβαση.
Προφανώς ο Νικόμαχος και ο Κοστ έχουν πολύ παραπάνω χρόνο από μας, για να γράφουν εδώ. Από σοβαρά έως παπαριές.
Και καλά, ο Νικόμαχος είναι και συνταξιούχος μανάβης. Ο Κοστ δεν ξέρω τι κάνει, και μολονότι ευρισκόμενος εν αυτοεξορία, όλο εδώ βρίσκεται σε σημείο που να θυμίζει κάτι παλιά καλά τρολ.....

Αλλά ειλικρινά, σε κάθε κουβέντα που μπαίνει κι ένα παραπάνω στοιχείο, μια είδηση ή μια αναφορά, κέρδος υπάρχει. Διευρύνουμε την οπτική μας και τους ορίζοντές μας.


quote:
Τώρα εσύ τι ψάχνεις Μάνο?
Ο Πυθαγόρας ρώτησε αποκλειστικά για την Γη.
Ο κάθε άλλος πλανήτης και δορυφόρος συμπεριφέρεται διαφορετικά.Αλλα ισχύουν αλλού και άλλα στην Γη.

Κάθε 24ωρο η Γη δέχεται εκατό τόνους υλικών και "χάνει" μερικά κιλά αερίων.Μηδαμινή απώλεια σε σχέση με την αύξηση μάζας.

Η ποσότητα του μοριακού αζώτου και τα άτομα του υδρογόνου που διαφεύγουν, δεν υπερνικούν την βαρύτητα, αλλά είναι αποτέλεσμα διεργασιών και θερμότητας, στα ανώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας εκεί που η βαρύτητα είναι ήδη εξασθενημένη.
Ενα άτομο υδρογόνου, δεν μπορεί να ξεκινήσει από το έδαφος και να διαφύγει στο διάστημα..


Αυτό ας πούμε, ήταν βελάκι στο κέντρο, και γι'αυτό γουστάρω Νικόμαχο,
παρά τις υφολογικές ιδιαιτερότητες από καιρού εις καιρόν (όχι μόνο απέναντι στον Κοστ, που ώρες ώρες εμφανίζεται να τα θέλει ο κ@λος του....) αλλά και απέναντι σε όλους μας όπως το(ν) ξέρουμε.....


quote:
Σοβαρευτείτε. Και οι δύο. Κι εσύ που τον προβοκάρεις, κι ο kost που κάνει σαν απατημένος πρώην σύζυγος, που κρυφοκοιτάει συνεχώς μην και μπει κάνας γκόμενος στο σπίτι της πρώην...

Λύστε τα ερωτικά σας με pm.


Μάλλον αυτό θα ήτο πιο ενδεδειγμένη μέθοδος για το 'ακούραστο' δίδυμο που αλληλοτρώγεται με ζήλο και πάθος!

quote:
ρε συ άμα είναι να μού πάθεις τίποτα βρίσε ελεύθερα...και εάν σε απενεργοποιήσουν για 24 ώρες (τι τραγωδία θεέ μου) θα μεσολαβήσω εγώ να ελευθερωθείς πάνω στο πεντάωρο!

Νο κόμεντς......

quote:
Η ουσία λοιπόν είναι ότι το φόρουμ το παρακολουθώ χωρίς όμως να επιθυμώ να συμμετέχω. Το αν θα συμμετέχω μία φορά το τρίμηνο, ή δύο φορές το μήνα, ή καθόλου αυτό είναι δική μου επιλογή, και όποιος έχει αντιρρήσεις να στείλει επιστολή διαμαρτυρίας στους διαχειριστές. Τα άλλα περί νόστου και ζήλιας Μάνο είναι ερειστικές χαζομάρες να'χουμε να λέμε...εάν δεν θες να γράφω καθόλου, ούτε και να απαντώ στα γυναικουλίστικα του Μάριου εν απουσία μου, ζήτα το ευθέως χωρίς υπεκφυγές.

Βασικά Κοστ, στα @@ αν συμμετέχεις ή αν δεν συμμετέχεις, και με οποία συχνότης....

Το πρόβλημα, και ο παραλληλισμός (ως προς αυτό το κομμάτι μόνο - με τρολοσυμπεριφορές) είναι ότι πας και κάνεις δημόσιες ανακοινώσεις με τυμπανοκρουσίες και πυροτεχνήματα και φιέστες,
Να τωρα φευγω, να δεν ξαναγραφω, να δεν ξαναπαταω, να μαυρη πετρα ρίχνω, να θα κάνετε μαυρα ματια να με δείτε,
μια φορά το τρίμηνο θα ρχομαι (σαν την Τρόικα...) κλπ,κλπ.

'Αστο ρε φίλε, να χαρείς, κάνε ό,τι είναι να κάνεις,
αλλά αν το ξέρεις μέσα σου ότι σε τρώει, μην κάνεις το βαρύ πεπόνι ή τον Ξανθόπουλο εναλλάξ 10 φορές τη μέρα. Γράψε όποτε και όσο θες,
και άσε το "κοινό" να κρίνει τι θα πάρει και τι θα πετάξει από όσα γραφεις και λες....
Τα υπόλοιπα και η γαρνιτούρα απλώς προσθέτουν ιλίγγους στα ...μέζεά μας (που θα έλεγε και ο Ζουρλάνης)

quote:
Καμία σκηνοθεσία κύριε Μάνο. Ήμουνα απογοητευμένος και αηδιασμένος τότε. Και εξακολουθώ να είμαι απογοητευμένος από την συνολική εικόνα του φόρουμ. Έχω όμως μία ευθιξία και έναν εγωισμό. Θέλω να έχω την τελευταία κουβέντα σε μία κατάσταση. Είναι το χούι μου. Και γι΄αυτό φρόντισα να κλείσω τους λογαριασμούς μου με το Νικόμαχο πριν φύγω σε ειρηνικό τόνο αν θυμάσαι.

Xμμμμ....

quote:
Το θέμα λοιπόν είναι ότι ακριβώς επειδή είμαι εγωίσταρος, και επειδή τυχαίνει να είμαι πιο μορφωμένος από τον Μάριο, και γι'αυτό τις προσβολές του θα τις ανταποδίδω πάντα με δημιουργικό τρόπο αλά Σείριο και υδρογόνο!


=====================================

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να διασώσω και το υπόλοιπο κομμάτι
αλλά επιφυλάσσομαι για το εγγύς μέλλον,
διότι που καιρός τώρα πάλι ξανά μανά τα ίδια σεντονάκια.....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2016, 01:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λουκέτο δεν είναι λύση. Προφανώς. Ας επιτρεπόταν τουλάχιστον η συμμετοχή μαθητών και των συνοδών τους...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2016, 01:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2016, 01:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PY8AGORAS ζητώ συγγνώμη για τον χαμένο σου κόπο.
Bad timing.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2016, 10:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το λουκέτο δεν είναι λύση. Προφανώς. Ας επιτρεπόταν τουλάχιστον η συμμετοχή μαθητών και των συνοδών τους...

quote:
PY8AGORAS ζητώ συγγνώμη για τον χαμένο σου κόπο.
Bad timing.

Το απόλυτο bad timing! Βεβαίως είναι πάντα ένα πιθανό ενδεχόμενο να συμβεί αλλά
στα τόσα χρόνια δεν μου είχε ξανατύχει!

Εχω χάσει κείμενο και ανάρτηση για άλλους λόγους, όπως πχ. κόλλημα Η/Υ κλπ, αλλά όχι από λουκέτο σε θέμα που μόλις πήγαινα να στείλω απάντηση...
Το'δαμε και αυτό, οπότε είμαστε πλήρεις πλέον.

Φυσικά δεν χρειάζεται να απολογείσαι.

No worries, που λένε και οι Εγγλέζοι,
αν και θα ήταν γενική επιθυμία, φαντάζομαι, να ξανανοίξει το συγκεκριμένο θέμα διά το κοινό, το συντομότερον.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2016, 16:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν και θα ήταν γενική επιθυμία, φαντάζομαι, να ξανανοίξει το συγκεκριμένο θέμα διά το κοινό, το συντομότερον.

Το θεμα είναι ήδη ενεργό...
Δε νομίζω οτι πρέπει να αναφέρω τους λογούς
για τους οποίους έπρεπε να κλειδώσει εκείνη τη στιγμή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ξύστρας
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2016, 00:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ξύστρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Η ουσία λοιπόν είναι ότι το φόρουμ το παρακολουθώ χωρίς όμως να επιθυμώ να συμμετέχω. Το αν θα συμμετέχω μία φορά το τρίμηνο, ή δύο φορές το μήνα, ή καθόλου αυτό είναι δική μου επιλογή, και όποιος έχει αντιρρήσεις να στείλει επιστολή διαμαρτυρίας στους διαχειριστές. Τα άλλα περί νόστου και ζήλιας Μάνο είναι ερειστικές χαζομάρες να'χουμε να λέμε...εάν δεν θες να γράφω καθόλου, ούτε και να απαντώ στα γυναικουλίστικα του Μάριου εν απουσία μου, ζήτα το ευθέως χωρίς υπεκφυγές.


Τρίχες αδερφέ. Παπαριές λες. Στο φόρουμ συμμετέχεις επειδή σου αρέσει η κόντρα και θες να το παίξεις ξερόλας. Όταν θα σε διαγράψουν - γιατί θα σε διαγράψουν, είναι βέβαιον και προδιαγεγραμμένο όπως σε βλέπω και με βλέπεις (με βλέπεις ;) - , τότε όλο αυτό θα σου γυρίσει σε μια δικτυακή πάθηση που λέγεται trollίαση. Θα ρίχνεις καντήλια από το πρωϊ μέχρι το βράδυ και μέχρι και τον ύπνο σου θα χάσεις. Άκου με, το έχω δει με τα μάτια μου το έργο. Μη σου πω δηλ. ότι ήμουν και συμπρωταγωνιστής του.

Πυθαγόρα, δεν έχω καταλάβει ακόμη ΤΙ βρίσκεις εδώ μέσα. Μπορεί να γνωρίζεις κάποιους και εκτός δηλ. και να έχεις κάτι να πεις, αλλά φίλε ... τέτοιο χάσιμο χρόνου δεν υπάρχει πουθενά αλλού στο διαδίκτυο.

Εσύ ρε μεγάλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, η σύνταξη ; πως πάει ; Έπεσε περικοπή ή 'ντάξει ήσουν από 'κείνους τους δημοσίους που βγήκαν στα 45 και γαμήσανε το κράτος ; Δουλειά δεν έχεις ... τουλάχιστον, τον χώνεις καθόλου ή όλη την ώρα ... παλινδρόμηση με το esoterica;


____________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
12/05/2016
____________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy