ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Όχι πολλές σκέψεις (Υπερφυσικό)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 20:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
se themata pou exoun na kanoun me to aylo k to yperfysiko,nomizw pws i antilipsi einai o odigos.i skepsi einai logiki diergasia,pragma pou tin kathista anapotelesmatiki,afou exoume na kanoume me ennoies pera tis logikis. an anti gia logiki,anaptixthoun ta kentra pou mas voithoun na antilamvanomaste,tote kati ginetai. giati i polli skepsi skotwnei ti pisti,giati mpainoume s ena"logiko" trip, na exigisoume AYTON,pou einai o Logos o idios

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 21:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ήρθες dimindy

quote:
anaptixthoun ta kentra pou mas voithoun na antilamvanomaste

Ποια κέντρα εννοείς dimindy??? Τις 5 αισθήσεις????Και αν ναι κατά πόσο να αναπτυχθουν??? Μήπως αναφέρεσαι και στις φαινομενικά υπερφυσικές ικανότητες των οργάνων του σώματος(π.χ. των ματιών όταν αντολαμβάνονται την αύρα)???

Ανοιξες ωραίο θέμα-χρειάζονται συζήτηση οι σκέψεις σου...



Μάτια...Παρατηρούν...Δεν μπορούν να δουν...


Edited by - Cronos on 04/05/2003 21:36:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 00:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ στη μεταφυσική μας παρεούλα φίλε Dimindy...

Στη τοποθέτησή σου με βρίσκεις και εμένα σύμφωνο μαζί σου...
Θα ήθελα πάντως ΑΝ είναι εύκολο να μας αναφέρεις σε ΠΟΙΑ ΚΕΝΤΡΑ αναφέρεσε...

Καλέ μου φίλε Κρόνε-Χρόνε...
Δε νομίζω να αναφέρετε στις ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ...
Γιατί αυτές είναι που ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΣΚΕΨΕΙΣ και ποτέ το αντίθετο....

Πάντως στην Σανσκρητική Φιλοσοφία των Ινδιών υπάρχει η έννοια Σαμσκάρα
Η λέξη αυτή προέρχεται απο τις λέξεις Σάμ (Sam) και Κρί (Kri) που σημαίνει βελτιώνω, εκλεπτύνω, ΕΝΤΥΠΩΝΩ.
Στην Ινδική Φιλοσοφία λοιπόν ο όρος αυτός χρησημοποιήται για να υποδηλώσει τις ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ που ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ (ή και ΠΡΟΣΚΟΛΟΥΝΤΕ) στον νού (εγκέφαλο) απο τις ατομικές μας πράξεις....

Θα σας είναι μάλλον γνωστό ότι οι ΠΡΑΞΕΙΣ είναι το αποτέλεσμα του ΛΟΓΟΥ (ομιλίας) και κατεπέκταση της ΣΚΕΨΗΣ...


Περιμένω την απάντηση στην απο ΚΟΙΝΟΥ ερώτηση μας με τον Κρόνο-Χρόνο...
"Σε ΠΟΙΑ ΚΕΝΤΡΑ αναφέρεσε"...

Φιλικά
Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 14:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΦΙΛΕ dimindy.

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ dimindy ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΕΝΤΡΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ?????

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΑ(ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΑ)/ ΠΡΑΓΜΑΤΑ/ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ/ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΘΑ "ΠΡΕΠΕΙ" ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΟΤΙ. (ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΗ ΣΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΜΑΣ)

ΙΣΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ dimindy ΝΑ ΣΕ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΠΩΛΕΣΘΕΙΣ ΛΟΓΟΣ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1114

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 20:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nai paidia, gia ta tsakras milw

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 22:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATAR με προλαβες :))

quote:
an anti gia logiki,anaptixthoun ta kentra pou mas voithoun na antilamvanomaste,tote kati ginetai.

Κεντρα λοιπον, Τσακρας, ψυχικα κεντρα που βρισκονται στο σωμα και λειτουργουν συνεχως ειτε το εχουμε εμεις οι ιδιοι συνειδητοποιησει ειτε οχι. Επιτρεπουν την ροη ενεργειας προκαλωντας διαφορες ψυχικες καταστασεις (οι οποιες εχουν ερμηνευτει και απο την συχρονη βιολογια)
Η γνωση πανω στα τσακρα μπορει να αποτελεσει πολυτιμο κλειδι για ενδοσκοπηση. Ειναι δυνατο να παρατηρησει κανεις τον εαυτο του και να βλεπει την ενεργεια να κινειται διαμεσου των διαφορων κεντρων, Διαφορες θρησκευτικες τεχνικες οπως λογου χαρη η νηστεια κανουν την ενεργεια να ρεει προς τα ανωτερα επιπεδα. Οταν η ροπη φτασει στα ανωτερα κεντρα τοτε ολοκληρη η συμπεριφορα του ασκουμενου αλλαζει... το συναισθημα αυτο αναφερετε και πολλες φορες ως η "νεα γεννηση" και η πρωταρχικη προσπαθεια του ανθρωπου γινετε διατηρηση της της ανοδικης ροης της ενεργειας...

Και ολα αυτα χωρις πολλες σκεψεις :)

And I keep on wondering....

Edited by - Mara on 07/05/2003 22:45:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 11:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ dimindy ΑΣ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΜΕ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΤΣΑΚΡΑΣ ...
ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙ ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΜΑΡΑ

quote:
Η γνωση πανω στα τσακρα μπορει να αποτελεσει πολυτιμο κλειδι για ενδοσκοπηση. Ειναι δυνατο να παρατηρησει κανεις τον εαυτο του και να βλεπει την ενεργεια να κινειται διαμεσου των διαφορων κεντρων,

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ηλιοφόρος
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 11:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ηλιοφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενας τυφλος,κωφαλαλος,χωρις γευση και αφη πως αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 14:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Ηλιοφόρε ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Ενας τυφλος,κωφαλαλος,χωρις γευση και αφη πως αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα?

ΠΗΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟ ΑΚΡΑΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΕΣΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΟΡΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy