ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΤΑΙΝΙΕΣ- ΣΕΙΡΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ & ΠΑΡΑΦΥΣΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2020, 16:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτό το topic μπορούμε να προτείνουμε ταινίες και σειρές επιστημονικής φαντασίας και παραφυσικού περιεχομένου και φυσικά να τις σχολιάζουμε !


Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2020, 16:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κανω την αρχή .

Η τελευταία σειρά που εχω ολοκληρώσει είναι το AWAY στο NETFLIX μου
έκανε καλή εντύπωση δεν εχει και σαλιαρίσματα μεσα που τα βαριέμαι .
θέμα της είναι η πρώτη επανδρωμένη αποστολή στον ΑΡΗ.

Away
202013+1 σεζόνΤηλεόραση επιστημονικής φαντασίας
Η κυβερνήτης Έμα Γκριν αφήνει πίσω τον άντρα και την κόρη της για να ηγηθεί ενός διεθνούς πληρώματος αστροναυτών σε μια επικίνδυνη 3ετή αποστολή στον Άρη.
Πρωταγωνιστούν:Χίλαρι Σουάνκ,Τζος Τσαρλς,Βίβιαν Γου
Δημιουργοί:Άντριου Χιντερέικερ

ΠΗΓΗ https://www.netflix.com/gr/title/80214512

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2020, 16:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SALVATION αυτή την παρακολουθώ τώρα είναι 2 σεζον εχω δει την πρώτη

εχει ενδιαφέρον μέχρι τώρα .


σωτηρία
2017162 σεζόνΕπιστημονική τηλεόραση
Ένας μαθητής απόφοιτος του MIT και μια ομάδα δισεκατομμυριούχου τεχνολογίας σε μια απελπισμένη προσπάθεια να σταματήσουν να συγκρούονται ένας αστεροειδής με τη Γη.
Πρωταγωνιστούν: Ian Anthony Dale, Santiago Cabrera, Jennifer Finnigan


πηγη https://www.netflix.com/gr-en/title/80171099
Δημιουργοί: Elizabeth Kruger, Craig Shapiro, Matt Wheeler


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2020, 17:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιο αλλα καλο βγήκε την ιδια εποχή με το Matrix προσωπικά μου αρεσε περισσότερο .
Ενδιαφέρον θεωρια που κερδίζει έδαφος τα τελευταία χρονια .
Πρόκειται για την θεωρια που υποστηρίζει οτι ζουμε σε εξομοίωση .


The Thirteenth Floor
From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigationJump to search
For other uses, see The Thirteenth Floor (disambiguation).
The Thirteenth Floor
The Thirteenth Floor poster.jpg
Theatrical release poster
Directed by Josef Rusnak
Produced by Roland Emmerich
Ute Emmerich
Marco Weber
Screenplay by Josef Rusnak
Ravel Centeno-Rodriguez
Based on Simulacron-3
by Daniel F. Galouye
Starring
Craig Bierko
Gretchen Mol
Vincent D'Onofrio
Dennis Haysbert
Armin Mueller-Stahl
Music by Harald Kloser
Cinematography Wedigo von Schultzendorff
Edited by Henry Richardson
Production
company
Centropolis Entertainment
Distributed by Columbia Pictures
Release date
April 16, 1999 (Denmark)
May 28, 1999 (United States)
November 25, 1999 (Germany)
Running time 100 minutes
Country United States
Germany
Language English
Budget $16 million[1]
Box office $18.5 million[1]
The Thirteenth Floor is a 1999 neo-noir science fiction crime thriller film written and directed by Josef Rusnak, and produced by Roland Emmerich. It is loosely based upon Simulacron-3 (1964), a novel by Daniel F. Galouye, and a remake of the German film World on a Wire (1973). The film stars Craig Bierko, Gretchen Mol, Armin Mueller-Stahl, Vincent D'Onofrio, and Dennis Haysbert. In 2000, The Thirteenth Floor was nominated for the Saturn Award for Best Science Fiction Film, but lost to The Matrix.


Contents
1 Plot
2 Cast
3 Production
4 Release
5 Reception
5.1 Awards and nominations
6 See also
7 References
8 External links
Plot
In 1999 Los Angeles, Hannon Fuller (Mueller-Stahl) owns a multibillion-dollar computer enterprise and is the inventor of a newly completed virtual reality (VR) simulation of 1937 Los Angeles, filled with simulated humans unaware they are computer programs. When Fuller is murdered just as he begins premature testing of the VR system, his friend and protégé, Douglas Hall (Bierko), who is also the heir to the company, becomes the primary suspect. The evidence against him is so strong that Hall begins to doubt his own innocence.

Between interrogations by LAPD Detective Larry McBain (Haysbert), Hall meets Jane Fuller (Gretchen Mol), the estranged daughter of Hannon Fuller, who is busy with the shutdown of the new VR system. Hall then romances her. When a local bartender is murdered after he claims to have witnessed a meeting between Hall and Fuller on the night Fuller was murdered, Hall is arrested. He is released when Jane gives him an alibi.

With the assistance of his associate Whitney (D'Onofrio), Hall attempts to find a message that Fuller left for him inside the simulation. Entering the virtual reality, Hall becomes a bank clerk named John Ferguson. Fuller left the message with a bartender named Jerry Ashton (D'Onofrio), who read the message and discovered he is an artificial creation. Earlier, Ashton notices that Ferguson switched places with Hall in the men's restroom of the hotel where Ashton works, and began to realize that something was wrong. Frightened and angry, Ashton tries to kill Hall. Hall barely survives to escape the VR.

McBain informs Hall that Jane does not exist, as Fuller never had a daughter. Hall tracks her down only to discover her double, Natasha Molinaro, working as a grocery store clerk, but Molinaro does not recognize Hall. This leads Hall to perform an experiment outside the VR system, something that Fuller's letter instructed him to try: drive to a place where he never would have considered going otherwise. He does so, and discovers a point beyond which the world becomes a crude wireframe model. Hall grasps the revelation behind Fuller's message: 1999 Los Angeles is itself a simulation.

Jane Fuller explains the truth to Hall: his world is one of dozens of virtual worlds, but it is the only one in which one of the occupants have developed a virtual world of their own. Jane Fuller lives in the real world outside the 90s simulation. After Fuller's death, she entered the virtual version to assume the guise of Fuller's daughter, gain control of the company, and shut down the simulated 1937 reality, a plan foiled by Hall being made the company heir. The virtual Hall is modeled after David, Jane's real-world husband, though Jane has since fallen in love with Hall. David committed the murders via Hall's body, being driven to increasingly jealous and psychopathic behavior from prolonged use of VR to live out his dark fantasies.

Whitney enters the 1937 simulation, assuming the body of bartender Jerry Ashton, who has kidnapped Ferguson (Hall's 1937 identity) and bound him in the trunk of his car. When Whitney is killed in a car crash inside the 1937 simulation, Ashton's consciousness takes control of Whitney's body in the 90s simulation and takes Hall hostage. Hall tells Ashton that he is not in the real world, and that they are both products of a VR simulation. Hall takes Ashton to the place where he was 'born': a computer lab. David assumes control of Hall again to kill Ashton and then attempts to rape and murder Jane. Jane is rescued by Detective McBain, who shoots and kills David. McBain at this point has realized the nature of his own reality, and jokingly asks Jane, "So, is somebody going to unplug me now?" She answers "no", so McBain follows with the request "Look, do me a favor, when you get back to wherever it is you come from, just leave us the hell alone down here, okay?"

David's death as Hall in the 90s simulation allows Hall's artificial consciousness to take control of David's body in the real world. He wakes in 2024, connected to a VR system. He disconnects the system and finds Jane and her father, the real Hannon Fuller. Jane wants to tell Hall more about the simulation, but as she begins the film ends, the screen image collapsing to a thin line of light before going dark like a computer monitor being turned off.

ΠΗΓΗ https://en.wikipedia.org/wiki/The_Thirteenth_Floor

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2020, 19:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ fiction όλα αυτά! Εμένα μου άρεσε η σειρά "Απίστευτα κι όμως αληθινά" γιατί έδειχνε πραγματικά περιστατικά. Από φαντασία χορτάσαμε. Γιαυτό μας κάνουν ότι θέλουν τα ΜΜΕ και το πολιτικό κατεστημένο. Ας δούμε τι υπάρχει στην πραγματικότητα. Επίσης το παλιό Kung Fu με τον Ντέιβιντ Καραντάιν αν τον θυμάμαι καλά και η παλιά σειρά Μάρκο Πόλο, ιταλική νομίζω του 1982. Εκεί θυμάμαι πως είχε και μια αιώρηση ενός λάμα και γενικά πολλά παραφυσικά σε διάφορα σημεία.
Υπήρχε και το Σταρ Τρεκ πάντα.
Αργότερα το Ζαφείρι και Ατσάλι (Sapphire adn Steel).
Κάποτε έπαιξαν και μερικά επεισόδια με κάποια σειρά μάλλον με τον τίτλο "Αινίγματα της Ελλάδος" που δεν ήταν και τόσο καλά παιγμένο αν και τα θέματα είχαν ενδιαφέρον. Την παρουσίαζε ο Μπαλάνος και δεν τα είχα δει όλα.Αυτά που είδα νομίζω ότι ήθελαν περισσότερη ανάλυση. Ο Χαρδαβέλλας μετά τους επισκίασε όλους.

Έψαχνα μια σειρά και δεν τη βρήκα που είχε ένα μουσικό κομμάτι σπάνιο με φλάουτο στην αρχή ή στο τέλος. Νόμιζα ήταν με τον Σέρλοκ Χολμς αλλά δεν την βρήκα ποτέ. Θυμάμαι τη μουσική αλλά όχι τον τίτλο.

Υπάρχουν και άλλα βέβαια αλλά μετά τα 180 που είμαι τώρα η μνήμη αδυνατίζει. Πρέπει να κάνω αναγέννηση ιστών και μνημών για να τα θυμηθώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2020, 10:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα μου άρεσε η σειρά "Απίστευτα κι όμως αληθινά" γιατί έδειχνε πραγματικά περιστατικά

Το έβλεπα και εγώ μου αρεσε δες το οι υπεράνθρωποι του ΣΤΑΝ ΛΙ το είχα δει στο HISTORY δείχνει πραγματικά περιστατικά .


quote:
Επίσης το παλιό Kung Fu με τον Ντέιβιντ Καραντάιν αν τον θυμάμαι καλά και η παλιά σειρά Μάρκο Πόλο

Μου θύμισες τα παιδικά μου χρονια αγαπημένες σειρές αυτές.

quote:
Από φαντασία χορτάσαμε. Γιαυτό μας κάνουν ότι θέλουν τα ΜΜΕ και το πολιτικό κατεστημένο. Ας δούμε τι υπάρχει στην πραγματικότητα

quote:
Υπήρχε και το Σταρ Τρεκ πάντα.

Δεν σου αρέσει η φαντασία αλλα Σταρ Τρεκ έβλεπες ¨) εμενα μου αρεσε περισσότερο το STAR GATE .

quote:
άποτε έπαιξαν και μερικά επεισόδια με κάποια σειρά μάλλον με τον τίτλο "Αινίγματα της Ελλάδος" που δεν ήταν και τόσο καλά παιγμένο αν και τα θέματα είχαν ενδιαφέρον. Την παρουσίαζε ο Μπαλάνος και δεν τα είχα δει όλα.Αυτά που είδα νομίζω ότι ήθελαν περισσότερη ανάλυση. Ο Χαρδαβέλλας μετά τους επισκίασε όλους

Παλιότερα ξέκανε και ο Τριανταφυλλοπουλος εκπομπές με θέμα την αναδρομη ύπνωση πήγαινε και ο Βουλουκος και έκανε ζωντανά συνεδρίες.

quote:
Υπάρχουν και άλλα βέβαια αλλά μετά τα 180 που είμαι τώρα η μνήμη αδυνατίζει.

Εγω είμαι λιγο μικρότερος 170 και εχω καλύτερη μνήμη ¨)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2020, 11:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ενδιαφέρον σειρά βασίζεται σε αληθινά περιστατικά .

Άνθρωποι που εργάζονταν η εργάζονται ακόμα σε σώματα ασφαλείας ,υγειονομικές υπηρεσίες ,κτλ διηγούνται τις παραφυσικές εμπειρίες που είχαν εν ωρα υπηρεσίας .

Εχω δει την πρώτη σεζον μου αρεσε περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη.

Paranormal Emergency | Travel Channelwww.travelchannel.com › ...
Μετάφραση αυτής της σελίδας
Police officers, paramedics and other first responders reveal their true encounters with the paranormal while on duty. Not only do these cases defy explanation, ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2020, 18:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εμένα μου άρεσε η σειρά "Απίστευτα κι όμως αληθινά" γιατί έδειχνε πραγματικά περιστατικά

Το έβλεπα και εγώ μου αρεσε δες το οι υπεράνθρωποι του ΣΤΑΝ ΛΙ το είχα δει στο HISTORY δείχνει πραγματικά περιστατικά .


Τέτοια μάλιστα! Όποιος ξέρει να λέει!

quote:

Δεν σου αρέσει η φαντασία αλλα Σταρ Τρεκ έβλεπες ¨) εμενα μου αρεσε περισσότερο το STAR GATE .


Δεν είμαι σίγουρος αν θυμάμαι ποιο είναι το STAR GATE. To Star Trek όταν το πρωτοείδα μικρός δεν το ξεχώριζα από την πραγματικότητα. Έπαθα μεγάλο σοκ στην αρχή που είδα κάποιους να πεθαίνουν σε ταινίες μέχρι να μου πουν ότι είναι ψέμματα. Καλά είναι και τα φανταστικά αλλά να μην αλλοιώνουν πραγματικά γεγονότα. Αυτό διαδραματιζόταν κάπου αλλού και μακριά. Μετά είδα ότι και αυτό αλλοίωνε όσα αφορούν τους Θεούς του Ολύμπου κλπ. σε κάποια επεισόδια αλλά αυτά τα είδα μεγάλος με άλλο σκεπτικό.
quote:

quote:
Κάποτε έπαιξαν και μερικά επεισόδια με κάποια σειρά μάλλον με τον τίτλο "Αινίγματα της Ελλάδος" που δεν ήταν και τόσο καλά παιγμένο αν και τα θέματα είχαν ενδιαφέρον. Την παρουσίαζε ο Μπαλάνος και δεν τα είχα δει όλα.Αυτά που είδα νομίζω ότι ήθελαν περισσότερη ανάλυση. Ο Χαρδαβέλλας μετά τους επισκίασε όλους

Παλιότερα ξέκανε και ο Τριανταφυλλοπουλος εκπομπές με θέμα την αναδρομη ύπνωση πήγαινε και ο Βουλουκος και έκανε ζωντανά συνεδρίες.


Ναι ξ-έκανε όπως είπες, αλλά δεν με εντυπωσίασε. Ο Τριανταφυλλόπουλος είναι μαέστρος στο να αποκαλύπτει σκάνδαλα λίγο πριν ή μετά την παραγραφή τους!!!

quote:

Εγω είμαι λιγο μικρότερος 170 και εχω καλύτερη μνήμη ¨)


Εσείς η νεολαία θα σώσετε τον κόσμο. Εμείς πάμε για ανακατασκευή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2020, 18:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι ξ-έκανε όπως είπες, αλλά δεν με εντυπωσίασε. Ο Τριανταφυλλόπουλος είναι μαέστρος στο να αποκαλύπτει σκάνδαλα λίγο πριν ή μετά την παραγραφή τους!!!
quote:

χαχαχα εκανα σωστο λάθος ! Εκανε και μετα ξεκανε !

Αρχες του 1990 έκανε αυτές τις εκπομπές στον κίτρινο τύπο αν θυμάμαι καλα.


quote:

Εσείς η νεολαία θα σώσετε τον κόσμο. Εμείς πάμε για ανακατασκευή

βραζει το αιμα μας ")

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2020, 16:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Paranormal Lockdown
From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigationJump to search
Paranormal Lockdown
Paranormal Lockdown (Official Title Card).png
Genre Paranormal
Reality TV
Starring Nick Groff
Katrina Weidman
Narrated by James Lurie
Theme music composer Rob Saffi
Opening theme "Between Heaven & Hell"
Composer(s) Rob Saffi
Country of origin United States
Original language(s) English
No. of seasons 3
No. of episodes 37 (plus the 10 specials not included in list)
Production
Executive producer(s) Nick Groff
Justin Narragon
Fay Yu
Producer(s) Rob Saffi
Kendall Smith
Cinematography Rob Saffi
Editor(s) Sonny Ratcliff (Lead Editor)
Kendall Smith
Benton Stephens
Camera setup Multi-camera setup
Running time 60 minutes
Production company(s) Groff Entertainment
Distributor Discovery Communications
Release
Original network Destination America (2016, 2018–2019)
TLC (2016–2017)
Original release March 4, 2016 – February 5, 2019
Chronology
Related shows Ghost Adventures
Paranormal State
Ghost Hunters
Kindred Spirits
External links
Website
Paranormal Lockdown was a paranormal reality television series that was executively produced by Nick Groff, formerly of Ghost Adventures. The series followed Nick Groff and fellow paranormal researcher Katrina Weidman (formerly of Paranormal State) as they confine themselves for 72 straight hours in what they claim to be some of the most haunted locations.

The first season aired on Destination America from March 4, 2016 to April 8, 2016.[1] The second season aired from December 16, 2016 to March 3, 2017 on TLC.[2][3] On November 20, 2018, it was announced that season three would premiere on December 4, 2018, returning to Destination America.[4][5][6] On February 14, 2019, Groff announced via a video Instagram post that Paranormal Lockdown would not be returning.[7]


Contents
1 Premise
2 Reception
3 Cast and crew
3.1 Guest investigators
4 Series overview
5 Specials
6 Episodes
6.1 Season 1 (2016)
6.2 Season 2 (2016–17)
6.3 Season 3 (2018–19)
7 International broadcasters
8 References
9 External links
Premise
The series features Nick Groff, a paranormal investigator who is "on a mission to discover something new in the paranormal field", and paranormal researcher Katrina Weidman who both spend 72 hours together in reportedly haunted places. Groff and Weidman believe that "the longer they stay, the more the spirits will communicate with them and the more information they can gather about the unknown".[9] The opening introduction for the show is:

72 hour confinement...in the most haunted locations...in search of groundbreaking evidence.

Reception
Investigator Ben Radford states that the claims of living 72 hours in a haunted house as some sort of a challenge is "absurd." People all over the world claim to live in haunted locations, apparently longer than 72 hours. Before you can claim you are living in a haunted house, "ghosts must be proven to exist", a claim that the paranormal community has yet to prove. There are many methodological problems with their investigative techniques, according to Radford. "They fail to properly investigate and verify their assumptions at virtually every step, making leaps of logic and guessing far beyond the evidence". Lockdowns like what you see on this reality show are using ineffective techniques with equipment not meant to be used for this purpose, to look for something that has not been proven to exist or even defined. "A stakeout (such as these) is essentially a scientific experiment without the science". Completely lacking in controls. "Groff and Weidman... are walking around a house with a camera crew, literally and figuratively in the dark. The only things they're testing are their video editors' endurance and the patience of their viewers. These 'reality' television shows are entertainment, not investigation."[10]

Cast and crew
Crew Member Job Notes
Nick Groff Paranormal investigator Former star of Ghost Adventures
Katrina Weidman Supernatural expert Former star of Paranormal State
Rob Saffi Cameraman Joins them on a portion of their lockdown
Guest investigators
Amy Bruni – paranormal investigator, formerly of Ghost Hunters (Episode 1.1: "Trans-Allegheny Lunatic Asylum")
Adam Berry – paranormal investigator, formerly of Ghost Hunters and Ghost Hunters Academy (Episode 1.1: "Trans-Allegheny Lunatic Asylum")
Grant Wilson – paranormal investigator, formerly of Ghost Hunters (Episode 1.8: "Randolph County Infirmary")
John Zaffis – paranormal researcher and demonologist, of Haunted Collector (Halloween Special: "The Black Monk House")
John E.L. Tenney – paranormal investigator, formerly of Ghost Stalkers (Episode 1.3: "Franklin Castle")
Aaron Sagers – paranormal researcher (Special: "Evidence Revealed")
Michelle Belanger – occult expert (Episode 2.1: "Monroe House")
Ben Hansen – former FBI forensic agent and paranormal investigator of Fact or Faked: Paranormal Files (Episode 2.5: "Waverly Hills Sanatorium")
Steve Huff – paranormal engineer and inventor of the "Wonder Box Portal" (Episode 2.6: "Bellaire House")
George Brown – paranormal engineer and inventor of the "Geo Box" (Episode 2.6: "Bellaire House")
Johnny Houser – paranormal investigator (lives next door to Iowa's Villisca Murder House) (Episode 2.9: "Malvern Manor")
Bloody Mary – voodoo priestess in New Orleans (Episode 2.10: "Rampart Street Murder House")
Greg Newkirk and Dana Matthews Newkirk – paranormal researchers and haunted object collectors (Episode 2.11: "Scutt Mansion")
Ryan Dunn – paranormal investigator of the Savannah Ghost Research Society (Episode 2.12: "Old Chatham County Jail")
Daniel Klaes – paranormal investigator, owner of the Hinsdale House (Episode 1.4: "Hinsdale House Unlocked", Episode 2.6 "Statler City Hotel")
Lee Kirkland – paranormal investigator from Kentucky (Episode 3.6 "Jim Beam Distillery")
Elizabeth Saint – paranormal investigator and electrical engineer (Episode 3.8 "Beattie Mansion")

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2020, 16:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PARANORMAL LOCKDOWN που έβαλα παραπάνω .

Ενδιαφέρον σειρά κατα την γνώμη μου είναι η καλύτερη του είδους .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2020, 17:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον σειρά ή ενδιαφέρουσα; Μου θυμίζει τους Λέσβιους και άλλους νησιώτες που λένε "θα πάμε στσι γιατροί" ή "πήρε τσ κουμπάροι τηλέφωνο"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2020, 18:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιά υπήρχε το "The Twilight Zone" που επαναλήφθηκε , η σειρά "Κόσμος" και "Ο δρόμος τους μεταξιού" με την υπέροχη μουσική του Κιτάρο αλλά δεν ήταν παραφυσικά αυτά παρόλο που πολλές φορές είχαν και τέτοια στοιχεία.
Επιστημονικής φαντασίας ήταν και το Γκαλάκτικα και ο Φλας Γκόρντον και αυτός επανάληψη, που μας μετρίασε την έλλειψη του Σταρ Τρεκ τότε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2020, 11:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενδιαφέρον σειρά ή ενδιαφέρουσα;


Όπως και να 'χει αξίζει να την παρακολουθήσει κάποιος .


quote:
Παλιά υπήρχε το "The Twilight Zone" που επαναλήφθηκε , η σειρά "Κόσμος" και "Ο δρόμος τους μεταξιού" με την υπέροχη μουσική του Κιτάρο αλλά δεν ήταν παραφυσικά αυτά παρόλο που πολλές φορές είχαν και τέτοια στοιχεία.
Επιστημονικής φαντασίας ήταν και το Γκαλάκτικα και ο Φλας Γκόρντον και αυτός επανάληψη, που μας μετρίασε την έλλειψη του Σταρ Τρεκ τότε.

Επιμενίδης Απεστάλη: 12/10/2020, 17:59:04


"The Twilight Zone" το έβλεπα κάθε παρασκευή το έβαζε

Φλας Γκόρντον αγαπημένο όταν ήμουν παιδί ! και τον δρόμο του μεταξιού έβλεπα .

Κόσμος δεν το θυμάμαι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2020, 11:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
American Horror Story
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Μετάβαση στην πλοήγησηΠήδηση στην αναζήτηση

Το λήμμα δεν περιέχει πηγές ή αυτές που περιέχει δεν επαρκούν. Μπορείτε να βοηθήσετε προσθέτοντας την κατάλληλη τεκμηρίωση. Υλικό που είναι ατεκμηρίωτο μπορεί να αμφισβητηθεί και να αφαιρεθεί.
Η σήμανση τοποθετήθηκε στις 03/11/2014.
Translation arrow.svg Αυτό το λήμμα αποτελεί προσεγγιστική μετάφραση.
Μπορεί να συντάχθηκε αυτόματα από υπολογιστή ή από μεταφραστή με περιορισμένη γνώση της ελληνικής ή της γλώσσας προέλευσης. Παρακαλούμε βοηθήστε στην βελτίωση της μετάφρασής του. Ενδεικτικά, το αρχικό λήμμα μπορεί να εμφανίζεται στη λίστα «άλλες γλώσσες».
American Horror Story
American Horror Story
Είδος Τρόμου, σλάσερ, παραφυσικό, δράμα
Δημιουργοί Ryan Murphy
Μπραντ Φάλτσακ
Αριθμός επεισοδίων 80
Χώρα Η.Π.Α.
Παραγωγή
Διάρκεια 37'-73' ανά επεισόδιο
Προβολή
Τηλεοπτικός σταθμός FX
Προβολή 5 Οκτωβρίου 2011
Το American Horror Story είναι τηλεοπτική σειρά τρόμου παραγωγής των Ράιαν Μέρφι και Μπραντ Φάλτσακ. Αποτελείται από Θεματικά διαφορετικές σεζόν, κάθε μία εκ των οποίων περιγράφει ξεχωριστές ιστορίες με νέους χαρακτήρες και νέα γεγονότα.

Η πρώτη σεζόν λαμβάνει χώρα στο Λος Άντζελες και ακολουθεί τη ζωή μίας οικογένειας που μετακομίζει σε ένα σπίτι που το στοιχειώνουν οι πρώην ιδιοκτήτες του. Τα γεγονότα της δεύτερης σεζόν διαδραματίζονται στη Μασαχουσέτη του 1964 και συγκεκριμένα σε ένα άσυλο για ψυχασθενείς εγκληματίες, όπου και εξελίσσονται οι ιστορίες τους. Η τρίτη σεζόν εστιάζει στις διαμάχες μεταξύ μαγισσών και ατόμων που χρησιμοποιούν βουντού. Τα γεγονότα λαμβάνουν χώρα στη Νέα Ορλεάνη το 2013, αλλά γίνονται αναφορές και σε αρκετά γεγονότα του 1800. Η τέταρτη σεζόν εκτυλίσσεται σε ένα τσίρκο, στη Φλόριντα του 1950, ενώ η πέμπτη σε ένα στοιχειωμένο ξενοδοχείο στο Λος Άντζελες του 2015. Η έκτη σεζόν επικεντρώνεται σε ένα ζευγάρι που μετακομίζει από το Λος Άντζελες στο Roanoke Island της Βόρειας Καρολίνα. Στην έβδομη σεζόν η σειρά εστιάζει σε ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι στο Μίσιγκαν λίγο πριν τις Προεδρικές Εκλογές του 2016. Στην όχδοη σεζόν η σειρά αναφέρεται στην αποκάλυψη και στην σύναξη των μαγισσών του τρίτου κύκλου. Στην έννατη σεζόν η σειρά αναφέρεται το 1984 στην Καλιφόρνια την περίοδο των Ολυμπιακών Αγώνων, σε μια ομάδα παιδιών που πάνε σε μια απομονωμένη κατασκήνωση.


Πίνακας περιεχομένων
1 Σεζόν
1.1 Πρώτη σεζόν: Murder House (2011)
1.2 Δεύτερη σεζόν: Asylum (2012–13)
1.3 Τρίτη σεζόν: Coven (2013–14)
1.4 Τέταρτη σεζόν: Freak Show (2014–15)
1.5 Πέμπτη σεζόν: Hotel (2015–16)
1.6 Έκτη σεζόν: Roanoke (2016)
1.7 Έβδομη σεζόν: Cult (2017)
1.8 Όγδοη σεζόν: Apocalypse (2018)
1.9 Ένατη σεζόν: 1984 (2019)
1.10 Δέκατη σεζόν (2020)
2 Προβολή (στις ΗΠΑ)
3 Εξωτερικοί σύνδεσμοι
Σεζόν
Πρώτη σεζόν: Murder House (2011)
Η πρώτη σεζόν της σειράς σχετίζεται με την Απιστία. Η ιστορία διαδραματίζεται το 2011 και σχετίζεται με τις ζωές των μελών της οικογένειας Χάρμον. Συγκεκριμένα του ψυχίατρου Μπεν, της γυναίκας του Βίβιεν και της κόρης τους Βάιολετ, οι οποίοι αποφασίζουν να κάνουν μια νέα αρχή στη ζωή τους μετά την αποκάλυψη πως ο Μπεν είχε εξωσυζυγική σχέση. Έτσι μετακομίζουν από τη Βοστόνη στο Λος Άντζελες, όπου και αγοράζουν ένα νέο σπίτι. Εκεί γνωρίζουν την οικογένεια Λάνγκτον, αποτελούμενη από την Κόνστανς, τον πρώην εραστή της, Λάρι και τα δύο παιδιά της Κόνστανς, την Άντι και τον Τέιτ. Προσπαθώντας να κρατήσουν την οικογένεια τους ενωμένη, οι Χάρμον αντιμετωπίζουν πολλές δυσκολίες και αντιλαμβάνονται πως το σπίτι τους είναι στοιχειωμένο από όλους όσους πέθαναν μέσα σε αυτό.

Βασικοί χαρακτήρες

Βίβιεν Χάρμον (12 επεισόδια)
Δρ. Μπεν Χάρμον (12 επεισόδια)
Τέιτ Λάνγκτον (12 επεισόδια)
Βάιολετ Χάρμον (12 επεισόδια)
Λάρι Χάρβι (8 επεισόδια)
Κόνστανς Λάνγκτον (11 επεισόδια)
Μόιρα Οχάρα (11 επεισόδια)
Άντι Λάνγκτον (6 επεισόδια)
Χέιντεν Μακ Λέιν (8 επεισόδια)
Μάρσι (6 επεισόδια)
Λουκ (6 επεισόδια)
Τρόι (6 επεισόδια)
Μράιαν (6 επεισόδια)
Τσαρλς Μοντγκόμερι (6 επεισόδια)
Μπίλυ Ντειν Χάουαρντ (3 επεισόδια)
Δεύτερη σεζόν: Asylum (2012–13)
Η δεύτερη σεζόν με τίτλο "American Horror Story: Asylum" σχετίζετα με την Τρέλα. Η ιστορία διαδραματίζεται στη Μασαχουσέτη το 1964 και περιγράφει τις ζωές των ιατρών και ασθενών του Ψυχιατρικού Aσύλου Briarcliff (Μπράιαρκλιφ), εξειδικευμένο στην φροντίδα των ψυχασθενών εγκληματιών.

Βασικοί υπεύθυνοι του ιδρύματος είναι η Αδερφή Τζουντ, Sister Jude (Jessica Lange) που βρήκε γαλήνη στο ίδρυμα και πλέον το διοικεί, η αφελής μα καλόκαρδη Αδερφή Μαρία Ευνίκη, Sister Mary Eunice (Lily Rabe) η οποία σύντομα καταλαμβάνεται απ' μία ασυνήθιστη ύπαρξη και τέλος ο ιδρυτής του κέντρου, o Σεβασμιότατος Τίμοθι Χάουαρντ,Timothy Howard (Joseph Fiennes). Υπεύθυνοι για τη θεραπεία των ασθενών είναι μεταξύ άλλων ο ψυχίατρος Όλιβερ Θρέτσον (Zachary Quinto) και τέλος ο μυστήριος επιστήμονας Δρ. Άρθουρ Άρντεν (James Cromwell) ο οποίος τελεί τα εξωφρενικά του πειράματά πάνω σε ανυπεράσπιστους ασθενείς.

Όταν η ομοφυλόφιλη μα σώφρων δημοσιογράφος Lana Winters (Sarah Paulson) παγιδεύεται στο Μπράικλιφ ως ψυχασθενής γνωρίζει τον Kit Walker (Evan Peters), o οποίος κατηγορείτε για φόνους που δεν θυμάται να έχει διαπράξει, και σε συνεργασία με την Grace Bertrand (Lizzie Brocheré) επιφανειακά σώφρων ασθενή προσπαθούν να αποδράσουν και να ξεσκεπάσουν τα εκτρώματα που γίνονται στο σατανικό αυτό Άσυλο. Μεταξύ αυτών βρίσκεται η νυμφομανής Σέλη, Shelley (Chloë Sevigny) μα και ο κατά συρροή δολοφόνος γνωστός ως το "Ματωμένο Πρόσωπο" που κυκλοφορεί ανάμεσα τους. Μέσα στα σκοτεινά μπουντρούμια του Μπράιακλιφ υπερφυσικά φαινόμενα όπως εξορκισμοί, δαιμονικές παρουσίες και σημάδια εξωγήινης φύσης περιπλέκονται σε έναν αγώνα διάσωσης.

Βασικοί χαρακτήρες

Δρ. Όλιβερ Θρέτσον (12 επεισόδια)
Τζούντι Μάρτιν (13 επεισόδια)
Τίμοθι Χάουαρντ (10 επεισόδια)
Λάνα Γουίντερς (13 επεισόδια)
Κιτ Γουόκερ (13 επεισόδια)
Σέλι (6 επεισόδια)
Γκρέις Μπέρταντ (11 επεισόδια)
Μαρία Ευνίκη ΜακΚί (10 επεισόδια)
Δρ. Άρθουρ Άρντεν (10 επεισόδια)
Πέπερ (7 επεισόδια)
Άλμα Γουόκερ (6 επεισόδια)
Σαχάτ: Ο Άγγελος του Θανάτου (5 επεισόδια)
Φρανκ ΜακΚαν (7 επεισόδια)
Τρίτη σεζόν: Coven (2013–14)
Η τρίτη σεζόν με τίτλο "American Horror Story: Coven" έχει να κάνει με την καταπίεση. Η ιστορία διαδραματίζεται το 2013 και ενώ περιέχει και αρκετές σκηνές από το 1830 στην οποία περιγράφονται οι ζωές των λίγων μαγισσών που έχουν απομείνει και στον αγώνα τους να κρατήσουν τη γενιά τους ζωντανή.

Έχουν περάσει περίπου 300 χρόνια από τη δίκη των μαγισσών του Σάλεμ. Κυνηγοί μαγισσών, δυνάμεις του βουντού και παλαιές διακρίσεις κάνουν τη ζωή των "εκλεκτών" κοριτσιών επικίνδυνη. Μία σχολή εξειδικευμένη στην προστασία των νέων μαγισσών ανοίγει στη Νέα Ορλεάνη με σκοπό να διδάξει στα κορίτσια τους κινδύνους του έξω κόσμου. Η "υπέρτατη" της σχολής και ισχυρότερη μάγισσα όλης της γενιάς της, Fiona Goode (Jessica Lange), επιστρέφει για να προστατεύσει τα μέλη της σχολής και τα μυστικά τους. Η κόρη της, Cordelia Foxx (Sarah Paulson), διδάσκει στη σχολή και καλωσορίζει το νέο μέλος της την Zoe Benson (Taissa Farmiga). Άλλα μέλη της σχολής είναι η πρώην ηθοποιός Madison Montgomery (Emma Roberts), η μάγισσα της αναγέννησης Misty Day (Lily Rabe) οι μαθητευόμενες Queenie και Nan και τέλος το "Συμβούλιο των Μαγισσών" με επικεφαλής την Myrtle Snow (Frances Conroy).

Τα γεγονότα περιλαμβάνονται γύρω απ' τη παλαιά μάχη ανάμεσα στις μάγισσες του Salem και τους εκτελεστές του Βουντού, όπως η ισχυρή Marie Laveau (Angela Bassett), ανάμεσα τους βρίσκεται η αριστοκράτισσα δολοφόνος Madame Delphine LaLaurie (Kathy Bates) που βασάνιζε τα θύματα της στο αμπάρι της έπαυλης της.Τα θέματα που περιλαμβάνει η σεζόν είναι οι μειονότητες, η μαγεία, το κυνήγι μαγισσών, σκοτεινά πνεύματα και η λατρεία τους.

Βασικοί χαρακτήρες

Κορντίλια Φοξ (13 επεισόδια)
Ζόι Μπένσον (13 επεισόδια)
Μερτλ Σνόου (10 επεισόδια)
Κάιλ Σπένσερ (11 επεισόδια)
Μίστυ Ντέι (10 επεισόδια)
Μάντισον Μοντγκόμερι (13 επεισόδια)
Σπάλντινκ (10 επεισόδια)
Ντελφίν ΛαΛορί (10 επεισόδια)
Φιόνα Γκοούντ (13 επεισόδια)
Κουίνι (12 επεισόδια)
Ναν (9 επεισόδια)
Μαρί Λαβόου (13 επεισόδια)
Τέταρτη σεζόν: Freak Show (2014–15)
Η τέταρτη σεζόν με τίτλο "American Horror Story: Freak Show" σχετίζεται με τις Διακρίσεις. Τα γεγονότα λαμβάνουν χώρο στο Jupiter της Φλόριντα το 1952 και περιγράφει την ιστορία ενός εκ των ολίγων Θιάσων με Φρικιά (Freak Show) που έχουν απομείνει στην προσπάθειά του να προωθηθεί στο κοινό μιας προληπτικής κοινωνίας.

Δεκαετίες έχουν περάσει απ' το 1952, μια εποχή όπου τα "φρικιά" βλέπονταν ως μέσω διασκέδασης για τους ανθρώπους. Αυτή την εποχή λοιπόν, σε μια κοινωνία όπου οι άνθρωποι με εκ γεννητής σωματικές διαταραχές θεωρούνται ακόμα "τέρατα" η επικεφαλής Elsa Mars (Jessica Lange), προσπαθεί να ελκύσει θεατές στο τσίρκο της, μα και να εξαπλώσει την φήμη της, προσθέτοντας σε αυτό ένα νέο μέλος, τις σιαμαίες Bette και Dot Tattler (Sarah Paulson), γνωστές ως "Η Γυναίκα με τα δύο Κεφάλια. Ο θίασος απαρτίζεται από πολλά μέλη μεταξύ των οποίων είναι η Ethel, η γυναίκα με τα μούσια, (Kathy Bates) μητέρα του Jimmy Darling (Evan Peters), μέλος γεννημένο με παραμορφωμένες παλάμες. Σύντομα ο "Πανίσχυρος Άντρας" (πρόσωπο απ' το μακρινό παρελθόν της Ethel) καταφθάνει με την σύζυγο του "Γυναίκα με 3 στήθη" (Angela Bassett) και διαταράσσουν την ηρεμία του τσίρκου. Η σεζόν επικεντρώνεται στις "δυνάμεις του κακού", μεταξύ των οποίων στον ψυχολογικά ασταθή Dandy Mott (Finn Wittrock, στον κατά συρροήν κλόουν δολοφόνο που στοιχειώνει τους κατοίκους της πόλης και τα μέλη του θιάσου και ακόμα στον επιστήμονα Dr. Stanley (Denis O'Hare) και την μάντισσα Maggie Esmeralda (Emma Roberts) οι οποίοι προσπαθούν να εισέλθουν στο τσίρκο με σκοπό να σκοτώσουν τα "φρικιά" και να εμπορευτούν τα όργανα τους.

Βασικοί χαρακτήρες

Μπέτι και Ντοτ Τάττλερ (11 επεισόδια)
Τζίμι Ντάρλινκ (12 επεισόδια)
Ντελλ Τολέδο (9 επεισόδια)
Γκλόρια Μοτ (8 επεισόδια)
Στάντλεϊ (10 επεισόδια)
Μάγκι Εσμερέλδα (10 επεισόδια)
Ντάντυ Μοτ (11 επεισόδια)
Ντεσίρε Ντουπρεϊ (10 επεισόδια)
Έθελ Ντάρλινκ (9 επεισόδια)
Έλσα Μαρς (12 επεισόδια)
Πέπερ (10 επεισόδια)
Τούϊστι ο κλόουν (5 επεισόδια)
Πέμπτη σεζόν: Hotel (2015–16)
Κύριο λήμμα: American Horror Story: Hotel
Η πέμπτη σεζόν με τίτλο "American Horror Story: Hotel" και έχει να κάνει με τον Εθισμό. Η ιστορία διαδραματίζεται το 2015 στο ξενοδοχείο "Ηotel Cortez" του Λος Άντζελες και περιγράφει τις ζωές των επισκεπτών και των κατοίκων ενός στοιχειωμένου ξενοδοχείου.

Ένας αρχαίος ιός του αίματος, που εκτείνει την νεότητα και την ζωή όσων μολυνθούν από αυτόν, κυλά στο ξενοδοχείο και εξαπλώνεται επικίνδυνα μετατρέποντας τους κατόχους του σε αιμοδιψή "βαμπίρ". Το προσωπικό του ξενοδοχείου περιλαμβάνει την σέξι και θανατηφόρα ιδιοκτήτρια Κόμισσα Ελίζαμπεθ (Lady Gaga) που έχει αναλάβει την εξουσία του ξενοδοχείου, την υπάλληλο της ρεσεψιόν Iris (Kathy Bates) και τον δημιουργό του "Cortez" τον δολοφόνο James March (Evan Peters). Θανατηφόρες παγίδες, διάδρομοι σχεδιασμένοι να οδηγούν σε αδιέξοδο και οι ψυχές των θυμάτων που περιφέρονται στους διαδρόμους τρομάζουν τους ενοίκους.

Παράλληλα φρικιαστικές δολοφονίες σημειώνονται στην πόλη των οποίων την έρευνα αναλαμβάνει ο αστυνόμος John Lowe (Wes Bentley). Οι κάτοικοι και οι επισκέπτες περιλαμβάνουν την τοξικομανή Sally (Sarah Paulson) φάντασμα του Ηotel, τον μπάρμαν και επίσης μόνιμο ένοικο, Liz Taylor (Denis O'Hare), τον γιο της Iris και πρόσφατο σύντροφο της Κόμισσας Donovan (Matt Bomer), την ηθοποιό Ramona Royal (Angela Bassett) και τον καινούριο ιδιοκτήτη Will Drake (Cheyenne Jackson). Τέλος, ένα νέο μοντέλο στο ξενοδοχείο Tristan (Finn Wittrock) έρχεται σε επαφή με την Κόμισσα θυμίζοντας την το μακρινό της παρελθόν το οποίο παραμένει ακόμα κρυμμένο πίσω απ' τους τοίχους του σατανικού "Hotel Cortez".

Βασικοί χαρακτήρες

Ίρις (11 επεισόδια)
Σάλλυ (10 επεισόδια)
Τζέιμς Μαρς (8 επεισόδια)
Τζον Λόου (8 επεισόδια)
Ντόνοβαν (9 επεισόδια)
Άλεξ Λόου (8 επεισόδια)
Λιζ Τέιλορ (8 επεισόδια)
Γουίλ Ντρέικ (9 επεισόδια)
Ραμόνα Ρογιάλ (6 επεισόδια)
Κόμισσα Ελίζαμπεθ (12 επεισόδια)
Κούινι (1 επεισόδιο)
Μπίλυ Ντειν Χάουαρντ (1 επεισόδιο)
Έκτη σεζόν: Roanoke (2016)
Η έκτη σεζόν με τίτλο "American Horror Story: Roanoke" διαδραματίζεται το 2016 στο Roanoke Island Βόρεια Καρολίνα.Η σεζόν βασίζεται στην μυστηριώδη εξαφάνιση μιας ολόκληρης φυλής το 1587, γνωστή ως "Η Αποικία του Roanoke (Ρόουανοκ)", τα ίχνη της οποίας σβήστηκαν παντελώς απ' το χάρτη χωρίς να αφήσουν πίσω κανένα στοιχείο ύπαρξης της φυλής αυτής. Η εξαφάνιση αποτελεί ένα από τα πλέον ανεξήγητα μυστήρια μέχρι και σήμερα.

Η Σέλπμυ Μίλλερ (Lily Rabe), ο σύζυγός της Ματ (André Holland) και η αδερφή του Λι (Adina Porter) εμφανίζονται σε ένα ντοκιμαντέρ "Ο Εφιάλτης του Roanoke". Στο ντοκιμαντέρ αυτό η Sarah Paulson υποδύεται την Σέλμπυ, ο Cuba Gooding Jr. και Angela Bassett υποδύονται τον Ματ και την Λι ενώ τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, Δρ. Ελαϊας υποδύεται ο Denis O'Hare. Σκοπός του ντοκιμαντέρ είναι να περιγράψει μια σειρά από υπερφυσικά γεγονότα τα οποία συνέβησαν αφού το ζευγάρι μετακόμισε από το Λος Άντζελες στην Βόρεια Καρολίνα. Κατά τη διαμονή του στο σπίτι, το ζευγάρι τρομοκρατείται όταν συνειδητοποιεί πως το σπίτι τους βρίσκεται στον τόπο όπου η φυλή του Roanke αποικούσε πριν την εξαφάνιση της. Σύντομα, βρίσκει ένα βίντεο από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη στο οποίο περιγράφονται με λεπτομέρειες και τρομακτικά περιστατικά που συμβαίνουν εκεί.

Η δεύτερη σεζόν του ντοκιμαντέρ επιδιώκει να φέρει τους πραγματικούς επιζήσαντες και τους ηθοποιούς πίσω στο σπίτι και να καταγράψει αληθινές σκηνές. Όταν όλα παν' στραβά μια φρικιαστική οικογένεια που ζει στο δάσος, ο σφαγέας (Piggy-Man), πνεύματα και οι ψυχές της περιπλανώμενης φυλής γίνονται ο χειρότερος εφιάλτης τους, σε μια πάλη με μοναδικό σκοπό την επιβίωση τους στο δάσος του Roanoke.

Βασικοί χαρακτήρες

Άγκνες Μέρυ Γουινστιτ (9 επεισόδια)
Όντρευ Τίνταλ/ Λάνα Γουίντερς (10 επεισόδια)
Ντόμινικ Μπάνκ (10 επεισόδια)
Σέλμπυ Μίλλερ (10 επεισόδια)
Ματ Μίλλερ (9 επεισόδια)
Δρ. Ελαϊας Κάνυγχαμ (ηθοπ.) (6 επεισόδια)
Ντίλαν/ Αμπρος Γουάϊτ (ηθοπ.) (7 επεισόδια)
Ρόρυ Μόναχαν (4 επεισόδια)
Σίτνι Αάρον Τζεϊμς (4 επεισόδια)
Μόνετ Τούμισι (9 επεισόδια)
Λι Μιλλερ (9 επεισόδια)
Έβδομη σεζόν: Cult (2017)
Η έβδομη σεζόν με τίτλο "American Horror Story: Cult" έχει να κάνει με τον Φόβο. Η ιστορία διαδραματίζεται μετά τις προεδρικές εκλογές του 2016 στο Orange της California και περιγράφει τη ζωή ενός ομοφυλόφιλου ζευγαριού της Άλλυ και της Ιβ.

Βασικοί χαρακτήρες

Άλλυ Μαϊφαιρ-Ρίτζαρτ (11 επεισόδια)
Κάι Αντερσόν (11 επεισόδια)
Δρ. Ρούντυ Βινσεντ (9 επεισόδια)
Γουίντερ Άντερσον (10 επεισόδια)
Ιβ Μαϊφαιρ-Ρίτζαρτ (9 επεισόδια)
Χάρισον Γουίλτον (7 επεισόδια)
Μέντοου Γουίλτον (7 επεισόδια)
Ντετέκτιβ Τζακ Σάμουελ (6 επεισόδια)
Μπέβερλυ Χόουπ (11 επεισόδια)
Τουίστι ο κλόουν (2 επεισόδια)
Όγδοη σεζόν: Apocalypse (2018)
Στις 12 Ιανουαρίου του 2017 η σειρά ανανεώθηκε για την όγδοη σεζόν και αυτή προβλήθηκε το 2018. Στις 1 Οκτωβρίου ανακοινώθηκε πως η Sarah Paulson θα εμφανιστεί και στην όγδοη σεζον. Στις 20 Μαρτίου του 2018 ανακοινώθηκε πως η Kathy Bates και ο Evan Peters θα πρωταγωνιστήσουν σε αυτή την σεζόν. Στις 15 Ιουνίου η Emma Roberts ανακοίνωσε πως θα επιστρέψει. Στις 17 Ιουνίου 2018, η Emma Roberts θα επαναλάβει το ρόλο της από τον τρίτο κύκλο την Μάντισον Μοντγκόμερι. Και η Sara Paulson θα επαναλάβει το ρόλο της Κορντίλια Φοξ και έναν άλλο χαρακτήρα. Τον Αύγουστο του 2018, ανακοινώθηκε ότι η Jessica Lange θα εμφανιστεί στο έκτο επεισόδιο της σεζόν και θα επαναλάβει τον ρόλο της από τον πρώτο κύκλο της σειράς, Murder House, Constance Langdon. Αργότερα ο Ryan Murphy επιβεβαίωσε από το Twitter ότι η Taissa Farmiga, Gabourey Sidibe, Lily Rabe, Frances Conroy, και Stevie Nicks θα επιστρέψουν όλες σε αυτήν την σεζόν, και θα εκπροσωπήσουν όλες τους, τους ρόλους από τον 3 κύκλο του Coven. Στις 23 Αυγούστου ανακοινώθηκε ότι τα αρχικά μέλη του καστ Connie Britton και Dylan McDermott θα επιστρέψουν για την σεζόν και θα επαναλάβουν τους ρόλους τους από τον πρώτο κύκλο του Murder House, Vivien και Ben Harmon.

Βασικοί χαρακτήρες

Βέναπλ (7 επεισόδια)
Κυρ. Μαεντ (10 επεισόδια)
Ντινα Στίβενς (7 επεισόδια)
Κόκο Βαντερμπιλτ (8 επεισόδια)
Μάλλορυ (8 επεισόδια)
Μίκαελ Λάνγκτον (9 επεισόδια)
Κορντίλια Φοξ (7 επεισόδια)
Μάντισον Μοντγκόμερι (7 επεισόδια)
Τζον Χένρυ Μούρ (4 επεισόδια)
Χαρακτήρες από προηγούμενες σεζόνς

Μιρτλ Σνόου (6 επεισόδια)
Τζεϊμς Μαρς (1 επεισόδιο)
Ζόι Μπένσον (5 επεισόδια)
Κουίνι (5 επεισόδια)
Κονστανς Λάνγκτον (2 επεισόδια)
Δρ. Μπεν Χάρμον (1 επεισόδιο)
Βίβιεν Χάρμον (1 επεισόδιο)
Βάιολετ Χάρμον (1 επεισόδιο)
Τέιτ Λανγκτον (1 επεισόδιο)
Μόιρα Οχάρα (1 επεισόδια)
Μιστυ Ντέι (4 επεισόδια)
Ναν (2 επεισόδια)
Ντελφίν ΛαΛορί (1 επεισόδιο)
Μαρί Λαβόου (1 επεισόδιο)
Μπίλυ Ντειν Χάουαρντ (1 επεισόδιο)
Ένατη σεζόν: 1984 (2019)
Στις 12 Ιανουαρίου 2017, η σειρά ανανεώθηκε για μια ένατη σεζόν, με ανανέωση δύο εποχών παράλληλα με την Apocalypse, και αναμένεται να πραγματοποιηθεί το φθινόπωρο του 2019. Στις 6 Φεβρουαρίου 2019, η Emma Roberts και ο Gus Kenworthy ανακοινώθηκαν να εμφανιστούν στην εποχή. Στις 2 Απριλίου 2019, ο cast μέλος Evan Peters, ο οποίος είχε πρωταγωνιστήσει σε όλες τις οκτώ προηγούμενες εποχές, ανακοίνωσε ότι δεν θα εμφανιστεί σε αυτή τη σεζόν. Στις 10 Απριλίου 2019, ο Ryan Murphy ανακοίνωσε ότι ο τίτλος της σεζόν θα είναι 1984.

Μπρουκ Τόμσον
Μοντάνα Ντιουκ
Μάργκερετ Μπουθ
Ξαβιέ Πλίμπτον
Τρέβορ Κίρτσεν
Τσετ Κλανσυ
Μπέντζαμιν Ρίτσερ "Mr. Jingles"
Ρίτα
Ρίτσαρντ Ραμίρεζ
Δέκατη σεζόν (2020)
Στη συνέχεια, στις 3 Αυγούστου 2018, η σειρά ανανεώθηκε για δέκατη σεζόν, η οποία τέθηκε σε για το 2020.

Στις 5 Δεκεμβρίου 2018, ο Murphy είπε ότι οι μάγισσες από το Coven και την Apocalypse θα επιστρέψουν σε μια μελλοντική εποχή, αλλά όχι στη ένατη.
Πηγη https://el.wikipedia.org/wiki/American_Horror_Story

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2020, 11:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
American Horror Story απο τις αγαπημένες μου σειρές .


Καλύτερες σεζόν για μενα οι παρακάτω .

1 Πρώτη σεζόν: Murder House (2011)
2 Δεύτερη σεζόν: Asylum (2012–13)
5 Πέμπτη σεζόν: Hotel (2015–16)
7 Έβδομη σεζόν: Cult (2017)
9 Ένατη σεζόν: 1984 (2019)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2020, 16:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί κάνεις αυτούσια αντιγραφή από το wikipaedia;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2020, 20:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The Haunting of Hill House

Εξαιρετική μίνι σειρά 10 επεισοδίων, για τους λάτρεις των ιστοριών με φαντάσματα. Είναι παραγωγή του Netflix, την βρίσκεις και σε torrent, κυκλοφορούν και Ελληνικοί υπότιτλοι στο νετ. Όποιος του αρέσουν αυτά, δεν θα χάσει, η ιστορία ειναι πολύπλευρη και πρωτότυπη.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2020, 11:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί κάνεις αυτούσια αντιγραφή από το wikipaedia;

Είναι γρηγορότερο .


quote:
The Haunting of Hill House
Εξαιρετική μίνι σειρά 10 επεισοδίων, για τους λάτρεις των ιστοριών με φαντάσματα. Είναι παραγωγή του Netflix, την βρίσκεις και σε torrent, κυκλοφορούν και Ελληνικοί υπότιτλοι στο νετ. Όποιος του αρέσουν αυτά, δεν θα χάσει, η ιστορία ειναι πολύπλευρη και πρωτότυπη.

Ναι καλή σειρά την ειδα στο NETFLIX .

Το προτελευταίο επεισόδιο ήταν το καλύτερο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2020, 12:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

HERETIC δες και αυτό The Haunting of Bly Manor είναι απο τους δημιουργούς του Hill House.

Το τέλειωσα πριν λίγες ήμερες .

Οι Δαίμονες της Έπαυλης Μπλάι
202016+1 σεζόνΣειρές τρόμου
Όταν πεθαίνεις, δεν φεύγεις. Μια νταντά βουτά σε μια άβυσσο ανατριχιαστικών μυστικών, σε αυτό το γοτθικό ρομάντζο από τον δημιουργό του "Οι Δαίμονες του Χιλ Χάουζ".
Πρωταγωνιστούν:Βικτόρια Πεντρέτι,Όλιβερ Τζάκσον-Κόεν,Χένρι Τόμας
Δημιουργοί:Μάικ Φλάναγκαν


ΠΗΓΗ https://www.netflix.com/gr/title/81237854

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2020, 08:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Αόρατος Άνθρωπος (2020)
The Invisible Man (original title)
R | 2h 4min | Horror, Mystery, Sci-Fi | 5 March 2020 (Greece)
Ο Αόρατος Άνθρωπος Poster
Trailer2:44 | Trailer37 VIDEOS | 374 IMAGES
When Cecilia's abusive ex takes his own life and leaves her his fortune, she suspects his death was a hoax. As a series of coincidences turn lethal, Cecilia works to prove that she is being hunted by someone nobody can see.
Director: Leigh Whannell
Writers: Leigh Whannell (screenplay), Leigh Whannell (screen story)
Stars: Elisabeth Moss, Oliver Jackson-Cohen, Harriet Dyer | See full cashttps://www.imdb.com/title/tt1051906/t & crew »


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2020, 13:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως υπήρχε παλιά σειρά με αυτό τον τίτλο; Αόρατος άνθρωπος; Ή ταινία; Δε θυμάμαι αλλά σίγουρα είχε επαναληφθεί κάποιες φορές. Εγώ το είδα στις επαναλήψεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2020, 12:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενίδη υπήρχε σειρά πολύ παλια δεκαετία 80 και ειχε βγει και ταινία αρχες 2000.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2020, 13:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Ξενοδοχείο των Πτωμάτων

202016+1ώ 26λΚοινωνικά δράματα
Όταν μια παράσταση προσελκύει τα πλήθη σε μια μετα-αποκαλυπτική περίοδο λιμοκτονίας, μια οικογένεια ανακαλύπτει ότι θα πληρώσει περισσότερα από την τιμή του εισιτηρίου.
Πρωταγωνιστούν:Γκίτε Βιτ,Τόμας Γκούλεσταντ,Θόρμπγιορν Χαρ


ΠΗΓΗ https://www.netflix.com/gr/title/81203335

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 10:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DARK Πολύ καλο

Σκοτάδι
Σκοτάδι
201716+3 σεζόνΑστυνομικά τηλεοπτικά δράματα
Η εξαφάνιση ενός παιδιού οδηγεί τέσσερις οικογένειες σε ένα μανιώδες κυνήγι απαντήσεων, καθώς ξετυλίγουν ένα ασύλληπτο μυστήριο που απασχολεί τρεις γενιές.
Πρωταγωνιστούν:Λουίς Χόφμαν,Όλιβερ Μαζούτσι,Γιόρντις Τρίμπελ
Δημιουργοί:Μπαράν μπο Οντάρ,Γιάντγιε Φρίζε


ΠΗΓΗ https://www.netflix.com/gr/title/80100172

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2020, 17:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πλατφόρμα: Mια αλληγορία για τον καπιταλισμό και τις κοινωνικές τάξεις
30 Μαρτίου 2020, Από: Κάλλια Λεντιδάκη
Η πλατφόρμα

Η πλατφόρμα: Μια πρόσφατη ισπανική ταινία που προσπαθεί να αποτυπώσει στο γυαλί τις κοινωνικές τάξεις και την επίδραση του καπιταλισμού στις σύγχρονες κοινωνίες, κυκλοφορεί στο Netflix. Το σενάριο των David Desola και Pedro Rivero είναι αρκετά έξυπνο και καταφέρνει να μας δημιουργήσει κοινωνικοπολιτικούς προβληματισμούς.

Η παρακάτω κριτική περιέχει spoilers.

Υπόθεση
Η πλατφόρμα, παρουσιάζει ένα έγκλειστο ίδρυμα, που μοιάζει με φυλακή και έχει διάφορα επίπεδα. Συγκεκριμένα 333. Σε καθένα από αυτά υπάρχουν δύο άνθρωποι, οι οποίοι κάθε μήνα αλλάζουν επίπεδο. Στο ίδρυμα αυτό, εκτίουν την ποινή τους όσοι έχουν διαπράξει κάποια αδικία ή ακόμη και κάποιοι εθελοντές όπως ο πρωταγωνιστής μας, ο οποίος μπήκε με σκοπό να κόψει το τσιγάρο και να λάβει κάποιο “πιστοποιητικό” στο τέλος του πειράματος.

Η βασική ιδέα του πειράματος αυτού είναι πως κάθε επίπεδο τρέφεται με τα υπολειπόμενα φαγητά που έρχονται από το από πάνω τους, μέσω ενός μεγάλου τραπεζιού-πλατφόρμας. Όλοι πρέπει να φάνε ό,τι προλάβουν σε λίγα δευτερόλεπτα και αν προσπαθήσουν να φυλάξουν κάτι για αργότερα το δωμάτιο αυτόματα θα θερμανθεί ή θα παγώσει υπερβολικά. Με λίγα λόγια ο ένας τρώει τα αποφάγια του άλλου, ενώ στα χαμηλότερα επίπεδα το φαγητό είναι ανύπαρκτο αφού δεν έχει μείνει τίποτα για να φτάσει ως εκεί, μονάχα άδεια πιάτα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
Μπόρατ
Κινηματογράφος
Borat Subsequent Moviefilm: Μπόρατ είναι, θα περάσει (;)
Ο πρωταγωνιστής μας, εν ονόματι Γκόρεγκ, ξυπνάει στο επίπεδο 48, έχοντας απέναντι του έναν ηλικιωμένο άνδρα, τον Τριμαγκάσι. Ο Γκόρεγκ του κάνει αρχικά ερωτήσεις για το πείραμα, αλλά και για το ποιος είναι και γιατί βρίσκεται εκεί. Όταν μαθαίνει ότι ο ηλικιωμένος έχει διαπράξει φόνο εξ αμέλειας και γιαυτό είναι εκεί, ξαφνιάζεται και καταλαβαίνει πως τα πράγματα δεν είναι όσο ήρεμα και απλά νόμιζε. Κάθε μέρα η πλατφόρμα, γεμάτη μισοτελειωμένα φαγητά των από πάνω, κατεβαίνει και αρχικά ο Γκόρεγκ σιχαίνεται να πλησιάζει και μένει νηστικός. Με τον καιρό, και αφού αναπτύσσει οικειότητα με τον ηλικιωμένο, αρχίζει να τρώει και εκείνος. Μια μέρα, πάνω στην πλατφόρμα βρίσκεται μια κοπέλα η οποία κατεβαίνει με την πρόφαση πως ψάχνει το μικρό παιδί της, όμως σε κάθε επίπεδο προκαλεί πανικό και διαπράττει φόνους. Οι μέρες περνάνε και ο Γκόρεγκ ξυπνάει σε διάφορα επίπεδα. Στο 171 που περνάει αρκετά δύσκολα, στο 33, όπου συναντά μια καρκινοπαθή που είναι μέρος της επιτροπής του πειράματος και μπήκε εθελοντικά με σκοπό να βοηθήσει τους συμμετέχοντες να μοιράσουν σωστά τις μερίδες ώστε να έχουν όλοι φαγητό, και θα σταθεί το κίνητρο του Γκόρεγκ για το μέλλον. Έπειτα στο 202. Εκεί συναντά τρομερές δυσκολίες και με δυσκολία κρατιέται ζωντανός. Ώσπου ένα μήνα μετά, ξυπνάει από τις φωνές του ενθουσιασμένου συγκρατούμενού του, Μπαχαράτ στο επίπεδο 6. Εκεί, ο Γκόρεγκ καταφέρνει να τον πείσει να ενώσουν τις δυνάμεις τους με σκοπό να καταφέρουν να φτάσει φαγητό μέχρι και το τελευταίο επίπεδο,ώστε να νικήσουν την λογική του ιδρύματος. Τελικά, στο επίπεδο 333, που είναι και το τελευταίο, βρίσκουν ένα μικρό κοριτσάκι, που μάλλον ήταν το παιδί που έψαχνε εκείνη η γυναίκα.Ο Γκόρεγκ καταφέρνει να το βάλει στην πλατφόρμα και αποφασίζει να στείλει εκείνο ως μήνυμα στους ιδρυτές του πειράματος, για να αποδείξει την επιτυχία αυτού.

Η πλατφόρμα
Πηγή εικόνας: imdb
Η πλατφόρμα: Παραλληλισμός με καπιταλισμό και κοινωνικές τάξεις:
Η πλατφόρμα, φαίνεται με τον τρόπο αυτό να προσπαθεί να επιτύχει μια αλληγορία της ανθρώπινης κοινωνίας,και συγκεκριμένα το πρόβλημα του καπιταλισμού. Περιγράφεται με σαφήνεια το πώς στις σύγχρονες κοινωνίες, οι υψηλότερες κοινωνικές τάξεις απολαμβάνουν όλα τα προνόμια και οι φτωχοί και παραγκωνισμένοι άνθρωποι των χαμηλότερων στρωμάτων, δηλαδή στην ταινία τα άτομα των τελευταίων επιπέδων, μένουν νηστικοί και εξαθλιωμένοι φτάνοντας στο σημείο να σκοτώνουν ο ένας τον άλλον για να επιβιώσουν. Ακόμη, βλέπουμε πως οι άνθρωποι που ζούν στα πρώτα επίπεδα, έχουν τρομερή έπαρση και δείχνουν απέχθεια προς αυτούς των χαμηλότερων, έστω και αν και εκείνοι ήταν κάποτε εκεί. Όχι μόνο δεν φροντίζουν να τρώνε όσο χρειάζονται, αλλά καταστρέφουν και λεηλατούν τα φαγητά που προορίζονται για να φτάσουν στους επόμενους. Η απροθυμία τους να βοηθήσουν όσους έχουν ανάγκη καταδεικνύει τον παραλληλισμό με τους πλούσιους κεφαλαιοκράτες της σύγχρονης κοινωνίας. Βέβαια, η πλατφόρμα, μας δείχνει πως η νοοτροπία αυτή δεν εντοπίζεται μόνο στα πρώτα επίπεδα του ιδρύματος. Σε μια σκηνή είδαμε τον Τριμαγκάσι να κατουράει μέσα στο μπουκάλι κρασιού πριν το πετάξει στους από κάτω. Έτσι πολύ σωστά γίνεται λόγος για την ανάγκη του ανθρώπου να υπερισχύει παρόλο που και ο ίδιος βρίσκεται κάτω από την σκιά ενός άλλου κυρίαρχου. Ο Γκόρεγκ με τον Μπαχαράτ προσπαθούν να πείσουν τους ανθρώπους κάθε επιπέδου να συνεργαστούν ώστε να φτάσει φαγητό στα τελευταία επίπεδα. Όμως εκείνοι είναι απρόθυμοι και προσπαθούν να ορμήξουν στο φαγητό. Οι δύο «επαναστάτες» αναγκάζονται τότε να χρησιμοποιήσουν βία ώστε να τους συμμορφώσουν, και εκείνοι φοβούνται και κάνουν πίσω. Φαίνεται πως ο μόνος τρόπος κάποιος να συμφωνήσει στο να προσφέρει αλληλεγγύη σε συνάνθρωπό του, είναι με τον τρόμο της βίας. Το τέλος της ταινίας μένει κάπως ανεξήγητο και μας μπερδεύει. Όταν οι δύο τους φτάνουν στο τελευταίο επίπεδο, το 333 βρίσκουν το μικρό κορίτσι που παρ’ όλες τις δυσκολίες και χωρίς φαγητό έχει επιβιώσει. Με την απόφαση τους να στείλουν το κορίτσι στους ιδρυτές του συστήματος ως μήνυμα πως το πείραμα πέτυχε, ίσως να θέλουν να δείξουν πως σε μια τόσο δύσκολη κατάσταση που άνθρωποι πατάνε ο ένας πάνω στον άλλον, τα παιδιά είναι η αθώα αλλαγή που μπορεί να επέλθει ώστε να νικηθεί αυτή η κατάσταση.

Η πλατφόρμα είναι διαθέσιμη στο Netflix.

πηγη https://www.maxmag.gr/cinema/kritikes/i-platforma-mia-alligoria-gia-ton-kapitalismo-kai-tis-koinonikes-taxeis/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2020, 18:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Flatliners του 1990 μου αρεσε περισσότερο.


Το Flatliners είναι μια αμερικανική ψυχολογική ταινία τρόμου του 1990σε σκηνοθεσία του Joel Schumacher , σε παραγωγή των Michael Douglas και Rick Bieber, και σενάριο του Peter Filardi. Είναι αστέρια Kiefer Sutherland , Τζούλια Ρόμπερτς , ο William Baldwin , Oliver Platt και Κέβιν Μπέικον . Η ταινία αφορά περίπου πέντε φοιτητές ιατρικής που προσπαθούν να ανακαλύψουν τι βρίσκεται πέρα από το θάνατο , πραγματοποιώντας κρυφά πειράματα που παράγουν εμπειρίες σχεδόν θανάτου . Η ταινία γυρίστηκε στην πανεπιστημιούπολη του Πανεπιστημίου Loyola (Σικάγο) μεταξύ Οκτωβρίου 1989 και Ιανουαρίου 1990, [4]και προτάθηκε για το Όσκαρ για την Καλύτερη Επεξεργασία Ήχου το 1990 ( Charles L. Campbell και Richard C. Franklin ). Η ταινία κυκλοφόρησε θεατρικά στις 10 Αυγούστου 1990, από την Columbia Pictures . Κέρδισε 61 εκατομμύρια δολάρια στο box office.

Επίπεδα
Flatliners.jpg
Αφίσα θεατρικής απελευθέρωσης από τον John Alvin
Σκηνοθετημένο από
Τζόελ Σούμαχερ
Παράγεται από
Μάικλ Ντάγκλας
Ρικ Μπίμπερ
Γραμμένο από
Πίτερ Φιλάρντι
Πρωταγωνιστούν
Kiefer Sutherland
Τζούλια Ρόμπερτς
Γουίλιαμ Μπάλντγουιν
Όλιβερ Πλατ
Κέβιν Μπέικον
Μουσική από
Τζέιμς Νιούτον Χάουαρντ
Κινηματογραφία
Γιαν ντε Μποντ
Επεξεργάστηκε από
Ρόμπερτ Μπράουν

Εταιρεία παραγωγής
Stonebridge Entertainment [1]
Διανεμήθηκαν από
Κολούμπια Εικόνες [1]
Ημερομηνία κυκλοφορίας
10 Αυγούστου 1990 (Ηνωμένες Πολιτείες)
Χρόνος τρεξίματος
114 λεπτά
Χώρα
Ηνωμένες Πολιτείες
Γλώσσα
Αγγλικά
Προϋπολογισμός
26 εκατομμύρια δολάρια [2]
Εκδοτήριο
61,5 εκατομμύρια δολάρια [3]
Μια συνέχεια που σκηνοθέτησε ο Δανός σκηνοθέτης Niels Arden Oplev κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο του 2017, με τον Kiefer Sutherland να πρωταγωνιστεί. [ένα]

Περιεχόμενα
Οικόπεδο
Ο Νέλσον Ράιτ, φοιτητής Ιατρικής, περπατά μια μέρα στην παραλία και διακηρύσσει ότι «σήμερα είναι μια καλή μέρα για να πεθάνει». Αργότερα πείθει τέσσερις από τους συμμαθητές της ιατρικής του σχολείου - Joe Hurley, David Labraccio, Randy Steckle και Rachel Manus - να τον βοηθήσουν να ανακαλύψει τι βρίσκεται πέρα ​​από το θάνατο. Ο Nelson μιλάει για ένα λεπτό προτού οι συμμαθητές του τον αναζωογονήσουν. Ενώ είναι «νεκρός», βιώνει ένα είδος μετά θάνατον ζωής. Βλέπει ένα όραμα για ένα αγόρι που εκφοβίστηκε ως παιδί, Μπίλι Μαχούνι. Απλώς λέει στους φίλους του ότι δεν μπορεί να περιγράψει αυτό που είδε, αλλά υπάρχει κάτι. Οι άλλοι ακολουθούν το τολμηρό επίτευγμα του Νέλσον.

Ο Joe ακολουθεί τις γραμμές, και βιώνει μια ερωτική ακολουθία μετά τη ζωή. Συμφωνεί με τον ισχυρισμό του Νέλσον ότι πράγματι υπάρχει κάτι. Αφού διαφωνούσε με τη Ρέιτσελ και την υπερασπίστηκε για το χρονικό διάστημα που είναι πρόθυμοι να παραμείνουν «νεκροί» ο Ντέιβιντ είναι τρίτος στην επίπεδη γραμμή, και βλέπει ένα όραμα ενός κοριτσιού, της Γουίνι Χικς, την οποία εκφοβίζει στο σχολείο. Οι τρεις άνδρες αρχίζουν να βιώνουν ψευδαισθήσεις που σχετίζονται με τα οράματά τους μετά τη ζωή. Ο Νέλσον δέχεται σωματική επίθεση από τον Μπίλι Μάνεϊ δύο φορές. Ο Τζο, αρραβωνιασμένος για να είναι παντρεμένος, στοιχειώνεται από τις γυναίκες που βιντεοσκοπήθηκε κρυφά κατά τη διάρκεια των σεξουαλικών του παθήσεων, οι γυναίκες χλευάζονταν τον Τζο με τις ίδιες εμφανίσεις, γραμμές και ψεύτικες υποσχέσεις που χρησιμοποίησε σε αυτές. Ο Ντέιβιντ έρχεται αντιμέτωπος με την 8χρονη Winnie Hicks σε τρένο και τον χλευάζει προφορικά με τον τρόπο που την χλευάζει.

Η Ρέιτσελ αποφασίζει να ακολουθήσει το Halloween στη συνέχεια. Ο Ντέιβιντ βιάζεται, σκοπεύοντας να εμποδίσει τους άλλους να δώσουν στη Ρέιτσελ την ίδια μοίρα τους, αλλά είναι ήδη «νεκρή» όταν φτάνει. Η Ρέιτσελ σχεδόν πεθαίνει μόνιμα όταν σβήσει η δύναμη και οι άντρες δεν μπορούν να την σοκάρουν με τα κουπιά απινιδωτή . Ευτυχώς επιβιώνει, αλλά επίσης στοιχειώνεται από τη μνήμη του πατέρα της να αυτοκτονεί όταν ήταν νέος.

Οι τρεις άνδρες αποκαλύπτουν επιτέλους την οδυνηρή τους εμπειρία και ο Ντέιβιντ αποφασίζει να σταματήσει τα οράματά του. Εν τω μεταξύ, η αρραβωνιαστικιά του Joe, Anne, έρχεται στο διαμέρισμά του και, αφού ανακάλυψε τη συλλογή των βίντεο, τερματίζει τη σχέση τους. Τα οράματα του Τζο έπαψαν αφού τον αφήνει.

Ο Ντέιβιντ πηγαίνει να επισκεφτεί μια Winnie Hicks που είναι τώρα ενήλικας και της ζητά συγγνώμη. Ο Γουίνι δέχεται τη συγγνώμη του και τον ευχαριστεί. Ο Ντέιβιντ αισθάνεται αμέσως ένα βάρος που σηκώνεται από τους ώμους του. Στη συνέχεια, ο Ντέιβιντ βρίσκει τον Νέλσον, ο οποίος συνόδευσε τον Ντέιβιντ για να επισκεφθεί τη Γουίνι, ξαπλώνοντας τον με ένα τσεκούρι. Ωστόσο, στο μυαλό του Νέλσον, ο Μπίλι Μάνεϊ προσπαθεί για τρίτη φορά να τον νικήσει μέχρι θανάτου. Ο Ντέιβιντ τον σταματά και επιστρέφουν στην πόλη.

Έχοντας μια ιδέα για το τι έχει βιώσει η Ρέιτσελ, ο Ντέιβιντ προσφέρει να μείνει με τη Ρέιτσελ και κάνουν έρωτα. Ενώ η Ρέιτσελ και ο Ντέιβιντ είναι μαζί, ο Νέλσον παίρνει τον Στίκλ και τον Τζο σε ένα νεκροταφείο. Αποκαλύπτει ότι σκότωσε τον Μπίλι Μάνεϊ ως παιδί ρίχνοντας πέτρες πάνω του μέχρι να πέσει από ένα δέντρο. Ο Νέλσον έφυγε, αφήνοντας τον Τζο και τον Στίκλ.

Ο Ντέιβιντ αφήνει τη Ρέιτσελ μόνη για να σώσει τον Τζο και τον Στίκλ στο νεκροταφείο. Ενώ μόνη της, η Ρέιτσελ πηγαίνει στο μπάνιο και βρίσκει τον πατέρα της. Ζητά συγγνώμη από την κόρη του και η ενοχή της για το θάνατό του άρχισε όταν ανακαλύπτει ότι ήταν εθισμένος στη μορφίνη και ότι η αυτοκτονία του σχετίζεται με μετατραυματική διαταραχή άγχους που οφείλεται στην υπηρεσία του στον πόλεμο του Βιετνάμ . Ο Νέλσον καλεί τη Ρέιτσελ και της λέει ότι πρέπει να επανατοποθετήσει για να διορθώσει. Ζητά συγγνώμη για τη συμμετοχή της και των φίλων τους στο ηλίθιο σχέδιο του.

Οι τρεις άνδρες αγωνίζονται με τον Nelson, ο οποίος έχει ήδη πεθάνει για περίπου εννέα λεπτά. Η Ρέιτσελ τα βρίσκει σύντομα και οι τέσσερις φίλοι εργάζονται πυρετωδώς για να σώσουν τον Νέλσον. Στη μεταθανάτια ζωή, ο Νέλσον βιώνει τον εαυτό του ως ένα νεαρό αγόρι που λιθοβολείται από τον Μπίλι Μαχούνι από το δέντρο. Ο Νέλσον πεθαίνει στη μεταθανάτια ζωή από το φθινόπωρο και οι φίλοι του δεν μπορούν να τον αναζωογονήσουν. Όταν πρόκειται να τα παρατήσουν, ο Mahoney συγχωρεί τον Nelson και ο David δίνει στον Nelson έναν τελευταίο σοκ. Αυτό τον φέρνει πίσω, και ο Νέλσον τους λέει, "Δεν ήταν τόσο καλή μέρα να πεθάνεις."

πηγη https://translate.google.com/translate?hl=el&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Flatliners&prev=search&pto=aue


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2020, 12:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο εξορκισμος της Έμιλι Ρόουζ.

Παλιά άλλα ενδιαφέρον ταινία ετυχε να την ξαναδώ μετά απο καιρό πρώτη φορα μάλιστα την είχα δει στο σινεμά .
Είναι βασισμένη σε πραγματικό περιστατικό η πραγματική εμιλυ λέγονταν Ανελίζ Μίκελ και
πέθανε μετά απο 67 εξορκισμούς !

Δείτε τα παρακάτω Link στο πρώτο έχει την πραγματική ιστορία και ένα ηχητικό απόσπασμα των εξορκισμών όπως παρουσιάστηκε στο δικαστήριο.

https://www.koutipandoras.gr/article/i-alithini-istoria-piso-apo-ton-exorkismo-tis-emili-rooyz

Παρακάτω το Link της ταινίας .

https://www.imdb.com/title/tt0404032/


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RenoLio
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2021, 09:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RenoLio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το Flatliners του 1990
Αόρατος άνθρωποςΣκοτεινά Νερά (Dark Waters) (2019)υπόθεση για βιασμό κατά συρροή μιας τεράστιας αμερικανικής χημικής βιομηχανίας και του δικηγόρου που ανέλαβε να προστατεύσει τους ανθρώπους της μικρής πόλης που εν γνώση της δηλητηρίαζε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RenoLio
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2021, 09:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RenoLio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παλιο αλλα καλο βγήκε την ιδια εποχή με το Matrix προσωπικά μου αρεσε περισσότερο .
Ενδιαφέρον θεωρια που κερδίζει έδαφος τα τελευταία χρονια .
Πρόκειται για την θεωρια που υποστηρίζει οτι ζουμε σε εξομοίωση .
επαναστατικές ανακαλύψεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy