ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Αδρεναλίνη-μια "μεταφυσική" ορμόνη...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 11:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αδρεναλίνη είναι μια ορμόνη που εκκρίνει ο οργανισμός μας όταν φοβόμαστε, ή έχουμε τεράστια αγωνία, ή κάνουμε κάτι εξαιρετικά επικύνδυνο.
Την έχουμε νιώσει όλοι να χύνεται στα κύτταρά μας όταν για κάποιο λόγο τρομάξουμε, σαν παγωμένο υγρό που μας κάνει να ανατριχιάσουμε. Είναι η ορμόνη την οποία λατρέυουν οι θηασώτες των επικύνδυνων σπορ, γιατί ενώ η έκκρισή της κυριεύει το κορμί τους, ανακαλύπτουν έναν άλλο εαυτό πιο συγκεντρωμένο, πιο ακριβή, πιο δεξιοτέχνη, μια κατάσταση που μοιάζει σαν ο χρόνος να κυλάει πιο αργά, σύμμαχος στην εκτέλεση πολύ δύσκολων - συχνά καθοριστικών για την επιβίωση - κινήσεων.

Κάποια μέρα ένας αναριχητής ανέβαινε σε πολύ ψηλό και απότομο βράχο. Ξαφνικά έφυγαν και τα δύο καρυδάκια που τον συγκρατούσαν και το κενό τον τράβηξε με την αδυσώπητη έλξη της βαρύτητας. Οι φίλοι του τον είδαν με πόνο να πέφτει, όταν ξαφνικά αυτός αρπάχτηκε από ένα κλαδί, στηρίχτηκε και σώθηκε.
Σε συζήτηση μετά από το συμβάν το άτομο αυτό ανέφερε ότι την ώρα που έπεφτε ο χρόνος γιαυτόν είχε αρχίσει να κυλάει πολύ πιο αργά απ'ότι συνήθως, πρόλαβε να συνειδητοποιήσει ότι έπεφτε, είδε το κλαδί, σκέφτηκε την πιθανή σωτηρία του και με την άνεσή του προέτεινε το χέρι του και πιάστηκε από αυτό.

Μαέστρος η αδρεναλίνη;
Εχουν υπάρξει κι άλλες παρόμοιες αναφορές και έρευνες, όποιος έχει ακούσει κάτι σχετικά, θα μπορούσε να το αναφέρει.

Ευχαριστώ.

αυτή...που τα κατάφερε!

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 15:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AMΑΛΙΑΑΑΑ!!!ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
ΑΧ, ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΤΜ-Ω!-ΙΣΤΟΡΙΑ ΦΥΣΙΚΑ!...
ΠΑΝΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ...
ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ + ΣΟΥΡΩΜΕΝΟΣ -ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΓΕΜΑΤΟΣ- ο "ΟΔΗΓΟΣ"!(welcome2hell..καλυτερα!)
...ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΛΟΙΠΟΝ,
ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΟΡΑΜΑΤΑΚΙ!
ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΠΕΦΤΑΜΕ,
ΞΕΡΕΙΣ ,
ΠΕΡΝΑΓΕ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΜΕ ΒΑΘΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ...
ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟΤΑΤΗ ΟΔΟ
ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΕΙ...
ΚΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΞΑΝΑΕΚΑΝΕ!
Η ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ ΧΤΥΠΟΥΣΕ "ΤΕΛΙΚΕΣ"
ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΑΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΧΡΟΝΙΚΑ...
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ...
ΘΥΜΑΜΑΙ...
ΟΝΤΩΣ ΔΥΟ ΦΑΝΑΡΙΑ ΜΕΤΑ...
ΚΙ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΟΧΗΜΑ(!)
ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΝΑΧΑ ΧΕΡΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ
ΕΝΩ ΜΕ Τ'ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ...!

...ΤΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑ -ΜΑΤΑΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΓΕ!-
ΠΩΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ
ΠΑΝΩ Σ'ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
Ο ΟΔΗΓΟΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΟΥΜΕ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ...

(μααα!!ναι!!ηταν παραλογο!)...
τελικα οντως πεσαμε πανω του...τελικα οντως κατεβηκαμε μ'ενα αναλαφρο σαλτο κρατωντας με το αριστερο χερι το κασκετο μου(που ολοενα προσπαθουσε να παρει ο αερας!)και με το δεξι χερι μου στην τσεπη του παλτου του βρεθηκα να εχω σωσει και την ατμα και εκεινον -αφου τον τραβηξα απο το παλτο- αφου το πρωτο πραγμα που εκανε ,ηταν να βαλει το κεφαλι του(!) για να σωσει το μηχανακι του και το σωμα του...

ναι!θυμαμαι ολες τις στιγμες ..καρε-καρε..αξεχαστο...
αν φοβηθηκα;
...εκρηξη ηταν..
μα χαρηκα που λειτουργησα τοσο σωστα.
...
χμμμ..υπαρχουν κι αλλες τετοιες..ιστοριες...μα σταματω εδω.

*συμβαινουν ομως και κατι συμπτωσεις!!πριν μερικες εβδομαδες ειδα τον εν λογω"οδηγο"με μεγαλυτερη μηχανη!..μια κοπελιτσα να τον τραβα να μην περασει με κοκκινο..("...παντα ιδιος!"..σκεφτηκα!)και βρεθηκα να τον φωναζω νοερα ναι! με τ'ονομα του..να μην περασει..να μην περασει..ν' ακουσει την κοπελα...τελικα μαλλον δεν "την" ακουσε!μα..το μαγικο ηταν πως μια φωνη ακριβως πισω του ακουστηκε να φωναζει τ'ονομα του!..ετσι καθυστερησε γυριζωντας να δει ποιος τον φωναζε ...τοσος χρονος..οσος "χρειαστηκε"...
Οταν εφτασα στο σημειο της διασταυρωσης απ'οπου ειχε περασει..ηταν μια κουκιδα σε γνωστη παρελθοντικη κατευθυνση...
χμ...μα..ναι..ημουν στην παλια μου γειτονια...

Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 02/05/2003 16:04:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
8.984375E-02
Maintained by Digital Alchemy