ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Δρυιδισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zamolxis
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 01:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zamolxis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!
Εχω κατι μηνες που γραφτηκα στη λαμπρη αυτη Αγορα αλλα προτιμησα να 'συμμετεχω' σιωπηλα...
Λεω καιρος ηρθε να βγω απο τη σπηλια μου...
Φωτιστε με με τη σοφια σας για τον Δρυιδισμο ,τους Κελτες και την συνδεση τους με τους Πελασγους και τον αρχαιο(δυστυχως μονο αρχαιο)ελληνικο πολιτισμο.

Χριστος Ανεστη (η η Φυση αναγεννηθηκε ...)

με σεβασμο
ζαμολξις

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 04:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθώς Ανέστη (η Φύση ΟΝΤΩΣ αναγεννήθηκε)

Φίλε ΜΑΣ Ζαμόλξη, χαίρομαι που γίνεσαι ΕΝΕΡΓΟΣ και απο το ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ του Esoterica.gr

Σε ενδιαφέρουν οι Δρυίδες λοιπόν (και εμένα είναι απο τα αγαπημένα μου θέματα, μιάς και είναι παρεξηγημένα...)

Λοιπόν φίλε μου, οι Δρυίδες είναι η ιερατική τάξη (αν μπορώ να το πώ έτσι) που άκμασε στη Βρετανία και στη Γαλατία.
Λέω "αν μπορώ να το πώ έτσι", γιατί ΤΟΤΕ οι λαοί αυτοί με του Κέλτες ιδιαίτερα γνωστούς, ήταν ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ με την ορθή έννοια της λέξης που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ, παρά εκείνη που αποδίδεται σε ΟΠΟΙΟΝ ΖΕΙ ΣΤΗ ΦΥΣΗ, ΕΞΟΧΗ, ΔΑΣΟΣ....
Δηλαδή ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ ήταν εκείνοι που ζούσαν ΜΑΚΡΙΑ απο τις οργανομένες πόλεις με τους ναούς και κατα συνέπεις ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ τις τελετές της εκάστοτε "κρατικής θρησκείας"...

Οι Δρυίδες λοιπόν ήταν η "θρησκευτική αρχή" με την ΕΥΡΗΤΗΤΑ που προείπα ης λέξης οι οποίοι απο εκείνες τις μακρινές εποχές ΗΔΗ δεχόντουσαν τις γυναίκες στο ιερατικό αυτό αξίωμα!!!!!
Δεν είχαν "Ιερούς Στίχους" ή "Ιερά Γράμματα" όπως ΚΑΙ οι αρχαίοι Μπραχμάνοι, αλλά ΚΑΙ οι αρχαίοι 'Ελληνες ('Ομηρος)

Επισης, δεν είχαν ΟΜΟΙΩΜΑΤΑ ΘΕΩΝ (όπως οι Μουσουλμάνοι). Το θεωρούσαν κάτι ως βλαστημία να απεικονίζουν κάποια θεότητα όσο μικρή ή μεγάλη και αν ήταν, με ανθρώπινη μορφή...

Οι εντολές, ΝΟΜΟΙ του ήταν ΤΡΕΙΣ...


1ον. Υπακοή στους θεούς και στους Νόμους
2ον. Ενδιαφέρον για την ευημερία του Ανθρωπίνου γένους
3ον. Καρτερία μπροστά σε όλα τα άσχημα της ζωής

Το όνομά τους όπως είναι φυσικό, το έλβαν απο το Ιερό τους Δέντρο, την Δρύς.
Μα, αν δε κάνω λάθος, Ιερή Δρύ υπήρχε ΚΑΙ στο μαντείο της Δωδώνης, όπου ο μάντης απο τον θόρυβο (ΗΧΟ) των φύλλων της, λάμβανε το χρησμό.
Το μαντείο άνηκε στον ηγέτη των θεών και των Ανθρώπων, τον ΔΙΑ, που είναι ΚΑΙ αυτός ένας ΗΛΙΑΚΟΣ Θεός...

Σε αυτή τη Ιερή Δρύ, ο Φερεκύδης στη κοσμογονία του έλεγε ότι στα φύλλώματα και στα κλαδία της κατοικούσε ένα ΟΦΙΣ ο οποίος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΔΙΩΧΘΕΙ...
Μα αν δεν κάνω και πάλι λάθος, ο Δρυίδης φώναζε στη Μύησή του: "Είμαι ένας ΟΦΙΣ, είμαι ένας ΔΡΥΙΔΗΣ"
Ο οφις ή ΔΡΑΚΟΣ είναι ένα απο τα ζώα που συμβολίζουν ΞΕΚΑΘΑΡΑ την Γνώση και τη Σοφία (χαρακτηριστικά του Διός, μιας και απο το κεφάλι του πετάχτηκε ΠΑΝΟΠΛΗ η κόρη του Αθηνά, θεά της Σοφίας η οποία είχε στα πόδια της έναν ΟΦΙ....)

Και οι Κέλτες έχουν να κάνουν ΠΟΛΥ ΜΕ ΔΡΑΚΟΥΣ...
Παραθέτω ένα σύμβολο ΚΕΛΤΙΚΟ το οποίο απεικονίζει ΔΥΟ ΔΡΑΚΟΥΣ.
Ο ένας είναι ΛΕΥΚΟΣ και ο άλλος ΜΑΥΡΟΣ...
παρατηρήστε ΚΑΛΑ και θα δείτε ότι θυμίζει ΔΥΟ ακόμα ΣΥΜΒΟΛΑ....
Αυτό του Κυρήκειου του Ερμού με τους ΔΥΟ ΠΛΕΓΜΕΝΟΥΣ ΟΦΙΣ, αλλά και εκείνο το Κινέζικο σύμβολο του Γίν & Γιάνγ με το ΑΣΠΡΟ μα έχει μέσα του το ΜΑΥΡΟ και το ανάποδο...

Το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον....
Εσείς;;;;

Παραθέτω επίσης το σύβολο με το Ιερό τους Δέντρο καθώς και ένα ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟ άστρο με καθαρα Κέλτικη τεχνοτροπία...
Φυσικά όλο και κάποιος αν τα δεί θα τρέξει να πεί ότι ΚΑΙ οι Κέλτες τα "έκλεψαν" απο τους Βουδδιστές, μιάς και η όλη τεχνοτροπία τους θυμίζει ΕΝΤΟΝΑ τις Θιβετανικές Μαντάλες...
Η κάθε ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ, μόνο ΤΥΧΑΙΑ δεν είναι...
Απεναντίας, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ την ενότητα των θρησκειών....


Και για τους "άπιστους Θωμάδες" κράτησα για το τέλος αυτό που οι αρχαίοι Ελληνες αποκαλούσαν Υπερβόριο Απόλλων...
Τον ΗΛΙΟ που είναι το κοινό στοιχείο στις ΗΛΙΑΚΕΣ θρησκείες...

Ελπίζω να έδωσα μερικά στοιχεία για σκέψη, επάνω σε αυτή την πραγματικά ΥΠΕΡΟΧΗ "θρησκεία".
Καλώς όρισες στη μεγάλη μας παρέα φίλε Ζαμόλξη...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 08:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλώς να συμληρώσω σε αυτά που μας περιέγραψε ο φίλος Κέλσος, ότι η Δρύς ήταν ΤΟ ΙΕΡΟ δένδρο του Δία.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 10:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΚΕΛΣΟΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΗΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ.ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 11:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φιλοι μου...

Λουκά, προσωπικά ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΖΕΙ το ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ, αλλά το ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΩ...

Η πρακτική της ΜΑΥΡΗΣ ΑΤΡΑΠΟΥ, είναι "το διαίρει και βασίλευε"...

Θέλουν να τα έχουν ΟΛΑ ΔΙΑΙΡΕΜΕΝΑ, αλλά η ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ δεν ΚΑΤΑνοεί ότι ένα βασιλείο ΔΙΑΙΡΕΜΕΝΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΛΕΙΟ....
Αρα έχουν χάσει το παιχνίδι τους απο τα αποδυτήρια θα έλεγα με ποδοσφαιρικούς όρους...

Την καλημέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 11:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΩ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
ΟΣΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ ΠΟΤΕ.ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΡΑΤΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zamolxis
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2003, 12:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zamolxis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη μερα και καλη βδομαδα σε ολους σας!(κι ολας Δευτερα?)

Ευχαριστω για την ωραια εισαγωγη στο θεμα!(ελπιζω να ηταν μονο εισαγωγη κι οτι θα εχουμε κι αλλα να πουμε ,ναι?).

Θα ηθελα τις αποψεις σας πανω στο ηλιακο και 'της κιβωτου'υποβαθρο της Δρυιδικης (και οχι μονον)Πνευματικοτητας.

Επισης κατι για Θασο και Μακεδονια ->Ιερνη συνδεσμους.

Σας χαιρετω ,με τον ηλιο της Θεσσαλονικης να εκπεμπει καλοκαιρια (και να στεγνωνει τη μπουγαδα).

Ζαμολξις

P.S.Μου ειπαν οτι διπλα στην κομμενη βελανιδια του Διος στη Δωδωνη εχει κανα 2 χρονια(?)που φυτρωσε καινουργιο βλασταρι...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fefeli
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 00:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fefeli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σας
δεν γνωρίζω τιποτα για το Δρυιδισμό, αλλά μπορώ να αναφέρω το εξής σχετικό:
Η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα που τα National Parks της δεν τα ονομάζει εθνικά πάρκα, αλλά Εθνικούς Δρυμούς και αυτό συνέβη διότι οι περιοχές που χαρακτηρίστηκαν με αυτό το καθεστώς προστασίας ήταν κυρίως δασικές και(αν εξαιρέσουμε την ηλιθιότητα των τελευταίων δεκαετιών να φυτεύουν παντού πεύκα λόγω της μικρής απαίτησης τους σε ποιότητα εδάφους και την γρήγορη ανάπτυξη τους) η χώρα μας ήταν γεμάτη απο διάφορα είδη Δρυός οπότε τα δάση τα ονομάζαν Δρυμούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 18:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα !
Δεν έχω διαβάσει πολλά για τους Δρυίδες και θα ήθελα σχετικές πληροφορίες με τους Δρυίδες τα πιστεύω τους .
Υπάρχουν ακόμα Δρυίδες?
Υπήρχε ιεραρχία?

[Προτεινόμενα βιβλία?]
Ευχαριστώ,

Φιλικά Γιάννης!


‘’Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΟΦΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ’’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 13:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΕΛΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΕΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy