ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΛΕΥΚΗ ΜΑΓΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 13:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ (ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΣΑΣ) ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ.
ΛΟΙΠΟΝ...
ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΑ SITES ΠΩΣ Η ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ.
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ Η ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΝΑΜΗ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΥΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΝΑ ΣΩΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ ΑΠΟ ΑΡΟΣΤΙΕΣ Κ.Α Ε?


η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαλη

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 14:09:07  Εμφάνιση Προφίλ
Καλός μας ήλθες Wicca!

Μαγεία - Συγγραφέας : Avatargr http://esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=565

Τι είναι Μάγος – Συγγραφέας : Γιώργος http://esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=1038

Μαγεία & Εσωτερισμός - Συγγραφέας : Decoder http://esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=768

Μαγεία – Συγγραφέας : Πλωτίνος http://esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=907


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 07/05/2003 14:11:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 14:14:10  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ wicca ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕΡΙΚΑ ΤΟΠΙΚ ΤΟΥ ESOTERICA.gr ΠΟΥ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=565

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=768

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=610

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=737

TA ΘEMATA ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ Η ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ.
ΜΠΡΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΟΠΙΚ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΦΙΛΕ.
ΚΑΛΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 15:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Καλώς τον Wicca.

Μπράβο ρε, παιδιά. ("Εχέμφρων-τος" και Avatargr)

Και καταφέρατε να ενημερώσετε άμεσα το νέο μέλος μας, και μπορέσατε ο ένας να συμπληρώσει τον άλλον.

Εύγε !!!

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 18:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
η λευκή μαγεία των forums και του esoterica...

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 03:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
παλι χωρισμενοι σε ασπρο-μαυρο....χμ...

καλαααα! ...λεω τωρα ν'ανακατεψω τα υλικα!
....
γκρι...τα βλεπω...η σεληνη...γκρι!

keep it together...

aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 15:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΑΝΤΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΙΣΚΕΙΑ ΤΩΝ <>
ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ?

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 15:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΟΧ!!! SORRY! ΛΑΘΟΣ!

ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ WICCA......

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 18:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!
ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΜΑΓΕΙΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑ ΟΠΩΣ: ΜΑΧΑΙΡΙ, ΞΙΦΟΣ, ΜΕΤΑΓΙΟΝ ΜΕ ΤΟ ΣΧΙΜΑ ΠΕΝΤΑΛΦΑ, Κ.Τ.Λ.
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΕΛΕΤΕΣ ΑΦΙΕΡΟΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ?

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 22:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo
Γεια σας!

Λοιπον,απο οτι ξερω εγω, υπαρχουν 2 κυριως ειδη μαγειας : η μαυρη μαγεια, και η λευκη.
Οπως βλεπουμε συνηθως στις ειδησεις, στα περιοδικα κλπ, η μαυρη μαγεια ειναι η πιο διαδεδομενη στο ειδος της.Φυσικα, θεωρειται σατανικη μαγεια,αφου υπαρχουν τελετες και διαφορες θυσιες και βεβαια διαφορες δυναμεις (απο οτι λεγεται) που δεν ειναι ανθρωπινες.
Το θεμα ειναι ομως,οτι υπαρχει και η λευκη μαγεια, η οποια ομωσ ειναι πιο σπανια.Αυτη ομως ειναι και οι πιο επικυνδινη,αφου οι πιο πολλοι πιστευουν οτι ειναι το ακριβωσ αντιθετο της μαυρης μαγειας. (μαυρο-ασπρο,τα 2 αντιθετα) και αυτο ειναι που την κανει πιο επικυνδινη.Το κακο,οπως πολλοι λενε,ειναι πιο ισχυρο οταν δεν το αναγνωριζουμε,οταν ξερουμε πωσ δεν υπαρχει.

Αυτα προς το παρων,
φιλικα,
Τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 00:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου σε ΟΛΟΥΣ, αλλά ιδιαιτέρος στη φίλη μας τη ΤΖΟ....

Χαίρομαι πράγματι ΠΟΛΥ που σε βλέπω και πάλι ΕΝΕΡΓΗ στα forums...
Mας έλειψες καλή μας φίλη....

Τώρα σχετικά με το θέμα μας...
ΚΑΤΑΡΧΑΣ, πολύ σωστά παρέθεσαν οι φίλοι Εχέμβροτος και AvatarGr τα τόπικς που έχουμε ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ με το θέμα της μαγείας....

Δεν θα έμπαινα λοιπόν στη συζήτηση, αν κάτι απο τη τοποθέτηση της φίλης μας Τζό, δε μου έκανε εντύπωση...

Γράφεις καλή μου Τζό:

quote:
Το θεμα ειναι ομως,οτι υπαρχει και η λευκη μαγεια, η οποια ομωσ ειναι πιο σπανια.Αυτη ομως ειναι και οι πιο επικυνδινη,αφου οι πιο πολλοι πιστευουν οτι ειναι το ακριβωσ αντιθετο της μαυρης μαγειας. (μαυρο-ασπρο,τα 2 αντιθετα) και αυτο ειναι που την κανει πιο επικυνδινη.

Ειληκρινά με ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ....

Δηλαδή επειδή είναι ΣΠΑΝΙΑ....
Σημαίνει πώς είναι και η πιό ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ...
'Αρα και η πλέον ΒΛΑΒΕΡΗ;;;;;;; !!!!!!!! ;;;;;;;;

Εάν ήθελες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτό να γράψεις Τζό, θα εκτιμούσα πολύ το ΑΝ μου το εξηγήσεις κι όλας....

Σε ότι λέγεται περί ΔΥΟ ΕΙΔΗ ΜΑΓΕΙΑΣ....
Και σε αυτό διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ....

Η Μαγεία είναι ΜΙΑ....
Το ΠΩΣ της κάνει χρήση κάποιος, ΑΥΤΟΜΑΤΑ, σχεδόν μηχανικά, η δράση που θα διαπράξει ΑΝ είναι "καλή" ή "κακή" (κρατήστε υπόψιν σας τα ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ) χαρακτηρίζεται (ίσως και με λάθος όρους ή λέξεις) Μαύρη Μαγεία ή Λευκή Μαγεία...

Την καλησπέρα μου σε ΟΛΟΥΣ και πάλι ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΞΑΝΑ καλή μας φίλη Τζό...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 01:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo
Ευχαριστω πολυ για το θερμο καλωσορισμα σου αγαπητε μου Κελσο.. το εκτιμω..

Χμ,πρωτα απ'ολα ειπα οτι συνηθως ακουμε για την μαωρη μαγεια,ενω πιο σπανια ακουμε για την λευκη.
Εγω προσωπικα εχω ακουσει παρα πολλες φορες για τελετες απο ανθρωπους που ασχολουνται με την μαυρη μαγεια..
Για την λευκη μαγεια δεν εχω ακουσει ποτε κατι τετοιο.
Επισης,αυτο που ηθελα να πω,ειναι πως πολλοι ανθρωποι θεωρουν την λευκη μαγεια ως "καλη" γιατι νομιζουν οτι ειναι το αντιθετο της μαυρης.
Το κακο ειναι πιο ευκολο να δρασει σε καποιον που δεν γνωριζει την υπαρξη του..
Και κατι τελευταιο..Γιατι λες οτι η μαγεια ειναι ΜΙΑ?
Μπορει καποιος να "χρησιμοποιει" την μαυρη μαγεια,και αυτη η μαγεια να ειναι η ιδια με αυτη που χρησιμοποιουσαν οι αρχαιοι Incas?

Παντα φιλικα,
Τζο


ΥΓ: ειδες που σε εβαλα στην συζητηση??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 01:30:30  Εμφάνιση Προφίλ
Χμ…..καλησπέρα και από εμένα φίλτατη tzo!

Ας πάρω και εγώ με την σειρά μου θέση, αν και το θέμα προϋπάρχει σε πολλά ‘δομάτια’ των forums.

Η Μαγεία! Χμ….. παντοτε ενδιαφερον το θέμα αυτό. Η μαγεία είναι μια δύναμη. Το μόνο που αλλάζει είναι η τεχνικές και η διάθεση αυτού που κάνει ‘χρήση’ αυτής.

Είναι απλό. Εάν σου δώσω ένα μαχαίρι, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με πολλές διαθέσεις και τρόπους - τεχνικές.

Μπορείς να με σκοτώσεις, η μπορείς να κόψεις μια φέτα ψωμί να μου δόσεις να φάω. Αυτή είναι η διάθεση.

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κάνοντας ακροβατικά πριν πετύχεις με αυτό τον στόχο σου, μπορείς να το πετάξεις κατευθείαν στον στόχο. Αυτή είναι η τεχνική – τρόπος.

Η ονομασία Μαύρη – Λευκή, είναι διαχωριστική γραμμή, απλός περιγράφει την διάθεση και της προθέσεις του ατόμου που χρησιμοποιεί την ‘Μαγεία’

Αναφέρεσαι δίνοντας ένα παράδειγμα σχετικά με τους ‘Incas’. Φυσικά και είναι η ίδια μαγεία. Η μαγεία είναι μια. Η τεχνικές (δόγματα) αλλάζουν. Είναι ακριβός το ίδιο με τον ‘Θεό’ .Κάθε θρησκεία έχει διαφορετικά κείμενα, γραφές κτλπ. Μα ουσιαστικά πιστεύουν στον ίδιο Θεό.Είναι απλό!

Εδώ θα είμαστε να τα ξαναπούμε.


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 10/05/2003 01:33:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 01:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Να ευχαριστήσω καταρχάς τον φίλο Εχέμβροτο που ΣΥΜΦΩΝΕΙ μαζί μου, έστω και αν δε το ανέφερε...

Στο σκεπτικό του, απλά θα προσθέσω ένα άρθρο απο τα 186 του Esoterica.gr
http://www.esoterica.gr/articles/occult/magia/magia.htm

Σου παραθέτω καλή μου φίλη απόσπασμα απο το άρθρο σχετικά με το ΠΩΣ η ΜΙΑ και ΕΝΙΑΙΑ ΜΑΓΕΙΑ, κατέληξε σε ΔΥΟ...

Αλλά ας δούμε τώρα το πώς έγινε σχάση της Μαγικής Τέχνης….

Η Απόκρυφη Παράδοση λοιπόν μέσο του "Βιβλίου του Ενώχ" μας έδειξε ΠΩΣ έγινε (κατά μια εκδοχή) η δημιουργία των Ανθρώπων. 'Οταν λοιπόν έγινε αυτή η ΠΡΩΤΗ σάρκωση των αγγελικών όντων ΜΕΣΑ σε Ανθρώπινα Σαρκία, σώματα, ευθύς ΑΜΕΣΩΣ άρχισε και η "γνωριμία" των Αγγελικών υπάρξεων, με την ΑΝΤΙΘΕΣΗ και την ΔΙΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ!

Αυτή η "διπολικότητα" έχει να κάνει με τα ΟΝΤΑ που ανήκων στην χαμηλότερη από τις 13 Διαστάσεις του ΚΟΣΜΟΥ μας, την 13η την Φυσικοαιθερική. Αυτή η μορφή της ΥΛΗΣ για να υπάρξει και να ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ, χρειάζεται ΔΥΟ "άξονες" και έτσι έχουμε αυτό που Μέγας Πυθαγόρας δίδαξε στο ΟΜΑΚΟΕΙΟ του στον Κρότωνα της Μεγάλης Ελλάδας, στη Σικελία, ως "ΑΡΤΙΑ & ΠΕΡΙΤΤΑ", ωραίο - άσχημο, καλό - κακό, ΑΣΠΡΟ - ΜΑΥΡΟ κλπ, κλπ. Αυτή η διπολικότητα στην Μαγεία εκδηλώνεται ως Λευκή και Μαύρη Μαγεία.

Ο Λευκός Μάγος εργάζεται για την ευταξία και την εφαρμογή του θείου Σχεδίου. Τείνει προς το κάλλος και την τελειότητα. 'Ενας σκοπός του είναι να επαναφέρει την διασαλευθείσα αρμονία, που η Μαύροι Μάγοι διασάλεψαν. Η Λευκή Μαγεία είναι ο δρόμος προς την εύρεση της Φιλοσοφικής Λίθου κατά τους Αλχημιστές.

Η Μαύρη Μαγεία, είναι η ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ της Λευκής. Οι μαύροι Μάγοι, αντί όπως πράττουν οι Λευκοί, αποζητούν τα προσωπικά τους οφέλη, μέσα από το Κοσμικό Κακό, την Αρνητική 'Οψη του Θεού, ΑΝ υπάρχει τέτοια όψη.

Τελικά ΝΑΙ με κατάφερες και με έβαλες στη συζήτηση...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 10:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo
Καλημερα σας φιλοι μου,και κυριως Κελσο και Εχεμβροτε..

Οταν καποιος ασκει την λευκη μαγεια,εχει αρχικους σκοπους καλους,ασ πουμε, αλλα στην συνεχεια βλεπει ποση δυναμη εχει αυτη η μαγεια και την χρησιμοποιει για κακο σκοπο.Τοτε αυτη η μαγεια γινεται αυτοματως μαυρη??
Και αν η λευκη μαγεια ειναι ακριβως ιδια με την μαυρη?Αμφιαβαλλω αν καποιος ανθρωπος στις σημερινες μερες θα ηταν ικανος να "κανει" λευκη μαγεια.
Και αν το "λευκη μαγεια" ειναι απλα μια καλυψη?
Πχ:αν καποιος κλεφτης μπει στο σπιτι σας το βραδυ,θα ηταν καλυτερο να κοιμαστε η να ειστε ξυπνιοι?εγω προσωπικα θα ελεγα να ειμαι ΞΥΠΝΙΑ ,μονο και μονο για να ξερω τι μου γινεται.Αν κοιμομουν κακο δικο μου,γιατι δεν θα μπορουσα να κανω τιποτα (κοιμησου και η τυχη σου δουλευει)..
Ε,αν αυτος που σχολειται με την λευκη μαγεια λεει οτι ειναι καλη,ολοι οι υπολοιποι θα χαιρονται που χρησιμοποιει την λευκη μαγεια,και ετσι ο αλλος θα μπορει ανετα να χρησιμοποιει την μαγεια για κακο ομως.(οπως και ο κλεφτης αν μπει την ωρα που καποιοσ κοιμαται,θα ειναι πιο ευκολο γι αυτον).
Αποδικνυει κανεις οτι η λευκη μαγεια ειναι καλη?Η απλα επειδη ειναι το αντιθετο του μαυρου? (μαυρο-ασπρο)..

Χμ..προς το παρω αυτα ειχα να πω,
περιμενω τις διαφωνιες σας,και κυριως τις δικες σου (οπως συνηθως) Κελσο

Παντα φιλικα,
Τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 14:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους...

Καταρχάς να πώ καλή μου Τζό, πώς το οτι ΔΙΑΦΩΝΩ (σε ορισμένες αποψεις) αυτό δε σημαίνει ότι ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ...
Κατα τον ίδιο "νόμο", επειδή κάποιοι πιστεύουν ΤΑ ΟΣΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ, δε σημαίνει ότι έχουν ΔΙΚΙΟ...

Αυτό που κάνω, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ η οποία πηγάζει απο ΕΡΕΥΝΑ, είναι ΟΠΟΥ και ΟΤΑΝ διφωνώ με κάτι, να παραθέτω την ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, μαζί όμως με ΣΤΟΙΧΕΙΑ που μπορούν να τη στηρίξουν....
Το να λέω "έτσι είναι επειδή το ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ και επειδή το ΛΕΩ ΕΓΩ", περισσότερο φαιδρό και αστείο ακούγεται παρά ως ΣΟΒΑΡΗ ΔΙΑΦΩΝΙΑ...
Κάτι απο μικρότητα και έντονη εγωιστικότητα έχει παρά απο ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΛΟΓΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ...

Ρωτάς λοιπόν:
"Οταν καποιος ασκει την λευκη μαγεια,εχει αρχικους σκοπους καλους,ασ πουμε, αλλα στην συνεχεια βλεπει ποση δυναμη εχει αυτη η μαγεια και την χρησιμοποιει για κακο σκοπο.Τοτε αυτη η μαγεια γινεται αυτοματως μαυρη??"

Κατ'εμέ ΝΑΙ...

Λές τώρα πώς:
Και αν η λευκη μαγεια ειναι ακριβως ιδια με την μαυρη?Αμφιαβαλλω αν καποιος ανθρωπος στις σημερινες μερες θα ηταν ικανος να "κανει" λευκη μαγεια.
Και αν το "λευκη μαγεια" ειναι απλα μια καλυψη?

Χμμμμ Με το "ΚΙ ΑΝ", μπροστά ΔΕ ΠΑΜΕ....
Αν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ, σίγουρη ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ...
Αν διάβασες το απόσπασμα (αν όχι ΟΛΟΚΛΗΡΟ το άρθρο) θα έπρεπε να κατάλαβες αυτό που τόσο σοφά είπε ο Εχέμβροτος ΑΡΑ κατ'επέκταση για ποιά "κάλυψη" μιλάς;;;

Για το παράδειγμα που έφερες με τον κλέφτη, τι να πώ;;;;
Είναι μια ΣΟΦΙΣΤΙΑ η οποία "καταρίπτεται" ΕΥΚΟΛΑ...
Αφού είπαμε ότι το ΛΕΥΚΟ ή το ΜΑΥΡΟ στη ΜΑΓΕΙΑ είναι κατα τον ΤΡΟΠΟ (σκοπό) που τη χρησημοποιής, πώς λές ότι κατα τον ύπνο κλπ κλπ μπορεί να μας ξεγαλάσει κλπ κλπ;;;;;;
Είπαμε, ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ Ο ΜΑΓΟΣ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΧΡΗΣΗ & ΟΦΕΛΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ, τότε ΑΥΤΟΜΑΤΑ είναι και ΜΑΥΡΟΣ ΜΑΓΟΣ...
(Απλό δεν είναι;;;)

Λές και ρωτάς ταυτόχρονα:
"Αποδικνυει κανεις οτι η λευκη μαγεια ειναι καλη?Η απλα επειδη ειναι το αντιθετο του μαυρου? (μαυρο-ασπρο).."

Με το σκεπτικό που ανέπτυξες προηγουμένος (ότι ΑΜΦΙΒΑΛΕΙΣ για τον ΑΝ κάποιος ΣΗΜΕΡΑ εφαρμόζει τη ΛΕΥΚΗ ΜΑΓΕΙΑ), είναι σχεδόν ΒΕΒΑΙΟ ότι ο λευκός μάγος ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟ, ΔΕΝ ΤΟ "ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙ", και ΟΥΤΕ ΚΑΝ γνωρίζεις ΑΝ κάποιος είναι ή ΟΧΙ Λευκός Μαγός...


Χμμμμ προς το παρόν αυτά είχα να απαντήσω...

Την καλησπέρα μου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 18:15:44  Εμφάνιση Προφίλ
Wicca κάνε μια επίσκεψη σε αυτή την διεύθυνση
http://www.geocities.com/nefeliqe/HomePage.html

μπορεία να σε βοηθήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 18:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo
Καλησπερα σε ολους.

Καλε μου Κελσο,εγω λεω πραγματα που πιστευω,και ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη..Αυτα αλλωτε μπορει να ειναι σωστα,αλλωτε λαθος.
Οπως και να εχει ομως,παντα μαθαινω και θα μαθαινω..

Παντα φιλικα,
τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 14:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...
ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΤΑ ΛΕΤΕ ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ.
Ο ΚΕΛΣΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Η ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ
ΓΙΑΤΙ?
ΠΗΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕ ΜΑΓΕΙΕΣ.
ΜΑΥΡΗ...
ΛΕΥΚΗ...
ΜΠΛΕ...
ΡΟΖ...
ΚΟΚΚΙΝΗ...
ΠΡΑΣΙΝΗ...

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 15:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Kαλησπέρα σε όλους τους φίλους...

Καταρχάς καλή μου Τζό...
Και μηδαμηνότης μου, λέει τα πράγματα όπως τα πιστεύει...
Τι άλλο θα μπορούσαΜΕ να πούμε παρά την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΑΣ ΑΠΟΨΗ....

Παράθεσα ΣΤΟΙΧΕΙΑ για να στηρίξω την άποψη μου...
Περιμένω τα δικά σου...

Το ίδιο ισχύει και για σένα φίλε μου wicca...
Το ΓΙΑΤΙ αναφέρω τα όσα αναφέρω, το ΤΕΚΜΥΡΙΩΣΑ (ελπίζω να διάβασες το άρθρο)...
Χαίρομαι που σε ακούω να λές ότι :

quote:
ΠΗΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕ ΜΑΓΕΙΕΣ.
ΜΑΥΡΗ...
ΛΕΥΚΗ...
ΜΠΛΕ...
ΡΟΖ...
ΚΟΚΚΙΝΗ...
ΠΡΑΣΙΝΗ...

Δε μένει παρά να μας ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ τα στοιχεία που ΜΠΟΡΟΥΝ να ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ την άποψή σου, την οποία και σέβομαι...

Εν αναμονή λοιπόν...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 17:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo
Καλησπερα σε ολους.

"Σου παραθέτω καλή μου φίλη απόσπασμα απο το άρθρο σχετικά με το ΠΩΣ η ΜΙΑ και ΕΝΙΑΙΑ ΜΑΓΕΙΑ, κατέληξε σε ΔΥΟ..."


Μπορω να ρωτησω κατι?
Γιατι να υπαρχουν μονο 2 ειδη μαγειας?
Περα απο την μαωρη κ λευκη μαγεια δεν θα μπορουσε να υπαρξει και μια μαγεια σχετικα με τον χρονο?Που να εχει να κανει δηλαδη με το χρονο και το χωρο μονο?Και να μην εχει καμια σχεση ουτε με την μια ουτε με την αλλη μαγεια..

Παντα φιλικα,τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 17:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΓΙΑ ΣΑΣ...
ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΓΕΙΕΣ.
ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΠΩΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΒΓΕΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΑΓΕΙΑ. ΟΠΩΣ Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ, Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ, Κ.Α.

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 00:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
quote:

Μπορω να ρωτησω κατι?
Γιατι να υπαρχουν μονο 2 ειδη μαγειας?

Καλησπέρα και απο μένα φίλοι μου...

Καλή μου Τζό....
Η "θέση μου" στο θέμα είναι ότι η ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ......
Απο αυτό το ΕΝΑ (σύμφωνα ΚΑΙ με την Πυθαγόρια Αριθμοσοφία), πηγάζει και ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ το ΑΠΕΙΡΟ...

Κράτα λοιπόν ότι απο τη στιγμή που ΠΡΟΕΚΒΟΛΗΘΗΚΕ το ΕΝΑ (άρα έχασε την ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ), σε ΑΠΕΙΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ τότε μπορούμε να έχουμε και ΑΠΕΙΡΑ ΕΙΔΗ ΜΑΓΕΙΑΣ...

Αλλά αυτό είναι το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...
Η πηγή που το δημιουργεί είναι αυτό το ΙΔΙΟ το ΕΝΑ, δηλαδή η ΜΙΑ ΜΑΓΕΙΑ, η ΘΕΟΥΡΓΙΑ...

Ας ερευνήσει λοιπόν ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ποιός είναι ΛΟΓΟΣ, η ΑΙΤΙΑ που ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ...

Ο φίλος Εχέμβροτος, ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ το έθεσε ότι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ είναι που θα "χαρακτηρίσει" το ΕΙΔΟΣ της Μαγείας:

quote:
"...την διάθεση και της προθέσεις του ατόμου που χρησιμοποιεί την ‘Μαγεία’..."

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 01:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος
.... υπάρχουν δύο είδη μαγείας - αυτη που λειτουργεί και αυτη που οχι.

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 09:50:42  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ wicca ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΑΥΡΗ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ ΜΑΓΕΙΑ.
ΜΕΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ /ΤΗΝ WICCA.
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΣΠΡΗ ΜΑΥΡΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΜΠΛΕ ΡΟΖ ΠΡΑΣΙΝΗ.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΜΕ ΧΑΡΑ.
ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 12:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΛΟΙΠΟΝ... ΑΡΧΙΖΩ ΤΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΠΕΡΙ ΜΑΓΕΙΑΣ... ΧΑΧΑΧΑ!!!

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! Η ΛΕΥΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ
ΘΕΡΑΠΙΑΣ! ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Κ.Α.

ΒΥΕ!!!!!

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 23:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo
Καλησπερα σας..!

πως μπορουμε να μιλαμε τοσο "ευκολα" για την μαγεια?
Τα επειχηρηματα πρεπει στο τελος να αποδεικνυουν κατι..
Στην συγκεκριμενη περιπτωση,πως μπορουμε να μιλαμε για μαυρη και λευκη μαγεια αφου δεν ξερουμε αν οντως υπαρχει η μαγεια.
Ξερουμε αυτα που ακουμε.Η ερευνα ειναι παντα σωστη και χρησιμη ,αλλα ειναι ερευνα σε κατι που μπορει να ειναι ανυπαρκτο.
Καλλιστα η μαγεια μπορει να ειναι η ελπιδα καποιων ανθρωπων να αποκτησουν καποια στιγμη,δυναμεις μη-ανθρωπινες.
Μπορει οντως,η λευκη μαγεια να ειναι η μαγεια που εχει καλο σκοπο,ενω η μαυρη να ειναι το αντιθετο.
αυτο ομως δεν ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ τιποτα για την μαγεια.
Αγαπητε μου Κλεσο,Συμφωνω μαζι σου οταν επιμενεις στο να εχουμε επειχηριματα σε ολα αυτα που λεμε.
Αλλα,κατα προσωπικης μου αποψης-παντα,δεν υπαρχει το βασικο επειχηρημα που να δειχνει εστω και λιγο οτι η μαυρη η λευκη μαγεια οντως υπαρχει.Μπορει να καποιοι να κανουν ξορκια,μαγια,και να δινουν καταρες, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυτα οντως πετυχαινουν και οντως ειναι εφικτα..


ΠΑΝΤΑ ,(χωρις υπερβολες), φιλικα,
Τζο..

Edited by - tzo on 16/05/2003 00:07:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 02:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου Τζό...

Σωστά ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ τα όσα ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ...

Μιλάς για ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...
Πώς τις φαντάζεσαι αυτές;;;
Το λέω γιατί αυτό που ανέφερα ήταν ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ (στοιχεία) και όχι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...

Τι αποδείξεις έχεις εσύ λοιπόν καλή μου, όταν λές:

quote:
Το θεμα ειναι ομως,οτι υπαρχει και η λευκη μαγεια, η οποια ομωσ ειναι πιο σπανια.Αυτη ομως ειναι και οι πιο επικυνδινη,αφου οι πιο πολλοι πιστευουν οτι ειναι το ακριβωσ αντιθετο της μαυρης μαγειας. (μαυρο-ασπρο,τα 2 αντιθετα) και αυτο ειναι που την κανει πιο επικυνδινη.

Και για να σε "μπερδέψω" ακόμα πιό πολύ...
Μπορείς να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, τι έκανες την χθεσινή ημέρα;;;;
Μπορείς να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, τι ΘΑ κάνεις αύριο;;;

Η "απόδειξη" καλή Τζογούλα μου (ψυχούλα στα Ζακυνθινά), ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΩΣ ΝΟΜΟΣ, τότε δεν θα ΕΡΕΥΝΟΥΣΑΜΕ εμείς τώρα....
Απλά θα μετρούσαμε....

Πάντα φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 09:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΩΧ! ΤΩΡΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΥΚΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ?
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΜΑΥΡΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ?


η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 18:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo
Οπ! να που εμαθα οτι το Τζογουλα σημαινει ψυχουλα..

Καλησπερα πρωτα απο ολα..

Το οτι δεν μπουρουμε να αποδειξουμε καποια πραγματα,δεν σημαινει οτι πρεπει να τα πιστευουμε κιολας,μονο και μονο επειδη εχει κατι το "μη-ανθρωπινο" και ανεξηγητο μεσα..
Ναι,να μιλαμε για το αν υπαρχει μαγεια,εστω και ΜΙΑ "γενικη" μαγεια.Το να μιλαμε ομως για την λευκη,την κοκκινη,την τιρκουαζ, μαγεια ειναι σαν να εχουμε πιστεψει ηδη οτι υπαρχει οντως μαγεια,και να προχωραμε παρακατω..δηλαδη στο αν υπαρχει και η κιτρινη μαγεια..

Μπερδευω την συζητηση τωρα ε??

Παντα φιλικα,
τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 21:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ ΘΕΜΑ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΗΣΤΕΨΩ!!!!
ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΡΚΟΥΑΖ ΜΑΓΕΙΑ?


η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy